"

Vitamin

" araması için 14342 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Vitamin

Vitamin

Vitaminler, normal hücre fonksiyonu, büyüme ve gelişme için gerekli olan bir grup maddedir. 13 temel vitamin vardır. Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için tüm vitaminlere ihtiyaç duyulur. Vitaminler, en doğal haliyle besinlerden alınır. Bununla birlikte dengeli ve sağlıklı beslenen kişilerde bile belirli koşullarda vitamin eksikliği görülebilir. Vücudunuzda eksik olan vitaminlerin sağlığınızı ve yaşam koşullarınızı olumsuz etkilememesi için vitamin hapları gibi besin takviyelerinden yararlanabilirsiniz. Doktorunuzun önerisi ile satın alacağınız 13 yaş vitamin takviyesi, 40 yaş üstü kadın vitamin takviyesi ve 65 yaş üstü vitamin hapları gibi desteklerle her yaşta sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Vitamin Grupları

Vitamin çeşitleri yağda çözünenler ve suda çözünenler olmak üzere iki kategoriye ayrılır. Yağda çözünen vitaminler vücudun yağ dokusunda depolanır. Vitamin grupları bakımından yağda çözünen dört vitamin A, D, E ve K vitaminleridir. Suda çözünen vitaminler ise dokuz tanedir. Bu vitaminlerin özellikleri vücutta depolanmamaları ve vücudu idrarla terk etmeleridir. Vücut bu vitaminlerin çok azını depolayabildiği için vitamin eksikliğini önlemek için düzenli olarak alınmaları gerekir. İstisnai olarak sadece vitamin B12 yıllarca karaciğerde depolanabilen ve suda çözünen tek vitamindir.

Temel vitaminlerin her biri vücutta önemli bir işleve sahiptir. Belirli bir vitamini yeterince almadığınızda vitamin eksikliği meydana gelebilir. Örneğin, B12 vitamin takviyesi eksikliği ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Saç sağlığınızı desteklemek için saygın vitamin markaları tarafından satışa sunulan saç için vitamin hapları arasından seçim yapabilirsiniz.

Aromalı çocuk vitamin şurupları ile çocuğunuzun vitaminini severek tüketmesini sağlayabilirsiniz. Hızlı metabolik faaliyetler nedeniyle ideal kilonuza ulaşmakta zorluk çekiyorsanız kilo aldıran vitamin hapları gibi desteklerden faydalanabilirsiniz. Her zaman genç ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için cilt için vitamin hapları ve desteklerini inceleyebilirsiniz. 12 yaş için vitamin ve 5 yaş için vitamin şurupları gibi tüm vitamin desteklerini mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

A, C, D ve E Vitamini Faydaları

A vitamini sağlıklı dişler, kemikler, yumuşak doku, mukoza ve cilt oluşumuna ve korunmasına yardımcı olur. Dokuları ve cildi sağlıklı tutar. Göz için vitamin denildiğinde genellikle ilk sırada yer alır. Kemik büyümesinde ve bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Antioksidan görevi gördüğü için kansere karşı koruma sağlar. ‌

Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, sağlıklı dişleri ve diş etlerini destekleyen bir antioksidandır. Vücudun demiri emmesine ve sağlıklı dokuyu korumasına yardımcı olur. Yara iyileşmesi için de gereklidir. C vitamini; ağız, yemek borusu, mide ve meme de dahil olmak üzere bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabilir. Ek C vitamininin uzun süreli kullanımı katarakta karşı koruma sağlayabilir. ‌Kolajen üretimine yardımcı olur. Hücrelere zarar verebilecek molekülleri etkisiz hale getiren bir antioksidan görevi görür. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

D vitamini, güneşlendikten sonra sentezlendiğinden "güneş vitamini" olarak da bilinir. Haftada 3 kez 10 ila 15 dakika güneş ışığı, gerekli D vitamini ihtiyacını üretmek için yeterlidir. Öte yandan sadece güneşlenmeyle ve gıda kaynaklarından yeterli D vitamini almak çok zor olabilir. Bu nedenle D vitamin hapı kullanmanız gerekebilir D vitamini vücudun kalsiyum emilimine yardımcı olur. Sağlıklı dişlerin ve kemiklerin normal gelişimi ve bakımı için kalsiyum gerekir. Bu nedenle kemikleri güçlendiren vitamin hapları arasında yer alır. E vitamini ‌tokoferol olarak da bilinen bir antioksidandır. Vücudun kırmızı kan hücreleri oluşturmasına ve K vitamini kullanmasına yardımcı olur. K vitamini olmadan kan pıhtılaşamaz.

