"

Yolluk

" araması için 35098 sonuç listeleniyor

Dekorasyonunuza Uygun Yolluk Modelleri

Yaşanılan ortamın güzel olması hepimizin arzuladığı bir durumdur. Bu yüzden ev eşyalarımızı seçerken özenli bir şekilde davranıp her zaman evimiz için en uygun olanlarını bulmaya çalışırız. Satın aldığımız ev tekstili ya da dekorasyon ürünlerinin estetik bir görünümde olmasını önemseriz. Bilindiği üzere halısız bir ev çıplak bir izlenim bırakır. Bu nedenle evimiz için aldığımız ilk eşyaların arasında mutlaka halı, kilim ya da paspas yer alır.

Zemine serdiğimiz bu ürünler aslında bir bakıma ev için zaruri ihtiyaçlar kategorisinde bulunur. Çünkü bilindiği üzere soğuk algınlığına bağlı pek çok hastalık üşütmeye bağlı olarak gelişir. Yerlere serdiğimiz halı, kilim veya yolluklar bu gibi sağlık sorunlarını önlemede de önemli bir role sahiptir. Bunun yanı sıra bu eşyalar, ev dekorasyonu tamamlayıcı ve güzelleştirici nitelikte ürünlerdir. Evin odasına ve atmosferine uygun özellikte halı yolluk ve kilimlerin seçimi büyük önem arz eder. Bu doğrultuda dekorasyonunuza ve beğeninize uygun bir şekilde rengârenk ve çeşit çeşit modeller ile evinize renk katabilirsiniz. Doğru bir seçimle evinizde sıcak bir yuva görünümü oluşturabilirsiniz.

Ev dekore ederken mobilyalar, duvarların rengi ve aksesuarlar kadar ev tekstil ürünleri de önemli bir yere sahiptir. Bu konuda halı, kilim ve yollukların ayrı bir önemi bulunur çünkü bu ürünler bir evin olmazsa olmaz parçalarıdır. Renk, desen ve rahatlık bakımından her kesimden kullanıcının beklentisini karşılayacak yolluk halı modelleri Trendyol’da farklı kategoriler altında yer alır.

Evinizi Güzelleştirecek Yolluk Modelleri Hangileridir?

Evinizi Güzelleştirecek Yolluk Modelleri Hangileridir?

Özellikle dar ve uzun alanlarda kullanılan ürünler, daha çok koridorda ya da ufak odalarda tercih edilirler. Koridora serilen yolluklar, eve girerken karşılaşılan ilk ürünlerden bir tanesidir. Bu yüzden, bu ürünlerin estetik ve şık bir görünümde olması evimiz hakkındaki ilk izlenimi çok etkiler. Odanızın ya da koridorunuzun konseptine uyan hoş görünümlü yolluk modelleri ile evinizi güzelleştirebilirsiniz. Bir evin olmazsa olmazlarından olan yolluklar farklı biçimlerde, renklerde, desenlerde ve özelliklerde olabilir. Yolluk modelleri bu bağlamda çok çeşitlidir. Daha özenli bir görünüm elde etmek için özellikle yolluk halıların tercih edilmesi oldukça uygun olacaktır. Halı görünümündeki bu yolluk modelleri kalın yapıda olup daha çok kış mevsiminde tercih edilebilir. Ayrıca dar odalarda ya da mutfaklarda da yolluk halıların kullanılması evinizi daha şık gösterecektir.

Mutfak yolluk modelleri kaymaz yapıda ve kolay temizlenebilen özellikte olmalıdır. Yaygın bir şekilde tercih edilen bir diğer çeşidi ise kesme yolluk modelleridir. Bu yolluk çeşidi sayesinde evimizde boş görünmesini istemediğimiz küçük, büyük tüm alanları örtebiliriz. Özellikle iki katlı evlerin merdivenlerinde kesme yolluk kullanmak oldukça işlevsel bir yöntemdir. Bu ürünler merdiven yolluğu olarak da adlandırılır. Bir diğer yolluk modeli olan kaymaz tabanlı yollukların ise alt yüzeyi daha çok kauçuk ve lateks materyallerinden üretilir. Bu gibi yolluk çeşitlerinin tabanı zemine çok iyi tutunduğu için kaymaları önler. Bu yüzden banyo, tuvalet ya da mermer zeminli alanlarda düşmeye bağlı yaralanmaları önlemek adına bu yolluk modellerinin tercih edilmesi uygun olacaktır.

