placeholder
"

Karabuğday Unu

" araması için 503 sonuç listeleniyor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Karabuğday Unu Çeşitleri ile Sağlıklı Beslenin

Her ne kadar bir buğday türünü çağrıştırsa da karabuğday, bir buğday değildir. Buğday olmaması nedeniyle glütensiz olan karabuğday, bu özelliği sebebiyle son dönemin beslenme programlarına dâhil olur. Kuzukulağıgiller familyasına ait, geniş yaprakları olan bir bitki türü olan karabuğday, tahıla benzeyen ve tüketilebilen tohumlar üretir. Ülkemizde yetiştiriciliği henüz yeni olan bu bitkinin, ilerleyen dönemde yaygınlaşmasıyla birlikte beslenme programlarında sıklıkla yer alacağı öngörülür. Bir diğer ismi greçka olan karabuğdayın içerisinde bolca lif ve düşük miktarda yağ bulunur. Bunun yanı sıra glüten içermemesi sebebiyle, glütene karşı hassasiyeti bulunan veya glütensiz beslenme programına uyan kişilerin vazgeçilmez besin kaynağı arasında yer alır. 100 gramında 10 gram lif ve 13 gram protein barındıran greçka; magnezyum, B vitamini, kalsiyum ve potasyum yönünden zengin içeriği sayesinde vücut için oldukça sağlıklı bir profil çizer. Dengeli ve sağlıklı beslenmeye adım atanların beslenme listesinden çıkardıkları buğdayın yerini alan besin, unu ile her yiyeceğe faydasını taşır. Glutensiz karabuğday unu faydaları açısından oldukça tatmin edici ve sağlıklı bir görünüm çizer.

Karabuğday Unu Faydaları

Karabuğday Unu Faydaları

Bağırsakları düzenleyerek kötü bakterilerden arındıran ve kalsiyum emilimini yükselten lifi yoğun olarak içeren karabuğday unu, lif oranı sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Neredeyse et kadar yüksek protein içeren besin, vejetaryen ve vegan beslenme programlarında sıkça yer alır. Yüksek lif oranı sayesinde kolay sindirilen ve böylece sindirim sorunlarına çözüm olan karabuğday unu, yer aldığı yiyeceklere hoş bir aroma katar. Düzenli kullanımda hipertansiyon riskini azaltan besin, içerisinde bulunan rutin sayesinde kolesterolün düşürülmesinde etkili bir performans sergiler. Kalp dostu olan karabuğday, düzenli kullanım sonrası sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Karabuğday unu faydaları arasında kan şekerini düşürmesi de yer alır. Karbonhidratların kandaki glikoz seviyesini etkileme düzeylerini sayısal olarak belirleyen glisemik indeksi değerinin düşük olduğu karabuğday; böylece kan şekerini dengeli biçimde düşürerek kontrol altına alır. İçerisinde yoğun olarak antioksidan ve sağlıklı bileşenler barındırması sebebiyle kansere karşı doğal bir koruyucu kalkan olur. Özellikle göğüs ve kolon kanseri riskini azaltmasıyla bilinen besin, hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenir. Tansiyon üzerindeki zararlı etkileri dengeleyen potasyumu yoğun miktarda içeren karabuğday, tansiyon hastalarının diyet programlarında yer bulur. Mineral ve vitamin yönünden zengin olan bileşimi içerdiği magnezyum, fosfor, demir ve potasyum sayesinde kansızlığa karşı savaş açar.

Karabuğday Unu Fiyat

Karabuğday Unu Fiyat

Karabuğday unu fiyatlarını belirleyen faktörler arasında miktarı önemli pay sahibi olur. Karabuğday unu 5 kg, karabuğday unu 1 kg, 25 kg olmak üzere çeşitlenen miktar seçenekleri fiyatları belirler. Un kullanmak yerine daha sağlıklı bir alternatif arayışı içerisinde olanların yöneldiği bu besin maddesi, sağladığı faydalarla oldukça beğenilir. Sabah kahvaltılarında sağlıklı atıştırmalıklar için kullanabileceğiniz greçka sayesinde; pankek, börek, kek, ekmek vb. gibi pek çok yiyeceği hazır hale getirebilirsiniz. Renklendirici içermeyen karabuğday ununu çiğ veya taş değirmende çekilmiş şekilde bulabilirsiniz. Atalık tohumların buğdaylarından elde edilen unlar, greçka koleksiyonu içerisinde yer alan farklı bir grup olarak karşınıza çıkar. Bu gruptaki unların elde edilme sürecinde kullanılan buğdaylar, genetiği değiştirilmeden sunulur. Herhangi bir ilaç veya kimyasal gübre kullanılmadan elde edilen çiğ karabuğdayların taş değirmende öğütülmesi sonucunda oluşan unlar, nadide bir besin grubunu kullanıcılarına armağan eder. GDO içermeyen, vegan ve şekersiz yapısı ile beğeni toplayan organik karabuğday unu lezzetiyle sağlığı bir arada sunar. Koruyucu ve katkısı maddesi içermeyen %100 doğal yapısıyla beğeni toplayan ürünler, kullanıcı sağlığını baz alan üretimlerle servis edilir. Karabuğday unu kalori açısından incelendiğinde ise 100 gram çiğ karabuğday yaklaşık olarak 343 kalori içerir. Bu kalori tamamen sağlıklı olmasının yanı sıra gramaj içerisinde bulunan proteinler ve antioksidanlar diyet listelerinde sıkça yer bulmasının sebebi olarak gösterilir. Her öğünde farklı lezzetler yaratmak adına kullanılabilen greçkadan glütensiz un üretilebildiği için makarna, ekmek ve tüm unlu mamüller bu undan yapılabilir. Kandaki şeker seviyesini yükseltmeden vücuda enerji sağlayan, glisemik indeksi düşük olan karabuğday unu sayesinde yemeklerine lezzetli sağlığı armağan edebilirsiniz. Karabuğday unu özellikleri ve karabuğday unu besin değeri ile ilgili bilgilere Trendyol üzerinden göz atabilirsiniz. Dünya genelinde oldukça yaygın kullanılan karabuğday unu, ülkemizde de günden güne popülerleşerek sağlıklı beslenmenin ilk adımı oluşturur. Çölyak hastalarının ve glüten hassasiyeti bulunan kişilerin sıkça kullandığı karabuğday unu, hassasiyeti bulunan kişilerin lezzetli tariflerden mahrum kalmamasını sağlar. Ekmek, kek, börek başta olmak üzere tüm hamur işi yiyecekleri elde edebileceğiniz bu besin sayesinde sağlıklı yaşamın verdiği zindelikle yaşamınıza devam edebilirsiniz. Ayrıca; Trendyol üzerinden karabuğday unu kullananların yorumlarına da göz atabilirsiniz.

