placeholder
"

Yağlı Boya Fırça Seti

" araması için 381 sonuç listeleniyor

Yağlı Boya Fırçası Modelleri Trendyol'da!

Yağlı Boya Fırça Seti

Yağlı boya resim, resim sanatında sıkça kullanılan bir tekniktir ve birçok ünlü ressam da tablolarında yağlı boya tekniği kullanmıştır. Bağlayıcı madde olarak çeşitli bitki yağları ile pigmentlerin karışımından yağlı boya elde edilir ve kalitesi sebebiyle çoğu resim sanatı ile ilgilenen kişi tarafından tercih edilir. Yağlı boyayı tuvale uygularken ise çeşitli fırçalar kullanmanız gerekir. Çünkü farklı elementlerin boyanması için kullanılan yağlı boya fırçaları da birbirinden farklıdır. Bir yağlı boya fırçasının kalitesi ise hem fırçanın kıllarına hem de fırçanın sapına göre değişkenlik gösterir. Doğru yağlı boya fırçasını kullanmak neredeyse iyi bir resim yapma becerisi kadar önemlidir. Doğal kıllı yağlı boya fırçasından deve kılı fırçalarına kadar birçok yağlı boya fırçası bulunur. Yağlı boya ise daha çok önceden resim temeli olanlar için tavsiye edilir. Özellikle ince uçlu yağlı boya fırçaları ile yapılan resimler, bu işe yeni başlayacak olanları zorlayabilir. Fakat önceden karakalem ya da eskiz gibi çalışmalar yapan kişiler yağlı boyayı rahatlıkla yapabilir. Önceden farklı tekniklerle çalışıp, şu anda yağlı boyaya geçmek isteyenler ya da yeni başlayanlar için yağlı boya resim fırça setleri bulunur. Hatta bu setlerin bazılarında tuval ve yağlı boya hediyesi de bulunur ve bu sayede tek seferde ihtiyacınız olan tüm yağlı boya malzemelerini alarak bu sanata giriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, yağlı boya resim sanatında orta seviyede ya da profesyonel olanlar için de yağlı boya fırça setleri bulunur. Bunlardan bazılarında çok ince uçlu yağlı boya fırçaları bulunurken, bazıları ise her uçta yağlı boya fırçası bulunan ve çok sayıda fırçası olan yağlı boya resim fırçası setleridir.

Yağlı boya fırça seti içerisinde de farklı fırça kıllarına ve saplarına sahip birçok yağlı boya fırçası bulunur. Bu setlerin içerisinde bulunan fırçaların hepsi farklı kalınlıklarda ya da tamamı aynı kalınlıkta olabilir. Bu sebeple ihtiyacınıza uygun kaliteli bir yağlı boya fırça set edinmeniz gerekebilir. Yağlı boya fırça setlerinin içerisinde bulunan fırçaların ucu farklı malzemelerden üretilir ve farklı uçlara sahip ince ve kalın fırçalar bulunur. Bunun yanı sıra, içeriğinde 3 ya da 5 tane fırça bulunan yağlı boya fırça setlerinin yanı sıra içerisinde 100, 200 gibi çok sayıda fırça bulunan yağlı boya fırça seti de bulunur. Bu sayede ihtiyacınız olan tüm yağlı boya fırçalarını tek seferde edinebilirsiniz.

Kaliteli Yağlı Boya Fırça Seti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yağlı boya resim fırça seti seçerken domuz kılından üretilen sert kıllı fırçaların bulunduğu setleri tercih etmeniz yağlı boya yaparken daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bunun yanı sıra, fırçayla desen yapmanız gerekiyorsa saç fırça kullanmanız gerekebilir. Yuvarlak fırçaları eski ressamlar daha fazla kullanmıştır fakat yuvarlak uçlu yağlı boya fırçalar daha çok çizgisel çalışmalara imkan verirler. Geniş kenarlı enli fırçalar ise uzun ya da kısa tüylü olarak piyasaya sürülür. Bu fırçalar yağlı boyayı geniş bir alana sürmenize olanak sağlar ve ensiz tarafıyla ince bantlar çekmenize yardımcı olur.

Kısa kılları ve uzun bir sapı olan yağlı boya fırçaları daha çok tavsiye edilir. Özellikle büyük bir tuvalde yağlı boya yapmayı düşünüyorsanız, uzun saplı yağlı boya fırçalarından kullanmanız oldukça önemlidir.

