"

Akü Takviye Kablosu

" araması için 6877 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Akü Takviye Kabloları ve Şarj

Akü Takviye Kablosu

Akü adı verilen taşınabilir enerji kaynağı, gündelik hayatın vazgeçilmez unsurlarından birisi haline geliyor. Elektrik kaynağının arzu edilen yerde, arzu edilen şekilde kullanılmasına imkan veren bu teknoloji, tükenmesi durumunda hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Otomobil, iş makinesi, motosiklet, otobüs gibi çeşitli araç ve gereçlerde kullanılan akü, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren bir araç olarak kullanılıyor. Araçlarımızda ihtiyaç duyduğumuz radyo, gösterge paneli, far gibi elektrik gerektiren sistemlerin enerji temininde görev alan akünün içerisinde yer alan elektrik enerjisi, çeşitli sebeplerle tükenebiliyor. Soğuk hava, aracın durur pozisyonda uzun süre boyunca çalışır halde kalması, araç dururken radyonun veya farların uzun süreler boyunca açık kalması, akünün sahip olduğu enerjinin tükenmesinin altında yatan başlıca faktörler arasında yer alıyor. Akünün tükendiği ve araca enerji sağlayamadığı bu gibi durumlarda akü takviye kablosu ile aküyü tekrar doldurmak ve çalışır vaziyette tutmak mümkün oluyor.

Akü kablosu aracın bagajında fazla yer kaplamadan, acil durumlar için pek çok şöför tarafından kullanılıyor. Akünün boşalması sonucunda yolda kalma ihtimali sıklıkla karşı karşıya kalınan bir durum olduğu için bu konuda önlem almak büyük bir önem taşıyor. Akü takviye kablosu “kırmızı” ve “siyah” olmak üzere iki bakır telden oluşuyor. Akünün artı (+) ve eksi (-) kutuplarını temsil eden bu iki renk, ilgili kutuplar aracılığı ile araçların akülerinin birbirlerine bağlanmalarını sağlıyor. Akü dolumu yaparken aracın ve dolumu yapan kişinin sağlığını korumak adına alınması gereken belli başlı önlemler bulunuyor. Gerekli önlemler alındığı takdirde tamamen güvenilir olan takviye yöntemi ile aküsü boşalan aracın tekrar elektrik enerjisi ile yüklenmesi oldukça kısa bir süre zarfında gerçekleştirilebiliyor. Ancak gerekli önlemlerin alınmadığı durumlarda ise akünün patlaması, aracın elektrik aksamının zarar görmesi ve çeşitli yaralanmaların meydana gelmesi ise kaçınılmaz bir hale geliyor. Bu sebeple gerekli önlemlerin alınması ve akü takviye kablosu seçiminin uygun bir şekilde yapılması, kullanıcı memnuniyeti ve ürün sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Enerjiniz Hiç Bitmesin

Taşınabilir elektrik enerjisi, yaşam alanını oluşturan mekanlardan binek otomobillere, iş makinalarından Avm’lere pek çok alanda vazgeçilmez enerji kaynağı haline geliyor. Gündelik hayatta gerek iş gerekse de özel yaşamı sürdürebilmek için elzem hale gelen otomobil, otobüs, motosiklet gibi araçların akülerinin çalışır ve dolu vaziyette olması büyük önem taşıyor. Araçların marş, radyo, gösterge paneli, abs-eds gibi elektriksel güç ihtiyacı duyan sistemler için gerekli olan akülerin dolu ve çalışır vaziyette olması, güvenli yolculuğun en önemli unsuru olarak ön plana çıkıyor. Yoğunluk ve iş stresi içerisinde aracınız ile ilgilenebilmeniz çoğu zaman mümkün olmayabiliyor. Bu yüzden çeşitli sebeplerle boşalan akünün takviye edilmesi mühim hale geliyor. Marş motoru elektrik enerjisi ile çalıştığı için akünün boşaldığı durumlarda yolda kalmak olası hale geliyor. Bu yüzden yolda kalmamak adına araç içinde her an kullanılmak üzere akü takviye kablosu bulundurmak, kullanıcıları büyük bir stresten kurtarıyor. Araba akü şarj kablosu ile doldurulan akü, aracınızın elektrik aksamının çalışır halde kalmasını sağlıyor. Bu sayede yola, enerji hiç tükenmeden devam edilebiliyor.

