placeholder
"

Yağlıboya

" araması için 11745 sonuç listeleniyor
Dyo Sen 15 lt
KARGO BEDAVA
DyoSen 15 lt
800 TL
Sepete Git

Yağlı Boya

Yağlı Boya Seçeneklerinden Yararlanın

Fransa’daki Chauvet Mağarasındaki bulgular yedi sanattan biri olan resim sanatının milattan yirmi beş bin öncesine kadar dayandığını gösterir. Bu tarihte yapılan resimlerin, mağara duvarlarına kazınmış ve bir kısmı da renklendirilmiş olarak bulunması tarihçileri şaşırtsa da günümüze kadar uzanan zaman diliminde birçok farklı teknikle resim yapmaya devam ediyoruz. Bugün, özellikle kullanılan malzemelere göre farklı tekniklerde resim yapmak ya da boyamak hem sanatçılar açısından hem de bu işi hobi olarak değerlendirmek isteyenler tarafından mümkün. 1500’lü yıllardan beri kağıt, karton ya da keten bez üzerine tüp içinde özel hazırlanmış yağlı boyaları sert kıllı fırçalar yardımıyla resim yapma tekniğine yağlı boya tekniği denilmektedir. Vermeer, Leonardo da Vinci ve Van Gogh, Bob Ross yağlı boya tablo modellerinin en önemli temsilcilerindendir. Diğer resim tekniklerine kıyasla yağlı boya teknikleri kullanarak daha uzun zaman korunabilmesi ile ön plana çıkmaktadır. Farklı pigmentlerin oluşturduğu karışıma, bağlayıcı görevi üstlenen yağın kurutulmasıyla oluşan boyalar daha sonra içlerine eklenen renk karışımlarıyla birlikte farklı ebatlardaki boya tüplerinde muhafaza edilir. İçerisindeki yağ oranı ve yoğunluklarına göre resmin yapıldığı yüzeyde kalıcı bir etki bırakarak ressamın hayal gücüyle bütünleşir ve ortaya benzersiz bir sanat eseri çıkar. Bazı profesyonel ressamlar kullanacakları yağlı boyaları kendileri yapıyor olsalar da yine birçok profesyonel ve amatör ressam da hazır olarak kullanılan yağlı boya setlerini sıkça tercih edilmektedir. Bu setlerde başlangıç olarak gerekli olan boya ve fırça çeşidi bulunmaktadır. Bazı setler boya ve fırçanın yanı sıra farklı ebatlardaki tuvaller de eklenebilir. Farklı zeminlerde ve farklı türde fırçalarla yağlı boya yapabilmek mümkündür. Resim yapmaya yeni başlayanlar için gerekli tüm malzemelerin (zemin, boya ve fırça) standart olarak bulunduğu yağlı boya başlangıç seti dışında her malzeme tek tek de edinilebilir. Seçilen malzemelere göre ortaya çıkacak olan eser de değişik dokuda ve görsellikte olacaktır. Resim yaparken kullanılabilen bu malzemeler dışında yapılan hataları düzeltebilmek ve tamamlanan resimleri muhafaza edebilmek için farklı malzemeler de bulunmaktadır. Bu düzeltici ve muhafaza edici malzemeler sayesinde sanat eserlerinizi uzun yıllar koruyabilirsiniz. Setler dışında hangi malzemeyi hangi zemin üzerinde hangi fırçayla kullanmanız gerektiğini pratik sayınızı arttırarak ve farklı ressamların resimlerini inceleyerek öğrenebilmeniz mümkündür.

