İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Cumhuriyet Altını

" araması için 16 sonuç listeleniyor

Cumhuriyet Altını

Yatırım Amacıyla Kullanabileceğiniz Cumhuriyet Altını Çeşitleri

İlk çağlardan beri altın; parlak sarı rengi, kolay işlenebilme özelliği ve dayanıklılığıyla insanların ilgisini çeker. Hava ve su gibi sıvılardan etkilenmez. Bu sayede kararma ve matlaşma görülmez. Saf halde oldukça yumuşak olduğundan şekil verilmesi ve işlenmesi çok kolaydır. Parlak sarı rengi ve ışıltılı oluşu da müşterileri etkileyen özelliklerden biridir. Tüm bu özelliklerinden dolayı eski çağlarda ve günümüzde hala değerli bir maden olarak kabul edilir. Bu değerli maden geçmişten bu yana birçok farklı alanda kullanılır. Bu metal kullanılarak yapılan heykellere ve mücevherlere rastlamanız mümkündür. Kolay işlenebilir olması önemlidir. Bu sayede ince detaylı işçilik isteyen el sanatlarında deri ve ahşap gibi materyallerle de birlikte kullanılabilir. Günümüzde ise mücevherat ve bijuteri olarak çok sık tercih edilir. Her dönem kitleler tarafından çok beğenilen mücevherlerin başında gelir. Eski dönemlere kıyasla günümüz modasına ve zevklerine göre tasarlandığından her yaş grubu tarafından tercih edilir. Tüm bu ihtişamının yanı sıra hiçbir zaman değer kaybetmemesiyle yatırım yapmak isteyenlerin her zaman ilk tercihi olur. El işçiliği fazla olan mücevheratta bozdurma sırasında değer kaybı olması sebebiyle bu tarz altınların takı olarak tercih edilmesinde fayda vardır. Yatırım olarak değerlendirmek için çoğu zaman değer kaybetmeyen çeyrek, tam, Cumhuriyet, külçe, gram şeklinde tabir edilen çeşitleri tercih edebilirsiniz. Ata lira olarak da bilinen Cumhuriyet altını uzun vadede getirisi yüksek bir çeşittir. Düğün, nişan, mevlüt gibi birçok geleneksel kutlamada sıklıkla satın alınan çeşitlerin başında gelir. İşçiliği az olduğundan yatırım için de kazançlı bir seçenektir. 22 ayar Cumhuriyet altını 22 mm çapa ve 7.21 gram ağırlığa sahiptir. Ziynet ve meskük olarak iki çeşidi bulunur. Takı olarak ya da yatırım amacıyla kullanılabilen ürünlerde desen farklılıkları vardır. Günümüzde alışverişlerinizi Trendyol üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Bu sayede aradığınız ürüne kolaylıkla ulaşabilir, Cumhuriyet altını fiyatları ne kadar gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Trendyol size geniş bir ürün yelpazesi sunarak karşılaştırma yapmanızı da sağlar. Müşteri odaklılığıyla da memnuniyetinize ve güvenliğinize önem verir. Tüm bu avantajlardan dolayı Trendyol üzerinden takı olarak ve yatırım amaçlı kullanabileceğiniz ürünleri rahatlıkla satın alabilirsiniz.