Akü şarj kablosu ile çeşitli sebeplerle tükenen akülerin dolumu mümkün oluyor. Aküden aküye takviye kablosu ile kolay bir işlemle biten akünün tekrar dolumu güvenli şekilde gerçekleştirilebiliyor. Akü takviye kablosu kaliteli bir şekilde enerji transferini gerçekleştirebilmesi için gerekli güvenlik önlemlerine harfi harfine uymak gerekiyor. Aksi takdirde hem akünün hem de işlemi gerçekleştiren kişinin zarar görmesi kaçınılmaz hale geliyor. Akü takviye kablosu kalın modelleri ile de tükenen akü enerjisini yenilemek mümkün oluyor. Günümüzde sayıları hızla artan elektrikli motosiklet, bisiklet ve scooter gibi teknolojilerin ihtiyaç duyduğu akü sistemleri de benzer bir şekilde doldurulabiliyor. Jeneratör, asansör gibi elektrik enerjisinin sürekli olarak üretilmesi gereken sistemlerde de akü kapasitesinin büyük olması ve gereken enerjiyi sağlaması akü takviye kablosu ile mümkün hale geliyor. Enerji ihtiyacımız arttıkça akü takviye kablolarına duyulan ihtiyaç da bir o kadar artıyor.

Akü Takviye Kablosu Ne İşe Yarar?

Akü ara kablosu çeşitli sebeplerle boşalan akülerin tekrar enerji ile yüklenmesinde kullanılıyor. Akü paralel ve seri güç bağlantı kablosu ile yolda kalan ve işlerliği yitirilen akülerin tekrar doldurulması ve çalışır vaziyete getirilmesi hedefleniyor. Akü şarj etme ve takviye kablosu ile kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren akülerin, elektrik enerjisinin bitmesi durumunda aracınızın radyo, marş motoru, buji, sensör, gösterge paneli gibi çeşitli elektrik aksamlarının çalışmaz hale gelmesi sonucunda yolda kalması kaçınılmaz hale geliyor. Özellikle marş motorunun elektrik ile çalışan bir mekanizma olmasından ötürü, aracınızın çalışabilmesi için gerekli olan ilk elektrik enerjisini tedarik edebilmesi mümkün olmuyor. Akü takviye kablosu ile ilk çalıştırmada marş motorunun işlev gösterebilmesi için gerekli olan enerjinin sağlanabilmesi hedefleniyor. Marş motoru için gerekli olan enerji sağlandığında, bir süre daha araçlar çalıştırılarak akünün bir süre daha idare edebilecek enerji, aküsü dolu olan araçtan boş olan araca doğru aktarılıyor. Bu sayede o anda eve yahut tamirciye gidebilmek için aracın ihtiyaç duyduğu olduğu enerji sağlanmış oluyor.

Akü ara kablosu artı (+) ve eksi (-) kutuplar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Hem boş hem de dolu araçların akülerinde yer alan bu anot ve katotların birbirleri ile eş olacak şekilde bağlanmaları gerekiyor. Aksi takdirde elektriksel kısa devrenin meydana gelmesi ile birlikte her iki akünün de içinin tamamen boşalması söz konusu olabiliyor. Artı ve eksi kutupların bir araya gelmesi ile birlikte gerçekleştirilen dolum işlemi sayesinde, dolu olan akünün içerisinde yer alan elektriksel enerjinin bir kısmı, boş olan aküye aktarılıyor. Bu noktada akü ara kablosunun kalitesi de bir hayli önem taşıyor. Aküleri elektriksel kapasitesine uygun bakır kabloların kullanılması, oldukça büyük bir önem taşıyor. Bu kablolar, elektriksel iletim sırasında meydana gelebilecek kaçakların önüne geçilmesinde de büyük bir rol oynuyor.

Yolda Bırakmaz

Seyahatiniz sırasında aracınızın aküsünün bitmesi sonucunda yolda kalmanız kaçınılmaz hale gelebiliyor. Yine benzer şekilde iş makineleri, otobüs, kamyon, bisiklet, motosiklet, jeneratör gibi gündelik hayatta büyük önem taşıyan araç ve gereçlerin, akü boşalması yüzünden işinizin ya da yolculuğunuzun yarım kalma olasılığı da hem maddi hem de manevi olarak sıkıntıya girilmesine sebep oluyor. Özellikle iş hayatında her vaktin büyük maddi değerlere karşılık geldiği durumlarda akünün boşalması, ciddi maddi kayıplarla sonuçlanabiliyor. İnşaat sırasında iş makinelerinin aküsünün bitmesi, işin aksamasına ve uzamasına, bu sebeple cihazlar için ödenen kira bedelinin artmasına sebep oluyor. Benzer şekilde bir taksicinin aküsü bittiği için trafiğe çıkamaması gibi sonuçlar da büyük maddi kayıplara yol açabiliyor. Bu yüzden akü bağlantı kablosu ile akünün boşalan enerjisini tekrar yerine getirmek, yarı yolda kalmamanız için oldukça büyük bir önem taşıyor.

