İlgili Kategoriler
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Mayonez

" araması için 390 sonuç listeleniyor

Yemeklerin Yanında Tüketebileceğiniz Leziz Mayonez Çeşitleri Trendyol'da!

Mayonez, dünya mutfağının temel soslarından biridir. Kökeni İspanyol ve Fransız mutfaklarına dayanan bu yiyecek, tüm dünyada sevilerek tüketilir. Mayonez oldukça geniş bir coğrafyada kullanılır. Bu durum sosun farklı bölgelerde çeşitli tariflerle hazırlanmasını sağlar. Yalnızca birkaç basit malzeme ile hazırlanabilen sos, pek çok yemekle birlikte servis edilebilir. Ayrıca kremsi bir dokusu olan bu malzemeyi tatları derinleştirmek için çeşitli tariflere eklemek de mümkündür.

Bu yiyeceğin farklı çeşitlerini denemek isteyen kişiler için pek çok alternatif bulunur. Sarımsaklı, hardallı, baharatlı mayonez bu çeşitlere örnek olarak gösterilebilir. Hatta bu lezzetli sos çeşitleri arasında çeşitli tarifleri süslemek için kullanılan tatlı mayonezler de yer alır. Markalar, farklı hassasiyetleri bulunan kişiler için glutensiz ve şekersiz mayonez gibi özel ürün çeşitlerini de ortaya koyar. Bu lezzetli soslara kullanıma hazır 350 g mayonez paketleri içinde rastlamak da mümkündür.

Mayonez, uygulaması incelik isteyen bir tarife sahiptir. İçerisinde yalnızca yumurta, yağ ve asit bulunan bu yiyeceğin hazırlanışı büyük emek ve teknik bilgi gerektirir. Mayonez özellikleri denildiğinde akla öncelikle kremsi ve pürüzsüz doku gelir. Bu kıvamı elde etmek içinse tarifi büyük bir hassasiyetle takip etmek gerekir. Bahsi geçen sosun yapımında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sostan yumurta tadı ve kokusu gelmemesidir.

Mayonez tarifi, her ne kadar basit birkaç malzemeden oluşsa da son derece meşakkatli bir yapım aşamasına ihtiyaç duyar. Bu zor ve zaman alan tarifle uğraşmak istemeyenler için farklı boyutlarda hazır mayonez çeşitleri bulunur. 1 kg mayonez paketleri evlerde kullanım için geliştirilen kolay taşınabilir versiyonlar arasında yer alır. Yemek saatlerinde rahatlıkla masaya konulabilen bu ürün, genellikle kullanımı kolay ambalajlar içinde satılır. Kova mayonez çeşitleri ise daha çok yeme içme işletmelerinden ve sık sık meze çeşitleri hazırlayanlar tarafından ilgi görür.

Birçok Alanda Tercih Edebileceğiniz Mayonez Çeşitleri ve Özellikleri

Birçok Alanda Tercih Edebileceğiniz Mayonez Çeşitleri ve Özellikleri

Mayonez, çeşitliliğin yoğun olduğu bir gıda türüdür. İçerik listesinden ürünün boyutuna kadar pek çok unsur, bu lezzetli sosun farklı türlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. İnsanlar, pek çok sebeple yaşam stillerini değiştirebilir. Bu tarz farklılıklar ile bağlantılı olarak yeme alışkanlıklarında da köklü reformlar yapmak gerekebilir. Bu durum da kimi zaman sık kullanılan besinlerden vazgeçmek veya bunlara ikame ürünler aramak anlamına gelir. Yeme içme stilini değiştiren çoğu kişinin çekimser yaklaştığı bu kremsi sosun da özel içeriklere sahip çeşitleri bulunur.

Organik mayonez, çoğunlukla doğal yaşam tarzını benimsemiş olan kişilerin tercih ettiği bir ürün çeşididir. Bu sos çeşidinde farklı olan içerik değil üretim şeklidir. Organik mayonezin içinde yer alan her bir ürün doğal yöntemlerle elde edilir. Bu malzemelere herhangi bir kimyasal işlem uygulanmaz. Tarifin hazırlanışında da doğallık ön plandadır. Ürünün içine katkı maddeleri ve tatlandırıcılar eklenmez. Böylelikle hem lezzetli hem de daha sağlıklı bir sos elde edilmiş olur.

