placeholder
"

Prezervatif

" araması için 2680 sonuç listeleniyor
Okey Rötar Prezervatif 10 Adet
OkeyRötar Prezervatif 10 Adet
(739)
Rötar Prezervatif 10 Adet
29,45 TL
Sepete Git

Prezervatif

Prezervatif

Prezervatif, ilişkilerde güveni ve konforu pekiştirmek için kullanılması gereken ve birtakım riskleri azaltma konusunda önemli katkılarda bulunan bir cinsel sağlık ürünüdür. Farklı birçok markanın ürettiği bu ürün, kullanıcıların çeşitliliği göz önünde bulundurularak malzeme, boyut, incelik ve aroma açısından geniş bir yelpazede beğeniye sunulur. Sık kullanımından dolayı temel ihtiyaç malzemelerinden biri sayılabilir. Dolayısıyla hem model hem de fiyat yönünden kendinize en uygun seçeneği bulmak büyük önem taşır. Hangi ürünün hangi türünü, nereden ve nasıl alacağınızı online olarak ayrıntılı biçimde  araştırabilir ve istediğiniz ürüne Trendyol üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Prezervatif Hakkında Temel Bilgiler

Prezervatif, kelime anlamı olarak "koruyucu, koruyucu madde" demektir. Yabancı dillerde yiyeceklere katılan koruyucular dahil geniş bir anlamı varken Türkçede bu özel kullanımı destekleyecek şekilde dar bir anlama sahiptir. O yüzden Türkiye'de ürünün ambalajlarında bu isim yazar. Prezervatif kondom diye adlandırılır ve üretici markaların da kullandığı yabancı dillerde o haliyle daha sık kullanılır. Bu kelimenin kökeni kesin olarak bilinmese de eski İngiltere'den kaynaklandığı düşülmekte ve özellikle Kral II. Charles ile ilişkilendirilmektedir. Farklı dillerdeki diğer prezervatif isimleri için örnek olarak İngiliz İngilizcesindeki "Fransız mektubu" ve Amerikan İngilizcesindeki "lastik" sayılabilir. Türkçede de halk arasında kaput veya lastik diye adlandırılması yaygındır.

İlk Çağ'dan Orta Çağ'a kadar, özellikle eski Mısır, Yunan ve Roma uygarlıklarında doğum kontrol görevi kadınlara atfedildiği için, herhangi bir tür prezervatifle ilgili açık bilgilere rastlanmaz. 15. yüzyıldan önce Asya'da sadece glansı örten ama sadece toplumun üst kademeleri tarafından bilinen gereçler görülür. O dönemde bu gereçlerin temel malzemeleri Çin'de yağlı ipek kağıdı veya kuzu bağırsağı, ,Japonya'da ise kaplumbağa kabuğu veya hayvan boynuzudur. 15. yüzyılın sonunda ve 16. yüzyılda önce Avrupa'yı, sonra da Asya'yı etkisi altına alan frengi salgınından sonra koruyucu gereç arayışı hızlanır. Rönesans döneminde keten bezinin yanı sıra bağırsak ve idrar kesesi amaca uygun şekilde temizlenir ve hazırlanır. Hollandalı tüccarlar ise bu sırada kaliteli deriden kondomlar satmaya başlar.

18. yüzyılda ürünün pazarı genişler, kalite ve boyut çeşitlenir, kumaşa ve deriye kimyasallarla muamele edilir, satıldığı alanlar eczanelerden berberlere kadar çoğalır. Modern anlamda prezervatif icadı ise Goodyear'ın kauçuğu kükürtle sertleştirme işlemiyle mümkün hale gelir. İlk lastik kondom 1855 yılında üretilir. Birinci Dünya Savaşı'nda faydalı olduğu gözlemlenen ürün, Amerika'da çoğaltılarak farklı markalar altında satışa sunulur. Lateks, yani suda bekletilen kauçuk ise tam olarak 1920 yılında icat edilir. Bu malzemenin esnekliği, dayanıklılığı, pürüzsüzlüğü ve (gazolin ya da benzen yerine suda bekletildiği için) zararsızlığı açısından ideal olmasından dolayı yeni ürünlerde tercih edilir. Avrupa'nın ilk lateks kondom üreticisi ise Durex olur.

