İlgili Kategoriler
Renk
Fiyat
Tip
Fiyat Geçmişi
Boya Ağırlığı
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Sprey Boya

" araması için 15320 sonuç listeleniyor

Farklı Renkleriyle Sprey Boya Çeşitleri Trendyol'da!

Kullanım ve taşıma pratikliği, her renk ve tonda renk seçeneği ile uzun ömürlü olması sprey boyaları alternatif boya haline getirmiştir. Keyifli uygulaması ve çoğu zaman ek malzeme gerektirmemesiyle ön plana çıkan boyalar; sprey cam boyası, taş, metal, ahşap, karton, lastik, plastik, seramik, porselen ve metal gibi birçok yüzeye uygulanabilir. Fırça ile işlem yapılan yüzeylere göre daha pürüzsüz görünüm ile boyada eşit dağılım sağlar, hızlı kurur. Yeni dekorasyon fikirleri, sanatsal çalışmalar ve rötuş çalışmalarında iç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Kullanıma hazır halde bulunur. Kaliteli seçilen ürün sayesinde yüksek pigmentlerle çalışma yapılır. Hızlı kuruma özellikleri ile istenmeyen akma izleri ortaya çıkmaz. Gelişmiş valf sistemi, basıncın kademeli şekilde ayarlanması ile geniş alana uygulama yapılmasını sağlarken ince çizgiler çekebilme fırsatı da sunar. Yüzeye uygun boya seçimi yapılmazsa kapatıcılık sağlanmaz. Boya tam sertleşmez veya kuruması uzun zaman alır. Özellikle ikinci kat uygulanacak alanlarda bekleme süresi artar. İkinci kat farklı renkte atılacak ise yine yanlış boya seçimi sebebiyle taban rengi ortaya çıkabilir. Geçici sprey boya işlemi hem maliyeti hem emeği artırır. Uygulama yüzeyinde boya kaynaklı pürüzler ortaya çıkabilir, uygulama öncesinde yapılan zımparalama işlemi tekrar edilmek zorunda kalınabilir. Bu sebeplerle zemine uygun boya seçimi önemlidir. Dış mekanlarda kullanılan eşyalara uygulama yapılacağı zaman nem direnci ve güneş koruması yüksek boyalar tercih edilmelidir. Böylelikle zamanla renk değiştiren sprey boya kullanılmadan, solma yapmayan uzun ömürlü renkler kullanılmış olur.

Boya Seçimi ve Sprey Boya Kullanımı

Boya Seçimi ve Sprey Boya Kullanımı

Sprey boyalar basınçlı kap içinde bulunur. İçlerinde bulunan bilye, kabın çalkalanmasıyla birlikte boyanın çıkışı için gerekli basıncı hazırlar. Boya üzerindeki valfe uygulanan basınç ile de püskürme yöntemiyle boya dışarı çıkar. Valflere uygulanan basınç boyanın çıkış hızını ve yoğunluğunu etkiler. İlk püskürtme dışarı yapıldıktan sonra deneme çalışmaları önerilir. Bu sayede boyanın uygulama şekline hakimiyet kazanılarak en iyi sonuçlara ulaşılabilir. Boya uygulanacak yüzey ne kadar iyi hazırlanırsa, boya o kadar uzun ömürlü olur ve estetik görünür. Yüzey; toz, yağ, pas gibi kirlerden arındırılmalıdır. Yüzeyin temiz ve kuru olması önemlidir. Boyanmayacak alanlar hışır örtü ya da başka uygun bir malzeme ile iyice kapatıldıktan sonra uygulamaya başlanmalıdır. Kullanım öncesi ve sırasında ara ara boya 10 ile 15 saniye arasında çalkalanmalıdır. Çalkalama işlemi boyanın pütürlü ya da sulu çıkmasını engelleyerek homojen dağılım verir. Genel kullanım için boyayı, boyanacak yüzeyden 25 – 30 cm uzaklıkta tutmak idealdir. Pürüzlü yüzeylerde boyanın daha iyi tutunabilmesi için sprey astar boya kullanılabilir. Sprey boya markalarına göre değişkenlik gösteren kuruma süreleri bulunur. Kuruma sürelerine dikkat edilmeden yeni uygulama yapılması halinde yüzey üzerinde dalgalanmalar oluşabilir. Sprey boyalar çeşitli gazlardan oluştuğu için cilt korumasına dikkat edilmesi gerekir. Uygulama kapalı alanda yapılacaksa boya kokusunun gitmesi için camlar açılmalı, mekan havadar hale getirilmelidir. Eldiven, gözlük gibi koruyucu önlemler ele boya bulaşmasının ya da boyanın gözle temasının önüne geçer. Önlük kullanmak kıyafeti boyadan korur. Önlük kullanılmayan çalışmalarda eski giysi giymek tercih edilebilir.