B‌ Vitaminleri ve Faydaları

Tiamin ‌ya da B1 vitamini, vücut hücrelerinin karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Enerji veren vitamin hapları sıklıkla B vitamini içerir. Hamilelik ve emzirme döneminde yeterli karbonhidrat almak çok önemlidir. Sağlıklı cilt, saç, kas ve beyin için gereklidir ve sinir fonksiyonu için kritik öneme sahiptir. ‌Riboflavin ‌(B2 vitamini) diğer B vitaminleri ile çalışır. Vücut büyümesi ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir. Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Sağlıklı cilt, saç, kan ve beyin için gereklidir. ‌B3 ya da ‌Niasin sağlıklı cilt ve sinir sistemi fonksiyonlarını destekleyen bir B vitaminidir. Ayrıca yüksek dozlarda kolesterol düşürücü etkileri vardır. Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Sağlıklı cilt, kan hücreleri, beyin ve sinir sistemi için gereklidir. ‌

B4 vitamini, hücre oluşumu ve vücut dokularının sağlıklı gelişimini destekler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun virüslerle ve enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğini artırır. Aynı zamanda sağlıklı kan şekeri düzeylerinin korunmasında, hücrelerin korunmasında ve serbest radikallerin aktivitelerinin önlenmesinde önemli bir rol oynar. ‌Pantotenik asit yada ‌B5 vitamini, besin metabolizması için gereklidir. Ayrıca hormon ve kolesterol üretiminde de rol oynar. Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine; yağ, ‌steroid hormonları ve hemoglobin yapımına yardımcı olur. ‌B6 vitamini ‌piridoksin olarak da adlandırılır. ‌Homosistein düzeylerini ‌düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini destekler. Bilişsel yetenekleri ve bağışıklık fonksiyonunu geliştirir. Ayrıca vücuttaki birçok kimyasal reaksiyonun bir parçası olan proteinlerde önemli bir rol oynar. ‌Biyotin ya da ‌B7 vitamini, proteinlerin ve karbonhidratların metabolizması için ve hormon ve kolesterol üretiminde açışından önemlidir. Yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye ve glikozu sentezlemeye yardımcı olur. Bazı yağ asitlerini oluşturmaya ve parçalamaya destek verir. Sağlıklı kemikler ve saçlar için gereklidir.

Folat ya da ‌folik asit ‌B9 vitamini olarak da bilinir. Yeni hücre oluşturmak için hayati önem taşır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmak için ‌B12 vitamini ile çalışır. Doku büyümesini ve hücre fonksiyonunu kontrol eden ‌DNA üretimi için gereklidir. Gebelikte vitamin kullanımı açısından hamileliğin ilk trimesteri boyunca tüketilmesi önerilir. Hamile olan herhangi bir kadın yeterli ‌folat aldığından emin olmalıdır. Düşük ‌folat seviyeleri ‌spina ‌bifida gibi doğum kusurlarıyla bağlantılıdır. ‌B10 vitamini R vitamini olarak da bilinir. Vücuttaki mikroorganizmaların büyümesine yardımcı olur. İçerdiği serbest radikallere cildi korur. Bu nedenle bazı güneş koruyucu losyonlarda ek katkı maddesi olarak kullanılır. ‌B11 vitamini ya da salisilik asit, ‌DNA ve ‌RNA oluşumuna katkıda bulunmak için genellikle ‌B12 ile birlikte çalışır. Omuriliğinin yanı sıra vücut dokularının oluşumu ve büyümesi için de gereklidir. Akne ve sedef hastalığı gibi birçok cilt rahatsızlığının tedavisi için cilt kremlerinde bir bileşen olarak kullanılır. ‌B12 vitamini yeni hücreler üretmeye ve bazı yağ asitlerini ve ‌amino asitleri parçalamaya yardımcı olur. Sinir hücrelerini korur ve normal büyümelerini teşvik eder. Kırmızı kan hücrelerini ve ‌‌DNA'yı oluşturmaya yardımcı olur. Merkezi sinir sisteminin korunmasına destek verir.

