"

Kuş Gaga Taşı

" araması için 1138 sonuç listeleniyor
alişpet Mineral Blok 3 Adet
alişpetMineral Blok 3 Adet
(98)
Mineral Blok 3 Adet
16 TL
Sepete Git

Kuş Gaga Taşları

Kanatlı Dostlarınızı Daha Yakından Tanıma

Kuşlar hemen her yerde karşımıza çıkmakta olan sıcakkanlı hayvanlardır. Çok sayıda türleri bulunmakta birlikte bazıları insanlar tarafından evcilleştirilebilir özelliğe sahiptir. Uçma yetenekleri sayesinde birçok bölgeye rahatlıkla yayılmışlardır. Bazıları göç etme özelliğine sahiptir ve bunu genelde kuluçka dönemlerinde gerçekleştirirler. Kuluçkaya girmek için yaşadıkları yerden daha uzağa gitme ihtiyacı duyarlar. Çünkü bulundukları bölgede ihtiyaçlarını karşılamak üzere bulunan şartlarda azalma yaşanmaktadır. Kuşlar kuluçkaya yatabilmek için besine ihtiyaç duyarlar; hatta daha besin değeri yüksek yiyecekler tercih etmektedirler. Fakat hepsi göç etme eylemini gerçekleştirmemektedir. Bulundukları yerde kalmayı tercih ederek burada yılın tüm zamanını geçirebilirler. Etçil ve otçul türleri bulunmakla birlikte özellikle daha büyük kuşlar balık gibi besinlerle beslenmeyi tercih etmektedirler. Çoğunlukla sulak alanlarda yaşayan kuşlar için bu beslenme şekli oldukça kolay olmaktadır. Tropikal bölgelerde yaşamakta olan renkli ve çok çeşitli kuş cinsleri bulunmaktadır. Özellikle papağan ve muhabbet kuşları tropikal bölgelerden istenilen yerlere ticari amaçlı olmak üzere getirilmektedirler. Doğal yaşam alanlarından uzaklaşmış olan bu kuşlar insanlar tarafından satın alınmaktadır. Evde beslemek üzere alınan papağan ve muhabbet kuşu gibi türlerin yaşamını sürdürebilmek için birçok dikkat edilmesi gereken nokta bulunur. Örneğin kuş için gaga taşı uygun bir ortam yaratmak için alınması gerekenlerden biridir. İdeal yaşam ortamının yaratılması oldukça önemlidir. Evde elinizden geldiğince kuşunuzun seveceği bir ortam yaratmak onu çok mutlu edecektir. Uygun koşullarda yeterli beslenen kuşlar sağlıkla büyüyecek ve sizleri de mutlu edecektir. Diğer türlerden önemli özellikleri ile ayrılmakta olan kuşlar bazı yönleri ile sizleri şaşırtabilir. Bu özelliklerinden birisi duydukları sesleri taklit edebilme yeteneğine sahip olmalarıdır. Özellikle bu yetenekleri sebebiyle tercih edilen kuşların duyduğu sesleri tekrar etmesi çoğu insana keyif veren bir olaydır. Bu sebeple evcil hayvan olarak sık sık tercih edilmektedirler. Muhabbet kuşlarına ek Hint bülbülü küçük yapısı ve sesi ile evcil hayvan sahiplerinin oldukça hoşuna gitmektedir. Sultan Papağanı bir diğer evde beslenmesi tercih edilen kuştur. Başı üzerindeki bir tutam tüyü ile diğerlerinden ayırt edilen bu papağan, küçük yapılı ve konuşkan bir türdür.

