"

Margarin

" araması için 179 sonuç listeleniyor

Margarin ve Tereyağ

Yemeklere hayat veren temel mutfak malzemelerinin başında yağlar, özellikle de margarin ve tereyağ çeşitleri gelir. Tencere yemeklerinden fırın yemeklerine, kek börek gibi unlu yiyeceklerden tatlılara kadar pek çok yiyeceğin pişirilmesinde margarin ve tereyağ çeşitleri kullanılır. Margarin ve tereyağ; yiyeceklerin kıvam bulmasını, malzemelerin birleşmesini ve lezzet kazanmasını sağlar. Margarin ve tereyağ çeşitleri, genellikle katı yağlar olarak tek bir başlık altında anılsa da farklılıklar içerir. Bununla birlikte katı yağ ile pişirilmesi gereken yiyeceklerde tercihe göre birbirinin yerine kullanılabilir. Margarin ve tereyağ ürünlerinin lezzetlerinde de farklılık söz konusudur. Bu nedenle yemeğe kattıkları tat değişiklik gösterir. Yemeklerin pişirilmesi esnasında margarin ve tereyağ çeşitlerinden uygun ölçülerde yemeğe katılması önemlidir. Gereğinden fazla margarin ve tereyağ kullanımı yemeğin kalorisini yükseltir. Sağlıklı sofralar kurmak için kaliteli margarin ve tereyağ seçimi yapılmalıdır.

Margarin ve Tereyağ Çeşitleri Nelerdir?

Margarin ve tereyağ çeşitleri, mutfağın vazgeçilmez malzemeleri arasındadır. Yarım kilo, bir kilo gibi farklı miktarlardaki ambalajlarda sunulur. Damak tadına ve tercihe bağlı olarak yemeklerde bazen tereyağ, bazen margarin tercih edilebilir. Ancak margarin ve tereyağ, katı yağlar olmakla beraber farklı içeriklere sahip ürünlerdir. Margarin ve tereyağ arasındaki en temel farklılık, margarin çeşitlerinin bitkisel kökenli fakat sanayi ürünü yağlar olmasıdır. Tereyağ ise süt kaymağı tabakasının yoğunlaşmasından elde edilen hayvansal kökenli bir yağ çeşididir. Dolayısıyla tereyağ çeşitlerinin içerisinde doymuş yağ oranı hayli yüksektir. Tereyağ, besin değeri yüksek ve içerisinde vitaminler barındıran bir yağdır. A, D ve E vitaminleri tereyağında yüksek oranda bulunur. Tereyağ markaları, bazı lezzet farklılıkları sunmakla birlikte ürünün hayvansal yağ özelliğini korur. Tereyağ, yapısı gereği evde üretilebilen doğal bir ürün olmakla beraber margarin evde ya da mutfakta üretilemez. Margarin ve tereyağ çeşitleri yüksek kalorilidir. Margarinler pek çok bileşenden oluşur ve daha ekonomik ürünlerdir. Yemeklerin hemen her türünde ve hamur işlerinde margarin ve tereyağ çeşitlerinin her ikisi de kullanılabilir. Ortaya çıkan lezzetler ve besin değerleri arasında farklılık oluşur. Özellikle hamur işi ürünlerde, kek, poğaça, kurabiye gibi yiyeceklerde margarin ve tereyağ seçimi, kıvamı ve lezzeti etkiler. Bazı yemeklerde margarin ve tereyağ karışık olarak birer ölçek kullanılabilir. Margarin ve tereyağ ürünleri seçilirken kaliteli ürün kullanmaya özen göstermek gerekir. Margarin ve tereyağ seçimi yemeklerin lezzetini ve kıvamını olduğu kadar sağlığı da doğrudan etkiler. Margarin ve tereyağ çeşitleri arasında miktar ve türlerine göre fiyat farklılıkları bulunur. Endüstriyel bir ürün olmasından ötürü margarin fiyatı daha ekonomik iken süt bazlı bir ürün olan tereyağ fiyatı genel olarak daha yüksektir.

Margarin ve Tereyağ Nasıl Kullanılır?

Margarin ve tereyağ, salata ve benzeri pişirilmeyen gıdalar hariç tüm yemek çeşitlerinde kullanılabilir. Kek, börek gibi hamur işlerinde tereyağı kullanıldığında daha etkin ve kendini belli eden bir aroma bırakır. Damakta kalan daha etkili bir lezzet ortaya çıkarır. Bununla birlikte hamur işlerinin daha kokusuz ve hafif olması için hazırlanan hafif içerikli margarin çeşitleri de vardır. Ayrıca margarin hamur işlerinin daha geç bayatlamasına yardımcı olur. Besin değerleri açısından tereyağ daha besleyicidir. Tereyağ içerisinde yüksek oranda A, E, D, K2 vitaminleri bulunur. Bu nedenle mutfaklarda bazı yemeklerin pişirilmesinde tereyağına yer vermek sağlık açısından fayda vardır. Özellikle K2 vitamini nadir bulunan bir vitamin olarak vücut için çok değerlidir. Bazı önemli hastalıkların önlenmesinde etken maddedir. Margarin ve tereyağ kıyaslandığında tereyağı çeşitlerinin kilo aldırma riskinin daha düşük olduğu görülür. Tereyağını uygun ölçülerde tüketmek vücudun direncini artırır ve metabolizmayı dengeler. CLA olarak adlandırılan çok değerli bir yağ asidi içeren tereyağ, hastalıklara karşı korunma sağlar. Aynı zamanda anti-kanserojen bir maddedir. Tereyağ, kalp ve damar sağlığı açısından da sağlıklı bir yağ çeşididir. Margarin ve tereyağ, yemeklerde uygun ölçüde yer aldığında yemeğin doyurucu özelliğini artırır. Margarin ve tereyağ kullanımı esnasında yağın yanmamasına özen gösterilmelidir. Yemek malzemelerinin içerisine margarin ve tereyağ parçaları hafif eritilerek ya da yumuşatılmış halde katılmalıdır. Margarin ve tereyağ, yemeklik malzeme içerisine dengeli bir miktarda katılmalı, yağ tabakasının yemeğin lezzetini bastırmasına meydan vermemelidir.