placeholder
"

Meyve Suyu

" araması için 2690 sonuç listeleniyor

Meyve Suyu

Meyve Suyu Keyfi

Meyve suları her yaştan insanın keyifle tükettiği sağlıklı içecekler grubu arasında yer almaktadır. Bir veya birkaç meyvenin gerekli aletler yardımıyla suyunun ve posa olarak adlandırılan katı kısmının birbirinden ayrılması sonucunda orta çıkmaktadır. Posadan ayrılan suyu isterse kaynatılarak ve içindeki tatlandırıcı olarak şeker, bal gibi doğal maddeler eklenerek tüketilebileceği gibi kaynatma ve ekleme yapılmadan da direkt olarak tüketilebilir. Özellikle çocukların düzenli ve yeterli miktarda tüketiminde vücudun gerek duyduğu vitamin mineral ve amino asitlerin sağlandığı görülmüştür. Meyve suları evde hazırlanabileceği gibi dışardan kapalı ambalajlarla da temin edilebilmektedir. Evde yapılan meyve suları dışardan alınanlara göre daha sağlıklı olduğu düşünülse de gerekli birçok firmanın ürettiği ambalajlı meyve suları da sağlık açısından herhangi zararlı bir madde içermemektir. Meyve Suyu denilince akla tek bir meyvenin yer aldığı meyve suları gelse de özellikle kış aylarında portakal, greyfurt gibi C vitaminin deposu olarak görülen meyvelerin bir araya gelerek oluşturduğu meyve suları da çokça tüketilmektedir. Hem tat olarak hem de besleyici özelliği ile bu organik meyve suyu çeşitleri bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direncimizi arttırmaktadır. Meyve suları sağlıklı olmasının yanında lezzetli bir içecek olması nedeniyle de tercih edilmektedir. Asitli ve alkollü içecek sevmeyen kişiler için hem evde hem de sosyal ortamlarda tüketilebilir. Sevdiğiniz bir veya birden fazla meyveden oluşan bu muhteşem karışım sayesinde susuzluğunuzu giderebilmeniz mümkündür. Kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği için tercih ettiğimiz meyve suları yazın da serinletici ve ferahlatıcı bir etki yaratır. Özellikle sıcak günlerde soğutucuda bir süre beklettiğiniz ya da içine buz koyarak tükettiğiniz meyve suları vücudun ısı dengesini düzenlemeye de yardımcı olur. Seyahatlerde ya da piknik gibi organizasyonlarda da evde yapacağınız ya da dışardan satın alacağınız kutu meyve suyu ile serinleme fırsatı bulurken aynı zamanda susuzluğunuzu da giderebilirsiniz. Dışardan temin edeceğiniz meyve suları farklı boyutları sayesinde ihtiyacınızı karşılayacak kadarını temin edebilirsiniz. Evde yaptığınız meyve sularını uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız bunu cam bir kap içinde saklamanız hem uzun süreli bir saklama imkânı sunar hem de sağlıklı bir koruma sağlar. Termos özelliği bulunan saklama kaplarında muhafaza edeceğiniz meyve suları sıcaklık değerini de kaybetmeyeceği için uzun yolculuklar ya da piknikler gibi zamanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sayede meyve suyunun içinde yer alan vitamin ve yararlı mineraller yok olmadan tüketim imkânına sahip olursunuz. Bazı meyve suyu üreticileri bu özelliklere sahip meyve suyu şişesi içerisinde satışa sunmaktadır. Bu sayede fazladan bir kaba ihtiyaç duymadan tüketim imkânı sağlar.