Sprey Boya Çeşitleri

Sprey Boya Çeşitleri

Graffiti sprey boya kullanımının akla gelen en yaygın alanı gibi dursa da doğru alanda doğru boya kullanılarak birçok eşyaya yeni görünüm kazandırılabilir. Farklı yüzeylere uygulandığında daha güçlü tutunarak en iyi etkiyi vermesi için geliştirilmiş farklı boya türleri bulunur. Isıya dayanıklı yanmaz sprey boya, renk değiştiren veya sökülebilir sprey boya alternatiflerinin yanında tam istenen tona ulaşılmasını sağlayan rose gold sprey boya gibi detay renk seçenekleri de vardır. İşaretleme amaçlı kullanılacak alanlarda öncelikle tercih edilen fosforlu sprey boya da içinde onlarca renk seçeneği sunar. Uygulama yapılmak istenen alan ve alana uygun boya belirlendikten sonra zevke uygun renk seçimi, işlerin keyifli hale gelmesinin başlangıcıdır.

Akrilik Sprey Boya: Cam, taş, metal, ahşap, karton, lastik ve plastik yüzeylerde kullanılmak için tasarlanmış kalıcı ve cilalanabilir boyadır. Uygulanan yüzeye tutunur ve kapatıcılığı yüksektir. Her renk seçeneğini sunar. Su bazlı olduklarından uygun yüzeylerdeki istenmeyen alanlara nemli bez ile müdahale edilebilir. Su bazlı sprey boya, uygulama sırasında parmak ve ellere bulaşan boyanın su ve sabun yardımıyla çıkmasını sağlar.

Plastik Sprey Boya: Plastik aksamların boyanması için özel içeriklerle hazırlanmış sprey boyalardır. Sert yüzeyli plastiklere mükemmel tutunma sağlar. Zımpara gibi ön hazırlık istememesinin yanında astar kullanılmadan da uygulanabilir. Boya üzerinde çatlama, dökülme yapmaz. Boyanın tutunması zor olan pencere çerçevesi, plastik balkon ve bahçe mobilyalarına yeni görünüm kazandırır. İstenmeyen alana bulaştığında akrilik boya kadar kolay çıkmayacağından selülozik tiner, aseton veya bebek yağı, hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı gibi çeşitli yağlar bulundurmakta fayda bulunur.

Selülozik Sprey Boya: Her türlü metal ve ahşap yüzeye uygulanabilen; çeşitli taşıtlarda, iş makinelerinde ve beyaz eşyalarda öncelikli olarak tercih edilen üründür. Selülozik boya içerir. Birçoğunun ambalaj üzerinde buzdolabı resmi bulunur. Evlerdeki beyaz eşyalarda, araç detaylarında güvenle kullanılabilir.

Ahşap Rengi Sprey Boya: Akrilik reçine esaslı boyalar; masa, sandalye, bank, merdiven, pencere kenarı ve mobilya gibi ahşap yüzeyler için özel tasarlanmıştır. Açık meşe, tütün, maun, kiraz gibi renk seçeneklerine sahiptir. Bahçelerdeki çitlere, yemek masa ve sandalyelerine yeni görünüm kazandırmak için idealdir. Yaşam alanlarındaki eskimiş ahşap parkeler zımparalandıktan sonra yeşil sprey boya ile boyandığında harika bir bahçe havası verir.

Birbirinden Farklı Sprey Boya Seçenekleri

Birbirinden Farklı Sprey Boya Seçenekleri

Isıya Dayanıklı Sprey Boya: Yüksek ısıya maruz kalan mangal, soba, ocak, fırın borusu, motorlu taşıtlar ve egzozları için özel içeriklerle hazırlanmış boyalardır. Markalara göre ısı dayanıklılıkları farklılık gösterir. Ambalaj üzerinde 800°C ya da 600°C gibi ibareler yer alır. Aynı markanın farklı renklerinin ısı dirençleri de farklıdır. Kullanmadan önce mutlaka ısı değerleri ve kullanım alanları incelenmelidir.