Yatırım Amacıyla Kullanabileceğiniz Cumhuriyet Altını Çeşitleri

Tarihi çok eski zamanlara dayanan altın, günümüzde takı olarak kullanılmasının yanı sıra bir yatırım aracı olarak da pek çok kişi tarafından değerlendirilir. Özellikle Cumhuriyet altını işçilik maliyeti az olduğundan bozdurulması durumda değer kaybına uğramaz. Yatırım için ideal bir seçenektir. Bu nedenle düğün, kına, mevlüt gibi kutlamalarda da oldukça tercih edilen bir çeşittir. Aynı zamanda, kulpsuz altın para şeklinde de tanımlanır. Farklı ebat ve ağırlıkları bulunur. Üretimi devlet kontrolünde gerçekleşir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılır. Ziynet ve meskük olarak iki kategoride sınıflandırılır. Ziynet türü incedir ve genellikle takı yapmak amacıyla kullanılır. Meskük çeşidi Ata altını ismiyle de bilinir ve para görünümündedir. Bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan yılı olan 1923 ve bunun alt tarafında da basım tarihi sayı olarak yer alır. Bu sayı basım tarihinin denk geldiği Cumhuriyetin yıl dönümüne göre değişir. Diğer yüzünde ise Hakimiyet Milletindir yazısı, Atatürk’ün portresi ve alt tarafta Ankara yazısı bulunur. Kenarlarındaki girinti ve çıkıntılar düzdür. Ziynet türündekilerin bir tarafında bu yazılardan yalnızca Türkiye Cumhuriyeti ibaresi ve basım yılı kaligrafik şekilde yer alır. Diğer tarafında ise Atatürk'ün portresi ve dış tarafı nakışlarla çevrelenen yıldız şeklinde kenar süslemeleri bulunur. Kenarları eğik ve tırtıklıdır. Meskük çeşidinde ise bütün yazılar yer alır. Bu yüzden meskük türündekiler ağırlık olarak fazladır. Meskük, Ata altını olarak da bilinir. Cumhuriyet altını boyutları ve ağırlıklarına göre beş farklı kategoride sınıflandırılır. Ziynetin tarihi, Cumhuriyet zamanında basımına başlanan Ata altından eskidir. Osmanlı yıllarında ilk üretimi gerçekleşir. Günümüzde genellikle takı üretiminde kullanılır. Cumhuriyet altını kolye ucu ya da bileklik yapımında kullanılan geleneksel bir üründür. Başlıca türleri ağırlıklarına göre; 1.75 gramlık çeyrek ziynet, 3.58 gramlık yarım ziynet, 7.02 gramlık tam ziynet, 17.54 gramlık ikibuçuklu ziynet, 35.08 gramlık ve halk arasında beşi bir yerde olarak da bilinen beşli ziynet olarak sınıflandırılır. Ata lirası olarak da adlandırılan çeşitler bazı dış görünüm özellikleri ve ağırlıkları bakımından ziynetten farklılıklar gösterir. Genellikle yatırım için alınır ve çeşitli kuruluşlarda bozdurulup nakde çevrilebilir. Başlıca Ata lirası ağırlıklarına göre; 1.80 gramlık çeyrek Ata, 3.60 gramlık yarım Ata, 7.20 gramlık tam Ata, 18 gramlık ikibuçuklu Ata ve 36 gramlık beşli Ata altın şeklinde üretilir. Tüm bu Cumhuriyet altını çeşitleri Trendyol’da görselleriyle birlikte yer alır. Dilerseniz detaylı ürün bilgilendirmelerini okuyarak ve müşterilerin yaptıkları yorumları inceleyerek karşılaştırma yapabilirsiniz. Memnuniyetinizi her zaman ön planda tutan Trendyol üzerinden bu değerli madenleri güvenle satın alabilirsiniz.