Yağlı Boya Tuvalden Başlar

Yağlı boya kullanımı için öncelikli olarak resmin yapılacağı zemini seçmek gerekir. Kullanılacak diğer malzemeler de bu zemine uygun ve zeminin boyayı yeterli oranda emmesine ve tutmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tuval olarak da adlandırılan zemin için yağlı boya defteri, yağlı boya kağıdı veya ahşap yağlı boya zemini dışında en yaygın seçenek Amerikan bezi ya da bir diğer adıyla patiska bezdir. Tahta çerçeveye gerilmiş ve sabitlenmiş bu bez yaptığımız resmin zeminini oluşturduğu gibi aynı zamanda resmimizin güzel gözükmesine de olanak sağlar. Bu nedenle ister evde yaptığınız tuvaller isterse satın alacağınız yağlı boya tuvali olsun sentetik elyaf gibi elektriklenmeye olanak sağlayacak bir kumaş türü seçilmemelidir. Bu sayede tozlanma ve kirlenme azalacak ve resminizi daha uzun süre muhafaza edebileceksiniz. Hem profesyonel hem de amatör olarak resimle ilgilenenlerin yağlı boya başlangıcı için dikkat etmesi gerek en önemli resim malzemesi tuvaldir. Hem yapım aşamasında hem de resim uzun yıllar korunmasında doğru tuval seçimi büyük önem taşır. Doğru malzemeden yapılan bir tuval seçimi sayesinde diğer resim malzemelerinin seçilmesi gerekir. Naylon ya da sentetik malzemelerden seçilen bir tuval maliyet açısından faydalı gözükse de, boyanın kusmasına ve çatlaklara neden olur. Pamuklu ve astarlı bezlerden yapılmış bir tuval ise boyanın arka kısma geçmesine engel olacağı için daha doğru bir tercih olur. Tuval çıtasının da hem yapılacak resmin boyutunda hem de tuval bezinin gergin kalmasında büyük önem taşır. Kurutulmuş ve budaklarından ayrılmış bir tuval kullanım aşamasında kolay yağlı boya yapılabilir. Eğer hem sulu hem de yağlı boya çalışmasını aynı zemin üzerinde yapılacaksa bunun için özel olarak üretilen yağlı boya astarı kullanılabilir. Seçeceğiniz tuvalin boyu yapacağınız resme göre farklılık göstermelidir. Doğru tuval seçimi sayesinde resminizin hayal ettiğiniz gibi görünen yağlı boya çalışması yapabilirsiniz. Küçük boyutlu tuvaller detayları daha az göstereceğinden, detay içeren bir resim yapmayı düşündüğünüzde orta büyüklükte ya da büyük çerçeveli bir tuval seçmeniz gerekir. Büyük boyutlu tuvallerde yapacağınız resmin ölçüleri de bu tuvale uygun olmalıdır. Büyük tuvallerde çizeceğiniz resmin küçük boyutlu olması tuvalde boşluklar kalmasına neden olur. Küçük ölçekli tuvale yapılan büyük resimler basık ve kalitesiz, tam tersi bir durum için de yayılmış bir görüntü elde etmenize neden olur. Doğru ölçekli tuval seçimiyle resmin estetik görünümünü doğru aktarılabilir. Eğer tuval arkasına yardımcı olması için bir şövale de kullanılacaksa bu şövalenin de büyük boyutlarda olması gerekir. Böylece hem küçük boyutlu hem de büyük boyutlu tuvallerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hangi Yağlı Boya

