İlgili Kategoriler
İşlemci Nesli
Soket Tipi
İşlemci Teknolojisi
Fiyat
Temel İşlemci Hızı (GHz)
İşlemci Çekirdek Sayısı
İşlemci Modeli
Maksimum İşlemci Hızı (GHz)
Stok Fan
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Tümleşik Grafik
Ürün Kutusu
L2 Cache Bellek
L3 Cache Bellek
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

İşlemci

" araması için 1135 sonuç listeleniyor

Bilgisayarda Performans Arayanlara Özel İşlemci Çeşitleri

Günümüzde pek çok işlem bilgisayar üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Bu sebeple bu teknolojik ürünlerin istediğimiz ölçüde çalışır durumda olması her zaman avantajımıza olacaktır. Bilgisayarların beyni olarak da bilinen işlemci ürünlerinin özelliği, hızı ve kurulacak program ya da oyunlarla uyumlu olmasını sağlayacak önemli faktörlerdir. Bir bilgisayar ne kadar hızlıysa içerisinde bulunan işlemcisi sayesinde bunu gerçekleştirmekte, en üst düzey programları kurmanıza ve kullanmanıza imkân tanıyorsa yine bu ürünler sayesindedir. İşlemcide bulunan çekirdek sayısı, sahip olduğu kapasite ve soğutucunun mevcut olup olmaması, bu ürünlerin kullanımında cihazlarınızın hızını belirleyecek önemli etkenlerdendir. Almayı düşündüğünüz ürünleri seçerken, fiyat ya da marka gibi özelliklerden önce bu detayları kontrol etmeniz ve bilgisayarda kullanmayı düşündüğünüz programların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak seçim yapmanız her zaman faydalı olacaktır. Kullandığınız bilgisayar işlemci sayesinde hızlı ve farklı özelliklerdeki programları kullanmaya elverişli olacaktır. Program özellikleri her geçen gün yeni teknoloji imkanlarıyla gelişmekte ve bu ürünler de size bu ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeni sürümler ve modeller sumaktadır. Doğru ürünü seçmek her zaman en yüksek özelliklere sahip olan modelleri tercih etmek değil, sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek modelleri seçmek olacaktır. Mevcut kullanmak istediğiniz uygulama ve oyunları karşılayacak modelleri almanın yanı sıra ileride çıkacak daha gelişmiş teknik özelliklere sahip uygulamaları da hesaba katarak bu seçimleri yapmak avantajınıza olacaktır. 1151 pin işlemci modelleri, işlemciler içerisinde bağlantı tipi ve sürümlerini belirten özellikleri ifade etmektedir. Bu ürünler içerisinden de seçim yapabilir ve hızlı bir bilgisayar kullanımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu özelliğe sahip olan pek çok farklı marka olduğu gibi nesiller arasında da değişiklik gösterebilmektedir. Aynı şekilde 1155 pin işlemci çeşitleri de tercih edebileceğiniz modeller arasında yer almaktadır. Bilgisayarlar üzerinde farklı alanlarda pek çok farklı işler yapılmakta. Bu sebeple çalışma hızı ve işlemci özelliklerinin yüksek olması her zaman bize hem vakit kazandıracak, hem de doğru işlemler yapmak için yardımcı olacaktır. En yüksek grafiklere sahip oyunları gerçek bir görünüm ile oynamak ve bunun da hızlı olmasının yanı sıra cihazınızın ısınmasına engel olacak bir ürün seçmek her zaman faydanıza olacaktır. Böylelikle hem cihazınızı koruyabilecek, hem de keyifli vakit geçirmek için gereken seçimleri doğru bir şekilde yapmış olacaksınız.

