İlgili Kategoriler
Fiyat
Ek Özellik
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Ton Balığı

" araması için 496 sonuç listeleniyor

Lezzetli ve Sağlıklı Bir Öğün için Ton Balığı Çeşitleri Trendyol'da!

Hazır yiyecekler arasındaki popüler ürünlerden biri de kutu ton balığıdır. Bu yiyecek sayesinde son derece pratik bir şekilde öğünler hazırlayabilirsiniz. Konservesi açıldıktan sonra tüketime hazır olan bu besin hem sandviç hem de salatalarda kullanılabilir. Dilerseniz iri parçalı ton balığını makarnayla birlikte de tüketebilirsiniz.

Son derece besleyici ve doyurucu olan ton balığının farklı çeşitleri de mevcuttur. Bu sayede tüketiciye birden fazla lezzet alternatifi sunulur. Örneğin zeytinyağlı ton balığı içinde bulunduğu sıvı açısından farklıdır. Zeytinden elde edilen yağ, besini son derece yumuşak ve lezzetli bir hâle getirir. Söz konusu ürünler paket olarak da satılabilir. 3’lü ton balığı ekonomik bir seçimdir. Besinler hazır pişmiş hâldedir. Balık konservesi açıldıktan sonra yiyeceği yeniden ısıtmanıza gerek yoktur fakat kişisel tercihinize göre bu da mümkün.

Ürünlerden yararlanarak mısırlı ton balığı salatası gibi enfes tarifler hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz yiyecekleri direkt olarak ana yemeğin yanında da servis edebilirsiniz. Bu sayede ürün çok yönlü bir kullanım sunar. Ton balığı protein açısından bir hayli zengindir. Böylece besini sporcular da tercih edebilir. Dilerseniz ton balığı kg olarak satın alabilirsiniz. Ürünü bol miktarda tüketenler için bu ağırlık yeterli olacaktır. Bunun yerine 160 g ton balığı da tercih edebilirsiniz.

Konserve balık çeşitleri arasında ton oldukça popülerdir. Dilerseniz ürünü diğer kutu yiyeceklerle de karıştırabilirsiniz. Yağsız ton balığı diyet yapanlar için uygundur. Ayrıca ürünü formda kalmak isteyenler de tercih edebilir. Ton balığı kalorisini azaltmak için yağsız seçim idealdir. Baharat kullanmayı sevenlere göre konserve ürün de mevcuttur. Bu kişiler acılı ton balığını da beğenecektir. Dilerseniz ürünle harika sandviçler yapabilirsiniz. Hazır yemek olarak fasulyeli ton balığı da tercih edebilirsiniz. Pek çok alternatif sunan konserve besinin tüm çeşitlerine Trendyol üzerinden rahatça ulaşabilirsiniz.

Besleyici ve Doyurucu Ton Balığı

Besleyici ve Doyurucu Ton Balığı

İnsanlar vücutlarının metabolik gereksinimlerini karşılamak için farklı besin grupları tüketmeye ihtiyaç duyar. Bu besin gruplarını et, süt, tahıl, sebze ve meyve olarak sınıflandırmak mümkündür. En önemli protein kaynaklarından biri olan ve et grubu içerisinde yer alan balık, hayatın her anında güvenle tüketilen ve insan sağlığını olumlu yönde etkileyen değerli bir besindir.

Birçok ülke için önemli bir gelir kaynağı olan ve kolayca ulaşılabilen bu gıdaya ne yazık ki bazı bölgelerde erişim oldukça kısıtlıdır. Erişimin kısıtlı olmasının başlıca sebeplerinden biri ise orkinos balık türünün belirli sularda yaşamasıdır. Bu noktada, üretimin olmadığı bölgelerde de satış yapılabilmesi amacıyla farklı alternatifler arama yoluna gidilir. Sorunu çözmek ve daha fazla insana ulaşmak için konserve balıklar üretir. Böylelikle balık çeşitleri bozulmadan dünyanın dört bir yanına gönderilir ve balık tüketmeyi seven müşterilerin beğenisine sunulur.

Günümüzde ihracatı ve ithalatı sıkça yapılan konserve ürünlerden biri de ton balığı çeşitleridir. Bu ürünlerin teneke konservelerde, belirli sıcaklık aralıklarında ve ek koruyucu takviyeler ile muhafaza edilmesi dikkat edilmesi gereken bir husustur. Somon ve sardalyanın yanı sıra tuna balığı olarak da adlandırılan ton balığı en çok konserve edilerek satışa sunulan su ürünleri arasındadır.

