İlgili Kategoriler
Altın Ayar
Fiyat
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Yarım Altın

" araması için 73 sonuç listeleniyor

Tercihinize Uygun Yarım Altın Aksesuarları ve Çeşitleri

Yarım altın; cumhuriyet altını olarak bilinen tam altının yarısı, güncel tablolarda en sık takip edilen çeyrek altının ise iki katıdır. Bilinen diğer adı yarımlıktır. Yarım altının milyem değeri, ağırlığı ve boyutu bellidir. Kulplu / kulpsuz, eski tarihli / yeni tarihli gibi seçeneklere ayrılır. Altın alışverişi, en dikkatli gerçekleştirilmesi gereken alışverişlerden biridir. Paranızın boşa gitmemesi için yarım altın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları iyice öğrenmeniz önemlidir.

Yarım altının birçok farklı kullanım alanı vardır. Yatırım amaçlı veya hediye olarak kullanabileceğiniz yarım altını aksesuar olarak da tercih edebilirsiniz. Kolyeden bilekliğe, künyeden yüzüğe, yarım altından üretilmiş birçok aksesuar çeşidi mevcuttur. Hatta evdeki altınınız ile kendi aksesuarınızı oluşturmanız bile mümkündür. Yarım altın çeşitleri ve yarım altından imal edilen aksesuar modellerinin fiyatları arasında farklar görülür. Ancak yarım altına ayırabileceğiniz bütçeye göre kullanım amacınıza ve zevkinize uygun tercihler yapmanız mümkündür.

Yarım Altın Ağırlığı Ne Kadardır?

Yarım Altın Ağırlığı Ne Kadardır?

Altın ağırlıkları, altının ayarı ile doğru orantılıdır. Altının içine eklenen metal miktarı arttıkça ayarı düşer. Altına eklenen bu metal, çoğunlukla bakırdır. 24 ayar altın, saflık derecesi en yüksek altındır; %99,99 saflıktadır. 22 ayar altının saflık oranı ise %91,6’dır ve milyem değeri 916’dır. Milyem değeri, altın saflık oranının 1000 üzerinden değerlendirilmesidir. 1 yarım altın, standart olarak 3,5 gramdır. Bu rakam, 22 ayar yarım altının ağırlığıdır. Gerçek yarım altının ağırlığı, asla bu değerin altına düşmez.

Altın ağırlığını etkileyen küçük bir faktör de kulptur. Kulplu yarım altın biraz daha ağır çektiği için fiyatı da kulpsuz altına göre biraz daha yüksek olabilir. Çünkü 22 ayar bir yarım altının kulpu da aynı ayardaki altından imal edilir. Özellikle takı olarak kullanacaksanız kulplu yarım altın tercih etmeniz daha kullanışlı olur. Düğün takısı veya bebek takısı olarak kullanabileceğiniz kulplu altına kurdele bağlayabilirsiniz. Kulpsuz yarım altın ise altını yatırım olarak kullanacak olanlar veya aksesuara dönüştürmeyi düşünenler için idealdir. Kulpsuz modeller tartıda biraz daha hafif geldiği için fiyat olarak kulplu modellere göre daha uygundur. Ancak kulplu ve kulpsuz yarım altın fiyatları arasında ciddi bir fark görülmez.

Yarım Altın Ayar Seçenekleri Nelerdir?

Yarım Altın Ayar Seçenekleri Nelerdir?

Yarım altın çeşitleri çoğunlukla 18, 22, 24 ayar olarak bilinir. En çok üretilen ve en sık tercih edilen yarım altın 22 ayardır. Ancak 8 ayar, 14 ayar ve 21 ayar gibi farklı seçenekler de mevcuttur. Altının ayarı ne kadar yüksek olursa o kadar saf demektir. Dolayısıyla altının fiyatı da bu doğrultuda değişir. Her altın ayarının farklı bir kullanım alanı vardır. Düşük ayardaki altınlar, çoğunlukla aksesuar yapımında veya süs eşyalarının imalatında kullanılır. 22 ayar yarım altın ise yatırım veya takı amaçlı kullanılabilir.

Yarım ziynet altın, Osmanlı döneminde üretilmeye başlanmış, günümüzde de üretimi geleneksel olarak devam eden bir altın türüdür. Yarım ziynet altının ağırlığı 3,58 gramdır. Ziynet eşyası olarak kullanıma uygundur.