Kuş Gaga Taşları ile Kuşlarınız Daha Sağlıklı

Kuşlar cana yakın yapısı ve davranışları ile insanların favorilerinden biri olmuştur. Neşeli davranışları ve ötüşlerinin çoğu insana huzur vermesi oldukça hoş yönlerindendir. Fakat her şeyden önce kuşların hoşnut eden bu tavırlarını sergilemesi için bazı adımların izlenmesi gereklidir. Kendileri başlı başına bir can olmakla birlikte yaşamaları için gerekli birçok unsur bulunmaktadır. Öterken ya da uçarken görmek; neşeli sesleri ile şarkı söylediklerini duymak her şeyin yolunda gittiği izlenimini verebilir. Fakat bunlar gerçek durumlarını anlamak için yeterli olmayabilir. Eninde sonunda yetersiz şartlarda beslenen bir kuş hasta görünecektir. Fakat hastalanmasına engel olmak biz insanların elindedir. Bunun için takip edilmesi gereken ilk adım kuşunuzun ihtiyaçlarını bilmektir. Her kuş aynı besin grubunu ya da benzer şekilde bir beslenme düzenini takip etmeyebilir. Bazıları için kullanılacak kafesin daha büyük olması gerekirken bir başka türde kuş için ideal olabilir. Yalnız kalmasında sakınca bulunabilir ve kendilerine bir eş getirilmesi de gerekebilir. Tüm bunlar oldukça önem göstermekle birlikte evde beslenecek bir sürü kuş cinsi bulunmaktadır. Kuşların özelliklerinin bilinmesi hangi cinsi sahiplenmek isteyeceğiniz konusunda karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Bir kuşu evinize almadan önce ihtiyaçlarını iyice bilmelisiniz. Bunlardan en çok tercih edileni tartışmasız muhabbet kuşlarıdır. Renkli ve küçük yapılarına ek iletişim kurma becerileri oldukça gelişmiştir. İnsanlarla aktif olarak iletişim kurmayı ve yeni sözcükler öğrenmeyi oldukça sevmektedirler. Doğada çeşitli şekillerde besleniyor olsalar da evlerde daha çok darı tüketmeleri uygun olacaktır. Farklı renklerde bulunan darılar hafif sert kabuklu tohumlardır. Muhabbet kuşlarının gagasını sağlamlaştırması bu tohumları kırabilmeleri için gereklidir. Bu sebepten kuşunuzun başarıyla beslenebilmesi için kuş gaga taşları alınabilir. Kuşunuzun gagasını sürterek törpülemesi suretiyle sağlamlaştırdığını gözlemleyebilirsiniz. Kafesine dışarıdan bağlayacağınız ve içinde kalacak olan bu taş sıkıca tutturulmalıdır. Kuşunuzun ne kadar sert şekilde gagasını sağlamlaştırdığını görünce şaşırabilirsiniz. Ayrıca bu muhabbet kuşlarına neşe vererek daha iyi olmalarını da sağlamaktadır. Bununla birlikte satışa sunulan ideal yem karışımlarından verilmesi uygun bir tercih olacaktır. Beslenmelerinde çok sayıda ayrıntı bulunmakla birlikte, gaga taşlarına ek birçok aksesuara gereksinim duyarlar. Farklı formlarda gagalama ve uçma gibi hareket sağlıklarını destekleyen besinler, oyuncaklar, su kapları, vitaminler bunlardan bazıları olarak sayılabilir.

