"

Tam Buğday Unu

" araması için 375 sonuç listeleniyor
Sinangil Tam Buğday Un 1 kg

SinangilTam Buğday Un 1 kg

(45)
Tam Buğday Un 1 kg
38,90 TL
38,90 TL
/kg
Sepete Git

Doğal ve Sağlıklı Tam Buğday Unu Çeşitleri Trendyol'da!

Un; kekten kurabiyeye, makarnadan çorbaya, ekmekten böreğe birçok yiyeceğin yapımında kullanılan temel besin maddelerinden biridir. 12 bin yıl öncesinde ilk insanların yanı sıra modern insanların da kullandığı besin maddelerinden biridir. Çoğu yiyecekte kullanılmasıyla birlikte alışveriş listelerinin başlarında yer alan mutfağın olmazsa olmaz ürünlerinden biridir. Doyurucu ve besleyici yapısıyla farklı şekillerde sofralara gelen bu ürünün farklı türleri de vardır. Farklı alternatifleri olsa da aslında bir buğday tanesinin farklı şekillerde öğütülmesiyle elde edilir. Buğday, ürünün farklı türlerde olmasını sağlayan üç bölümden oluşur. %80 gibi büyük bir kısmını protein, karbonhidrat ve vitamin yönünden oldukça zengin endosperm tabakası oluşturur. Unsu öz olarak da adlandırılan bu tabaka, nişasta yönünden zengin olmasıyla ekmek, kek, kurabiye gibi belli bir form kazanması gereken besinlerin yapımında oldukça kolaylaştırıcıdır. %15 kadarlık bölümünü oluşturan kepek, değerli tahılın dış kabuğudur. Tanelerin lif bakımından en zengin bölümü olan kepek ayrıca B vitaminleri, antioksidan, mineral ve fitokimyasal deposudur. Tanenin %2,5’luk kısmını oluşturan ruşeym ise E ve B vitaminleri, mineraller, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, fitokimyasal ve aminoasitler yönünden zengin çekirdek kısmını oluşturur. Kepek ve ruşeym formundan ziyade ürüne besleyiciliğini veren bölümlerdir. Bu kısımların belli oranlarda tahıldan uzaklaştırılarak öğütülmesiyle farklı türler oluşturulur. Fakat kepek ve ruşeym oranları azaldıkça ortaya çıkan ürünün besleyiciliği de aynı oranda azalır. Tam buğday unu, tahıl tanesinin tüm kısımlarıyla beraber hiçbir ek katkı yapılmadan öğütülmesinden dolayı besleyici ve doğal bir türdür. Tam tane olarak öğütülmesinden dolayı rengi de diğer çeşitlere göre daha esmerdir. Fırından çıkan sıcak esmer ekmeklerin sırrı da tam tane buğdayın öz rengidir. Lif ve fitosteroller bakımından yoğun bir besin kaynağı olan tam buğday unu çeşitleri, insanların sindirim sistemine de uygun tahıl grubu besinlerden biridir. Bu yönüyle de sıklıkla tercih edilen besin türünün esmer tür olarak da adlandırıldığı görülür. Yapımında kullanılan yiyeceklere kattığı yoğun dokunun yanında insan sağlığına da oldukça faydalı bir besin çeşididir. Trendyol üzerinden tam tahıllı un ve diğer çeşitlerini temin edebilir, her öğünde sağlıklı beslenebilirsiniz.

