İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Ukulele

" araması için 810 sonuç listeleniyor

Rengarenk Ukulele Çeşitleri ve Fiyatları

Gitarın küçüğü olarak da bilinen ukulele, son yıllarda oldukça dikkat çekici bir enstrüman hâline gelmiştir. Kendinize yeni bir müzik aleti almak istiyorsanız ve özellikle telli çalgılardan hoşlanıyorsanız ukulele, aradığınız enstrüman olabilir. Hollywood filmleriyle hayatımıza giren ukulele, gitar gibi klasik müzik aletlerinden farklı ve özgün bir çalgı aleti arayanların beğenisini kazanabilecek bir üründür. Ukulele, küçük boyutu ve estetik görüntüsüyle profesyonel veya amatör olarak kullanılması fark etmeksizin, öğrenmesi ve çalması oldukça zevkli bir müzik aletidir.

Ukulele Özellikleri Nelerdir?

Ukulele Özellikleri Nelerdir?

Asıl ana vatanı Portekiz olan çalgı Hawaii müziği ile bağdaştırılır. Bunun sebebi enstrümanın 19. yüzyılın başlarında Portekiz’in Madeira Adalarından Hawaii Adasına göçen 3 marangoz tarafından tasarlanmasıdır. Sokaklarda çalınarak halka tanıtılan bu telli çalgı Hawaii dilinde zıplayan pire anlamına gelen Ukulele adını alır. Hawaii kralı Kalakaua bu 4 telli çalgının çıkardığı sesi beğenir ve kraliyet buluşmalarında müzik enstrümanı olarak kullanılmasını ister, bu sayede bu çalgı halk tarafından kabul görür. Bu enstrüman Hawaii Adası müziğinde ve kültüründe önemli bir yer alır.

20. yüzyılın başlarında adanın ABD’ye bağlanmasından sonra Ukulele türlerinin çeşitli enstrüman fuarlarında tanıtılması ile batı dünyasında ismi duyulur. Günümüzde popüler olarak kullanılan telli çalgılar arasında yerini alır. Diğer müzik aletlerine göre daha kısa bir tarihe sahip olan çalgıyı tarif etmek için “Ukulele nedir?” sorusunu yanıtlamak gerekirse kısaca şöyle anlatılabilir. Telli çalgılar ailesine mensup dört telli bulunan çalgı uzaktan bakıldığında gitara benzer bir yapıya sahiptir. Ancak sesi ve tellerinin akorları gitardan farklıdır. Telleri genellikle plastik (naylon) malzemeden veya kirişten üretilir. Bu dört tel aynı kalınlığa sahiptir.

Tel akorları G, C, E, A veya A, D, F#, B olarak yapılabilir. Çalgının farklı boyutları bulunur. 4 farklı modeli olan çalgının akorları modellere göre kalın veya ince olarak yapılabilir. Dört tele sahip olan müzik enstrüman tarih boyunca farklı tonlarda akor edilerek birçok müzisyen tarafından G4, C4, E4, A4 gibi daha yüksek oktavlarda kullanılarak beğeni toplar. Yumuşak bir tınıya sahip olan bu telli çalgı bazı müzik türleri için daha uygun olabilir. 4 farklı boyutu bulan çalgı, boyutları büyüdükçe daha kalın ses , boyutu küçüldükçe daha tiz bir ses çıkarır. Örneğin

Concert ukulele, kalın sesli bir ukulele çeşididir. Bunun sebebi boyutunun daha büyük olmasıdır. Soprano ukulele ise daha küçük boyutlarda olduğundan sesi daha tiz çıkar. Dolayısıyla ukulele çocuklar için alınacaksa soprano, daha uygun bir tercih olacaktır. Daha büyük boylarda ise bass ukulele bulunur. Bu ukulele türü bass gitar gibi çalabilmenizi sağlar; ancak bulunması genel olarak çok zordur. Bu nedenle bu ukulele Türkiye’de nadir olarak karşınıza çıkar.

Geleneksel olarak Maun ağacı veya Akasya Koa ağacından üretilen müzik aleti farklı materyallerden de üretilerek her bütçe için uygun hale getirilebilir. Çalgıya özel pena ile çalındığında daha temiz bir ses alınır. Birçok çeşidi bulunan enstrüman geniş renk yelpazesinde müşterinin beğenesine sunulur. Sizde Trendyol’dan ürüne ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz. Eğer temel nota bilgisine sahipseniz bu enstrüman ile bir müzik parçası icra etmeyi öğrenmeniz hiç zor olmayacaktır.