Yoğun olarak benimsenen bir diğer yaşam tarzı ise veganlıktır. Vegan bireyler, hayvansal gıdalar tüketmekten kaçınır. Kimi zaman sağlık sorunları sebebiyle de bu ürünlerin tüketimini bırakmak gerekebilir. Bu durumunda veganların da sevdikleri lezzetlerden mahrum kalmaması için alternatif tarifler geliştirilir. Vegan mayonez çeşidinin içerisinde yumurta bulunmaz. Ürünün içindeki tüm malzemeler bitkisel kaynaklı olarak elde edilir. Farklı aromaları olan vegan sos çeşitlerine rastlamak da mümkündür.

Light mayonez bir diğer ilgi gören sos çeşididir. Klasik tarife göre yoğun miktarda yağ kullanılarak yapılan mayonez, yüksek miktarda kalori içerir. Bu durum, fit kalmak ve formunu korumak isteyen kişilerin bahsi geçen sosun tüketiminden kaçınmasına sebep olur. Ancak bu lezzetli sosu hayatından çıkarmak istemeyenler için yağı azaltılmış mayonez gibi daha düşük kalorili versiyonlar üretilir. Kalori miktarını mümkün olduğunca düşük seviyede tutmak için bu ürünlere genellikle aroma eklenmez. Ancak daha rahat bir kullanım amacıyla sosun farklı boylarda versiyonları üretilir. Örneğin cam kavanoz mayonezler hem yüksek gramajı hem de sağlıklı ambalajıyla oldukça avantajlıdır.

Sağlığına Dikkat Edenlerin Tercih Edebileceği Mayonez Seçenekleri

Sağlığına Dikkat Edenlerin Tercih Edebileceği Mayonez Seçenekleri

Mayonez, içerisindeki yağ yoğunluğu sebebiyle çoğu kişinin tüketmekte çekimser kaldığı bir gıdadır. Ancak bu sos, vitamin ve mineraller yönünden de oldukça zengindir. Omega 3 gibi yararlı yağ asitleri de içeren bu gıdanın fazla tüketiminin çeşitli zararları olabilir. Bu sosun çok daha sağlıklı versiyonlarını tüketmek isteyen kişiler için temiz içerikli mayonez çeşitleri mevcuttur. Yiyeceğin sağlıklı yağlar ile hazırlanan versiyonları bu türe örnek verilebilir. Zeytinyağlı mayonez, sağlığına dikkat eden kişilerin ilk tercihlerinden biridir. Badem ve avokado gibi daha pek çok sağlıklı yağdan mayonez yapılabilir. Kalorisi de diğerlerine göre çok daha düşük olan bu tür soslar, kimi zaman fit mayonez gibi isimlerle de anılır.

Katkı maddeleri, tüketicileri gıda alışverişinde tedirgin eden konulardan biridir. Mayonez üretiminde de raf ömrünü uzatmak amacıyla katkı maddelerine yer verilebilir. Sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler için katkısız mayonez çeşitleri de üretilir. Katkısız mayonezin içerisinde kıvam arttırıcı, tatlandırıcı ve koruyucu gibi maddeler bulunmaz. Bu sebeple katkısız sosların raf ömrü diğer ürünlerden daha kısa olabilir. Bu sos çeşidi, yalnızca doğal malzemelere üretildiği için ev yapımı ve organik gibi isimlerle de satılabilir.