Tam Buğday Unu ile Farklı Lezzetler

Tam Buğday Unu ile Farklı Lezzetler

Taş değirmende öğütülmüş tam buğday unu, ilk çağlardan bu yana bereketin sembolü olarak kabul edilir. Evin bereketli olması için kapı üzerlerine buğday başağı asmak, tarımın bereketli olması için mahsulü ölçmeden tahminde bulunmamak gibi birçok uygulama vardır. İnsanların manevi değer yüklediği tahıl türü sağlık konusunda da oldukça bereketli bir besindir. Doğal tam buğday unu faydaları sayesinde doktorlar tarafından da çeşitli rahatsızlıklarda beyaz una alternatif olarak tavsiye edilen besinlerden biridir. Çünkü özellikle beyaz olanlar kepek ve çekirdek kısmının uzaklaştırılarak yalnızca endosperm kısmının öğütülmesiyle elde edilir. Oysa esmer tür, buğday tanesinin hiçbir çıkarma ve ekleme işlemi yapılmadan tam halde öğütülmesiyle oluşan besleyici, doyurucu ve şifa deposu bir üründür. Gerçek tam buğday unu yoğun lif yapısıyla bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını, metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Özellikle bağırsak tembelliği bulunan kişilere bu maddeyle yapılmış ekmekler önerilir. İçerdiği protein, vitamin ve minerallerle bağışıklığınızı güçlendirerek bedeninizi hastalıklara karşı korur. Kan şekerini düzenlemesiyle diyabet hastalığı riskini düşürür, diyabetik beslenmede de doktorlar tarafından önerilen bir besin kaynağıdır. Eğer ekmek, börek, kek gibi ürünlerin tüketiminden vazgeçilemiyorsa tam buğday unu önerilir. Uzun vadede belli miktarlarda tüketildiğinde yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, yüksek kan şekeri gibi istenmeyen metabolik durumların da önlenmesinde önemli bir etkendir. Tansiyon dengeleyici özelliği sayesinde kan basıncının ani düşüş ve çıkışlarını engellemek üzere doktorlar tarafından beyaz ürüne alternatif olarak önerir. İçeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde vücutta yavaş ve etkili emildiği için kan şekerinin hızla yükselmesinin ve fazla şekerin yağa dönüşmesinin de önüne geçer. Besleyici ve doyurucu hakiki tam buğday unu, özellikleri sayesinde fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin de diyet listelerinde yer alır. Yoğun lifli yapısı az miktarda bile uzun süre doygunluk hissi yaratırken karbonhidrat ihtiyacınızı yüksek oranda karşılar. Diyet listenizde kahvaltılarınızda yer alan bir dilim esmer ekmek ani açlık hissinin önüne geçer. Aynı zamanda uzun süre tok hissetmenize ve bel çevresindeki yağlanmayı azaltmanıza yardımcı olur. Tam buğday unu 50 kg organik beslenme alışkanlığı edinenler için de besin deposudur. Ayrıca rafine ürünlere göre daha aromatik tat ve kokusunun bulunmasıyla da keyifle tüm öğünlere eşlik eder. İçerdiği vitamin, mineral ve proteinler sayesinde yorgunluğun önüne geçerek güne daha enerjik başlamanıza yardımcı olur. Kan dolaşımına olumlu etkileri dolayısıyla özellikle kalp hastalarının beyaz tip yerine kullanması önerilen, sağlıklı kişilerin de kalp hastalığı riskini en aza indirmek için tüketebileceği bir besin kaynağıdır. Kas ve kemik gelişimini destekleyecek içeriği sayesinde her yaştan bireyin yüksek oranda faydalanarak tüm tariflerde kullanabileceği bu ürünleri Trendyol’dan bulabilirsiniz.