Konserve işlemi bu tarz besinlerin saklanması için sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde kullanılan salamura, deniz suyu, sofra yağı, özel sos veya baharatların oranı ülkelere göre farklılık gösterir. Çünkü her ülkenin kendine göre bir damak zevki ve alışık olduğu bir tat skalası vardır. Örneğin; ülkemizde ton balığı zeytinyağlı ve biraz da deniz sulu olarak muhafaza edilir, bu konserve şeklinin Türklerin damak zevkine daha uygun olduğunu söylemek mümkündür.

Tuna balıkları, yemeklerde kullanılan yağlarla muhafaza edilebileceği gibi suda, salamurada ya da farklı soslarda da korunabilir. Günümüz tüketim alışkanlıklarında ön sıralarda yer alan pizzadan sağlıklı bir tercih olan salataya kadar birçok yemek veya atıştırmalık çeşidinde kullanılabilen ürünlerin farklı ek özellikleri, adet ve gramaj miktarları da bulunur. Su ürünlerinin tüketimi sağlıklı bir yaşam için son derece önemlidir. Dengeli bir beslenme için siz de sofralarınızda bu lezzetli ürünlere yer verebilir, farklı markalar tarafından özenle hazırlanan ton balığı çeşitlerine Trendyol üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Ton Balığı Çeşitleri ve Üretim Safhaları

Ton Balığı Çeşitleri ve Üretim Safhaları

Dünyanın en değerli besin kaynaklarından biri olan bu balıklar Atlantik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Akdeniz’de canlı yem, olta, halat, ağ gibi farklı balık avlama yöntemleri kullanılarak yakalanır. Müşterileri için en iyisini isteyen ve düşünen üreticiler balıkların avlanmasından konserve olarak hazırlanıp tüketilmek üzere satış noktalarına gönderilmesine kadar her aşamayı özenle takip eder. Amerika ve Japonya dünyada en fazla tuna balığı avcılığı ve tüketimi yapan ülkeler olsa da ürünün ithalat ve ihracatı Türkiye için de oldukça önemlidir.

Ton balığı Türkiye’de Atlantik ve Hint Okyanusu’ndan yakalanan ve özellikle Yellowfin ve Skipjack türleri kullanılarak üretimi gerçekleştirilen gıdalar içerisinde yer alır. Bu türler uskumru ailesine mensuptur. Ton balığı çeşitleri; bayağı orkinos, benekli orkinos, beyaz orkinos, çizgili orkinos, güney mavi kanat orkinos, ince orkinos, kara kanat orkinos, kocagöz orkinos, köpek dişli orkinos, küçük orkinos, Pasifik mavi kanat orkinos, sarıkanat orkinos, uzun kanat orkinos, uzun kuyruk orkinos olarak sınıflandırılabilir. Bunların bir kısmı Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'de bulunan türler içerisindedir.

Ağırlıklarının bir buçuk ile üç kilogram arasında değişmesi, boylarının altı metreye kadar uzayabilmesi, iri bir vücuda sahip olmaları, derin sularda yaşamaları, saatte yetmiş beş kilometre hıza ulaşabilmeleri ton balığı özelliklerinden sadece birkaçıdır. Ayrıca orkinosların; hamsi, palamut, sardalya gibi küçük balıkları avlayarak beslendikleri, koyu siyah ya da mavimsi bir renge sahip oldukları, üç yıl gibi kısa bir sürede olgunlaştıkları ve çok fazla sayıda yumurta yapabildikleri de bilinir.

Balıklar yakalandıkları anda toplanıp fabrikalara gönderilir. Fabrikalara gelen balıklar özenle temizlendikten sonra hijyen kurallarına uygun bir şekilde kılıçlarından ve derilerinden arındırılır. Ön işlem olarak adlandırılan bu aşamada ürünler son olarak fileto haline getirilir. Ardından buhar veya suda pişirilen filetolar konserve kutularına doldurulur. Burada ton balıklarına salamura, sos ya da baharat ilavesi yapılır. Bu işlem markaların tercihine göre değişiklik gösterir.