Glutensiz mayonez, özel bir beslenme düzenine sahip kişiler tarafından sıkça tercih edilir. Gluten, gıdalarda doğal olarak bulunan bir maddedir ve sağlıklı bireyler için bilinen bir zararı bulunmaz. Ancak çölyak hastalarının bu maddeden uzak durması gerekir. Kimi zaman kilo vermek isteyen kişiler de gluten alımını kısıtlamak isteyebilir. Bu bireylerin de bahsi geçen ürünü tüketebilmesi için glutensiz sos çeşitleri üretilir. Glutensiz sosun da kendi içinde pek çok çeşidi bulunur. Acılı, trüflü, sarımsaklı mayonez gibi sevilen sosların glutensiz olarak üretilen versiyonları da mevcuttur.

Yeni Tatlar Arayanlara Özel Mayonez Çeşitleri

Yeni Tatlar Arayanlara Özel Mayonez Çeşitleri

Mayonez, kremsi kıvama ve zengin bir lezzete sahiptir. Bu ürün, yoğun ve kremsi dokusu sayesinde salatalarda ve soslarda sıkça kullanılır. Soft bir tadı olan bu ürünü çeşitli aromalarla zenginleştirmek de mümkündür. Hardallı mayonez, sosun sevilen türlerinden biridir. Bahsi geçen ürünün orijinal tarifiyle ilgili kesin bir bilgi olmasa da bilinen çoğu versiyonda hardal bulunur. Bu baharatın pek çok farklı çeşidi mevcuttur. Djon hardallı sos gibi farklı tat ve dokulara sahip ürünlere rastlamak da mümkündür.

Baharatlar, mayonez yapımında sık kullanılan tatlandırıcılardan biridir. Çeşitli bitkilerin tohum ve yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen baharatlar, sade sosun üzerine eklenerek lezzetli tarifler hazırlanabilir. Farklı karışımlar yaratmakla uğraşmak istemeyenler için kullanıma hazır baharatlı mayonez çeşitleri de bulunur. Acılı mayonez, yoğun lezzeti ile sevilen bir sos çeşididir. Bu tarif, bahsi geçen sosun içine çeşitli acı baharatlar eklenerek hazırlanır. Burger soslarında da sıklıkla kullanılan bu ürünün farklı tariflere uygun çeşitleri bulunur. Hoşlandığınız acı seviyesine göre tercihte bulunabilirsiniz.

Trüflü mayonez, daha az bilinen bir sos çeşididir. Oldukça kıymetli ve az bulunan trüf mantarıyla hazırlanmış bir yağdan elde edilir. Ancak ürünün kimi versiyonlarında mantar parçalarına rastlamak da mümkündür. Trüflü sos, mantarın yoğun tadını çok daha hafif ve lezzetli hâle getirir. Uzak doğu lezzetlerinden geleneksel Türk yemeklerine kadar pek çok alanda bu ürünü kullanmak mümkündür. Daha birçok lezzete sahip sos çeşidi bulunur. Badem ve kenevir tohumu yağı gibi özel içeriklere sahip soslara rastlamak da mümkündür. Yeni lezzetler denemekten hoşlanan ve sağlıklı yağlar tüketmek isteyen kişiler bu seçeneklere de göz atabilir.

Farklı Form ve Boyutlarda Mayonez Çeşitleri

Farklı Form ve Boyutlarda Mayonez Çeşitleri

Mayonez, kızartmalardan pizzalara kadar akla gelebilecek birçok yemeğe eşlik eden akışkan bir sos çeşididir. Kremsi kıvama sahip bu ürünün kullanım kolaylığı açısından doğru şekilde paketlenmesi de oldukça önemlidir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan bu ürün, farklı gramajlarda ve türlerde paketlerle satışa sunulur. Kullanmak istediğiniz amaca uygun pakete ve boyuta sahip sosu tercih edebilirsiniz.

Paket mayonez, özellikle işletmeler tarafından sık tercih edilen bir ambalaj çeşididir. Bu formdaki soslar genellikle küçük ölçekli olarak hazırlanır. Pakette az miktarda mayonez bulunmasının sebebi kullanım kolaylığı sağlamaktır. Tek kullanımlık mayonez paketleri, kolayca taşınabilir. Bu formdaki ürünleri steril şekilde saklamak da mümkündür. Paket soslar, kolay bir açma şekline de sahiptir. Genellikle paketin üst kısmında kesik çizgilerle işaretlenmiş bir açma kılavuzu bulunur. Bu kısım, tam tersi yönde bükülerek ambalaj kolayca açılabilir. Bu tasarım sayesinde sosun dökülmesi ve etrafa dağılması gibi sorunlar yaşanmaz.