Yağlı boyalarınızı seyreltmek ya da fırçanızda kalan yağlı boyaları temizlemek için ise terebentin ya da beyaz ispirto gibi bir çözücü de edinmeniz tavsiye edilir. Bu çözücü içerisine yağlı boya fırçanızı batırdıktan sonra ise fırçanızı sabun ve su ile temizleyebilirsiniz. Bu sayede yağlı boya fırçalarınızı uzun süreli olarak kullanabilirsiniz.

Yağlı Boya Fırça Seti İçerisindeki Fırçaların Özellikleri

Yağlı boya fırçaların ucundaki kıllar farklı malzemelerden üretilir. Bu malzemeler ise sentetik, tay kılı, samur, domuz kılı ve öküz kulağı kılı gibi birçok farklı elementten üretilebilir. Mesela, ucu samurdan üretilen fırçalar genelde sulu boya resim için kullanılsa da, yağlı boya yaparken de oldukça uygundur. Fakat, yağlı boya sanatında en yaygın olarak kullanılan uç domuz kılından üretilen fırça uçlarıdır. Domuz kılından üretilen fırça ucuna sahip yağlı boya fırçaları ile daha kaliteli ve göze hitap eden yağlı boya resimler yapılsa da, bazı durumlarda fiyatının uygunluğundan dolayı farklı malzemeden üretilen uçlara sahip yağlı boya fırçalar kullanılır. Özellikle yağlı boyaya yeni başlayacak olanlar sentetik malzemeden üretilen fırça uçlarının olduğu yağlı boya fırçalarını dahi kullanabilir. Çünkü, ilk başta fırçanın hangi malzemeden üretilmesinden ziyade hangi tip uca ve hangi boyda sapa sahip fırçalarla nasıl yağlı boya resim yapılacağı önemli olabilir. Fırçanın ucunun üretildiği malzemelerin yanı sıra, yağlı boya fırçalarının ucunun özelliğine göre de yağlı boya fırçalar değişkenlik gösterir. Yelpaze fırça, düz kesik fırça, ayrıntı fırçası, yan kesik fırça ve kedi dili fırça gibi birçok yağlı boya fırça çeşidi bulunur. Bu çeşitliliğinin yanı sıra, bu fırçaların hepsi farklı numaralarda bulunur ve bu numaralar ise yağlı boya fırçasının ucunun kalın ya da ince olmasını belirler. Bu sebeple bir yağlı boya fırça seti almadan evvel, set içerisinde bulunan fırçaların uçlarına, uçların hangi malzemeden üretildiğine ve hangi numaralara sahip olduğuna dikkat etmeniz tavsiye edilir. Bu sayede tuvale uygulayacağınız yağlı boyaları doğru fırçalar ile doğru şekilde uygulayabilirsiniz.

Yağlı Boya Fırçasının Kullanımı

Yağlı boya fırçalarını el ile uçlarından rahat bir şekilde tutmanız ve boyayı fazla kendinizi kasmadan rahat bir şekilde tuvale aktarmanız birçok ressam ve resim öğretmeni tarafından tavsiye edilir. Bir miktar kullandığınız yağlı boya fırçalarının ise kullanımı rahattır. Yağlı boyayı tuvale aktarırken ise yağlı boya fırçasının uç kısmına bir miktar boya alıp tuvale resim çizmeniz yeterlidir, fırçanın bütün kıllarına çok miktarda yağlı boya alarak tuvale aktarmanız ise yağlı boya yaparken sorun yaşatabilir. Aynı zamanda fırçaya çok miktarda alınan yağlı boya, fırçanın madeni olan iç tarafına denk gelebilir ve orayı da temizlemek zor hale gelebilir.

Kullandıkça uçları kısalmış yağlı boya fırçalarının ucundaki kılları uzatmak için de fırçanın iç kısmı olan madeni kısma kibrit alevi tutulur, ısındıktan sonra ise kılların ucundan çekilerek uzatılır. Bu işlemi tamamladıktan sonra ise sabunla kılları yıkayarak yağlı boya kıllarını uzatma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yağlı boya fırçasını temizlemek için tiner ya da fırça temizleyicisi kullanabilirsiniz. Boş bir reçel kavanozu içerisine temizleyici ya da tineri dökün ve daha sonrasında temizleyicinin fırça kıllarının tamamına ulaşabilmesi için fırçayı kenarlarına değecek bir biçimde hareket ettirin. Fırçanın su ve sabun yardımıyla temizleme işlemini tamamlamadan evvel bu işlemi birkaç kez yapmanız gerekebilir. Ayrıca, fırçanızı temizledikten sonrasında da tineri gidere dökmemek amacı ile kavanozu bir kapakla kapatın. Ertesi güne kadar dibe çökecek olan boya yeniden kullanılamaz. Kalan fırça temizleyicisini tekrar kullanmak için başka bir şişeye doldurun. Dipte kalan yağlı boyayı ise çöp kutusuna atmadan evvel kuruması için bir kavanozda bekletebilirsiniz. Bu şekilde tasarruflu bir eylem gerçekleştirebilirsiniz.

