placeholder
"

Deniz Şortu

" araması için 8881 sonuç listeleniyor

Deniz Şortu

Deniz Şortu

Yaz mevsimi kendini hissettirmeye başladığında aranmaya başlayan plaj giyim ürünlerinden birisi nedir diye sorarsanız duyacağınız ilk yanıt genellikle deniz şortu olur. Hızlı kuruyan deniz şortu gerek kumaş yapısındaki özel tasarımı sayesinde gerekse de plajların dinamiğine ayak uydurmayı başaran renkleriyle vazgeçilmez yaz ürünlerinin başında gelir.

Hem kadınlar hem de erkekler deniz şortu kullanabilir. Bikiniyi ve mayo çeşitlerini tercih etmeyenler genellikle deniz şortu tercihlerine yönelirler. Deniz şortu, uzun yıllardan bu yana piyasada bulunmasıyla gelenekselleşmiş ve plaj giyiminin vazgeçilmez bir parçası haline gelerek her zaman tercih edilen bir ürün olmuştur.

Deniz şortu; çabuk kuruyan, genellikle güçlü, pürüzsüz polyester veya naylon malzemeden yapılmış, nispeten uzun ve gevşek formdaki bir mayo türüdür. Sörf sporunun doğuşuyla ortaya çıkan deniz şortları ilk dönemlerde yalnızca erkeklerin kullandığı bir plaj giyim ürünü olurken yakın zamanda kadınların da yazlık giyim tarzının bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle erkek deniz şortu denildiğinde birçok modelle karşılaşılabilir.

Özellikle son 50 yılda tasarımsal noktalarda çok fazla geliştirilen deniz şortları basit mayolar kategorisinden de ayrılmış oldu. Deniz şortu, özellikle sörf sporuna gittikçe artan rağbetin tam ortasında çevresel gereksinimlerin ve giyim sektöründeki yetersizliklerin de artışıyla bireysel bir çözüm olarak ortaya çıktı. Deniz şortu, genel olarak Kuzey Amerika’da oldukça popülerken özellikle sokaktaki moda trendinin de deniz şortu tasarımlarını kabul eden bir biçime doğru kaymasıyla sörfün popülerliğini aşarak daha geniş kitlelere ulaştı. Ardından tipik olarak plaj voleybolunda da giyilmeye başlayan deniz şortları kumsalların ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Deniz şortları ilk olarak yalnızca erkeklere yönelik ve uzun deniz şortu modeli olarak üretildi. Ardından uzun deniz şortları uzun yıllar boyunca dünyanın neredeyse her yerinde genel bir plaj giyimi ürünü olarak kendini kabul ettirdi. Zamanla moda anlayışının da değişimiyle birlikte deniz şortlarının da tasarımlarında değişikliklere gidildi. Desenli, fileli, filesiz ve kamuflaj tasarımlarına sahip deniz şortlarının yanı sıra kısa deniz şortu modelleri de son dönemin en çok rağbet gören deniz şortu modellerinden birisi oldu. Şık bir deniz şortu nasıl ki plaj giyiminin vazgeçilmez unsurlarından birisiyse vücut tipine uygun bir deniz şortu seçmek de bir o kadar önemlidir.

Deniz Şortunun Kullanımı ve Tasarımı

Deniz şortunun sörf ile olan yakın bağına göz atıldığında iç içe geçmiş olduğu görülüyor. Peki neden? Sörfçülerin denizle olan sıkı ilişkileri onları denizin dışında hızlıca kuruyan ve böylece denizin dışındaki sokak modasına da hızla adapte olmalarını sağlayan bir ürüne muhtaç kılıyordu. Sık sık denize giren sörfçüler bu hızlı kuruyan deniz şortu modelleriyle sayesinde hızlıca sosyal kent yaşamına da ayak uydurdu. Böylece deniz şortu plaj kentlerinde de giyilmeye başlandı.

Deniz şortları, çabuk kurumasının yanı sıra aynı zamanda dayanıklı olarak da üretildiği için sörf tahtasıyla doğacak olan aşınmaya karşı da dayanıklıydı. Bu nedenle plajlarda gitgide daha fazla tercih edilmeye başlandı. Bunun da ötesinde bir sörf sporcusunun çok doğal olarak isteyeceği üzere rahat ve hafiflerdi. Deniz şortları, aktif su sporlarında kullanım için iyi adapte edilmişti. Tüm bu özelliklere bakıldığında deniz şortunun plaj giyiminde vazgeçilmeyecek bir ürün olması daha iyi anlaşılabilir.