Günümüzde yağlı boya malzemeleri olarak keten, ceviz, haşhaş tohumu ve aspir yağı gibi maddeler kullanılmaktadır. Boyanın kuruma süresi ve dayanıklılığının yanı sıra sararmaması ve deforme olmaması için boya kalitesi öncelikle kriterlerden bir tanesidir. Teknolojinin gelişmesi ile üretilen yağlı boyaların hem kalitesi hem de maliyetleri kullanıcılara uygun olarak yağlı boya tüpleri içerisinde satışa sunulmaktadır. Işığa dayanaklı olarak üretilen yağlı boyalar, kokusuz yağlı boya bu teknolojik gelişmeler sayesinde kullanılabilmektedir. Boyalarda kullanılan malzemelerin benzer olması yapacağınız resimde katman oluşumunu azaltacağı için kullanım ömrünü arttıran bir diğer özelliktir. Yağlı boya yağı kullanarak boyaların ömrünü uzatabilirsiniz. Yeni bir hobi edinenler için boya rengi seçimi de büyük bir önem taşımaktadır. İster reprodüksiyon resimlerde isterse tamamen özgün ve yaratıcı resim yaparken farklı yağlı boya renk isimleri kullanılabilir. Renkli yağlı boya için üç ana renk olan sarı, kırmızı ve mavi renklerini edinmek ressamın elini kolaylaştıracaktır. Bu yağlı boya renkleri sayesinde ara renkleri de elde ederek resminizi hayallerinize uygun olarak çizebilirsiniz. Profesyonel ressamlar genellikle iki ana rengin dışında iki de nötr renk kullanmaktadırlar. Yağlı boya ana renkler dışında yapmayı düşündüğünüz resme göre farklı ara renkleri hazır olarak temin etmeniz de mümkündür. Resim yaptıkça farklı ara renkler yapabilir ya da satın alarak kullanabilirsiniz. Beyaz, siyah, kırmızı, gri, yeşil renkli yağlı boyalar edinmek başlangıç için yeterli olacaktır. Yapacağınız resme göre mat yağlı boya da tercih edebilirsiniz. Bu renkler dışında kapatıcı olarak kullanılan beyaz renk yağlı boya da resme başlamadan elinizin altında olması gerekir. Elbette diğer renklerde olduğu gibi beyaz deyip geçmemekte fayda var. Kurşun beyazı olarak adlandırılan beyaz rengi çok çabuk kararma yapabilir ve resminizin deforme olmasına sebep olur. Bunun yerine daha az kapatıcılığa sahip olan çinko beyazını tercih etmeniz durumunda resimlerinizin zaman ilerledikçe kararma yapmasına engel olabilirsiniz. Beyaz yağlı boya fiyatları da çeşitlere göre farklılık gösterir. Bunlar dışında resminize efekt katmak için simli ve fosforlu yağlı boya da tercih edebilirsiniz. Resme yeni başlayanlar için yağlı boya ile resim yapmak silinebilmesi ya da üzeri boyanarak devam edilmesi açısından tercih edilebilir. Henüz yaşken renklerin birbirine karışması zor olacağından çizilecek detaylar daha az karmaşıklaşır. Resim yaparken gün ışığından faydalanmak ressama doğru aydınlatma imkânı sunar. Yağlı boya inceltici ile açılmış bir boya, istediğiniz parlaklık ve yoğunluğa sahip olacaktır. Bunun yanı sıra resim için ihtiyacınız olan renklerden yine ihtiyacınız olacak kadarını palete aktardığınızda kalan boyanın israf olmasının önüne geçebilirsiniz. Yine de kalan boya olması durumunda paletinizi boyaların üstünü örtecek kadar su olan bir kaba koyduğunuzda birkaç gün kurumasını önleyebilirsiniz.

Yağlı Boya ve Fırça Uyumu

Her ne kadar en kolay bulunabilen resim malzemesi fırça olsa da çeşitleri ve boyutlarıyla kafa karışıklığı oluşturabilir. Fırça ile uğraşmak istemeyenler sprey yağlı boya ve yağlı boya kalemi kullanabilir. Hem yapımında kullanılan malzeme hem de uç şekillerine göre fırçaların resim üzerindeki etkisini oldukça arttırıyor. Boyanın resim yapılan zemine dağılması ve çizilen şekillerin istenen etkiyi yaratabilmesi için doğru fırça seçimi son derece önem taşımaktadır. Yağlı boya fırçası yapıldığı malzemelere göre doğal ve sentetik olmak üzere iki çeşit olarak üretilmektedir. Doğal fırçalar at, öküz, sincap gibi hayvanların kıllarından üretilmektedir. İnce çalışmaları kolaylıkla yapabileceğiniz doğal fırçalar sentetik fırçalara oranla daha kısa ömürlüdür. Fırça izini oluşturmaması sebebiyle son yıllarda samur fırçalar popülerlik kazanmıştır. Sentetik fırçalar ise doğal olmayan malzemeden üretilir. Hem uzun ömürlü olması hem de maliyet açısından sentetik fırçalar daha çok tercih edilir. Kullanacağınız fırçanın nasıl bir uç yapısına sahip olduğu resminizin göze hoş görünmesinde önemli etmenlerden birisidir. Oval uçlu fırçalar boyanın nemliliğini kuruyken de ıslakken de benzer oranda tutabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle yağlı boya resimlerden ziyade suluboya resimlerde daha çok tercih edilmektedir. Yassı fırçalar ise geniş yüzeyleri daha rahat boyama imkânı sunar. Bu sayede hem boyanızı hem de zamanınızı daha ekonomik kullanabilirsiniz. Bu iki fırça türü dışında gerekli olabilecek bir başka fırça türü ise yelpaze fırçadır. Katman ve efekt kullanımında tercih edilen yelpaze fırça aynı zamanda zeminde biriken boyaların temizlenmesinde de kullanılabilir. Profesyonel yağlı boya fırça seti içerisinde farklı ıç yapılarında fırçalar bulunmaktadır. Fırça satın alırken dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise fırçanın kalınlığıdır. Piyasadaki fırçalarda fırça numarası yükseldikçe uçları kalınlaşmaktadır. Bu nedenle ince çizimlerde düşük numaralı fırçalar, geniş boyamalarda ise daha yüksek numaralı fırçalar tercih edilmelidir. Resme yeni başlayanlar yağlı boya fırça seti kullanabileceği gibi bir veya iki adet düşük numaralı bir adette yüksek numaralı fırça edinebilir. Resim yapma süresi ve tecrübesi uzadıkça ayrıntılara daha çok dikkat edileceği için aynı boy fırçalardan iki adet temin edilebilir. Bu sayede bir tanesini açık renkler için kullanırken diğerini koyu renklerde kullanabilirsiniz. Fırçalarınızın bakımı için resim bittikten sonra terebentin ile kabasını aldıktan sonra ılık suda sabunla yıkayabilirsiniz. Tinerle temizleme tavsiye edilen bir yöntem değildir ve fırçanızın kullanım ömrünün azalmasına neden olur.