Genel olarak yarım altın özellikleri için şunlar söylenebilir: Yarım altın, cumhuriyet altını olarak bilinen tam altının yarısıdır. Arka yüzünde yıldızların içinde bir Atatürk silüeti yer alır. Bu silüetin altında altının basıldığı tarih bulunur. Bu tarih sayesinde altının eski veya yeni tarihli olduğunu anlayabilirsiniz. Yarım altın 22 ayardır. Kulplu ağırlığı 3,56 gramdır. Has miktarı 3,21 gramdır. Yarım altın çapı ise 22 mm’dir.

Bütçeniz yarım altın için uygunsa fakat daha büyük bir altın istiyorsanız kuyumcunuzdan bu altını ezmesini isteyebilirsiniz. Veya ezme altın seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bu modeller kalın yarım altının incelmiş hâlidir. Yarım altınla tamamen aynı özellikleri taşıyan ezme altın, değerinden hiçbir şey kaybetmez. Fiyatı da yarım altın ile aynıdır. Sadece yarım altın boyutundan daha büyük görünür.

Yarım altın ziynet veya takı olarak kullanılabileceği gibi yatırım için de çok uygundur. Özellikle küçük yatırımcılar için, mütevazı birikimlerini altına çevirmek isteyenler için idealdir. Yarım altın ile yatırım yapmak, birikiminiz üzerinde kontrol sahibi olmanızı kolaylaştırır. Bir ihtiyacınız olduğunda tam altın yerine yarım altını bozdurmak daha kullanışlıdır.

Yarım Altın Alırken Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Yarım Altın Alırken Bilinmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Yarım altın alırken bilinmesi gereken detaylardan ilki, altının gerçek olduğundan emin olmaktır. Bunun da ilk şartı sertifikadır. Aldığınız altının TSE belgeli olmasına dikkat etmelisiniz. Altının üzerinde patent damgası olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Köklü ve bu işi ciddiyetle yapan kuyumculardan aldığınız altının üzerinde kuyumcunun patent damgası mutlaka bulunur. Altının faturasını almayı ihmal etmemelisiniz.

Yarım altının gram ağırlığını, gram fiyatını ve üzerindeki işçiliğin değerini ayrı ayrı öğrenmenizi tavsiye ederiz. Hesabı sadece kuyumcuya bırakmayıp siz de hesabın üzerinden geçebilirsiniz. Özellikle işçilik değerini öğrenmek önemlidir. Çünkü ileride altını bozdurmak istediğinizde işçilik fiyatı size ödenmez. Bu nedenle üzerinde fazla işçilik olan altınlar, yatırım amaçlı kullanmak için uygun değildir.

Yarım altın üzerindeki işçilik, altının gram fiyatına göre belirlenir. Basit işçiliklerin tutarı, altının gram fiyatının ¼’i kadardır. İşçilik zorlaştıkça fiyatı da artar. En özel işçiliğin tutarı, altının gram fiyatına eşittir. Bu nedenle bu verileri kontrol etmeniz önemlidir. Altın üzerine çok özel bir işçilik yapılmış olsa dahi, bu işlemin tutarının aldığınız altının gram fiyatından fazla olamayacağını bilmek, ekonomik bir alışveriş yapmanızı sağlar.

Altını yatırım amaçlı alsanız da aksesuar olarak kullanmayı düşünebilir veya dışarı çıkarken altınlarınızı rahatlıkla üzerinizden taşımak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda üzerinde fazla işçilik olmayan yarım altınları kullanmanızı tavsiye ederiz. Altınınızı görece uygun fiyatlı bir zincirle boynunuza takabilirsiniz. Böylece istediğiniz zaman değeri düşmeden bozdurabileceğiniz bir aksesuarınız olur.

Yarım altın alırken dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de baskısının net olmasıdır. Ülkemizdeki tüm altınlar, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılır. Gerçek altınların üzerinde bulunan tüm yazı ve şekiller son derece nettir. Eğer silik veya özensiz bir baskıyla karşılaşırsanız o altını satın almamanızı tavsiye ederiz. Alacağınız yarım altının ağırlığının 3,50 gramdan düşük olmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Yarım altınlar, türlerine göre 3,5 civarında seyreder. Yarım altın alırken 3,56 veya 3,58 gram gibi değerlerle karşılaşmanız mümkündür. Ancak 3,50 gramdan daha düşük ağırlıkta yarım altın üretilmez.

Eğer Osmanlı altını (son 6 padişahın adına basılmış altınlar) alacaksanız daha da dikkatli olmalısınız. Nitekim bu altınların tarihî değerleri olduğu için piyasada sahteleriyle sıkça karşılaşılır. Özellikle fazla rağbet gören reşat altının sahtesinden kaçınmak için satın alma işlemini mutlaka güvenilir bir kuyumcudan gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.

