Marka
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Şeker

" araması için 2524 sonuç listeleniyor

Bütçenize Uygun Şeker Çeştileri Trendyol'da!

Mutfakların vazgeçilmez gıda maddelerinden biri olan şeker, tatlıdan çaya kadar birçok şekilde kullanılır. Yemeklere, içeceklere ve tatlılara lezzet katar. Bu gıda maddesi, doğru oradan tüketildiğinde vücuda gerekli enerjiyi sağlar. Mutfakta tarife ve yaratıcılığınıza bağlı olarak birçok şekilde kendine yer bulur. Tatlılarda, şerbette ve eritilerek karamelize edilerek tüketilebilir. Şeker çeşitleri ise üretim aşamasından kullanım şekline kadar birçok açıdan değişiklik gösterir. Genelde toz ve küp olarak karşımıza çıkan bu ürünler arasından kullanım alışkanlıklarınıza uygun seçimler yapabilirsiniz.

Şeker Çeşitleri Nelerdir?

Şeker Çeşitleri Nelerdir?

Şeker çeşitlerinin formu ve rengi değişkenlik gösterebilir. Günlük hayatta kullanılan bu beyaz gıdanın toz, sıvı, katı ya da küp formlarında bulmak mümkündür. Toz hâlindeki şeker ufak parçacıklar biçiminde olduğu için kolay erir. Bir içeceğe ya da tatlıya eklediğinde kolayca çözülür. Kaya şekeri, ürünün sıvı çözeltisinden elde edilir. Sıvı şeker çözeltisi, kristalizasyon işleminden geçerek ortaya çıkarılır. Gıda; kristal ve buz parçaları gibi sert yarı saydam formda olabilir. Form değiştirip sert bir kıvam alan besin, toz hâlindeki şeker ile tat ve kalori açısından hemen hemen aynıdır. Küp şeker ise toz formdaki ürünün, sıkıştırılıp kare ya da dikdörtgen hâline getirilmesidir. Bu gıda, sıcak içeceklerin içine atıldığı an dağılmaya başlar. Yalnızca sıcak içeceklerde değil, ürünü pasta gibi tatlılarda ya da şekerleme gibi atıştırmalıklarda tercih edebilirsiniz. Besinin iyice eridiğinden emin olana kadar karıştırmanız tavsiye edilir. Böylelikle yaptığınız pastayı yerken kıtır kıtır şeker kristalleri ile karşılaşmamış olursunuz.

Sabah akşam fark etmeksizin demlediğiniz çayları tatlandırmak için şeker kullanmanız gerekir. Kıtlama denilen bu şeker türü, genelde Erzurum ve çevresinde tüketilir. Küp formdan daha farklı olan kıtlama, toz formun büyük bir yapıda kristalleşmesi sonucu üretilir. Özgün bir çay içiş şekli olan kıtlamayı, birçok kişi denemek ister. Erzurum’da son derece meşhur olan kıtlama şeker, çayın yanında sıkça tercih edilir. Büyük kalıplar hâlinde üretilen kıtlama, taka tuka adında bir makas ile kesilerek hazırlanır. Gıdayı doğrudan çayın içine atmak yerine ısırarak tüketmek gerekir. Tüketim şekli yöreye göre değişebilir.

Bu gıdayı, daha sağlıklı bir formda tüketmek isteyenler ise esmer şeker tercih edebilir. Besin, altın ve kahverengi tonlarına sahiptir. Üretim aşamasında büyük kristallerden oluşan gıda ürünü, şeker pekmezine barındırılır. Hafif bir karamel aromasına sahip bu besin, rafine olarak bilinir. Bunun yanı sıra organik olarak yetiştirilen şeker kamışından elde edilen çeşitlere de erişmek mümkündür. Organik ürünleri; toz, küp veya kıtlama formunda bulabilirsiniz. Özellikle organik besinler, sağlığına dikkat eden ve beslenme düzeninde yalnızca bu tür gıdalara yer verenler tarafından sıkça tercih edilir.

Pancardan elde edilen şeker, oldukça faydalıdır. Pancar şekeri, ıspanakgillere ait etli bitkinin kökünden çıkartılır. Bu bitki, rafine besini üretmek için kullanılan yaygın yöntemdir. Gıdayı elde etmek için sebzenin suyu çıkarılıp saf hâle gelene kadar pişirilmesi gerekir. Sağlıklı bir şekilde bu gıdayı tüketmek isteyen bireyler, bitkiden üretilen pancar şekerlerini deneyebilir. Akçaağaç şekeri ise daha farklı bir ürün türüdür. Ağaçların sapından elde edilen bu şurup, mutfakta kullanılır. Sıvı formda kırmızı ve siyah akçaağaçtan çıkarılan madde, doğal besinler arasında yer alır. Soğuk havalarda kökünde nişasta depolayan akçaağaç, ilkbaharın gelişiyle bu maddeyi şekere dönüştürür. Amerika’da ve Kanada’da üretimi gerçekleştirilen şurubun içinde sükroz bulunur. Sağlıklı olmasıyla birlikte enerji oranı son derece yüksektir. Ayrıca bu ürünler; doğal şeker arasında yer alır ve organik beslenme düzenini takip edenlerce beğenilir.

