"

Cezve

" araması için 4136 sonuç listeleniyor

Cezve

Fıkır Fıkır Kahve, Tıkır Tıkır Süt, Mis Gibi Çikolata Sosu Pişirmek İçin Cezve

Cezve modelleri her mutfağın atmosferini tamamlamak için farklı kullanım amaçları ve farklı seçenekleri ile piyasada yerini almakta ve genel olarak her mutfak tezgahında, tamamlayıcı bir atmosfer oluşturmak amacı ile kullanılmaktadır. Çok farklı modeller olmasının yanı sıra, klasik çelik ve bakır cezveler de hali hazırda pek çok kişi tarafından kullanılmaya devam etmektedir. Özellikle, günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan ankastre ocaklara uygun olarak tasarlanmış cezve modellerinin yanı sıra, normal ocaklar, kum, soba ya da mangal gibi alternatif pişirme aparatları için de tasarlanmış pek çok farklı çeşit ve seçenek bulunmaktadır. Bu noktada “hangi cezve daha iyi?” sorusu sorulmakla birlikte, her cezvenin üretim alanına ve materyaline göre kullanıldığında performansının en üst seviyede olduğu bilinmelidir. Uzun zamandır bilinen öğretilerin aksine, cezve kahve pişirmek için değil, çok daha farklı amaçlarla da kullanılmaktadır. Bunun en iyi olan süt pişirme işlemi için, apayrı bir model tasarımı dahi yapıldığı bilinmektedir. Sütlük cezve olarak da tezgahlarda ve satış mekanlarında yerini alan bu model, çabuk kaynayan ve yanmaya çok müsait olan sütün rahatlıkla pişirilebilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Yapısında kullanılan materyal, sütün hızlı kaynayan ve çabuk yanan yapısına uygun olarak seçilmiş olmakla birlikte, sütün yine de yanma durumuna karşı, bir tedbir amacı olarak kolay temizlenebilir olarak üretilmiştir. Isıya dayanıklı olmalarının yanı sıra kolaylıkla temizlenebilen ancak oldukça narin olan modeller arasında yer alan cam cezve seçenekleri de hem mutfaklara şıklık katmak hem de farklı bir hava yaratmak konusunda tercih edilen modeller arasında yer almaktadır. Özellikle sos ya da süt pişirme konusunda sıklıkla tercih edilen modeller arasında yer aldıkları da bilinmektedir. Ayrıca, kahve çeşidine göre üretilmiş olan cezveler de bulmak mümkündür. Kahvenin türüne göre, daha ağır ateşte ve yavaş yavaş pişmesinin gerektiği durumlar için üretilmiş olan toprak cezve modelleri de bulunmaktadır. Yavaş ısındıkları ancak çabuk kaynadıkları ve sonrasında ısıyı iyi muhafaza ettikleri için, sürekli olarak pişmesi gereken kahvelerin yapımı için en çok tercih edilen modeller arasında yer aldıkları bilinmektedir. “Türk kahvesi hangi cezvede iyi olur?” sorusuna ise genel olarak bakır ya da çelik cezve olarak cevap alınmaktadır.