Gaga Taşı ile Kuşların Besin Özgürlüğü

Muhabbet kuşları tohum ve darı ile beslenmeyi sever. Ancak bu besinlerin dış yapıları sert kabukla kaplanmıştır. Kuşunuz bu tohumu gagasını arasına alarak parçalar ve dış kabuğunu atar. Dış kabuktan kurtulduktan sonra geriye kalan kısım tohumun özüdür ve kuşun ulaşmak istediği yer burasıdır. Ancak tohumun dış kabuk kısmı çok sert olduğundan onu parçalamak için sert ve sağlıklı bir gaga gerekmektedir. Doğal ortamlarında kuşlar gagalarını sağlıklı tutmak için ağaçları veya taşları kullanırlar. Evlerimizde beslediğimiz kuşlar için ise gaga taşı kullanmak pek çok açıdan önemlidir. Sağlıklı bir gagaya sahip olmayan kuşlar besinleri tüketmekte zorluk yaşarlar. Bu durum kuşunuz için pek çok aksaklığa yol açabilir. Örneğin kuşlar da diğer tüm canlılar gibi üremek ve nesillerini devam ettirmek isterler. Sağlıklı bir üreme sürecinin geçebilmesi için ise kuşların iyi beslenmiş olmaları gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında kafeste yaşayan kuşlar için gaga taşı, yem ve su kadar önemlidir. Muhabbet kuşu gaga taşı faydaları sadece gagayı sağlıklı hale getirmekle sınırlı değildir. Kuşlar yaşamları için gerekli olan pek çok minerali gaga taşından elde ederler. Tüm bunların yanı sıra gaga taşı kuşunuzun rahatlamasına da yardımcı olacaktır. Gaga taşı seçimini yaparken bazı ölçütleri göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Gaga taşının faydalı ve sağlık açısından tehlikeli olmaması için doğal veya doğala yakın taşlar kullanılmalıdır. Piyasada bulunan kimi gaga taşları kireç veya alçıdan yapılmaktadır. Bilinmelidir ki bu türdeki gaga taşları kuşunuza faydadan çok zarar verebilir. Ayrıca gaga taşı seçilirken aşırı sert olmayan rahat parçalanabilir yapıda olan taşlar seçilmelidir. Kuşların rahat ulaşabileceği bir yere asılmalı ve belli periyotlarla yenisiyle değiştirilmelidir. Kuşunuzun gaga taşına her zaman ihtiyacı vardır. Ancak vitamin ve mineral ihtiyacının arttığı dönemlerde kesinlikle kafesten eksik edilmemelidir. Bu dönemleri özellikle belirtmek gerekirse: çiftleşme dönemi, yumurtlama dönemi, tüy dökme dönemi ve yavru besleme dönemidir. Özellikle yumurtlama dönemlerinde oldukça önemli olan beslenmeleri için muhabbet kuşu gaga taşı kullanımı yerinde olacaktır. Bu dönemlerde yemlerine ek takviye gıdalar hazırlanmaktadır. Yumurtlama maması adıyla bilinen besin çeşidini tüketmeleri ile kuşunuzun dolu yumurtalar yumurtlaması neredeyse kaçınılmazdır. Yumurta sarısı, bebek bisküvisi ve havuçlu yapımı tercih edilen mamanın değişik alternatifleri de bulunmaktadır.

Muhabbet Kuşları İçin Gaga Taşı ve Beslenmenin Önemi

Kuşlar doğada beslenme konusunda çok fazla çeşitliliğe sahipler. Fakat evlerimizde aynı çeşitlilik olmasa da biraz özen göstererek benzer etkiyi yaratabiliriz. Özellikle kuluçka döneminde etkili beslenmeleri gereken kuşlar bu sebeple doğada göç ve benzeri hareketlere başvurmaktadır. Fakat evde aynı imkânları yoktur ve tamamen bu durum bizlerin sağlayacağı imkânlara bağlıdır. Bir başka durum ise kuşların yavrularını beslediği dönemde protein ağırlıklı beslenmeye olan ihtiyacının varlığıdır. Bu dönemlerde ayrıca özen gösterilerek anne kuşa hazırlanan mamalar bulunmaktadır. Muhabbet kuşları besin değeri yüksek yemler tercih edilerek beslenmelidir. Çeşit çeşit darılar bulunan yemlerine ek Nijer tohumu da katılan karışımlar satılmaktadır. En etkili beslenme için kuşlarınıza açık yemler yerine kapalı olanlardan almalısınız. Açık yemlerin özellikle kimin tarafından nasıl üretildiği bilinmeyebilir. Üstelik hijyenini yitirmiş olan bu yemler her türlü mikrobu içinde barındırıyor olabilir. Güvenilmeyen durumlarda tercih edilmemesi yerinde olacaktır. Aksi halde sindirim problemleri yaşayacak kuşunuz, yeterli ve dengeli beslenememiş olacaktır. Beslenme düzeninde yer edebilecek bir başka besin ise yeşilliklerdir. Özellikle maydanoz kuşların ihtiyacı olan C vitaminini almalarına yardımcı olmaktadır. Çoğu muhabbet kuşu sahibi maydanoz yapraklarının boğazına yapışıp ölme tehlikesine karşı sadece sapını yemeleri için vermektedir. Beslenme her türden canlı için çok önemlidir. Evimizde beslemekte olduğumuz dostlarımızın en sağlıklı koşullarda büyüyebilmesi için en gerekli unsurlardandır. Bu noktada muhabbet kuşlarına nelerin yedirilip nelerin yedirilmeyeceğini iyi bilmek gereklidir. Kendimizin yemekte olduğu tuzlu, yağlı, baharatlı besinleri kuşlarımız ile paylaşmamak gerektiğini mutlaka bilmeliyiz. Örneğin tuzlu çekirdeklerimizi asla yedirmemeliyiz. Bunun yerine az miktarda ekleyeceğiniz küçük boy çekirdekler daha doğru bir tercih olacaktır. Kuşların sağlığı için birçok ek besin seçeneği bulunmaktadır. Muhabbet kuşlarının gagalamayı sevmesi ve güçlü şekilde kullanabilmeleri için farklı seçenekler üretilmiştir. Bunlardan birisi olan muhabbet kuşu gofretleri sık sık alınmaktadır. Kuşlarınızın severek ve oyun oynayarak yediği bu ürün onları gerçekten keyiflendirmektedir. Gaga taşı muhabbet kuşu için en ideal ek besin ve aksesuarlardan birisidir. Kuşlar için güzel bir kalsiyum deposu olan gaga taşı önemi sanılandan çok daha fazladır. Örnek verecek olursak bazı kuş sahipleri kabuklu yemleri kafesin kirlenmesi sebebi ile tercih etmemektedir. Fakat bu kuşların gagasının zayıflamasına sebebiyet verir. Ve artık besinleri tüketemez hale gelirler; kendilerini savunma noktasında eksiklik yaşarlar. Doğaları gereği mevcut olan bu özelliklerini yitirmeleri oldukça kötü bir durumdur. Üstelik bu kabuksuz yemler besin değerlerini kaybetmiş haldedirler. Bunun için kabuklu yemler tercih etmeli bunun yanında gaga taşlarından da alarak kafese konulmalıdır.