İhtiyacınıza Uygun Şeker Çeşitleri

İhtiyacınıza Uygun Şeker Çeşitleri

Şeker seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. İlk olarak sağlığınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Diyabet ya da insülin gibi rahatsızlıklarınız varsa toz ya da küp beyaz şeker yerine farklı ürünlere yönelebilirsiniz.

Mutfakta ise kullanım sıklığına göre tercih yapmanız önerilir. Yoğun kullanıyorsanız paket ya da kutu şeker tercih edebilirsiniz. Kutuda satılan ürünler, genelde küp formda olur. Bu ürünü çay ya da kahve gibi sıcak içeceklere atarak tüketebilirsiniz. Paket şeker, genelde toz formdadır. Bu ürünü yarım kilodan 5-10 kg kadar çıkan paketler hâlinde bulabilirsiniz. Toz ürünler, tatlı yapılırken çok sık tercih edilir. Özellikle hamur işlerine ağırlık veriyorsanız büyük paketleri tercih edebilirsiniz.

Beyaz şeker yerine altın-kahverengi olanı tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem farklı bir lezzet denemiş olursunuz hem de daha sağlıklı bir formda şeker tüketebilirsiniz. Bu gıda hem küp hem toz olarak satın alabilirsiniz. Kullanım alanı doğrultusunda dilediğiniz şekeri seçmek mümkündür. Daha farklı lezzetler denemek isteyenler, akçaağaç ya da pancardan elde edilen doğal ürün çeşitlerini deneyebilir. Normal ürün gibi hazırlanan besinlere bu gıdaları eklemek mümkündür.

Şekerden vazgeçemeyen bireyler, daha doğal ürünlere yönelebilir. Paketli besinler almak yerine evde hazırladığınız kurabiye ve kekelere toz ürünleri katabilir veya doğrudan ev yapımı şekerler hazırlayabilirsiniz. Şeker çeşitleri arasında yer alan tatlandırıcılar ise daha özel kullanıma hitap eder. Özellikle belirli rahatsızlıkları olanlar bu ürün grubunu seçerek içeceklerini tatlandırılabilir. Aynı zamanda toz tatlandırıcılar, kalorisiz yemek hazırlamaya imkân verdiği için diyet yapanların da tercihi olabilir. Laktozsuz ve glutensiz olan tatlandırıcılar, farklı ambalajlar içinde sizlere sunulur. Süt şekeri olarak da bilinen laktoza karşı hassasiyeti olan kişiler, bu tür ürünleri tercih ederek daha sağlıklı bir şekilde tüketilir. Aynı zamanda toz tatlandırıcıları, günlük alışkanlıklara ek olarak hamur işlerine katabilirsiniz.

Şeker Miktarları Nasıldır?

Şeker Miktarları Nasıldır?

Şeker çok farklı ölçülerde satılır. Ürünün satıldığı form; gram veya kg arasında değişir. Hazır paketlerde ve kutularda görebileceğiniz bu besini, çok çeşitli miktarlarda bulmak mümkündür. Bu ürünü çok tüketmeyen biriyseniz 100 g ya da 750 g şeker alabilirsiniz. Ürünün boşa gitmemesi için küçük paketleri tercih edilebilir. Özellikle öğrenci ve bekâr evlerinde küçük paketler daha ideal bir kullanım sunar. Tatlı sevemeyenler açısından ise bu paketler, kolay saklanabildiği için pratik bulunur. Kendinize yetecek kadar alıp tükettikten sonra yeni bir ürüne yönelebilirsiniz.

Evde tek yaşamıyorsanız ya da çok fazla bu gıdayı tüketiyorsanız, ürünü 1, 2, 3 ve 5 kg şeker paketleri hâlinde tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Büyük paketler, sık sık markete gidip şeker alma ihtiyacı ortadan kaldırır. Sabah kahvaltıda ya da öğleden sonra tatlı yaparken toz formda aldığınız paketten dilediğiniz ölçüde kullanabilirsiniz. Çay, kahve gibi içecekler tüketmeyi seviyorsanız 5 kg küp şeker uygun bir tercih olur. Kavanozlara boşaltarak hijyenik bir şekilde büyük ürünleri kullanabilirsiniz.