Günümüzde kondom, cinsel ilişki sırasında takılan ve çoğunlukla lateksten yapılan kılıf şeklindeki bir bariyer gerecidir. İstenmeyen gebelik ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ihtimallerini yok etmese de büyük ölçüde azaltmak için başvurulur. Başlıca prezervatif faydaları bunlardır ama pozitif kişisel deneyimler de bu faydalara eklenebilir. Diğer doğum kontrol yöntemlerine kıyasla, prezervatif ile korunma en pratik, en ekonomik, en yaygın ve en yan etkisiz seçenektir ve erkeklerin uygulayabileceği yöntemlerin en güvenlilerindendir. Uygun ürün bulunduğunda, his azalması veya his kaybı da söz konusu değildir.

Tescilli markalar ürünlerini paketlemeden önce sıkı kontrollerden geçirerek herhangi bir dayanıksızlık işareti veya delinme olmadığından emin olur. Ama kullanıcı olarak sizin de ürünün ambalajını açarken ve sonrasında kullanırken dikkatli olmanız ve tedbirli davranmanız önerilir. Lateks alerjisi taşıyan kişiler, piyasadaki yaygın prezervatifleri kullandıklarında ciddi zorluklarla karşılaşabilir ve bu durum gerçek bir dezavantaj oluşturabilir. Bu durumda, prezervatif önemi dolayısıyla kullanımını tamamen bırakmak yerine lateks ürünlerin alternatifi niteliğinde olan ve alerjiye yol açmayan lateks olmayan kondomlara yönelebilirsiniz. Bu ürün çeşidi de artık yaygın olarak kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.

Prezervatif Çeşitleri ve Özellikleri

Prezervatifler, olası kullanıcıların ihtiyaçları düşünülerek tasarlanır ve üretilir. Buna bağlı olarak prezervatif modelleri çok geniş bir yelpazede çeşitlilik gösterir. Bu çeşitlilik arasından seçim yapabilmek için kendi ihtiyaçlarınızı tanımanız ve mevcut modellerin neler vadettiğini bilmeniz gerekir. Bu ürün, erkeklerin kalıcı bir müdahale olmadan doğum kontrolü ve koruma sağlamasına yardımcı olur. Erkeklerinki kadar yaygın olmayan kadın prezervatifi de vardır ve yine benzer şekilde kullanılır. Anatomi farkından dolayı ölçüleri değişkenlik gösterir ama malzeme açısından benzerdir. Bunun dışında prezervatif çeşitlerinin özellikleri farklıdır.

Ürünün malzemeleri lateks, plastik ve kuzu derisi olabilir. Lateks en yaygın malzemedir, esnek ve dayanıklıdır, suda bekletilen kauçuk olduğu için zararsızdır. Plastik veya başka bir deyişle lateks olmayan prezervatifler lateks alerjisi olan kişilere alternatif olarak üretilir. Bu çeşitlerde kullanılan plastik türleri poliüretan veya poliizoprendir. Bunlar, diğer ürünlerle benzerlik gösterir ama alerjen içermez ve daha yumuşak bir dokuludur. Yaygınlaştıkları için fiyat açısından lateks alternatifleriyle aralarında büyük bir fark yoktur. Lateks olmayan prezervatif örnekleri arasında Durex Gerçek Dokunuş ve Okey Tenn sayılabilir. Kuzu derisi kondom ise doğallık hissi vermesine rağmen yaygın değildir ve koruyuculuğu tartışmalıdır.

Ürünün dokusu standart olarak pürüzsüzdür ama bazı özel modeller farklı his yaratmaya yönelik dokuyla donatılır. Prezervatif tırtıklı ve kabartmalı olduğunda temas noktaları değişir ve düzensizleşir, böylece dokusuz modellerde hissedilmeyen daha yeni hislere olanak tanır. Tırtıklar ve kabartmalar standart düz modellerin yapısına göre daha sert olabilir. Partnerlerin deneme yanılma yoluyla bu deneyimden hoşlanıp hoşlanmayacaklarını görmeleri gerekir. Ünlü markaların birden çok tırtıklı prezervatif ürünü vardır. Durex Mutlu Et ve Tahrik Et tırtıklarla ve kabartmalarla donatılmıştır, Karşılıklı Zevk de tırtık içerir. Okey Zirve, Ritim ve Karşılıklı Haz, bu markanın önde gelen dokulu kondom alternatifleridir.

