İlgili Kategoriler
"

İşlemci

" araması için 541 sonuç listeleniyor

İşlemci

Bilgisayarların beyni olarak da tanımlanabilecek CPU (central processing unit/merkezi işlem birimi) ya da yaygın kullanımıyla işlemci, program komutlarından aritmetik ve mantık işlemlerine kadar pek çok donanımsal ve yazılımsal faaliyetin sürdürülebilmesini sağlıyor. İşlemci kavramı uzun yıllardır şu anki anlamıyla kullanılsa da bu birimlerin geçmişi 1960’lara dek uzanıyor ve ilgili birimlerin, o dönemki işlem yetileri, bugünküne kıyasla hayli farklı seviyede bulunuyor.

Fitili IBM Ateşliyor, Intel İlk CPU’yu Üretiyor

1940’lı yıllarda önce ENIAC ve ardından üretilen EDVAC ile hesaplama gücüne sahip bilgisayarlar ortaya çıkarken 1964 yılına gelindiğinde IBM, yeni geliştirdiği bilgisayar mimarisi olan IBM System/360’ı tanıtıyor. Mainframe bilgisayar şeklinde isimlendirilen alanda hayli popüler hale gelen model, zaman içerisinde yerini daha küçük ölçekli CPU’lara bırakıyor. Bugün anlaşıldığı manada mikroişlemcilerin ilk örneği ise Intel’den geliyor. Markanın 1970 yılında sektöre armağan ettiği Intel 4004 işlemci, 2300 transistörü ve 740 kHz düzeyindeki hızıyla çıktığı dönemde büyük yankı uyandırsa da Intel işlemci alanındaki atılımını zaman içerisinde devam ettiriyor. Intel’in işlemci mimarisini örnekleyerek üretim gerçekleştiren AMD de zaman içerisinde Intel ile anlaşarak kendi işlemcilerini üretmeye başlıyor. Böylece AMD işlemci modelleri de yaygın şekilde kullanıcılarla buluşuyor.

Her Gereksinime Uygun Bir Intel İşlemci Bulunuyor

Gerek Intel gerekse AMD cephesinde, her türlü kullanım senaryosuna uygun işlemciler bulunuyor. Hatta geliştirilen bazı işlemciler, dizüstü bilgisayarlarda bile kullanılabiliyor. Laptop işlemci olarak nitelendirilen modeller ise doğrudan doğruya bilgisayar üreticilerine sağlanıyor ve masaüstü işlemcilerden farklı teknik özelliklere ve güç tüketim değerlerine sahip oluyor.

Intel, işlemcilerini çeşitli isim ve kodlarla sınıflandırma yoluna gidiyor. Geçmişte markanın büyük üne kavuşmasını sağlayan Pentium serisi işlemcilerin yanı sıra Core i serisi işlemciler de popülerliğini koruyor. Intel Core i3 serisi işlemciler, genel amaçlı kullanılan bilgisayarlar için uygunluk gösterirken Intel Core i5 işlemci modelleri, oyunculara ve bilgisayarının yüksek performanslı olmasını arzu edenlere hitap ediyor. Intel Core i7 işlemci çözümleri ise doğrudan doğruya oyun tutkunlarının en yüksek performansı elde edebilmelerine imkan tanırken Intel Core i9 serisi işlemciler ise son kullanıcılar için sunulan en yüksek performanslı Intel işlemci olma özelliğini taşıyor. Intel’in işlemci ailesi bu modellerle sınırlı kalmıyor ve özel kullanım alanlarına yönelik geliştirilen işlemciler de bulunuyor. Intel’in kullanıcılara sunduğu işlemcilerin birçoğunda yerleşik grafik yongası yer alıyor, bu sayede bilgisayarda ekran kartı olmasa da monitöre görüntü aktarılabiliyor.

AMD Cephesinde de İşlemci Çeşitliliği Giderek Artıyor

Ürün gamını, üretim mimarisini ilerletmesinin ardından daha da genişleten AMD, kullanıcıların yönelebilecekleri birbirinden başarılı işlemcilere imza atıyor. Dahili grafik yongasına sahip APU çözümlerinden bilgisayar meraklılarının edinebilecekleri en çok çekirdeğe sahip işlemcilerine dek sayısız modelle kullanıcıları memnun eden AMD; Athlon, Ryzen ve Threadripper gibi işlemci serileriyle her ihtiyaca ve bütçeye uygun işlemciler sunuyor. Oyun, oyun yayıncılığı, profesyonel çizim uygulamaları gibi farklı alanlarda değerlendirilebilen işlemciler, tercih edilen modele bağlı olarak kutu içeriğinde kendi soğutucusunu da getirebiliyor. Böylece kullanıcılar ek CPU soğutucu masrafından kurtulabiliyor.

İşlemci fiyatları, ürünlerin sunduğu teknik özelliklere, üretim tarihlerine, yer aldıkları ürün grubuna ve kullanım amacına bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Örneğin Intel Core i7 işlemci fiyatları seçilen çözüme göre erişilebilirlik sınırlarını aşabilirken AMD’nin giriş seviyesi işlemcileri, bütçeyi zorlamıyor. Ancak işlemci seçiminde doğrudan doğruya fiyatı bir kriter olarak ele almak, her zaman doğru ürünü edinmek için iyi bir parametre olarak değerlendirilmiyor. Bu noktada kullanıcıların gereksinimlerini doğru belirlemeleri ve hedefledikleri performansı verebilecek bir işlemciyi edinmeleri öneriliyor.

Yeni bir bilgisayar hazırlıyorsanız ve işlemci de edineceğiniz bilgisayar donanım bileşenleri içerisinde yer alıyorsa, ihtiyacınız olan işlemciye kategorisi üzerinden ulaşabilir, hayalinizdeki ürünü Trendyol'un avantajlı fiyatlarıyla satın alabilirsiniz.