Genellikle belden bir adet ipin tüm beli kuşatacak biçimde göbek kısmının altında buluşması vasıtasıyla bağlanan ve bu şekilde bele iyi bir şekilde tutturulan deniz şortları oldukça güvenli olmasıyla da tüketicileri kendine çekti. Dalgalı denizlerde çoğu kez bikini altlarının ya da deniz giyimine uygun olmayan şortların vücuttan çıktığı bilinen bir gerçektir. Deniz şortları temel ve köklü bir önlem ile bu tehlikenin önüne geçmektedir.

Deniz şortlarının birçok türü bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise cepli, gizli cepli veya cepsiz modellerdir. Bu cepler sayesinde plajlarda şezlonglarda bırakmak istemeyeceğiniz eşyalarınızı su geçirmez bir ambalaj içerisinde cebinize koyarak denize girebilirsiniz. Diğer yandan fermuarlı deniz şortu modellerde ise bu güvenlik önlemi daha da artmaktadır. Fermuarlı cebe sahip bir deniz şortunda herhangi bir eşyanızın cebinizden düşmesi ve kaybetmeniz çok daha düşük bir olasılıkta gerçekleşebilir.

Deniz şortları tasarım zenginliği itibarıyla da oldukça fazla seçim şansı sunmaktadır. Bunlar arasında çizgili, baskılı, çiçekli, ananaslı, karpuzlu, büyük karışık desenli veya suda renk değiştiren deniz şortu modelleri diğer şort modellerine nazaran daha çok tercih edilerek öne çıkan ürünleri oluşturmaktadır. Deniz şortları plajlarda en çok tercih edilen deniz giyim ürünleri olduğu için bu alanda oldukça geniş bir ürün skalasıyla karşılaşabilirsiniz.

Denize Şortu ile Havuza Girilir mi?

Deniz şortu yalnızca adını denizden almıştır. Hakeza bu ürüne “havuz şortu” da denilebilir. Denizin ortak bir paydayı oluşturması ve daha ulaşılabilir olması nedeniyle su sporları giyiminde deniz ön ekli kelimeler daha ön plana çıkmıştır. Dolayısıyla deniz şortu denilmesinin nedeni teknik bir tabirden öte dilin kendisine yerleşmiş genel geçer bir kalıptan ibarettir.

Havuzlara deniz şortu, mayo, bikini gibi giyim ürünleriyle girilebilir. Kaldı ki deniz şortları yalnızca “deniz” için de üretilmez. Günlük yaşamın doğal akışı içerisinde deniz şortları, sosyal yaşam içinde de giyilebilir. Çocuk deniz şortu modellerine bakıldığında ise çeşit çokluğu göze çarpar. 1 yaş, 2 yaş, ve 3 yaş kız deniz şortu modelleri çeşitliliğinin yanı sıra renk tercihlerinin de fazlalılığıyla ebeveynlere tercih sırasında kolaylık sağlamaktadır. Çocukların giyebileceği deniz şortları yalnızca denizde değil havuzda ve farklı alanlarda da giyilebilir.

Deniz şortuyla havuz şortu arasında bir fark oluşacaksa da bu deniz tuzu ve havuz kloru arasındaki kimyasal farktan kaynaklanabilir. Sonucu itibarıyla iki kimyasal madde de süreç içerisinde deniz şortunda belirli aşınmalara sebep olur. Bu aşınmalar arasında renk kaybı, kumaşın incelmesi, belirli bölgelerde belirgin olarak kumaşın erimesi gösterilebilir. Bunun önüne geçmek ise uzun ömürlü deniz şortlarını tercih etmekten geçiyor.