Evde kullanıma uygun küçük mayonez paketleri, oldukça ilgi görür. Tüp ambalajlı soslar, genellikle 100 – 200 gram gibi küçük boylarda üretilir. Bu paketleme tarzı da kolay kullanım için oldukça avantajlıdır. Tüp alt kısmında sıkılarak kolayca yiyeceklerin üzerine sos dökülebilir. Bu form, mayonezin etrafa sürülmesini engelleyerek temiz bir kullanım olanağı sağlar. Şişe şeklindeki ambalajlar da benzer bir amaçla üretilir. Kolay taşıma imkânı için tasarlanan bu ambalajın tüpten farkı daha fazla miktarda sos alabilmesidir. Şişe ambalaj, yaygın olarak üretilen bir paketleme şeklidir. Hemen hemen her aromada ve boyutta şişe ambalajlı sos bulmak mümkündür.

Mayonez, sıklıkla salata ve meze tariflerinde kullanılan bir malzemedir. Bu tarifler için gerekli olan sos miktarı, yemek kaşığı veya su bardağı gibi çeşitli ölçeklerle ifade edilir. Bunun gibi tariflerde tek porsiyonluk ve tüp formundaki ambalajlar kullanışsız olabilir. Yemek tariflerinde kullanım için genellikle büyük boyutlu mayonez çeşitleri üretilir. Şişeli soslar ev kullanımı için tercih edilirken 5, 9 ve 10 kg mayonez paketleri yeme içme işletmeleri ve imalathaneler için çok daha uygundur. Yüksek gramajlı ürünler de genellikle kavanoz veya kova gibi geniş ambalajlarda sunulur. Böylece tarif için gereken miktarda sosun ambalajdan alınması da çok daha kolay olur.

Kullanım Amacına Uygun Mayonez Seçimi Nasıl Yapılır?

Kullanım Amacına Uygun Mayonez Seçimi Nasıl Yapılır?

Mayonez seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunur. Kullanıcıların ürünün tüm özelliklerini göz önünde bulundurarak bir seçimde bulunması uzun vadede kârlı bir alışveriş için oldukça önemlidir. Mayonez seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken ilk konu içeriktir. Piyasada bu sosun farklı malzemelerle hazırlanan pek çok çeşidi bulunur. Klasik tarifte olmayan içeriklere sosun farklı versiyonlarında rastlamak mümkündür. Gıda alerjileri, hastalıklar ve inançlar gibi çeşitli sebeplerle kimi besinlerin alımının kısıtlanması veya tamamen kesilmesi gerekebilir. Bu durumda herhangi bir ürünü satın almadan önce içerik listesine göz atmanız son derece önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise ürünün nasıl kullanılacağıdır. Patates kızartması ve sosis gibi tariflerin yanında tüketebileceğiniz hazır bir sos arıyorsanız şişeli ambalajlar oldukça kolay kullanım imkânı sunar. Ayrıca tek başına tüketmek isteyenler için hardal ve acı biber gibi aromalar barındıran soslar da iyi bir seçenek olabilir. Kendinden aromalı sos çeşitleri, herhangi bir katkıya ihtiyaç duymadan doğrudan tüketilebilir.

Tariflerde kullanmak için lezzetli bir sos arıyorsanız satın alma aşamasında klasik ürün çeşitlerinden yana tercih yapabilirsiniz. Klasik sosun içinde herhangi bir tatlandırıcı bulunmaz. Ancak bu sosu dilediğiniz malzemelerle birleştirerek farklı aromalar elde edebilirsiniz. Örneğin acılı mayonez hazırlamak için klasik sosa sriracha veya peri peri eklemeniz yeterlidir. Çok amaçlı kullanıma uygun olan klasik mayonez, 5 kg gibi yüksek miktarlarda satın alınabilir. Ayrıca lezzetli tarifler için kavanozda hazırlanan sosları tercih ederek kolay kullanım imkânına da sahip olabilirsiniz.