Sofranıza Sağlıkla Gelen Öğütülmüş Tam Buğday Unu

Sofranıza Sağlıkla Gelen Öğütülmüş Tam Buğday Unu

Özenle üretilen her bir tahıl tanesinden sofralara taşınan organik tam buğday unu daha sağlıklı bir gelecek için rafine ürünler yerine tüketilebilecek bir alternatiftir. Sağlığınızı korumak için ya da çeşitli hastalıkların semptomlarını azaltmak için bunun gibi besleyiciliği yüksek olan alternatifleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Buğdaydan üretilen tüm ürünler besleyiciliğinin yüksek olmasıyla dikkat çeker. Tahılın tüm katmanları kullanılarak öğütülen ürün, fırında güzel desenleriyle göz zevkinize de hitap eden sıcak esmer ekmekler olarak sofralarınıza gelir. Esmer ekmekler özellikle günün ilk öğününde, yapısındaki onlarca besleyici ve faydalı etkenle güne iyi başlamak için bir sebeptir. Özellikle fazla ekmek tükettiğinizden şikayetçiyseniz esmer ekmeği öğünlerinize misafir ederek doyuruculuğu sayesinde bu alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz. Normal kepekli ürünlerde olduğu gibi pütürlü ve ağır bir dokusu olmadığı için öğünlerinizi daha keyifli hale getirir. Böylece ekmek, poğaça, kek yapımında ağır olduğu için kabarmamasından ya da formunu kaybetmesinden korkmanıza gerek kalmaz; beyaz olanlar kadar pürüzsüzdür ve onun kadar sağlıklıdır. Tam buğday unu markaları, ürünlerini toprağa bitkilerin büyüme hızını etkileyecek ya da verimi artıracak hiçbir madde eklemeden yetiştirir. Bu topraklarda yetişen ürünler hiçbir katkı maddesi eklenmeden doğal haliyle evlerinize getirmek için bütün halde öğütülür. Doğadan aldığı güç ve organik maddelerle yiyeceklerinize tat katarak daha sağlıklı bir yaşam için sizi destekler. Markalar, çeşitli hassasiyetleri olan kişilere de aynı besleyiciliği ve lezzeti sunmak için farklı ürünler ortaya çıkarır. Örneğin gluten hassasiyeti olan bireylerin genellikle beslenme programlarına uygun yiyecekler ve besin maddeleri bulmaları zordur. Çoğu zaman da yüksek fiyatlarda satışa sunuldukları için yiyeceklerini kendi evlerinde hazırlamayı tercih edebilirler. Öğütülmüş tahıla bağlayıcılık ve esneklik özelliklerini veren ve çoğu proteini de içeren gluten, buğdayın yapısından ayrıştırılarak öncelikli olarak alerjik reaksiyon gösteren ve hassasiyeti bulunan kişilere sunulur. Trendyol sayfalarından alabileceğiniz glutensiz tam buğday unu tipi çeşitlerini kullanarak ekmekler, krakerler, kurabiye ve kekler yapabilirsiniz.

Mutfaktaki Yeni Lezzet Esmer Tam Buğday Unu

Mutfaktaki Yeni Lezzet Esmer Tam Buğday Unu

Katkısız tam buğday unu bilinenin aksine daha fazla besin maddesi içererek rafine ürünlerin kullanıldığı her alanda kullanılabilir. Tahılın tüm faydalı maddelerini içermesi ile daha besleyici ve sağlıklı yiyecekler ortaya çıkarır. Özellikle ekmek, tüm öğünlerde tüketilen bir üründür. Market ve fırınlardan alınan ya da evde yapılan yiyecekler genellikle beyaz ekmektir. Bununla birlikte tam buğday unu 25 kg, tüm çeşitler arasında en besleyici ve mutfakta kullanıma uygun üründür. Tüm ekmek, börek, kurabiye, keklerde rahatlıkla kullanılarak daha sağlıklı yiyecekler yapmaya olanak tanır. Fakat diğer türlere göre daha etkili bir mayalama sürecine ihtiyacı vardır. Örneğin dolgun, içi yumuşacık, kabuğu esmer ve çıtır çıtır bir ekmek yapmak için esmer unla hazırladığınız hamurunun mayalanma süresini daha uzun tutmanız gerekir. Aynı ürünle hazırlayacağınız bir ekşi maya da lezzetli ekmekler pişirmenize yardımcı olur. Ekmeklik tam buğday unu ve kendi ürettiğiniz ekşi mayayla hazırladığınız hamurunuzu 25-30 dakika ara ara çıkarıp katlayarak dinlendirdikten sonra pişirebilirsiniz. Hamur büyük baloncuklar oluşturarak kullanıma hazır hale gelir. Mayalama sürecinin ardından diğer tüm ekmekler gibi pişirerek sofralarınıza konuk olacak esmer ekmeğinizi kendi ellerinizle sunabilirsiniz. Tam buğday unu 1 kg iyi bir mayalama sürecinin ardından size yaklaşık 3-4 gün afiyetle tüketebileceğiniz kadar ekmek sunar. Dilerseniz tüketim alışkanlığını değiştirmek için bir süre ekmeklerinizi eşit oranda öğütülmüş beyaz ve esmer tahıl ürünü katarak hazırlayabilirsiniz. Siz de farklı markalar arasından tercihinizi yaparak mutfağınızda mucizeler yarattığına şahit olabilirsiniz.