Muhabbet Kuşunuzla Bağ Kurma

Kuşlar hareketli oluşu ve neşeli ötüşleri ile bulundukları ortama hareket katmaktadırlar. Kuşunuz ile yakın olmak isteyebilirsiniz. Evcil hayvanlarınız ile kuracağınız iletişimin hayatınıza pozitif etkileri olacaktır. Bu sebeple hem sizin hem de kuşunuz için oldukça faydalı olacak iletişim güzel bir bağ kurmanız ile sonuçlanabilir. Bağ kurmak ise sanıldığı kadar kolay değildir. Kuşunuzun ihtiyacı olan besinleri kendisine sağlamanız gerekir. Buna ek olarak kendisine uygun hareket ortamı sağlayacak bir kafesiniz olmalıdır. Gerekli olan aksesuarları da edindikten sonra kendisiyle ürkütmeden iletişim kurmanız gereklidir. Yalnızlık çekmemesi ve etkili bir iletişim kurabilmek adına, bu eksikliği sizinle doldurması aranızdaki bağın kurulması için önemli bir mesafe kat ettirecektir. Geldiği ilk gün kuşunuzun saldırgan ya da ürkek tavırları bulunabilir. Kuşunuzun karakterini az da olsa ele verecek bu tavırlar sayesinde nasıl bir yol izlemeniz gerekeceğine karar verebilirsiniz. Fakat her halükarda kuşunuz ilk geldiğinde onu sürekli elinize almaya çalışmamanız gereklidir. Yanında durup varlığınıza alışmasını sağlayarak işe başlayabilirsiniz. Sevginizi her daim hissedecek olan muhabbet kuşlarını elinizden yemek yemek sureti ile size daha yakınlaştırabilirsiniz. Muhabbet kuşları konuşmayı oldukça sevmektedir. Kendisiyle yavaşça ve yüksek olmayan bir tonda konuşmanız onu mutlu edecektir. Ani hareketlerden kaçınmalı ve özellikle ilk günlerde elinizi kafese yavaşça koyarak korkutmamaya çalışmalısınız. Elde tutulmaktan hoşlanmayan muhabbet kuşlarının parmağınıza konmasını istiyorsanız size güvenmesi için bu adımları izlemeniz gereklidir. Aksi halde güvenini yitirebilir iletişim kuramayabilirsiniz. Kuşlarda gaga tıkırdatma oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu sebepten gaga taşını severek kullanmaktadırlar. Bu hareket onları çok mutlu etmektedir. Gagalayarak yenen yiyecekler ve özellikle ağaç dalları keyiflenmelerine katkıda bulunur. Renkli oyuncaklar ve kıyafetler çok sevdikleri diğer aksesuarlardandır. Bunların yanında uçabilmek pek tabii en çok ihtiyaç duydukları şeylerdendir. Kuşunuza kafes içinde kanatlarını çırpabileceği bir alan yaratmak oldukça önemlidir. Özellikle her zaman olmasa bile sık sık uçma fırsatı vermek keyifle yaşamalarında önemli konulardan birisidir. Bu koşulları sağlamış olduğunuz takdirde kuşlarınız sizinle oldukça sıkı bir bağ kuracaktır. Bu sayede söylediğiniz kelimeleri hızlıca öğrenecek olan kuşunuz neşeli şarkılarda size eşlik bile edebilir.

