placeholder
"

Metal Boyaları

" araması için 6192 sonuç listeleniyor

Metal Boyaları

Metal Boyaları

Metal yüzeyler için özel olarak geliştirilen ve paslanma başta olmak üzere olumsuz etkilere karşı direnç sağlayan metal boyaları, daha yaşanabilir alanlar için önemli bir işlev üstleniyor. Metal boya sökücü, özel astarlar, metal demir pas boyası çeşitleri gibi pek çok ürün farklı boyama ihtiyaçları için ideal çözümleri oluşturuyor. Parlak, kaygan ve emiciliği düşük olan yüzeylerde üstün tutuş gücü gösteren bu boyalar, daha kalıcı ve etkili sonuçlar veriyor. Metal yüzeylerin zaman içinde yıpranmasını, paslanmasını ve zarar görmesini önleyen bu boyalar, sahip oldukları koruyucu etkiyle uzun yıllar verimli bir kullanım sağlıyor. Dış mekanlarda dahi oldukça başarılı sonuçlar veren üstün kaliteli boyalar, daha uzun süre dayandıkları ve eşyaları koruma işlevini sürdürdükleri için uzun vadede ekonomik açıdan daha uygun hale geliyorlar. Bu özel boyalar yapıları gereği metal dokusunun ortadan kaybolmasına yol açmıyor, metalik duruşu güçlendirici bir etki bırakıyor.

Değişik ihtiyaçlar ve farklı metal yüzeyler için gereken tüm boya ve yardımcı ürünler Trendyol’da rahatlıkla bulunabiliyor. Pek çok markanın yüksek kaliteli ürünlerine yer veren Trendyol, oldukça uygun satın alma koşulları sağlıyor. Metal boyası gold, beyaz, siyah ya da pek çok renk seçeneği ile Trendyol’un avantajlarla dolu dünyasında kullanıcıları bekliyor. Metal takı boyası, yağlı boya fiyatları da kullanıcı dostu bir düzeyde bulunuyor. İndirimler ve kampanyalarla çok daha cazip metal boya fiyatları sunan Trendyol, outlet ürünlerde ise kaçırılmayacak fiyat avantajlarıyla dikkat çekiyor.

Metal Boyalar ve Özellikleri

Farklı metal yüzeyler için farklı alternatifler içeren metal boya çeşitleri, pas başta olmak üzere zamanın yıpratıcı etkilerine karşı da koruma sağlıyor. Renk ve dokularla kusursuz tasarımlar oluşturmaya ve yaşam alanlarını güzelleştirmeye katkı sağlayan boyalar, pas oluşumunu önleme işlevi de taşıyor. Kimi boyalarda doğrudan pasın üzerine sürülebilme ve pası temizleme özelliği bulunuyor. Antipas boyalar doğrudan paslı yüzeyler uygulandığında dahi hem kapatıcı etkileriyle kiri, pası görünmez kılıyor, hem de kimyasal reaksiyonlarla pası gerçek anlamda yok ediyor.

Bazı durumlarda ise metal astar boya kullanarak boyanın daha iyi tutması ve daha dayanıklı olması sağlanabiliyor. Metal demir, pas boyası çeşitleri fırça ile uygulanabildiği gibi püskürtme yoluyla boyama ya da sprey olarak kullanma seçenekleri de bulunuyor. Sprey boyalar daha küçük alanlar ve onarımlar için tercih edilirken, büyük yüzeyler için fırça ile uygulanan boyalar ön plana çıkıyor. Sprey ve fırça dışında tabanca, sünger, tamponlama ve daha pek çok boyama tekniği de metal yüzeylerin boyanması için tercih edilebiliyor. Farklı boyama teknikleri farklı doku sonuçları sağlayabildiğinden ihtiyaca en uygun tekniğin seçilmesi gerekiyor. Metal yüzey boyası ürünleri arasında değişik estetik dokular sağlayan metal efektli, akrilik, fırın boya çeşitleri de bulunabiliyor. Metal efekt, patina boya ürünleri her türlü yüzeyde tercihe göre eskitilmiş bir görünüm ya da metal görünümü sağlayabiliyor. Çoğunlukla bez, sünger gibi iz bırakmayan araçlarla uygulanan metal efekt, patina boya gibi ürünler, özellikle dekoratif amaçlı olarak kullanılıyor. Metal olmayan yüzeylere de uygulanabilen metal efektli, akrilik, fırın boya ürünleri dekoratif amaçların yanı sıra oldukça işlevsel roller de üstleniyor.