Çalması en kolay telli çalgılardan biri olan ürün çocukların müzikle tanışması için idealdir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yazılı ve görsel, video anlatımlı kullanım tekniklerini online olarak bulmak kolaylaşır. Orijinalinde 4 telli olan enstrüman zamanla üreticiler tarafından geliştirilir. Sesinin tınısı nedeniyle birçok müzik eserinde kullanılabilen Ukulele 6 telli olarak tenor boyutunda üretilerek müşterinin beğenisine sunulur. İki tel ile birlikte enstrümana eklenen yeni akortlar sayesinde daha çok müzik parçasını icra edebilirsiniz.

Marilyn Monroe, Elvis Presley, Paul Mccartney ve Taylor Swift gibi bir çok ünlü ukulele çalmayı bilen ünlüler arasında yer alır. Kullanımı kolay öğrenilen ürün sayesinde müzik dünysının sihirli kapılarını arayabilirsiniz. Müziğe olan merakınızı arttırırken beğendiğiniz müzik parçalarını çalmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Eğlenceli ve kaliteli vakit geçirmenizi sağlayacak olan bu müzik aleti sağlığa zararlı olmayan materyallerden üretilir. Çocukların güvenle kullanabileceği müzik sevgisini öğrenebileceği telli çalgı modellerini Trendyol’da bulabilirsiniz.

Topluluk karşısında çalmak için kullanılması önerilen ukulele orta boy olanıdır. Uygun fiyatlara satışa sunulan ürünün bir çok farklı markası bulunur. Bu markalardaki enstrüman kaliteli ve ses tınıları garantili ürünler yelpazesinde yerini alır. Enstrümana sahip olanların deneyimlerini paylaştığı müşteri yorumları bölümünü Trendyolda bulabilirsiniz. Sahip olmak istediğiniz tarzınızı yansıtan size hitap eden ürünü seçerken karar vermenize yardımcı olabilecek yorumları okuyabilirsiniz. Üreticiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bütçenize uygun fiyatlar ile istediğiniz ürünler arasında karşılaştırma yaparak tercihinizi belirleyebilirsiniz. Trendyolda her kesimden müşteriye hitap eden geniş ürün yelpaz esinin zenginliği size keyifli alışverişin zevkini yaşatır.

Müziğin Farklı Tınılarını Ortaya Çıkaran Ukulele Çeşitleri Nelerdir?

Müziğin Farklı Tınılarını Ortaya Çıkaran Ukulele Çeşitleri Nelerdir?

Hawaii Adası’ndan dünyaya yayılan sesi ile gönülleri cezbeden müzik aleti Ukulele’nin 4 farklı çeşidi bulunur. Bu çeşitler Soprano, Konser, Tenor, Bariton şeklinde adlandırılır. Her biri geleneksel olarak 4 adet naylon tel ile üretilir. Dört adet naylon telin akort ayarı C- akort düzeni ve ya D- akort düzeni kullanılarak yapılır. Farklı Ukulele boyutları telli çalgının verdiği sesin kalın veya tiz çıkmasına sebep olur. Bu nedenle 4 farklı çeşit farklı ortamlarda ve farklı sanat eserlerini icra ederken tercih edilebilir.

Soprano çeşidi 53 cm uzunluğa sahip en küçük boyuttaki ukuleledir. Geleneksel Hawaii ukulelesi olarak bilinen enstrüman yaklaşık 15 perdeye sahiptir. Hawaii müziğinin insanın içini ısıtan sıcak tonlara sahip müziği bu alet ile çalınır. Telli müzik aletinin konser olarak adlandırılan çeşidi yaygın kullanılır. Uzunluğu 58 cm’dir. Yaklaşık 20 perdeli olan çeşit daha yüksek ve daha dolgun tınılar verebilir. Perdelerin biraz daha geniş yapıya sahip olması nedeni ile konser çeşidinin çalınması, soprano çeşidine göre kıyasla daha kolay olduğu söylenebilir.

Çeşitlere göre sap uzunluğu arttıkça gövde genişliği de değişkenlik gösterir. Tenor ukulele çeşidi küçükten büyüğe doğru sıralandığında üçüncü sırada yer alır. Uzunluğu 66 cm olan bu çeşidin gövdesi de ilk iki türe göre daha geniştir bu nedenle daha çeşitli dolgun ve kalın tonlara sahip ses verir. Perde sayısı 15 perdeden fazla olur. Seyirci karşısında canlı performans için sıklıkla tercih edilen çeşittir. Tenor çeşidi yaygın olarak G, C, E, A olarak akort edilir. Bariton ukulele 76 cm uzunluğa sahiptir.

