İlgili Kategoriler
Ağırlık
Altın Ayar
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Ürün Puanı
"

Gram Altın

" araması için 510 sonuç listeleniyor

Gram Altın Çeşitleri ve Fiyatları

Altın, yüzyıllardan beri insanoğlunun değer verdiği materyallerden biri olmuştur. Takı ve ziynet eşyası yapımında kullanılan en popüler madenlerin başında yer alır. Sosyal hayat içerisinde ise hem zenginlik hem de kalitenin göstergelerindendir. Sarıya çalan renge sahip olan bu değerli maden, çeşitli boyutlarda ve özelliklerde kontrollü bir şekilde üretilir. Legal olarak alınıp satılabilir yatırım araçlarından biridir. Altın, aynı zamanda hediye olarak da kullanılan ürünlerden biridir.

Gram altın, bu anlamda en çok tercih edilen seçenekler arasındadır. Yatırım aracı olarak kullanıldığı gibi sosyal aktivitelerde hediyelik olarak da kullanılan ürünlerden biridir. Düğün organizasyonlarında takı olarak kullanılan alternatiflerin başında yer alır. Ayrıca, yeni doğmuş bebeklere şans getirmesi için verilen hediyelik ürünlerden biridir. Gram altın, farklı boyutlarda ve tasarımlarda üretilebilir. Hediyelik olarak kullanmak istiyorsanız, bütçenize uygun olanlardan birini tercih ederek dostlarınızı mutlu edebilirsiniz.

Çeyrek altın, hem yatırım hem de hediyelik olarak kullanılan seçeneklerdendir. Gram olandan biraz daha yüksek meblağlı bir ürün almak isteyenlerin tercih ettikleri arasındadır. Düğün dernek organizasyonlarında en çok takılan hediyelerden biridir. Dönemin ekonomik şartlarına göre gram altın ile sürekli popülarite yarışı içerisinde olduğu söylenebilir. Bu anlamda özel etkinlikler için akıllara ilk gelen armağan alternatiflerinden biri olarak nitelendirilebilir. Ayrıca, uzmanlar tarafından uzun vadeli yatırım araçları arasına dâhil edilenlerdendir.

Ölçek olarak iki adet çeyreğe tekabül eden yarım altın, meblağ olarak daha üst seviye olan ürünlerden biridir. Hem yatırım aracı hem de hediyelik olarak kullanılabilir. Yakın dostların düğün dernek ya da kutlama organizasyonlarında tercih edilen modellerden biridir. Aynı zamanda ziynet eşyası yapımında da kullanılır. Üçlü ve beşli olarak gerdan yapımında da faydalanılabilir. Ayrıca, yenidoğan bebeklerin geleceklerine katkı olsun diye verilebilecek en güzel hediyeler arasında yer alır.

Altın çeşitleri arasından seçim yaparken öncelikli olarak gramajına bakılması tavsiye edilir. Satın alınacak olan ürünün ağırlığı, fiyatını etkileyen birinci unsurdur. Altına farklı madenler eklenerek alaşımlar elde edilebilir. Saflıktan uzaklaşan bu özellikteki ürünlerin değeri ise daha düşüktür. Bu sebeple alışveriş yaparken kaç ayar olduğuna bakılması da oldukça önemlidir. 24 ayar, içerisinde başka hiçbir maden bulundurmadığı anlamına gelir. Bu ayar seviyesinin altında olan tüm parçalar başka madenler ile karıştırılmıştır. Bu nedenle fiyatları daha düşük olur.

Gram Altın Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Gram Altın Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Gram altın çeşitleri, genellikle fiziksel özelliklerine göre şekillenir. Bu fiziksel özellik aynı zamanda ürünün gramajının belirlenmesinde de etkili olur. Aralarında seçim yaparken bu özelliklerini göz önünde bulundurarak, yatırımlık veya hediyelik olarak alabilirsiniz. Ürünün yapısal özellikleri, sahip olduğu değer üzerinden bir değişikliğe sebebiyet vermez.

Gram altın çeşitlerinden biri külçe olarak şekillendirilen modeldir. Gram külçe altın genellikle yatırım aracı olarak kullanılan bir seçenektir. 24 ayar olan bu model, çeşitli gramajlarda üretilir. Küçük külçe altın olarak da bilinen çeşidi, çoğunlukla 1 gram olarak bilinse de farklı ağırlıklarda da üretilir. 1 gram altın, yatırım aracı haricinde kına, nişan, düğün gibi davetlerde de tercih edilen seçeneklerden biridir. Aynı şekilde 0.5 gram altın da hediyelik olarak nitelendirilebilir.