Tatlı yapıp satıyorsanız bu madde, sizin için vazgeçilmezdir. Üretim ve imalat işleriyle uğraşanlar hem ekonomik hem de pratik olması için 10, 25 ve 50 kg şeker çeşitleri arasından bir tercih yapabilir. Özellikle ticari amaçla reçel üretimi yapanlar veya evde kendi reçelini yapıp tüketenler 25 kg toz şeker almayı düşünebilir. Birbirinden lezzetli reçeller yaparken malzemeniz kolay kolay bitmez.

Ürünün kilosu arttıkça paketleme şekli de değişkenlik gösterir. Gram ile satılan ürünleri, şeffaf bir torbada alabilirsiniz. Ayrıca 5-10 kg hâlinde satılan ürünler de şeffaf ambalajlarda ya da markaya özel paketlerde alıcıya ulaşır. 25 ve 50 kilogram olarak satılan ürün, şeker çuvalında bulunur. Çuval tipi paketleme, ürünü sağlıklı şekilde muhafaza etmek için çok daha iyi bir seçim olur. Evde kuru ve karanlık bir ortamda ağzını iple bağlayarak çuvalı güvende tutabilirsiniz. Ambalajlar değişse bile satın alınan toz ya da küp formlu gıdayı, ısıdan ve ışıktan uzakta saklamanız gerekir.

Şeker Çeşitleri Nasıl Tüketilebilir?

Şeker Çeşitleri Nasıl Tüketilebilir?

Şeker, çok farklı formlarda satıldığı için değişik yollarla tüketilebilir. Kesme formundaki şekeri özellikle çay, kahve ya da bu tarz içecekler için tercih edebilirsiniz. Herhangi bir tarifte ölçü tutturmakta zorlanıyorsanız yine bu ürünleri taneyle hesaplayarak kullanabilirsiniz. Ürünü eritmek ile uğraşmak istemezseniz şeker tozu tercih edebilirsiniz. Toz ürünü sıcak içeceklere ve hazırladığınız karışımlara yedirmek çok daha kolay olur. Bunun yanı sıra sıvı şeker olarak da bu besini denemek mümkündür. Bunlar, özellikle soğuk içecekleri ve tatlıları lezzetlendirmek için son derece pratiktir. Erimiş formda bulunan tatlı besin, kullanım açısından daha pratik bulunur.

Beyaz ve esmer şeker dışında, bu ürün grubunda yer alan organik besinleri deneyebilirsiniz. Belli başlı bitkilerden ve meyvelerden bu maddeyi elde etmek mümkündür. Pancar veya vanilya bitkisinden doğal yapılan bu gıda, daha ince yapılıdır. Vanilya şekeri olarak bilinen lezzetli besin, gıda endüstrisinde sıkça kendine yer bulur. Bitkinin özünden çıkarılan toz, doğal olduğu için vücutta olumlu etki yaratır. Organik şeker; sindirim kolaylaştırır, aynı zamanda kas kramplarını azaltır. Bu ürünler sağlıklı şeker olarak da bilinir.

Atıştırmalık olarak ise evde kendi tariflerinizi hazırlayabilirsiniz. Evde portakal şekeri yapmak için birtakım malzemeler, kullanmanız gerekir. Portakal kabuğu, şeker ve su bu lezzetli besini yapmak için yeterli olur. Kişi sayısı doğrultusunda malzemeleri ayarlayarak kabukları pişirebilirsiniz. Ardından pişen kabukları bir kenara alıp üzerini şekerleyip soğumaya bırakabilirsiniz. Bu besini tüketmenin bir başka yolu da karamelli şeker yapmaktır. Bu atıştırmalığın yapımında tereyağı kullanılır. Beyaz ya da esmer hâldeki şekeri eritip üzerine tereyağı ve krema ekledikten sonra soğumaya bırakabilirsiniz. Kısa sürede hazırlayabileceğiniz bu lezzetli tatlıyı, çay ve kahvelerin yanına ikram olarak kullanmak mümkündür.

Organik ürün çeşitleri arasında şuruplar da yer alır. Şeker şurubunu tatlıların üzerine dökerek tüketebilirsiniz. Sabah kahvaltısında hazırladığınız pankek ve waffle için akçaağaç şurubu tercih edebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde ağzını tatlandırmak isteyenler, şurup formunda ürünü farklı şekillerde de tüketebilir. Birbirinden lezzetli sıvı tatlandırıcıları kokteyllerden hamur işlerine kadar pek çok tarifte kullanabilirsiniz.

Şeker Çeşitleri Arasından Nasıl Seçim Yapabilirsiniz?

Şeker Çeşitleri Arasından Nasıl Seçim Yapabilirsiniz?

