"

Kuş Kumu

" araması için 3504 sonuç listeleniyor
Quik Kuş Kumu 250gr+kumluk
QuikKuş Kumu 250gr+kumluk
(107)
20,00 TL
9,23 TL
Sepete Git
Quik Kuş Kumu 2 Paket 250gr
QuikKuş Kumu 2 Paket 250gr
(151)
24,00 TL
9,98 TL
Sepete Git
Quik Kuş Kumu 250 gr
QuikKuş Kumu 250 gr
(184)
19,90 TL
6,20 TL
Sepete Git
Vitasand Güvercin Minerali
VitasandGüvercin Minerali
(7)
12,99 TL
9,99 TL
Sepete Git
myyem 250 Gr Kuş Kumu
myyem250 Gr Kuş Kumu
(11)
12,00 TL
5,25 TL
Sepete Git
Gardenmix Platin Grit Kuş Kumu 400g
GardenmixPlatin Grit Kuş Kumu 400g
(27)
13,50 TL
Sepete Git
Sonraki Sayfa

Kuş Kumu

Evcil hayvan kumu denildiğinde akla gelen kum, genellikle kedi ve köpekler için kullanılan kumlardır. Oysa kuşlar için tasarlanmış kuş kumları da mevcuttur. Kuş kumu; kuşların yedikleri yiyecekleri kolaylıkla sindirmeleri için kullanılan vitamin ve mineral yönünden yardımcı bir maddedir. Kuş kumunu kafeste bulunan yemliğe koyarak kuşların yem ile beraber yemeleri sağlanır. Bu şekilde yemle karıştırılarak kuşlara yedirilen kuş kumu sayesinde kuşların sindirimleri kolaylaşır.

Kuş Kumunun Önemi

Kuşların insanlar gibi mideleri bulunmaz ve sindirim sistemleri insanlardan oldukça farklıdır. Sindirim için kursak adı verilen yutak borusunun depolaştırılmış hâli gibi düşünülebilecek bir organları vardır. Kuşlar, kursakta yiyecekleri bekleterek yumuşatır; ama öğütemez. Yumuşayan yiyecekleri taşlıklarına gönderir. Taşlıklar, kuşlarda mide görevi görerek yiyecekleri sindirir ve bağırsağa yollar. Kısa ve kabaca bu şekilde özetleyebileceğimiz kuş sindirim sistemi için bu noktada önemli bir kavram karşımıza çıkar: Kuş kumu. Bu denli hassas olan kuş sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesi için kuş kumu, hayati derecede önemlidir. Kaliteli kuş yemleri ve kuş krakerlerinden bile daha önemli olan kuş kumunun kullanılması, kuşların taşlıkları üzerine binen sindirme işlemi yükünü hafifletir. Kuş kumu, yiyecek değildir; sindirime yardımcı bir maddedir. Kuş kumu, her ne kadar yiyecek değilse bile kuşların tükettiği bir madde olması dolayısı ile besleyici olması gereken bir maddedir. Bu nedenle kuş kumları, çeşitli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde üretilir. Kuş kumu kuşların sindirim faaliyetlerini kolaylaştırırken aynı zamanda vitamin, mineral ve çeşitli faydalı elementleri bünyelerine almalarını sağlar. Bunun sonucunda daha sağlıklı iskelet yapısına ve tüy özelliğine sahip olmalarına imkân tanır. Daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyümelerine, gelişmelerine zemin hazırlar.

Kuş Kumu Kullanım Şekli

Kuş kumu, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlarda olduğu gibi zemine yayılarak kullanılmaz. Eğer yanlışlıkla böyle bir hataya düşülür ise acilen bu durum düzeltilmelidir. Çünkü kuşların yiyeceklerle beraber tükettiği kuş kumuna dışkılarının değmesi ihtimali ortaya çıkacaktır. Bu da kuşlarınızın sağlığı için oldukça olumsuz durumların meydana gelmesine neden olacak; hatta, belki de hayati bir risk bile taşıyacaktır. Bu nedenle kuş kumunu kuşların yemliğine uygun miktarlarda ekleyerek yemler ile beraber tüketmelerini sağlamalısınız. Yemlerle karıştırıldığında kuşlarınız tarafından yem olarak algılanarak kolayca tüketilecek olan kuş kumu, kuşlarınızın ihtiyaç duyduğu sindirim kolaylığını sağlarken bir taraftan da onlara kalsiyum, mineral ve vitamin yönünden oldukça zengin bir beslenme olanağı sunacaktır. Yemliğin içerisine karıştırılarak kullanılan kuş kumunu haftada bir veya iki kere değiştirmek, hijyenik bir kullanım için önemlidir. Bu hijyen kuralına dikkat etmek, kuşlarınızı tüy dökülmesi gibi çeşitli sıkıntılardan koruyacaktır.

Kuş Kumu Çeşitleri

Kuş kumları, iki farklı çeşitte üretilir. Birincisi doğada çözünen midye kabuğu kırıkları gibi doğal maddelerden oluşan kuş kumlarıdır. Bunlar, organiktir. İkinci çeşit kuş kumu ise kum taşı gibi oldukça küçük boylardaki doğada çözünmesi daha zor olan taş parçacıklarından oluşan kuş kumlarıdır. Doğal maddelerden oluşan kuş kumları kafes kuşları gibi küçük kuşlar için ideal ürünler iken, kum taşı içerikli olanlar ise doğal yaşam kuşları ve daha büyük boylardaki kuşlar için uygun kuş kumu türleridir. Kuş kumları arasında anasonlu ve çilekli olanlar vardır. Bunlar kafes içerisindeki kötü kokuları engellemeye birebirdir. Bu kokulu kum türleri güzel koku verme özelliğinin yanında toz yapmayan içeriği ile kolay ve sağlıklı bir kullanım olanağı sunar. Muhabbet kuşu kumu ve diğer kuş türleri için üretilmiş olan kumlardan en dikkat çekeni ise deniz kabuğu kuş kumudur. Deniz kabuğu kuş kumunun içerisinde yüzde elli oranında küçük deniz kabukları ve mineraller bulunur. Tamamen organiktir. Kuş sağlığına faydalıdır. Deniz kabuğu kuş kumu, sağlıklı sindirim, kemik yapısı, parlak ve güzel tüy görünümü sağlar. Canlandırıcı bir kum türü olup, koku ve toz yapmaz. Çevre dostu bir üründür.

Kuş Kumu Fiyatları

Kuş kumu fiyatları, çeşitli faktörlere göre değişir. Bunlar, kumun özelliği, hangi kuş için kullanılacak olduğu ve gramajı gibi unsurlardır. Her özellikte ve fiyatta kuş kumu çeşitleri bulmanın mümkün olduğu Trendyol kuş kumu kategorisi, oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Siz de kuşlarınız için istediğiniz özellikte ve bütçenize uygun kuş kumunu Trendyol kuş ürünleri kategorisinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir