İlgili Kategoriler
Altın Ayar
Fiyat
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

Çeyrek Altın

" araması için 685 sonuç listeleniyor

Çeyrek Altın Çeşitleri ve Fiyatları

Altın, asırlar boyunca insanlık için bir yatırım aracı olan değerli bir madendir. Geçmişte ticari amaçlar için sık sık kullanılmasının yanı sıra her zaman zenginliğin bir göstergesi olmaya devam etmiştir. Günümüzde her ne kadar banknotlar günlük hayatta altının yerini alsa da altın hâlen daha değerini korur. Yeni evlenecek olan çiftlere destek olmak amacıyla ya da kötü günlerde kullanılmak üzere saklanmaya devam eden altın, her geçen gün daha değerli bir hâle gelir. Genellikle sünnet ya da düğün gibi kişiye özel organizasyonların sıklaştığı zamanlarda artan talep üzerine daha fazla değerlenen altın, ekonominin de bir göstergesi olarak kabul edilir. İstenildiği anda satış işlemi gerçekleştirilerek nakde çevrilebilen altın, farklı ayarlarda ve gramajlarda bulunabilir. Çeyrek altın fiyatı geçmiş yıllara göre kıyaslandığında ise, altına yatırım yapmak isteyen kişilerin olası kazançları tahmin edilebilir ya da hesaplanabilir.

Çeyrek Altın Modelleri Nelerdir?

Çeyrek Altın Modelleri Nelerdir?

Küçük altın olarak da bilinen çeyrek altın, farklı modellere sahip bir yatırım aracıdır. Çeyrek altın kolye ve çeyrek altın bileklik modelleri, son zamanlarda oldukça popülerlik kazanan çeşitlerdir. Piyasada bulunan diğer alternatifleriyle birlikte çeyrek altın, yatırım aracı olmanın yanı sıra görsel bir değere de sahiptir. Altın işçiliğinin artması ve üretim modellerinin zenginleşmesiyle birlikte, birçok farklı tasarım kullanıcıların beğenisine sunulur. Söz konusu ürün tekli ya da birden fazla çeyrek altın ile birlikte güzel görünümünün yanı sıra güvenilir bir şekilde taşınmayı da mümkün kılmıştır. Çeyrek altın zincirli kolyeye ek olarak çeyrek altın bileklik modelleri de son zamanlarda sıklıkla tercih edilir. İpli dizilim, tuğra modeli altın bilezik modelleri ve çeyrek altın kolye modelleri, sahip oldukları tasarımlar ile birlikte öne çıkar. Çeyrek altın ipli bileklik ve çeyrek altın zincir kolye gibi türleri ise günümüzde sıklıkla tercih edilen modeller arasında yer alır.

Bilezik modellerinde, çeyrek altınla birlikte bilekliğin diğer kısımları da altın olabilir. Bu sayede, daha değerli bir hâle gelen bileklikler, daha zarif bir görünüme de bürünebilirler. Bunun yanı sıra, farklı madenlerden üretilen çeyrek altın bileklikleri de vardır. Bilek kısmı gümüş olan bilekliklerle beraber, deri ya da iplik de bu bileziklerin üretiminde kullanılan materyaller arasında yer alır. Dolayısıyla çeyrek altın ipli bilezik fiyatları ve diğer modellerin değerleri arasında fark oluşabilir. Altında olduğu gibi, bilezik ve kolye modelleri de farklı ayarlara sahiptir. 14 ya da 22 ayar en çok tercih edilen çeşitlerdendir. 14 ayar altın, daha düşük bütçelere sahip yatırımcılar ve kullanıcılar için daha uygundur. Ancak 22 ayar altın, uzun dönemde daha fazla getiri sağlayabilecek bir üründür.

Çeyrek Altının Özellikleri Nasıldır?

Çeyrek Altının Özellikleri Nasıldır?

