"

Hard Disk

" araması için 2133 sonuç listeleniyor

Hard Disk

Hard Disk

Sabit diskler verilerinizi yedeklemenin güvenilir ve fonksiyonel bir yolunu sunar. Kullandığı teknolojiye bağlı olarak HDD ve SSD sürücüleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda ya da harici olarak kullanabileceğiniz yüksek kapasiteli diskler ile değerli verilerinizi uzun süreler boyunca saklayabilirsiniz.

HDD ve SSD Arasındaki Farklar

Veri depolama için bir donanım satın alırken ilk dikkat edilmesi gereken nokta, sürücü tipidir. Hard disk fiyatları kullanılan teknolojiye göre farklılık gösterir. Yarı iletken sürücüler olan SSD’ler geleneksel sabit disk sürücüleri (HDD'ler) ile aynı genel işlevi yerine getirmekle birlikte birtakım farklılıklara sahiptir. SSD, geleneksel HDD'lerde bulunan dönen metal diskler yerine, flash bellek kullanan bir veri sürücüsü türüdür. SSD'yi büyük bir USB hard disk, Type C hard disk veya SD kart gibi de düşünebilirsiniz. SSD'lerin en önemli avantajı verileri daha hızlı okuması ve yazmasıdır. Aynı zamanda güç tüketimi daha azdır. Bu da enerji tasarrufu sağlar ve özellikle dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü uzatır. SSD'lerin hareketli parçaları yoktur, bu nedenle gürültü yapmaz ve daha uzun ömürlüdür.

Öte yandan SSD diskler gigabayt başına daha pahalıdır, yani herhangi bir fiyat noktasında HDD'lerden daha küçük veri kapasitelerine sahiptir. Bütçe sizin için sınırlayıcı bir faktörse ve yüksek bir depolama alanına ihtiyacınız varsa, standart bir HDD daha iyi bir seçim olabilir. HDD’yi temel olarak veri yedeklemeleri ve uzun süreli veri depolama için kullanabilirsiniz. Sürücünüz bir işletim sistemini çalıştıracak veya çok sık erişilen dosya ve programları tutacaksa, bunun yerine bir SSD daha iyi bir seçim olabilir. SSD'nin HDD'ye göre temel avantajları hız ve performanstır.

Teknoloji ve Boyutlar

Hangi tip depolama birimini alacağınıza karar verdikten sonra disk boyutunu belirlemelisiniz. Veri sürücüleri 3,5 inç sürücü ve 2,5 inç sürücü olmak üzere iki form faktöründe bulunur. HDD'lerde veriler dönen metal disklerde depolanır. Tasarımın fiziksel sınırlamaları nedeniyle veri miktarı arttıkça disk miktarı da artar. Bu nedenle, masaüstü HDD'leri 3,5 inç olma eğilimindeyken, dizüstü bilgisayar HDD'leri 2,5 inç olma eğilimindedir.

SSD'lerin hareketli parçaları yoktur. Bu sayede HDD'lerden daha küçük ölçülerde üretilebilir. Bu nedenle, SSD'lerin çoğu 2,5 inç form faktöründe bulunur. Bir SSD'yi 3,5 inçlik bir kasaya takmanız gerekirse, 2,5 inçlik sürücüleri 3,5 inçlik sürücülere dönüştürmenizi sağlayan adaptörleri kullanabilirsiniz. Bağlantılara gelince, çoğu modern sürücü (hem HDD hem de SSD) SATA konektörlerini kullanır. SATA standardından önce üretilen daha eski dahili HDD'lerde bunun yerine IDE konektörleri kullanılır. Ancak harici sürücüler, HDD veya SSD olup olmadıklarına bakılmaksızın sisteminize USB bağlantı noktaları üzerinden bağlanır.

Başlıca Özellikler

Hard disk satın alırken aramanız gereken temel özellikler depolama kapasitesi, aktarım hızı ve önbellek olarak sıralanabilir. Depolama kapasitesi açısından HDD'ler, fiziksel sınırlamalar nedeniyle sürücü başına geniş bir kapasite aralığında gelir. Hard disk SSD çeşitlerinde tüketici sınıfı ürünler sürücü başına yaklaşık 5 TB'ı aşar. Sürücünüzün ne kadar hızlı çalışabileceğini depolama teknolojisi ve kullanılan konektör belirler. Her ne kadar bazı sürücüler diğerlerinden daha hızlı olsa da SSD’ler HDD’den daha hızlı çalışır.