Mutfak Tezgahlarını Hareketlendiren Farklı Renkler ve Modeller

Cezveler, özellikle set olarak satıldıklarında mutfak tezgâhları üzerinde hayli güzel bir görüntü oluşturmakla birlikte, renk ve model seçeneklerinin günümüzde çok çeşitli olması sayesinde bu renkli ortam daha kolay oluşturulabilmektedir. Özellikle her renkten kolaylıkla bulunabilen granit cezve seti modelleri ile mutfakların renklerine uygun olarak seçimler yapmak oldukça kolay olmakla birlikte, granit materyalinin kalitesinden dolayı sıklıkla da tercih edilmektedir. Çizilmediği takdirde yanma ya da yapıştırma sorunu olmayan granit cezvelerin, süt için ayrı bir cezve tercih edilmediği durumlarda süt pişirilmesine, sos yapımına da uygun olduğu bilinmektedir. Setlerin içerisinde birden fazla boyda birkaç adet cezve bulunduğundan, oldukça kullanışlı olmaktadırlar. Özellikle kalabalık misafirler haricinde kullanım alanı bulamayan büyük cezve modelleri ise, günümüzde nostaljik bir hava yaratarak yumurta haşlanması amacı ile dahi kendilerine kullanım alanı bulmaktadırlar. Bunun yanı sıra, içerisinde çikolata eritmek, tek seferlik çorba yapmak ya da tercihe göre pek çok farklı iş için kullanılabilen cezveler, artan boyut ve çeşit seçenekleri sayesinde, eskiye oranla kendilerine daha fazla kullanım alanı bulmuşlardır. Granit, yapı olarak hem darbelere hem de ısıya dayanıklı bir materyal olduğundan, cezvelerde kullanım için oldukça doğru bir materyal olmaktadır. Kısa süre içerisinde ısınma özelliği sayesinde içerisine konulan malzeme ne olursa olsun kısa sürede ve eşit oranda pişirilebilme imkânı da vermektedir. Cezve takımı tercih edilmesi durumunda granite yönelmek en iyi seçenekler arasında sayılabilmektedir. Yapı olarak kolaylıkla ısınabilen granit aynı zamanda yapışmaz özelliği sayesinde kolaylıkla temizlenmeye elverişli bir materyaldir. Bu durum özellikle temizlik konusunda ciddi kullanım sağlamaktadır. Her granit üründe olduğu gibi, cezvelerin temizlenmesi konusunda da dikkatli davranmak ve materyalin çizilmesinden kaçınmak gereklidir. Her ne kadar dayanıklı bir malzeme dahi olsa, çizilmeler konusunda hassas olan granit, bu gibi bir durumla karşılaştığında, bazı durumlarda özelliğini kaybedebilmektedir. En iyi performansın alınabilmesi için, her materyale özel olan temizlenme kurallarına uyulması gerekmektedir. Materyaller uygun şekilde temizlendikleri takdirde herhangi bir performans sorunu yaşanmadığı bilinmektedir.

Mutfağınıza ve Damak Tadınıza Nostalji Katan Pirinç Cezveler

Cezve takımları özellikle granit gibi çok tercih edilen materyallerden üretildiğinde kendilerine daha fazla kullanım alanı bulabilmekteyken, klasik olarak çelik ya da bakır modeller için de takımların bulunabilmesi mümkündür. Kalaylı bakır cezve takımları ya da çelik cezve takımları klasik birer ürün olmakla birlikte, hemen herkesin evinde mutlaka bulunmaktadır. Günümüzde ise, kullanımlarının artırılması amacı ile bu klasik malzemelerden üretilen cezveler için model ve çeşit sayısında ciddi bir artış olmuştur. Yine diğer materyallerde olduğu gibi bakır ve çelik cezveleri de en çok tercih edilebilir yapan durum çabuk ısınıyor ve kolay temizleniyor olmalarıdır. Soba ya da mangal gibi, sıcaklığı geç ileten ısıtma araçlarında kullanım için bakır cezveler önerilmekte iken, ocak üzerinde kısa sürede lezzetli kahveler pişirebilmek için çelik cezve önerilmektedir. Çelik cezveler kolay kir tutmayan yapıları sayesinde hızlıca temizlenebilmekte ve yapısından kaynaklı olarak darbe ya da çizilmelere karşı da oldukça dayanıklı olabilmektedir. Bunun yanı sıra, tamamen nostaljik ve ağır bir ürün olarak göze çarpan modellerden biri olan pirinç cezve genel olarak kendine tezgahlarda değil, mutfağın yüksek kesimlerinde yer bulmaktadır. Ağır bir materyal olan pirinç, içeriğindeki karışım metaryallerden dolayı geç ısınıp geç soğuyan bir yapıya sahiptir ve bu durum özellikle, geçmişten günümüze, uzun süre sıcak ya da ılık kalması gereken ya da sıcaklığını muhafaza etmesi gereken ürünlerin pişirilmesinde bu materyalin tercih edilmesinde etkili olmuştur. Gerek sapı gerekse gövdesi tamamen pirinçten üretilmiş olan cezveler, düzenli bakım gerektiren ürünler olmakla birlikte, sağlamlık, dayanıklılık ve ısınma gibi konular göz önünde bulundurulduğunda ve üzerine günümüz güncel ve modern modelleri eklendiğinde, halen sıklıkla tercih edilmektedirler. En klasik, en vazgeçilmez ve herkesin her zaman mutlaka tercih ettiği daima bilinen modellerden olan 3 adet cezveden oluşan cezve seti her mutfakta muhakkak kendine has bir köşesi bulunmaktadır. Özellikle, kulpları gittikçe kısalan ve boyları gittikçe küçülen 3’lü cezve seti modelleri, geçmişten günümüz zamanına, halen her mutfakta bulunan ve asla eksik olmayan bir parçadır. Kulp boyları eşit olan modellerin yanı sıra üretilmiş olan farklı pişirme haznesi ve kulp boyutlarına sahip modeller sayesinde, mutfak tezgahlarında ya da dolap raflarında, kahve köşesi şıklığını yakalamak oldukça kolaydır. Kullanılan materyallerin yanı sıra, portatif ve çok amaçlı askılıkları sayesinde, her daim tercih edilen modeller arasında üst sıralarda yer almaktadırlar.

