"

Rakı Bardağı

" araması için 5647 sonuç listeleniyor

Rakı Bardağı

Geçmişten Günümüze Rakı Bardağı

Geçmişten Günümüze Rakı Bardağı

Rakı anason ile tatlandırılan Türklere özgü bir Türk içkisidir. İlk olarak Osmanlı Devleti’nde yapılmaya başlanmıştır. Osmanlı Devleti zamanında Anadolu tarafında ve Rumeli tarafında çokça içilen bir içki olmuştur. Rakı 19. Yüzyılda gayrimüslimler tarafından oldukça ilgi görülen ve beğenilerek içilen ve gayrimüslimler tarafından çeşitli mekânlar da içilen bir içki türüdür. Bazı tarihçilere göre o dönemlerde İstanbul’da da içildiği söylenmektedir. Günümüzdeki üretimi ile ülkemizde birinci sırada olmaktadır. Eskiden sağlığa zararlı ve sakıncalı olan rakı üretimi 1926 yılında gelen yasa ile devlet kontrolüne girmiş, fabrika çıkışlı üretime geçilmiştir. 1930’lu yıllarda Gaziantep’te ilk rakı fabrikası kurulmuştur. 1944 yılında ise tümüyle devlete bağlanmıştır. Tekrardan özel sektörün eline geçmesi 2004 yılında olmuştur. Rakının içindeki özellikler diğer hiçbir içkinin içinde bulunmaz. Rakı bardağı hangi marka olduğu önemli değil özünde limonata bardağından esinlenilerek özel amaçla üretilmiş dar ve uzun bardaktır. Eskiden rakı bardağı daha üretilmemişken çay bardağından ya da kahve fincanından rakı içilmekteydi. Fakat günümüzde rakı bardağından içilmesi bir gelenek haline gelmiştir. Bunun küçük rakı bardağı olanı, ince rakı bardağı olanı ve daha pek çok çeşidi olmaktadır. Birçok rakı sever tarafından bilinmekte olan rakının mezesi hoş sohbetidir sözü bu içeceğin tek başına değil dost, arkadaş ya da akraba ortamında hoş sohbet ve muhabbette tadına doyulmayan bir içecek olma özelliği taşır. Çoğu kişiye göre rakı arkadaş ortamında içilmesi zevkli bir içecektir. Bunun için 6’lı rakı bardağı çeşitleri kalabalık rakı sofrası misafirleri için idealdir. Rakı bardağı çeşitleri sadece klasik bildiğimiz düz rakı bardağı olmaktan çıkmıştır. Çok değişik ve çeşitlilikte rakı bardağı seti üretilmeye başlanmıştır. Uzun zaman içilmediği takdirde kokusu özlenen, çoğu kişinin içmekten hoşlanmasa da dost sohbeti için bu içeceği önünde bulundurduğu muhabbet aracı olarak bilinmektedir. Tabi milli içeceğimiz rakı, içmesini bilene sefa, içmesini bilmeyene tam bir cefadır. Piyasaya sürülmüş bir diğer rakı bardağı modeli de buzlu rakı bardağı tercih edilen setlerden biridir. Normal boyutlarda olanları tercih edilmekle birlikte bu bardakların daha küçük boyutta olanları mevcuttur. Karşınıza çıkınca eğer iyi bir rakı severseniz kendinizi satın almaktan alı koyamayacağınız çok değişik rakı bardağı takımı modelleri çıkmaktadır. Çoğu insan için rakının kalitesinin yanı sıra rakı bardağı da çok fazla önem taşımaktadır ve birçok kişiye göre rakı ve sudan başka bir içecek konulduğunda tüm özelliğini ve güzelliğini kaybeden tek bardak olma özelliği taşır.

