placeholder
"

Badem Unu

" araması için 759 sonuç listeleniyor
İngro Glutensiz Badem Unu 5000 G
KARGO BEDAVA
İngroGlutensiz Badem Unu 5000 G
812 TL
Sepete Git
İngro Badem Unu 10000 G
KARGO BEDAVA
İngroBadem Unu 10000 G
1.596 TL
Sepete Git

Badem Unu

Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek İçin Siz de Bademden Faydalanın

Sağlıklı beslenmek birçok açıdan getirisi olan bir yaşam düzenidir. Bu sebeple kişinin kendisi başta olmak üzere sevdikleri için de oldukça önemli bir konudur. Kendini ve çevresine dikkat eden herkes evinde bu düzeni benimseyerek olası hastalıklardan korunabilir. İş sadece hastalık boyutuyla kalmamakla birlikte kişinin günü verimli geçirebilmesine yaramaktadır. Örneğin dikkat dağınıklığı yaşayan bir kimse muhtemelen kansızlık veya B vitamini eksikliğinden mustariptir. Bu durumda beslenme düzeninde bu eksikliği giderecek düzenlemelere gitmesi kişinin yararına olacaktır. Bunun için ise bilinmesi gereken birçok husus bulunur. Dengeli beslenmek için her besin grubundan yemeğe tabağınızda yer vermek doğru olacaktır. Karbonhidratı azaltmak oldukça faydalı olacak olmakla birlikte gerekli miktarda alınmalıdır. Sadece şeker barındıran besinler kan şekerini hızlı yükseltir. Bu sebeple kolayca acıkmanıza neden olur. Birçok besin ise ne yazık ki bu kategoride yer almaktadır. Fast food restoranlarda yenilecek bir yemeğin zararı sanılandan çok daha fazladır. İşlenmiş gıdalar ve katkı maddeleri, yüksek yağ oranı nedeniyle sağlığı tehdit etmektedir. Ve kan şekerini oldukça hızlı yükseltir, daha sonrasında düşük lif içeriği sebebiyle uzun süre sizi tok tutmaz. Tok kalmayacağınız menüleri yüksek kalori ve kötü içeriğine rağmen tüketmek vücut için iyi bir seçim olmayacaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenmede sıklıkla yapılan hatalardan birisi faydalı olduğuna inanılan besinleri ölçüsüz tüketmektir. Örneğin kilo verme döneminde fıstık ezmesi sağlıklı bir yağ olması ve yüksek protein içeriği sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat faydalı içeriği ve yüksek besin değeri sayesinde kilo alma dönemlerinde de tercih edilir. Burada dikkat edilmesi gereken tüketilen porsiyon miktarıdır. Kişiler özellikle aynı şekilde kuru meyveleri bolca tüketir. Bununla birlikte değerli yağlar ve protein deposu kuruyemişler tüketilmektedir. Özellikle gelişim çağında olanların bu besin değeri yüksek yiyecekleri tüketmesi sağlık ve dinç bir vücut için uzmanlar tarafından oldukça gerekli görülmektedir. Badem bu sağlıklı tohumlardan olmakla birlikte içeriği ile siz ve sevdiklerinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Tek başına tüketilebilir olması imkânının yanında özellikle son dönemlerde oldukça yaygın bir kullanımı bulunan badem unu sıkça tercih edilmektedir. Tabağınızda bolca yeşilliğin yanında tercih edeceğiniz badem kalp dostu içeriği ile siz ve sevdikleriniz daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olacaktır.