Kadın deniz şortları ise aynı biçimde denizde, havuzda veya kaplıcada da giyilebilir. İçi slip detaylı deniz şortu modelleri konforu ve görsel estetiği ile tercih edilir. Bunun dışında desenli, şık deniz şortlarına kadınlar için üretilen modeller içerisinde sıklıkla rastlanılır. Bu modeller bikiniyi tercih etmemekten ziyade şıklığı ve rahatlığı önemseyen kadınlar tarafından da tercih edilmektedir. Yakın geçmişe kadar deniz şortları sadece erkekler için tasarlanır ve üretilirken artık kadınlar için de üretilmektedir. Kadınların fiziksel yapısına uygun olarak üretilen deniz şortu modelleri renk, desen ve model çeşitleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Kadınlar için deniz şortları denildiğinde birçok model, marka ve ürün tipi ön plana çıkar. Eğer uzun boylu iseniz kadın deniz şortu yüksek belli modellere rahatlıkla göz atabilirsiniz. Üstelik bu gibi modeller kadın siyah deniz şortu gibi modellerle oldukça uyum içinde olacaktır. Renk tercihleri kadınlar için önemli seçeneklerden birisidir.

Islanmayan Deniz Şortu Modellerinin Özellikleri

Deniz şortlarına dair araştırma ve geliştirme çalışmaları kumaş yapısı özelinde sürmektedir. Bu çalışmalar ise su tutmaz bir özelliğe sahip nanoteknoloji ile üretilen kumaşların deniz şortu olarak tasarlanmasıyla oluşturulmaya başarmıştır. Bir süredir geliştirme faaliyetleri devam eden su geçirmez deniz şortu modellerinde havuza veya denize girildikten sonra ürünün değiştirilmemesi ve kurumasının beklenmemesi en önemli özellik olarak ortaya çıkar.

Islanmayan deniz şortunun en önemli özelliklerinden birisi su itici yani hidrofobik kumaş yapısına sahip olmasıdır. Özellikle kış mevsimlerinde sıkça rastlanılan kaygan yüzeye sahip botlar suyu üzerinde tutmayan ve kaydıran bir yapıya sahiptir. İşte genellikle ıslanmayan deniz şortu olarak da bilinen su itici kumaşlar bu tür özelliklere sahiptir.

Kaygan dış yapısı sayesinde suyu tutmayan deniz şortları denizden veya havuzdan çıkılmasıyla birlikte dış çeperinde yoğunluk gösteren suyu kumaşının su tutmaz yapısı sayesinde üzerinde tutmaz. Tutunacak bir nokta bulamayan su, bu kumaş üzerinden kayar. Bu tip şortlarda yalnızca eğer varsa belden bağlamak için kullanılan ip ıslak kalabilir. Bu ip de güneşte hızlıca kurur.

Piyasada ıslanmayan deniz şortundan ziyade çabuk kuruyan deniz şortları bulunmaktadır. Çabuk kuruyan deniz şortları da sahip olduğu kumaş yapısı sayesinde güneşe temas etmesiyle birlikte hızlıca kuruma özelliği gösterir.

Deniz Şortu Seçiminde Öncelikli Tercih Nedenleri

Deniz şortu seçimi, kişilerin kişisel zevk ve fiziksel özelliklerine göre değişim gösterir. Alevli deniz şortu tercih eden erkekler olduğu gibi daha kısa ve tek renk şortları tercih eden erkekler de vardır. Bu tercihler tamamen kişisel tercihlerdir. Öte yandan farklı, doğal kriterler de vardır. Örneğin, eğer kısa boylu biri iseniz olabildiğince uzun ve yüksek bel deniz şortu veya modellerinden uzak durmaya çalışmalısınız. Uzun şortlar kısa boylu kişileri daha kısa göstereceği gibi bacak boyunu da gizler. Bu nedenle, bacakları mümkün olduğunca gösteren şortları tercih etmeniz boyunuzun da en stabil halinde gösterilmesine olanak sağlar. Bu nedenle 50 santimetreden daha uzun şortları tercih etmekten kaçınmalısınız.

Diğer taraftan ortalama ve kısa boylu iseniz deniz şortunuzu tek renkte seçmeniz boyunuzu olduğundan daha uzun gösterecektir. Düz renkler gözlerin beyne her zaman görülen nesnenin daha uzun olduğuna dair sinyaller gönderir. Beyaz, kırmızı, yeşil, sarı, mavi deniz şortu gibi ana renklere sahip modeller bu noktada tercih edilebilir. Kahverengi, lacivert, yeşil deniz şortu modelleri gibi ara renklere sahip modeller de ikincil tercihler arasında yer alabilir. Bunun yanı sıra parlak modeller de boyun kısa görünmesine neden olur. Parlak ve uzun şortlardan boyun kısa görünmemesi için uzak durulması gerekir. Dolayısıyla şort seçerken birden fazla kriteri göz önüne tutup hepsinin artılarını ve eksilerini düşünmelisiniz. Boyunuzla uyumlu olarak slim fit, dar kesim, spor veya kısa deniz şortlarını da tercih edebilirsiniz.