Tırtık ve kabartma dışında ürünün verdiği hisse etki eden unsurlardan biri de kayganlaştırıcıdır. Kondomun malzemesi kendi özünde kaygan değildir. O yüzden yeterince kayganlık olmayan durumlarda tahrişe yol açabilir. Bunun için ekstra kayganlaştırıcı kullanmak yerine kayganlaştırıcılı modelleri tercih edebilirsiniz. Aslında sadece ünlü markaların değil, birçok başka markanın ürünleri de kayganlaştırıcı içerir. Üründe kayganlaştırıcı olması kullanan kişiden çok, karşı tarafı için daha avantajlıdır ama kayganlaştırıcı oranı iki tarafın da his kaybı yaşamayacağı seviyededir. Bazı kayganlaştırıcılar veya kayganlaştırıcı kremler sürtünmeyle aktive olan sıcaklık verici özelliğe sahiptir. Bunlara uyarıcılı prezervatif de denir ve zevki artırmayı hedefler. Okey Nirvana Hot ve Sıcak Temas bu modellere örnek olarak verilebilir.

Birçok prezervatif geciktiricili olarak karşınıza çıkar, yani geciktirici krem de içerir. Geciktirici sprey veya geciktirici krem erkeğin hissini azaltarak daha uzun süre performans göstermesine yardımcı olur. Dolayısıyla bunları içeren ürünler de aynı özelliği taşır. Geciktiriciler fazla kullanılırsa his kaybı yaratabilir ama prezervatif markaları bunları belirli oranlarda kullandıkları için böyle bir riskle karşı karşıya kalma ihtimaliniz hemen hemen hiç yoktur. Durex Karşılıklı Zevk, erkeği yavaşlatarak kadının da keyif almasını sağlarken Maraton ve Uzayan Zevk ise daha uzun süreli performans vadeder. Prezervatif tercihini Okey markasından yana yapanlar ise Rötar Plus veya Rötar prezervatif ile kesintisiz haz deneyimi yaşayabilir.

Kondomun ana malzemesinin kokusu tek başına pek cazip olmadığı için çeşitli kokular eklenerek daha cazip hale getirilir. En yaygın aromalı prezervatif çikolatalı veya meyveli, özellikle de çilekli olanıdır. Ayrıca, ginseng, sandal ağacı, yılang yılang, aloe vera ve benzeri egzotik kokulardan da erotik hisler yaratmak için yararlanılır. Mesela Durex Lezzet Kat çilek, elma, muz ve portakal kokularını barındırır. Bazı meyveli prezervatif ürünleri hoş bir kokunun yanı sıra hoş bir tada da sahip olabilir. Ürün böyle bir özelliğe sahipse tanımında bundan muhtemelen bahsedilir. Bu ürünlerden bazıları, hoş koku ve tat dışında göze hitap eden prezervatif renkleri ile de beğeninize sunulabilir. Aromalı veya tırtıklı prezervatiflerden bazıları standart sarı renk dışında mercan, mavi ve başka renklerde üretilir.