Çevir Sapı Yanmasın, Cezve Sapı Önemi

Cezveler, genellikle pişirme haznesinin boyutuna ya da materyaline göre tercih edilen mutfak gereçleri olmakla birlikte, kullanımı sırasında genellikle yalnızca pişirme haznesi ile iş görmemektedirler. Bu noktada devreye giren cezve sapı materyali, aslen bu gereç için oldukça büyük bir tercih edilme kriteri olarak karşımıza çıkmaktadır. Cezvelerin tutma kısımlarının tasarım ve materyal açısından yeterli olması, cezvelerin tercih edilebilir olma durumlarını artırmakla birlikte, kullanımlarında ciddi bir fark oluşturmaktadır. Genel olarak yanmaz ya da ısıya dayanıklı materyaller ile üretilen cezve kulpu aslında modeli ile de kullanım deneyimine farklılık katan bir aksesuar olarak adlandırılabilmektedir. Ele oturan, ergonomik ve rahat tutulan bir kulp tasarımı aynı zamanda ısıya dayanıklı ya da yanmaz bir malzeme ile yapılmış olduğunda, pişirme haznesine çok bakılmaksızın cezvenin tercih edilebilir olmasını sağlamaktadır. Bu noktada kulpun elde duruşu ve cezvenin pişirme haznesinin dolu olması durumunda ne dereceye kadar tutuş kolaylığı sağladığı önemli birer detay haline gelmektedir. Elde rahat tutulamayan, sallanan ya da iyi sabitlenmeyen kulplar sorun yaratabileceğinden, satın alma aşamasında kulpa bakılarak tercih yapılması mutlaka daha iyi olacaktır. Cezveler, hangi ısıtma aracı üzerinde olursa olsun, ateş ile temasında ısınmaya müsait eşyalar olduğundan, kulplarının yanmaz ya da ısıya dayanıklı bir yağıda olması ciddi önem arz etmektedir. Sapın ısınması, tutuş sırasında problemlere neden olabileceğinden, tercihlerin bu konular göz önünde bulundurularak yapılması gerekmektedir. Cezve saplarının kısa ya da ele tam oturmayan bir yapıda olması, pişirme haznesinden ürünün servis edilmesi konusunda sorun oluşturacağı gibi, cezve ile ilgili kullanım sorunlarında da neden olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçilebilmesi için, sapların ölçülerinin alınması ya da elde denenmesi tavsiye edilmektedir. Sapların gereğinden kısa ya da geniş olması durumu ele oturmasını zorlaştırmanın yanı sıra, tutma konusunda da performans düşüklüğüne neden olacaktır. Bu gibi durumlarda özellikle dikkat edilmesi gereken durumun, örneğin geniş bir pişirme haznesine sahip olan cezveler için uzun ve biraz geniş bir kulp tercih edilmiş olması durumu olduğu belirtilmektedir. Kulpların ağırlık merkezini eşit şekilde karşılaması en iyi performansı almanız konusunda ciddi bir destekleyici olmaktadır. Bu noktada, cezve seçimi için en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi, cezvenin materyali olarak bilinirken bir diğer cezvenin sap tasarımı olarak bilinmelidir. Sapın cezveye uygun olmaması durumu, ürünün performansını ciddi anlamda etkilemektedir.

