İlgili Kategoriler
Çeşit
Form
Fiyat
Paket İçeriği
Satıcı Tipi
Set İçerik Adeti
Aroma
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
"

Vitamin

" araması için 19103 sonuç listeleniyor

Vitamin Çeşitleri ve Fiyatları

Vitaminler canlıların yaşamsal faaliyetleri sorunsuz şekilde sürdürülebilmesi için ihtiyaç duydukları geniş bir organik besin grubunu ifade eder. Bu yaşamsal faaliyetler metabolizma aktivitelerinden sağlıklı gelişime, enfeksiyonlara karşı bağışıklıktan sinir sistemi operasyonlarına geniş bir yelpazeyi kapsar. Bir canlının hücrelerinde her an gerçekleşen sayısız farklı reaksiyon farklı oranlarda su, protein, yağ, mineraller ve diğer organik bileşikler gerektirir. Basit canlılardan karmaşık memeli yapılarına, her canlı bu işlemler için gerekli olan belli besinleri kendi başına üretebilir. Fakat vücutta üretilemeyen, üretilse de yeterli miktarda olmayan veya depolanamayan bazı temel besin öğelerini dışardan almak gerekir.

İnsan bedeninde de bu şekilde bazı bileşenler üretilebilirken bazılarını beslenme yoluyla almak gerekir. Bazı vitaminler ise örneğin bağırsaklarda yaşayan yararlı bakteriler tarafından üretilir. K vitamini ve biotin (B7) bağırsak florasında üretilenlere örnek olarak verilebilecekken, D vitamini gibi bazı türler ise deri hücrelerinde güneş ışığı sayesinde aktive olarak sentezlenir. Bu temel besin öğeleri suda veya yağda çözünebilen farklı molekül yapılarına sahiptir. Bu bakımdan özellikle yağda çözünen türler vücutta bol miktarda depolanabilir ve beslenme ile alınmadığı takdirde bu depolar kullanılır. Bunlara örnek olarak A, D, E ve K grupları verilebilir. Bu organik besinlerin bir kısmı hücrelerde, önemli bir kısmı ise karaciğerde depolanır. Bu sayede örneğin besinler aracılığıyla hiç A vitamini almayan biri aylar boyunca karaciğerinde depoladığı miktarı kullanabilir. Bağırsaklardaki yağlarda çözünerek emilim işlemi gerçekleşen bu besinler alındığı kadar depolandığı için fazla tüketimleri de eksiklikleri gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.

Öte yandan özellikle suda çözünen türlerin ise düzenli olarak beslenme aracılığıyla dışarıdan alınması gerekir. Bunların başlıca örnekleri ise B ve C vitamini türleridir. Bu temel besin türleri vücutta çok az depolandığı için başlıca boşaltım yoluyla dışarı atılırlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok temel besin öğesi bitkisel ürünler aracılığıyla alınabilecekken, bunlara istisna olan B 12 vitamini yalnızca hayvansal gıdalar tüketilerek kazanılabilir. Suda çözünen vitaminler istikrarlı biçimde besinler aracılığıyla metabolizmaya kazandırılamazsa çeşitli vücut fonksiyonlarının gerçekleştirilmesinde aksamalar baş gösterir ve çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getirir. Yalnızca vitaminlerin bu özellikleri bile dengeli beslenmenin aslında ne anlama geldiğini ve neden son derece önemli olduğunu gözler önüne serer.

Beslenme alışkanlıkları vücudun düzenli olarak alması gereken temel besin öğelerini tam olarak karşılamakta bazen yetersiz kalabilir. Böylesi durumlarda besin yetersizliği kaynaklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması için takviye edici gıdalara başvurulur. Bu amaçlarla üretilen besin takviyeleri şase, hap, toz veya tablet vitamin şeklinde kullanıma sunulurlar. Bu ürünler vitamin ilaçları olarak da bilinir fakat aslında ilaç değil takviye edici gıda olarak kabul edilir. Bu gıdalar örneğin D vitamini hapı şeklinde tek bir besin öğesini karşılamaya odaklanmışken, birçok farklı bileşeni barındıran multivitamin hapları da bulmak mümkündür. Aynı zamanda pek çok ürün diğer temel besin öğeleri olan mineral ve yağ asitlerini de barındıran farklı kombinasyonlara sahiptir. Büyük ölçüde besinler aracılığıyla alınan mineraller de birçok yaşamsal fonksiyonun doğru şekilde gerçekleşmesi için hayati önem taşır. Bu sebeple temel besin öğesi olan birçok organik bileşen çeşidinin bir arada bulunduğu gıda takviyeleri de yaygın biçimde kullanılmaktadır.