Prezervatif Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

İstediğiniz doğrultuda rahat ve keyifli bir kullanım için kendinize uygun prezervatif seçimi büyük önem taşır. Bunun için en başta prezervatif türleri kadar prezervatif boyutları da büyük önem taşır. Ürünün uluslararası olarak belirlenmiş dört boyutu mevcuttur: Büyük boyun temsili ölçüsü 55 mm, ağız çapı 35 mm'dir; orta boyun temsili ölçüsü 52 mm, ağız çapı 33 mm'dir; küçük boyun temsili ölçüsü 49 mm, ağız çapı 31 mm'dir; çok küçük boyun temsili ölçüsü 48 mm ve ağız çapı 29 mm'dir. Kondomun inceliği bu boyutlara etki etmez. Boyutun çok dar ya da çok geniş olması kullanımı olumsuz etkileyeceği için tam kendinize göre olan ürünü bulmanız şarttır. Ürün açıklamasında ölçüleri göremezseniz, boyu standart olarak kabul edebilirsiniz. Bu standart genelde 49-52 mm aralığındadır. Malzeme esnek olduğu için bu ortalama ölçü birçok kişiye uyar. Ama bazı markaların standardı birbirinden birkaç milimetre farklılık gösterebilir.

Prezervatifin inceliği ya da kalınlığı da kullanım deneyimine etki eder. Teknolojik imkanlar sayesinde ürünler yırtılma çekincesi olmadan inceltilebilir. Prezervatif ince olduğunda kullanım sırasında yaşanabilecek herhangi bir his kaybı en aza iner. Durex ürün gamındaki en ince prezervatif Yok Ötesi Ekstra His'tir. Onu prezervatif Yok Ötesi Ekstra Kaygan ve Yakın Hisset takip eder. Okey Ultra Hisset de bu markanın en ince üründür, ayrıca lateks olmayan prezervatif Tenn'in de Ekstra İnce türü bulunur. Bütün diğer türlerde olduğu gibi, ince prezervatiflerin de hem fiziksel hem de elektronik ortamda kontrol edilerek size delinme veya yırtılma olmadan ulaşması hedeflenir. Ama paketi açarken ürüne zarar vermemek için ekstra dikkatli olmanız, tırnaklarınız uzunsa mümkün olduğunca malzemeye temas ettirmemeniz önerilir. Yırtıldığından şüphelendiğiniz, son kullanma tarihi geçmiş, yapış yapış olmuş veya sertleşmiş ürünleri doğrudan çöpe atmalısınız.

Prezervatif kullanımı aslında oldukça pratiktir ama bazı püf noktaları vardır. Prezervatif doğru kullanımı ile ürünün sunacağı korumadan ve hazdan mümkün olduğunca yararlanmanız çok daha olanaklı hale gelir. Kayganlaştırıcı olmayan bir ürün tercih ederseniz ayrıca satılan kayganlaştırıcı jellerden veya kremlerden kullanmanız gerekebilir. Bu durumda lateks prezervatiflerle mutlaka su bazlı kayganlaştırıcıları kullanmalısınız. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar daha kalıcı bir his sağlasa da lateksin yapısını bozarak onun çatlamasına veya yırtılmasına neden olabilir. Kayganlaştırıcı için öncelikle markanın uyumlu ürünlerine göz atabilir veya doğrudan kayganlaştırıcılı bir prezervatif tercihi yapabilirsiniz.

Hazır olduğunuzda ürünü takarak iyice yerleştiğinden emin olmalı ve sürecin sonuna kadar çıkarmamalısınız. Ürünün kullanım sırasında hasar gördüğünü hissederseniz ara verip onu değiştirmelisiniz. Kullanım sonrasında da kendiliğinden çıkmaması için özenli davranmalısınız. Son olarak, kullanılmış ürün en az temasla çıkarılıp mümkünse peçeteye sarılarak en yakındaki çöpe atılmalıdır. Her bir ürün tek kullanımlıktır, tekrar tekrar kullanılmaya asla uygun değildir. Kullanılmış ürünü yeniden kullanmaya çalışmak onun faydalarını ortadan kaldırır. Tekli ya da toplu alabileceğiniz birçok seçenek olduğu için ürünü yenilemekten çekinmeyin. 

En Doğru Prezervatif Nasıl Alınır?

En doğru prezervatifi seçmek için prezervatif marka ve çeşit özelliklerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Bunların yanı sıra online prezervatif yorumları da diğer kullanıcılara yol gösterici olabilir. Prezervatif kullananlar satın aldıkları ürün hakkındaki görüşlerini paylaştıklarında, benzer ihtiyaçlara ve zevklere sahip kullanıcılar da bunları kendi açısından yorumlayabilir. Ayrıca prezervatif kampanya zamanlarını takip ederek en avantajlı fırsatları yakalayabilir, doğru ürünü deneyerek de keşfedebilirsiniz.