İnce yolluklar yaz mevsiminde kalın halılar yerine serilerek evde ferah bir ortam oluşturulmasına imkân tanır. Peluş yolluklar ise soğuk kış günlerinde ayaklarınıza sıcacık bir dokunuş yaparak içinizi ısıtır. Aynı şekilde kalın yolluklar da kış aylarında kullanılabilecek ürünlerdir. Beyaz yolluk ile karlı bir kış gününe uyum sağlayacak bir seçim yapabilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz bu ürünün tüylü yolluk olması da daha sıcak bir ortam oluşturacaktır. Kırmızı yolluklar ise evine sonbahar renklerini taşımak isteyen kullanıcıların ilgisini çekebilir. Hasır yolluklar ev içerisinde kullanılabildiği gibi teras ve bahçe gibi dış mekânlarda kullanıma daha uygundur. Ayrıca bu gibi yerlerde yolluk takımları da kullanılabilir. Kelebekli yolluk tercih ederek evinize bir bahar havası taşıyabilirsiniz. Bu tür desenlere sahip yumuşak yolluklar ile dekorasyonunuza canlılık katabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Yolluklar Hangi Kumaştan Üretilmektedir?

En Çok Tercih Edilen Yolluklar Hangi Kumaştan Üretilmektedir?

En çok tercih edilen yolluk modelleri daha çok pamuk materyalinden üretilmektedir. Pamuk kumaş, yumuşak yapısıyla kullanıcılarını konforlu hissettirir. Ayrıca doğal liflerden üretilen bu malzemenin yolluklarda tercih edilmesi sağlık açısından da çok uygundur. Dayanıklı yapısı sayesinde pamuklu yolluklar uzun yıllar güvenle kullanılabilir.

Altın elyaf” adıyla bilinen jüt bitkisi, yolluk dokumasında tercih edilen materyallerden biridir. Bu tür ürünleri uzun yıllar kullanabilmek için kullanım talimatlarına uyulması gerekir. Sert ve sivri ayaklı eşyalar jüt kumaşa zarar verebileceğinden, eşyaların ayakları keçe gibi ürünlerle kaplanarak yollukların hasar görmesi engellenebilir. Ayrıca yolluk üzerindeki eşyaların belirli aralıklarla yerlerinin değiştirilmesi, jüt malzeme üzerine sürekli bir baskı uygulanarak ürünün zarar görmesinin önüne geçer. Parlak ve doğal dokulu jüt yolluklar ile evinize şık ve estetik bir görünüm katabilirsiniz.

Plastik yolluk paspaslar genellikle dış mekânlarda ya da banyo, havuz gibi ıslak alanlarda kullanılan ürünlerdir. Bunlar makinede yıkanabilir yolluklardır. Kaymaz özellikte olduklarından güvenli bir kullanım sağlar. Akrilik malzemeden üretilen yolluklar tıpkı yün halılar gibi yumuşaktır. Kimyasal maddelere, kire ve yağa karşı maksimum dayanıklılığa sahiptir. Güve gibi böceklerden zarar görmez. Parlak ve canlı renkleri güneşten etkilenmez, solmaz. Ürün uzun yıllar formunu ve renklerinin canlılığını korur.

Yün yolluk en konforlu halı çeşididir. Yün, doğal bir malzeme olduğu için ondan üretilen eşyalar da doğal ve sağlıklı bir yapıdadır. Son derece dayanıklı yapısı sayesinde yıllar boyu rengini ve formunu korur. Uzun ömürlü kullanım imkânı sağladığından kullanıcıların bütçesine katkı sağlar. Bunun yanında oldukça narin ve hassas bir yapıda ve güve gibi böceklerin tehdidi altında olduğundan bakımına özen gösterilmelidir.

