placeholder
"

Reşat Altın

" araması için 31 sonuç listeleniyor

Gösterişli Reşat Altın Modelleri ve Fiyatları

Reşat altın, gösterişli ve maddi değeri yüksek ziynet çeşitlerinden biridir. Altın yatırımcılarının ilgi odağı hâline gelen Reşat, oldukça uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Osmanlı Padişahı Mehmed Reşad tarafından basılan bir altın para olma özelliğini taşır. Özel bir amaç için tasarlanan bu ürün, görüntüsüyle de diğerlerinden oldukça farklıdır. Tam, yarım ve çeyrek altınların çevresinde işlemeler mevcuttur. Ortasında ise Atatürk portresi yer alan söz konusu altın, Osmanlı sembolleriyle ön plana çıkar.

Reşat altın, padişah parası olması sebebiyle piyasada sınırlı sayıda bulunan özel parçalar arasında yer alır. Bu özelliği ile kulplu reşat altın, koleksiyonerlerin oldukça ilgisini görür. Bir kerelik basılan ve tarihî nitelik taşıyan altın para, hediyelik aksesuarlar arasında da sıkça yer alır. Tam Reşat altını, Cumhuriyet altını ile aynı değerde olmasına rağmen az bulunması nedeniyle daha yüksek fiyatlarda sunulur. Reşat altın çeşitleri; beşli, iki buçukluk, lira, yarım ve çeyrek gibi sıfatlarla birbirinden ayrılır.

Yatırım İçin Seçilen Reşat Altın Çeşitleri Nasıldır?

Yatırım İçin Seçilen Reşat Altın Çeşitleri Nasıldır?

Reşat altın modelleri; gram, boyut, kulp ve işlemelerine göre farklı görünüş ve fiyatlara sahiptir. Bu altının tüm çeşitleri, hem yatırım hem de koleksiyon için tercih edilir. Tam Reşat altın, 7.20 gram ve 22 ayardır. Lira altın, 22 mm çapı ile 1 Türk Lirasından daha küçük bir boyuta sahiptir. Küçük Reşat altın, yatırımın yanında hediyelik olarak da sıkça ilgi görür. Kulplu modeller sıklıkla hediye olarak satın alınırken kulpsuz Reşat altın ise yatırım yapmak isteyenler tarafından talep görür. Beşli Reşat altın, yatırımcıların ve koleksiyonerlerin en çok ilgisini çeken modeller arasında yer alır. Bu altın, 36.00 gram ağırlığa ve 45 mm çapa sahiptir. Diğerlerinden farklı olarak Beşli Reşatın ön yüzünde devlet arması ve defne yaprağı çerçevesi bulunur. Arka yüzünde ise basım yeri, tarihi ve padişah imzası yer alır.

Ağır ve büyük Reşat altın, sınırlı sayıda üretilmesi nedeniyle hem maddi hem de manevi değeri son derece yüksektir. Reşat altınının yasa ve kanunlar gereği darphanelerde basımı durdurulmuştur. Bu nedenle Reşat, tarihî sarrafiye ürünü olarak kabul edilir. Bu sebeple fiyatları, ürünün ağırlığı ve ayarından ziyade bulunurluğuna göre değişkenlik gösterir. Reşat altınını sık sık bozdurmayacağınızdan eminseniz yatırımlık olarak satın alabilirsiniz. Böylece zarar etmeden anlamlı bir yatırım yapmış olursunuz. 1 Reşat altın gibi beşi bir yerde altınları da yatırım için tercih edebilirsiniz. Beşi bir yerde Reşat altın, her biri tam olabileceği gibi çeyrek ve lira altın kombinasyonundan da meydana gelebilir. Yatırım için satın alınan beşi bir yerde kolyeler, sıklıkla sade ve düz zincirlere sahiptir. İşlemeye sahip çerçeve ve zincirler, bozdurma aşamasında değer kaybedebileceği için yatırımcılardan ilgi görmeyebilir.

Hediye Olarak Verilebilecek Reşat Altının Özellikleri Nelerdir?

Hediye Olarak Verilebilecek Reşat Altının Özellikleri Nelerdir?

Reşat altın, maddi ve manevi değerinin yanı sıra görsel farklılığı ile de hediyelik ziynetler arasında yer alır. Hediye olarak verilebilecek Reşat altınlar, yatırımlık olanlardan farklılık gösterebilir. Örneğin, Osmanlı padişahı için basılan bu para, süslü çerçeveler veya zincirlerle birlikte ömür boyu saklanabilecek bir hediyeye dönüşür. Reşat altın zincirli kolyeler, yeni evlenenlere maddi destek vermek için de sıkça tercih edilir. Düz zincirler ve çerçevesiz liralardan oluşan Reşat altın kolyeler, kadınların beğenisini kazanır. Tam Reşat altın kolye, gösterişli tasarımı ile Osmanlı ruhunu yaşatmak isteyen kadınların tüm kombinlerini süsler. Kulplu Reşat altın kolyeler, zincir değişimi yapılabilmesi ile ayrı ayrı veya bir bütün hâlinde kullanılabilir.