Eğer ortalamadan daha uzun ve daha ince bir fiziksel yapıya sahipseniz dizlerinize kadar uzanan bir diz altı deniz şortu boyunuzu daha fazla ön plana çıkaracak ve boyunuzla uyumlu bir görüntü oluşturacaktır. Buna ek olarak parlak renkler ve yırtıcı modeller de ince yapınıza uygun olacaktır. Bu yapıya uygun olarak unisex, pembe, turuncu deniz şortu modellerine göz atabilirsiniz. Fermuar veya bağcığın ise ön kısımda olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Beliniz geniş ve göbeğiniz de var ise gemici deniz şortları da denilen şortlar sayesinde yüksek bir konfor ve estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. Aynı şekilde voleybol deniz şortları da 40 santimetre civarındaki dikişleri ve ipli bel kısımları sayesinde şortunuzu istediği noktada durmasını sağlar ve göbeğinizi daha az dikkat çekici bir hale getirir. Siyah deniz şortu veya koyu renk şortlar ilgiyi göbeğinizden veya bel çevrenizden uzaklaştıran faktörler olarak öne çıkar. Görece biraz kilolu bir yapıya sahipseniz daha büyük beden deniz şortu modellerine göz atarak bedeninize uygun bir deniz şortu seçimi yapabilirsiniz. Büyük bedenler için 3xl, 4xl, 5xl, 6xl deniz şortu modelleri de rahatlıkla bulunur. Bedeninize tam uyacağını düşündüğünüz bir modelle karşılaşırsanız lastiksiz deniz şortu olarak da ürünü araştırabilir ve satın alabilirsiniz. Bu modeller bedeninizle uyumlu olacağı için belinizden düşmeyecektir.

Tüm bunlara ek olarak eğer yüzme bilgisine çok fazla hakim değilseniz batmayan deniz şortu modellerine göz atabilirsiniz. Bu modeller su içerisinde hava akışını engelleyen yapısıyla suyun yüzeyinde durur. Bu nedenle suyun yüzeyinde kalmayı kolaylaştırır.

Deniz Şortu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle mayoyu nasıl kullanmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Denizde ne kadar çok efor harcarsanız o kadar az kumaş bulunan şortları tercih etmenizde fayda vardır. Bu eforun profesyonel yüzücülerin suda harcadığı kadar bir eforla eşit derecede olduğunu düşünüyorsanız daha az kumaşa sahip şortlara göz atabilirsiniz. Bu nedenle kısa deniz şortları amatör yüzücüler için hem ideal hem de şık seçenekler olarak ortaya çıkmaktadır.

İkincil olarak ne tür bir tarzı benimsek istediğinizi seçmeniz deniz şortunuzu belirlerken en önemli etkenlerden birini oluşturacaktır. Bu nedenle vücut tipinizi iyi tanımalı ve vücudunuza en uygun şortu seçtiğinizden emin olmalısınız. Bir havuz partisine katılma planınız varsa uyluk kemiğinin ortasında biten çizgili ve koyu renkte bir şort seçmeniz isabetli bir karar olacaktır. Koyu rengin yanı sıra bu gibi partilerde uzun boylu değil iseniz uzun şortları tercih etmemeniz de önemlidir. Farklı vücut tiplerinin farklı renklerde ve desenlerde daha hoş görünmesi gerçekliği atlanmamalıdır.

Üçüncü ve önemli seçim kriterlerinden birisi olarak öne çıkan konu ise bütçedir. Bütçenizi kesinlikle karar verme sürecinize dahil edin ve seçim aşamasında performans kriterini göz önünde bulundurun. Birçok farklı seçeneğe göz atmak seçim sürecinin her zaman en önemli parçasıdır. Uzun süre aynı kıyafetleri kullanan bir yapınız var ise bütçenizi biraz daha geniş tutarak daha uzun süre kullanıma uygun şortları tercih edebilir ve böylece uzun ömürlü bir deniz şortuna sahip olabilirsiniz.