Daha sonra havası çıkarılan kutular kapatılır ve ısıl işleme gönderilir. Bu aşamada asıl amaç balığı pişirmek ve sterilize etmektir. Sterilizasyon işlemi balıkta bulunan bakteri ve mikropları öldürmek, toksik bozunma etkisini azaltmak amacı ile yapılır. Hemen ardından soğutma işlemine geçilerek kötü bir koku açığa çıkması engellenir. Bu yöntemin en önemli avantajlarından biri de ürünlerin normal depolarda dahi bir yıla kadar saklanabilmesidir.

Önerilen sıcaklıklarda muhafaza ettiğiniz takdirde konserve kutuların ömrü beş yıla yakındır. Büyük bir özveri ile hazırlanan bu konserve gıdalar ile sevdiklerinize çeşitli yemekler hazırlayabilir, anne köftesine farklı bir yorum getirmek için ton balığı köftesi yapmayı deneyebilirsiniz. Üretimden satışa her aşaması titizlikle planlanan ve büyük bir özveriyle beğeninize sunulan ürünleri online alışveriş ayrıcalıklarından yararlanarak Trendyol’dan sipariş verebilirsiniz.

Omega 3 Kaynağı Ton Balığı

Omega 3 Kaynağı Ton Balığı

Günümüzde yaşam tarzı ve standartlarının farklılaşması besin tüketiminde de köklü değişiklere neden olmaya başlamıştır. Hazır ve sağlıksız gıda tüketimi ile beraber doymuş ve trans yağ kullanımında meydana gelen artışların bu köklü değişikliklerde önemli bir yeri vardır. Tüm bu değişimlerin insan sağlığını zamanla olumsuz bir yönde etkileyeceğini öngörmek zor değildir. Bu durumun önüne geçmek, farklı coğrafyalarda yaşayan insanların en doğal hakkı olan sağlıklı ve güvenilir su ürünlerine ulaşımını desteklemekle mümkün olabilir. Deniz ürünleri ithalatı ve ihracatı yapan markaların önceliklerinden biri de budur. Sağlık açısından önemli gıdalar arasında yer alan balık çeşitlerinin özellikle hamilelik döneminde ve çocukların gelişim sürecinde doğru yağ alımı için düzenli olarak kullanımı önerilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de tuna balığının Omega 3 yönünden zengin olmasıdır.

Omega 3’ün beyin gelişimi ve büyümeyi desteklediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve iştahı dengelediği bilinir. Bunlara ek olarak, çocuklardaki dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluklarına olumlu etkileri vardır. Yetişkinler için de oldukça önemli olan bu gıdaların çeşitli hastalıkların tedavisine olumlu etkileri olduğu söylenebilir. Balıkta bulunan besleyici unsurların damar direnci sağladığı, vücut içi metabolik dengeyi koruduğu, kolestrolü ve trigliseridi düşürerek kalp yetmezliği riskini azalttığı bilinir.

Obezite, hipertansiyon gibi metabolik hastalıklar üzerinde oldukça etkili bir gıdadır. Bu nedenle diyet tariflerinde ton balığı light sıklıkla kullanılır. Yumurtalık, meme ve prostat gibi kanserlere karşı koruyucu bir etkisi vardır. Sadece fiziksel değil psikolojik olarak da depresyon, uyku kalitesi, anksiyete gibi birçok rahatsızlığı olumlu etkilediği düşünülür. Bu ürünlerin vücuda olan etkilerinin araştırılmasında ton balığı faydalarının yanı sıra, çevre koşulları, bireyin bu gıdaları tüketim miktarı gibi çeşitli koşullar da bilimsel olarak araştırılır.

Dünya Sağlık Örgütü Amerika Diyetisyenler Derneği ve Türk Kalp Vakfı gibi farklı otoriteler tarafından bu gıdaların belli bir sınırı aşmadan tüketilmesi önerilir. Bu gıdalara bir tüketim sınırı konulmasının temelinde, deniz canlılarının bünyelerinde fazla miktarda civa, arsenik, kurşun gibi ağır metaller bulunması yatar. Bu ağır metallerin vücuttan atılımı oldukça uzun sürerken, fazla tüketilmesi sağlık açısından sorunlar doğurabilir. Güçlü bir Omega 3 kaynağı olan ve içeriğindeki yüksek protein, fosfor, kalsiyum, selenyum ile insan vücudunun ihtiyaç duyduğu birçok gereksinimi karşılayan ton balıklarını Trendyol’dan güvenle temin edebilirsiniz.