Cumhuriyet Altını Modelleri

Cumhuriyet Altını Modelleri

Tam altınla karıştırılan Cumhuriyet altını bazı özellikler bakımından bu ürünlerden ayrılır. Her iki tür gramaj, desen, üzerindeki yazılar ve çap bakımından birbirinden farklılık gösterir. İkisi de 22 ayar olarak üretilir. Bunlar, ağırlıkları gibi birbirlerine çok benzer özellikler göstermeleri sebebiyle halk arasında çok karıştırılır. İkisi arasındaki küçük detay farklılıklarını bilmek size uzun dönem yatırımlarınızda kolaylık sağlar. İki çeşidi de değer olarak hemen hemen eşittir ve karşılaştırma yapmak yanıltıcı olabilir. Tarih boyunca iki tür de çeşitli alanlarda kullanılan ve doğada az bulunan bir metal çeşididir. Bunlar günümüzde de değerini korur. Kulpsuz şekilde basımı yapılıp satışa çıkarılan ürünlere, kullanım amacına göre kolaylık sağlamak adına kulp takılır. Bunlar, Ata altın olarak da isimlendirilir. Uzun vadede getirisi yüksek olan bu çeşitler 22 ayar olarak üretilir. Cumhuriyet altını kulplu olarak 7.216 gram ağırlığındadır. 22 mm’lik bir çapa sahiptir. İnce işçiliğe sahip olmadığından yatırım amacıyla sık tercih edilir. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti yazısı, Cumhuriyetin kuruluş yılı, Atatürk portresi ve Hakimiyet Milletindir şeklinde bir ibare bulunur. Bu özellikleri nedeniyle Cumhuriyet sikkesi olarak da bilinir. Tam altın da 22 ayardır, yani değer olarak bir farkları yoktur. Bununla birlikte boyut olarak ikisi de farklıdır. Tam altın 7.016 gram ağırlığa ve 30 mm’lik çapa sahiptir. Cumhuriyet altınına göre bir miktar geniştir fakat ağırlığı azdır. Bir diğer farklı özelliği ise işlemesinin fazla olmasıdır. Yatırım yapmak isteyen biri için çok uygun olan bu ürünler, akıllara ilk olarak cumhuriyet altını ne kadar sorusunu getirir. Fiyatları hızlı değişen bir grafik çizdiğinden dikkatli bir şekilde takip edilerek satın alınması gerekir. Bir gün önceki fiyatıyla bir sonraki gün arasında büyük oranda artma ya da azalma gözlenebilir. Bu nedenle borsayı takip etmek, yatırım yapan biri için net ve sağlıklı veriler elde etme imkanı sağlar. Böylece karlı yatırım yapma olasılığınız artmış olur. Siz de değişen fiyatları Trendyol üzerinden görebilir, karşılaştırmalar yapabilir, ayrıca özel indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Cumhuriyet Altını Fiyatları

Cumhuriyet Altını Fiyatları

Cumhuriyet altınının fiyatları anlık olarak değişkenlik gösterir. Karlı bir yatırım yapmak istiyorsanız borsayı yakından takip ederek fiyatların ne kadar artacağı ya da azalacağı konusunda tahminler yapabilirsiniz. Paranızı bu şekilde bir yatırımla değerlendirmeyi düşünüyorsanız bol girinti ve çıkıntıdan oluşan kolye, küpe, bilezik modelleri yerine işçilik bakımından emeği az olan çeşitleri tercih edebilirsiniz. Bu amaçla tam ve Cumhuriyet altını çeşitleri tavsiye edilen ürünlerdendir. Buna ek olarak seçtiğiniz bilezik, küpe ya da kolye ucu gibi aksesuar modelleriyle hoş ve şık bir görünüm sağlayabilirsiniz. Bunları, aynı zamanda uzun vadede bir yatırım aracı olarak da değerlendirebilirsiniz. Değişken bir grafiğe sahip cumhuriyet altını fiyatı alış ve satışta da farklılık gösterir. Satın alınacağı zaman fiyat tablosundaki satış fiyatı üzerinden müşteriler alım yapabilir. Nakde çevrileceği zaman ise alış fiyatı üzerinden satılır. Bu fiyat farklılığı sebebiyle ürünler satın alındığında hemen bozdurulursa zarara geçilir. Bu alış ve satış fiyatı arasındaki fark satın alınan zamana göre de farklılık gösterir. Düğünler ve kutlamalar artmaya başladıkça Cumhuriyet altını kaç para sık sorulan sorular arasında yerini alır. Bazı müşteriler borsa araştırması yapmaya koyulurken bazıları ise geçmiş yıllardaki fiyatları inceler. Uygun fiyatı yakalayan müşteriler de bunu kaçırmayıp yatırımını yapar. Bu yatırım çeşidinin uzun vadede getirisi yüksek olduğundan alış ve satışlarda doğru zamanı beklemeniz önemlidir. Ayrıca anlık değişimleri de takip etmeniz gerekir. Trendyol’un müşteri memnuniyetini ve güvenliğini üst noktada tutan vizyonuyla alışverişinizi yaparak doğru zamanda karlı yatırımlar yapabilirsiniz. Ayrıca ürünler hakkında müşteriler tarafından yazılan yorumları okuyabilir, aradığınız ürünü Trendyol’da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Zevkinize ve Tarzınıza Göre Değişen Cumhuriyet Altını Boyutları