Vitamin Grupları ve Özellikleri Nelerdir?

Vitamin Grupları ve Özellikleri Nelerdir?

İnsanlarda bulunan 13 vitamin türünü suda ve yağda çözünebilenler olarak iki grupta incelemek mümkündür. Bunların ilki olan suda çözünebilen türler başlıca B ve C vitaminleridir. Bunların vücutta depolanması zor olduğu için düzenli şekilde besinler aracılığıyla edinmek gerekir. B grubu kendi içinde de birkaç çeşide ayrılır ve bunlar farklı sayılarla belirtilir. Bunların ilki, tiamin olarak da bilinen ve vücuttaki hücrelerin neredeyse tümü tarafından besinleri enerjiye çevirmekte kullanılan B1 vitaminidir. Eksikliği durumunda beriberi hastalığı gibi sonuçlar doğurabilen bu tür, tam tahıllar, karaciğer ve bazı bakliyatlar aracılığıyla edinilebilir. Esas itibariyle tahıllar bu besin açısından oldukça zengin olsalar da, işlenmiş un hâline gelirken sahip oldukları besin değerlerini büyük ölçüde kaybederler. Bu yüzden eksikliğini yaşamamak için vitamin B1 tablet gibi takviye gıdalara başvurulabilir. B vitamini fiyat açısından uygun seçeneklerden daha geniş bir bütçe gerektiren alternatiflere kadar uzanan geniş bir aralığa yayılır.

B3 vitamini de B grubu içerisinde başlıca bir başka türdür. Özellikle cilt bakımı ve zindelik konularında önemli bir yeri bulunan bu besinin aynı zamanda DNA ile ilgili yapım ve onarım işlemlerinde de büyük bir rolü vardır. Bu besin öğesini bolca barındıran gıdalar balık, hindi, ve dana gibi hayvanlardır ve avokado, fıstık gibi bitkisel ürünlerdir. B grubu içerisinde yer alan vitamin B12, yalnızca hayvansal kaynaklardan edinilen ve birçok hayati faaliyet için büyük önem taşıyan bir başka türdür. Besinlerin enerjiye dönüşmesinde, kandaki alyuvar oluşumunda, yorgunluğu engellemede ve bağışıklık sisteminin sağlıklı biçimde çalışabilmesinde son derece kritik roller oynar. Pek çok insan tarafından eksikliği yaşanabildiği için B 12 vitamini fiyatı uygun birçok seçenekler sunar.

Bunların yanı sıra sağlıklı olmak için gereken diğer pek çok B grubu türleri de bulunur. Vücutta depolanmadıkları için düzenli olarak besinler aracılığıyla alınması gereken bu temel gıdaları eksiksiz olarak karşılamak zor olabileceği için bir çok B vitamini hapı, tableti, kapsülüne başvurulur. Aynı zamanda gruptaki birçok türü içinde barındıran ampul B vitamin kompleksi ürünleri de takviye edici gıdalar kategorisinde kendine yer bulur.

Suda çözünen ve vücutta depolanmayan diğer bir tür ise özellikle kışları sıkça hatırladığımız C vitaminidir. Moleküler ismi askorbik asit olan bu temel besin, dokuların onarımında, kolajen formasyonunda ve çeşitli nörotransmitterlerin üretiminde önemli görevler alır. Bazı hayvanlar kendi C vitaminlerini kendileri üretebilirken, insanlar için bu mümkün değildir ve dolayısıyla düzenli olarak bu molekülü barındıran gıdalar tüketilmesi gerekir. Eksikliği C vitamini takviyesi ürünleriyle de giderilen bu besin aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Birçok sebze ve meyvenin de içerisinde bulunması sayesinde bitkisel diyetlerle de gereken miktarlarda vücuda kazandırılabilir. Günlük ihtiyacını takviye edici gıdalar ile karşılamak isteyenler içinse birçok vitamin C şase, tablet ürünü bulunur. Efervesan tabletler şeklinde kullanıma sunulan C vitamini fiyatları ise uygun seçenekleri oluşturur. Sıkça başvurulan takviye ürünlerinden biri olan kara mürver vitamin de bu besin bakımından oldukça zengindir.

