"

Eviye

" araması için 2413 sonuç listeleniyor

Eviye

Eviye

Günümüzde çoğu evde bulaşık makinesi kullanılmakta olup, eskisi kadar lavabolarda bulaşıklar yıkanmasa da mutfak lavaboları, asıl deyişiyle eviyeler mutfakların hâlâ vazgeçilmezidir. Yemek pişirmeye hazırlanırken, pişirme, tüketim esnasında ve sonrasında günde defalarca kullanılan eviyeler doğru seçildiğinde mutfak konforunu arttıran en önemli bileşenlerdendir. Ayrı bir profesyonellik gerektiren mutfak alanlarının tasarımında işlevsel ve konforlu bir aktivite için en az dolap modüllerinin etkin tasarımı ve beyaz eşya seçimi kadar eviye tercihi de önem arz eder. Mutfak şekline göre seçilmiş fonksiyonel, şık ve ergonomik bir eviye modeli hem işlerinizi kolaylaştırır hem de tasarımıyla tezgahınıza şık bir dokunuş olur. Birbirinden farklı boyut, şekil ve malzemeden üretilmiş olan eviye modelleri adeta bir mutfağın stilini yansıtan aynalardır.

Fransızca evier kelimesinden dilimize devşirilen ve Osmanlı zamanında ev’iye denen bu lavabolar, günümüzde yalnızca musluktan akan suyu toplayan kaseler tanımından çok uzaktır. Gelişen teknolojiye paralel olarak ev dekorasyon ürünleri de çeşitlilik gösterir. Mutfak mobilyaları, ankastre ürünler yeniden şekillenip son teknoloji ile donanırken eviyeler de malzeme, üretim ve montaj teknikleri açısından güncellenir. Hepsi hemen aynı amaca hizmet ediyor görünse de birbirinden farklı malzemeler ve tasarımlarla zenginleşen modelleriyle, her zevke ve bütçeye uygun türünü bulmak mümkündür. Kişisel zevkinize, mutfağınızın tasarımına ve hatta evin genel dekoruna uygun olarak seçeceğiniz bir eviye, tezgahın hatta mutfağın en özel tamamlayıcısı, sizin de sağ kolunuz olur. Ergonomik bir eviye seçimiyle daha az yorulur, mutfağınızda keyifle çalışır, eserlerinizi sevdiklerinizle keyifle paylaşırsınız. 

Mutfak günün önemli bir bölümünün geçtiği, evin en önemli yaşam alanlarından biridir. Evlerde yemeklerin hazırlandığı, pişirildiği, saklandığı, bulaşıkların yıkandığı, kısacası neredeyse her gün tekrarlanan aktivitelere sahne olan mekanlardır. Büyüklüğü ve tasarımına bağlı olarak, uzun ve keyifli aile yemeklerinin yendiği, sıcak hoş sohbetlerin yapıldığı birer yaşam alanına da dönüşebilir. Ailenin büyüklüğü, birey sayısı, yaşam tarzı, yemek tüketme alışkanlıkları, mutfağın  tasarımında  büyük rol oynar. Küçük evlerde dar bir alana sahip olabilen, günümüzde çoğu zaman plansal olarak açık şekilde salonla birlikte çözümlenen mutfaklardan, büyük dairelerin, özellikle villaların salon boyutlarına erişebilen adalı mutfaklarına kadar çeşitli büyüklüğe ve tasarıma sahip olan mutfaklarda genel amaç keyifle vakit geçirilen mekanlar oluşturmaktır. Evin toplanma merkezi mutfak, mutfağın merkezi de günde defalarca kullanılan eviyelerdir. 

Birbirinden Şık Eviye Modelleri İle Mutfağınızı Stilinize Göre Kişiselleştirin

Fonksiyonelliği ile günlük işlerinizin en büyük yardımcısı ve kurtarıcısı olan, estetik zarif çizgileri ile mutfağınızın kişiliğini ve karakterini yansıtan mutfak eviye çeşitleri arasından doğru seçimi yapmak çok önemlidir. Mutfağınızın büyüklüğü, evdeki kişi sayısı, hangi sıklıkla yemek pişirdiğiniz, tezgahta ne kadar boşluğunuzun bulunduğu gibi konular eviyenin büyüklüğü için ipucu verir. Tarzınız, ev genelinde ve özellikle mutfakta kullanılan malzemeler, renkler eviyenin formunu, malzemesini, rengini belirler. Hayatınızı kolaylaştırmak, mutfaklarınıza değer katmak için özenle tasarlanmış eviyeler arasından yapacağınız doğru seçimle, yıllarca beğeni ile kullanacağınız eviyenize sahip olabilirsiniz. Eviyelerini çeşitli boyutlar ve konfigürasyonlar halinde sunan eviye markaları için her ev ve mutfağa uygun bir model mevcuttur.