Tercih Edebileceğiniz Yarım Altın Aksesuar Modelleri Hangileridir?

Tercih Edebileceğiniz Yarım Altın Aksesuar Modelleri Hangileridir?

Yarım altın, güvenilir bir yatırım aracı ve gösterişli bir düğün takısı olmanın yanı sıra şık bir aksesuardır. Altın görünümünden hoşlananlar veya altınlarını evde bırakamayanlar, yarım altını aksesuar olarak kullanmayı deneyebilir. Bu aksesuarlar eşinizi için hoş bir hediye, anneniz için harika bir tercih, üniversite kazanan kızınız için hem şık bir ödül hem de güvencedir. Yarım altın aksesuarlar aynı zamanda farklı bir düğün takısı olabilir. Takı kuyruğunda herkes altınını takı kuşağına iğnelemeye çalışırken sizin aksesuar hediyeniz oldukça ilgi çekecektir.

Aksesuar olarak kullanabileceğiniz yarım altın modelleri arasında birbirinden farklı yüzlerce çeşit mevcuttur. En çok tercih edilen seçenek kolyedir. Yarım altın kolye modelleri altın zincirliden altın topluya, taşlıdan boncukluya kadar birçok farklı şekillerde alıcıya sunulur. Yarım altın zincirli kolye, en zarif modellerden biridir. Bu ürünlerin zincir ayarı değişkenlik gösterir. Kolyenizin zincirini 14 ayar tercih edebileceğiniz gibi 18, 22 ayar gibi zincir seçeneklerine de yönelebilirsiniz. Standart zincir, bakla zincir, top top zincir gibi çeşitler arasından zevkinize en uygun kolye zincirini tercih edebilirsiniz. Altın kaplama çelik zincirler de tercih edebileceğiniz seçeneklerden biridir. İncili yarım altın kolye modelleri de son derece şıktır.

Dilerseniz kolyeniz için zincir yerine ip de kullanabilirsiniz. Siyah ipli yarım altın kolyeler, en sık tercih edilen ipli modellerdendir. Bu iplere çoğunlukla taş veya parlak boncuk dizilir. İpli kolye modelleri için siyah en çok tercih edilen renk olsa da mavi ve kırmızı gibi ana renklerde ipli yarım altın kolye bulmak da mümkündür. İpli kolyelerin avantajı, fiyatlarının uygun olmasıdır. Eğer yatırım için aldığınız yarım altını aksesuar şeklinde kullanmak için kolye tercihinde bulunduysanız, fiyatı yükseltmemek adına ipli seçeneklere yönelebilirsiniz.

Kolye modellerinin zincirleri kadar uçları da çeşitlidir. Yarım altın kolye ucu; etrafı sırmalı, telkâri çerçeveli, taşlı, çiçekli, damla veya lale şekilli gibi birçok farklı seçeneğe sahiptir. Bazen bu kolye uçları, beyaz veya renkli taşlarla bezenmiş olabilir. Birbirinden farklı seçenekler arasında tuğra desenli, Osmanlı tarzında yarım altın kolye uçları da mevcuttur. Bu farklı kolye uçları sayesinde yarım altınınız bir çiçeğin göbeği gibi veya bir güneş gibi görünebilir. Hatta yarım altınlarla bezenerek beşi bir yerde görünümü verilen kolyeler de bulunur. Bu kolyelerde en ortada yer alan yarım altının iki kenarına ikişer adet çeyrek altın eklenir. Minimal boyutları sebebiyle orijinal beşi bir yerdeden çok daha zarif görünen bir aksesuar elde edilir. Yarım altın kolyeler arasında sade, zarif, gösterişli, ilgi çekici birçok seçenek mevcuttur. Yüzlerce farklı model arasından zevkinize en uygun zinciri ve kolye ucunu seçebilirsiniz.

Yarım altın bileklik, kolyeden sonra en çok kullanılan aksesuardır. Yarım altın bilekliklerin zinciri 14 ayar altın veya altın kaplama olabilir. İpli bileklikler, yine sık tercih edilen seçeneklerdendir. Tıpkı kolyelerde olduğu gibi bilekliklerde de bu iplere renkli taşlar veya parlak boncuklar dizilebilir. İncili, taşlı, kelepçeli yarım altın bileklik modelleri mevcuttur. Telkâri veya deri bilekliklerden birini tercih etmeniz de mümkündür.