Zevkinize ve Tarzınıza Göre Değişen Cumhuriyet Altını Boyutları

Darphanelerde basılan altınlar kendi içlerinde çeşitli özellikler barındırır. Boyutları ve gramajları farklı olan çeşitli modeller her zevke hitap eder. Kullanım amacınıza göre farklı tercihler yapabilirsiniz. Aklınızda günlük hayatta Cumhuriyet altını nasıl kullanılır gibi bir soru olabilir. Cumhuriyet altını çerçeveli olarak bir kolye ucunda ya da sade bir bileklik gibi farklı şekillerde kullanılır. İhtiyaçlarınıza göre bu farklı çeşitlere göz gezdirebilirsiniz. Takı şeklinde kullanılanlar meskük olarak da isimlendirilir. Sikke ve ziynet olarak iki ayrı kategoride sınıflandırılır. Her çeşidi 22 ayardır. Bu iki ana grup da kendi arasında beş farklı kategoriden oluşur. Halk arasında Ata lira şeklinde de isimlendirilen ürüne ilgi büyüktür. Meskük çeşidinde ağırlık olarak çeyrek 1.804 gram, yarım 3.608 gram, tam 7.216 gram, iki buçukluk 18.040 gram ve beşlik 36.080 gramdır. Ziynette ise çeyrek 1.754 gram, yarım 3.508 gram, tam 7.016 gram, iki buçukluk 17.540 gram ve beşlik 35.080 grama denk gelir. Her türün ayarı aynıdır. Bununla birlikte Ata liranın toplamda 10 farklı gramaj ve çapa sahip türü bulunur. Takı olarak kullanılacaksa kulpsuz üretilen modellere sonradan kulp eklenebilir. Bu ek parçalar özel ve şık takılara gösterişli bir görünüm katar. Cumhuriyet altını zincirli kolyelerde ya da bileklik ve kemer gibi çeşitli aksesuarlarda kullanılır. Yaz ve kış dönemlerinde ya da özel günlerin sıklaştığı zamanlarda sirkülasyonda değişimler gözlenebilir. Bu gibi durumlar taleplerde farklılaşmalara sebep olur. O dönemin modası, alınma sebebi, alınacak kişi, bütçe gibi noktalar alışverişte kararı etkiler. Trendyol sayesinde hem bütçenize hem hediye edeceğiniz kişinin yakınlık derecesine hem de zevkinize uygun modeli geniş ürün yelpazesi arasından seçebilirsiniz.