Mutfak tasarımcıları için mutfaktaki aktivitenin başlıca üç adresi vardır: Gıdaları ham ya da pişmiş halde muhafaza etmek için buzdolabı, pişirmek için ocak/fırın ve mutfağa giren neredeyse her şeyin yıkanabilmesi için eviye. Hatta tasarım yapılırken bu üç noktayı birleştirerek “mutfak çalışma üçgeni” adı verilen bir efektif çalışma hattı oluşturulur. Mutfakta çalışanın rahat ve pratik hareket kabiliyeti, konforu ve zaman kazanması için öngörülen bu hat, ocak, eviye ve buzdolabından oluşan mutfağın favori üçlüsünün mümkünse üçgen olarak yerleştirilmesi prensibine dayanır. Aslen en güzel çözüm bu üniteleri yan yana koymamaktır. Böylelikle mutfağınız ister küçük, isterse büyük olsun aradığınız ferah, temiz, güzel görüntüyü yakalarken, aynı zamanda da en az yorgunlukla, en kısa zamanda harikalar yaratabilirsiniz.

Eviye seçimi yaparken tezgah uzunluğunuz kadar, mutfak şekli ve planı da önemli rol oynar. Örneğin U biçimli bir mutfakta, ocak ve buzdolabını karşılıklı kollara yerleştirdiğinizde, üçüncü kola eviye gelmesi mutfak içinde daha az dolaşarak iş yapmanıza yardımcı olur. L şeklindeki bir mutfakta bir kola ocağı, diğer kola buzdolabı ve eviyeyi koymak, efektif kullanım açısından iyi bir çözüm yaratmanıza yardımcı olabilir. Eğer mutfağınız ortada adalı bir L mutfaksa, ocağı ada modülü üstünde kullanmak, buzdolabı ve eviyeyi diğer kollara dağıtmak, tasarımcılarca önerilen alternatif çözümlerdendir. Paralel tezgahlı koridor tipi bir mutfağınız varsa, ocağı bir tezgahın orta kısmında konumlandırma, buzdolabı ve eviyeyi karşı tezgahta değerlendirme fikri fazlaca yorulmadan keyifli bir çalışma ortamı sağlaması açısından işinize yarayabilir. Eğer tek tezgahlı bir mutfağınız var ise, buzdolabını ve ocağı tezgahın iki ayrı uçlarına koyup, eviyeyi ortalamak, tezgahınızda boş çalışma alanları yaratarak rahatça kullanımınıza olanak tanır.

Eviye seçimi yaparken önemli parametrelerden biri de şüphesiz ebatlar ve geometrik kararlardır. Tezgahta yemek hazırlığı ve kirli bulaşıkların yıkama öncesi bekletileceği alan fazla değilse, eviye genişliği bir miktar dar tutulabilir. Eğer tava, tencere, tepsi gibi büyük parçaları elde yıkamayı tercih ediyorsanız, daha derin modelleri tercih etmeniz kullanım kolaylığı sağlar. Böylelikle hareket kabiliyetiniz artarken, çevreye su sıçratma problemini de önlemiş olursunuz. Bir diğer önemli konu da eviyenin yeridir. Eğer mevcut tesisat alt yapısını değiştirmeden kullanacaksanız ya da tezgahta halihazırda eviye boşluğu açılmışsa değerlendirmelerinizi bu bilgiler ışığında yapmanız uygun olur. Ayrıca eviyenizin pencere önünde, tezgah ortasında, kenarında ya da köşede kullanılacak olması, form seçiminde sizi yönlendirebilir. Kare, dikdörtgen, dairesel ve çokgen formlar arasından uygun olanı, yuvarlak ya da keskin hatlı detaylarıyla mutfak genel çizgisine uygun olarak seçilebilir. Köşelerde eviye kullanımı gerektiren mutfaklarda, bazı markalarca yaratılmış özel köşe eviye tasarımları kurtarıcınız olur.