Çoğunlukla yatırım aracı olarak kullanılan, yüksek ağırlıktaki gram altın modelleri de bulunur. 5 gram altın, başlangıç seviyesi için ideal seçeneklerden olabilir. 10 gram altın ve 20 gram altın ise orta seviyede yatırımcıların en çok tercih ettiklerindendir. Daha yüksek bir değerde mevduat elde etmek isteyenler ise 100 gram altın modellerine yönelebilir. 100 gr külçe altın, uzun vadeli değerlendirmeler için uygun olabilir. Ancak büyük meblağ barındırdığından işlem yapabilirliği daha kısıtlıdır. Kısa vadede alım satım yapmak için daha düşük gramaja sahip olanların alınması tavsiye edilir.

Modeller arasında fark yaratan unsurlardan biri de kulp bölümüdür. Külçe gibi dikdörtgen şeklinde olan ürünlerde bu parça bulunmaz. Bu bölüm takı amacıyla kullanılan değerli madenlere eklenen bir kısımdır. Kulplu gram altın, düğün organizasyonlarının vazgeçilmez öğelerinden biridir. Bu anlamda çok tercih edilen seçenekler arasındadır. İşlenen maden üzerine eklenen bu parça, farklı özelliklerde olabilir. Altın üzerinde bulunan aparat daha değersiz bir madenden yapılmışsa ürünün fiyatını etkileyebilir. Bu durum altınınızı elden çıkarmak istediğiniz zaman bir sorun oluşturabilir.

Yuvarlak gram altın, seçenekler arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Genellikle takı amacıyla kullanılan çeşitler yuvarlak şekillidir. Ürünler arasından seçim yaperken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de sertifikadır. Sertifikaya sahip olan ürünlerin kalitesi tescilli olduğu için diğerlerine göre çok daha rahat alınıp satılabilirler.

Gram Altın Satın Alırken Hangi Ayar Tercih Edilmelidir?

Gram Altın Satın Alırken Hangi Ayar Tercih Edilmelidir?

Gram altın satın alırken bakılması gereken özelliklerden biri de ayardır. Ürünün saflık derecesini üzerinde bulunan ayar ile anlayabilirsiniz. Kullanım amacına göre aralarından birini tercih edebilir, bu sayede çok daha verimli bir alışveriş yapabilirsiniz.

Altın ayarı aksesuar ürünlerinde çok daha düşük seviyelerde olabilir. Örneğin; 10 gram altın bileklik düşük ayarda olduğu için 2 gram olan saf altına göre çok daha düşük değerde olur. Aynı şekilde 10 gram gram altın kolye de bu şekilde olacaktır. Önemli olan altının saflık değeridir.

Yatırım amacıyla tercih edilen modellerin yüksek ayarda olması tavsiye edilir. 24 ayar gram altın uzun vadeli yatırımlar için ideal seçeneklerden biridir. Bütçe dahilinde biraz daha uygun fiyatlı olmasını isterseniz, 22 ayar gram altın da makûl seçenekler arasındadır. Düşük Daha düşük saflık derecesindeki modeller ise genellikle aksesuar yapımında kullanılır. Ayrıca, farklı renklerde ürünler elde edilmesi için de farklı madenler karıştırılabilir.

Gram Altın Çeşitlerinin Fiyatları Nasıldır?

Gram Altın Çeşitlerinin Fiyatları Nasıldır?

Gram altın fiyatı, ürünün ağırlığına ve ayar derecesine göre şekillenir. Aralarından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken en temel nokta ise kullanım alanıdır. Özellikle yatırım olarak değerlendirilecek olanların yüksek ayarda olması tavsiye edilir. Bu noktada ürünün sahip olduğu saflık derecesi fiyat konusunda gramaj kadar önemlidir. Örneğin; 22 ayar gram altın fiyatı ile 24 ayar gram altın fiyatı birbirinden farklıdır. Ağırlıkları aynı olsa bile biri saf diğeri ise az miktarda da olsa farklı bir maden ile alaşım hâlindedir. 24 ayar olan çeşidi en yüksek fiyatta satılan modellerdir.