Vitaminleri Almak İçin En İyi Zamanlar

Vitamin ilaçları hangi saatte alınmalı sorusunun cevabı vitaminin türüne bağlıdır. Bazı vitaminlerden en iyi şekilde faydalanmak için vitaminin yemekten sonra alınması gerekirken, diğerlerini aç karnına almak en iyisidir. Her gün aynı anda vitamin alma rutinini oluşturmak da vitamin takviyenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir. Her vitamin vücudunuzda aynı şekilde parçalanmaz. Bu nedenle, size en fazla faydayı sağlayacak olan bir zamanda vitamininizi almanız gerekir. Doğum öncesinde hamile kadınlar tarafından kullanılan vitaminler genellikle bir ‌multivitamin olduğundan, öğle yemeğinden önce almak, içerdikleri her şeyin vücut tarafından emilmesi için genellikle en uygun zamandır. İyi bir vitamin takviyesi genellikle D vitamini, kalsiyum, demir ve ‌folik asit içerir.

Demir içeren vitaminlerin aç karnına tüketilmesi önerilir. Demir emilimini artırmak için vitamininizi portakal suyu gibi C vitamini içeren bir içecekle alabilirsiniz. Bazı vitaminler vücutta depolanamaz ve bu nedenle günlük olarak yiyeceklerle veya takviyelerde alınması gerekir. Yağda çözünen vitaminleri almak için en uygun zaman akşam yemeğidir. Yağda çözünen vitaminler vücutta yağ kullanılarak çözülür. Daha sonra kan dolaşımımıza taşınır ve gerekli işlevleri yerine getirir. Bu vitaminler arasında A vitamini, K vitamini, E vitamini ve D vitamini bulunur. Vücudumuz ekstra yağda çözünen vitaminler aldığında, karaciğerde depolanır. Bu vitaminlerden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için doymuş yağlar veya yağlar içeren bir yemekle alınması önerilir.

Suda çözünen vitaminleri almak için en uygun zaman sabahları, yemekten 30 dakika önce veya yemekten minimum iki saat sonrasıdır. C vitamini, tüm B vitaminleri ve ‌folat (‌folik asit) suda çözünür. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu vitamin miktarını alır ve geri kalanını idrarla atar. B vitaminleri almak için en iyi zaman midenizin boş olduğu sabah saatleridir. En popüler B vitaminlerinden bazıları ‌B-2 , ‌B-6 ve ‌B-12'dir. Vitamin takviyeleri genel sağlığınıza fayda sağlayabilir. Ancak bazı vitaminlerin aşırı dozlarda ‌alınması yan etkilere neden olur. Vitaminler ve aldığınız reçeteli ilaçlar arasındaki olası etkileşimlerin farkında olmanız da önemlidir. Örneğin, K vitamini takviyelerini kan inceltici ilaçlarla birleştirmemelisiniz. Ayrıca, önerilen vitamin desteğinden fazlasını almamalısınız.

Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Dengesiz beslenme vücudun gerekli vitaminlerden yoksun kalmasına neden olabilir. Vitamin eksikliği belirtilerini tanımak, vitamin desteği ve vitamin kapsülleri ile diyetinizi buna göre ayarlamanıza yardımcı olabilir. Vitamin eksikliği, eksik olan vitaminin türüne bağlı olarak çeşitli belirtilerle kendini gösterir. Örneğin, çeşitli faktörler kırılgan saçlara ve tırnaklara neden olabilir. Bunlardan biri ‌biyotin eksikliğidir. ‌Biotin, birçok vücut fonksiyonunda yer alan bir B vitaminidir. Tırnak ve saç için vitamin denildiğinde ilk akla gelen vitaminlerden biridir. Keratin yapıların güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar. ‌B7 vitamini olarak da bilinen ‌‌biyotin, yani saç için vitamin, vücudun gıdayı enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. ‌Biyotin eksikliği çok nadirdir, ancak meydana geldiğinde, en belirgin semptomlardan bazıları kırılgan saç ve tırnaklardır. ‌Biyotin eksikliğinin diğer belirtileri arasında kronik yorgunluk, kas ağrısı, kramplar ve ellerde ve ayaklarda karıncalanma sayılabilir. Hamile kadınlar, sigara içenler ve ‌Crohn hastalığı gibi sindirim bozuklukları olan insanlar ‌biyotin eksikliği geliştirme riski altındadır. Ayrıca, antibiyotiklerin uzun süreli kullanımı bir risk faktörüdür. Kırılgan saçları veya tırnakları olan yetişkinler, günde yaklaşık 30 ‌mikrogram ‌biyotin sağlayan bir takviye kullanmayı düşünebilir.