En geniş gövdeye sahip Bariton türünün yaklaşık 20 perdesi bulunur. Ukulele türleri arasında en uzun gövde ve tellere sahip olduğundan en kalın sesi verir. Ukulele penası kullanılarak tellere vurulduğunda temiz ve kaliteli ses veren bu enstrümanlar genel olarak akasya, koa ağacı veya maun ağacından üretilir. Yapıldığı ahşap türüne göre verdiği ses daha sert veya yumuşak olabilir. Ahşap dışında başka sağlam materyallerden üretilen türleri vardır. Metal, plastik, laminat, ladin ağacı gibi hammaddeler kullanılarak üretilen ürün uygun fiyatlarda müşterilerin beğenisine sunulabilir.

Üretildiği materyalin türüne göre ürün fiyatları değişiklik gösterir. Her kesimden müşterinin ilgisini çeken 4 farklı çeşidi bulunan ürünün geniş bir renk yelpazesiyle tasarlanmış modellerine Trendyol’dan ulaşabilirsiniz. Birçok farklı seçenek arasında karşılaştırma yapabilir zevkinize ve ihtiyacınıza uygun modeli bulabilirsiniz. Karar verirken müşteri yorumlarının bulunduğu sayfalardan ukulele yorum bölümüne göz atabilir önceki müşterilerinin deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Her yaştan ve her kesimden müşteriye hitap eden modelleri inceleyebilir ve zevkinizi yansıtan ürün tasarımları arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Trendyol’dan birçok uygun fiyatlı ürün çeşidine ulaşabilirsiniz.

Farklı Tasarımlarla Ukulele Modelleri Nasıldır?

Farklı Tasarımlarla Ukulele Modelleri Nasıldır?

İlk yapımının üzerinden yaklaşık 2 asır geçmesine rağmen sesiyle Hawaii adasının akşamlarının yumuşak esintisini andıran telli çalgı hala popülerliğini korur. Çeşitli üreticiler tarafından her yaştan ve kesimden müşterinin zevkine hitap eden renklerde ve modellerde üretilir. Siz de piyasada bulabileceğiniz bu çalgı aletini dilediğiniz renkte alabilirsiniz. Örneğin mavi ukulele ya da pembe ukulele alarak özgün tarzınızı dışarıya yansıtabilir ya da klasik ukulele renkleriyle tercihinizi sadelikten yana kullanabilirsiniz. Sarı ukulele ise maceracı ve eğlenceli kişiliğinizi müzikle birleştirmek için harika bir yol olabilir.

Müzik aleti zarar görmemesi ve taşımasının daha kolay hale gelebilmesi için ürüne özel üretilen ukulele kılıfı kullanılması tavsiye edilir. Kılıflar seçilen ürün çeşidine özel üretilir. Birçok modelin buluştuğu Trendyol’da sizde kendi zevkinize uygun ürünü bulabilirsiniz. Üretildiği maddelerin işlenmesinin zorluğu ve kolaylığı açısından farklı fiyatlara sahip ukulele modelleri rengine boyutuna göre çeşitlenir. Bir örnek vermek gerekirse concert ukulele fiyatları ile sopranonun fiyatları aynı olmayabilir. Öyle ki aynı ukulele çeşidi, üretiminde kullanılan materyale göre bile değişiklik gösterir.

Kullanıcı, fiziksel yapısına uygun ürünü geniş bir yelpazede sunulan renk seçenekleri ile bulabilir. Trend renkli tasarımların yanı sıra daha klasik modeller müşterilerin beğenisine sunulur. Farklı figür tasarımlarıyla üretilen enstrüman size özel bir ürüne dönüşür. Telli çalgıyı elinize aldığınızda bir yandan kendinizi özel hissedebilirsiniz. Size özel müzik aleti ile bir eseri icra etmekten büyük bir keyif alabilirsiniz. İster müzisyen olsun, ister müziğe yeni başlamış olsun her kesimden müşterinin kullanabileceği, çalmayı öğrenmesi kolay olan bir üründür. Boyutlarının küçük olması nedeni ile kolay taşınır.