Yağlı Boyada Kullanılan Diğer Malzemeler

Resim yaparken yalnızca fırça, boya ve tuval kullanmak bazen yeterli olmayabilir. Yardımcı malzemeler sayesinde resminizi daha güzel hale getirebilir, yapılan hataları düzeltebilir ve resminizi daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Boyaların kalite ve yağ oranlarına uygun olarak farklı türdeki incelticilerinden yararlanmak resmin parlaklığına etki edeceği gibi tuval üzerinde boya birikmesine de engel olur. Resmin güzel ve parlak gözükmesi resim için üretilen yağlı boya vernik ile mümkündür. Bu yağlı boya verniği yine kalite ve kullanılan malzemesine göre değişik çeşitlerde bulmak mümkündür. Vernikleme işleminin yapılması resmin tam kurumasından sonra olmalıdır. Bu işlem için ayrı ve özel bir fırça kullanabileceğiniz gibi mevcut fırçalarınızdan iyi temizlenmiş bir tanesini kullanmanız mümkündür. Resimle uğraşan birçok kişi katmanlarda, su bazlı ya da sentetik yağlı boya kullanımına göre, yağ kullanarak hem boyanın incelmesini sağlar hem de resmin dolgunluğunu arttırmayı amaçlar. Ayçiçek, susam, haşhaş, fındık, keten ve ağaç yağları resim için kullanılabilir. Gerek kuruma süresi gerekse elastik ve dayanıklı olması nedeniyle keten yağı en çok tercih edilen yağ türüdür. Keten yağının sarı renkte olması ve zamanla daha fazla sararması nedeniyle bazı ressamlar Ayçiçek yağını da tercih ederler. Daha soluk bir renge sahip olmasının yanı sıra kuruma süresinin uzunluğu ve kırılgan olması nedeniyle ilk katlarda tercih edilmez. Resim için seçilecek olan yağın sararmayan, tutuculuğu ve elastikliği bulunan bir yağ olması resminizin görünümünü ve korunma süresini arttıran bir özelliktir. Yağın çok çabuk ya da geç sürede kuruması ressamın tercihinize göre farklılık gösterebilir. Resimde kullanabileceğiniz bir diğer malzeme ise yağlı boya spatula ürünüdür. Spatula ile resim yapmak mümkün olsa da asıl kullanım amacı farklı renklerde boyaları karıştırmak ve palet temizlemektir. Bu noktada doğru spatula için paletinizin özelliklerine göre bir tercih yapmak gerekebilir. Başlangıç için sert plastikten yapılmış bir spatula tercih edebileceğiniz gibi paslanmaz çelik bir spatula edinmek de mümkündür. Yağlı boya paleti boyaları bir arada kullanabileceğiniz ve boyaları karıştırarak farklı renkler edebilmenizi sağlar. Renkleri daha iyi görebilmek için beyaz bir palet tercih etmeniz gerekir. Aynı zamanda tercih edeceğiniz paletin boyayı emmeyen bir malzemeden olması gerekir. Yağlı boya çalışmaları fırça setlerini ve paletin temizlemek için genelde terabentin kullanılmaktadır. Kokusuz ve normal seçenekleri mevcut olan terabentin fırçanıza zarar vermeden boyalardan arınmasını sağlar. Alternatif yağlı boya sökücü ürünlerinde en çok tercih edileni yağlı boya sökücü jel ürünüdür.