İşlemci Fiyatları

İşlemci Fiyatları

İşlemci fiyatları, alacağınız marka ve modele göre değişmekle birlikte sürüm özellikleri ve işlemcinin özelliklerine göre değişebilmektedir. Pek çok farklı bütçe için bulunabilecek modeller mevcuttur. İhtiyacınızı belirleyerek özelliklerini kontrol edip seçiminizi bu şekilde yapmanız her zaman faydalı olacaktır. Uzun yıllar kullanabileceğiniz bir ürün seçmek, size yeni programlar ve oyunlar için de kullanılabilir olma özelliğini getirecektir. Bilgisayarınızla uyumlu olabilecek çeşitlerini kontrol etmeniz ve bu hususlara dikkat etmenizde her daim fayda vardır. AM4 işlemci çeşitleri içerisinde pek çok farklı özelliği bulunan ve farklı serilerde cihazları bulabilirsiniz. Farklı ve çok çeşitli olmaları, seçim yaparken cihaz özelliklerinizin ve bir işlemciden ne beklediğinizle ilgili olarak değişecek olmakla birlikte, temel bazı özelliklerine dikkat etmeniz gerekebilir. Çalışma esnasında fan soğutucusunun iyi bir şekilde soğutuyor olup olmaması her cihaz için gerekli olan ve kullanımda sıkıntı yaşamamanız adına önemli olan bir detaydır. Fan soğutucusu iyi soğutmayan cihazlar, kullanım esnasında ısınma yapar ve hem işlemciye hem de bilgisayara geri döndürülemez zararlar verebilir. Pek çok yeni alacağınız cihaz, bu işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirecektir ancak uzun süreli kullanımlarda da buna devam ediyor olması önemlidir. 775 pin işlemci gibi soket giriş farklı olan ürünleri alırken de özellikleri dışında bilgisayara teknik olarak uyup uymadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. 10. nesil işlemci ürünleri ile pek çok gelişmiş teknoloji oyunları rahat ve hızlı bir şekilde oynayabileceğiniz gibi bu üst düzey performansı ile keyifli vakitler geçirebileceksiniz. Canlı yayın ve kayıt gibi uygulamaları kullanırken tatmin edici bir performans gösteren bu ürünler sayesinde cihazlarınızın hızı, üstün bir şekilde gelişmiş olacaktır. Birçok farklı uygulama için zamandan tasarruf sağlamanıza sağlayacak olan bu hızlı özellikler, üstün grafik teknolojisi ile hazırlanmış oyunları da rahatlıkla oynamanızı sağlarken, işlemciniz zorlanmadan ve ısınmadan vaktinizi geçirebileceksiniz. AM3 işlemci ürünleri de tercih edebileceğiniz pek çok farklı modeli içerisinde barındıran işlemci çeşitlerindendir. Bilgisayarınızdan iyi bir verim alabilmeniz için tasarlanmış olan bu cihazlar, Buldozer mikro mimarisi kullanılarak geliştirilmiş ve Windows XP desteğine kadar uyumluluk sağlamakta olan ürünlerdendir. Bilgisayarınızın soket giriş kısmının uyumlu olup olmadığına dikkat ederek alacağınız bu ürünler, kullanımlarınızda ve uzun süreli işlemlerinizde size her zaman fayda sağlayacaktır.