Ağız içindeki ve çevresindeki lezyonlar kısmen belirli vitamin veya mineralin yetersiz alımıyla bağlantılı olabilir. Örneğin, genellikle pamukçuk yaraları olarak da adlandırılan ağız ülserleri, genellikle demir veya B vitaminlerindeki eksikliklerin sonucunda meydana gelir. Araştırmalar, ağız yaraları olan hastaların düşük demir seviyelerine sahip olma olasılığının iki katı olduğunu belirtmektedir. Diş eti kanaması vitamin eksikliğinin tipik belirtilerinden biridir. Sert fırçalama teknikleri diş etlerinin kanamasına neden olabilse de C vitamini açısından yetersiz beslenmek diş sağlığını olumsuz etkiler. C vitamini, yara iyileşmesinde ve bağışıklığında önemli bir rol oynar ve hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bir antioksidan görevi görür. C vitamini tüketmemek, diş etlerinde kanama ve hatta diş kaybı da dâhil olmak üzere eksiklik belirtilerine neden olabilir. Şiddetli C vitamini eksikliğinin bir başka ciddi sonucu, bağışıklık sistemini baskılayan, kasları ve kemikleri zayıflatan ve insanları yorgun ve uyuşuk hissettiren iskorbüt hastalığıdır. C vitamini eksikliğinin diğer yaygın belirtileri arasında kolay morarma, yavaş yara iyileşmesi, kuru pullu cilt ve sık burun kanaması sıralanabilir. Vücudunuz kendi başına C vitamini üretmez, bu nedenle yeterli seviyeleri korumanın tek yolu dışarıdan alınmasıdır. C vitamini eksikliği, yeterince taze meyve ve sebze tüketen kişilerde nadirdir. Bununla birlikte, birçok insanın her gün yeterli meyve ve sebze tüketmediği göz önünde bulundurulursa C vitamini takviyeleri almak vücut fonksiyonlarını destekleyebilir.

Vitamin eksikliği bazen görme sorunlarına neden olabilir. Örneğin, düşük A vitamini, insanların düşük ışıkta veya karanlıkta görme yeteneğini azaltan gece körlüğüne neden olabilir. A vitamini, geceleri görmenize yardımcı olan ve retinada bulunan bir pigment olan ‌rhodopsin üretmek için gereklidir. Tedavi edilmediğinde, gece körlüğü korneaya zarar verebilecek ve sonuçta körlüğe yol açabilecek bir durum olan ‌kseroftalmiye ilerleyebilir. ‌Kseroftalminin bir başka erken belirtisi, gözlerin beyaz kısmında ortaya çıkan hafif kabarık, köpüklü ve beyaz lekeleridir. Gelişmiş ülkelerde A vitamini eksikliği nadirdir. Eksiklik teşhisi konmadıkça, A vitamini takviyesi almaktan kaçınılmalıdır. Çünkü A vitamini, fazla tüketildiğinde vücudun yağ depolarında birikebilen ve ‌toksik hale gelebilen yağda çözünen bir vitamindir. A vitamini ‌toksisitesi belirtileri ciddi olabilir ve bulantı, baş ağrısı, cilt tahrişi, eklem ve kemik ağrısı ve ciddi vakalarda koma veya ölümle sonuçlanabilir. ‌Seboreik ‌dermatit ve kepek, vücudunuzun yağ üreten bölgelerini etkileyen cilt bozuklukları arasında yer alır. Her ikisi de kaşıntılı, pul pul dökülen cilde neden olur. Kepek çoğunlukla kafa derisi ile sınırlıdır, oysa ‌‌dermatit yüz, üst göğüs, koltuk altı ve kasıklarda da görülebilir. Kepek ve ‌seboreik ‌dermatite birçok faktör neden olmakla birlikte, besin açısından yetersiz bir diyet genellikle ilk sırada gelir. Örneğin, kandaki düşük çinko, ‌niasin (‌B3 vitamini), ‌riboflavin ‌(B2 vitamini) ve ‌piridoksin seviyeleri ‌dermatite ve kepeğe neden olabilir. Saç dökülmesi yetişkinler arasında çok sık görülen bir durumdur. Genetik ve yaşa bağlı faktörlerin dışında demir, çinko, B3 ve ‌B7 açısından eksik beslenmek saç dökülmesine neden olabilir.