Cumhuriyet Altını Saklarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Cumhuriyet Altını Saklarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Altın alıp satarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunur. Ata lira yüksek gramaja sahiptir. Bu nedenle satın alırken temkinli yaklaşılması gerekir. Bazı detayları bilmeniz alışverişlerde kolaylık sağlar. Örneğin satın alımlardan önce dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ağırlıktır. Standart ayardan 10 ayar aşağısındaki hiçbir ürünü almamanız gerekir. Ürünlerin üzerinde resmi damga bulunması önemlidir. Eski olanlarında ise bu damga aşınmadan kaynaklı silinmiş olabilir ve görünmeyebilir. Bazen üzerindeki orijinal damgalar taklit edilebilir. Herhangi bir renk bozulmasına rastlanırsa bunun test edilmesi faydalı olur. Aşınan parçaların alt tarafında farklı renkte bir metal görünüyorsa bu tip ürünlere de dikkat etmeniz gerekir. Halk arasında yaygın olan bir diğer test etme yöntemi ise ısırmadır. Isırılarak içinde farklı metallerin olup olmadığı ya da saflığı ölçülmüş olur. Diğer bir test yönteminde ise mıknatıs ürüne yaklaştırılır. Normal şartlarda ürünün mıknatıs tarafından çekilmemesi gerekir. Bunların saflığı bileşimindeki metal yoğunluğuna bağlıdır. Birçok müşteri satın alırken Cumhuriyet altını nasıl ayırt edilir merak eder. Ürünün ağırlığıyla ilgili bir şüphe varsa hassas teraziyle ölçüm işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir test yöntemi olarak seramik bir yüzey kullanılabilir. Seramiğe madeni sürttüğünüz zaman yüzeyde metalin kendi rengi dışında bir renk kalmaması gerekir. Eğer kalıyorsa bu üründe kusur olma ihtimali yüksektir. Ayrıca müşteriler nitrik asit testi de talep edebilir. Tüm bu testler için mıknatıs, tartı, seramik, nitrik asit gibi malzemelere ihtiyaç duyulur. Satın aldıktan sonra müşteriler ürünleri diledikleri zaman bozdurup nakde çevirebilir. Siz de ileriye yönelik, uzun vadede bir yatırım yapmak isterseniz Trendyol güvencesiyle aradığınız modele ulaşabilirsiniz. Önceden satın almış müşterilerin yorumlarını Trendyol üzerinden okuyarak ürün hakkında fikir edinebilir, rahatlıkla alışverişinizi yapabilirsiniz.

Cumhuriyet Altını Modelleri Kampanyalı Fiyatlarla Trendyol’da

Cumhuriyet Altını Modelleri Kampanyalı Fiyatlarla Trendyol’da

Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi Kurumu tarafından basımı gerçekleştirilen Ata lira, tam ve yarım çeşitleri; mücevherat, yatırım aracı ve hediye olarak birçok farklı şekilde değerlendirilir. Kulpsuz Ata lira şeklinde de isimlendirilen ürünler 22 ayar olarak basılır. Görünüm olarak paraya benzeyen modeller kulpsuz olarak satışa sunulur. Sonradan kişisel tercihe göre bunlara kulplar takılabilir. Kulplar sayesinde bilezik, küpe ve kolye gibi farklı aksesuarlar olarak kullanılabilir. Dilerseniz hiçbir işlem yaptırmadan sadece yatırım aracı olarak da değerlendirebilirsiniz. Borsası sürekli güncellendiğinden devamlı bir düşüş ve artış vardır. Bu sebeple yatırım aracı olarak kullanılmaya çok uygun madenlerdir. Trendyol sayesinde istediğiniz satıcılara bakarak Cumhuriyet altını fiyatları arasında karşılaştırmalar yapabilir, önceden ürünü satın alan müşterilerin yorumlarından fikir edinebilirsiniz. Yılın bazı dönemlerinde çoklu alımlar için çeşitli kampanyalar düzenlenir. Bu dönemlerde orijinal fiyatlardan çok uygun fiyatlarla ürünleri satın alabilirsiniz. Kampanya günlerini takip edebilir, kendiniz için yatırım amaçlı ya da sevdikleriniz için hediye olarak indirimli fiyatlarla Cumhuriyet altını modelleri satın alabilirsiniz. Atanın çeyrek, yarım gibi diğer çeşitleri arasında kıyaslama yaparak bütçenize uygun olan modele ulaşabilirsiniz. Bijuteri olarak değerlendirebileceğiniz takı modelleri içinse farklı tasarım seçeneklerine göz gezdirebilirsiniz. Ürün alımlarında bir diğer üzerinde durulan konu güvenli alışveriştir. Trendyol müşteri memnuniyetini ve güvenliğini ön planda tutarak sizin rahatlıkla alışveriş yapabileceğiniz ortamı sunar. İster mücevherat ister bir yatırım aracı olarak değerlendirebileceğiniz çeşitleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı müşterilerin yorumlarını ve ürün bilgilerini okuyarak bütçenize uygun modeli belirleyebilirsiniz. Trendyol sayesinde rahat ve güvenli bir şekilde bu madenleri satın alabilirsiniz.