İşlemci Çeşitleri

İşlemci Çeşitleri

Kullandığınız bilgisayar, model ve özelliklerine göre tercih edebileceğiniz pek çok farklı işlemci çeşitleri bulunmakla birlikte, seçiminizi yaparken, kullandığınız ya da kullanacağınız uygulamalarla birlikte, oynayacağınız oyunların gereksinimlerini karşılıyor olup olmadığına dikkat ederek seçim yapmanız, kullanışlı bir ürüne sahip olmanız açısından önemli olacak faktörlerdendir. 1150 pin işlemci ürünleri doğru anakart ve uygun ekran kartı ile kullanıldığı takdirde üstün performans gösteren modellerdendir. Gerek oynadığınız oyunların grafik hızı, gerek görüntü kalitesi bu gibi durumlarda yüksek performans sayesinde yükselecektir. Bu cihazlar için çekirdek sayısı da önemli bir detaydır. Çekirdek, işlemcilerin hızını ve kullanımını iyi bir derecede olmasını belirleyen fonksiyonlara sahip yapılardır. 8 çekirdek işlemci modelleri, bilgisayarınızdan en iyi verimi almanıza yarayacak olan özellikleri barındırmaktadır. Bu cihazlar, ne kadar fazla çekirdeğe sahipse o kadar hızlı çalışma kapasitesine ulaşabilirler. Bilgisayarınızın hızını yükseltmek ve iyi bir şekilde kullanabilmek istiyorsanız alacağınız ürünlerin çekirdek sayılarını da kontrol etmeniz ve buna göre karar vermeniz etkili olacaktır. İşlemci içerisindeki her çekirdek, farklı görevleri yerine getirmekle beraber, hepsi birden tek bir fonksiyonun hızlı olması konusunda da destek olma görevi görebilirler. Uygulamalar ve oyunlar arasında yapacağınız geçişlerde ve kullanım esnasında bu farkı kolaylıkla hissedebileceğiniz gibi, uzun süreli kullanımlarda her zaman faydasını görürsünüz. Programlamada bilgi depolamanın ve bağlantının en küçük ünitesi olarak adlandırılan bit, işlemcilerin en küçük dosya birimleridir. 64 bit işlemci gibi modeller, 64 bitlik veri kullanarak, veri miktarını 2 katına çıkarmaktadır. Cihazlarınızın daha hızlı ve programları verimli bir şekilde kullanabilmesi amacıyla geliştirilmiş olan bu özellikler sayesinde, kullanacağınız işlemci modelleri arasında seçimi buna göre yaparak, üstün performansa sahip olacak bilgisayarlar elde etmeniz mümkün olacaktır.

Her geçen gün yeni nesil uygulamalar ve yüksek grafik teknolojisi ile geliştirilen oyunların çıkması, işlemci seçiminin ne kadar önemli ve ileriye dönük olarak hesaplanması gerektiğini göstermektedir. Günümüzde mevcut olan en üst düzey performans isteyen uygulama ve oyunları düşünerek seçim yapmanızın yanı sıra, geliştirilebilecek yeni teknolojik uygulama ve oyunları da hesaba katarak geleceğe yönelik bir yatırım yapmış olursunuz. 1156 pin işlemci gibi ürünleri, cihazının soket uyumuna göre kontrol etmeniz ve bu şekilde almanız, uyumluluk ve kullanım açısından yararınıza olacaktır. Çalışma sistemi büyük oranda transistörlerle sağlanan işlemciler, bilgisayar içerisindeki birimler arasında data akışını kontrol eden ve fonksiyonlarının gerçekleştirilmesini sağlayan özelliklere sahiptirler. İşlemci özellikleri kontrol edilerek ihtiyaca uygun olan modelleri belirleyip seçim yapmak, kullanımı açısından size katkı sağlayacaktır. 1156 pin işlemci uygun anakart ve ekran kartlarıyla birlikte kullanıldığında yüksek verim alabileceğiniz özellikte olan seçenekler sunmaktadır. Yüksek kaliteli oyun grafikleri ve programları iyi bir şekilde kullanabilmenize olanak sağlayan bu modeller, hızlı işlemler için ideal olacak şekildedirler. Bu modeller, kullanım açısından i3, i5 ve i7 işlemci özellikleri için tasarlanmış ve bu cihazlara uygun olacak şekilde kullanıma sunulmuşlardır. Düzgün ve doğru bir biçimde çalışabilmesi için uyumlu olan modellerle kullanılması ve diğer teknik özelliklerinin uyumlu olması gerekmektedir. İhtiyaçlarınızı belirlerken, sadece kullanacağınız uygulama ya da oyunlara göre değil, mevcut bilgisayarınızın teknik özelliklerinin desteklediği modellere göre bakmanız sizin için ve bilgisayarlarınız için önemli olacaktır. Bu cihazlar, bilgisayar için en önemli fonksiyonları getirmelerinden dolayı bilgisayarın beyni olarak bilinmektedir. Tüm işlemlerinizi hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapabilmeniz için iyi çalışan bir bilgisayara ihtiyacınız vardır ve işlemci özellikleri bu konuda size yardımcı olan seçenekler sunmaktadır. Bu ürünlerde bulunan çekirdekler de farklı fonksiyonları bir arada kullanabilmeniz ya da tek bir işlemi hızlı bir şekilde yapabilmeniz amacıyla beraber çalışarak görevlerini yerine getirirler. 4 çekirdek işlemci demek, 4 adet çekirdeğe sahip oluşuyla birlikte üstün bir performans göstermesine sebep olmaktadır. Sürekli gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte uygulamalar ve oyunlar yeni özelliklere sahip olmaktadır. Bu sebeple belli aralıklarla bilgisayarınızın işlemcisini değiştirmek size avantaj sağlayacaktır. İşlemci değiştirme son kullanıcılar tarafından da kolaylıkla yapılabilecek bir işlemdir. Yeni alacağınız ürünü, bilgisayar kasasını açtıktan sonra, eski ürünün yerine takarak bu değişikliği fiziki olarak gerçekleştirebilirsiniz. Konuyla ilgili izlenecek yöntemleri rahatlıkla bulabileceğiniz bu değiştirme işlemi sonrası, bilgisayarınız istediğiniz hızlara kolaylıkla erişmiş olacaktır. Cihazınızın anakart ve ekran kartı ile uyumlu olan bir ürün seçmeniz kullanılabilirlik ve uyumluluk anlamında önemli olacağı gibi düzgün ve kullanışlı bir şekilde işlemlerini yerine getirmeye yetecektir. İşlemci hızı bilgisayarınızın hızını belirleyecek önemli bir fonksiyondur ve yeni bir bilgisayar almış gibi fark yaratacak teknik özellikleri kolaylıkla fark edebileceksiniz.