Çocuklu Evlerde Kullanılabilecek Yolluklar Hangileridir?

Çocuklu Evlerde Kullanılabilecek Yolluklar Hangileridir?

Evimiz için tercih ettiğimiz yolluk modellerinin şık olması kadar işlevsel olması gerekir. Özellikle ev ortamında karşılaşılması muhtemel sorunları sorunları önleyebilir olması bir o kadar önemlidir. Çocuklu evlerde, eşya seçmek biraz daha uğraştırıcı bir iştir. Çocuğun güvenliği ve sağlığı için ev eşyası seçilirken birçok unsura dikkat edilir. Evin içerisinde koşuşturan miniklerin yolluğa basıp düşmemeleri için kaymaz tabanlı yolluk modelleri kullanmak daha uygun olacaktır. Kaymaz yolluk modelleri çocuğunuzun evdeki güvenliği açısından oldukça önemlidir. Bunun dışında çok çeşitli özelliklere sahip yolluk modelleri de bulunmaktadır.

Lazer kesim yolluklar kenarlarında saçak bulunmadığından çocuklu ailelerin kullanımına uygundur. Böylece çocuğunuz bu yollukların üzerinde oyun oynarken ağzına saçaklardan kopacak parçaların girmesi ve rahatsızlık vermesi önlenmiş olur. Jel taban yolluklar da fayans ve laminant yüzeylerde kaymaz özellikte ve leke tutmayan bir yapıda olduklarından tercih edilebilir ürünlerdir. Tüylenme yapmaz; bu sayede çocuğunuz üzerinde güvenle oyun oynayabilir. Jel tabanlı yollukların taban malzemesinde dökülme gibi sorunlar yaşanmaz. Uzun süreli kullanımda kötü koku gibi olumsuzluklar da görülmez. Yıkanabilir yolluk olduğu için çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanarak kolayca temizlenebilir.

Çocuk odası yolluk modellerinin hangi kumaştan üretildiği kadar rengi de önemlidir. Örneğin küçük kızınız için pembe yolluk seçerek odasına şirin bir dokunuş yapabilirsiniz. Kahverengi yolluk toprağı çağrıştıran rengiyle bulunduğu ortamda doğal bir görünüm yaratır. Bu sayede çocuğunuz kendini toprağın üzerinde oturuyormuş gibi hissedebilir. Çocuk odasında eğlenceli ve farklı bir görünüm elde etmek isteyen kullanıcılar, küçüklerin oldukça ilgisini çekecek 3d yolluk modellerini de inceleyebilir. Dijital baskı yolluk modellerinden biri olan 3 boyutlu yolluklar, modern ve ilginç tasarımlardan hoşlanan kullanıcılara hitap eden ürünlerdir. Bu yolluklar çocuklarınızın üzerinde oyun oynamaktan keyif alacağı ve hayal güçlerinin gelişmesine katkıda bulunabilecek türden eşyalardır.

Doğal kumaşların işlenmesi ile üretilen yolluk kilimler, kullanıcıların sağlığına da olumlu etkide bulunur. Bu tür ürünler ayakta tahriş ve alerjiye neden olmaması ile beğeni kazanır. Küçük çocuğu veya bebeği bulunan kullanıcılar pamuk ve jüt yolluk gibi doğal malzemelerden üretilmiş ürünleri tercih edebilir. Böylece hem çocuklarının hem de kendi sağlıklarını koruma altına alabilirler.

Yolluk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilen Özellikler Nelerdir?

Yolluk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilen Özellikler Nelerdir?

Yolluk tercihinde bulunmadan önce ihtiyaçlarımızı belirlememiz gerekir. Yapmamız gereken ilk şey doğru ebatta ürün satın alabilmek için gerekli ölçümleri yapmaktır. Yolluğu sermerk istediğimiz alanın enini ve boyunu ölçmeliyiz. Satın almak istediğimiz yolluğun formunun yuvarlak, kare ya da dikdörtgen biçiminde olmasına da aynı şekilde dikkat etmeliyiz. Farklı boyutlarda üretilen yolluk modellerinden bizim için en uygun olanını tercih etmeliyiz. Uzunluğu kısa olan alanlar için 2 metre eninde yolluk modelleri ideal olurken, daha uzun alanlarda 3 metre yolluk modelleri daha çok tercih edilmektedir.