Sökülebilir Sprey Boya: Sızıntı yapan yerler için koruyucu tabaka sağlayan, kuruduktan sonra bile elastik yapısını koruyan boyalardır. Su geçirmez sprey boya özelliğindedir. En iyi sonucu alabilmek için, kullanılacak yüzeye göre değişmekle birlikte, ortalama 6 kat atılmalıdır. Her kat arası mutlaka bekleme süresine uyulması önem taşır. Tekrar sökülebilir özelliği, diğer boyalardan ayrılmasını sağlar. Ürünü kullanmadan önce kullanım talimatını okumak ve aynı yüzeye sahip farklı bir alanda deneme yapmak en iyi sonuca götürür. Mermer Desenli Sprey Boya: Kağıt, karton, taş, ahşap, cam, seramik, porselen ve metal gibi diğer boyaların uygulanabildiği her türlü ürüne mermer efekti vermeyi sağlayan bir ürün olup, farklı renk seçenekleri sunar. Uzun ömürlü kullanım için üzerine taş vernik uygulanması önerilir. Sprey kumaş boyası kumaşlara kullanılması halinde yeterli bekleme süresinin ardından üzerine deri verniği tercih edilmelidir.

Metal / Metalik Boyalar: Metal sprey boya ile metalik boya çoğu zaman karıştırılır. Sprey boya metalik adından da anlaşılacağı gibi renklere metalik hava katar. Metalik gri, siyah, sprey boya gümüş gibi renk seçenekleri bulunur. Kullanılan dekorasyona göre gri sprey boya ya da gümüş sprey boya için alternatif tarz sunar. Metal sprey boya ise metal yüzeyler için hazırlanmış özel içeriğe sahiptir.

Nikelaj / Krom Sprey Boya: Nikelaj (nikelle kaplanmış metal) ve krom karıştırılan iki boyadır. Nikelaj sprey boya mat bir görünüm verirken, krom sprey boya aynaya benzer krom kaplama görünümü görünüm kazandırır.

Bronz Boya: Bisiklet, motosiklet ve otomotiv onarımlarında bronz sprey boya sıkça kullanılır. Bazı markalarda bronz jant sprey boya olarak da bulunabilir.

Bakır Sprey Boya: Her türlü yüzeye uygulanabilen bu boya ile eşyalara bakır görünümü verilebilir.

Sprey boya altın sarısı: Gold sprey boya, altın sprey boya ve altın rengi sprey boya yakın tonları verir fakat boya markalarına göre ton farklılıkları çoğalabilir. Resim çerçevelerine pırıltılı altın efekti vermek için iç ve dış mekan malzemelerinde uygulanabilen şatafatlı görünüm kazandıran boyalardan biridir.

Göz Alıcı Sprey Boya Renkleri

Göz Alıcı Sprey Boya Renkleri

En sık kullanılan renkler canlı ve mat olarak iki ana gruba ayrılmıştır. Göz alıcı canlılıktaki renklere ek olarak farklı renklerle sunulan mat sprey boya seçeneği bulunur. Sprey boya pembe, yeşil, turuncu, metalik gri, lacivert seçeneklerine göz atabilirsiniz. Aynı şekilde sprey boya lila tonları sıkça tercih edilen seçenekler arasındadır. Sprey boyalarda renk seçenekleri ana ve ara tonlar olmak üzere çok çeşitlidir. Markalara göre ton farklılıkları olabileceğinden, memnun kalınan tonun marka ve model numarası not edilmelidir. Beyaz duvar sprey boya uygulamalarında duvar rengini eşitlemek için öncesinde beyaz sprey boya kullanımı, diğer alanlarla ton farkı olmasını engeller. Mermer efektinin siyah tercih ediliği durumlarda zemin rengi eşitlemek için genelde en sık kullanılan boyalardan birisi krem rengi sprey boya olur. Tam tersi açık renkte efekt verilecekse tabana siyah ya da füme sprey boya kullanımı yaygındır. Sprey boyalarda renk karıştırmak mümkün olsa da bu karışımdan yeni renk çıkarmak mümkün değildir. Sarı ile kırmızı sprey boya aynı anda uygulandığında turuncu renk elde edilemeyeceği için turuncu renk istendiği durumda turuncu sprey boya kullanılmalıdır. Kuruma süreleri göz önünde bulundurularak pembe üzerine mor sprey boya ile işlem yapmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken boyaların kapatıcılık özelliğidir. Aksi halde tabanı farklı renk ile boyanmış ve kuruma süresine de dikkat edilmiş bir uygulamada üzerine mavi sprey boya ile desen atılırsa mavi, altındaki taban rengini göstermeye devam edecek karmaşık bir görüntü ortaya çıkarır.