Profesyonel ya da Yeni Başlayanlar İçin Yağlı Boya Fırça Seti

Yağlı boya yapmak için fırça set arayanların bir kısmı bu sanata yeni başlarken, bazıları ise bu işte profesyonel olabilir. Bu sebeple birçok yağlı boya fırçası üreticisi yeni başlayanlar için ayrı, profesyonel olanlar için ayrı yağlı boya fırçalar ve fırça setleri üretir. Yeni başlayanlar için yağlı boya fırça setleri yağlı boya yaparken kullanımının daha kolay olması sebebiyle genelde kalın uçlu ve uzun saplı olurken, profesyonel yağlı boya fırça seti içerisinde ise ince uçlu fırçalar da bulunur.

Her yağlı boya fırça setinin içerisinde birçok farklı uca ve sapa sahip yağlı boya fırçaları olurken, bazı yağlı boya fırça setlerinde daha az fırça bulunur. Bu setler daha çok yeni başlayanlar içindir ve bu seti kullanacak kişinin daha kolay bir şekilde yağlı boyaya adapte olmasını sağlar. Bazı yağlı boya fırça setleri içerisinde ise 40, 60, hatta 100 veya 100’den fazla adette yağlı boya fırçası bulunur. Bu setler ise genelde profesyonel yağlı boya fırça seti olarak bulunur ve yağlı boya sanatında belirli bir seviyeye ulaşmış kişilerin tüm yağlı boya resimlerini yaparken ihtiyacı olacak yağlı boya fırçalarını içerisinde barındırır.

Bunların yanı sıra, bazı setlerin ürün açıklamasında yeni başlayanlar ya da profesyoneller için kullanım imkanı sunan yağlı boya fırçalarını içerisinde barındırdığını belirtir. Bu sayede yağlı boya fırça seti alırken de seviyenize uygun bir yağlı boya fırça setine kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Bazı yağlı boya fırça setlerinin içerisinde birkaç adet farklı renkte ve gramajda yağlı boya ve tuval hediyesi bulunur. Özellikle yeni başlayanlar için oldukça uygun olan bu yağlı boya fırça setleri ile tek seferde bütün yağlı boya malzemelerinizi karşılayabilir, boya ve tuval için farklı bir arayışa gerek kalmadan sanatınızı uygulamaya başlayabilirsiniz. Fakat her yeni başlayanlar için yağlı boya resim fırça setinde tuval ve yağlı boyalar bulunmaz. Bu sayede, daha önce yağlı boya ve tuvale sahipseniz, sadece yağlı boyaya yeni başlayacak olanlar için özel olarak üretilen yağlı boya fırça setlerinden birine sahip olabilirsiniz. Sonuç olarak, ister bu sanata yeni başlayacak olun, ister profesyonel bir şekilde ressamlığı icra edin; ihtiyacınıza uygun bir yağlı boya fırça setine Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hediye Olarak Yağlı Boya Resim Fırça Seti

Eğer sevdiğiniz birisi yağlı boya resim sanatıyla ilgileniyorsa, ona hediye olarak yağlı boya fırça seti aldığınızda oldukça sevinebilir. Bu sayede hem resim sanatını yaparken ihtiyacı olan bir ürün almış olursunuz hem de set içerisindeki fırçaları kullanırken sizi hatırlar. Bunun yanı sıra, siz de sevdiğinize boşa gitmeyecek ya da bir kenara atılmayacak bir hediye almış olursunuz ve sevdiğinizin gönlünü yapmış olursunuz.

Ayrıca, yağlı boya fırça setlerinin bir kısmı guaj boya, akrilik boya ve sulu boya gibi resim tekniklerini uygulamak için de oldukça uygundur. Bu sayede sadece yağlı boya yaparken değil, aynı zamanda başka birçok resim tekniği uygularken de sevdiğiniz sizi hatırlar. Bu tarz setlerin ise ürün isimlerinde ya da ürün açıklamalarında sadece yağlı boya için değil, başka resim teknikleri için de kullanılabilen fırçalar olduğu belirtilir. Bu sebeple gönül rahatlığı ile sevdiklerinize yağlı boya resim fırça seti hediye edebilirsiniz.

