İlgili Kategoriler
Araç Marka ve Model
Fiyat
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Buji

" araması için 38144 sonuç listeleniyor

Aracınıza Uygun Buji Modelleri Trendyol'da!

Dünya üzerinde meydana gelen her şey gün geçtikçe gelişme gösterir. Hayatları kolaylaştıran yeni icatlar ve gelişen teknoloji sayesinde, her gün farklı bir şekilde başlar. Hayatınızı kolaylaştıran birçok ürün vardır. Bunların başında da 19. yüzyılda üretilmeye başlanan otomobiller gelir. İlk zamanlarda otomobillerde enerji için buhar kullanılırken zamanla içten yanmalı motorlarda petrol kullanılmaya başlanır.

Otomobilin icadı tek bir kişiye ait değildir. Dünyanın dört bir yanından icatlar birleştirilir ve yeni bir ürün ortaya konulur. Bu süreç yaklaşık bir asır sürer. Otomobillerin çalışması ve iş görmesi için pek çok farklı işlevde parçası vardır. Parçalar yön vermek, hareket ettirebilmek, devir değiştirmek ve daha pek çok işlev için bir araya gelir. Araçların beyinleri motorlarıdır. Motorun hareket edebilmesi için de kullanılan yakıtın ateşlenmesi gerekir. Ateşleme sonrası araç çalışmaya başlar.

Motorlar temelde ikiye ayrılır. Bunlar; içten yanmalı ve dıştan yanmalı motorlardır. Dıştan yanmalı motorlara örnek olarak buhar makineleri verilebilir. Araçlarda kullanılan motor ise içten yanmalıdır. İçten yanmalı motorlarda yakıtın ateşlenmesi için kullanılan parçaya buji ismi verilir. Araba bujisi motorun önemli parçalarındandır. Bu aparat akım gücüyle çalışır. Elektronik bujiler kara ve deniz araçlarında kullanılır. Bu ürünler elektrik bağlantı ucu, bağlantı gövdesi, izolatör (porselen yalıtıcı) ve elektrotlardan meydana gelir. Porselen kısmı kısa olan aparatlara soğuk buji denir.

Motorların güvenli bir şekilde ateşlemesini sağlar. Porselen bujiler de sıklıkla tercih edilir. Elektrotların birbirine olan mesafesi ve temizliği oldukça önemlidir. Aksi takdirde iyi çalışmama durumu ile karşılaşılabilir. Bujiler, yakıtı ve havayı sıkıştırıp kıvılcım oluşturur. Bu kıvılcım, sıkıştırdığı havayı şase elektrodu ile arasında yukarı çıkarmak suretiyle gerçekleştirir. Yakıt bu sayede ateşlenir ve motora hareket enerjisi iletilir. Bu parçaların ateşleme görevi olduğu gibi soğutma görevi de vardır. Ateşleme sırasında oluşan yüksek ısıyı dışarı atmada da görevlidir.

Motora güç vermesinin yanında aracın performansını da artırır. Özetle günlük hayatın olmazsa olmazı otomobillerin, bel kemiğidir. Küçük ve önemsiz gibi görünen birçok parçanın işleyişini ve önemini bilmek gerekir. Arızaları anlayabilmek ve iş işten geçmeden önce tedbirini almak hayati derecede önem taşır. Aksi takdirde her türlü can ve mal kaybı kaçınılmaz hale gelir. Aynı zamanda araçların en önemli parçalarından biridir. Araçlarınızın verim ve dayanıklılığı için size uygun olan parçayı Trendyol’dan bulabilirsiniz.

Araçlarınızın Önemli Parçası Buji Çeşitleri ve Farkları Nelerdir?

Araçlarınızın Önemli Parçası Buji Çeşitleri ve Farkları Nelerdir?

Arabanızın motoruna sıvı olarak aldığınız benzin veya LPG’yi hareket enerjisine dönüştürenlerin birçok çeşidi vardır. Gelişen teknoloji ile bu çeşitler de artar. Her markanın ürettiği arabaların modelleri farklı olduğu gibi bujileri de çeşitlilik gösterir. Bu sebeple aracınıza uygun olanı bilmeniz gerekir. Buji çeşitleri kullanılan elementler sebebiyle birbirinden ayrılır.