Külçe gram altın fiyatı da ürünün ağırlığı ve ayarına göre değişiklik gösterebilir. Külçe olarak üretilen altının üzerinde saflık derecesi ve gramajı yazılıdır. Bu nedenle ürünü satın alırken üzerinde yazan bu kısımlara dikkat etmeniz faydalı olabilir. Ayrıca, altın fiyatları dönemsel ekonomik verilere göre de değişiklik gösterir. Ülke para biriminin dünya genelindeki durumuna göre de altın fiyatları şekillenebilir.

Altın fiyatlarında fark yaratan önemli unsurlardan biri de sertifikadır. Sertifikaya sahip olan ürünler diğerine göre çok daha güvenlidir. Bu sayede kolay bir şekilde alınıp satılabilir. Uzun veya kısa vadede işlemlerinizi güvenli ve rahat bir şekilde yapmak istiyorsanız ürünün sertifikaya sahip olup olmadığına bakabilirsiniz. Böylece yatırımlarınız maksimum güvence altına alınmış olunur. Sertifikalı gram altın fiyatı, sertifikaya sahip olmayanlara göre biraz daha fazla olabilir. Tüm bu özellikteki altın çeşitlerine Trendyol’un ayrıcalıklı fırsatlarıyla ulaşabilirsiniz.

Gram Altın Nasıl Anlaşılır?

İnsanlar ellerinde bulunan altının değerini öğrenmek istemekte ama bunun için de basit yöntemleri denemek için uğraşmaktadır. Özellikle de gram altın ve çeyrek altın birbiri ile çok fazla karıştırılır. Bu ayrımı yapmak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Bu ayrımı yapmak için öncelikle gram alaşımında bulunan altın miktarını bilmeniz gerekir. Örneğin 24 ayar altınların tümü saf altındır. 22 ayar altında gram başına 916 mg altın bulunmaktadır ve tamamen saf altın değildir. 24 ayar gram altın üzerinde genellikle 916 ya da 933 damgası bulunur. Üstelik çeyrek altının ağırlığı, 1,80 gram iken gram altının ağırlığı 1,75 gram olarak belirlenmiştir. Yani gram altın, altın türlerinin en küçüğüdür. Gram altını anlamanın ve ayırt etmenin en kolay yolu budur.

Gram Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın alırken titiz davranmak gerekir. Gram altın alırken öncelikle almakta olduğunuz altının ayarına dikkat etmeniz gerekir. Aldığınız altın eğer 24 ayar olursa, emin olmalısınız ki %100 altındır. Üstelik altın alırken ön ve arka yüzünün de net bir şekilde parlak olması gerekir. Eskimiş, çizilmiş ya da herhangi bir sebepten ötürü deforme olmuş gram altınları almamanız gerekir. Bu işlemlere ek olarak almayı düşündüğünüz gram altını kesinlikle güvenilir bir kuyumcudan satın almanız dikkat etmeniz gereken bir diğer husustur. Ayrıyeten aldığınız gram altının yeni tarihli olmasına da kesinlikle dikkat etmeniz ve fatura kestirmeniz gerekir. En iyi yatırım türü olarak gram altını seçen insanların da altını düşük değerden satın alması gerekir.

Gram Altın Kaç Ayar Olur?

İster yatırımlık ister hediyelik gram altın alabilirsiniz. Ancak bu satın alma işlemini yaparken 24 ayar gram altını tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ama eğer isterseniz 22 ayar gram altın da tercih edebilirsiniz. 22 ayar gram altı tercih ettiğiniz zaman eğer bu ürünü yatırımlık alıyorsanız, daha az kar edeceğinizi unutmamanız gerekir. 24 ayar ve 22 ayar dışında gram altın türü bulunmamaktadır. İnsanlar da genellikle yatırım amaçlı olarak 24 ayar gram altın tercih eder. Çünkü 22 ayar gram altınların, altın oranları düşük olduğu için kişiler 22 ayar altını genelde hediyelik olarak alır. Eğer sizler de güvenilir ve uygun fiyat garantisi ile yatırım için ya da hediyelik gram altın almak istiyorsanız, titiz bir araştırma içine girmeniz gerekir. Trendyol’dan ürün yorumları ve değerlendirmelerini inceleyebilir kolaylıkla sipariş oluşturabilirsiniz.