Yağda çözünen türler, insanların ihtiyaç duyduğu bir diğer besin öğesi grubunu oluşturur. A, D, E ve K vitaminleri bu grupta yer alır. Bu temel besinlerin metabolizmaya katılmasını ve depolanmasını sağlayan emilim işlemi bağırsaklardaki yağlar aracılığıyla gerçekleşir. Yeterli alınmadığında çeşitli sağlık sorunları oluşabilen bu temel besinler, depolanabildikleri için fazla alınması durumunda da problemlere yol açabilir. Bu bakımdan dengeli tüketilmeleri büyük önem taşır.

A vitamini, besinlerde iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Bunların ilki aktive edilmiş şekilde et ve süt ürünlerinde bolca bulunan retinoldür. Diğeri ise bitkilerde bulunduğu şekliyle beta-karoten olarak da bilinen provitamin A’dır. Provitamin A şeklinde tüketildiği zaman alınan miktarın %8 kadarı vücutta aktif hâle gelir. A vitamini göz ve cilt sağlığı, diş ve kemik yapıları ile bağışıklık sisteminin sağlıklı biçimde çalışmasında oldukça büyük bir rol oynar. Fazla alınması durumunda gebelikte problemlere yol açabilen bu temel besin öğesi, aynı zamanda depolandığı karaciğerde hasara neden olabilir. Eksik alındığında ortaya çıkan riskler olan gece körlüğü veya kornea hasarı gibi görme bozuklukları ve cilt hastalıkları gibi problemlerin önüne geçmek için takviye edici nitelikte pek çok A vitamini hapı, kapsül, tablet ürünü kullanılabilir. A vitamin kapsül fiyatı birçok farklı bütçeye uygun seçenekler sunar.

Yağda çözünen bir diğer grubu ise D vitaminleri oluşturur. Bu temel besinler pasif şekilde cilt hücrelerinde bulunur ve güneş ışınlarının deriye temas etmesiyle aktif hâle gelir. Bu bakımdan vücutta ideal D vitamini seviyelerini yakalamak için bolca güneş ışığı almak son derece önemlidir. İnsanlar için önemli moleküler hâli kolekalsiferol olarak da bilinen vitamin D3’tür. İskelet sisteminin yapı taşı olan kalsiyum mineralinin besinlerden emilimi ancak bu besin aracılığıyla mümkün olur. Bu açıdan sağlıklı kemik gelişimi ve onarımında bu vitaminin son derece önemli bir rolü vardır. Örneğin sonbahar ve kış ayları gibi güneş ışınlarından faydalanmanın zor olduğu dönemlerde D vitamini tablet veya kapsül gibi takviye edici gıdalarla bu besinin eksikliği önlenebilir. D vitamini kapsül fiyatları geniş bir aralığa yayılmış olmakla birlikte pek çok kullanıcıya uygun alternatifler bulunur.

Bu kategorideki bir başka tür olan vitamin E çocukların gelişiminde, yetişkinlerin hücre ve sinir sitemi sağlığında önemli rolleri oynar ve antioksidan özellik gösterir. Pek çok besinde bol miktarlarda bulunduğu için yetişkinlerde eksikliğine nadiren rastlansa da bu durumlarda sinir sistemi hastalıklarına yol açabilir. E vitamini ampul fiyatlarının uygun seçenekler sunduğunu söylemek mümkündür.

Vücutta depolanabilen ve yağda çözünebilen önemli bir grubu da K vitaminleri oluşturur. Bu temel besin kanın pıhtılaşmasında ve dolayısıyla çeşitli organlardaki işlevini yerine getirebilmesinde kilit bir rol oynar. Pek çok sebze meyve ve aynı zamanda hayvansal ürünlerde de zengin biçimde bulunan bu temel besin öğesinin eksikliği durumunda kanama ve pıhtılaşma bozuklukları meydana gelir. Bunun sonucunda çeşitli doku ve organlarda rahatsızlıklar oluşabilir. Bu tehlikelerin önüne geçebilmek için K vitamini tablet ve hapı gibi çeşitli takviye edici gıdalara başvurulabilir. K vitamini tablet fiyatı diğer takviye gıdalarıyla benzer bir aralıktadır.

A, D, E ve K vitaminleri dışında yağda çözünebilen bir başka takviye ürünü de benzer bir bileşik olan koenzim Q10’dur. Bu bileşik hücre sağlığında önemli işlevleri yerine getirir ve aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Takviye edici koenzim Q10 fiyatları birçok bütçeye hitap etmektedir.