Lityum bujiler ısıyı iletebilme yetenekleri sayesinde tercih edilir. Pek çok araç motorunda çok tırnaklı bujiye yer verilir. Bu durum marka, motor ve aparatın tipine göre değişebilir. Ayrıca tırnaksız bujiler de mevcuttur. Ultrasonik buji titreşim kullanarak ateşleme sağlar ve oldukça hızlı çalışmasıyla bilinir. Bu küçük ama önemli parçalar temelde bakır/ nikel, iridyum, tek platin, çift platin ve gümüş olmak üzere 5 çeşitte incelenir.

Nadiren de olsa titanyum bujilere de rastlanır. Her birinin farklı bir niteliği vardır. Çift tırnaklı bujiler, aparat üzerindeki yanmayı ve elektrot seviyelerinin kontrol altında olmasını sağlar. 3 ve 4 tırnak bujiler ise daha uzun ömürlü olmaları nedeniyle tercih edilir. Bakır olanların merkez elektrodu, nikel alaşımı ile kaplanmış haldedir. İç kısmı da bakırdandır. Diğer türlerin arasında en geniş çapa sahip olanlar bunlardır. Bu sebeple de oluşturacakları kıvılcım için daha fazla bir voltaj gerekir.

Nikel daha yumuşak ve çok dayanıklı olmayan bir elementtir. Bu sebeple nikel bujilerin diğerlerine oranla daha sık kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir. Daha kısa süre kullanılması ve çok voltaj harcaması sebebiyle günümüzde pek tercih edilmez. Daha çok 1980 öncesi üretilen, eski araçlarda kullanılır. Uygun fiyatlı ve performansı yüksek ürünlerdir.

Çeşitlerden bir diğeri de iridyum elementi ile yapılandır. Oldukça ince elektrotlara sahip olan iridyum buji yüksek bir ateşleme verimliliği sunar. En uzun süre dayanan malzemedir. Çünkü iridyum elementi oldukça sert ve dayanıklıdır. Küçük bir merkez elektroduna sahiptir. Bu sebeple de çalışırken daha az voltaj kullanır. Birçok otomobil üreticisi, araçlarında bu elementi kullanmayı tercih eder.

Bazen otomobil müşterileri, iridyum ile üretilen araçlarında buji değişimi yaparken diğer malzemeleri uygun fiyatlı olduğu için tercih etmek ister. Bu doğru bir tavır olmaz. Uzun vadede aracın performansını olumsuz yönde etkiler. Bu durum diğer elementlerle üretilenler için de geçerlidir. İridyum uzun ömürlüdür, tam yanma sağlar ve daha az voltaj harcar. Bu avantajları sebebiyle farklı fiyat aralıklarında olabilir.

Tek platin bujiler de bakır/ nikel olanlarla benzerlik gösterir. Fakat merkez elektrodu nikel alaşımdan yapılmaz. Ucuna kaynak yapılan platin bir uç vardır. Platinler, nikellerden daha uzun süre aşınmadan ve eskimeden dayanır. Daha fazla ısı üretir. Bu sebeple de karbon salınımı aza indirgenir. Platinyum bujinin dayanıklı yapısı kullanıcılar tarafından beğenilir.

Ateşleme bobini ve ateşleme sistemi olan yeni otomobiller için önerilir. 80.000 kilometreye kadar kullanılır. Çift platinlilerde ise hem merkez hem de toprak elektrotlarında bu malzemeyi kullanılır. Bu durum parçayı daha verimli hale getirir. Platinler, yüksek sıcaklığa karşı oldukça dayanıklıdır. Bu sebeple de diğer elementlerden daha uzun süre kullanım imkanı sağlar. Oluşabilecek aşınmayı geciktirir.

Gümüş ile üretilen bujiler ise diğerlerine oranla daha nadir kullanılır. Daha az dayanıklı bir malzemedir. Gümüş buji diğer modeller kadar uzun ömürlü olmayabilir. Genellikle Avrupa’da eski performans arabaları ve motosikletlerinde kullanılır. İyi bir iletkendir. Motosiklet buji eskidikçe motor gücü direkt olarak etkilenir. Buji ölçüleri de önemlidir. Aracınızda kullanılan parçanın üzerini inceleyerek hangi boyutta olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunların standart boyutları genellikle 12 ve 14 mm buji şeklindedir. Fakat bu değerden daha yüksek ya da alçak ürünler de mevcuttur.