Kahve Makineleri Yeni Nesil, Kahve Tadı Aynı Nostaljide

Cezvelerin her ne kadar herkesin mutfağında yeri ayrı olsa da kalabalık ortamlarda, acilen kahve pişirilmesi gereken zamanlarda, genel olarak tercihin yöneldiği kısmın indüksiyonlu cezve seçenekleri olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra, bu modellerin istenilen sürede, hızlı bir şekilde ve çok kişiye aynı anda kahve pişirebiliyor olması, tercih edilebilirliklerini artırmaktadır. Bazı modelleri tam olarak cezve görünümüne sahip olmakla birlikte, bazı modellerinin hazneli yapıda olması ya da birden fazla pişirme alanı içermesi, çok çeşitli modeller arasından zevkinize hitap edecek olanı ve ihtiyacınıza göre olanı seçmenizde kolaylık sağlamaktadır. Dijital ekran seçeneklerinin yanı sıra manuel kullanıma uygun olan modellerinin de mevcut olması her kitleye hitap etmesini sağlarken, kolaylıkla bakım ve temizlik yapılabilir bir özellikte olması sayesinde de rahatlıkla kullanılabilmektedirler. Ayrıca bu modellerin elektrikli çelik cezve olarak da seçenek içermesi, çelik materyal konforunun elektrikli modern pişirme sistemi ile buluşmasını sağlamıştır. İçindeki kahveyi sıcak tutarken dış kısmına ısı vermemesi ve ısının tamamen kahvenin içine işlemesini sağlayan sistemi sayesinde bu modeller gün boyu kahve tüketimi yapılabilmesine olanak sağlamaktadırlar. İkili pişirme haznesine sahip olan modellerin en büyük avantajının aynı anda kahve ile birlikte farklı bir ürünün daha pişebilmesine olanak sağlaması olduğu bilinmektedir. Bu modellerin kullanımında kahvenin yanı sıra, diğer pişirme haznesi içerisinde su kaynatılabilmekte ya da süt pişirilebilmektedir. Bu durum, zamandan tasarruf sağlamasının yanı sıra tercih eden herkese ciddi bir kullanım kolaylığı da sağlamaktadır. İkili haznenin bir diğer özelliği olarak, farklı zaman ayarları kullanılarak pişirme işlemi yapılabilmesidir. Bu sayede her iki hazne içerisinde, farklı zamanlarla farklı ürünler pişirilmesine imkân oluşmaktadır. Elektrikli cezve modelleri bu noktada oldukça tercih edilebilir olmaktadırlar. Haznelerin temizlenmeleri oldukça kolay olmakla birlikte, düzenli olarak bakımları yapıldığı takdirde en iyi performansı sunmak üzere tasarlanmış ürünler oldukları bilinmektedir. Diğer her cezve modelinde olduğu gibi, renk ve model seçenekleri her zevke hitap edecek derece çoktur.