İşlemci Türleri

İşlemci Türleri

İşlemci türleri, markalara ve nesillere göre değişiklik göstermektedir. En çok kullanılan iki işlemci markası içerisinde farklı segmentlerde ve nesillerde pek çok farklı ürün çeşidi vardır. Özellikleri farklı ve destekledikleri hız farkları değişen bu ürünler içerisinden seçim yapmak için kullanacağınız oyun ve programların özellikleri büyük önem taşımaktadır. Bilgisayarınızın hızını belirleyecek ve uzun yıllar kullanabileceğiniz bir ürün seçmek son derece önemli olacaktır. Bu ürünlerde önemli olan bir başka kavram ise nesil kavramıdır. Güncelleştirmeler ve yeni özellikler her geçen nesilde daha iyi bir duruma gelerek, performansı her zaman üstün tutmayı hedeflemektedir. 9. Nesil işlemci gibi ürünler, nanometrelerde küçülmeler sağlarken, bu durum hızını ve performansını önemli ölçüde etkilemektedir. Bir alt nesle göre daha yüksek teknik özellikleri sağlayan ürünler, gittikçe daha küçük fiziki yapılara kavuşurlar. Transistörler her yeni modelde daha fazla artarken bu durum daha az güç tüketimine ve bu sayede enerji tasarrufuna yol açmaktadır. 11. nesil işlemci ile 10. nesil ürünler arasındaki fark 5 ve 6. nesil arasındaki farklara göre genelde daha az olmaktadır. Gelişen bu ürünler, her geçen gün daha belirli ihtiyaçlara yönelik olarak sunulmakta ve genel olarak bu farklar, son kullanıcı nezdinde farklı beklentileri karşılamaya fırsat sunmaktadır. Nesil sayısı ne kadar ileriyse diğer ürünlere oranla daha hızlı ve güç tüketimi konusunda enerji tasarrufu sağladığı görülecektir. Standart bir bilgisayar kullanıcısı için bir nesil fark, gözle görülür bir farkı ortaya koymuyor olsa bile, iş ya da oyun için kullanılan bilgisayarlarda bu farklar kolayca görülebilmektedir. Profesyonel program ve yazılımlar, ya da yüksek grafik teknolojisi ile hazırlanmış oyunlar, her zaman daha güçlü bir ürüne ihtiyaç duymaktadır. İhtiyacınız olan ürünü belirlemekte zorlanıyor ya da özellikleri konusunda emin olamıyorsanız işlemci önerisi almanızda her zaman fayda vardır.