80x150 yolluk çeşitleri ya da 100x300 yolluk modelleri ise daha çok banyo gibi hem enine hem de boyuna küçük alanlarda kullanılmaktadır. Bu gibi kaymaz taban yolluklara daha çok dekoratif amaçlar doğrultusunda odalarda da yer verilmektedir. Örneğin kaşmir yolluk modelleri oturma veya yatak odalarında çokça tercih edilen dekoratif ve kaliteli ev ürünlerinden bir tanesidir. Çok yumuşak yapıda olmasıyla bilinen kaşmir kumaşından üretilen bu halıları kullanmak son derece keyiflidir. Kullanıcılarına yüksek konfor sunan kaşmir yolluk modelleri çok çeşitlidir. Bu ürünler, 4 mevsim yolluk kullanmak isteyenler için doğru seçenek olabilir. Nefes alan ve geçirgen yapısı sayesinde ısıyı dengelerler; hem soğuk havalarda hem de sıcak havalarda kullanılabilir ürünlerdir. Kaşmir halıların görüntüsü bile insanda dokunma isteği oluşturur. Aynı zamanda bu yolluk çeşidi oldukça estetik bir görünüme sahiptir. Kaşmir ve gri yolluk ile evinizin salonuna güzellik katabilirsiniz. Ayrıca zıtlığın uyumunu yansıtan siyah beyaz yolluk tercih ederek her tür dekorasyona uyum sağlayacak klasik ve şık bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Yolluk satın alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında odadaki diğer mobilyalarla uyumlu bir bütün sağlayabilmek gelir. Örneğin açık renkle boyanmış bir odada sıcak bir dekorasyon oluşturmak için siyah yolluk modelleri arasından seçim yapılabilir. Aydınlık odalarda kontrast sağlamak için koyu renkli ürünler tercih edilebilecek halı türlerindendir. Düz renk yolluklar, içerisinde çok fazla eşya bulunan odalarda kullanılabilir, böylece göz yormayan sade bir dekorasyon oluşturulabilir. Örneğin krem yolluklar ile koridorlarda ve odalarda geniş ve ferah bir stil yakalamak mümkündür. Çünkü sade ve düz renkli halılar bulundukları mekânı daha geniş gösterme etkisine sahiptir. Ayrıca kilim desenli yolluklar ile evinize otantik bir hava katabilirsiniz.

Yatak odası yolluklarında yumuşaklığıyla dikkat çeken shaggy yolluklar tercih edilebilir. Shaggy halılar polyester, polipropilen, polyamid gibi malzemeler ile üretilir. Postu andıran yumuşak bir yapısı vardır. Üzerindeki ipliklerin uzunluğu genellikle 3 ila 6 cm arasındadır. Bu ürünlerin temizlenmesi diğer halı ve yolluklara göre biraz daha zorlu olabilir. Uzun tüylerin arasında biriken kir ve tozların dikkatle süpürülmesi gerekir. Ayrıca bu tür halılar çoğunlukla çamaşır makinesinde yıkamaya uygun bir yapıda üretilir. Banyo yollukları seçilirken dikkat edilen ilk özellik ürünün kaymaz bir yapıda olmasıdır. Banyo gibi sıklıkla ıslanan yerlerde kazaları önlemek amacıyla, fayans üzerinde sabit bir şekilde durabilecek halı ve yolluklara ihtiyaç vardır.

Evin bu kısımları için tasarlanan modeller genellikle oval yolluklardır. Bu sayede banyolarda şık ve minimalist bir görünüm yakalanmaya çalışılır. Koridor yolluk modellerinde kullanılan şekiller çoğunlukla dikdörtgen veya karedir. Yine de evlerin geniş girişlerinde kullanılmak üzere üretilen yuvarlak yolluk modelleri de bulunur. Bu ürünler ile odalar arasında geçişi sağlayan koridor ve antre bölümlerine şıklık kazandırılır. Mutfak halıları yolluk modellerinde de genellikle jel yolluklar tercih edilir. Bu ürünlerin tabanı jel olarak adlandırılan kaymaz ve pütürlü bir malzemeden üretilir. Bu tür yollukların yerini değiştirmek veya katlamak oldukça kolaydır. Jel tabakası halıyı sudan korur. Böylece kayarak düşme gibi olası kazaların önüne geçilmiş olur.