Metal Boyalar Nasıl Uygulanmalı?

Metal boya nasıl yapılır diye sorulmadan önce mutlaka boya yapılacak yüzey ve özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekiyor. Metal boya çeşitleri uygulanacakları zemin ahşap, beton, sıva gibi boya emici özellik taşımadığı için daha yüksek tutunma özelliği taşıyor. Parlak ve pürüzsüz yüzeylere rahatlıkla tutunabilen bu boyalar, kimyasal reaksiyonların da yardımıyla yüzeyle bütünleşiyor ve uzun süre tam koruma sağlıyor. Bu nedenle, metal hangi boya ile boyanır sorusunun yanıtının mutlaka metal zemine uygun boyalar olarak verilmesi gerekiyor. Metal yüzeylerin düşük emicilikte olması ve boya ile kimyasal etkileşime girmesi boya seçiminin dikkatli ve özenli biçimde yapılmasını gerektiriyor. Düşük kaliteli ya da amaca uygun olmayan bir boyanın kullanımı uzun vadede geri dönülmez sonuçlara yol açabiliyor ve eşyaların zarar görmesine neden olabiliyor.

Metal yüzeyleri boyama kararı verdikten sonra nasıl bir boya tercih edileceği ile ilgili araştırma yapılması öneriliyor. Boya seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında boyaların esnek yapıya sahip olması geliyor. Esnek boyalar yüzeylerin daha etkili biçimde korunmasını sağlarken, görünüm açısından da pek çok seçenek tercih edilebiliyor. Uygun boya seçildikten sonra da boyama uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalara bulunuyor. Boyama yapılacak yüzeydeki kir, yağ, pas gibi unsurların temizlenmesi gerekiyor. Pası tamamen yok etmek için zımpara kullanılması tavsiye ediliyor. Renk değişikliği yapılacaksa, özellikle de koyu renkten daha açık bir renge dönüşüm olacaksa mutlaka metal boya sökücü kullanılması öneriliyor. Ayrıca yer yer kabarmış, dökülmüş yüzeylerde de boya sökücü kullanılarak düzgün bir yüzey elde edilmesi gerekiyor.

Yüzey boya uygulaması için hazır hale geldikten sonra tiner ile son bir temizlik yapılması, ardından metal astar boya ile ilk kat uygulamanın yapılması gerekebiliyor. Zemin kuru halde iken iki kat halinde vurulan metal yüzey boyası, istenen sonuçların elde edilmesini sağlıyor. Farklı nedenlerle istenen sonuç elde edilemediyse, üçüncü bir kat uygulama yapılması gerekebiliyor. Söz konusu boyalar ihtiyaç olduğunda tiner ile inceltilerek daha rahat uygulama imkânı yaratılıyor.

Farklı Metal Boya Alternatifleri

Yüzeylerin durumu, kullanım alanları ve özellikleri ile pek çok farklı boya türü bulunuyor. Hem geniş yüzeylerde, hem parmaklık, çardak gibi daha spesifik kullanım alanlarında etkili sonuçlar veren metal yağlı boya ürünleri, uzun ömürlü ve dayanıklı bir kullanım sağlıyor. Antipas özellikli boyalar paslı ve yıpranmış alanlarda çok etkili sonuçlar verirken, metal yağlı boya çeşitleri farklı işlevler için özellikle açık alanlarda verimli biçimde kullanılabiliyor.