16, 18 ve 21 mm bujiler büyük olanlara örnek olarak verilebilir. Yalnızca benzinli araç bujisi yoktur, deniz motorlarında ve model arabalarda da bu aparat kullanılır. Deniz araçlarında yalnızca marin bujiye yer verilir. Nitro motorlu RC yani uzaktan kumandalı araçlarda da bu aparat kullanılır. RC bujiler model arabanın motoru için de önemli bir parçadır. Nitro bujiler yalnızca uzaktan kumandalı araçlar için özeldir. Araçların performanslarını ve verimliliklerini etkileyen bu önemli parçaları temin edebilmek için, sizlere yüzlerce ürün sunan Trendyol’u ziyaret edebilirsiniz.

Bujilerin Çeşitlerine Göre Değişim Zamanları Nelerdir?

Bujilerin Çeşitlerine Göre Değişim Zamanları Nelerdir?

Ulaşım ihtiyacınızı karşılayan ve dilediğiniz yere özgürce gidebilmenizi sağlayan otomobilinizin tahmin ettiğinizden çok daha fazla parçası vardır. Her bir parça, bir diğeri ile bütün haldedir. Biri yanlış çalışır veya hiç çalışmazsa bir diğeri de bundan etkilenir. Bu sebeple araçların kontrolünü ve bakımını düzenli olarak yapmak gerekir. Aksi takdirde fark edemediğiniz en küçük bir sorun bile büyüyüp ciddi sorunlara yol açabilir. Her gün yüzlerce insanla karşılaştığınız trafikte, güvenliği sağlamak her şoförün asli görevidir.

Her bir parçası önemli olan araçların, bujileri de düzenli olarak değiştirilmeye ihtiyaç duyar. Araçların modelleri gibi kullanılan bu parçaların da farklı çeşitleri vardır. Araba üreticileri de birbirinden farklı elementlerle üretilen bu parçaları performansa uygun olarak tercih eder ve kullanır. Farklı malzemelerle üretildikleri için her birinin kullanım ömrü, bir diğerinden farklıdır. Bazılarının daha sık değiştirilmesi gerekirken bazıları daha uzun süre dayanır.

Kendi aracınızda kullanılan malzemeyi, el kitabınızdan öğrenip bakımını ve değişimini ona göre yapmalısınız. Bir el kitabınız yoksa teknik servisten de bilgi alabilirsiniz. Araçta başka herhangi bir sorun olmadığı sürece bakır/ nikel olanlar 35.000- 45.000 kilometre arası kullanımda, platin ve iridyum elementli olanlar 80.000- 100.000 kilometre arası kullanımda, gümüşler de yaklaşık 10.000 kilometre kullanımda bir mutlaka değiştirilmelidir.

Bujiler, motorun en kolay değiştirilen parçalarındandır. Değişim yapmak için ilk önce, değişim zamanını doğru bilmeniz ve bu zamanı geçirmemeniz gerekir. Ardından temel birkaç bilgi ve temel alet ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Düzenli olarak bakımını ve kontrolünü yapmanız aracınız, kendi sağlığınız ve çevrenizdeki insanlar için oldukça önemlidir.

Aracınıza uygun buji takımı için hemen Trendyol’un uygun fiyatlarla size sunduğu seçeneklerden faydalanabilirsiniz. Edindiğiniz bu takım ile güvenli sürüşün tadını çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda da araç performansınızı destekleyen bu parçalar ile daha az karbon salınımı yapmanız ve çevreyi korumanız mümkün hale gelir. Hem yakıt tasarrufu yapıp hem de çevrenize iyi gelecek bu bakım periyotlarında, ihtiyacınız olan her şeyi Trendyol’dan bulabilirsiniz.

Buji Değişimi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Buji Değişimi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Otomobiller çoğu zaman karmaşık sistemler gibi görünür. Özellikle motorlar, çözülmesi imkansız yapılar zannedilir. Fakat aslında basit bir sistemi vardır. Temel yapısını ve işleyişini bilmek gerekir. Aksi durumlarda istenmeyen bazı sorunlara yol açılır. Bu sorunların içinden çıkmak da bir hayli zorlaşır. Bujiler belli periyotlar halinde değiştirilmelidir. Ayrıca motorların en kolay değişen parçalarından biridir. Buji kablosu motorun elektrik yükünü ateşleme bobininden aktarma görevi görür ve oldukça önemli bir parçadır.