Çok çeşitli modellere ve renklere sahip, tarzınızı yansıtabilecek bir ürün olan bu telli çalgıyı seyahat ederken bile yanınızan ayırmak istemeyeceksiniz. Bakımı kolay olan ürünü kılıfı ile birlikte taşımanız müzik aletinin ömrünü uzatır. Ürünü kullanmadığınızda duvara kolay monte edilen ukulele duvar askısı ile kaldırarak yerden tasarruf edebilirsiniz. Müzik aletinin her bir telinin akort ayarını enstrümana özel olarak üretilen ukulele akort cihazı kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz. Enstrümana özel farklı bir kaç akordun bulunduğu cihaz doğru akort yapmanıza yardımcı olur. 4 teli olan, hoş bir sese sahip bu telli çalgı ile eğlenceli ve kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Trendyol’da her bütçeye uygun müzik aleti aksesuarlarını ve yardımcı ürün çeşitlerini bulabilirsiniz. Birçok çeşit arasından size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Tarzınızı yansıtan sizin için uygun özel tasarım ukulele modelini seçebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza Uygun Ukulele Aksesuarları Nelerdir?

İhtiyaçlarınıza Uygun Ukulele Aksesuarları Nelerdir?

Her enstrümanda olduğu gibi bakım telli çalgılar için önemlidir. Ürününüzü dış etkenlerden ne kadar korursanız ömrü o kadar uzar. Üreticiler enstrümanı üretirken müşterinin konforunu sağlayacak ürüne özel aksesuarları da kaliteli materyallerden üretir. Ukulele çantası telli çalgıyı saklamak, taşımak ve seyahatlerde kullanmak için üretilmiş özel aksesuarlar arasında yerini alır. Yapıldığı materyaller sayesinde enstrümanı her türlü darbeden, olumsuz hava şartlarından ve tozdan korur. Ömrünün uzamasını ve uzun yıllar bozulmadan ilk günkü kadar kaliteli ses verebilmesi için deforme olmasını engeller.

Her üründe olduğu gibi telli enstrümanlarda da toz uzun süre sonunda ses tınılarında değişikliğe yol açar. Bu nedenle üreticiler enstrümanın tozdan korumasını ve temiz tutulmasını önemle tavsiye eder. Doğru bakıldığında enstrümanın ömrü uzar. Telli çalgı aksesuarları arasında sıklık ile kullanılanlardan biri de Ukulele askısı olan ve ürünü omzunuza asmaya yarayan aparattır. Bu aparat sayesinde telli çalgıyı kullanırken kollarınız daha az yorulur ve daha uzun süre hoş ezgiler çalmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Her kesimden kullanıcıya uygun üretilen askıları farklı renklerde bulabilirsiniz. Ürün ahşap ve metal kimi zaman da akrilik veya plastikten üretilir. Boyutlarının küçük olması ve çalgıyı kullanmayı öğrenmenin kolay olması müşteriler için ürünü popüler hale getirir. İster küçük ister büyük olsun her yaştan müşteriler bu alet ile bir müzik eserini icra etmeyi kolayca öğrenilebilir. Kullanılmadığında düzgün bir şekilde saklamaya yardımcı olan ukulele standı her çeşit ukulele için üretilir. Trendyol’da çok çeşitli renklere sahip olan ürünün farklı modellerini bir arada uygun fiyata bulabilirsiniz. Telli çalgının çeşitleri arasında inceleme yapabilir ihtiyacınıza uygun sahip olduğunuzda keyif alabileceğiniz enstrümanı kolayca bulabilirsiniz.

Huzur ve Neşe Veren Sesiyle Ukulele Fiyatları Nasıldır?

Huzur ve Neşe Veren Sesiyle Ukulele Fiyatları Nasıldır?

Fiyat performans olarak bakıldığında ukuleleler uzun yıllar deforme olmadan kullanılabilir. Hatta sizden sonraki nesiller bu enstrümanı kullanarak müzik eserlerini ve neşeli ezgileri çalmanın keyfini çıkarabilir. Bu telli çalgı üretilirken gövdesinde ve sapında ahşap, metal, akrilik, kaliteli plastik gibi çok çeşitli materyaller kullanılabilir. Ayrıca tıpkı gitardaki gibi akustik ukulele seçebilmeniz de mümkündür. Ukulelenizi akustik alarak çaldıkça ve dinledikçe huzur bulabilirsiniz.