Efektli sprey boya çeşitleri ile mermer, metal, bronz, bakır ya da altın varak görünümü elde etmek mümkündür.

Sprey Boya Aksesuarları

Sprey Boya Aksesuarları

Sprey boya seti içerik bakımından birbirinden farklı ürünler içerir. Bazı setler renkler üzerine düzenlenmiştir. Farklı farklı renkleri içeren setler olduğu gibi tek bir renge ait ayrı ürünler içeren setler de bulunur. Örneğin siyah sprey boya, parlak sprey boya ve mat siyah sprey boya içeren üç üründen oluşan bir hazır set satın alınabilir ya da istenilen boyalarla özel set oluşturulabilir. Bir diğer set içeriği çok amaçlı sprey boya aksesuarı içerenlerdir. Alınan sprey boya markası ile uyumlu bir ya da birden fazla başlık veya püskürtme tabancası ile birlikte satılır. Bu aksesuarlar set halinde alınabileceği gibi tek başlarına da satılır.

Sprey Boya Başlığı (Cap): Her boyanın, en sık tercih edilen seviyede püskürten standart bir başlığı bulunur. Fakat büyük bir duvar boyanmak istendiğinde kullanılan başlık ile dar bir alanın küçük detayı için kullanılan başlık bir olmaz. Bu yüzden başlık alternatifleri bulunur. Başlıklar boyanın; ne genişlikte alana yayılacağını ayarlayarak, farklı kalınlıklarda sıkılmasını kolaylaştırır. Astro fat cap, boyanın geniş alana kısa sürede yayılmasını sağlar. Banana cap, kalıp kullanmadan daha ince çizgiler çekmek için uygundur. Needle cap, ağzında çubuğu bulunan ince çizgiler çekmeye yarayan başlıktır. Yüzeye yakın tutulduğunda oldukça ince püskürtme sağlar. Bunlar gibi çok çeşitli modellerde başlıklar bulunur.

Sprey başlıklarında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biri; her başlık her markada aynı etkiyi göstermez. Kullanılmak istenen alana uygulanmadan önce başlığın, başka yerde denenmesinde fayda vardır. Bir markada dümdüz püskürtme sağlayan başlık değişik markada dağılmalar yapabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise başlık temizliğidir. Başlıklar, bir önceki boyadan kalan partikülleri ucunda barındırıyor olabileceğinden, yeni takılan boyanın rengi veya yapısıyla karışmaması için ilk püskürtme dışarı yapılmalıdır. Böylece başlık temizlenir, yeni takılan boyanın temiz şekilde püskürmesini sağlar ve pembe sprey boya kutusundan başlığın bir önce takılı olduğu sprey boya kırmızı püskürmez. Her boya markası başlık takmaya uygun ağız üretmez. Başlık değiştirerek çalışılmak istenirse, başlık takmaya uygun ağızlı özel sprey boya markası tercih edilmelidir.

Sprey Boya Yardımcı Ürünler

Sprey Boya Yardımcı Ürünler

Sprey Boya Tabancası: Kısa süreli çalışmalarda boya başlıkları konforlu olsa da uzun süreli uygulamalarda başlıklar parmak uyuşturabilir. Baskı yapılarak boyanın çıkmasını sağlayan valf, boya çıkış noktasına çok yakın olduğu için uzun süreli kullanımlarda boyalar parmaklara bulaşır. Bu gibi durumları önlemek için tasarlanmış boya tabancaları bulunur. Sprey boya püskürtme aparatı olarak da bilinir. Boya ambalajı üzerine söküp takılması oldukça basit olduğundan pratik kullanım sağlar. Sprey başlığına sabitlenerek kullanıldığı için her sprey boya 200 ml, 500 ml şişelerinde kullanılmaya uygundur. Çocukların çok sevdiği simli sprey boya ya da neon sprey boya ile yapılan çeşitli etkinliklerde, çocukların boyaya temasını engellemesi bakımından önemli bir aksesuardır.

Sprey Boya Kalıpları (Stencil): Çok ince detay isteyen alanlara uygulama yapmak ya da aynı motifin tekrar tekrar kullanılabilmesi için sprey boya kalıpları kullanılır. Kalıp hazırlamanın zahmetli kaldığı durumlar için hazır kalıplar bulunur. Ebat ve desen bakımından her türlü ihtiyaç ve zevke uygun kalıp bulunur. Çeşitli çiçekler, bitkiler, hayvanlar, harf rakam ve semboller, kent yansımaları ya da insan figürleri gibi zengin alternatife sahiptir. Sprey boya uygulanacak tüm düz yüzeylerde birçok kez kullanılabilir. Kalıp kullanımında önemli olan kalıbın yüzeye tam oturmasıdır. Aksi halde boya püskürtme esnasında püskürtmenin sarsıntısıyla kalıp yerinden oynayabilir. Kalıpsız kullanımda olduğu gibi boyayı kalıp varken de çok yakından sıkmak, boyanın yüzeyde birikmesine sebep olur. Hem boyanın kuruma süresi oldukça uzar hem de kalıp çıkarılırken boya, akma yapabilir.