Doğal ve Katkısız Organik Tam Buğday Unu Seçenekleri

Doğal ve Katkısız Organik Tam Buğday Unu Seçenekleri

Doğru ve sağlıklı beslenme konusu açıldığında beyaz ekmek yerine doktorlar tarafından organik tam buğday unu tavsiye edilir. Makarnalar, mantılar, börekler, poğaçalar, kekler, kurabiyeler ve hatta çorbalarda bile diğerleri yerine tercih edilmelidir. Örneğin neredeyse herkes tarafından sevilerek tüketilen tarhana çorbasının sofralarda önemli bir yeri vardır. Hazır da alınsa evde de yapılsa tahıl, bakliyat, sebze ve baharatlarla bir mayalama ve kurutma sürecinden geçer. Eğer bu şifa deposu çorbanın tüm aşamalarını kendiniz hazırlamak istiyorsanız rafine yerine tam buğdayı unu 10 kg bir paket edinerek işe başlayabilirsiniz. Sebzeler, yeşillikler, haşlanmış kuru baklagil çeşitleri, yoğurt ve tuzun ilk mayalanma işlemini 3-4 gün içerisinde tamamlandıktan sonra ununuzu ilave ederek ele yapışacak kıvamda bir hamur elde etmeniz gerekir. Hamurunuz da 3-4 gün dinlendikten sonra kurutmak için kaşık yardımıyla küçük parçalar halinde temiz bir bezin üzerine sermelisiniz. Elinize batmayacak kadar kuruduğunda avucunuzla sürterek hazır çorba dokusunu yakalayana kadar ufalamanız gerekir. Bu zahmetli sürecin ardından doğru şartlarda muhafaza ederseniz besleyici ve doyurucu tarhana çorbanızı bir yıl afiyetle tüketebilirsiniz. Dilerseniz 2 kg mor tam buğday unu ve aynı oranda beyaz un kullanarak da hamurunuzu hazırlayabilirsiniz. Bu sevilen besin kaynağını aileniz ve kendiniz için katkısız ve koruyucusuz mantı, makarna yapmak amacıyla da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Verdiği esmerlik ve aromatik tat sayesinde hiçbir sos kullanmadan bile keyifle tüketebileceğiniz makarnalar hazırlayabilirsiniz. Çoğu fırın yemeğinde kullanılan beşamel sos gibi yoğun kıvamlı soslarda da kullanmayı deneyerek mutfağınızdan tadı ve kokusu çok sevilen yemekler çıkarabilirsiniz. Böylece yemeğe davet ettiğiniz misafirlerinize hazırladığınız besleyici ve lezzetli tariflerinizi sunabilirsiniz. Çeşitli markaların özenle ürettiği ürünleri, paket halinde satın alarak gereken tüm günlük yemeklerinize tat katması için kullanabilirsiniz. Trendyol üzerinden farklı boyutlardaki tam buğday unu çuvalını inceleyebilir ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda alışveriş yapabilirsiniz.