Metal epoksi boya ürünleri ise başta galvaniz, saç, alüminyum yüzeyler olmak üzere pek çok metal yüzeye kusursuz biçimde tutunabiliyor. Ayrıca metalik görünüm istenen ahşap, madeni eşya gibi yüzeylerde de bu boya tercih edilebiliyor. Epoksi yüzey üzerine son kat olarak uygulanan metal epoksi boya ürünlerinin uygulaması özel uzmanlık ve büyük bir dikkat gerektiriyor. Uygulama öncesi yüzeylerin her türlü maddeden arındırılması ve epoksi antikorozif astar ürünleri ile astarlanması büyük önem taşıyor.

Metal yüzey boyaması için antipas, astar ve boya özelliklerinin üçünü birden taşıyan ürünler oldukça pratik çözümler sunuyor. Tek boyayı birkaç kat halinde sürerek tüm işlemler tamamlanabildiği için bu boyalar sıklıkla tercih ediliyor. Üç işlevi bir arada sunan yüksek teknolojili bu boyalar, herkes tarafından rahatlıkla uygulanabilecek pratiklikte olduğu için de tercih listelerinde ilk sıralarda yer alıyor. Üçü bir arada boya seçenekleri rulo, fırça ya da boya tabancısı ile uygulanabildiği gibi, metal boya spreyi alarak kolayca uygulamak da mümkün olabiliyor.

Metal boya spreyi kullanımı daha küçük alanlar, onarım işleri ve hassas yüzeylerde daha verimli ve etkili sonuçlar verebiliyor. Bağlantı noktaları, oyuklar, kıvrımlar ve köşeler sprey boyanın püskürtme özelliği ile daha kolay ve temiz biçimde boyanabiliyor. Aynı şekilde metal boya kutusu, kovası ve diğer aparatları toplu halde almak ve titizlikle boya uygulamasına geçmek de tercih edilebiliyor. Metal boya kutusu, kovası, fırçası ve diğer ürünleri uygun koşullarla Trendyol’dan set halinde almak mümkün olabiliyor. Küçük çizikler ve lekelere karşı kullanılan metal boya kalemi ürünleri, tüm yüzeyi boyama zahmetinden kurtarıyor. Çabuk kuruyan, suya ve aşınmaya dayanıklı özel bir içeriği bulunan metal boya kalemi, oldukça pratik bir kullanım sunuyor.

Metal Boya Renk ve Görünüm Seçenekleri

Düz bir yüzey sağlayan boya seçenekleri olduğu gibi, tercihe göre döküm ya da çekiçlenmiş bir görüntü de edilebiliyor. Farklı dekoratif sonuçlar elde etmeye yarayan bu boyalar arasında çekiçlenmiş boyalar dikkat çekici görünümleri ile ön plana çıkıyor. Metal boyası siyah ürünler başta olmak üzere çekiçlenmiş dokularıyla yüzeylere ve eşyalara oldukça hoş bir görünüm kazandırabiliyor. Düz ya da döküm görünümlü seçenekler de metal boyası gri ya da canlı renk seçenekleriyle ön plana çıkabiliyor.