Kuş Gaga Taşları Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kuşunuz için alacağınız gaga taşları farklı yapılar ve ebatlarda olabilmektedir. Genel olarak yuvarlak şekle sahip olsalar da farklı hatlara sahip gaga taşları da mevcut. Farklı şekillerde olanlar arasında en çok tercih edilen ise mürekkep balığı kemiğidir. Kalamar kemiği ismi ile de anılan bu gaga taşı tamamen doğaldır. Ayrıca sindirilebilir olmasından dolayı kuşunuz için aynı zamanda güzel bir besin kaynağıdır. Diğer bir gaga taşı çeşidi olarak mineral blokları yar almaktadır. Bu bloklar minik taşların, deniz yosunlarının ve kalamar kemiği gibi bileşenlerin preslenmesi ile oluşturulmaktadır. Sert yapısından dolayı kuşlarınızın gagasını düzeltmesi için en uygun gaga taşı olarak bilinmektedir. Alçıdan yapılan gaga taşları da mevcuttur ancak bunlar kuşunuzun sağlığı açısından tehlikelidir. Genel olarak kuş besleyicileri bu alçı gaga taşlarını tercih etmemektedir. Tüm bunların yanı sıra kuşunuzun sindirim sistemine destek olmak isterseniz kuş kumunu tercih edebilirsiniz. Kuş kumu sayesinde yem yiyen kuşlar daha sonra kuş kumu tüketerek sindirimlerini rahatlatırlar. Kuş kumu kullanılmaması halinde uzun vadede sindirim hastalığı söz konusu olmakta; hatta bu durum kanatlı dostlarımızın ölümü ile sonuçlanmaktadır. Gaga taşı alırken içeriğine dikkat etmeli, seçilen taş kalsiyum ve fosfor açısından zengin olmalıdır. Özellik açısından farklı gaga taşları mevcuttur. Beslediğiniz kuş sayısına veya kuşunuzun büyüklüğüne göre seçim yapabilirsiniz. Kimi taşlar daha yumuşak forma sahipken kimi taşlar daha sert olmaktadır. Bu noktada daha sert olan taşlar kuşunuzun gagasının sağlığı için daha faydalı olmaktadır. Muhabbet kuşu gaga taşı alıştırma çok kolay olmaktadır. Çoğu zaman sizin hiçbir çabanız olmadan yalnızca kafese bu taşları asmanız yeterli olmaktadır. Zaten gagasını kaşıma ihtiyacı duyan kuşunuz minerallerin kokusu ile taşa çekilecek ve gagalamaya başlayacaktır. Muhabbet kuşu gaga taşı fiyatları arasında tam bir denklik bulunmamaktadır. Ancak kuşunuz için sağlıklı ve zararsız bir gaga taşı almak sağlıksız olana göre pek masraflı değildir. En az 3 ay gibi uzun bir kullanım süresi olan gaga taşlarının kalitelisini tercih etmek hem sizi hem de kuşunuzu mutlu edecektir. İçeriklerinden emin olabileceğiniz kaliteli ürünleri Trendyol uygulaması veya web sitesi üzerinden görebilir; farklı markalara ait kuş gaga taşı fiyatları nasıl rahatlıkla karşılaştırabilirsiniz. Size özel indirimlerden yararlanarak hem kuşunuzun sağlığını hem de bütçenizi koruyarak güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Gaga Taşı Ne İşe Yarar?