Mutfak için yolluk seçerken öncelikle halının hav yüksekliğine dikkat edilmelidir. Hav yüksekliği halının üzerindeki tüylerin uzunluğunu ifade eden terimdir. Buna göre, mutfak için bir yolluk veya halı satın alırken hav yüksekliği az olan, kolay temizlenebilir, çamaşır makinesinde yıkamaya uygun, kaymaz ve antialerjik ürünler tercih edilmelidir. Evin bu kısmında büyük ebatlı bir yolluğa ihtiyaç yoktur, dolayısıyla mutfaklar için küçük modellerin tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Seçilen ürünün leke göstermeyen bir yapıda olması da önem arz eder. Sürekli yere bir şeylerin dökülmesi ihtimali bulunan bir ortamda leke tutmayan ve kirli görünmeyen bir halı kullanmak doğru bir seçim olabilir. Yine, mutfak ve banyo gibi alanlarda ince yolluk modelleri kullanım ve temizlik açısından kolaylık sağlar.

Yollukların Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yollukların Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Yollukların nasıl temizleneceği konusu üretildiği malzemeye göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte yolluk modellerinin birçoğu elde ya da çamaşır makinesinde yıkanabilir özelliktedir. Satın alınan yolluk, kilim veya halının kumaş türüne göre yıkama şekli de farklı olacağından her ürünün kendi yıkama talimatına uyulmalıdır. Halı, kilim ve yolluklar düzenli olarak süpürülerek üzerlerinde biriken toz ve kirlerden arındırılmalıdır.

Örneğin shaggy halı ve yolluklar yıkanırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bu ürünler diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkanmalıdır. Yıkama işleminde yalnızca halı yıkama şampuanı kullanılmalı ve su sıcaklığı 30°C’yi geçmemelidir. Yıkandıktan sonra düzgün bir şekilde asılarak kurutulmalıdır. Jel tabanlı halıların en dikkat çeken özelliği çamaşır makinesinde yıkanabilir olmalarıdır. Fakat bu işlem halının taban kısmına zarar vereceğinden elde temizlenmesi uzun ömürlü kullanım açısından daha uygun olabilir.

Hasır yollukların temizlenmesi ise nemli bir bez yardımıyla dairesel hareketler ile yapılmalıdır. Silme işlemi bittikten sonra kurutmak için doğrudan güneş ışığı altında bırakılmamalı, serin bir yere serilerek kurutulmalıdır. Yün yolluklar sıcak suyla yıkandığında zarar görebileceği için soğuk su ile temizlenmelidir. Bu işlem sırasında yün deterjanı kullanılmalıdır. Pamuk halılar da çamaşır makinesinde ve elde yıkama programında 30 dereceyi geçmeyen bir sıcaklıkta yıkanabilir.

Yolluk Fiyatları Nasıldır?

Yolluk Fiyatları Nasıldır?

Halı yolluk modelleri fiyatları genellikle yolluğun markasına, üretim materyaline, özelliklerine, modeline ve boyutuna göre değişkenlik gösterir. Yolluk ürünlerinin fiyatlandırma aralığı çok geniştir. Her ihtiyacı ve beklentiyi karşılayan ürünler olduğu gibi benzer şekilde birçok bütçeye hitap eden bir fiyatlandırma şekli de mevcuttur. Yolluk modelleri ve fiyatlarını belirleyen temel unsur üretildiği materyaldir. Örneğin yünden üretilen bir ürünün fiyatı akrilikten üretilen yolluktan daha fazla olacaktır. Yine de yolluk halı fiyatları her bütçeye uyacak şekilde belirlenir. Siz de hem ihtiyaçlarınızı karşılayan hem de beğenilerinize hitap eden en modern yolluk modellerini Trendyol üzerinden satın alabilirsiniz.