Bir tam altının dörtte birine denk gelen çeyrek altın, devlet kontrolünde basılır ve takip edilir. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı ve Darphane Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan çeyrek altınlar, 18 mm’lik bir çapa ve 1.754 gramlık bir ağırlığa sahiptir. Kulplu ve kulpsuz çeyrek altın modellerin piyasada yer almasından dolayı, 22 ayarlık altınların ağırlığı değişkenlik gösterebilir. Altından zarar etmemek ya da uzun vadede daha büyük miktarlarda kâr etmek isteyen yatırımcıların tercihi ise kulpsuz altınlardan yana olabilir. Kulpsuz çeyrek altın fiyatı, kulplu çeyrek altına kıyasla pek değer kaybetmez. Çeyrek altının sahip olduğu değer, saflığını gösteren ve kanıtlayan bir unsurdur. 14, 22 ve 24 ayara sahip olan altınlar, farklı saflık oranlarına sahiptirler. Örneğin; 24 ayar bir altın tamamen altın madeninden oluşturulurken 22 ve 14 ayar altında ise, bakır, çinko ve gümüş gibi farklı maddelerden izler bulmak mümkündür. Altının içerisinde bulunan bu madenler, altının fiyatını aşağılara çekerken, birçok kullanıcı için altını alınabilir bir yatırım aracı olmasına katkı sağlayabilir.

Çeyrek altının ayarının değişmesi, yalnızca fiyatı etkilemez. Değişen altın ayarları, ürünün gramını ve sertliğini de etkileyen yegâne unsurdur. Bu ayar düştükçe, içerisinde bulunan gümüş, çinko ve bakır gibi madenlerin oranı artar. Söz konusu artış ise beraberinde daha sert bir ürünün meydana gelmesine neden olur. Tam dersi bir durumda ise, altının ayarı arttıkça saflığı artar. Dolayısıyla, altın daha yumuşak bir hâle gelir.

Ziynet çeyrek altınlar ve Ata çeyrek altınlar olarak da birbirinden ayrılan ürünler, farklı ağırlıklara sahiplerdir. Ziynet çeyrek altınlar 1.75 gramlık bir ağırlığa sahipken Ata çeyrek altınları ise 1.80 gramlık bir ağırlığa sahiptir. Bu iki altın türünün de ayarı 22’dir ve dolayısıyla ikisi de yatırım yapmak amacıyla gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Çeyrek altın hakkında bilinmesi gereken bir diğer özellik ise basım tarihidir. Eski çeyrek altın ve yeni çeyrek altın fiyatı kıyaslandığında birbirinden farklılık gösterir. Satın alırken ya da biriktirirken yatırım yapacak kişilerin eski tarihli çeyrek altın ve dolayısıyla eski tarihli çeyrek altın fiyatları hakkında bir bilgi sahibi olması tavsiye edilir.

Çeyrek Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çeyrek Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çeyrek altın satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; altının hangi amaç ile alındığıdır. Eğer düğün, sünnet ya da yeni doğan bir bebek için alınıyor ise kulplu çeyrek altın almak daha işlevsel olabilir. Ürünün sahip olduğu kulp sayesinde takı merasiminde altını takmak daha kolay ve zahmetsiz olabilir. Bununla beraber, sahip olduğu ayar ve basım tarihi de değerini ve dolayısıyla satın alma sürecini etkileyen bir faktörlerdendir. Ancak, günümüzde altın yalnızca yatırım amaçlı biriktirilen ve alınan bir nitelikte değildir.

Geçmişten bugüne, insanların altını aksesuar olarak kullanması bilinen bir gerçektir. Bunlara örnek olarak; çeyrek bileklik altın ve altın çeyrekli kolye verilebilir. Aksesuar olarak bir değer taşıyan çeyrek altın modelleri, yalnızca yastık altında ya da bankada birikim yapmak amacıyla durmaz. Günlük hayatta da taşınabilir ve sergilenebilir bir eşya niteliğindedir. Kişilerin, aksesuar olarak tercih ettikleri ürünlerde estetik anlayışı, karar verme aşamasını etkileyen önemli bir noktadır. Kullanıcılar beğeni anlayışlarıyla birlikte farklı modellere yönelebilir, çeyrek altın bileklik boncuklu ya da diğer modelleri tercih edebilir. Ayrıca, aksesuar olarak tercih edilecek bir ürünün sahip olduğu değer de değişiklik gösterir. 24 ayar saf altına kıyasla, daha düşük bütçeler için uygun olabilecek altın kaplama çeyrekli bileklik modelleri de birçok kişi tarafından tercih edilebilir. Bileklikli çeyrek altın fiyatı, tüm bu değişkenlere bağlı olarak düşebilir ya da artabilir.