Gluten Hassasiyetine Karşı Badem Unu

Gluten tartışmalı konumu ile çoğu tüketicinin aklında soru işaretleri bırakmaktadır. Bazı araştırmacılar glutenin insan sağlığına zararlı olduğuna değinmektedir. Fakat bazıları ise oldukça faydalı olduğu görüşündedir. Bununla birlikte gluten hassasiyeti olanlar için durum sanılandan çok daha ciddidir. Farklı hastalıkların gölgesine sığınarak belirtiler gösterebilen bir rahatsızlık çeşididir. Sindirim zorluklarına sebep olmakla birlikte kişilerde migren kaşıntı ve benzeri sıkıntılara yol açabiliyorlar. Bu rahatsızlıkları yaşayanlar glutensiz diyetler tercih ediyorlar. Özellikle çocuklarda gelişimi oldukça kötü yönde etkilemesi ile bilinen gluten, en çok buğday gibi tahıllarda bulunuyor. Buğday ise günlük beslenmemizde ekmeklerde yer alarak aslında herkesin hayatında bulunmakta. Makarnalar mutfakların bir diğer vazgeçilmez glüten içeren besinlerinden. Bazı besinler aynı fabrikada işlenmesi sebebiyle çapraz kontaminasyona maruz kalıyorlar. Bunlardan biri olan yulaf, mercimek gibi gıdalar bu sebeple pek sık tercih edilemiyorlar. Bu durumun aksine badem unu glutensiz yapısına ek kimi glutensiz besinlerin aksine üretim aşamasında glutene maruz kalmıyor. Gluten hassasiyeti bulunanların en çok tercih ettiği unlardan biri olarak bilinmektedir. Bu özelliğinin yanında kullanıldığı tariflere lezzet kattığı gerekçesiyle sevilerek tüketilmekteler. Çölyak hastalığı glutenden en çok mustarip olan hasta grubundalar. Çocuklarda gelişimi olumsuz etkilemesi sebebiyle erken yaşlarda fark edilmektedir. Vücudun istila edildiğini düşünmesi sebebiyle çok şiddetli etkiler gözlemlenmektedir. Bazı kişiler belirgin belirtiler görmemesi sebebiyle tüm ömrünü buna duyarlı şekilde devam ettirebilirler. Bu belirtiler çoğunlukla kendisini sindirim güçlüğü, kabızlık, baş ve karın ağrısı, yorgunluk ve kansızlık şeklinde gösterir. Çölyak hastaları badem unu sayesinde buğdayın kullanıldığı tarifleri rahatlıkla tüketebilir. Bazı kişiler yapılan testlerde çölyak hastası çıkmasalar bile yine de duyarlı olabilecekleri görülmüştür. Bunlara ek huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerin glutensiz beslenme düzeni ile genelde daha rahat bir yaşam sürdükleri görülmektedir. Kişilerin ruhsal durumunu da etkileyen gluten hassasiyeti genelde kaygı ve depresyonu güçlendirmesi ile bilinir. Cilt problemlerine de sebep olması ciddi etkilerinden biridir. Bu durumu anlamak için kan testi yapılarak kesin sonuç alınabilir. Bu semptomları görmekte olan ya da herhangi bir şüphesi bulunan kişilerin en doğru beslenme düzeni ve tetkik için bir doktora danışması doğru olacaktır.