Yolluk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yolluk; evlerde, yazlıklarda, ofislerde ve buna benzer pek çok yaşam alanında kullanılan halı çeşitlerinden biridir. Yolluk alırken tüketicilerin öncelikle ihtiyaç ve beklentilerini göz önünde bulundurmaları gerekir. Bilindiği gibi yolluklar, halılara göre daha ince olan ve genellikle uzun yapıda tasarlanan eşyalardır. Yolluklar evlerin giriş kısmında, balkonlarda ve koridorlarda kullanılır. Tüketiciler yolluk alırken bu alanlarda kullanılan diğer dekorasyon unsurlarını göz önünde bulundurmalıdır. Evin genel dekorasyonuyla uyumlu yolluklar her zaman daha şık durur. Ayrıca yollukların kolay yıkanabilmesi ve leke tutmaması da önem arz eder. Küçük parçalardan oluştuğu için yollukları çamaşır makinesinde kolayca yıkayabilmek tüketicilere büyük kolaylık sağlar. Yolluk alırken ıslanabilecek zeminler ile kuru alanlarda kullanılacak ürünlerin ayrımını iyi yapmak gerekir. Özellikle banyo ve balkon gibi alanlara serilecek yollukların çabuk kuruyan veya PVC-plastik materyallerden üretilen yolluklar olması önem arz eder.

Yolluk Ölçüsü Nasıl Alınır?

Yolluk ölçüsü alırken göz önünde bulundurulması gereken temel nokta bu eşyanın nereye serileceğidir. Uzun bir koridora serilecek yolluklar genel anlamda; 80 x 300 cm, 100 x 300 cm, 120 x 300 cm gibi ölçülerde hazırlanır. Yollukların duvar ile arasında en az 5 cm gibi bir boşluk olması tavsiye edilir. Soğuktan korunmak isteyen ve zeminlerin görünmesinden hoşlanmayan tüketiciler duvardan duvara ölçü alarak bu ebatlardaki yollukları tercih edebilir. Yolluklar tüketicilerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda özel ölçüler ile de kesilebilir. Özellikle boy ölçüsü, tüketicilerin talep ettiği doğrultuda kesilir ve gönderilir. Böylece yaşam alanlarına uygun ve estetik görünen ideal boyuttaki yolluklara ulaşılır. Hazır bir yolluğun uzunluğunu ölçmek için ise klasik metrelerin kullanılması gerekir. Kalibrasyonu düzgün bir yolluk doğru ölçüldüğü takdirde kullanmak istediğiniz alana tam uyum sağlar.

Yollukların Kaymaması için Ne Yapılmalı?

Yollukların kaymaması için pek çok pratik çözüm vardır. Bunlardan ilki, yollukların muhtelif noktalarına ve özelliklede dört köşelerine silikon sıkmaktır. Yolluğu ters çevirip silikonu sıktıktan sonra bir süre beklemek gerekir. Silikon kuruduktan sonra yolluk yine düz çevrilerek serilir. Bu işlem yollukların kaymalarını önler. Ayrıca halı kaydırmaz adı verilen malzemeler de yollukların sabit kalmasını sağlar. Köşe noktalar başta olmak üzere yollukların dilediğiniz yerlerine bu kaydırmaz ürünleri yapıştırabilirsiniz. Çift taraflı bant çeşitleri de yollukların toplanmaması ve estetik görünmesi için kullanılan bir malzemedir. Tek taraflı bantları 360 derece kıvırarak ya da direkt çift yönlü bant alarak yollukların altına yapıştırmanız, kayma sorununu ortadan kaldırmak için yeterli olacaktır. Özellikle yolluklarını sürekli olarak kaldırmayanlar bu yöntemi rahatlıkla tercih edebilir. Yollukların kaymasını önleyecek tedbirler almak büzülmeyi engellediği için, bu ürünlerin elektrikli veya robot süpürge çeşitleriyle daha kolay temizlenmesine olanak sağlar.