Üretiminde kullanılan ham madde çeşidine ve el işçiliğine göre ukulele uygun fiyat avantajı ile mağazalardaki yerini alır. Trendyolda birçok üretici ve satıcının mağazasında uygun fiyatlarla satışa sunduğu enstrümanlar arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Çok popüler olan bu telli çalgı birçok üretici tarafından üretilir. Ancak herkes tarafından bilinen ve kalitesi kanıtlanmış ukulele markaları daha az bilinen markalara göre sıklıkla müşteriler tarafından tercih edilir. Enstrümanın fiyatını belirleyen unsurlar arasında boyutları, tasarımları, ve markalar ön planda yer alır.

Üretiminde kullanılan malzemelerinin kalitesi ile doğru orantılı olarak fiyatlar da geniş bir yelpazede çeşitlenir. Profesyonel olarak müzik ile uğraşan müşterilerin topluluk karşısında çalmayı tercih ettikleri çeşit ürün orta boy olandır. Çeşidi ne olursa olsun üründe kullanılan akort düzenleri çok farklılık göstermez. Ancak ürün boyutu büyüdükçe daha kalın bir ses verir. Hawaii müziğinin neşeli ve huzur veren ezgilerini profesyonel nota bilgisine ihtiyaç duymadan kolaylık ile bu enstrümanı kullanarak çalabilirsiniz. Ayrıca kullanımının öğrenilmesi kolay olan bu enstrüman için online olarak birçok yazılı ve görsel kaynak bulabilirsiniz. Sadece hawaii müzikleri değil birçok müzik eserini icra edebilirsiniz. Trendyol’da birçok kaliteli marka ürünü bir arada bulabilir, fiyatlar arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Bütçenize uygun enstrümanlar arasından sahip olmak istediğiniz, tarzınızı yansıtan modele ihtiyacınızı karşılayan boyutlar da titizlik ile üretilmiş ürüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Aradığınız Ukulele Modellerini Trendyol’da Bulabilirsiniz

Aradığınız Ukulele Modellerini Trendyol’da Bulabilirsiniz[a]

Temel nota bilgisine sahip olan ister yaşlı, ister genç, ister çocuk olsun herkesin kolaylıkla öğrenebileceği bir telli çalgı olan ukulele kolay taşınabilir. Tatile giderken yanınıza lamak tan keyif alacağınız yol arkadaşlarınızdan biri halini alabilir. Gittiğiniz yerlerde enstrüman ile iyi vakit geçirebilirsiniz. Birçok dost edinebilirsiniz. Kazançlarınız daha çok da olabilir. Yeni başlayanlar ürün ile ilgili bilgilere Trendyol’da ukulele öneri yorum bölümünü okuyarak ulaşabilir.

Müzik öğrenirken fiziksel yapınıza uygun olan telli çalgıyı belirlemek önemlidir. Ukulele ne kadar kolay öğrenilebilen bir çalgı olursa olsun müşteri tarafından doğru çeşit seçilmemiş ise kullanımında zorluk yaşanabilir. Kendi fiziksel yapınıza uygun ukuleleyi seçip çalışmalara başladığınızda basılması en zor akort olan c m ukuleleniz için çocuk oyuncağı hâline gelir. Soprano çeşidi daha çok çocuklara uygundur. Boyu 50 cm ve hafif olduğundan çocuk müşteriler kolaylık ile çalabilirler.

Konser ve tenor türleri ortalama boya sahip müşteriler için idealdir. Yeni başlayanlar da rahatlıkla kullanabilir. Enstrüman büyüdükçe tınısı kalın çıkar. Telli çalgının perde sayısı yaklaşık 20 ye kadar olabilir. Gövde genişliği ve sap uzunluğu orantılı bir şekilde farklı boyutlarda üretilir. Müzik aletinin bakımı önemlidir. Üreticilerin önerdiği şekilde bakım yapılır doğru aksesuarlar kullanılırsa uzun yıllar deforme olmadan kullanılabilir. Kullanılmadığında standında durması ısı aletlerinden uzak bir bölümde kuru ve nem olmayan bir yerde saklanmalıdır.

Her alette olduğu gibi ses tınısının bozulmasına neden olacak tozlanmaya karşı korumak için kılıf veya çanta içerisinde saklanması tavsiye edilir. Trendyol’da hem ukulele çeşitlerine hem de telli çalgı için özel üretilmiş tüm aksesuarlara ulaşabilirsiniz. Geniş ürün seçenekleri arasında uygun fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Her kesimden müşteriye hitap eden tasarım modellerini bulabilir aralarından zevkinize hitap eden size uygun ürünü bulabilirsiniz. Dilerseniz beğendiğiniz ürünü favorilerinize ekleyerek fiyat değişimlerinden haberdar olabilir, kampanya ya da indirimli dönemlerde enstrümanınızı uygun fiyat avantajıyla satın alabilirsiniz.