Nazar boncuklu yarım altın bileklik, özellikle bebekler için kullanılan bir modeldir. Bebek mevlüdüne giderken veya doğum hediyesi alırken bu modeli tercih edebilirsiniz. Böylece hem değerli ve şık bir hediye vermiş hem de anneye ve bebeğe iyi dileklerde bulunmuş olursunuz. Elbette yetişkinler için de nazar boncuklu seçenekler mevcuttur. Yarım altın künyenizin kenarından sarkan minik nazar boncuğu, aksesuarınıza hoş bir renk katarken bilekliğin tarzını hafifletmeye de yardımcı olur. Yarım altın bilezik modelleri arasında tamamen yarım altından oluşan döşeme seçenekler mevcuttur. Bu modeller altına doyamayanlar için son derece gösterişli seçeneklerdir. Burgu zincirli seçenekler de tercih edebileceğiniz diğer yarım altın künye modellerindendir.

Takı olarak kullanmak için çerçeveli yarım altın modellerini tercih edebileceğiniz gibi evdeki altınlarınızı veya güvendiğiniz bir kuyumcudan satın alacağınız altınları da aksesuara çevirebilirsiniz. Bu işlem için yarım altın çerçevesi modellerinden birini seçebilirsiniz. Örneğin yarım altın kolye çerçevesi ile yarım altınınızı kolyeye dönüştürebilirsiniz. Böylece yarım altınlarınızı ister kolye ister bileklik olarak kullanabilirsiniz.

Yarım altının kullanıldığı bir diğer aksesuar çeşidi yüzüktür. Yarım altın yüzüklerin halkası da altından imal edilir. Halkasını alttan sıkıştırılarak parmağınıza göre ayarlayabileceğiniz yüzük modelleri mevcuttur. Yarım altın yüzüklerin geneli sade bir tasarıma sahiptir. Ancak etrafı çerçeveli modeller olduğu gibi altın kaidenin içine gömme yüzük modelleri de bulunur. Yarım altın yüzükler sadece kadınlar için üretilmez. Aksesuar kullanmayı seven erkekler için de yarım altın yüzük seçenekleri mevcuttur.

Eski ve Yeni Tarihli Yarım Altın Modellerinin Farkları Nelerdir?

Eski ve Yeni Tarihli Yarım Altın Modellerinin Farkları Nelerdir?

Eski yarım altın ile yeni tarihli yarım altın arasında hiçbir fark yoktur. İçerisinde bulunulan yılda basılmış olan altınlar yeni tarihli olarak tanımlanır. Diğerleri ise eski tarihli olarak bilinir. Altın fiyatları gram üzerinden belirlendiği için altının eski veya yeni olması fiyatını etkilemez. Eski yarım altın fiyatı ile yeni tarihli yarım altın fiyatı genellikle aynıdır. Ancak bazı istisnalar olabilir. Kimi zaman yeni tarihli altınları darphaneden temin etmek, kuyumcular için biraz daha maliyetli olabilir. Böyle durumlarda eski altın, yeni tarihli altından birkaç lira daha ucuza satılır. Ancak aralarında hiçbir zaman ciddi bir fiyat farkı bulunmaz.

Yatırım için almayı düşünüyorsanız eski tarihli yarım altın tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Çünkü eski tarihli altını alırken daha ucuza alsanız bile satarken herhangi bir tutar farkıyla karşılaşmazsınız. Bu durum da sizi birkaç lira da olsa kâra geçirir. Ancak takı veya hediye amaçlı altın almayı düşünüyorsanız yeni tarihli altın almanız daha doğru bir tercih olabilir.

Modellerine Göre Yarım Altın Fiyat Aralığı Nasıldır?

Modellerine Göre Yarım Altın Fiyat Aralığı Nasıldır?

Altın fiyatlarıyla ilgili bilinmesi gereken ilk nokta, alış ve satış fiyatıdır. Bu ifadeler zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir. Yarım altın alış fiyatı, sizin elinizdeki altını bozdurmak istediğinizde sattığınız altın karşılığında kuyumcudan alacağınız meblağdır. Yarım altın satın almak isteyenler, satış fiyatına bakmalıdır. Yarımlık fiyatı, güncel olarak değişmektedir. En son fiyatı öğrenmek için internet üzerinden 22 ayar yarım altın fiyatını takip edebilir veya kuyumcunuza sorabilirsiniz.

