"

Oto Radyatör

" araması için 20556 sonuç listeleniyor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Oto Radyatör

Oto Radyatör

Araçların vazgeçilmez parçalarından biri olan radyatörler, motorun çalışması esnasında ortaya çıkan ısıyı 90°C’ye sabitlemek için kullanılır. Araçların çalıştırılması ile yüksek hızda dönmeye başlayan silindirler yüksek sıcaklık ortaya çıkarır. Motorun genelinde dolaşmaya başlayan sıcak su, radyatörler sayesinde araç içinde bulunan ince peteklere aktarılır ve buhar şeklinde havaya bırakılır. Buharlaşan suyla birlikte motor fazla sıcaklıktan kurtulmuş olur. Radyatör, içinde bulunan peteklere alabileceği maksimum suyu çekerek motoru soğutma işlemine başlar. Suyun büyük miktarı havayla temas ettirilir ve aracın motor ısısının sürekli olarak 90°C’de kalması sağlanır. Motor söz konusu olduğunda bu parçalar büyük önem taşır. Özellikle yaz mevsiminde oto radyatör sisteminin ne kadar önemli olduğu daha çok hissedilir. Standartların üzerine çıkan motor ısısı, havanın da sıcak olmasıyla birlikte bu sisteme olan ihtiyacı artırır. Radyatörler motorun hararetini kontrol eden iyi sistemlerdir. Motor ısısı belirli standartlara ulaştığında termostat devreye girer ve sürücü kontrol paneline sıcaklık bilgisi anlık olarak yansır. Gösterge panelinden motorun sıcaklık ve soğukluk durumu kontrol edilebilir. Otomobillerde farklı çalışma sistemlerine sahip çeşitli işlevlere sahip radyatörler bulunur. Bu sistemler birbirleriyle bağlantılı çalışır. Güvenli ve konforlu bir seyahat deneyimi yaşamanız için bu sistemlerin bakımı yapmanız gerekir. Zamanla yaşanacak yıpranmaların önceden fark edilmesi önemlidir. Aracınızın bakım rutinine uygun yedek parçalara ya da değiştirmeniz gereken radyatör çeşitlerine Trendyol’dan ulaşabilirsiniz.

Farklı ihtiyaçlara Uygun Oto Radyatörleri

Motorun ısınmasından kaynaklı doğabilecek aksaklıkları önlemek için soğutma sisteminin sağlam ve kaliteli malzemelerden yapılması gerekir. Arabalarda genellikle iki aşamalı sistem kullanılır. Soğutma suyunun dolaşımını sağlayan sistem ve soğutma tertibatını sağlayan sistem bunlardan başlıcalarıdır. Su radyatörleri, su soğutmalı motora uygundur. Bu sistem içerisinde su kanalları, termostat, su pompası, kapak, elektrikli ve kayışlı fan, hortumlar, kalorifer radyatörü ve genleşme kavanozu gibi parçalar bulunur. Su petekleri, genel olarak suyun geçmesini sağlayan ince kanallardan oluşur. Aynı zamanda bir üst kazan ve soğutma işleminden sonra suyu motora ileten alt kazan da bu sistem içinde bulunur. Bu aşamada suyu taşıyan hortumların sağlam olması büyük önem taşır. Bu borularda uygun olmayan malzeme kullanılması ya da boruların lastik veya dokuma malzemeden üretilmesi zamanla aşınmaya, yırtılmaya ve bağlantı uçlarının kopmasına sebep olabilir. Araç altında su birikmesi veya su derecesinin bir anda değişmesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca soğutucuda kullanılan alüminyum malzemelerin zamanla paslanması soğutucuyu eritmeye başlar. Paslanmaya yenik düşmediği sürece soğutucular uzun ömürlüdür. Kış aylarında donmaya karşı yardımcı maddeler kullanılabilir. Farklı oto radyatör çeşitleri de mevcuttur. Bunlardan birisi klima radyatörleridir. Konforlu ve rahat seyahat etmeniz için araçtaki ısıyı dengelemenin yanı sıra aracın hayati parçalarının uygun sıcaklıkta olması da çok önemlidir. Bunu sağlamak için klima radyatörlerine ihtiyaç duyulur. Hava, kompresörle sıkıştırılır ve ısınır. Bununla birlikte havanın tam olarak sıvı hale geçmediği zamanlar olabilir. Bu parçalar havanın sıvılaşmasına ve soğutulmasına yardımcı olur. Havayı size uygun duruma getirir. Farklı parçalardan oluşan sistemlerdir. Dışarıdan alınan hava içindeki toz zerrecikleri, polenler ve kirlilik zamanla sistem içerisinde birikerek tıkanmalara yol açar. Özellikle yaz ve kış aylarında çok kullanılan araç klimasının temizliğinin ve bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Kalorifer radyatörleri araç içini ısıtmada kullanılır. Isınmış antifrizin bir kısmı bu radyatörden geçirilir. Havalandırmayı açtıktan sonra ısı ayarı sıcak seviyeye getirildiğinde arkada bulunan elektrik fanı çalışır ve aracın içi ısınmaya başlar. Kullanım öncesi motorun ısınması gerekir. Motordan alınan ısı ise araç içine geri verilir. İhtiyacınıza uygun farklı işlevlere sahip modelleri Trendyol'dan inceleyebilirsiniz.