Rakı ve Rakı Bardağı Kültürü

Rakı ve Rakı Bardağı Kültürü

Rakı bardağı neden incedir? Çoğu kişi tarafından gerçek rakı bardağının ince olması kabul görülmüştür. Rakı bardağının ince olması damakta bıraktığı anason tadı rakının tadını güçlendirmektedir. En ideal rakı bardağı bu sebeple ince olanıdır. Her bardağın verdiği rakı tadı başkadır. Bilinen Türk standart rakı bardağı anason oranından zengin bir tat vermemektedir. Alkolün verdiği acı tat az olmakla birlikte rakı daha fazla hissedilir. İdeal bardak olarak bilinen çay bardağının biraz uzun halini almış olan rakı bardağı anason kokusunun çok yoğun alındığı ve ağzının daha geniş olması sebebiyle kokusu daha da etrafa yayılmaktadır. Ortadoğu kökenli olan rakının adının ‘’ariki’’ sözcüğünden geldiği söylenmektedir. Osmanlıda ise insanlar rakıya ‘’arak’’ diyorlardı. Rakı seven kişilere ise ‘’arak-nuş’’ denirmiş. Rakının en güzel içildiği ortamlar dost ve arkadaş ortamlarıdır. Eski zamanlarda değişik şekillerde içilen rakı günümüzde klasikleşmiş rakı bardağı adı verilen çok çeşitli modelleri bulunan bardaklarla tüketilir oldu. Özellikle baskılı rakı bardağı son zamanlarda oldukça beğeni toplamaktadır ve inanılmaz çeşitleri ile rakı içmeyen kesimi bile büyülemeyi başarmıştır. Buna rağmen rakı bardağı fiyatları diğer içecek bardaklarına oranla fiyatları oldukça uygun bir şekilde satışa sunulmaktadır. Diğer içkilerin tat olarak hiçbirine benzemeyen ağızda inanılmaz bir tat bırakan içeceklerin alası olma özelliği taşır. Rakı sadece erkeklerin değil kadınlarında gönüllerini fethetmeyi başarmış bir içecektir. Genellikle kadınların daha çok tercih ettiği kristal rakı bardağı rakı sofralarının adeta yıldızı olmayı başarmıştır. Akşam güneşin batışıyla içilmeye başlanan, neşeliyken içmesine doyulmayan en güzel mezesi kavun ve beyaz peynir olan rakının sofrası samimi bir ortamdır. Bazı kişilerce çok karizmatik ve romantik bir içecek olan rakı içinde iki adet rakı bardağı olan ahşap kutulu rakı bardağı seçeneği ile sevgiliye rakı bardağı hediye etmek anlamında çok güzel ve yaratıcı bir seçenek olmaktadır. Ayrıca bu rakı bardakları özel rakı bardağı adı altında çok çeşitli yazı ve baskı karakterlerine sahip olmaktadır. Bu sebeple çok özel bir hediye kapsamına girmektedir.

Rakı Bardağı Çeşitleri ile Sofralarınızı Renklendirin

Rakı Bardağı Çeşitleri ile Sofralarınızı Renklendirin

Rakı içmek diğer alkollü içecekleri içmeye benzemez. Rakı sofrasındaki muhabbeti başka hiçbir sofrada bulamazsınız. Türk içeceklerinin en çok tercih edilen alkollü içeceğidir. Bir Türk kültürü halini almıştır. Öyle ki ailece gidilen hafta sonu piknik eğlencelerinin mangal başında içilen yegâne içkilerindendir. Her ortamda içilmediğinden dolayı insanların rakıya karşı farklı bir saygıları oluşmuştur ve beyaz renginin mükemmelliği rakıda daha bir başka olmaktadır. Rakı bardağı çeşitleri ile günümüzde adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır. Özel tasarımlı bardaklardan tutunda aklınıza gelebilecek inanılmaz çeşitleri var olmaktadır. Plastik rakı bardağı bu çeşitlerden biridir. Fakat cam bardaktan rakı içmenin tadına varan çoğu insan plastik bardaktan rakı içmeyi pek tercih etmez. Limonata içmek için düşünülmüş fakat zamanla rakı bardağı olmuş, günümüzde her çeşidiyle hatta özel isimli rakı bardağı bile temin edilebilecek hale gelmiştir ve bu sebeple artık çok talep görmekte olan bir objedir rakı bardağı. Alkol tüketilse de tüketilmese de tüm evlerin mutfaklarında mutlak bulunmaktadır. Birçok nezih ortamlarda rakının yanında su bardağı olarak balon bardak görülmektedir, fakat rakı bardağı asla değişmemektedir. Rakı bardağı ilk zamanlarda o zamanın rakı içenleri tarafından oldukça tepki gördü, fakat daha sonra yavaş yavaş rakı bardağı rakıyı su karıştırmadan içenler için oldukça ilgi gördü ve bu zamanki haline kadar geldi. Ülkemizde rakı muhabbeti, monotonlaşan ve hızla değişen dünyanın en vazgeçilmezidir. Küçüğe sevgi, büyüğe saygı bazen tek bir meze ile bazen de kuş sütü eksik olmayan sofraların vazgeçilmezidir rakının rakı bardağından başka bir bardakta içilmesi uygun görülmez. Bu sebepten dolayı sizin gibi rakı içmekten keyif alan ve hoşlanan arkadaş ve dostlarınıza özel olarak tasarlanmış hediyelik rakı bardağı hiç düşünmeden satın alabileceğiniz bir üründür. Desenli rakı bardağı da bunlardan biridir. Hediyelik rakı bardağı haricinde futbol takımları için tasarlanan rakı bardakları da mevcuttur. Beşiktaşlı olan tanıdıklarınıza ya da belki kendiniz için kartal yuvasının olmazsa olmazı ve en önemli parçası Beşiktaş rakı bardağı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Galatasaray rakı bardağı ve Fenerbahçe rakı bardağı takımların ruhlarını yansıtan pek çok rakı bardağıyla sizleri satın alınmak üzere beklemektedirler.