Yarım cumhuriyet altın fiyatı; eski veya yeni tarihli olmasına, kulplu veya kulpsuz olmasına göre değişir. Eski ve yeni tarihli yarım altınlar arasında her zaman fiyat farkı olmayabilir. Bu durumun kuyumcudan kuyumcuya değişmesi mümkündür. Ancak zaman zaman eski tarihli yarım altın fiyatı daha uygun olabilir. Kulplu altın ise gramajından dolayı kulpsuz versiyonlarından biraz daha yüksek fiyatlıdır. Eğer kulba ihtiyacınız varsa biraz fark ödeyerek bu altına sahip olabilirsiniz. Fakat şunu hatırlatmakta fayda var ki ne tarih farkı ne de kulp farkı fiyatlar arasında uçuruma sebep olmaz.

Aksesuar fiyatları ise üzerindeki işçiliğe, yapımında kullanılan değerli taşlara göre farklılık gösterir. Yarım altın kolye fiyatları, kolyenin zincir modelinden ucuna kadar tüm niteliklerine göre değişmektedir. İşlemeli kolyeler ile telkâri modeller arasında, çerçevesiz kolyeler ile gömme taşlı modeller arasında fiyat farkı gözlenir.

Yarım altın bileklik fiyatları arasında da kolyelerde görülen farklar mevcuttur. Yarım altın ipli bileklik fiyatları, sıra incili bileklikler ile aynı değildir. 22 ayar bileklikler, kelepçeli modeller ve altın kaplama seçenekler farklı fiyatlara satılır. Trendyol’da yarım altın aksesuar modelleri arasından zevkinize ve bütçenize uygun onlarca seçenek bulmanız mümkündür. Bu seçenekler arasından dilediğiniz aksesuar modelini tercih edebilir ve görünümünüze değerli bir şıklık katabilirsiniz.

Yarım Altın Kaç Gramdır?

Tam altının yarısı ağırlığına ve değerine sahip olan yarım altın 1.75 gram bir ağırlıktadır. 22 ayar olarak üretimi gerçekleştirilen yarım altınların kullanım alanı ziynet eşyalar üzerinedir. Aynı zamanda yatırım yapma amacı ile de yarım altın almayı tercih edebilirsiniz. Değerli bir metal olan altını; tam altın, yarım altın ve çeyrek altın şeklinde bulabilirsiniz. Aynı zamanda gramajına bağlı olarak gram altın da üretilir. Yarım altın gramı 1.75 olmakla birlikte altın ayarında üretilen ziynet eşyasına göre değişiklikler görülebilir. Yatırım amaçlı bir yarım altın alabileceğiniz gibi herhangi bir özel günde takmak için yarım altın değerinde mücevher de alabilirsiniz.

Yarım Altın Kaç Çeyrek Eder?

Yarım altın, tam altının yarısı olarak değerlendirildiği için iki adet çeyrek altına eşdeğer olacak şekilde üretimi gerçekleştirilir. Her çeyrek altın 0.25 gram olduğundan yarım altın 0.5 gram şeklinde nitelendirilir. Bunun yanı sıra bir yarım altın, 2 adet 0.25 gram çeyrek altın değerine sahiptir. Herhangi bir ziynet eşyası olarak yatırım amaçlı ya da birine hediye etmek için yarım altın alabilirsiniz. İki çeyrek altın değerine denk gelen yarım altının ayrıca gramajı büyük alternatifleri de vardır. Talep ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak gram altın tercihinizi yapabilirsiniz.

Yarım Altının Büyüğü Hangisidir?

Altınlar yapıları bakımından değerlendirildiğinde genellikle standart ağırlıklara sahiptir. Aynı zamanda boyutları, altının ağırlığına bağlı olarak değişim gösterir. Yarım altın, 1.75 gram ağırlığındadır. Standart bir yarı altın boyutuna sahiptir. Diğer altın türleri arasında bulunan tam altın 3.5 gram değerinde ve yarım altının büyüğüdür. Çeyrek altın 0.25 gram ve gram altın da yarım altının küçüğü olarak ifade edilir. Dolayısıyla yarım altın; büyüklük açısından gram altından küçük, çeyrek altından büyük ve tam altından yarısıdır. İstediğiniz altın ayarı ve gramajına bağlı olarak uygun altını tercih edebilirsiniz. Altın büyüklükleri ayarlarına, değer ve gramajlarına göre değişiklik gösterir. İhtiyaç duyduğunuz değere sahip türden yarım altın, tam altın, çeyrek altın ya da gram altın alabilirsiniz. Bu sayede ileriye yönelik yatırım yapabilirsiniz.