Satın alma aşamasında dikkat edilmesi gereken diğer konu ise sosun miktarıdır. Hazır soslar, genellikle uzun bir raf ömrüne sahiptir. Ancak doğal içerikli ve koruyucusuz ürünlerde saklanma süresi kısıtlıdır. Dolayısıyla kısa sürede bitirebileceğiniz miktarlarda organik sos satın almak çok daha güvenli olur. Kısa zamanda tüketilen düşük gramajlı soslar, gıda israfının da önüne geçer. Özellikle her gün kullanmayacağız avokado yağlı mayonez gibi özel içerikli sosları 200 – 300 ml’lik küçük ambalajlar hâlinde satın alabilirsiniz. Eğer bahsi geçen sosu oldukça nadir kullanıyorsanız tekli paketleri de tercih edebilirsiniz.

Mayonez Çeşitlerinin Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Mayonez Çeşitlerinin Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Mayonez, ulaşılabilir gıda ürünleri arasında yer alır. Ancak içerik, ambalajlama ve miktar gibi pek çok faktör bu sosun farklı fiyatlarla satışa sunulmasına yol açabilir. Mayonez fiyatlarını etkileyen unsurların başında içerik gelir. Yalnızca 3-4 ana malzemeye sahip olan bu sosun üretim zorluğu ve kalitesi fiyatları artırabilir. Örneğin sosta kullanılan yumurtaların özgür gezen tavuklardan elde edilmesi fiyatı artırabilecek bir faktördür. Benzer şekilde sosta kullanılan malzemelerin doğal yollarla üretilmesi ve tarifin el yapımı olması da fiyatların artmasına yol açabilir.

Mayonez fiyatlarını etkileyen bir diğer konu ise sosa eklenen ekstra ürünlerdir. Bu lezzetli sosa farklı bir tat katmak için pek çok aroma eklenebilir. Ancak ürünün içine eklenen her bir malzeme, üretim maliyetini ve dolayısıyla da satış fiyatını arttırır. Örneğin trüf mantarı, bulunması güç ve pahalı bir üründür. Dolayısıyla içerisinde bu aromayı barındıran mayonezlerin fiyatı da diğerlerine göre daha yüksek aralıklarda seyredebilir. Benzer şekilde farklı baharat ve aromalar içeren sosların fiyatları da klasik versiyona göre biraz daha yüksektir.

Fiyatlandırma aşamasında sosun miktarı da önemli etkenlerden biridir. Satın alınan sosun miktarı arttıkça fiyatı da buna paralel şekilde yükselir. Ancak kimi durumlarda büyük boy ürünler, birim fiyat olarak küçük versiyonlardan daha uygun aralıklarda seyredebilir. Bu durumda daha fazla miktarda sosu uygun fiyatlarla satın alarak kâr sağlamak mümkündür. Örneğin 8 kg mayonez fiyatları, yüksek aralıklarda seyretse de 8 adet 1 kilogramlık sos satın almaktan daha kârlı bir seçenek olabilir. 1 kg mayonez çeşitlerinden birkaç tane satın almak yerine yüksek gramajlı bir paket sos alarak bütçeden tasarruf edebilirsiniz.

Kârlı bir alışveriş için ürünün fiyat-gramaj oranı kadar kullanım sıklığı da önemlidir. Daha kârlı bir seçim yapmak için ihtiyacınızdan fazla satın aldığınız sos, önerilen tüketim tarihinden daha uzun süre bekletildiğinde bozulabilir. Bu durumda ürünün bozulan kısmını kullanamayacağınız için zarar etmiş olursunuz. Alışveriş sırasında fiyatın yanı sıra kullanım sıklığına ve ihtiyaca göre gramaj tercihi yapmak daha doğru olur. Her bütçeye uygun sos çeşitlerini Trendyol’da bularak kolayca satın alabilirsiniz.