Ton Balığı ile Lezzetlenen Farklı Tarifler

Ton Balığı ile Lezzetlenen Farklı Tarifler

Son yıllarda yemek kültüründe önemli bir yeri olan ve tarifsiz lezzetlere ilham olan bu besinlerin neredeyse her mutfakta yeri vardır. Farklı tarifler ile adından söz ettiren bu ürünler özellikle diyet tariflerinin ve sağlıklı yaşayan bireylerin beslenme programlarının vazgeçilmezidir. Bunlardan birisi olan salata tarifi 4 tahıllı ton balığı ile oldukça pratiktir. Ton balığı ile lezzetli kanepeler, pizzalar, mezeler, patates salataları, makarna çeşitleri, sandviçler, ezmeler, köfteler, çorbalar, hamburgerler, pideler yapmak mümkündür.

Yoğun iş, okul veya seyahat temposunda kahvaltılarınız, öğlen yemekleriniz hatta piknikleriniz için pratik olarak hazırlayabileceğiniz en kolay tariflerden biri de ton balığı sandviçleridir. Bir adet ekmek, biraz kıvırcık, ton balığı, isteğe bağlı olarak kırmızı soğan, kornişon, mısır veya mayonez ile kendinize ve ailenize lezzetli sandviçler yapabilirsiniz.

Konserve ton balıkları zaten pişirildiği için tekrar pişirme işlemine gerek duymadan kutudan çıkarıldığı gibi tüketime uygundur. Dilerseniz mikrodalga fırında kısa bir süre ısıtabilirsiniz. Buna ek olarak tuna balığını tavada kızartılabilir veya soteleyebilirsiniz. Diyet ve sağlıklı beslenme programlarında önemli bir yere sahip olan konserve gıdalar genellikle pişirilmeden pratik bir biçimde tüketilebilir. Tok tutma özelliği sayesinde iştah azaltıcı etkisi olduğu bilinen bu besinler diyet listelerinde salatalarda, kepekli veya tahıllı ekmekler kullanılarak hazırlanmış sandviç tariflerinde kendine yer bulabilir.

Ton balığı Omega 3 açısından oldukça zengindir. Omega 3, bu besinlerde bulunan yağ depolarının oluşumlarını engeller. Haftalık tüketim olarak makul kabul edilen miktar 160 gr civarıdır. Bu da söz konusu gıdaların haftada üç veya dört kere tüketebileceği anlamına gelir. Sevdikleriyle birlikte sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen ve farklı lezzetler tatmak isteyen müşteriler farklı markaların ton balığı çeşitlerini Trendyol üzerinden inceleyerek sipariş verebilir.

Her Bütçeye Uygun Fiyatlarda Ton Balığı

Her Bütçeye Uygun Fiyatlarda Ton Balığı

Su ürünleri bazı ülkelerde uygun fiyatlarda satışa sunulurken bazılarında her kesimin rahatlıkla ulaşabileceği fiyat aralıklarında değildir. Markalar farklı fiyat seçenekleriyle bu değerli besin kaynağını herkes için kolay ulaşılabilir hale getirir. Ürünlerin fiyat aralığının

belirlenmesindeki faktörlerden biri de konservelerin gramajlarıdır.

Konserveler ve içlerine konulacak ürünler fiziksel analizler ile belirlenir. Bu analizlerde kutuların genel durumu, vakum düzeyinin ve tepe boşluğunun ölçülmesi ile konserveye konulacak ürünün oranı ayarlanır. Gıdaların kutulara ne kadar konulacağını etkileyen bir diğer nokta ise saklama koşulları ve ne kadar süreyle muhafaza edilebileceğidir. Konservelerde iyi bir muhafaza sağlanabilmesi için, kutulara yerleştirilecek yağ, sos veya salamura miktarının balık etinin üstüne kadar çıkması gerekir.

1 kg ton balığı kalabalık ailelerin, restoranların, kafelerin tercih ettiği gramaj çeşitlerinden biridir. Uzun saklama koşulları nedeniyle konserve ürünleri çok fazla tüketen müşteriler bu seçeneği değerlendirebilir. Ton balığı 160 gr ise orta boylu seçenekler arasında yer alır. Diyet yapanlar için gayet uygundur. Çünkü sağlıklı beslenmeye özen gösteren insanlar için önerilen haftalık tüketim miktarı yaklaşık olarak 160 grama eşittir. Böylelikle bir kutu hem bir hafta gibi bir sürede tüketilmiş olur hem de gramaj ayarlaması yapmak kolaylaşır.