Tüketici sınıfında yer alan bir hard diskin performansı çeşitli faktörlere bağlıdır. Bununla birlikte dakikadaki devir sayısı (RPM) önemli bir kriterdir. Daha yüksek RPM'ler, sürücüye ve sürücüden daha hızlı veri aktarımı anlamına gelir. Teknik özellikler bakımından sürücünün SATA hızını dikkate almayabilirsiniz. Örneğin, yeni nesil bir sürücü 3.0 GB / s ve 7200 RPM olarak listelenebilir. 3.0 GB olarak belirtilen değer, SATA bağlantısının teorik olarak ifade edilen maksimum hız verisidir. Hiçbir HDD bu tür bir hızda veri aktaramaz. Ancak, 7200 RPM sürücü her zaman 5400 RPM sürücüden daha hızlıdır. Önbellek alanı, bir sabit diskin sürücünün bir bölümünden diğerine veri aktarması gerektiğinde, önbellek veya arabellek adı verilen gömülü belleği belirtmek için kullanılır. Daha büyük bir önbellek, aynı anda daha fazla bilgi depolanabileceğinden verilerin daha hızlı aktarılmasını sağlar.

Hız ve Hata Oranı

Geleneksel hd hard disk çeşitlerinde, performansı etkileyen, okuyucunun sürücüden veri okuması veya sürücü üzerine veri yazması için gereken süre gibi birkaç başka faktör vardır. Bunlardan ilki erişim süreleridir. Örneğin iki adet 7200 RPM hard disk 320 GB farklı performans gösterebilse de erişim sürelerini karşılaştırmanın standart bir yolu yoktur. Çoğu sabit disk benzer seviyelerde performans gösterdiğinden bu özel ayrıntının üzerinde durmanıza gerek yoktur. SSD'ler içinse sıralı okuma ve yazma hızlarını (sürekli okuma ve yazma hızları olarak da bilinir) dikkate alabilirsiniz.

HDD'lerin hareketli parçaları olduğundan zamanla aşınma ve yıpranma kaçınılmazdır. Ancak tüm HDD'ler aynı oranda aşınmaz. Bazı modeller 12 ay içinde başarısız olmaya eğilimliyken, bazıları altı yılı aşan ortalama ömre sahiptir. Satın almadan önce model bazında başarısızlık oranlarını karşılaştırabilirsiniz. Modern SDD'ler ortalama 2.0 milyon saat arıza oranı ile modern HDD'lerden (ortalama 1,5 milyon saatlik arıza oranı) daha uzun ömürlüdür. Ancak verilerin offline olarak uzun süreli saklanması için HDD'ler SSD'lerden daha dayanıklıdır.

Farklı Donanımlar İçin HDD Modelleri ve Fiyatları

Alışveriş yaparken hepsi ilk etapta çok benzer görünen çok çeşitli sabit disk fiyatları ile karşılaşabilirsiniz. Hangi faktörlerin ve özelliklerin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar vermek ve bu ihtiyaçlara uyan bir sabit disk seçmek temel bilgilerle oldukça kolaydır. HDD fiyatı açısından bir değerlendirme yapmanın en kolay yolu, gigabayt başına fiyatı elde etmek için sürücünün fiyatını depolama kapasitesine bölmektir. Hard disk 250 GB gibi sürücüler daha yüksek kapasitelerde gigabayt başına daha uygun ya da daha maliyetli olabilir. Kişisel depolama için hard disk fiyatları 1TB ekonomik bir seçim olabilir. Veri güvenliği birincil kaygınızsa, daha yüksek fiyat seviyesinde satılan; askeri sınıf şok direnci sunan anti-şok kauçuk kasa, nem koruması ve dahili 256 bit AES şifreleme gibi özelliklere sahip ürünleri tercih edebilirsiniz. Sabit disk seçiminiz oyunların performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Bu nedenle oyun için her zaman SSD tercih etmelisiniz. SSD hızları, hard disk dahili çeşitlerinin hızlarını aştığından, oyunlar çok daha hızlı başlatılır. Seviyeler, aşamalar ve haritalar çok daha hızlı yüklenir.