Bazı yağlı boya resim fırça setlerinin içerisinde oldukça fazla fırça bulunur, bu yüzden bazı fırçalardan iki ya da daha fazla sayıda bulunabilir. Eğer siz de, sevdiğiniz kişi de yağlı boya resim sanatına ilgiliyse bu tip bir yağlı boya resim fırça seti edinebilirsiniz. İçerisindeki fırçalardan hem siz kullanabilir hem de sevdiğinize hediye edebilirsiniz.

Diğer Resim Teknikleri İçin Yağlı Boya Fırça Seti

Kimi zaman sulu boya, akrilik boya ya da guaj boya gibi boyalar ile resim tekniklerinde kullanılan fırça setleri olsa da, bazı yağlı boya fırça setleri de bu tip boyalar ile resim yapmaya uygundur. Özellikle tuvalin yanı sıra, ahşap, taş ya da seramik gibi farklı yüzeylerde uygulanacak boyalar için yağlı boya fırça setleri de kullanıma uygun setlerdir. Mesela, ucu ince olan yağlı boya fırça seti taş boyama gibi ufak yüzeylerde yapılan ve akrilik boya kullanılan sanatlar için oldukça uygun olabilir. Bazı yağlı boya fırça setleri ise sadece yağlı boya tekniklerini kullanmak için uygundur. Mesela, bazı sulu boya uygulamalarında sadece sulu boya fırçalar kullanılır ve kesinlikle başka boyalar için uygun olan fırçalar kullanılamaz. Bu sebeple, öncelikle bu yağlı boya fırça setlerinin içerisinde bulunan fırçaları yağlı boya haricinde hangi boyalar ile kullanacağınızı belirlemelisiniz. Daha sonrasında ise diğer boyalar ile hangi yüzeyler için bu fırçaları kullanacağınızı saptayarak, en sonunda ise satın almak istediğiniz yağlı boya fırça setinin yağlı boya haricinde kullanacağınız boyalara ve yüzeylere uygunluğunu belirlemelisiniz. Trendyol’da bulunan yağlı boya resim fırça setlerinin ürün isimlerinde ya da ürün açıklamalarında yağlı boya haricinde hangi boyalar için kullanabileceğiniz de yazar. Bu sayede o ürünün size uygunluğunu saptayabilirsiniz.

Her Bütçeye Uygun Yağlı Boya Fırça Setleri

Yağlı boya fırça seti fiyatları setin markasına, içeriğindeki fırçaların hangi kıldan yapıldığına ve fırça saplarının kalınlığına ya da boyuna ve set içeriğindeki fırça sayısına göre değişkenlik gösterir. Bilindik yağlı boya fırçası üreticisi markaların içeriğinde çok sayıda fırçası bulunan yağlı boya fırça seti ile yeni başlayanlar için olan ve içerisinde az sayıda bulunan fırçaların olduğu yağlı boya fırça setlerinin fiyatları birbirinden oldukça farklılık gösterebilir. Bu sebeple ihtiyacınız olan yağlı boya fırça setinin yanı sıra, bütçenize uygun da fırça setini bulabileceğiniz bir platforma ihtiyacınız vardır. Trendyol’da her bütçeye uygun ve her seviyeye, her fırça sayısına sahip yağlı boya resim fırça seti bulabilir, bir tık ile evinize kadar getirtebilirsiniz. Ayrıca, yağlı boya fırçalarını tek tek almaktansa, ihtiyacınız olan tüm fırçaların bulunduğu yağlı boya fırça setini satın almak daha uygun fiyata denk gelebilir. Bu sayede istediğiniz birçok fırçaya tek seferde ve daha uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Yağlı boya fırça setinin yanı sıra, yağlı boya ve tuval ihtiyacınızı da Trendyol uygulaması üzerinden karşılayabilirsiniz. Hatta, içeriğinde yağlı boya ve tuval de bulunan yağlı boya setlerinden de edinebilirsiniz.

Ayrıca, yağlı boya resim fırça setinin içerisinde bulunan akrilik boya ya da samurdan üretilen fırçaları sulu boya için de kullanabilirsiniz. Bu sayede, yağlı boya yapmadığınız zamanlarda akrilik ya da sulu boya ile ilgilenirseniz, farklı bir fırça seti almaksızın halihazırda aldığınız yağlı boya fırça setini kullanabilirsiniz. Bu yüzden de oldukça kullanışlı ve pratik olan yağlı boya resim fırça setleri de, diğer boyalarla yapılan resim teknikleri için de ayrı bir fırça seti almanıza gerek kalmaz. Hemen şimdi Trendyol’da yer alan yağlı boya fırça seti modellerine göz atabilirsiniz.