Meyve Suyu Yapımı

Meyve suları kullanılacak meyveye göre farklı işlemlerden geçerek üretilebilir. Bazı meyveler kabuk ve iç yapısı gereği meyve sıkacaklarında sıkarak suyunun çıkarılmasına uygunken bazı meyvelerin suyunun çıkarılması işlemi presleme yöntemiyle yapılmaktadır. Evinizde bulunan meyve sıkacağı ile portakal, mandalina, limoni greyfurt gibi narenciyeleri ortadan ikiye bölerek sıkabilirsiniz. Katı meyve sıkacağı makinasıyla ince kabuklu ya da kabuksuz meyvelerin suyunu sıkmanız mümkündür. Elma, çilek, karpuz ve havuç gibi meyvelerin suyunu katı meyve sıkacağı kullanarak elde edebilirsiniz. Bazı katı meyve sıkacaklarının bıçak özelliği sayesinde nar gibi tanecikli ve çekirdekli yapıya sahip meyvelerin de suyunu çıkarabilmeniz mümkündür. Bu sayede evde kendi zevkinize ve eldeki meyveleri kullanarak doğal meyve suyu yapabilir ya da bu meyve sularını kullanarak değişik ve farklı kokteyller hazırlayabilirsiniz. Özellikle kek gibi hamurlu tatlıların yapımında meyve sularının yanı sıra kullandığınız meyvelerin posasını da kullanabilirsiniz. Meyve suyu yapımı kadar muhafazası da önemlidir. Evde yaptığınız meyve sularını uzun süreler saklamak isterseniz hafif bir kaynatma işlemi sonrası ağzı sıkıca kapalı cam şişlere doldurarak serin yerde 3 ila 6 ay arasında muhafaza edebilirsiniz. Market ve bakkallarda kapalı kutular da gördüğümüz meyve suyu üretimi da aslında evdekine benzer bir süreçten geçmektedir. Tarlalardan alınan meyveler temizlenme işleminin ardından endüstriyel meyve suyu sıkacaklarına atılır. Bu işlemle posalarından ayrılan meyve suları büyük kazanlarda bir süre bekletilir ve tortulanmaması için belirli bir düzende karıştırılır. Karışık meyve suları haricindeki diğer meyve sularında direkt olarak paketleme işlemine geçilir. Önceden hazırlanmış paketlere uygun miktarlarda doldurulduktan sonra paketler kapatılır. Karışık meyve sularında dolum işlemi belirli oranlara göre yapılmaktadır. Bu meyve suyu karışımları tat ve yoğunluğa göre belirlenmektedir. Paketlenen meyve suları dağıtımcı kanalıyla satış noktalarına oradan da tüketiciye ulaşmaktadır. Kapalı meyve sularında dikkat edilmesi gereken iki husus içindeki meyve miktarı ve ambalajının sağlıklı olmasıdır. Bazı firmalar ve merdiven altı imalatçılar gerçek meyve kullanmak yerine bu tadı veren bazı kimyasal tatlandırıcılar kullanmaktadır. Bu meyve suları gerçek meyveler kullanmadığı için tüketildiğinde herhangi bir yararı olmadığı gibi içerisindeki kimyasal maddeler nedeniyle vücudumuzda olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Benzer şekilde yoğun plastik ya da kimyasal madde içeren meyve suyu kutusu da içerdiği kimyasalların meyve suyuna karışması sonucunda sağlığımıza olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu nedenle tanınmış markaların meyve sularını kullanmak hem bizlerin hem de çevremizin sağlığı için önemlidir.

Meyve Suyu Çeşitleri

Meyve suları içerdikleri meyveler ve paket tipine göre ayrılmaktadır. Özellikle küçük boydaki meyve suyu ambalajları karton ağırlıklı malzemeden üretilmektedir. Hem maliyet hem taşıma ve saklama hem de sağlık açısından bu karton ambalajlar daha avantajlıdır. İç kısmındaki alüminyum folyo korucu kaplama ile ısıdan ve bakterilerden koruma özelliği bulunmaktadır. Birçok firma günümüzde yenilenebilir teknolojinin ihtiyaç haline gelmesiyle karton ambalaj ürünlerinde hiçbir şekilde plastik ve benzeri bir madde kullanmamaktadır. Kapakları da dâhil olmak üzere şeker kamışından üretilen biyolojik bazlı plastik kapaklar tercih etmektedir. Bu sayede içerisinde bulunan meyve suyunu hem uzun süre muhafaza edebilmekte hem de bu muhafaza süresinde meyve suyuna kimyasal madde geçmesini engellemektedir. Karton malzemeden yapılmış ambalajlardaki meyve suları genellikle 200 ml ve litrelik boyda üretilmektedir. Bunun dışında bazı firmalar tüketicilerine 500 ml’lik ambalajlarda da meyve suyu sunmaktadır. Karton malzemelerden yapılmış meyve suyu ambalajları dışında çeşitli boylarda satışa sunulan cam ambalajlar da bulunmaktadır. Bu cam şişe meyve suyu çeşitleri genellikle uzun süre muhafaza edilmesi gereken litrelik boylarda daha çok tercih edilmektedir. Cam ve karton ambalaj dışında teneke kutulu meyve suları da özellikle sıcak günlerde tercih edilebilir. İçeriğine göre bakıldığında meyve suyu çeşitleri tek bir meyve içermenin yanı sıra iki veya daha fazla meyvenin karıştırılmasıyla da yapılabilmektedir. Meyve suyu yapımında en çok tercih edilen meyve portakaldır. İçerdiği c vitamini sayesinde besleyici özelliği de bulunan portakallı meyve suyu her yaştan insan tarafından severek tüketilmektedir. Portakal meyve suyu dışında kayısı, vişne, şeftali meyve suyu çeşitleri de yine çok tercih edilen ve tüketilen meyve suları arasındadır. Bu meyve suları her mevsim rahatlıkla tüketilebilir olduğundan tercih edilmektedir. Bu meyve suyu çeşitleri dışında mevsimlik üretilen ve tüketime sunulan meyve suyu çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edilenleri çilekli meyve suyu ve karpuz aromalı meyve sularıdır. Özellikle yaz aylarında serinletici ve besleyici özellikleri sayesinde tercih edilmektedir. Bu sıkça tüketilen meyve suları dışında firmalar bazı dönemlerde yeni tatlar da denemeye çekinmiyorlar. Klasik tatlar dışında uzun süre denenen ve tercih edilen erik meyve suyu bu denemeler arasında en çok göze çarpan meyve suyu çeşididir. Tek meyve içeren meyve sularının yanı sıra birden fazla meyve içeren meyve suları da bulunmaktadır. Karışık meyve suyu olarak adlandırılan bu çeşidin içinde birbirine uyumlu olduğu düşünülen meyvelerin suları yoğunlukları da göz önüne alınarak belirli oranlarda karıştırılarak üretilmektedir.