Doğru yapılacak seçim, iyi bir şekilde çalışması için oldukça önemlidir. Ayrıca istediğiniz performansı belirlemeniz bu ürünler içerisinden tercih yaparken işinizi kolaylaştıracak etkenlerden biri olacaktır. Verilen komutları yürüten ve bilgisayar çalışma mantığını elektronik olarak işleyen bu aletler, bilgisayar kullanımınızı önemli ölçüde yüksek performanslı bir hale getirecektir. Bütün bunlar işlemci nedir? sorusuna cevap olarak verilebilir. Yeni nesil programları verimli bir şekilde kullanmak ya da yeni nesil oyunları keyifli bir şekilde oynayabilmek için doğru ürün seçmeniz gerekli olacaktır. İşlemci nesilleri, çıkış sırasına göre değişmekle beraber numaralar genel olarak düşükten yükseğe doğru gitmektedir. Yani 5. nesil bir işlemciye oranla 10. nesil bir ürün daha gelişmiş özelliklere sahip olmakla beraber düşük güç tüketimi sağlayarak enerji tasarrufu sağlamaktadır. Aynı zamanda diğer pek çok farklı fonksiyonları da buna göre iyileştirilmiş olarak üretilen bu ürünler, fan soğutucusu sesi ve çalışma sesi gibi durumlarda daha düşük seviyeli işlemler yapmaktadır. İşlemci görevi itibarıyla, bilgisayar içerisindeki data akışını kontrol eder ve kodlar sayesinde cihazların fonksiyonlarının çalışmasını sağlar. Farklı nesil ürünlerde geliştirilmiş yeni teknolojik özelliklere uyumlu olacak fonksiyonlar bulunmakla beraber, her zaman bir önceki sürümlere göre daha hızlı ve küçük boyutlarda görmek mümkündür. Sıvı soğutma işlemci için çalıştığı esnada soğutma görevi gören ve ısınmayı engelleyerek iyi bir şekilde çalışmasını sağlayan bir fonksiyondur. Özellikle güçlü program ve yüksek performans gerektiren oyunlarda bu cihazlar ısınmaya meyilli olabilir. Ancak kullanacağınız bu ürünlerde soğutma işlemi iyi bir şekilde gerçekleştirildiğinden dolayı, bilgisayar ısınması ya da ek bir soğutucu gibi ürünlere gerek kalmadan rahatlıkla kullanabilmenize olanak tanır. Bu cihazlarda bulunan çekirdekler, ürünlerin hızına ve kullanımına etki eden faktörlerdir. Çift çekirdekli işlemci kullanımı esnasında 2 çekirdeği birlikte kullanarak daha hızlı sonuçlar almanıza ve bilgisayarınızla bütün işlemleri iyi bir şekilde gerçekleştirmenize imkân tanır. Uluslararası kullanılan ve ithal ürünler olan birçok farklı cihazın yanı sıra yerli işlemci ürünleri de bulunmaktadır. Yurtiçinde üretilen bu cihazlar, bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz üstün performans gösteren özelliklere sahip olmakla birlikte hızlı ve sessi çalışma prensipleriyle öne çıkmaktadır. Bu ürünler arasında her nesilde farklı fonksiyonlar ve özellikler bulunabilir. Tercih edeceğiniz cihazın yeni çıkmış bir ürün olması özelliklerinin son teknolojiye göre geliştirildiğini gösteriyor olsa da ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra tercihinizi düşünmenizde her zaman fayda olacaktır. Her yeni nesil işlemci yüksek verim sağlayabilmenize olanak tanısa da kullanabileceğiniz özelliklerden fazlası ihtiyacınız olan bir durum yaratmayabilir. Farklı markaların farklı nesil cihazlarını ya da bilgisayarınıza uyumlu olabilecek ürünlerini seçmek için iyi bir araştırma yapmanız önemli olacaktır. Yüksek kaliteli oyunlar oynamak ya da profesyonel programlar kullanmak istiyorsanız her yeni nesil cihaz istediğiniz özellikleri karşılamaya yetebilir. Farklı markalar ve farklı özelliklere sahip olarak bulabileceğiniz bu ürünleri Trendyol üzerinden inceleyebilir, kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.