Zengin Tasarım Koleksiyonunu Keşfedin

Mutfağınızın ebatları, tezgah şekli, uzunluğu ve kullanım alışkanlıklarınız, eviye büyüklüğü ile birlikte havza/hazne sayısı kararını da etkiler. İstek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tek, çift, bir buçuk ve iki buçuk gözlü eviye seçmeniz mümkündür. Tüm bu seçimlerinizin sağ ya da sol tarafında, bulaşıklarınızın süzülebileceği damlalıklı ya da damlalıksız modeller seçmek de opsiyonel tercihler arasındadır. Damlalık teknenin sağ ya da solunda yivli olan tepsi yüzeyi olup, tezgahınızda yeterli alan varsa kullanılabilir. Hemen her malzemeden eviye modelinde bu kısım imal edilir. Özellikle tek gözlü eviyelerde damlalık olup olmaması, batarya montajını etkilediğinden, baştan karar vermek işinizi kolaylaştırır. Doğrusal, tamamen suyu eviye içine akıtmak üzere tasarlanmış çizgisel modelleri olduğu gibi farklı geometrik desenlerle zenginleştirilmiş tasarımları da mevcuttur.

Küçük mutfaklarda ve tek yönlü kısa tezgahlarda, tek gözlü eviye tercih etmek, böylelikle geriye kalan boş tezgah alanını çalışma alanı olarak kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Hatta yeriniz çok darsa kare ya da yuvarlak, damlalıksız modellerden birini de tercih edebilirsiniz. Yeterli yeriniz var ise daha geniş olan dikdörtgen modellere yönelebilir, damlalık modülüyle kullanım alanınızı daha da arttırabilirsiniz. Damlalığın yönüne karar verirken, bulaşık makinenizin yönü, baskın olarak kullandığınız elinizin hangisi olduğu, pencere önündeyse açılır kanadın yönü gibi hususlar dikkate alınabilir. Tüm bunlar değerlendirilerek sağ ya da sol damlalıklı modeller arasından seçim yapmak kolaylaşır.Tercihinizi bir buçuk gözlü eviyelerden yana kullanmak isterseniz, dar olan gözü çöp öğütücü modülüyle kullanabilirsiniz. Geniş gözde yıkadığınız bulaşığı dar gözde dinlendirebilir ya da küçük daha hassas, kırılabilir bulaşıklarınız için yarım hazneden yararlanabilirsiniz.

Eviye seçimi yaparken önemli tercihlerden biri de batarya seçimi olur. Eviye bataryası nedir, neden önemlidir derseniz, yalnızca sıcak soğuk suları kullanmamıza yarayan birer musluk olmadığı, malzemesi, formu, kumandasıyla eviye tercihinizle tam bir bütünlük ve uyum içinde çalıştığı söylenebilir. Duvardan çıkışlı, tezgah üstü, eviye üstü ve spiralli modelleri bulunan eviye bataryası çeşitlerinin ortak özelliği ise, genel olarak banyo bataryalarından daha uzun boyunlu ve kolay kumanda ediliyor oluşlarıdır. Her tarzdaki mutfağa ve bütçeye uygun bir modeli bulunan eviye bataryası fiyatları da bu malzeme, form ve aksesuar çeşitliliğine paralel olarak farklılık gösterir. Seçimi tesisat alt yapınıza, tezgah ve eviye seçiminize bağlı olarak, duvardan ya da eviyeden çıkışlı olarak monte edebileceğiniz modellerin yanı sıra, spiralli olanlar özellikle tava, tencere, tepsi gibi büyük parçaların yıkandığı derin haznelerde, çekerek uzatılan hortum boynuyla kolaylık sağlayan modellerdir.