Metal boya renk kartelası kataloğu içinde her zevke ve beğeniye uygun seçenekler bulunuyor. Farklı dekoratif ihtiyaçlara uygun metal boya renkleri bulunan metal boya renk kartelası kataloğu, hem geniş yüzeyler, hem de metal eşyalar için sınırsız renk ve doku seçeneği sunuyor. Metal boyası renkleri arasında genellikle siyah ve beyaz tonları tercih listelerinin ilk sıralarında yer alıyor. Metal boyası altın rengi olarak da sık sık süslemeler ve detaylardaki ikinci renk olarak ön plana çıkıyor. Küçük ev eşyaları ve dekoratif objeler gibi ürünlerde ise metal boyası altın olarak daha sık tercih ediliyor. Metal boyası gold başta heykel ve figürler, eski metal ev eşyaları, parmaklık, kapı ve trabzan gibi detaylarda en yoğun tercih edilen metal boyası renkleri arasında bulunuyor. Metal boyası siyah tonları araba parçalarından çelik kapılara, bahçe parmaklıklarından mobilyalara hemen her alanda yoğun bir kullanım alanı buluyor. Metal boyası beyaz seçenekleri ise daha ferah ve aydınlık istenen durumlarda ön plana çıkıyor. Metal boyası beyaz ve siyah ürünlerde olduğu gibi metal boyası gri çeşitleri de daha şık ve etkileyici bir görünüm sağlamak için tercih ediliyor.

Sprey Metal Boya ile Eskitme

Dekoratif açıdan kusursuz görüntüler oluşturma imkânı sağlayan eskitme boyalar, yüzey ve eşya uygulamalarında sıklıkla tercih ediliyor. Sanatsal ve retro bir görünüm sunan bu boyama işlemi için metal eskitme boyası ürünleri kullanılıyor. Bu boyalarla dış cephe kaplamaları yapmanın yanı sıra, başta metal mobilyalar olmak üzere eşyalar da daha etkileyici bir görünüme kavuşabiliyor. Bunun için metal eskitme boyası ürünlerini uygularken boyama tekniğinin çok iyi bilinmesi gerekiyor. Metal yüzeyler dışında ahşap ya da beton gibi farklı alanlarda da kullanılabilen bu özel boyalar, olağanüstü çekicilikte renk ve dokular oluşturmaya olanak tanıyor.

Dış mekanlarda bulunan masa, tezgah gibi ürünler paslı ve eski bir görüntüye kavuşturulabiliyor, ortamın ambiansı kolaylıkla değişiyor. Eğlence ve konser mekanları gibi alanların dekorasyonunda da işlevsel roller üstlenebilen bu boya uygulamalarında yağ bazlı ya da lateks boyalar öne çıkıyor. Boyaların zımpara ya da Dremel aleti yardımıyla pürüzlü hale getirildiği eskitme yönteminde, sprey boyalar daha etkileyici sonuçlar veriyor. Püskürtme dokusu sayesinde pek çok metal parça kolayca retro bir görünüme kavuşabiliyor. Püskürtülen boyanın miktarını azaltıp çoğaltarak da eskitme görüntüsünün etkisi daha güçlü hale getirilebilyor. Küçük detaylar, bombeli parçalar, kıvrımlı kenarlar da sprey boyanın pratik kullanımı sayesinde daha rahat boyanabiliyor. Sahte pas görünümü sağlayan sprey boyalar ise retro ve rustik bir görünüme daha kolay ulaşma imkânı tanıyor. Pasın eşya ve zeminlerde yaratabileceği yıkıcı ve yıpratıcı etkiler olmadan pas görüntüsüne ulaşmayı mümkün kılan sahte pas boyaları, sıcak ve sempatik bir estetik sunuyor. Siyah ve kahverengi boyaların karışımı ile elde edilen sahte pas efekti sünger tamponlama yoluyla da uygulanabiliyor.

Zehirli ve Metalik Boya Ürünleri

Zehirli boya olarak bilenen ürünler ise çok özel işlevleri ile büyük beğeni topluyor. Ağırlıklı olarak denizcilik ile ilgili boyama işlerinde kullanılan bu tür boyalar, tekne, kayık, gemi, yat gibi ulaşım araçlarının dış yüzeyi için kusursuz birer seçenek oluşturuyor. Canlı organizmaların yaşamasına ve yapışmasına imkân bırakmayan zehirli boya ürünleri, böylelikle tekneleri deniz organizmalarının yıpratıcı etkilerinden uzak tutuyor. Bu çok özel boyalar aynı zamanda ulaşım araçlarının denizdeki hareket ve manevra yeteneğini de kolaylaştırıyor. Su ile doğrudan temas halindeki metal yüzeylere çifte koruma sağlayan bu boyalar, birkaç sezon boyunca dayanabiliyor ve kullanıldığı alanı üstün bir performansla koruma altında tutuyor.