Ukulele Akordu Nasıl Yapılır?

Ukulele akordunu düzenli olarak yapmak bir hayli önemlidir. Akordu yapılmayan bir ukuleleden çıkan sesler uyumsuzdur ve çalınmak istenen şarkıları doğru şekilde vermez. Bu noktada ukulelenizi her elinize aldığınızda akort etmeniz gerekir. Ukuleleyi akort etmenin iki yöntemi bulunur. Bunlardan birincisi akort cihazı, ikincisi ise akıllı telefonlara indirilebilen akort uygulamasıdır. Her iki şekilde de akort uygulamasını yapabilmek için çalgıdaki 4 tele karşılık gelen harfleri bilmek gerekir. İlgili harfleri biliyorsanız akort edilmesi gereken tele dokunarak uygulamaya başlayabilirsiniz. Diğer taraftan da ekranı takip edebilirsiniz. Bu şekilde ilgili harfi bulana kadar teli tizleştirmeniz mümkündür. Aynı uygulama, herhangi bir sebeple telin göstermesi gereken harfi değil de bir sonraki harfi göstermesi gibi durumlarda da yapılır. Akort cihazınız yoksa cep telefonunuza uygulama indirebilir ve kısa sürede kontrol sağlayabilirsiniz.

Ukulele Askısı Nasıl Takılır?

Ukuleleyi askısız kullanmak, uzun süreli uygulamalarda ergonomiyi bozar. Çalgınızı askı yardımıyla daha ergonomik bir şekilde kullanabilirsiniz. Ukuleleyi özellikle ayakta çalacaksanız askı kullanmakta fayda vardır. Çalgınızın her iki uç noktasında da pim bölümleri bulunması gerekir. Ukulelenizde iki adet pim bölümü varsa ürünü askıyı takmak üzere elinize alabilirsiniz. İlgili pim bölgelerine askıları oturttuktan sonra ukuleleyi boynunuza takabilirsiniz. Boyu kısa geliyorsa ayarlama bölümünden boyunu belirlemek faydalı olabilir. Böylece daha ergonomik bir kullanım için gereken tüm donanım alınabilir. Sonrasında ellerinizi kullanmadan, çalgıyı yalnızca gövdenize yaslayabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra evdeki atık malzemeleri kullanarak da kendi askınızı yapabilirsiniz. Kullanılmayan bel çantası askılığı, ayakkabı bağcığı, pantolon askısı ve ip gibi malzemeler, yeterli uzunlukta ise ideal bir çalgı askısı olabilir. Seçtiğiniz malzemeyi uca ve gövde noktasına bağlayabilirsiniz. Ancak bu noktada atılan düğümlerin sıkı olmasına dikkat etmekte fayda olabilir.

Ukulele Nasıl Tutulur?

Ukuleleyi askılı ve askısız takarken doğru bir tutuş pozisyonuna ihtiyacınız vardır. Bilhassa askısız tutacaksanız doğru pozisyona getirmeniz gerekir. Bu noktada çalgıyı, gövdenin kolunuza bakan kısmına gelecek şekilde ayarlamakla işe başlayabilirsiniz. Arka kısmını ise göğsünüze ya da göğsünüzün biraz altına gelecek şekilde ayarlamanız gerekir. Son olarak, elinizle işaret parmağınızın üst kısmıyla ukuleleyi destekleyebilirsiniz. Bu üç noktayla beraber çalgıyı desteklemek faydalı olabilir. Ardından dilediğiniz melodiyi rahatlıkla çalabilirsiniz. Çalgıyı askı ile çalacaksanız herhangi bir tutuş yöntemine ihtiyaç yoktur. Askı uzunluğunu kendinize göre ayarladıktan sonra göğsünüze sabitleyebilir ve rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Her iki şekilde de doğru tutuş son derece önemlidir. Doğru tutuş sayesinde kaygısız bir şekilde kullanım sağlayabilir ve müziğinize ileri seviyede odaklanabilirsiniz. Aynı şekilde ukulelenin yanlış tutuşu, ergonomik kullanımı da engeller. Bu da uzun süreli çalışmalarda ağrılara neden olabilir.