Tarlalardan Sofralarınıza Gelen Bereket Tam Buğday Unu

Tarlalardan Sofralarınıza Gelen Bereket Tam Buğday Unu

Buğday; kepek, endosperm ve ruşeym katmanlarından oluşan ve sık kullanılan bir besin kaynağıdır. Vitamin, protein, folik asit ve antioksidan yönünden en yoğun olan kısım olan ruşeym sağlığa ve gelişime oldukça faydalıdır. Ruşeymli seçenekler bütün katmanları ayrıştırılmadan bir arada öğütülen tahıla, ruşeym ilavesi yapılmış üründür. İçeriği artırılan ürün, tüm yiyeceklerin yapımında kullanılabilir. Siz de çocuğunuzun gelişimini desteklemek ve ailenizin sağlığını korumak için ayrıca ruşeym katkılı olanlardan kullanarak tariflerinizi hazırlamayı deneyebilirsiniz. Gün ortası öğünlerinde ya bebekler için tam buğday ununu akşam yemeklerinde ara sıcak olarak ruşeymli mücver hazırlayarak lezzetli tabaklar çıkarabilirsiniz. Kabak, yumurta, sarımsak, ceviz, ruşeymli esmer çeşitler ve baharatların leziz uyumuyla sağlıklı ve besleyici öğünler oluşturabilirsiniz. Yine ruşeym gibi ürünün besleyiciliğini artırmak için öğütme sırasında ayrıca kepek ilave edilerek üretilen çeşitler vardır. Kepekli tam buğday unu özellikle lif olmak üzere fitokimyasal, vitamin ve mineral bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle metabolik sorunlar yaşayan bireyler, kıvamlı olması gereken tariflerde kullanarak bağırsaklarının düzene girmesine sağlayabilir. Öğütme sırasında yapılan doğal ilaveler sayesinde pürüzsüz ve yoğun bir doku elde edilir. Kepek ya da ruşeym ilave edilmiş doğal esmer tipli çeşitleri mutfaklarınızda misafir ederek daha sağlıklı sofralar kurabilirsiniz. Diğer besinlerle birlikte dengeli bir şekilde tüketmek kaydıyla bütün öğünlerde yeni tarifler deneyebilirsiniz. Dilerseniz esmer ekmeklerle yaptığınız tostlarla, pişirdiğiniz omletlerle ve esmer poğaçalarla pazar kahvaltılarınızı hazırlayabilirsiniz. Özellikle kış mevsimi için gıda hazırlığı yapmak isterseniz tam buğday unu özelliklerini öğrenerek istediğiniz hazırlığı yapabilirsiniz. Yalnızca tarifinizi belirleyerek Trendyol’dan tam tahıllı un fiyatlarını inceleyebilir, size uygun doğru seçeneği uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Bütçenize Uygun Tam Buğday Un Fiyatları

Bütçenize Uygun Tam Buğday Un Fiyatları

İçerdiği yüksek besin değeriyle sağlıklı yiyecekler üretmenize olanak sağlayan esmer tip, kilo kontrolünde karbonhidrat grubundan en büyük yardımcınız olur. Beyaz olanlara oranla daha besleyici ve doyurucu olan ve bütün halde öğütülmüş ürün, üreticiler tarafından özenle hazırlanır, farklı boyut ve fiyatlarda satışa sunulur. Ürünler 25 kg ve 1 kg arasında çeşitli ölçülerde satılarak ihtiyacınızı karşılayacak kadar satın alabilmenize olanak tanır. Zahmetle üretilen buğday tanelerinden elde edilen yerli tohum tam buğday unu dilediğiniz miktarda evinizde misafir ederek bereketi ve lezzeti bol sağlıklı sofralar kurabilirsiniz. Tam buğday unu fiyatı üretim aşamalarının zahmetine ve miktarına göre belirlenir. Ancak sağlıklı bir gelecek için tüm bütçelere ve tüm tariflere uygundur. Trendyol, onlarca farklı satıcıyı bir araya getirerek size binlerce seçenek sunar. Daha geniş fiyat seçenekleri arasından bütçenize uygun alışveriş yapabilmenize olanak sağlar. Doyuruculuğu ve besin değerinden dolayı 2 ve 2,5 kg’lık siyez tam buğday unu 5 kg’lık bir beyaz türün işlevini görebilir. Bu anlamda sağlıklı bir seçenektir. Öğütülmüş buğday genellikle büyük paketlerde satın alındığı için taşıması da bir hayli zordur. Gerçek organik olanını bulmak da büyük bir araştırma gerekir. Trendyol’un sizin hizmetinize sunduğu dürüst ve bilinçli satıcıların ürünlerini inceleyerek size uygun olanı bulabilirsiniz. Online alışveriş kolaylığıyla anında atalık tam buğday unu sipariş edebilir, gıda ürünlerine duyulan hassasiyet sayesinde en kısa sürede ürünlerinize kavuşabilirsiniz. Çeşitli ürünlerin üzerindeki sağlıklı tarifleri deneyerek yeni tatlar keşfedebilirsiniz. Ürünlerin yorumlarını inceleyerek karar verme sürecinde daha fazla bilgi edinebilir, siz de deneyimlerinizi paylaşarak diğer kullanıcılara fikir verebilirsiniz. Tahılın bütün halde öğütülerek elde edildiği organik ürünlere Trendyol sayfalarından kısa sürede tam buğday unu satın alabilir, kendiniz ve sevdikleriniz için sağlıklı ve doyurucu tarifler hazırlayabilirsiniz.