Dördüncü kural ise şortun kumaşının nasıl bir malzemeden yapıldığına dikkat etmenizdir. Deniz şortu kumaşı, denizde veya havuzda ne şortu şişirecek kadar ince ne de güneşlenirken teninizi yakacak kadar kalın olmalıdır. Deniz şortunun kumaş yapısının ideal kalınlıkta olduğuna dikkat edilmelidir. Esnek fiber kumaş ile üretilmiş deniz şortları sunduğu esneklik ve yumuşaklık hissi ile bir adım öne çıkmaktadır. Bu kumaş türü cazip konforu sayesinde deniz şortları üretiminde en çok tercih edilen kumaş türlerinden birisi olmakla kalmayıp fazlasıyla tercih edilmesi nedeniyle piyasada da çok fazla bulunmaktadır. Diğer taraftan deniz suyunun tuzlu yapısı ile havuz suyunun klorlu içeriği deniz şortunun erken yıpranmasına neden olan detaylardır. Bu şanssızlıkları yaşamamak ve uzun ömürlü bir şorta sahip olmak için kaliteli kumaştan üretilmiş ve sağlam dikişlere sahip deniz şortları tercih edilmelidir.

Bu kuralların yanı sıra plajlarda dikkat çekici bir şort arıyorsanız piyasada bulunan birçok modele göz atabilirsiniz. En önemli noktalardan birisi deniz şortunuzun rengi ile ten renginizin uyumlu olması gerektiğidir. Buradaki bir zıtlık, estetik desenlere ve renge sahip bir deniz şortunun üzerinizde güzel görünmemesine neden olabilir. Dolayısıyla seçimlerinizde ten rengi ve şort rengi kriterlerini atlamamalısınız.

Deniz şortundaki önemli detaylardan birisi de fileli modeller ile ilgilidir. Fileli deniz şortları çoğunlukla kasık bölgesinde tahrişe sebep olurken daha estetik bir görüntü yaratılmasına da katkı sağlar. Bununla beraber daha kaliteli kumaşlarda bu tahriş riski de görülmez. Deniz şortunu seçerken kasık bölgenizi sıkmayacak bir file yapısına da sahip olmasına dikkat etmenizde fayda bulunur. Aynı zamanda astarsız deniz şortu modelleri de çok fazla tercih edilen modeller arasında yer alır.

En İyi Deniz Şortu Markaları

Deniz şortu üretimi uzun bir geçmişe dayanan ve bu üretimdeki markaların uzmanlığının ön plana çıktığı bir sektör olarak görülebilir. Bu nedenlerden dolayı deniz şortu seçerken en önemli detaylardan birisi olarak kullanılan kumaş, tasarımın niteliği ve konforu ön plana çıkar. Bu gibi özellikler yan yana geldiğinde ise kusursuz bir deniz şortunu meydana getirir.

Piyasada birçok modelde deniz şortu bulabilirsiniz. Birçok yüzme sporcusu vücudu saran mayoları tercih ederken gerçekten önemli olanın denizde yakalanacak konfor olması detayı atlanmamalıdır. Yüzme sporcuları hızlarının kesilmemesi ve devingen bir biçimde suda yol alabilmek için bu tür mayoları tercih eder. Profesyonel deniz yüzücüsü değilseniz hem şıklık hem de konfor anlamında slip mayolar çok fazla önerilmemektedir.

Deniz şortu seçimi sağlıklı ve konforlu bir yaz için en önemli kriterlerden birisini oluşturur. Bu nedenle deniz şortu satın almayı düşünüyorsanız geniş bir ürün skalasını taramanız ve vücudunuzun özelliklerini göz önünde bulundurarak kendinize en uygun şortu almanız faydalı olacaktır. En iyi deniz şortu markaları da kişinin kendi bedenine uygun bir şekilde seçtiği markaların ürünlerini kapsar.

Deniz şortu fiyatları modele ve kumaşa göre değişiklik göstermektedir. Eğer uzun ömürlü, şık desenlere sahip, sağlam ve konforlu kumaşa sahip bir deniz şortu önerisi arıyorsanız Trendyol’un avantajlı fiyatları ve yeni sezon deniz şortu modellerinin de içerisinde olduğu geniş ürün yelpazesinden faydalanarak denize veya havuza giderken konforlu ve sağlam deniz şortlarından birine sahip olabilirsiniz.