Reşat altın kolye modelleri, lira sayısına göre birbirinden ayrılır. Tek liralı zincir kolyeler, her beğeniye hitap eder. Daha gösterişli takılar kullanmaktan keyif alanlar için üçlü ve beşli modeller mevcuttur. 3’lü Reşat altın kolye, göz dolduran tasarımı ile Osmanlı tarihini doğrudan yansıtır. Kimi modellerde aynı boyutta paralar yer alırken kimilerinin ortasında bir tam Reşat, kenarlarında ise birer adet çeyrek bulunur. Hediyelik kolye seçiminde öne çıkan özelliklerden biri de çerçeve modelidir. Çerçeveli kolyeler, farklı ve göz alıcı tasarımlarıyla uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.

Reşat altın bileklikler, düğün hediyeleri arasında sıkça ilgi görür. Reşat altın bileklik modelleri de tıpkı kolyelerde olduğu gibi farklı beğenilere hitap eden zincir veya ipleriyle ön plana çıkar. Çift kulplu altınlar; deri, hasır veya kumaş kordonlarla birlikte kullanılabilir. Daha gösterişli bir model arıyorsanız 7 Reşat çeyrek altınlı 22 ayar altın bileklikleri tercih edebilirsiniz. Bu bileklik, altın zincir üzerine sıralanan yedi adet çeyrekten oluşur. Zarif ve şık tasarımı ile göz doldururken yatırım için de tercih edilebilir. Reşat altın küpeler, hediyelik setlerin olmazsa olmazıdır. Gösterişli çerçeveler içine yerleştirilen çeyrekler, ideal ağırlığı ile şık ve konforlu kullanım imkânı sağlar.

Reşat Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Reşat Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yeni serileri basılmayan Reşat lira, diğerlerine oranla daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Reşat lira satın alırken basım tarihinin 1909 ile 1919 arasında olması gerekir. Modayı yakından takip eden markalar, sık talep alan çerçeve ve zincir modellerini Reşat liralarla bir araya getirir. Böylelikle benzersiz ve şık bir hediye satın almak isteyen çoğu kişi, çerçeveli Reşat altınları tercih eder. Reşat liranın maddi ve manevi değeri, çerçeve modeliyle birlikte artabilir. Reşat altın kolye fiyatı, çerçeve ve zincir modeline paralel olarak artıp azalabilir.

Kolyelerin tasarımı da Reşat lira fiyatlarını etkiler. Örneğin, ipli Reşat altın kolyeler, sade ve sportif tasarımları ile işlemeli gerdanlıklara oranla daha uygun aralıklarda seyreder. Reşat altın gerdanlıklar, pırlanta veya doğal taş eklemeleriyle daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Özellikle değerli taşlarla bezenen lale çerçeveli kolyeler, sade zincirli modellere göre yüksek aralıklarda seyreder. Kolyelerde kullanılan Reşat boyutu, fiyatların artmasına veya azalmasına yol açabilir. Çeyrek altınlı kolyeler, sevdiklerinize verdiğiniz değeri her an hissettirebilmeniz için daha uygun fiyatlara sahiptir. Beşli reşat altın fiyatı ise çeyrekli kolyelere göre üst segment ürünler arasında yer alır. Beşli altınlı kolyeler ise piyasada az bulunur olması sebebiyle yüksek fiyatlara sahiptir.

Kullanım amacı, Reşat lira satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. Yatırım veya hediye için farklı modelleri bulunan Osmanlı lirası, diğer altınlar gibi büyük kâr getirmez. Bu nedenle Reşat yatırımı yaparak fazla kâr elde etmek mümkün olmayabilir. Ancak ömür boyu saklanacak, maddi ve manevi değeriyle hevesle kullanılacak bir hediye arıyorsanız Reşat takıları tercih edebilirsiniz. Reşat lira satın alırken unutmamanız gereken diğer bir nokta ise bu altının diğerlerine göre daha ağır ve yoğun bir yapıya sahip olmasıdır. Az bulunan bu ürüne rağbet de son derece fazladır. Altın alırken yoğun ilgiye karşılık üretilen kopyalarla karşılaşmamak için güvenli bir alışveriş yöntemi tercih edilmelidir. Reşat lira ve aksesuarları, en uygun fiyatlar ve güvenilir alışveriş imkânı ile Trendyol’dan satın alabilirsiniz.