Meyve Suyu Kullanımı

Meyve suları günlük hayatın her alanında rahatlıkla kullanılabilen ve doğal meyvelerden yapıldığında besleyici özellik barındıran içecek türleri arasındadır. Kullandığınız meyveye göre tatlandırıcı madde ilave etmeyerek sağlıklı ve şekersiz meyve suyu yapabilirsiniz. Gazlı veya alkollü içeceklerin aksine geniş bir kesim tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Evde yapılan meyve suları mümkün olan en kısa zamanda tüketildiğinde içinde yer alan besleyici özellikleri en az miktarda kayba uğramış olur. Eğer bir süre tüketmeyeceğiniz miktarda bir meyve suyunuz varsa serin ve nemli olmayan ortamlarda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Özellikle buzdolabında bekletebileceğiniz meyve sularınızı plastik maddeden yapılmış şişelerde muhafaza etmemeye özen göstermeniz gerekir. Meyve suyunu koyacağınız şişenin ağzının kapalı olması havayla temasını engelleyeceği için bozulma süresinin de geciktirmektedir. Kapalı şişelerde saklayacağınız meyve sularının kullanım süreleri de açık olanlara nazaran daha fazla olur. Cam şişelerde güvenle muhafaza edebileceğiniz meyve sularınızı ister direkt olarak içerek isterseniz yemek ya da tatlı yapımında kullanabilirsiniz. Evde yaptığınız bir meyve suyu ile hazırlayacağınız yemeklerde ve tatlılarda meyvenin posasından da faydalanarak değişik tatlar yakalayabilirsiniz. Ambalajlı paketler aldığınız meyve sularının son kullanma tarihi tüketim açısından büyük önem taşımaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş meyve sularını satın almamanız ve tüketmemeniz gerekir. Bu paketlenmiş meyve suları el değmeden ve hijyenik şartlarda üretildiği için uzun süre dayanma özelliği taşır. Son kullanma tarihine kadar havayla teması olmayan meyve suyu ambalajlarını güvenle kullanabilirsiniz. Kapağı açılmış, ambalajı yırtılmış ya da delinmiş meyve sularını da mümkün olduğunda erken bir zaman dilimi içerisinde tüketmek gerekir. Ambalajlı meyve suları kapağı kapalı olduğu zaman herhangi bir dökülme problemi olmayacağı için yanınızda taşımaya uygundur. Seyahatlerde, pikniklerde ya da işe giderken yanınızda taşıyarak istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde tüketime hazırdır. Özellikle okul çağındaki çocukların gazlı içecek tüketmemesi adına yanlarında bulunduracağı kapalı ambalajlı meyve suları sayesinde rahatlıkla tüketilebilir. Kullanılan ambalajın türüne göre uzun süreler saklayabileceğiniz meyve suları sayesinde özellikle kalabalık misafir gruplarına kolay ve çabuk bir şekilde farklı içecekler hazırlayabilirsiniz.