Tam Buğday Unundan Neler Yapılır?

İlk çağlardan bu yana bereketin sembolü olan tam buğday unundan kurabiyeye, makarna, kek, çorba ya da ekmek gibi pek çok tarifi hazırlamak mümkündür. Tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan bu ürün ilk insanların yanı sıra modern insanların da kullanabileceği doyurucu bir besin maddesidir. Çoğu yiyecekte kullanılır. Özel tadı, doyurucu ve besleyici yapısıyla oldukça ilgi gören bu ürün farklı çeşitleriyle damak tatlarına hitap edebilir. %80 gibi büyük oranla karbonhidrat, vitamin ve protein içeriğine sahiptir. Ekmek, kek ya da kurabiye gibi yiyeceklerde kullanılan bu ürünler; besinlerin yapımını oldukça kolaylaştırarak lezzetli hale getirir. Ekmeklerin %15’lik bölümü ise kepekten oluşur.

Tam Buğday Unu Hangi Marketlerde Vardır?

Değerli tahılın dış kabuğu olan ve lif bakımından son derece zengin tam buğday unu çeşitlerini Trendyol’dan satın alabilirsiniz. Antioksidan, B vitamini, fitokimyasal ve mineral bakımından zengindir. Bu sayede vücut sağlığınızı koruyabilir. %2,5’lik kısmı ise tanenin’den oluşur. Vücut sağlığı açısından oldukça geliştiricidir. Besleyiciliğinin yanı sıra lezzetiyle ön plana çıkan aynı zamanda içeriğine hiçbir katkı barındırmayan doğal bir üründür. Tam tane olarak öğütülen ürünler; sıcak ekmeklerin lezzetine lezzet katar. Farklı markalar tarafından özenli bir şekilde hazırlanan tam buğday unu çeşitlerine Trendyol üzerinden göz atabilirsiniz. Gramaj ve içerik bakımından size hitap eden seçeneği güvenle satın alabilirsiniz.

Tam Buğday Unu Yerine Ne Kullanılır?

Tam buğday unu yerine nohut unu, keten unu ya da badem unu tercih edilebilir. Aynı zamanda buğday unu bu noktadaki diğer seçenekler arasında yer alır. Ancak buğday unu, söz konusu ürünün yerine çok tercih edilmez. Bu seçeneklerin yanı sıra karabuğday unu da tam buğday ununun yerine rahatlıkla kullanılabilir. Karabuğday unu; doktorlar tarafından da çeşitleri rahatsızlıkları önlemek için alternatif olarak tavsiye edilir. Besleyici, doyurucu ve şifa deposu özellikleri ile yoğun ilgi görür. İçeriklerine göre tam buğday ununun özelliklerini karşılayan seçenekleri tercih edebilirsiniz.