Aracınızı yolda bırakmayan kablolar, iki renge sahip olarak satışa sunulmakta. Akü takviye kablosu renkleri kırmızı ve siyah olarak ikiye ayrılıyor. Kırmızı olanı artı kutbu temsil ederken, akü takviye kablosu siyah olanı ise eksi kutbu temsil ediyor. Oto akü şarj kablosu kullanırken bu iki kutba ait olan artı ve eksi yönlerin birbirleri ile eşit olacak şekilde hizalanması gerekiyor. Artı ve eksi kutupların elektrik takviyesi yapılan her iki araçta da aynı kutuplara denk gelmesi büyük bir önem taşıyor. Akü kutup başı kablosu da akünün ilgili kutbuna temas edecek sıkılıkta bağlanması gerekiyor. Aksi takdirde ufak bir temas ile kutup başlarının akü temasından kopması mümkün hale geliyor. Aracınızın aküsünü baz alarak takviye için uygun boyut, ebat ve amper özelliklerine sahip takviye kablolarından seçmeniz, sizin ve aracınızın sağlığı ve uzun ömürlü olabilmesi adına da önemli bir unsur olarak beliriyor. Akü takviye kablosu 1500 amper gücüne sahip modelleri de tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen modeller arasında başı çekiyor. Akü takviye kablosu 3 metre uzunluğunda olması halinde her türlü elektrik takviyesi için yeterli oluyor. İster kişisel otomobiliniz, ister ticari iş araçlarınız, isterse de jenaratör ve asansör gibi enerji üreten hayati ekipmanlarınızın elektrik transferi için olsun, her türlü ihtiyaca uygun akü takviye kablosu ürünlerinden satın almak için Trendyol'dan ürünü seçebilir, hemen siparişinizi verebilirsiniz.

Akü Takviye Kablosu Nasıl Kullanılır?

Akü şarj kablosu kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok faktörü göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bunlardan ilki, akü şarj kablosu artı eksi kutuplara bağlanmadan önce, ilgili akülerin aynı amper gücüne sahip olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Akü amper değerlerinin aynı olduğuna kanaat getirildikten sonra akü takviye kablosu kaç amper olmalı sorusu da karşımıza çıkıyor. Akü ile takviye kablosunun aynı amper özelliklerine sahip olması, bu noktada büyük bir önem taşıyor. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek adına akü takviye kablosu alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu sormak gerekiyor. Akü ve elde bulunan akü takviye kabloların amper değerlerinin birbirleri ile aynı olduklarına emin olduktan sonra aktarım gerçekleştirilecek olan araçların stop eder vaziyette bulunduğuna ve aynı zamanda herhangi bir elektrik aksamlarının çalışır vaziyette bulunmadıklarına da emin olmak gerekiyor. Akü kablosu kullanımı sırasında elektrik kısa devresini önleyebilmek adına ilk önce kırmızı kablonun bir ucunu aküsü boş aracın artı (+) kutbuna, ardından diğer ucunu ise aküsü dolu aracın artı (+) kutbuna yerleştirmek gerekiyor. Bu işlemin ardından ise siyah kablonun bir ucunu aküsü boş aracın eksi (-) kutbuna, diğer ucunu ise aküsü dolu aracın metalik bir aksamına takmak gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken önemli püf noktası, topraklamanın verimli bir şekilde gerçekleşmesi adına siyah kabloyu aküsü dolu aracın aküsünde yer alan eksi kutup (-) yerine, yürüyen aksam dışında kalan herhangi bir metalik aksama takılması olarak karşımıza çıkıyor.