Kondom markaları geniş ürün yelpazesi sayesinde size birçok alternatif sunar. Tescilli markalar ürünlerini gerekli kontrolleri yaparak paketler ve bunu ambalajlarında belirtir. Böylece daha güvenli bir deneyime katkıda bulunur. Türkiye'deki en yaygın markalardan iki tanesi Durex ve Okey'dir. Durex, 1915 yılında London Rubber Company adıyla kurulmuş ve marka 1920 yılında tescil ettirilmiştir. 1950'lerde ilk kayganlaştırıcılı ürününü piyasaya sürmüş ve aynı yıllarda elektronik testi geliştirip aktif olarak hayata geçiren ilk marka olmuştur. Sonrasında çeşitliliğini artırarak ve başka ilk'lere imza atarak günümüze kadar ulaşmıştır. Yerli bir marka olan Okey ise 1991 yılında kurularak 1992 yılında televizyonda bu kategoride reklam yayınlayan ilk marka olmuştur. Bu marka da Durex gibi araştırma geliştirme çalışmalarına ağırlık vererek ürünlerini çeşitlendirmeyi sürdürür. Bu iki marka dışında, lateks eldivenleriyle yakından tanıdığınız Beybi başta olmak üzere Jellia, Eros, Silky, S-Box, Fe, Fiesta, Cart, Acura, Dodo, Retard, Scream, Family ve diğer markaların prezervatifleri de mevcuttur.

Prezervatif fiyat aralığı oldukça geniştir ve farklı bütçelere hitap etmeyi başarır. İnternette gezinirken "Prezervatif satın al." dediğiniz anda karşınıza sayısız seçenek çıkar. Prezervatif tekli, 100'lü, 40'lı, 20'li, 10'lu ve 5'li gibi farklı sayılarda satışa sunulur. Birçok paketin 18'li olduğunu da görebilirsiniz. Tekli prezervatif ihtiyaç anında yanınızda taşımanız için idealdir. Pantolon cebinize veya cüzdan bölmesine rahatlıkla sığar. Böylece her an güvende olduğunuzu bilirsiniz. Diğer yandan da çoklu bir prezervatif paketi daha iyi bir fiyat avantajı getirebilir. Örneğin, prezervatif geciktiricili fiyatları 40'lı veya 100'lü pakette parça başı açısından daha hesaplı olabilir. Böylece prezervatif ekonomik paket seçeneklerinin yanı sıra online alışverişinizde uygun fiyatlı kondom ve kayganlaştırıcı kombinasyonlarını tercih etmeniz de mümkün.

Doğru ürünün seçimini "Prezervatif nereden alınır?" sorusu da takip eder. Bu, hassas bir ürün olduğu için, kullanıcılar onu prezervatif satış ile bilinen eczanelerden veya marketlerden bizzat almaktan çekinebilir. Online alışveriş gizlilik yönünden büyük bir avantaj sağlar. Online alışverişte ürünleri rahat rahat istediğiniz kadar inceleyebilir, istediklerinizi sepetinize ekleyerek hemen sipariş verebilir ve sonrasında tamamen kapalı paketler halinde teslim alabilirsiniz. Bu süreçte anonim kalırsınız ve sipariş ettiğiniz ürün başkası tarafından görünmez. Online alışverişin bir başka avantajı da prezervatif indirimlerini takip etme ve anında yakalama fırsatına sahip olmanızdır. Böylece en ekonomik fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca hızlı kargo ve teslimat süreçleri sayesinde ihtiyacınız olan ürünü kısa sürede teslim alabilirsiniz.

"Prezervatif nasıl alınır?" sorunuzun cevabını Trendyol'da bulabilirsiniz. Burada aradığınız bütün prezervatif markaları ve çeşitleri indirimli fiyatlarla, kampanyalı setlerle ve bazen ücretsiz kargo fırsatıyla yer alır. Online alıverişin verdiği güven ve gizlilik sayesinde hassas alışverişlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.