Beyaz Unu Badem Unu ile Değiştirme İmkanı

Buğday aslında yapısında değerli besin öğeleri içeriyor olmasına rağmen üretilen beyaz unlar pek tavsiye edilmemektedir. Her besinin kararında tüketilmesi sağlığı tehdit etmesini engellediği bilinmektedir. Fakat yine de besleyici özelliği bulunan gıdaların tüketiminin faydası tartışılmaz bir gerçektir. Bu noktada beyaz unun sağlığı tehdit edici yönünü iyice bilmek gerekir. Buğday ruşeym buğdayın besince zengin bir kısmıdır ve un üretilirken bu kısım ayrılır. E vitamini ve daha birçok besince zengin olması sebebiyle özellikle bebeklerin gelişiminde belirli bir aydan sonra kullanımı diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte beyaz un üretimi yapılırken bu ve kepeği gibi lifli kısımlardan ayrıştırma işleminden geçer. Lifli kısmının dâhil olduğu un üretimi tam buğday unları için geçerlidir. Bunun dışında beyaz unlar bu kısımların kaldığı zaman tadın değişmesi ve hamur kıvamını sertleştirmesi sebebiyle ayrıştırılarak üretilir. Neticede kişiye tokluk verme yeteneği kalmamaktadır. Çünkü lif bakımından zayıftır. Ayrıca karbonhidrat yapısı sebebiyle çok ağırlık verilmemesi gereken bir besin çeşidi olarak kabul edilir. Kan şekerini hızlıca yükselterek kişilerin diyabet riskini artırmaktadır. Ekmeklerde, tariflerde çok sık kullanılması ve bağımlılık yapıyor olması sebebiyle çok sık bir kullanıma sahiptir. Bu düzen sebebiyle kişiler tarafından sıklıkla tüketilmekte olup kilo artışına yol açmaktadır. Yüksek kilo kalp ve damar sağlığını başta tehdit ediyor olmasının yanında diyabet ve daha birçok hastalığa yakalanma riskini artırmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında beyaz un yerine besleyici bir alternatif ihtiyacı duyulmaktadır. Bunlardan birisi olan toz badem unu ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir seçenek olabilir. Besleyici yapısı ve lezzeti ile vücudunuza sayısız faydası olacaktır. Badem unu faydaları sayesinde vücudunuzda gözle görülür değişiklikler fark edebilirsiniz. Örneğin E vitamini cilde ve saçlara olan faydası ile bilinmektedir. Kozmetik markalarının en etkili ürünleri E vitamini ile zenginleştirilerek üretilir. Badem unu bu vitaminin doğal kaynaklarından biridir. Hatta E vitaminin bilinen en güçlü kaynakları arasında gösterilir. Günlük tüketeceğiniz 90 gram bademin günlük E vitamini gereksiniminizin tamamını karşıladığı uzmanlar tarafından söylenmektedir. Antioksidan yapısı ile vücudunuzu toksik maddelerden arındırır. Kalp sağlığına olan faydası ile çokça tavsiye edilmekle birlikte kemiklere de oldukça yararlıdır. Özellikle kadınlardan daha çok görülmekte olan kemik erimesi rahatsızlığı riski kalsiyum kaynaklarının sık ve doğru tüketimi ile birlikte en aza indirilebilmektedir. Tercih ederek buna katkıda bulunabilir; beyaz un yerine tariflerinizde sağlıklı bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Badem Unu İle Yapılabilecek Tarifler