Karabuğday Unu Trendyol’da

Karabuğday Unu Trendyol’da

Gıdalar hayatımızda önemli pay sahibi olmakla beraber gıdaların temin edileceği yer de son derece önem arz eder. Güvenilir ve kaliteli bir platformdan elde edeceğiniz besinler size ve sevdiklerinize dost olur. Kan değerlerini yükselterek kişilerin daha zinde ve sağlıklı olmasını sağlayan bu besinin kullanımı, faydaları sebebiyle uzmanlar tarafından önerilir. Karabuğday unu, kalori değerleri açısından düşüktür. Böylece kilo vermeye yardımcı olan besin, içerdiği düşük yağ oranı ile yağ yakımını destekler. İçerdiği yüksek lif uzun süre tok tutmayı sağlarken karabuğday unu ile yapılan hamur işi yiyecekler, hem lezzetli, hem de sağlıklı öğünlerin oluşmasına yardımcı olur. Karabuğday unu, özellikleri bakımından cilt ve saç sağlığına da oldukça yarar sağlar. İçerdiği B1, B5, B3 ve B9 vitaminleri saçların çok daha güçlü olmasına yardımcı olur. Vücudun keratin üretmesi için gereken aminoasitleri sunan karabuğday, saçların ve tırnakların temel bileşeninin oluşmasını hızlandırır. Kırışıklıkları önlemeye yardımcı rutin maddesi sayesinde cilt dostu olan ve cildin canlılığını kazanmasını sağlayan bu besin maddesi, faydaları ile birlikte sağlıklı bir ömür geçirmenize aracı olur. Güvenilir alışverişin adresi Trendyol, glütensiz beslenme programınıza uyum sağlayacak gıdalardan olan karabuğday ununu farklı markalarla müşterilerine sunar. 500 gram, 1 kilogram, 5 kilogram olmak üzere değişen un miktarları arasında ihtiyacınıza uygun olanı tercih ederek lezzetli yiyeceklerin hazırlanması için ilk adımı atabilirsiniz. Dilerseniz önce 250 gram gibi ufak miktar alarak deneyebilir, ardından daha fazla un alarak düzenli olarak faydasından yararlanabilirsiniz. Tatlıların besin değerinin artırılması için kullanabileceğiniz bu un, hamur işi yediğinizde kendinizi suçlu hissetmemenizi sağlar. Karaciğer yağlanmasının önüne geçen greçka unu, içerdiği kolin bileşeni ile vücut için pek çok faydayı bir arada sunar. Yarı yarıya beyaz un ile karıştırarak kullanabileceğiniz karabuğday ununu dilerseniz tek başına da değerlendirebilirsiniz. Erişte, makarna, fit kekler, çorba, kurabiye, ekmek, krep, pankek başta olmak üzere sayısız tarifte değerlendirebileceğiniz karabuğday unu; sağlıklı yapısı ile bedeninize dost olurken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Egzersiz programınıza başladığınız zaman kaçındığınız tüm yiyecekleri besin değeri yüksek ve sağlıklı hale getirmek için tercih edeceğiniz karabuğday unu, lifli yapısı sayesinde uzun süre tok tutar. Sayfamızın zengin koleksiyonu içerisinde sunulan karabuğday unu çeşitleri arasından ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz. Sağlıklı yaşama adım atmak için size destek olan Trendyol sayesinde beyaz una alternatif olan karabuğday ununu temin edebilir, düzenli kullanım sonrası kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Ayrıca; Trendyol üzerinden sade karabuğday unu, filizlendirilmiş karabuğday unu, kavrulmuş karabuğday unu, tam karabuğday unu, kavrulmamış karabuğday unu seçeneklerine de göz atabilirsiniz.