Araç sürüş tarzı da buji kablolarının değişme sıklığını etkileyen unsurlardan biridir. Değiştirme işlemine başlanmadan önce birkaç ekipman edinmek gerekir. Bu ekipmanlar cırcır seti, lokma anahtar seti ve lokma uzatma aparatıdır. İşe başlamadan önce motorun soğuk olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde işinizde zorlanabilirsiniz.

Güvenliğiniz için akünün eksi kutbunda bulunan kabloyu çıkarabilirsiniz. Bu parçaların değişimi kadar temizliği de önemlidir. Değişim esnasında motorun kirlenmemesi için başlamadan önce çevresini iyice temizlemelisiniz. Temizlemezseniz ve motor kirlenirse ciddi aşınmalar ve hasarlar meydana gelebilir. Basınçlı hava veya yağ çözücü spreyler ile rahatlıkla temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz. Fakat bu işlem sırasında güvenliğiniz için gözlük takmanız tavsiye edilir.

İlk olarak sırayla kablolar veya bobinler çıkarılır. Bobin kullanılmışsa civatalar için mıknatıslı tornavida kullanmanız tavsiye edilir. Araçtaki buji, gerekli ekipmanlar kullanılarak ve saat yönünün tersine çevrilir. Serbest kalana kadar bu işlem yapılır. Ardından çıkarılan ile yeni bujiyi gözlerinizle karşılaştırmanız tavsiye edilir. İkisinin de boyutlarının aynı olması önemlidir. Aksi takdirde araçta ciddi hasarlar meydana gelebilir.

Teyit edilen yeni parça, deliğe yerleştirilip saat yönünde döndürülerek işleme devam edilir. Vidalama işlemi için normal bir güç uygulanır. Bu işlemlerin ardından kablolar veya ateşleme bobini takılır. Kablo değişimi için de eski kablo ile yenisinin uzunluğunun aynı olmalıdır. Aracınıza uygun buji seti ve ihtiyacınız olan ekipmana Trendyol’dan ulaşabilirsiniz.

Buji Bakımının ve Değişiminin Önemi Nedir?

Buji Bakımının ve Değişiminin Önemi Nedir?

Araçların motorunda bulunan bu parçaların görevi, insan vücudunda gerçekleşen kan pompalaması olayı ile benzerlik gösterir. Otomobiller, motordan kaynaklanabilecek en küçük bir sorun sebebiyle arızalanabilir ve kazaya sebebiyet verebilir. Motorda bulunan her bir parça da birbiriyle bütün haldedir. Tek bir tanesinin bozulması tüm sistemi bozabilir. Bu sebeple araçların belli periyotlar halinde ayrıntılı bakımı yapılmalıdır.

Bu bakımların bazılarını teknik servisler yapmalıdır. Fakat bazı işleri sizler de rahatlıkla servise gerek duymadan ve fazla ücret ödemeden halledebilirsiniz. Örneğin, bu durum buji değişimi için geçerlidir. Aracınızın modeline uygun ekipmanları Trendyol’dan uygun fiyatlarla bulup değişime başlayabilirsiniz. Değiştirme talimatlarına özen göstererek güvenli ve hızlı bir şekilde bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Bu bakımlar, düzenli olarak yapılmadığı takdirde bujide veya kablosunda meydana gelebilecek arızalar, aracınıza ciddi hasarlar verebilir. Çünkü bu parçalar elektrik sisteminde kritik bir noktadadır.

Düzenli kontrolü yapılmadığı veya beklenmedik şekilde arızalandığı zamanlarda düzensiz motor rölantisi gerçekleşebilir. Bu durum sarsıntılı çalışma olarak da adlandırılır. Eskiyen kablolarda, elektrik akımı sorunu sebebiyle gerçekleşir. Araç hareket halindeyken motorda tekleme, ani durma (stop etme) veya yetersiz motor gücü gibi belirtiler de gösterir. Bu durum hem aracın verimini düşürür hem de trafikte sizi zor duruma sokar.

Uzun vadede araçta performans düşüşü de görülür. Kabloların zedelenmesi veya kopması bu durumlara yol açar. Bunlara ek olarak yakıt tüketiminde artış oluyorsa veya marşa basıldığı anda araç geç çalışıyorsa bu parçaların değişim zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Ek olarak bujilerin daha dayanıklı olması, gaz kaçırmaması ve ateşlemenin normal seyrinde gerçekleşmesi için buji anahtarı gereklidir. Tüm bu ekipmanlara indirimli fiyatlarla Trendyol’dan ulaşabilirsiniz.