Ekmek kültürümüzün bir parçası olarak hepimizin hayatında sürekli yer almaktadır. Bunun yanında pastalar ve kurabiyeler de özellikle sevdiklerimiz ile buluşmalarımızda masamızda en çok yer alanlardandır. En güzel tarifleri yapmak için beyaz una ihtiyacınız artık yok. Kıvam olarak en ideal hamur halini alabilmesi için içinden birçok değerli besin ürünleri çıkarılmakta. Faydalı bir seçenek olan badem ununu tercih etmekse oldukça kolay. Özellikle badem unu kullanılarak yapılan tarifler bulunmaktadır. Örneğin yiyeni kendisine hayran bıraktığı söylenen acı badem kurabiyesi yapımında kullanılmaktadır. Yılbaşının yıldızı zencefilli kurabiyeler ise badem unuyla yapılınca yiyenler tarafından oldukça sevilmektedir. Renkli mini Fransız kurabiyeleri olan makaronların sırrı ise bayat yumurta akı ve badem unu kullanılarak yapılması. Kurabiyelere verdiği lezzet ile bilinen badem unu faydaları ise tüketiminin başka bir artışını sağlamaktadır. Uzmanların günde 8 veya 10 adet badem tüketimini önermesi hayatınıza ciddi katkılarda bulunur. Kalp ve damar yollarının tıkanmasını önlemesi sebebiyle tavsiye edilmektedir. Tariflerinizde tercih edeceğiniz bu un aynı zamanda sağlığınız için oldukça faydalı bir adım olacaktır. Sadece kurabiyelerde kullanılmamakla birlikte hemen hemen her tarifi badem ununu tercih ederek yapabilirsiniz. Her öğünde yenilmekte olan ekmek ölçülü davranmak kaydı ile badem unu sayesinde daha faydalı bir şekilde yenilebilir. Bunun yanında gluten hassasiyeti bulunan kişiler hayatlarında bu una sık sık yer vermekteler. Lezzetli ve kokulu ekmeklerin sırrı badem unlu ekmekler aynı zamanda glütensiz bir seçenek olarak hassasiyeti bulunanları da sevindirmekte. Oldukça ilginç bir yaklaşım olarak görülen Paleo diyeti sırasında kullanımı da uygun olarak görülmekte. Paleotik çağda yetişen bitki ve hayvanların tüketimini benimseyen bu yaklaşımda badem en çok tercih edilenler arasında bulunuyor. Hemen her tercihe uygun bu un sayesinde birçok hastalık riskinden kaçılarak tarifler yapılabiliyor. Bunlardan bazıları olan krakerler paketli ve katkı maddeli ürünlerin yerini almaya adaylar. Gluten tüketemeyenlerin yiyebileceği badem unu pazar kahvaltılarının yıldızı pankeklerde de kullanılıyor. Tuzlu tariflerin ağızda dağılan kandil simitleri de bu un ile sevenleri tarafından pişirilmekte. Bunlardan başka dilediğiniz tarifi badem ununu kullanarak pişirebileceğiniz gibi bu konuda dikkat etmeniz gereken unsurlar da bulunmakta. Yanında toparlayıcı olarak bir miktar başka çeşit un kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ya da tariflerinize badem ununu yavaşça ekleyerek ideal kıvamı yakalayabilirsiniz. Aksi halde sert veya toparlanamayan bir hamur elde edebilirsiniz. Bununla birlikte badem unu organik üretim seçeneğiyle özellikle gelişim çağındaki çocuklarınızın sağlıkla büyümesine katkıda bulunacak, gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek bir üründür.

Diyette Badem Unu Kullanımı

Sağlığı korumak kimi zaman iş ve sosyal hayat koşturmacasında oldukça zor bir hal almakta. Dışarıda yenilen yemeklerin büyük bir kısmını işlenmiş ve yağlı gıdalar oluşturuyor. Gelenek ve göreneklerden gelen beslenme alışkanlıkları ise ne kadar lezzetli olsa da bazen sanıldığının aksine pek sağlıklı olmuyor. Diyetisyenler son zamanlarda özellikle üretiminin sıklaşması sebebiyle alınabilirliği çoğalan badem unlarını tavsiye etmekteler. Badem ununun karbonhidrat bakımından düşük hazırlanan diyetlerde kullanımı uygundur. İşlenmiş ve faydasını yitirmiş unların aksine sağlıklı bir seçenektir. Badem unu kalori olarak bir çorba kaşığı miktar ele alındığında 78 olarak ölçülmüştür. Yüz gramı ise 600 kalori olarak kabul edilmektedir. Bir bardak badem unu 485 kalori olmakla birlikte içinde yaklaşık 90 adet badem bulunmaktadır. Doymamış yağlar çoğu hayvansal yağın aksine kolesterol dostudur. Badem ununun yaklaşık yüzde 60’ı ise doymamış yağlardan oluşur. Kalp sağlığını sebeple olumlu yönde etkiler. Günde 9-10 adet yiyebileceğiniz gibi tariflerinizde kullandığınız miktarı bu badem âdeti ile değişim yaparak tüketebilirsiniz. Badem unu karbonhidrat değeri bakımından düşük olmasına ek sağlıklı yağlar sayesinde antioksidan görevi görmektedir. Kalbe ek kanser riskini de azaltmada önemli bir rol oynar. Kolon kanserine yakalanma olasılığını azaltması bu faydasına örnek olarak verilebilir. Kilo verme üzerine diyet uygularken badem unu kan şekerinizi dengelemesi sebebiyle size çok yardımcı olacaktır. Aynı zamanda bu şekilde şeker hastalığına yakalanma riskini de azaltıyor. Bununla birlikte incelmek isteyenlerin de işine oldukça yaramakta. ABD’de yapılan bir teste göre düşük kalorili bir diyetin yanında tüketilen 90 gram badem kişilerin başarıyla yağ yakmasına yardımcı olmuştur. Tariflerde kullanacağınız badem unuyla kendinize daha besleyici ve uzun süreli tokluk sağlamış olursunuz. Bunun yanında gelişim eksikliği bulunan kişilerin diyetinde de ciddi fayda göstermektedir. Alyuvar hücrelerinin oluşumu, hücre gelişim ve onarımı konularında destekleyici bir görev üstlenir. B2 vitamini içeriği ile enerji deposu olarak bilinmektedir. Düşük karbonhidratlı diyetlerin yanında ketojenik diyetlerde de tercih edilebilir. Buna ek zengin yağlar ile düzenlenen diyetlerin bir numaralı yıldızıdır. Sporcular için kas gelişimine destek veren bu un yüksek enerji sağlaması sebebiyle enerji barlarda sıklıkla kullanılarak spor öncesi tercih edilir.