Sağlıklı Meyve Suyu

Meyve tüketimine alternatif olarak meyve suyu tüketimi de vücut için gerekli besinlerin bir kısmını sağlayabilir. İçerdiği meyve veya meyveler sayesinde ihtiyaç duyduğumuz farklı maddeleri bu meyve sularından sağlayabiliriz. Ancak her meyve suyunu içmek ya da sık ve çok tüketmek yarardan çok zarara neden olabilir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi fazla miktarda tüketilen meyve suları da vücudumuzda istenmeyen etkiler yaratır. Bu nedenle tüketimimizi günlük olarak kontrol altına almamız sağlığımızı korumamız için gereklidir. Doğal meyvelerden yapıldığı ve katkı maddesi, tatlandırıcı gibi ilaveler olmadığında tükettiğiniz meyve suyu kalori bakımından da herhangi bir sıkıntı yaratmayacaktır. Kapalı ambalajlarda satın aldığımız meyve suyu içindekiler kısmında yer alan maddelerden oluşmaktadır. Bu maddeleri ve oranlarını dikkatlice okuyarak satın aldığımızda güvenle tüketebiliriz. Hazır meyve suyu tercih edecekseniz içindekiler kısmının yanı sıra ambalaj tercihi de sağlıklı bir tüketim için önemlidir. Plastik ve benzeri bir ambalaja sahip olan meyve sularını tercih etmemeniz, tercih ediyorsanız bile mümkün olan en kısa sürede tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında sıcak hava ve güneş ışınlarına maruz kalan bu plastik şişeler içerisindeki maddelerin meyve suyuna karışma olasılığı nedeniyle hemen tüketilmesi ve daha sonrasında kullanılmamalıdır. Evde yapacağınız meyve suları herhangi bir katkı maddesi ya da koruyucu içermediği için daha güvenli bir şekilde tüketilebilir. Ancak yukarıda da bahsedildiği üzere bu meyve sularının en kısa sürede tüketilmesi gerekir. İnternetten de kolaylıkla bulabileceğiniz farklı ve çeşitli meyve suyu tarifi ile ister tek bir meyveden isterse birden fazla meyve kullanarak farklı içecekler hazırlayabilirsiniz. Özellikle kış ayarında hazırlayacağınız portakal ve greyfurt içeren meyve suyu faydaları ile bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. C vitamini içeren bu meyveler ile hazırlayacağınız karışımlar ile daha dinç ve sağlıklı bir gün geçirebilirsiniz. Meyvelerin suyunu sıktıktan sonra kalan malzemelerle birlikte yapacağınız meyve suyu peltesi ile farklı tarifler deneyebilir böylece meyvenin kalan kısmını da değerlendirme imkânına sahip olabilirsiniz.

Meyve Suyu Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Dışarıdan satın alacağınız meyve suları içerdiği meyve oranları boyutlarına göre farklı fiyatlara sahip olur. Konsantre meyve suyu fiyatları içerdiği yoğun meyve oranı nedeniyle diğer meyve sularına oranla daha fazla bir fiyata sahip olsa da sulandırarak elde edilecek meyve suyu miktarı göz önüne alındığında daha ekonomik olabilmektedir. Özellikle kalabalık ortamlarda kolay ve hızlı hazırlanabilmesi konsantre meyve sularının tercih edilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Kalabalık ailelerde, pikniklerde ya da toplantılarda belirli miktar suyla karıştırarak kısa sürede içmeye hazır hale gelmektedir. Diğer meyve sularında da yine içerdiği meyve sayısı ve oranlarının çeşitliliği ile farklı meyve suyu fiyatları görülebilir. Tek bir meyveden oluşan meyve sularının daha uygun fiyatlı görülürken, karışık meyve sularının fiyatları içeriğine göre değişiklik gösterir. Meyve suyu fiyatlarındaki farklılıkların bir diğer nedeni de içinde bulundukları ambalajdır. Plastik şişelerdeki meyve sularının paketleme maliyetleri daha düşük olduğu için ekonomik olarak daha uygun görülebilmektedir. Bunun dışında karton ya da cam malzemeden yapılan ambalajların uzun süre saklanabilmesi fiyatlarında da değişiklik meydana getirmektedir. Meyve suyu fiyatlarında bir diğer değişkende meyve suyunun hacmi. 200 ml, 250 ml, 330 ml, 450 ml, 500 ml, 1 lt, 3 lt ve 5 lt’lik farklı boyutlarıyla kullanım yerinize veya kişi sayısına göre tercih edebilirsiniz. 1 litre ve altında hacme sahip olan meyve suları genellikle tek kişinin kullanımına uygundur. Bu meyve suları ambalajlarına göre yanınızda taşımaya da elverişlidir. Kullan-at ambalajlı ürünler cam şişe ve teneke şişelere göre daha uygun fiyatlardadır. Cam şişe hem daha sağlıklı hem de tekrar kullanılabilmesi adına diğer ambalaj türlerine göre daha çok tercih edilebilir. 1 litre ve üstündeki meyve suları kalabalık gruplar ya da uzun süreli kullanım için tercih edilebilir. Bu meyve sularında konsantre özellik taşıyan bir meyve suyu tercih ederseniz mevcut hacmini su ekleyerek arttırabilmeniz daha ekonomik olmasını sağlar. Farklı boyutlarda ve ambalajlardaki meyve suları arasından Trendyol’daki farklı kategoriler ve sıralama özellikleri sayesinde ihtiyacınız olan meyve suyunu bulmanız daha da kolay olacaktır.