Gaga taşı, kafes kuşlarının gagalarını törpülemek için kullanılan taştır. Evde kuş besleyen bireyler, kuşları doğal ortamlarından uzak kaldıkları için bu kuşların bakımları ve ihtiyaçları için bazı ürünleri almalıdırlar. Bu ürünlerin başında da gaga taşı gelmektedir. Her kuşta büyük bir öneme sahip gagaların ideal boylarda kalabilmeleri için bu gaganın törpülenmesi gerekir. İşte bu nedenle kafeslerin olmazsa olmazı olan gaga taşı, kuşların gagalarını törpülemelerine yardımcı olur. Bunun dışında gaga taşının farklı bir işlevi daha vardır. Kuşlar doğal ortamlarında mineral ve vitaminleri kendi çabaları ile alabilmektedir. Fakat kafeste yaşayanlara bu ihtiyaçların besleyen kişi tarafından sunulması gerekmektedir. Özellikle de mineralli, iyotlu gibi farklı çeşitleri bulunan gaga taşları, bu ihtiyaçların karşılanması için kuşlara verilen kuş ürünleri arasında yer alır.

Gaga Taşı Nasıl Takılır?

Gaga taşları, üzerinde bulunan kanca ya da ip yardımı ile kafese takılabilmektedir. Kafes kuşları, gagalarını törpülemek için doğal ortamdaki kuşlar gibi ağaçları ya da doğadaki sert cisimleri kullanamaz. Bu kuşların bakımlarını yapabilmeleri için gerekli olan törpüleme ürününü, kuşu besleyen kişi almalıdır. Kafes kuşlarının gagalarını törpüleyebilmeleri için kullanılan gaga taşı, çok basit bir şekilde kullanılabilmektedir. Bunun için kuşun ihtiyacına uygun seçilen gaga taşının kafese asılması yeterli olmaktadır. Kuş, ihtiyaç duyduğu zaman bu taşı kullanarak gagasını törpüleyip sivriltebilmektedir. Ayrıca gaga taşının kullanımı sırasında taşın içeriğinde yer alan iyot, mineral gibi maddeler de kuşa geçmekte ve böylece kuş için gerekli olan ve normal şartlarda doğadan alınan maddeler kuş gagasını törpülediği sırada kuş tarafından alınmaktadır. Bu tarz kuş ürünleri, evcil hayvan mağazalarında bulunan ürünlerdir ve farklı gaga taşları arasından en uygun olanı kuşun kullanımı için satın alınabilmektedir.

Gaga Taşı Neyden Yapılır?

Doğal ortamında bulunmayan ve kafeste yaşayan kuşların ihtiyaç duyduğu gaga taşı, farklı minerallerden oluşur. Kuşların bakım ihtiyaçları, gagalarını, tırnaklarını törpülemeleri için gerekli olan kuş ürünleri ile karşılanmaktadır. Kuşların törpüleme işlerini hallederken kullanılan gaga taşlarının pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; mineralli, iyotlu gaga taşları, mürekkep balığı gaga taşları, grit gaga taşları gibi pek çok türe ayrılmaktadır. Kuşların dışarıdan almaları gereken bazı maddeler, kuşlar gaga taşı ile törpü işlemini gerçekleştirirken kuşlara geçmektedir. İşte bu nedenle gaga taşı alınırken hangi ihtiyaca yönelik alınacağına karar verilmeli ve en uygun içerikli taş tercih edilerek kuşun bulunduğu kafese asılmalıdır. Kuşlar, asılmış olan bu gaga taşlarına ihtiyaç duydukları zaman yanaşarak gagalarını ve tırnaklarını törpüler. Bu sırada gaga taşının içeriği de kuş tarafından alınarak aynı anda birden fazla ihtiyaç karşılanmış olur. Gaga taşlarını Trendyol'dan hemen sipariş edebilirsiniz.