Kaliteli Bujiler ve Buji Ekipmanları Nelerdir?

Kaliteli Bujiler ve Buji Ekipmanları Nelerdir?

Bujiler ısıtma ve ateşleme görevleri ile de birbirlerinden ayrılır. Benzinli ve hem benzinli hem LPG’li araçlarda ateşleme, dizel araçlarda ise ısıtma bujileri kullanılır. İki araca da uygun ihtiyaçlarınızı Trendyol’dan bulabilirsiniz. Isıtıcı buji ilk çalıştırmada soğuk olan yanma odasını ısıtır. Dizel bujinin ısıtıcı özelliği aracın harekete hazır olma süresini etkiler. LPG bujisi yanma odasına aktarılan hava ve yakıt karışımını ateşler. Her aracın markası ve modeline bağlı olarak silindir sayısı da değişiklik gösterir.

Binek araçlarda genellikle 4, ticari araçlarda ise 6 veya 8 adet silindir vardır. Otomobillerin buji sayısı da buna bağlı olarak değişiklik gösterir. Bir araçta ne kadar silindir varsa o kadar buji kullanılır. Bu eşitlik sağlanamazsa otomobil arızalanır. Bakımı gerekli olan bu parçaların değişimi, evlerinizde kendinizin de yapabileceği şekildedir. Arabaların bel kemiği buji ne kadar sorusuna alabileceğiniz ve sizi tatmin edebilecek cevaplar için Trendyol’u inceleyebilir, sizler için sunulan çeşitleri, kolaylıkla favorilerinize ekleyip hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

Parçalarının değişim ve bakımını yapıp sağlığını koruduğunuz araçlarınızın daha uzun ömürlü ve verimli olması için Trendyol’un indirimli ve uygun fiyatlarından faydalanabilirsiniz. Teknoloji, hayatın her alanında işinizi kolaylaştıran bir olgudur. Trendyol’da bu gelişmeye ayak uydurarak sizlere tam ihtiyacınız olan ürünü kolaylıkla bulma imkanı sağlar. Aracınızın modeline ve markasına uygun parçaları Trendyol’un filtreleme özelliği ile rahatlıkla bulabilirsiniz. İhtiyaçlar ve zevkler sürekli olarak farklılık gösterirken, teknoloji de buna uyum sağlar.

Sizler de gelişen teknolojiden en verimli şekilde faydalanmak için kolaylaştırılmış tasarımlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin, otomobilinizde gerçekleşen küçük bir sorunda teknik servise başvurmadan önce sorunu fark edip Trendyol’dan edinebileceğiniz uygun ekipmanlarla sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Sadece bir sorun anında değil, tedbiren de bazı kontrolleri ve bakımları kendiniz yaparsanız hem zamandan hem yüksek maliyetten tasarruf etmiş olursunuz. Seçkin markalarca üretilen bujiler ve ihtiyacınız olan pek çok ürün için hemen Trendyol’a girebilirsiniz.

Bütçe Dostu Aralıklarla Buji Fiyatları Nasıldır?

Bütçe Dostu Aralıklarla Buji Fiyatları Nasıldır?

Bakımı ve kontrolü bu kadar önemli olan ve hayati derecede önem taşıyan parçaların düzenli olarak değişmesi gerekir. Arabanızın modeline ve markasına bağlı olarak, üretiminde kullanılan parçaların da malzemesi değişiklik gösterir. Motorların düzgün ve tam verimli olarak çalışması için her parçasının sağlam olması gerekir. Bu nedenle belli aralıklarla bujilerin sökülmesi ve durumunun kontrol edilmesi gerekir. Henüz sorun görünmüyorsa ve daha kilometresini doldurmamışsa dikkatli bir şekilde geri takılmasında bir sorun yoktur. Bu işlem sırasında motorun ve parçaların temizliğine özen gösterilmelidir.