Bir başka yaygın boya türü olan ve 1960’lı yıllardan bu yana otomotiv sanayinde yoğun olarak kullanılan metalik boya, uzun süredir kişisel kullanıcılar tarafından da tercih ediliyor. Araba boyası olarak da ifade edilen bu boyalar, parlak görünümleriyle etkileyici bir estetik sunuyor. Otomobilleri nem, yağış gibi yıpratıcı dış etkilere karşı koruyan metalik boyalar, geniş renk seçenekleriyle de beğeni topluyor. Birkaç katmandan oluşan metalik boyalarda en son renk katının üzerine cila uygulaması da yapılıyor. En son uygulanan renk tabakasında yer alan küçük alüminyum ya da bakır parçacıklar, eşsiz bir görünüm sağlıyor. Temiz ve pürüzsüz yüzeylere tozsuz ortamlarda büyük bir dikkatle uygulanması gereken bu boyanın eşit biçimde dağılması için büyük hassasiyete ihtiyaç duyuluyor. Uzman kişiler tarafından uygulanması tavsiye edilen metalik boyalar, otomotiv sektörünün yanı sıra metal eşyalar ve hatta metalik görüntü istenen ahşap yüzeylerde kullanılabiliyor.

Metal Boyası Fiyatları

Metal yüzeylerde kullanılacak boya ve rengi kadar miktarının da doğru hesaplanması ekonomik açıdan önem taşıyor. Rulo, fırça, boya tabancası ya da sprey ile uygulanacak boyaların ne kadar gideceğini doğru hesaplamak gerekiyor. Uygun koşullar olduğunda tiner ile inceltilerek de kullanılabilen metal boyalar, daha geniş alanları boyayacak kapasite sunabiliyor. Metal boya fiyatları markaya, kaliteye, ağırlığa ve kapatma kapasitesine göre değişiyor. Standart boyalar ile antipas özelliği olan ya da astar işlevi gören boyaların fiyat düzeyleri de farklı olabiliyor. Sprey ya da sıvı boya seçenekleri arasında da dikkate değer bir fiyat farkı olabiliyor. Antipas özelliği sunan ve metal yüzeyleri daha uzun süre paslanma etkilerine karşı koruyan yüksek nitelikli boyaların fiyatları biraz daha yüksek düzeylerde olabiliyor. Herhangi bir işleme ihtiyaç bırakmadan doğrudan pas üstüne uygulanabilen, astar boya da gerektirmeyen 3’ü 1 arada formüllü antipas ve astar özellikli boyalar da standart ürünlere göre biraz daha farklı fiyatlarla kullanıcılara ulaşıyor. Yüksek kaliteli boyalar daha uzun süre koruma sağladıkları ve çok daha uzun süre yeniden boyamaya ihtiyaç bırakmadıkları için uzun vadede daha ekonomik hale gelebiliyor.

Trendyol, değişik markaların farklı boyalarını en uygun satın alma koşulları ile kullanıcılara ulaştırıyor. Dünyaca ünlü boya markaları başta olmak üzere yüksek kalite ve üstün performans sunan metal boyaları, herkesi için erişilebilir fiyat düzeylerinde bulunuyor. Metal astar boya fiyatları açısından oldukça cazip fiyatlar sunan Trendyol, metal takı boyası, yağlı boya fiyatları konusunda da uygun seçenekler sağlıyor. İndirim ve kampanya dönemlerinde daha cazip fırsatlar sunulurken, outlet ürünlerde de kaçırılmayacak metal astar boya fiyatları bulunabiliyor.