Şeker çeşitleri arasında seçim yaparken ürünün sağlıklı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sağlığınız doğrultusunda uygun besini belirleyerek kendinizi riske atmadan ağzınızı tatlandırabilirsiniz. Üründen az miktarda kullanacaksanız dilediğiniz şekeri yiyebilirsiniz. Ancak bu besini çok kullanıyorsanız klasik şeker yerine doğal gıdalardan ya da tatlandırıcılardan faydalanabilirsiniz. Vanilya, pancar ve akçaağaçtan elde edilen besin diğer türlere oranla daha sağlıklı bulunur. Esmer renkli tatlandırıcı ya da şurup formdaki besinleri de seçebilirsiniz. Hangisini tercih etmeniz gerektiğini, kullanacağınız alan doğrultusunda belirleyebilirsiniz.

Evde çay ve kahve gibi içeceklerde kullanmak için paketli küp şeker uygun olur. Özellikle tek tek ambalajlanan ürünler, taşınabilir yapısıyla son derece pratiktir. Ayrıca hijyenik bir kullanım da sergiler. Ürünü kaptan çıkarmak yerine tek tek ambalajlı olan şekerleri elinizin altında tutabilirsiniz. Sıkıştırılarak üretilen bu ürün, hava almaz. Besini kullanmasanız bile açık ortamda bırakabilir veya çekmecede saklayabilirsiniz. Isı ve ışığa maruz kalmadığı sürece bozulmaz ya da erimez. Bu gıda, sofra şekeri olarak da bilinir. Hemen hemen her evde sofralarda görebilirsiniz.

Çay saatlerini daha eğlenceli bir hâle getirmek için farklı renklerde ya da formlarda ürün tercih edilebilir. Renkli çay şekeri, insan sağlığını tehdit etmez. Gıda boyaları ile renkli hâle getirilen besinler, özellikle küçük çocuklara çay içme alışkanlığı kazandırmak için tercih edilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için stick şeker alınabilir. Toz formda olan bu ürünler, uzun ince bir ambalajda satılır. Bu uzun şeker paketleme hâli, ürün kullanımını son derece kolaylaştırır. Tüp şeker olarak da temin edebilecek paketler, çoklu kutular içinde alıcıya satılır. Tek seferde kullanılabilen bu ürün, ucundan yırtılıp içeceğe dökülebilir. Aynı zamanda kolay taşınır. Bu besini dolapta ya da masanın üzerinde tutabilir, okula veya iş yerine getirebilirsiniz.

Ayrıca kullanım alışkanlıklarınız doğrultusunda seçim yapmanız gerekir. Kıtlama gibi büyük şeker tercih ederseniz çayın yanında bu besini kıtır kıtır yiyebilirsiniz. Çayın içine atarak eritmek isterseniz daha küçük şeker çeşitlerinden birini seçebilirsiniz. Böylelikle ürün sıcak sıvının içine girdiği an erimeye başlar.

Şeker Çeşitleri Fiyatları Nasıldır?

Şeker Çeşitleri Fiyatları Nasıldır?

Şeker fiyatları; marka, miktar, form ve kullanım alanı doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Şeker markaları, kullandıkları ambalajdan besini elde ettikleri bitkiye kadar pek çok unsuru hesaplayarak ürünleri, alıcıya ulaştırır. Bir markanın 2 kg toz şeker fiyatı, başka bir firmanın ürünü ile aynı olmayabilir. Marka içinde ambalajı farklı, ancak gramajı aynı olan gıdaları farklı rakamlara bulabilirsiniz.

Ambalaj ve markanın yanı sıra ürünün formu, fiyatı değiştirmeye yeter. 2 kg toz ürün ile aynı miktarda satılan kesme şeker aynı olmayabilir. Ürünler genelde geçirildikleri işlemlere ve piyasaya göre değişiklik kazanır. Ambalaj farklılığı ise tek tek paketlenen ürünlerde fiyat farklı doğurur. Her bir ürün, ayrı ayrı ambalaja ihtiyaç duyduğu için bu tür ürünleri, kendi içinde değerlendirmek daha doğru olur.

Küp formlu çay şekeri fiyatı ise markaya bağlı değişir. Şurup şekerler, kendi içinde ebat, içerik ve diğer özelliklere göre farklı rakamlara satılır. Özellikle akçaağaç şurubu Kanada ve Amerika’da elde edildiği için biraz daha üst rakamlarla alıcıya ulaşır. Fiyat farkı, ürünlerin formu ve miktarı doğrultusunda değişebilir. Kendinize uygun şekeri bütçenizi sarsmadan almanız mümkündür. Tatlıların üzerine dökmek için şurup, çayın içine atmak için küp, tatlılara karıştırmak için toz formda ürün tercih edilebilir. Yüzlerce farklı şeker çeşidini Trendyol’dan inceleyip birkaç tıkla satın alabilirsiniz.