Yağlı Boya Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Özellikle resme yeni başlayacak olanlar için istenilen her malzemenin bulunması yağlı boya setlerinin tercih edilmesini sağlar. Farklı içeriklere ve çeşitlere sahip yağlı boya seti yakınlarınız için de hoş bir hediye olabilir. Bu setleri satın alırken dikkat edilmesi gereken husus temel malzemelerden kaçını barındırdığı ve kullanılan malzemelerin kalitesi olmalıdır. İçerdiği yağlı boya renk kartelası ve kullanılan malzemelerin kalitesine göre yağlı boya fiyatları da değişiklik olacaktır. Şövale içeren bir set tercih ettiğinizde bu şövaleyi daha sonraki resimleriniz için de, şövaleye uygun bir tuval edinerek, kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yine palet, fırça, spatula gibi malzemelerinizi de bir sonraki resim çalışmasında kullanmanız mümkün. Boya ve diğer malzemeler ise resimden artan miktar kadar daha sonrası için kullanılabilir olacaktır. Setlerde dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise bu diğer malzemelerin sayısı ve kalitesidir. Birçok başlangıç seti ana ve ara renklerden oluşan boyaları, orta ebatlı bir tuvali ve buna uygun bir şövalesi, boya paleti, terebentin, resim yağı, farklı uçlara sahip spatulalar ve fırçalardan oluşur. İçerisindeki malzemelere göre yağlı boya seti fiyatları da farklılık gösterir. Şövaleler tercihe göre ayaklı ya da masa üstü olarak iki çeşide sahiptir. Bu şövaleler tahta ya da metal malzemeden üretilmektedir. Trendyol mağazaları farklı renklerin kombinasyonlarına, boya ve fırça kalitelerine, tuval ve şövale boyutuna göre farklı fiyatlara sahiptir. Satın alacağınız set içeriğinin malzeme kalitesi de fiyat farklılıklarında önemli bir unsurdur. İçerisindeki fırçaların boy ve uç farklılıklarına göre ihtiyacınız olan seti kolayca bulmanız mümkündür. Yağlı boya çeşitleri malzeme kalitesi ve çeşitliği başlangıç setlerine oranla daha yüksektir. Bu setlerde kullanılan metal şövaleler paslanmaya dayanıklı ve uzun ömürlü olabilmektedir. Kullanılan yağlı boyaların kaliteleri de yine başlangıç setlerine kıyasla daha üst segment boyalardan oluşur. Bazı setlerde renk çeşitliliği de fazlalaştırılmıştır. Kullanılan şövaleler genellikle farklı alanlarda resim yapabilmeye olanak sağlayan portatif ve ayarlanabilir metal şövale içermektedir. Profesyonel setlerde kullanılan spatulalar da yine uç ve malzeme farklılığı göze çarpmaktadır. Kullanılan palet genellikle daha fazla rengi aynı anda taşıyabileceğiniz ve bu renkleri karıştırarak yeni renkler elde edebilmenize olanak sağlayabilecek büyüklüktedir. Set içeriğindeki fırçalarda da yine uç ve boyut farklılıkları bulunmaktadır. Profesyonel setler sayesinde kaliteli ve daha çok malzeme kullanarak daha güzel resimler yapabilmek mümkündür. Yaptığınız resimler isterseniz yağlı boya çerçevesi ile muhafaza edebilir, hatta dilerseniz altın varaklı yağlı boya ile bu çerçeveyi de zevkinize uygun boyayabilirsiniz.