Cumhuriyet Altını Kaç Gramdır?

Önemli yatırım araçları arasında cumhuriyet altını yer alır. Cumhuriyet altını, Türkiye’yi temsil eder ve darphane tarafından üretilir. Sikke ve ziynet olmak üzere iki grupta incelenen altın çeşidinin 10 farklı çapı ve ağırlığı bulunur. Bu doğrultuda altınların ağırlığı çeşidine ve gruplarına göre değişiklik gösterir. Çeyrek altın sikkenin adeti 1,804 ziyneti 1,754 gramdır. Genel olarak çeyrek altın özel günlerde, bebek ve ev ziyaretlerinde hediye olarak verilir. Yarım altının sikke adeti 3,608, ziyneti 3,508 ise gramdır. Bu altın çeşidi birçok kişi tarafından yatırım amacıyla ileriye dönük olarak tercih edilir. Birlik cumhuriyet altınının sikke adeti ise 7,216, ziyneti ise 7,016 gramdır. Bunların dışında iki buçukluk ve beşlik cumhuriyet altınları da bulunur. Değer ve ağırlık bakımından önemli olan seçenek beşlik ya da beşi bir yerde olarak bilinen türdür.

Cumhuriyet Altını Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Cumhuriyet altını alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta kaç ayardan oluştuğudur. Altını alma amacına uygun ayardan oluşan seçeneklerin değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Altının sahte olup olmadığının da dikkatle incelenmesi gerekir. İmalatçı firmaya ve kuyumcunun patent damgasına bakılması, herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmasını engeller. Ayrıca alışverişin güvenli olması için faturayı da almak gerekir. Kontrol aşamasında altının gram ağırlığına, fiyatına ve işçiliğine de bakmak önemlidir. Bilgileri teyit etmek için hesaplamayı alıcıların da yapması önemle tavsiye edilir. Altındaki işçilik, satış durumunda nasıl bir fiyat düşüşüşüyle karşılaşacağınızı ortaya koyar. Bu nedenle işçilik tutarını bilmeniz, bozdurma durumunda oranları hesaplamanız açısından önemlidir. Seçim yaparken güvenilir firmaları tercih etmek gerekir. Firmanın bilinir olması, alışveriş memnuniyetini artıran etkenler arasındadır. İnternet alışverişlerinde kullanıcı yorumlarına bakılması tavsiye edilir. Bu sayede diğer kişilerin herhangi bir olumsuz durumla karşılaşıp karşılaşılmadığını da tespit etmek mümkündür.

Ata lira ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark Nedir?

Fizikî yatırım yapmak isteyen kişiler için cumhuriyet altını vazgeçilmez bir seçenektir. Özellikle gelecekte iyi bir yatırımı olmasını isteyen kişiler, tercihini cumhuriyet altınından yana yapar. Cumhuriyet altını, değerini koruyan ve birçok açıdan avantaj sağlayan bir yatırım türüdür. Ancak birçok yatırımcı Ata lira ile cumhuriyet altının farklı olduğunu düşünür. Halk arasında iki kelimenin birbirinden farklı olarak düşünülmesi, kafa karışıklığı oluşmasına yol açar. Fakat bu bir bilgi yanlışıdır ve iki altın türü de aynıdır. Cumhuriyet altını, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılır. Bu noktada önemli olan Ata lira basımındaki tarihtir. Ata liranın üzerinde yazan tarih, cumhuriyetin kuruluşundan geçen yıl yıl sayısına bakılarak hesaplanır. Cumhuriyet altını kulpu olmayan para gibidir. Altına tedavüle çıktıktan sonra ihtiyaç doğrultusunda kulp takılır. Genellikle hediye olarak verilmek istendiğinde kulp takılması geleneksel hâle gelmiştir.