Kabloların uygun yerlere takılmasının ardından ilk önce aküsü dolu olan aracın motorunun çalıştırılması ve 5 ila 10 dakika arasında çalışır vaziyette kalması gerekiyor. Bu 5-10 dakikalık süre zarfının ardından ise aküsü boş olan aracın çalıştırılması gerekiyor. Aküler arasında enerji transferini gerçekleştiren bu iki aracın da motorlarının çalışır hale gelmesinin ardından aküsü dolu olan aracın bir süre gaz pedalına basılı halde 2.500-3.000 devir arasında, vites boşta olduğu halde çalıştırılması gerekiyor. Yeterli elektrik transferinin gerçekleşmesinin ardından ilk önce sırasıyla eksi (-) kutuplardan başlanarak kabloların sökülmesi gerekiyor. Kablo söküm işlemi sırasında da öncelikli olarak, elektriğin aktarıldığı araca veriliyor. Kablo söküm işleminin ardından aküsü takviye edilen aracın bir süre boyunca yürütülmesi ve ya rolanti altında çalıştırılarak aküsünün dolması gerekiyor. İşlemi gerçekleştirirken kablolara dokunmamak ve kabloların, araçların yürüyen aksamlarına temas etmediğine emin olmak gerekiyor. Aksi takdirde çeşitli elektrik atlamalarının, kazaların ve kısa devrelerin gerçekleşmesine zemin hazırlanmış oluyor. Sıklıkla karşı karşıya kalınan bir diğer problem ise akünün patlaması ve aracın elektrik aksamının zarar görmesi olarak gözler önüne geliyor. Böylesi tatsız sonuçların başlıca sebebi ise akü takviye kablosu kutuplarının yanlış bir şekilde bağlanması ve uygun olmayan amper değerlerinin takviye işlemi sırasında kullanılması olarak beliriyor. Akü takviye kablosu tavsiye ve kablo kaç mm olmalı gibi sorularınıza cevap aramadan önce şarj etmek istediğiniz akünün çeşidini, amper özelliklerini ve türünü bilmekte büyük bir fayda bulunuyor.

Akü Takviye Kablosu Model, Özellik ve Fiyatları

Taşınabilir enerji kaynakları günden güne daha da büyük bir önem taşımaya başlıyorlar. Otomobiller, iş makinaları, otobüs-kamyon gibi yük ve toplu taşıma araçları, jenaratör ve asansör gibi araçlar ve elektrikli bisiklet-motosiklet gibi gündelik hayatta sıklıkla kullanılan pek çok araç, akü aracılığı ile elektriğe ihtiyaç duyuyor. Sıklıkla kullanılan bu araçların akülerinde yer alan elektrik enerjisi ise bazı durumlar karşısında tükenebiliyor. Dondurucu kış şartları, durur halde çalışan elektrik aksamı, açık unutulan radyo gibi elektrik tüketen durumlar, aküyü boşaltan durumlar arasında başı çekiyor. İşimizin yarım kaldığı bu gibi durumlarda ise imdada akü takviye kablosu yetişiyor. Bu sayede nerede olunursa olunsun, dolu olan aküden, boş aküye yeter miktarda elektrik enerjisini transfer etmek mümkün hale geliyor. Böylece ister işe isterse de seyahate kalınan yerden devam edilebiliyor. Pek çok farklı ürün grubunda olduğu gibi, akü takviye kablosu model, özellik ve fiyatlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Bu çeşitlilik arasında kullanım ihtiyacına göre satın alınmak istenen modeli belirlemek de oldukça önemli bir hale geliyor.

Akü takviye kablosu fiyat aralıkları, pek çok farklı değişken üzerinden hesaplanıyor. Uzunluk, amper kapasitesi, kalınlık gibi faktörler, akü kablosu metre fiyatı hesaplanırken ele alınan başlıca faktörler arasında yerini alıyor. Burada kablo üretimi için kullanılan malzemenin miktarı, fiyatı belirleyen en büyük husus olarak karşımıza çıkıyor. Akü şarj kablosu fiyatları belirlenirken karşı karşıya kalınan bir diğer husus ise elbette markaların kalite farkları oluyor. Bu noktada akü takviye kablosu satın almadan önce ihtiyacı belirlemek gerekiyor. 16 mm, 25 mm, 35 mm, ve 50 mm akü takviye kablosu modelleri, kabloların kalınlığını belirtirken, elektrik taşıma kapasiteleri hakkında da bilgi veriyor. 1200 amper, 800 amper akü takviye kablolarının yanı sıra 1500, 1000, 600, 400, 200 amper akü takviye kablosu seçenekleri de, takviye işlemini gerçekleştirmek istediğiniz akülerin amper özelliklerine en uygun olacak şekilde üretimi gerçekleştirilen modeller arasında yer alıyor. Amper özelliği farklı olan kablolar ile akülerin takviye işleminin gerçekleştirilmesi büyük bir tehlike arz ediyor. Kamyon, oto ve bakır akü takviye kablosu modelleri de tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilen modeller arasında yerlerini alıyor. Akü takviye kablosu maşası fiyatları da yine belirli aralıklarla değişkenlik gösterebiliyor. İşlem sırasında güvenlik tedbirlerini en üst seviyede tutmak adına bu maşaların kullanımı da tüketiciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Akü ara kablosu ve aktarma kablosu fiyatı hakkında daha detaylı bilgi almak için Trendyol’u inceleyebilir, dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyerek sipariş edebilirsiniz.