Yukarıda saydığımız birçok tür tek tek vitamin kapsül hâlinde bulunabildiği gibi, multivitaminler ile birden çok temel besin ihtiyacı da tek tabletlerle karşılanabilir. Multivitamin kapsüllerde sıkça birtakım minerallere de yer verilir. Bunlardan sık karşılaşılan magnezyum, birçok vitaminin işlevini sağlıklı biçimde yerine getirebilmesi için oldukça önemlidir. Besinlerin enerjiye dönüşümü, kas hareketleri, DNA ve RNA sentezi ve onarımı, sinir sistemi sağlığı gibi birçok alanda oldukça önemli görevleri olan magnezyum minerali vücutta daima yeterince depolanmalıdır. Gündelik besin alışkanlıklarının yetersiz kaldığı durumlarda magnezyum hapı, tableti veya kapsülü şeklinde takviye edilmesi gerekir. Magnezyum fiyatı ortalama olarak diğer takviye edici gıdaların ortalamasıyla büyük farklılık göstermez.

Aynı zamanda besinlerden verim elde etmek için en az mineraller kadar önemli olan temel besinlerden biri de omega 3 yağ asitleridir. Kas sisteminin doğru çalışmasından hücre sağlığına birçok önemli işlevi olan bu besinlerin eksikliği kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlar. Bu gibi problemlerden kaçınmak için yine omega 3 kapsül veya hapı gibi takviye edici gıdalarla koruma sağlanabilir. Omega 3 fiyatlarının uygun bir aralıkta olması sayesinde herkes bu takviye gıdaya ulaşabilir.

Vitamin Formları Nelerdir?

Vitamin Formları Nelerdir?

Vücudumuzdaki sayısız işlemin sağlıklı biçimde yürütülmesini sağlayan bu temel besinler birçok farklı şekilde takviye edici gıda olarak satışa sunulur. Saşe veya toz vitaminlerden suda çözerek faydalanmak mümkündür. Damla D ve K vitamini gibi ürünlerde de karşılaştığımız sıvı formda takviyeler de yine aynı şekilde suda çözülerek tüketilir. Tablet, kapsül ve hap vitaminler ise bir şeyde çözünmeden doğrudan oral yolla yutularak alınır. Ampul vitamin formunda kullanıma sunulan ürünler ise genellikle yiyeceklerle karıştırılarak tüketilir.

Vitaminler Hangi Aromaları İçermektedir?

Vitaminler Hangi Aromaları İçermektedir?

Temel gıda takviyeleri ağızda hoş bir tat bırakarak rahatça tüketilebilmeleri için genellikle birtakım aromalarla zenginleştirilir. Örneğin efervesan formundaki ürünlerde sık sık limon ve narenciye aromalarına rastlanır. Suda çözündüğünde bu ürünler adeta bir meşrubat tadında kolayca içilebilir olur. Bu sayede takviyeye ihtiyacı olan çocukların da şikâyet etmeden tüketebilecekleri ürünler hâline gelirler.

Takviye Vitamin Ürünlerini Kimler Kullanmalıdır?

Takviye Vitamin Ürünlerini Kimler Kullanmalıdır?

Vitaminler vücudumuzdaki pek çok doku ve organın doğru şekilde çalışması için kilit bileşenlerdir. Bu bakımdan yaygın görülen birçok rahatsızlığın arkasında belli temel besin eksiklikleri yatar. Belli şikâyetleri olan ve bunların sebebinin vitamin eksikliği olduğunu doktor tarafından teyit ettiren kimseler takviye edici gıda ürünlerine başvurarabilir. Örneğin gece körlüğü yaşayan kimseler, doktor tavsiyesi altında takviye edici gıdalara başvurabilirler. Bu kişilerin yüksek ihtimalle eksikliğini çektikleri A vitamini fiyatlarının da uygunluğu ile iyi bir tedavi sunabilir.

Vitamin Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

Vitamin Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

Vücudumuzda pek çok sayıda farklı türlerde organik bileşik bulunur. Bunların sağlıklı bir yaşam için gereken ortalama değerleri belirlendiği gibi, yaş, cinsiyet, boy ve kilo gibi açılardan herkesin ihtiyacı değişmektedir. Örneğin yetişkinlerin alması gereken gündelik besin değerleri çocuklardan farklıdır, bu yüzden onlar için özel çocuk vitamin ürünleri bulunur. Takviye edici gıdalar almadan önce bir uzmana başvurmak, kan tahlillerine baktırmak ve bunları doktora yorumlatarak doğru ihtiyaçları tespit etmek önemlidir. Özellikle vücutta depolanan temel besinlerin fazla olması hâlinde tıpkı eksikliklerindeki gibi çeşitli sağlık sorunları baş gösterebileceği için doktor tavsiyesi oldukça önemlidir.

Vitamin Fiyatları Nasıldır?