Oto Radyatörlerle Verimi Artırma Fırsatı

Oto Radyatörlerle Verimi Artırma Fırsatı

Fosil yakıt kullanılan araçların motorları içten yanma prensibiyle çalışır. Pistonların birbirine sürtünmesiyle ve diğer faktörlerin devreye girmesiyle birlikte çok fazla ısı ortaya çıkar. Bu duruma radyatör olmadan devam edilmesi silindir kapak contasının yanmasına sebep olabilir. Dolayısıyla beklenmedik yüksek maliyetler oluşur. Sürücüler, bu gibi durumlara uzun yolda yakalanabilir. Bu nedenle istenmeyen aksaklıkların yaşanması muhtemeldir. Soğutma işlemini yerine getirmeyen bir radyatörün içinde yüksek ısıda su olabilir. Ancak motor sıcakken soğutucunun kapağını hemen açmak tehlikelidir. Bunun yerine motorun kısa süre soğumasını bekleyerek harekete geçmeniz önerilir. Dolayısıyla motorlar oto radyatörleri olmadan düşünülemez. Mühendislerin ince hesaplamalarından geçerek farklı markalar ve araçlar için üretilen modeller mevcuttur. Araç markasının yanı sıra üretim aşamasında kullanılan pirinç tank, bakır petek gibi malzemeler oto radyatör fiyatları konusunda değişkenlik yaratabilir. Üstlendiği görev göz önüne alındığı zaman radyatörlerin kaliteli ve sorunsuz yapıda olması öncelikli olarak değerlendirilebilir. Farklı markaların ürettiği parçalar, birçok otomobil modeline uyumludur. Çalışma prensipleri aynı olmakla birlikte her araç markası farklı motor yapısına sahiptir. Bu farklılığa uygun üretilen radyatörlerde fiyat farklılıkları gözlemlenebilir. Daha yüksek motor gücüne sahip araçlar, ekstra motor soğutucu sistemine ihtiyaç duyar. Intercooler olarak da bilinen turbo radyatörler büyük araç sahiplerinin tercih ettiği modellerdir. Çevre yönetmeliklerine uygun yapıda üretilir. Bu modeller kullanıldığında egzoz gaz çıkışı iyileştiği gibi motor verimi de artar, yakıt sarfiyatı azalır. Hava daha önceden soğutulduğu için ısı gerilimi düşürülür. Bu sayede hem motorun performansı artar hem de yakıttan tasarruf edilir. Aracınıza uygun modelleri karşılaştırmalı olarak Trendyol’dan inceleyebilir, bütçenize uygun ürünleri listeleyebilirsiniz.

Trendyol’da Uygun Oto Radyatör Fiyatları

Trendyol’da Uygun Oto Radyatör Fiyatları

Beğenerek kullandığınız aracınızla güvenli ve rahat sürüş deneyimi yaşamanız için motorun korunması gerekir. Bu da radyatörlerle mümkündür. Farklı işlevlere ve görevlere sahip olan bu modeller motorunuz için maksimum koruma sağlar. Aracın çalıştırılması esnasında motor ısısının soğutulması radyatörlerle yapılır. Bu nedenle bir araçtaki çok önemli parçalardan biridir. Her gün kullandığınız otomobillerin mevsim ayırt etmeksizin aksamadan çalışması için modellerin kaliteli ve paslanmaz malzemelerden yapılması gerekir. Meydana gelebilecek bir aksaklık durumunda daha yüksek maliyetlere sebebiyet vermemek adına bu aksaklığın hemen giderilmesi önemlidir. Su radyatörlerinde bulunan su depoları farklı durumlardan dolayı aşınabilir, yıpranabilir ya da delinebilir. Oto radyatör parçaları bu konuda yaşanan sorunları büyük ölçüde giderir. Depolarda meydana gelen delik ve çatlakları önlemek için tıkayıcı aparatlar ve sonradan kuruma özelliği olan sıvı malzemeler de kullanılabilir. Daha fazla yıpranma yaşanıyorsa su deposu tamamen yenilenerek bu durum giderilebilir. İç aksamında yaşanan daha büyük bir sorunda radyatörün komple değiştirilmesi önerilir. Soğutma sistemini temizlemek için kullanılan malzemeler de mevcuttur. Düzenli temizlik ve bakımla termostat, su pompası, motor ve subapların performansı artar. Olası aksiliklere karşı yedek olarak bulundurabileceğiniz su deposu kapağı çeşitlerini de Trendyol’da bulabilir, ihtiyacınız olan ürünleri seçebilirsiniz. Konforlu ve rahat sürüş için araçlarda bulunan klima radyatörleri de önemli bir yere sahiptir. Klimadan iyi performans alabilmek için bu parçaların birbiriyle uyumlu ve sorunsuz çalışması gerekir. Düzenli olarak temizliği yapılan filtreler sağlıklı hava akışını sağlar. Bunlar dışında kamyon, otobüs, traktör gibi yüksek performanslı araçlar için üretilen ve ara soğutucu olarak bilinen turbo radyatörler de kullanılabilir. Turbo radyatörler çevre dostudur. Zararlı yakıt gaz emisyonunu önemli ölçüde azaltır. Oto radyatör markaları birçok farklı tipte araç için üretim yapar. Aracınıza uygun radyatörleri avantajlı fiyatlarla Trendyol’da bulabilirsiniz.