80 gr ton balığı ise daha çok öğrencilerin veya yalnız yaşayan kişilerin tercihidir. Bunun haricinde su ürünlerini çok sevmeyen veya ton balığı tüketmeye yeni başlayan bireylerin de tadım yapmak için tercih edebileceği bir seçenektir. Ton balığı 160 gr x 24 adet gibi promosyon paketleri ile müşteriye alım kolaylığı sağlayan üreticiler böylelikle her aile bütçesine destek olabilir. Trendyol üzerinden belirli tarihlerde uygulanan kampanyaları takip edebilir, indirimler ve çeşitli promosyonlar sayesinde ekonomik bir alışveriş yapabilirsiniz.

Güvenilir Ton Balığı Markaları Trendyol’da

Güvenilir Ton Balığı Markaları Trendyol’da

Değişen çevre koşulları, yaşam standartları ve sağlıklı beslenmeye artan ilgi ile birlikte ton balığı tüketimi de yükselişe geçer. Tüketimin artmasındaki etkenlerden biri de bu ürünlere olan ilgi ve meraktır. Tuna balıkları hakkında herkes genel bir fikre sahip olsa da bilinmesi ya da hatırlatılması gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu konulardan biri de balıklardaki ağır metal birikim oranıdır. Diğer balıkların aksine ton balıkları bu konuda risk oluşturmaz. Çünkü bu canlılar okyanusun derinliklerinde yaşadıkları için toksik etkilerden uzaktır.

Tuna balıkları da diğer balıklar gibi enerji, protein, yağ, EPA, DHA, B6 vitamini, B12 vitamini, D3 vitamini, fosfor, kalsiyum, çinko, selenyum ve demir miktarı açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Diğer bir önemli ayrıntı ise ton balığı konserve tüketiminin günlük kalsiyum alımına olan önemli katkısıdır. Güçlü bir antioksidan olan selenyum diğer yiyeceklerde az miktarda yer alan bir mineraldir; fakat ton balığında %65 gibi yüksek bir oranda bulunur. Ne kadar sağlıklı olsalar da balıkların da belirli oranlarda tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ton balığı 100 gram, 400 gr, 1705 gr şeklinde kutularda depo edilebilir. Beslenme düzeninize göre gramaj tercihi yapabilir ve standartlara uygun biçimde ambalajlanan ürünleri Trendyol üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.Sağlıklı ve aktif bir yaşam için dengeli beslenmeye önem

verenler ünlü markaların lezzetli seçeneklerine kolayca ulaşabilir. Gıda ürünlerini güvenilir satış noktalarından uygun fiyatlarla satın alabilmek oldukça önemlidir. Çünkü beslenme, yaşam boyu sürdürülmesi gereken temel ihtiyaçlar içerisinde yer alır. Bu noktada, sağlıklı ve dengeli bir beslenme için gereksinim duyulan gıdaların fiyat aralığı da

müşterilerin ürün seçimlerini etkileyen bir kriterdir.

Üreticiler sağlık açısından oldukça değerli ve tüketilmesi gereken bu besinlere erişmekte kolaylık sağlar. Bu nedenle ton balığı fiyat aralığı her bütçeye uygun seçenekler sunar. Kampanyaların içeriği farklılık gösterse de ton balığı indirim fırsatlarına sıkça rastlamanız mümkündür. İndirim fırsatlarının yanı sıra çeşitli promosyonlar dahilinde ton balığı 3’lü veya 24’lü paketlerde beğeninize sunulabilir. Bu promosyonlar çeşitli gramajlara uygulanır ve belli bir süre devam eder.