Ürünün yorumlar kısmında bahsedilen sprey boya tavsiyelerini göz önünde bulundurmanız size avantaj sağlar. Sprey boya önerileri sayesinde güvenilir bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Sprey boya fiyatları, boyaların marka ve özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Her bütçeye uygun aralıkta değişkenlik gösteren beyaz sprey boya fiyatları müşterilerin beğenisini kazanır. Benzer şekilde siyah sprey boya fiyatları da oldukça avantajlıdır. Ayrıca uygun fiyat aralığına sahip olan metal sprey boya fiyatları da müşterileri memnun eder. Birçok alternatifin bulunduğu sprey boya markaları ve çok çeşitli sprey boya renklerine Trendyol'un avantajlı fiyatları ile ulaşabilirsiniz.

Sprey Boya Nerede Satılır?

Trendyol’dan farklı renk ve ölçü seçenekleri ile temin edebileceğiniz sprey boya çeşitleri, kaliteli içerikleriyle dikkat çeker. Mat, simli, neon veya parlak alternatiflere sahip sprey boyalar; püskürtme yoluyla tüm zeminlerde etkili sonuçlar verir. Çeşitli püskürtme başlıklarına sahip sprey boyalarla geniş alanlarda işlem yapabilir ya da ince çizgiler halinde çalışabilirsiniz. Trendyol'dan sipariş edebileceğiniz geniş ya da dar başlıklı boya setleri ile uygun zeminlere püskürtme yoluyla renklendirme yapabilirsiniz. Mobilyaların ahşap ve metal kısımları için temin edebileceğiniz farklı özellikler içeren seçeneklerin yanı sıra sızıntılar için üretilen sökülebilir ürünler de mevcuttur. Kullanım alanlarına ve kişisel renk tercihlerinize uygun birçok alternatife kolayca ulaşabilirsiniz.

Sprey Boya Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanları çok geniş olan sprey boyalar zemin özellikleri esas alınarak farklı türlerde seçilebilir. Plastik, cam, ahşap, lastik, karton, taş veya metal yüzeyler için üretilen akrilik sprey boyalar; dekoratif ürünler yaratmak için değerlendirilir. Sert plastik yüzeylerde güçlü tutuş sergileyen plastik sprey boyalarla dış mekanlar için üretilen plastik mobilyaları renklendirebilirsiniz. İş makineleri ve beyaz eşyalar söz konusu olduğunda ön plana çıkan selüloz sprey boya, dayanıklı yapısıyla tercih sebebidir. Isıya dayanıklı alternatifleri de bulunan bu ürünler banyo sobası, mangal gibi araçların sıcaklaşan aksamları, kalorifer petekleri üzerinde etki gösterir. Ahşap rengiyle mobilyalarınıza yeni bir görünüm kazandırabileceğiniz sprey boyaların gold ve gümüş seçenekleriyle çerçeve kenarlarını renklendirebilirsiniz.

1 Kutu Sprey Boya Ne Kadar Alan Boyar?

Sprey boyanın ne kadarlık alana etki edeceği, alanın büyüklüğü ve ürünün gramajına bağlıdır. Sık tercih edilen alternatiflerden arasında yer alan 400 ml sprey boyalar ortalama 1,5 ile 2 metrekare alanda etkili olabilir. Tek kat uygulamada geçerli bu sonuç için zemin rengiyle ürünün aynı renkte olması da büyük oranda önemlidir. Küçük gramajlı ürünleri setler halinde tercih edilerek hobi işlerinde kullanmak üzere değerlendirilebilir. Dar alanlarda ve küçük yüzeylerde minimal işlemler vadeden uzun çubuklu püskürtme aparatları, ince çizgiler için uygun seçeneklerdir. Ayrıca geniş yüzeylere etki eden tabancalı başlıkları vasıtasıyla büyük yüzeylerde oldukça verimli sonuçlar alınır. Renk, desen, parlaklık ya da matlık veren pek çok alternatife sahip sprey boyalar yardımıyla hobinizi sanata dönüştürebilirsiniz.