Kaliteli Malzemeyle Buluşan Eşsiz Detayların Tadını Çıkarın

Gelişen inşaat malzemeleri üretim teknolojisiyle birlikte, eviye yapımında da çok çeşitli ham maddeler tercih edildiğini görmek mümkündür. Paslanmaz çelik eviyeler uzun yıllardır kullanılan, artık neredeyse gelenekselleşmiş modellerdir. Tamamen hijyenik oluşu, her ısıya dayanımı, her bütçeye uygun geniş ürün gamı ile en sık kullanılan çeşididir. Çok kaliteli üst grup modelleri olduğu gibi, çok uygun fiyatlı alternatifleriyle de herkes için ulaşılabilirdir. Dayanıklı ve uzun ömürlü bu eviyeleri sert fırçalarla ovarak temizlemeye çalışmak, üstünde istenmeyen çizikler oluşturabileceğinden, su lekelerine karşı sıvı, krem ya da jel formundaki temizleyicilerle silmek yeterlidir. Ayrıca sıkça kullanılan inoks gri yanında, tasarımda daha özgür olmak isteyenler için tasarlanmış altın, bronz ve titanyum seçenekleri, son zamanlarda özellikle beğeni kazanan alternatifleri oluşturur. Ara sıra eviye parlatıcı ile bakım yaparak bu modelleri yıllarca ilk günkü parlaklığında kullanmak mümkün olur.

Son yılların gözdelerinden granit eviyeler, şıklığı ve renk çeşitliliği ile popülerliğinin tesadüf olmadığını kanıtlamıştır. Karışım yüzdesi üreticisine göre değişen oranlarda kırılmış granitin kuvars reçine dolgu ile birleştirilmesiyle imal edilen kompozit granit eviyeler, yüksek basınç altında hijyenik ve gözeneksiz olarak üretilirler. Sıcaklığa, lekelenmeye ve çizilmelere karşı dayanıklıdırlar. Beyaz, krem, bej, koyu kahve ve siyah en çok kullanılan renk tercihleridir. Aynı renk ve görünümdeki bataryaları ile takımlandığında kusursuz bir yıkama alanı konsepti oluştururlar. Granit eviyeler cam, seramik ve ahşap yüzeylerle mükemmelen uyumu sayesinde mutfağınızda seçkin bir hava yaratırken, temizlik ve hijyen için sıklıkla kullanılan kimyasal temizleyicilerle uyumlu iş birlikteliği sayesinde zarar görmeden yıllarca zevkle kullanılır. Yekpare, pürüzsüz yüzeyi kolayca temizlenir, parlar ve iz göstermez.

Estetik ve modern duruş için bir başka seçim olan cam eviyeler ise, dayanıklılığı arttırılmış cam ana yüzey ile paslanmaz çelik küvetin birleşimiyle oluşturulmuş kusursuz bir kombinasyondur. Kalıplanmış plastikte cam elyafı ile güçlendirilerek imal edilen akrilik eviyeler hafif, her tür tezgah montajına uygun ve ekonomik ürünler olup, lekelenmeye karşı dikkatli kullanımıyla uzun ömürlü olur. Geniş malzeme yelpazesi içinde granit ve mermer eviyeler sağlamlık ve şıklıklarıyla ön plana çıkarken, seramik olanlar stil sahibi tasarımlarıyla fark yaratmak için, paslanmaz çelik ya da inoks tabir edilenler uzun ömürlü ve sağlam oluşlarıyla tercih sebebidir. Lavabo eviye çeşitleri toplu olarak değerlendirildiğinde, eviye seramik, porselen olsa da, lavabo mermer ve granit eviye çeşitleri arasından seçilse de mutfağınıza, tarzınıza uygunluğuyla ancak hak ettiği değeri bulacaktır.

Malzeme kararını da verdiyseniz, geriye mutfağınızı zenginleştirecek opsiyonel seçeneklerden olan eviye düzenleyici aksesuarları değerlendirebilirsiniz. Bu konuda eviye markaları farklı tasarımlarıyla, mutfakta çalışma zevkinizi artıran detaylarla yaşam alanlarınızı kişiselleştirmenize katkı sağlar. Eviye kenarlarına oturtacağınız çelik süzgeç yıkadığınız sebze ve meyvelerinizi süzmenizde destekçiniz olurken, kesme tahtası her an el altında bulundurmak isteyeceğiniz en büyük yardımcılarınızdan olabilir. Ayrıca bulaşık deterjanı, sıvı sabun, bulaşık süngeri ve bezlerinizi toplu halde düzenli muhafaza edebileceğiniz organize kaplar da kurtarıcı parçalardır. Eviye altı çöp kovası çöplerin etrafa saçılmadan pratikçe uzaklaştırılmasını sağlaması açısından vazgeçilmezler arasındadır. Yüksek tazyikli suyu olan bir yerde yaşıyor ve eviye musluğu vasıtasıyla sıçrayan sudan şikayetçi iseniz tezgah ön kısmında kullanacağınız eviye önü su engelleyici ile bu durumdan kolayca kurtulabilirsiniz.