Uyarılar ve Önlemler

Sağlıklı bir beslenme ile ihtiyaç duydukları tüm vitamin ve mineralleri almayan insanlar için, vitamin ve ‌multivitamin takviyeleri aynı faydaları elde etmenin uygun fiyatlı ve kolay bir yolunu sunar. Bununla birlikte, magnezyum vitamin ve mineral gibi bileşenleri haplardan almak, yiyeceklerden almakla tamamen aynı faydalara sahip değildir. Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve diğer bitkisel gıdalar, vitaminlerin dışında ‌fitokimyasallar adı verilen binlerce yararlı besin maddesi de içerir. Vitamin takviyeleri, yediğiniz yiyecek yeterli vitamin sağlamıyorsa ihtiyacınız olan vitaminleri almanın pratik ve sağlıklı bir yolunu sunar. Takviyeler hamilelik sırasında ve özel tıbbi problemler için yardımcı olabilir. Vitamin takviyelerini kullanırken özel koşullarınız olmadığı sürece günlük önerilen değerleri tüketmeniz önemlidir. Özellikle vitamini kapsül gibi yağda çözünen vitamin takviyelerini tüketirken çok dikkatli olmanız gerekebilir. A, D, E ve K vitaminleri yağ hücrelerinde depolanır ve vücudunuzda birikerek zararlı etkilere neden olabilir.

Vitaminler vücut için yararlı olmakla birlikte yüksek dozlarda tüketilmesi ‌toksik etkilere neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir vitamin takviyesi satın almadan önce uzman bir hekime danışmanız önerilir. Vitamin tavsiye ve öneri bilgileri kadın, erkek ve çocuk vitamin değerleri olarak, her gün ne kadar vitamin alınması gerektiğini yansıtır. Örneğin, 10 yaş için vitamin dozajı ergenler için vitamin dozajından farklı olabilir. Bununla birlikte, ihtiyacınız olan her vitaminin ne kadarı yaşınıza ve cinsiyetinize bağlıdır. Hamilelik ve sağlık durumunuz gibi diğer faktörler de vitamin tüketiminde önemlidir. İhtiyacınız olan tüm günlük vitaminleri almanın en iyi yolu, çok çeşitli meyve, sebze, güçlendirilmiş süt ürünleri, baklagiller (kuru fasulye), mercimek ve kepekli tahıllar içeren dengeli bir beslenmedir.

Vitamin ve mineral desteklerini her yaştan çocuk ve yetişkin için özel olarak üretilir. Uzmanların en çok önerdiği bebek vitamin şurupları, 1 yaş vitamin şurupları, öğrenciler için vitamin hapları ve daha fazlasını vitamin çeşitleri arasında bulabilirsiniz. Zinde kalmak için vitamin ihtiyacınız olduğunda, enerji seviyenizi destekleyen vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş besin takviyeleri ile kendinizi her zaman iyi hissedebilirsiniz. Bilişsel faaliyetleri desteklemek için zekâ geliştirici vitamin hapları tercih edebilirsiniz. Vitamin şurupları, hapları ve kapsülleri gibi aradığınız tüm besin takviyelerini ayrıcalıklı vitamin fiyatları ileTrendyol'da bulabilirsiniz!