Parçalar eskimişse, temizlenip tekrar kullanılması doğru olmayan bir davranış olur. Bunun yerine yenisi ile değiştirmek her zaman daha doğru ve güvenlidir. Ayrıca asla ihmal edilmemesi gereken bir iştir. Buji fiyatları araçların markasına ve modeline göre değişir. Günümüzde otomobil üreticileri performansı daha iyi olduğu için iridyum ve platin elementleri ile yapılan parçalar kullanır. Bu elementlerin kullanımı da oldukça faydalıdır. Bujinin platin olması bir dezavantaj oluşturmaz. Yüksek derecede ısıya dayanır ve uzun süre kullanım imkanı sağlar.

Buna bağlı olarak da fiyat aralıkları farklılaşabilir. Trendyol’da yer alan araba buji fiyatları bütçenizi zorlamaz. Unutulmaması gereken bir durum vardır. Maliyetinden kaçılıp veya ihmal edilip değiştirilmeyen parçalar, sonrasında sizlere çok büyük ve masraflı sorunlar olarak geri döner. Can ve mal güvenliği açısından hiçbir teknoloji ürününün bakımını ve kontrolünü geciktirmemek gerekir.

Arabanızın özelliklerini öğrenip uygun ekipmanları kolaylıkla bulmak için Trendyol’u geç kalmadan ziyaret edebilirsiniz. Modele ve malzemeye bağlı olarak değişen, uygun fiyatlı seçeneklerle arabanızın ihtiyacı olan bakımı rahatlıkla yapabilirsiniz. Gönül rahatlığı ile keyifli sürüşler yapmak ve maksimum performansı yakalamak için edinebileceğiniz ekipmanlarla aracınızı güvenle kullanabilirsiniz. Bunun için Trendyol’un uygun fiyat ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.

Buji Ne Zaman Değiştirilir?

Buji arıza yaptığında ya da herhangi bir sorun fark edilmesi durumunda en kısa sürede değiştirilmesi gereken bir parçadır. Her parçanın otomobiller için önemi bulunurken bujilerin değiştirilmemesi farklı arızaları beraberinde getirir. Araç yavaş çalışıyorsa, yakıt tüketimi artıyorsa, motor gaza basılmasıyla tekliyorsa ve motor hiç çalışmıyor ya da geç çalışıyorsa bujilerin değiştirilmesi gereklidir. Değiştirilmemesi durumunda arızalara neden olacağı ve bu arızaların yüksek maliyetlere neden olabileceği göz önünde bulundurularak belirtiler dikkate alınmalıdır. Herhangi bir tanesi görülmesi durumunda ya da fark edilmesinde bir sorun olma ihtimali değerlendirilmelidir.

Buji Nerede Bulunur?

Aracınıza en uygun olan buji takımları ve buji kablosu gibi yedek parçaları Trendyol’dan satın alabilirsiniz. İhtiyacınız olan buji setlerine ve ekipmanlara ulaşabilir ve en uygun fiyatlarla temin imkanı bulabilirsiniz. Yorumları inceleyerek araç modelinize ve koşullara uygun olan buji setlerini bulabilir, uygun fiyat avantajlarından da faydalanabilirsiniz. Uzun ömürlü olan buji ekipmanlarından yüksek verim alabilmek adına araç modelinize ve markanıza uygun parçaları Trendyol üzerinden detaylı inceleyerek kısa sürede bulabilir, sipariş oluşturabilirsiniz.

Buji Nedir Ne İşe Yarar?

Buji içten yanmalı olan motorlarda ateşlemeyi sağlayan önemli bir parçadır. Krank milinin dönmesini sağlamanın yanı sıra yanma odasında yer alan hava yakıt karışımının yanmasını sağlar. Bu işlemi yaparken gerilim farkları oluşmasından kıvılcımlar çıkar. Motorlarda ateşleme görevini üstlenen bujiler yakıtı ateşleyerek motorun hareket etmesine yardımcı olur. Aynı zamanda soğutma görevini de üstlenerek ateşleme sırasında oluşmuş olan yüksek ısıyı dışarı atar. İyi bir şekilde çalışma sağlayabilmesi için mutlaka belirli bir sıcaklık sağlanmalıdır ve kontrolsüz ateşlemeler engellenmelidir. Buji anahtarı da oldukça önemli bir kısım olup erken ateşleme sistemini devreye sokar ve gaz kaçağı oluşumunu engeller. Araç daha yüksek performansla çalışırken aynı zamanda buji kablosu ile birlikte kaçak oluşumunun engellemesi konusunda oldukça önemli göreve sahiptir.