İnce Teknik Detaylarla Harmanlanan Eviye Çeşitleri İle Buluşun

Seçeceğiniz eviyeye göre montaj şekilleri de farklılık gösterir. En çok kullanılan yöntem tezgah üstü montajıdır. Bu yöntemde şablona bağlı kalınarak, sayaç malzemesine açılan delik ile lavabo üstten yerleştirilir ve kenarına silikon çekilerek montaj tamamlanır. Montajı en kolay olan ve sonrasında düşme benzeri sorun yaratmayan teknik budur. İkinci yöntem olan tezgah altı eviyede tezgah altından monte edilerek, asılmak ya da alttaki dolap ünitesince taşıtılmak suretiyle montaj tamamlanır. Böylelikle tezgah üzerindeki su ya da sıvılar lavabo içine engelsiz süpürülebilir. Zamanla ayrılıp düşme ihtimaline karşı kaliteli malzeme ve ustalıkla yapılması gereken bu montajlarda, önemli olan kuru ve temiz yüzeylerde, kaliteli ve aderansı yüksek eviye yapıştırıcısı kullanılmasıdır.

Son yıllarda tasarımcıların bir diğer önerisi de tezgaha sıfır eviyelerdir. Diğerlerinde eviye montajı tezgaha açılan bir boşluğa alttan ya da üstten geçirilerek yapılırken, bu son modelde tezgah yüzeyine açılan çentiklerle ikisinin aynı seviyede kalması sağlanır. Ayrıca integral tabiriyle üretilen kompoze sistemlerde, eviye ile tezgahın yekpare dökümü ile montaj alanına tek parça getirilmesi söz konusu olur. Montaj esnasında gider bağlantısı için eviye sifonu seçimi yapılırken lavabonuzun hazne sayısı ve tipi önemli olmaktadır. Tek ya da çok gözlü haznelerde, çıkış sayılarına uygun eviye hortumu kullanılır. Lavabonuzda kullanacağınız eviye süzgeci ile fazla çöpü tutarak, eviye gider borusu içinde oluşabilecek tıkanıklıkların önüne geçmiş olursunuz.

Günün en değerli saatlerini geçirdiğiniz evlerinizin en çok uğranan ve en aktif mekanı olan mutfağınıza gereken değeri vermenin, kendi zevkinizi ve tarzınızı yansıtmanın en kolay yolu sizler için özenle tasarlanmış ürünlerle donatmaktır. Eviyeler artık musluktan akan suyu toplayan kaselerin çok ötesine geçmiş, mimarlar, iç mimarlar ve endüstriyel tasarımcıların her zevke, stile ve bütçeye uygun bir modelini yaratmak üzere üstünde titizlikle çalıştıkları birer tasarım objesi halini almışlardır. Uygun ve doğru eviye seçimi yapılmadan mutfak tasarımı tamamlanmış sayılmaz. Uygun batarya seçiminiz ve aksesuarlarıyla kişiselleştireceğiniz eviyeniz sayesinde mutfağınız daha keyifli, daha üretken ve ergonomik olacak. Size ve sevdiklerinize, içinde daha çok zaman geçirmek için bahaneler üreteceğiniz şık bir yaşam alanına dönüşür. Hayatınızı kolaylaştırmak, mutfağınıza değer katmak amacıyla tasarlanmış modeller içinde, siz de işlevsel ve güzel tasarımlı eviye seçeneklerini keşfedin. Klasikten moderne, her tarz mutfak için, kaliteli malzemeden, estetik detaylar, zengin renk ve model çeşitliliğiyle üretilip sunulan bu şık eviyelerden biri, Trendyol tecrübesi ve fiyat avantajlarıyla sizin olabilir.