Rakı Bardağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rakı Bardağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rakı bardağı ister arkadaşlarla dışarıda eğlenmek amaçlı ister tek başına efkâr dağıtmak amaçlı kullanılan, insanda rakı içme isteği uyandıran bardaktır. İki buz yan yana gelemez, eğer geliyorsa bu bir rakı bardağı değildir. Özellikle günümüzdeki tasarımlarıyla rakı bardağı modelleri rakı sofralarının vazgeçilmezidir ve çizgili rakı bardağı ölçüyü kaçırmak istemeyenlerin favori bardağıdır. Birçok kimseye göre, rakı bardağından başka bir bardakta içilen rakının hiçbir zevki yoktur ve rakı bardaklarının tokuşturulduğunda çıkan sesin tutkunları bile olmaktadır. Rakı bardağı nasıl olmalı? Rakı bardağının kendisi de tabanı da ince olmalıdır. Şayet tabanı kalın olan bardak rakı bardağı sayılmaz. Rakı içerken su bardağı anlamında başka bir bardak düşünülemez, birbirine eş bardak olmalıdırlar. Rakı bardağı denince akla hoş ve güzel sohbetli dost muhabbetleri, mangala dizilen etler, midye ve özellikle balık gelir. Güzel arkadaş elleriyle yapılan buz servisleri, bir dilim kavun ve ayrılmaz dörtlü (rakı, rakı bardağı, su, buz) yanınızdayken keyfinize diyecek yoktur. Rakı bardağı çok önemlidir ve özeldir. Eski zamanlarda ‘’bade’’ ismini koydukları leylek boynu bardaklarda, hatta daha küçük bardaklarda tek atmak için kullanılırmış rakı bardakları. Günümüzde ince ve uzun formunu almıştır. Rakı bardağı ölçüleri kişinin o anki modu ile alakalı çok işlevsel bardaklardır. Ölçülü rakı bardağı ince ve dolu olmasının yanı sıra tek ve duble çizgisi mutlaka olması gerekir. Eğer çizgiler dikkate alınarak bardağa rakı doldurulursa şişe miktarı ne olursa olsun bardaklara tam bölünme avantajı doğar. Sofradaki herkesin rakısı tam dolmuş olur, hiç kimsenin bardağı yarım kalmaz çizgi bu sebeple çok önemlidir. Ayrıca tek ve dublenin miktarını bilmeyenler için ne kadar konması gerekli sorusuna bir cevap olmuştur. Ölçülü rakı bardağı ve kontrollü içmeye de olanak tanımıştır. Bu sebeple ölçülü rakı bardağı ölçüyü kaçırmamak adına candır. Tasarım rakı bardağı son dönemlerin moda bardakları haline gelmiştir. Atatürk’ün de rakı sevdiği hemen hemen herkesçe bilinmektedir. Atatürk’ün rakı sofraları çok meşhur olmuştur. Milletvekilleri ve yakın dostlarıyla rakı sofralarında çoğu devlet adına kararlar alınmıştır. O dönemde Atatürk ile rakı sofrasında bulunanların söylemiyle tam bir akademi sofrasına dönüşmektedir rakı sofrası. Atatürk rakı bardağı bu sebeple birçok kişinin gönlünde taht kurmaktadır.