Badem Unu Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Badem unuyla hemen her tarife uyarlanabilecek bu un ile daha sağlıklı bir beslenme düzeni elde etmek mümkün. Kilo vermenize yardımcı olacak bu un özellikle bel çevresindeki yağların eritilmesinde önemli rol oynuyor. Yağ içeriği kişileri korkutsa da aslında doymamış yağlar vücuda yararları ile biliniyor. Örneğin avokado zengin besin değeri ve faydası ile son zamanların en popüler diyet yiyeceklerinden. Her gün yarım avokadonun kilo verimine destek olduğu diyetisyenlerden tarafından söylenmekte. Fakat 1 tam avokado kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte genelde kilo alımında kullanılmakta. Tıpkı bunun gibi badem unu da sağlıklı yağ içeriği ile kilo verme ve alma sürecinde sizlere destek olacaktır. Ayrıca kan şekerini düzenlemesi sebebiyle tatlı krizlerini önler. Sadece kendinizin tariflerde kullanması gerekmeyip birçok ürün organik seçenekleri ile paketlenerek satışa sunulmuştur. Bunun sonucu olarak artık raflarda bademli ve badem unlu atıştırmalıklar bulabilmek kolay hale gelmiştir. Çiğ ve kavrulmuş bademler sevilerek tüketilmekte ve farklı gramaj çeşitleriyle üretilmekteler. Badem unu fiyat olarak üretim tekniği ve markalara göre değişik meblağlarda sıralanmakta. Kavanoz ve farklı paketlerde olmak üzere ketojenik diyetlerin bir numaralı tercihlerinden biri olarak tüketilmekteler. Aynı zamanda kas yapmak ve vücudunu geliştirip şekillendirmek isteyenlerin de severek tükettiği besinlerden birisi. Bademli protein barlar spordan önce ve sonra kişilere enerji vererek performansını artırır. Aynı zamanda kas oluşumuna destekte bulunur. Çikolatalı seçenekleri ile de lezzetten ödün vermeyen bu ürünler kokusu ve tadıyla beğeniyle tüketilmektedir. Tatlı ve tuzlularda kullanılabilir oluşu ile her zevke uygun bir besin olarak kabul edilmektedir. Badem unu 1 kg paketlerde tercih edilerek sağlıklı ve lezzetli tarifler pişirilebilir. Badem unu 500 gr paketi de bulunmakla birlikte ihtiyacınıza göre alım yapılabilir. Badem unu 250 gr alınarak tariflerini tadını ve dokusunu değiştirecek bir tercih yapılabilir. Siz de en uygun fiyatlardan faydalanmak için Trendyol uygulaması veya websitesi üzerinden en kaliteli markaların ürünlerini görebilir; kendiniz için en doğru alışverişi yapabilirsiniz.