Vitamin Fiyatları Nasıldır?

Vitamin fiyatları oldukça geniş bir aralığa yayılır. Bunda ürünün markası, içerdiği farklı bileşenlerin miktarı, kullanıma sunulduğu form ve gramaj gibi pek çok farklı değişken rol oynar. Örneğin birçok bileşeni içinde taşıyan multi vitamin ürünleri tek seferde pek çok ihtiyacı karşılarken buna denk düşecek şekilde daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olabilir. Herkesin günlük besin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için takviye edici gıda fiyatları pek çok bütçeye uygun olacak şekilde belirlenir.

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vitaminlerin her biri, vücudun farklı bölgelerinde etki sağlar. Eksiklikleri hâlinde de çeşitli şekillerde belirti gösterir. Genellikle kronik şekildeki fiziksel ve zihinsel yorgunluklar, vitamin eksikliğinin belirtileri arasında yer alır. Duyu organlarında yaşanan fonksiyon azalması da vücudunuzdaki değerlerde düşüşe işaret edebilir. Her vitamin, eksiklik hâlinde vücudun farklı bir bölgesinde belirti gösterir. Yaşadığınız kansızlık gibi rahatsızlıklar da vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan şikayetler arasındadır. Cilt yüzeyinde çatlak ve kuruluk oluşumu ile tırnakların güçsüzleşmesi de vitamin desteğine ihtiyaç duyduğunuzu gösterebilir. Kaslarınızda güç kaybı gibi belirtilerle karşılaştığınızda, vitamin eksikliği ihtimâlini de göz önünde bulundurmanız önerilir. Kemik ağrıları ve halsizlik gibi şikayetler de önem verilmesi gereken belirtiler arasında yer alır. Bu sorunların her birini ciddiye alarak tahlil yaptırmanız ve sonucunda var olan eksiklikleri, doğru içeriğe sahip vitamin desteğiyle gidermeniz tavsiye edilir.

Vitaminler Ne Zaman Alınmalıdır?

Vitaminlerin belli bir son kullanma tarihi bulunur. Bu nedenle ürünleri, ihtiyaç duyduğunuz anlarda almanız önerilir. Sürekli kullandığınız vitaminler içinse bu durum biraz daha farklıdır. Bu ürünleri; özellikle kampanya dönemlerinde, stoklu şekilde de temin edebilirsiniz. Ayrıca vitamin almadan önce uzman bir doktora danışmanızda da fayda bulunur. Böylece hangi vitamini, ne zaman alacağınıza çok daha rahat bir şekilde karar verebilirsiniz. Kış aylarında, bağışıklığınızı destekleyen vitamin çeşitlerini alabilirsiniz. Böylece olası hastalıklara karşı bünyenizi daha güçlü bir hâle getirmeniz de mümkün olur. Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler de bu sürecin öncesinde belli vitaminleri kullanabilirler. Bu noktada alınan doktor desteği de büyük önem taşır. Hamilelik ve emzirme gibi dönemlerde de hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından farklı özelliklerdeki vitaminler alınabilir. İhtiyaçlarınızı doğru şekilde belirleyerek vitamin alma zamanını da kolayca ayarlayabilirsiniz.

Vitamin Ne Zaman İçilir?

Vitaminlerin her biri, vücudun farklı bölümlerine iyi gelir. Bu ürünler, çeşitli markalar tarafından değişik formlarda satışa sunulur. Bu durum da ürünlerin kullanılması gereken zaman dilimi üzerinde etkiye sahip olur. Bazı içerikler, sabahları aç karnına daha yüksek etki sağlarken bazıları da tok bir şekilde ya da gece yatmadan önce kullanılır. Mide rahatsızlıkları bulunan kişilerin, genellikle yemeklerden sonra vitamin içmesi tavsiye edilir. Ancak bu durum, vitaminin çeşidine göre de değişkenlik gösterir. En doğru kullanım şekli, doktorunuzun size önerdiği gibidir. Bu şekilde güvenli kullanım olanağı da bulabilirsiniz. Vitaminlerin sağladığı faydalar, kullanım zamanına ve sıklığına göre de değişkenlik gösterir. Bu nedenle vitamininizi, düzenli bir şekilde kullanmanız önemlidir. Doğru şekilde tüketilen ürünler, hızlıca etkisini göstererek size fayda sağlar. Bu noktada, ürünü kullanmanız gereken dozlara da dikkat etmeniz tavsiye edilir. Hekiminizin önerdiği dozun altında veya üstünde tüketim yapmaktan kaçınarak güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.