Satın almadan önce çeyrek altın fiyatları ile bu değişkenlerin arasında nasıl bir ilişki olduğunun kavranması, daha doğru kararlar alınmasına yardımcı olabilir. Hangi amaçla tercih edecek olursanız olun istediğiniz tüm niteliğe sahip çeyrek altın çeşitlerini Trendyol’un avantajlı fırsatlarıyla kolaylıkla sipariş edebilirsiniz. Alışveriş platformunun sahip olduğu ürün sıralama ve filtreleme gibi özelliklerle bütçenize uygun alternatifleri de inceleyebilirsiniz. Üstelik tüm bu süreçleri güvenli alışveriş imkânlarından faydalanarak deneyimleyebilirsiniz.

Çeyrek Altın Nasıl Anlaşılır?

Gram şeklinde de değerlendirilebilen altının 10 ayardan az olması, bu metalin sahteliğine işaret eder. Çeyrek altın, bir sarraf tarafından gözlemlendiği takdirde derhal anlaşılabilir. Eğer mevcut altını kuyumcuya götürme fırsatı yoksa bazı adımlar takip edilerek gerçekliği kontrol edilebilir. Gerçek bir altın hiçbir koşulda kararma, sararma ve bozulma belirtileri göstermeyeceği için kolaylıkla anlaşılır. Evde yapacağınız basit birkaç işlem, çeyrek üzerinde bazı etkiler bırakıyorsa şüphe uyandırır. Öncelikle altın ağır metallerden olduğu için bir bardak dolusu su kullanarak içine atıldığında batması gözlemlenir. Dibe batmadan yukarıda kalıyorsa ayarı düşük olabilir. Bu yüzden akabinde yapılan sirke testi ile daha kesin sonuçlar alınır. Bir miktar sirke ile doldurulan küçük kabın içerisinde 10 dakika bekletilen çeyrek altının, renk değişimi gözleniyorsa sahte olma olasılığı büyüktür. Çeyrek altın alırken bir sarrafa danışarak olası tehlikelerin önüne geçebilirsiniz.

Çeyrek Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çeyrek alırken ilk dikkat edilmesi gereken özellik; ağırlığıdır. Hassas tartılardan yardım alarak yapabileceğiniz bu ölçüm için en yakın kuyumcuyu da kullanabilirsiniz. Çeyrek altının rengi ise dikkat edilmesi gereken diğer bir faktördür. Normalde son derece koyu renk olan çeyreğin açık sarı tonlarına sahip olması ayarının düşüklüğüne işaret edebilir. Soluk bir sarı görünümünde olan ürünler aynı zamanda bükülme yapmadığı için de şüphe çeker. Gerçek bir çeyrek altın 22 ayar değerinde ise kolaylıkla bükülebilir. Çeyrek altın alırken dikkat edilmesi gereken büyük noktalardan biri de sertifikalı ürün seçimidir. Çeyrek altın alışverişlerinde garanti niteliği taşıyan sertifikalı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Çeyrek Altın Nereden Alınır?

Yatırım ya da takı amaçlı değerlendirebileceğiniz çeyrek altınlar, Trendyol tarafından geniş bir sklalayla müşteriye sunulur. Çoklu setler, çeyrek altınlı bileklik ya da kolye tasarımları halinde sahip olabileceğiniz bu değerli ürünler; sertifikalı satış yapan kuyumcular tarafından müşteriyle buluşturulur. Kaliteli ve göz alıcı modeller, 22 ayar olarak temin edilir. Çoklu setler halinde sunulan ürünlere, bütçenizi ve yatırım yapmak istediğiniz miktarı esas alarak 3’lü, 5’li 10’lu ya da 20’li alternatiflerle sahip olabilirsiniz. Müşterilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan beşi bir yerde bileklikler de Trendyol bünyesinde bulunan alternatif tasarımlardır. Bu ürünlerin tek çeyrek altınlı bileklik modelleri ve kolye tasarımları ile hem yatırım yapıp hem de şık bir takı sahibi olabilirsiniz.