Hangi İşlemciyi Almalıyım?

İşlemciler farklı özelliklere sahiptir. Dolayısı ile tercih edilecek işlemci alınmadan önce kullanım amacının belirlenmesi gerekir. Kullanım amacının oyun olması işlemcinin gücünün yüksek olması gerektiği anlamına gelir. Bunun dışında ofis ortamında ya da internette gezinmek için alınacaksa standart boyutlarda işlemciler satın alınabilir. Hangi işlemciyi almaya karar veremediyseniz soket uyumluluğunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. Anakart ve işlemci arasındaki bağlantıyı sağlayan soket, performansa göre değişiklik gösterir. Bu yüzden uyumluluğa dikkat edilmesi gerekir. En önemli detaylardan biri de hızdır. Eskiden hızı yüksek olan işlemciler yüksek performans sağlarken artık düşük frekanstaki modellerin bile iyi performans sergilediği gözlemlenir. Bu yüzden özelliklere dikkat edilerek tercih yapılabilir.

İşlemci Modelleri Nelerdir?

İşlemci modelleri farklı özelliklere göre geliştirilir. Slot ve soket işlemci tipi olmak üzere iki farklı işlemci tipi vardır. Slot işlemci modelleri, RAM bellek gibi bir görünüme ve boyuta sahiptir. Slot üzerinde yer alan işlemcilerin soğutucuları da aynı alanda bulunur. Anakarta dikey bir şekilde takılır. Soket işlemci modeli ise ufak tasarıma ve güçlü performansa sahiptir. Yeni tip anakart sistemlerinde işlemcilerin takılması için soketler bulunur. Takılan işlemciler söz konusu anakart üzerinde bulunan veri yollarından veri aktarımı sağlar. İstenilen zamanda geliştirilip tekrar yerine takılarak kullanılabilir. İşlemci modelleri Core i3, Core i5, Core i/, FX ve Ryzen gibi farklı modellere sahiptir. Bilgisayarın anakartı ile uyumlu olup olmadığına bakılarak işlemciler satın alınabilir.

İşlemci Nereden Alınır?

İşlemci modelleri; çekirdek sayılarına, sahip oldukları özelliklere ve performansa göre Trendyol'dan satın alınır. Bilgisayarın olmazsa olmaz parçalarından biridir. İhtiyaçlarınız doğrultusunda işlemci çeşitlerinden birine sahip olabilirsiniz. Oyun tutkunları için ekran kartı hızlı olan ve bellek ile uyum sağlayan işlemciler üretilir. Video düzenleme, grafik tasarım ve simülasyon gibi işlerle uğraşanların ise yüksek hızdaki ürünlere ihtiyacı vardır. Saat hızının yüksekliği ve çekirdek sayısının fazla olması bu alanda tercih edilebilir. Performanssız bilgisayar kullanan kişilerin ofis programı kullanması, müzik dinleyip ve video izlemesi için gerekli olan işlemci özellikleri standarttır. İhtiyacınız ve kullanmak istediğiniz alanlar doğrultusunda, uygun özelliklere sahip işlemci modellerini Trendyol'dan güvenle satın alabilirsiniz.