Üreticiler uygun fiyat seçenekleriyle herkesin sağlıklı ton balığı yağı ve ton balığı etine ulaşabilmesini sağlar. Ton balığı markası denince akla ilk olarak Dardanel, Superfresh, Pınar, Tat, Sasu, Fide, Babaton, Beşler ve Bizim Vatan gibi isimler gelir. Tüm bu markaların ürünlerini Trendyol’da bulabilir, müşterilerin yorum ve değerlendirme puanlarına göz atarak denemediğiniz lezzetler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Farklı markalar tarafından çeşitli fiyat ve promosyon avantajlarıyla satışa sunulan ton balığı konservelerini inceleyebilir, damak zevkinize ve bütçenize uygun seçenekleri güvenle satın alabilirsiniz. Klasik ürünlerin yanı sıra zeytinyağlı, fasulyeli, kuskuslu ve mısırlı konserveleri de deneyebilir, diyet yaptığınız dönemlerde yağ ve kalori değeri düşük light ürünleri tercih edebilirsiniz.

Ton Balığı Açıldıktan Sonra Kaç Gün İçerisinde Tüketilmelidir?

Ton balığı, zengin besin değerleri sayesinde yaz kış tüketilen faydalı bir üründür. İçerdiği Omega yağları ve protein, ton balığını neredeyse her yaştan birey için ideal bir besin hâline getirir. Ton balığı, genelde konserve formada tüketiciye sunulur. Son derece lezzetli olan bu ürünler, salamura şekilde hazırlandığında aylarca bozulmadan kalabilir. Ağzı açılmamış ton balığı konservesinin serin ve kuru ortamlarda 1.5 seneye kadar saklanması mümkündür. Kapağı açılan ton balığı ise bir miktar yendikten sonra derin dondurucuya kaldırılabilir. Bu ürünün dondurucuda saklanma süresi yaklaşık 3 aydır. Konserve ton balığı kapağı açıldıktan sonra buzdolabında saklanacak ise maksimum 2-3 gün içinde tüketilmelidir. Balık severler, kapağı açılan ton balığının buzdolabında uzun süre saklanması durumunda bozulacağını unutmamalıdır. Ayrıca saklama esnasında farklı bir malzeme ile konservenin ağzını kapatmak daha sağlıklı muhafaza edilmesine yardımcı olur.

Ton Balığı Ne Sıklıkla Tüketilmelidir?

Ton balığının içeriğinde yüksek doymuş yağ bulunur. Vücut için son derece faydalı bu yağlar, beyin fonksiyonlarının ve kas kütlesinin sağlıklı gelişimine katkı sağlar. Ton balığı, uskumrugiller familyasının orkinos cinsinden olan bir balık türüdür. Konserve formu özel olarak hazırlanır ve kapağı âdeta bir mühür gibi kapatılır. Konserve ton balığının zengin besin değerlerinden ötürü haftada 2-3 kez tüketilmesi önerilir. Ayrıca bu oran, ton balığından maksimum fayda elde etmenize katkı sağlar. Ton balığını fazla tüketmek vücudunuzun ideal orandan daha çok yağ almasına sebep olabilir. Söz konusu ürünü makul düzeyde yemekte fayda vardır. Klasik konserve ton balıkları yaklaşık 80, 100 ve 120 gramlık ambalajlarda tüketiciye sunulur. Bu oranların neredeyse bir porsiyona denk geldiğini söylemek mümkündür. Yani bir kutu konserve ton balığından haftada 2-3 kez tüketmek yeterli olacaktır.

Ton Balığı Kilo Aldırır Mı?

Ton balığının aşırı tüketimi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunlardan ilki hızlı kilo alma eğilimidir. Yapılan araştırmalar ton balığının yağ oranının yüksek olduğunu ortaya koyar. Bu durumda aşırı ton balığı konservesi tüketmek vücudun ciddi anlamda yağa maruz kalmasına neden olur. Fazla yağ tüketmenin de kilo alımını tetiklediği bilinir. Kilo kontrolünü sağlamak isteyen bireyler, ton balığını tüketmeden önce konserve içinde biriken yağı süzebilir. Ürünün yanında karbonhidrat tüketmemek de kilo almaya engel olacaktır. Ton balığı tüketiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ürünün nereden ve nasıl elde edildiğini araştırmaktır. Çevre dostu yöntemlerle ve sağlıklı koşullarda üretilen ton balıklarının diyet dönemlerinde bile tercih edilen ideal ürünler olduğunu belirtmek gerekir. Trendyol, farklı içeriklere sahip yüzlerce ton balığı çeşidini özenle listeler. Siz de dilediğiniz ürünü Trendyol’dan seçerek sadece birkaç tıklama sonrası güvenle kapınıza kadar getirtebilirsiniz.