İnsanlar Üzerinde Rakı Bardağının Etkisi

İnsanlar Üzerinde Rakı Bardağının Etkisi

Rakı bardağı kaç ml olmalıdır? Rakı sofralarında rakıyı servis ettiğiniz ya da size servis edilen zamanda rakı miktarı dubleden aşağı ya da yukarı ise veya tek ise bu kelimeleri sarf ederek iyi bir rakı içicisi olduğunuzu kanıtlamış olursunuz. Gözyaşı, rakı sofrasından erken kalkacak kişinin gitmeden önce içmesi gereken 10 ml rakı miktarıdır. Bu gözyaşı rakısını içtikten sonra sofradan kalkılmamışsa duruma uygun davranılmamış demektir. Yolluk, diğer bir adıyla kapak, adından da anlaşılacağı gibi uzun soluklu bir rakı sofrasından hep beraber kalkılmadan hemen önce herkesin ayrı ayrı içtiği son kadeh rakıdır. Göz kararı konur ve miktarı 20 mldir. Kaymakam teki, normal tek miktarı baz alınır 30 mldir. Tek, rakı severlerin bildiği üzere 40 ml olmaktadır. Rakıdan uzun soluklu haz almak ve sindire sindire içmek isteyenlerin tercih ettiği miktardır. Denk, tekten biraz daha fazladır fakat tekin bir diğer çeşidi olarak adlandırılır 50 mldir. O sırada duble içmeyecek fakat tek içmekte istemeyen insanların tercihidir. Pavyon dublesi, pavyonlarda yapılan sahtekârlığa gönderme amaçlı tek ile dublenin ortası bir miktardır. 60 mldir. Kız dublesi, kadınların içemeyeceğinin düşünüldüğü miktarda rakıdır. 70 ml tekabül eder. Duble, herkesin bildiği klasik duble 80 mldir. Üç duble karar diye adlandırılır ve kararını bilen kişi 3 dubleden fazla içmez bu bir klasik ve herkesçe bilinen sınırdır. Azman, adından da anlaşılacağı gibi miktarı yüksektir 100 ml tekabül eder. Ve bu liste artarak tren dublesi 110 ml, domuz sıkısı 120 ml, Keşan dublesi 130 ml, İpsala dublesi 140 ml, buz payı 150 ml gibi uzun bir ölçü listesi içermektedir. Tüm bunların yanı sıra özlü sözler ve esprili yazılar içeren yazılı rakı bardağı rakı severlerin espri anlayışlarına göre çok değişik çeşitlere sahiptir. Birçok rakı sofralarında neşeli vakitler geçirilmesine vesile olur. Birçok kişi talep etmese bile ayaklı rakı bardağı belli bir kesime hitap etmekte olup farklı bir tarzda kesimin tercihi olmaktadır. Aslında şunu da söyleyebiliriz ki kişiye özel rakı bardağı olarak her tarzda karaktere hitap edecek rakı bardağı ülkemizde mevcuttur. Ve bu sayede sevdiğimiz birbirinden farklı özelliklere sahip arkadaşlarımız için rakı bardağı hediye etme olanağına sahip olmuş olmaktayız. Fakat birbirinden güzel rakı bardağı tasarımları arasından seçim yapmak gerçekten çok zor olmaktadır.

Rakı Bardağı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Rakı Bardağı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bazı insanlar için ne yazılı ne modelli veya nede baskılı, klasik orijinal rakı bardağı modeli tercih sıralamasında önde gelmektedir ve bu kişiler düşünülerek tasarlanmış olan nostalji rakı bardağı belli bir yaşa gelmiş büyüklerimizin dikkatini çekmeyi başarmıştır ve Ahmet Kaya rakı bardağı gibi özel tasarım rakı bardağı genellikle, belli bir yaşa gelmiş kişilerin tercihleri değil nostalji ve klasik severlerinde meraklı günümüz gençlerini de etkilemektedir. Buna ek olarak, Müslüm Gürses rakı bardağı da en çok tercih edilenler arasında baş sıraları almaktadır. Rakı seven kişiler tarafından bilinen ölçü birimi olan komiser rakısı adı üstünde Behzat Ç. Rakı bardağı olarak da bilinmektedir. Komiser ölçü birimi rakının sert olduğu anlamına gelir. Bu tasarımda belli bir rakı kültürü olan insanlar için tercih edilmektedir. Sahnede ağzına kadar dolu rakı bardağından biraz içtikten sonra bardağı dudak kısmından parmaklarıyla sıkıştırarak havada tam tur döndürme lüksüne sahip bir sanatçımızdır ve kendisinin muazzam bir rakı kültürü vardı. Büyük ustanın anısı üzerine Müzeyyen Senar rakı bardağı tasarlanması bu konuda oldukça önemli sayılabilecek seçkin adımlardan biri olmaktadır. Böylelikle belli bir rakı kültürü olan tüm insanlar ister istemez koleksiyoner olma adayı pozisyonu edinmişlerdir. Bunun için bile koleksiyon rakı bardağı üretime girmiş ve talep görmüştür. Eğer rakı bardağı koleksiyonu yapıyorsanız Atatürk rakı bardağından sonra tercih edilmesi önerilen Neşet Ertaş rakı bardağı olmalıdır. Türkülerinde söylediği, şivesini bozmadan kendine has eli öpülesi büyük bir ozandır. Üstüne birde rakı içerken dinlenirse tadından yenmez. İşte bizi tüm bu rakı kadehi tasarımlarıyla buluşturan ve sofralarımızın güzelleşmesine vesile olan bu güzel tasarımların anası Beril Ateş rakı bardağı birbirinden güzel çizimleriyle hepimizin evlerine konuk olmuştur. Üstelik bu birbirinden çok çeşitli ve güzel rakı bardaklarının fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Bütçe dostu ürün ve ürün gruplarına göz atabilir dilediğiniz ürüne anında sahip olabilirsiniz. Sizde muazzam dost muhabbetleri ile rakı sofralarınızı güzelleştirmek istiyorsanız Trendyol online web sitesinden size uygun olan rakı bardağı tasarımlarından birini seçebilirsiniz.