Cezve Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Birbirinden farklı renk, desen ve materyal seçenekleri ile pek çok cezve çeşidi kullanıcıların beğenisine sunulmakta olup, klasik, modern, spor y da elektronik olarak, her zevke ve ihtiyaca uygun olacak şekilde tasarımları yapılmaktadır. Nostaljik bir duygu ile mutfaklarda yerini almış olan cezveler, günümüzde pek çok farklı amaç ile kullanılmakla birlikte, yalnızca tek bir işlev için üretilmiş olan cezveler de bulunmaktadır. Gerçekleştirebildikleri tek işlevi en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için en kullanışlı ve dayanıklı materyallerden üretilmekte olan cezveler, set halinde ya da tekli olarak satışa sunulmaktadır. Granit, pirinç, bakır, çelik ya da toprak cezveler, tekli olarak ya da 3’lü takım halinde satılmakla birlikte, tezgâh üstü ya da mutfak rafı kullanımına uygun olarak dizayn edilmektedir. Her bir cezvenin en önemli tamamlayıcı parçası olan sap kısmı için ise, yanmaz ya da ısıya dayanıklı materyaller kullanılarak tasarım yapılmaktadır. Özellikle bu kulp kısımlarının ergonomik ve ele rahat oturur tarzda bir tasarıma sahip olması durumu, kullanımı kesinlikle kolaylaştıran detaylar arasında yer almaktadır. Yuvarlak, uzun, kısa ya da geniş pişirme haznelerine sahip olan cezvelerin, pişirme haznesinin rahatlıkla kaldırılmasına yardımcı olacak bir tasarıma sahip tutma yerlerinin olması durumu, kullanım kolaylığı sağlamasının yanı sıra, tercih edilme oranlarında artış sağlamaktadır. Her bir materyalin özelliğine göre farklı bir işlev gösterebilen cezveler, yalnızca kahve pişirmek için değil, su kaynatmak için dahi, birbirinden farklı yüzlerce çeşidi olması sebebi ile mutfaklarda halen aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle kendine ait askılığı olan 3 cezveden oluşan setlerin tezgâh üzerinde ya da raflarda, dolap içlerinde ya da mutfağın herhangi bir köşesinde istenildiği şekilde kullanılabilmesi oldukça kolaydır. Ayrıca, askılıkların yalnızca cezve için değil farklı amaçlar için de kullanılabiliyor olması sayesinde, birden çok amaca hizmet etmiş olmakta ve kullanım alanını genişletmektedir. Bunun yanı sıra, bazı ürünlerin pişirilebilmesi için özellikle yanmaz, yapışmaz ya da ısıya dayanıklı ve darbe almaya dayanıklı modeller üretilmektedir. Çeliğin kolay çizilmeyen ve kolay temizlenen yapısı her daim tercih edilebilir bir ürün olmasını sağlarken, granitin darbelere dayanıklı olması ve ısıyı eşit dağıtması durumu da aynı niteliği kazanmasına yardımcı olmuştur. Bunun yanı sıra, bakır cezveler ya da pirinç cezvelerin farklı ısıtma materyalleri üzerinde dahi rahatlıkla kullanılabiliyor olmaları, özel zamanlar için ya da normal bir zamanda nostalji yaşamak için tercih edilmelerine olanak sağlamıştır. Tüm bu durumlar göz önüne alındığında, her modelin kendine özel ve kendine has olduğu görülmektedir. Elbette her modelin materyali ve tasarımı kendine has olduğu gibi, bu durum fiyatlarını da etkilemektedir. Elektrikli cezve fiyatları, bakır cezve fiyatları, genel olarak cezve fiyatları kategorisinin aslında ne kadar değişken olduğunu gösterir bir nitelik taşımaktadır. Modeller ne kadar değişirse fiyatlarının da o kadar değiştiği bilinmekle birlikte, her zevke ve her bütçeye uygun modeller bulmak oldukça kolaydır. Birbirinden farklı yüzlerce model ve fiyat seçeneği arasından, kendinize ve bütçenize uygun olanı bulmak ve sepete özel indirimlerden yararlanarak alışveriş yapmak için, Trendyol’u ziyaret edebilirsiniz.