Dikkate alınması gereken son şey, HDD’nin nerede kullanılacağıdır. Masaüstü bilgisayar hard disk çeşitleri ile birçok farklı cihaza bağlanmak için harici bir donanım olarak kullanılacak hard disk modelleri farklı özelliklere sahiptir. Hard disk harici olarak ve çok sık veri aktarmak için kullanılacaksa hız ve performans için USB 3.1 desteğine sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, 3 TB hard disk; depolama, yedekleme ve aktarımlar için idealdir. Genellikle, 60MB / s, 625MB / s ve 1.250MB / s maksimum aktarım hızlarına sahip olan USB 2.0, 3.0 veya 3.1 kullanarak bağlanır. PC'ler için kasanızdaki sabit sürücü bölmelerinin form faktörünü ve anakartınızdaki bağlantı türlerini bildiğiniz sürece herhangi bir sabit sürücüyü çalıştırabilirsiniz. Xbox 360, hard disk 2.5 inch kullanır. Yükseltmek veya değiştirmek için Microsoft'un yedeklerinden birini satın almanız gerekir. Xbox 360 S ve E konsollarında kullanılan hard disk özellikleri Xbox 360 ile uyumsuzdur. 4 GB hard disk içeren modeller, çıkarılamayan veya değiştirilemeyen dâhili flash belleğe sahiptir. 250 GB'lık modeller, Microsoft'un üst seviye yedeklerinden birini satın alarak 500 GB'a yükseltilebilir. Xbox One, USB 3.0 aracılığıyla harici sürücüleri destekler. Bu da hemen hemen tüm SSD'leri kullanabileceğiniz anlamına gelir. Xbox One X, minimum 256 GB boyutunda USB 3.0 aracılığıyla harici sürücüleri de destekler. Benzer şekilde dahili sürücüyü değiştirilemez ve bunu yapmak garantinizi geçersiz kılar. Tüm PlayStation 3, PlayStation Slim ve Pro ve PS 4 hard disk olarak kullanıcılar tarafından sorunsuz bir şekilde değiştirilebilen ve yükseltilebilen 2,5 inç SATA kullanır.

Harici ve Taşınabilir HDD Modelleri

Verilerinizi bulutta depolamak güvenli olabilir. Ancak, internetiniz olmadığında ve değerli bilgilerinize erişmeniz gerektiğinde bulut, beklentilerinizi karşılamayabilir. 5 TB hard disk gibi kaliteli bir harici sabit sürücüye sahip olmak bu nedenle kritik öneme sahiptir. Harici bir disk satın alırken göz önüne alınması gereken en önemli özellik depolama alanıdır. Örneğin, ihtiyacınız olan büyük dosyaları depolayacak kadar büyük olmayan 4 ve 8 GB hard disk çeşitleri iyi bir seçim olmayabilir. Bununla birlikte, 12 TB hard disk gibi dolduramayacağınız bir kapasite için fazladan ödeme yapmak da istemeyebilirsiniz. Belgeleri, fotoğrafları veya diğer ortamları bir cihazdan diğerine aktarmak için iyi bir cihaz istiyorsanız giriş seviyesinde, hard disk 512 GB ya da hard disk 1 TB gibi giriş seviyesi kapasiteleri tercih edebilirsiniz. Çok daha fazlasını depolamak veya dosya ve klasörleri uzun vadede saklamak istiyorsanız, daha büyük kapasitelerdeki 6 TB hard disk modellerini inceleyebilirsiniz. 8 TB hard disk ile büyük medya arşivlerinizi saklayabilirsiniz.

Harici hard disk taşınabilir tasarıma sahiptir. Bununla birlikte diskinizi yalnızca evinizdeki yedeklemeler için kullanmak istiyorsanız, taşınabilirliği göz önünde bulundurmanıza gerek yoktur ve daha kalıcı yedekleme seçenekleri için ağa bağlı depolama çözümleri gibi daha fonksiyonel özellikleri inceleyebilirsiniz. Dışarıdayken ve yoldayken sürücünüzü yanınızda taşımak istiyorsanız, diskinizin bir çantaya veya cebe sığacak kadar hafif ve küçük olması önemlidir. Böylece diskinizi yorulmadan taşıyabilir, ihtiyaç duyduğunuzda hızlı ve kolay bir şekilde erişebilirsiniz. İdeal olarak, harici bir güç kablosu gerektirmeyen bir model tercih edebilirsiniz. Diskinizi herhangi bir güçlük çekmeden birden fazla bilgisayar arasında paylaşılabilirsiniz. Sadece USB'yi çıkarmanız ve başka bir ortama takmanız yeterlidir. Harici HDD çeşitlerini doğrudan medya oynatmak için TV'lere ve medya oynatıcılara da takabilirsiniz. Herhangi bir HDD ya da SSD hard disk veya harici olarak kullanılabilir. Harici sürücüler temel olarak özel bir koruyucu kasaya yerleştirilmiş dahili sürücülerdir. Harici bir sürücü satın alırsanız, onu kasadan çıkarabilir ve dahili olarak da kullanabilirsiniz.

Mac İçin HDD Çeşitleri

MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini veya iMac kullanıyorsanız, bir sabit sürücü alırken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli husus vardır. En önemli şey, Mac sabit disk yükseltmelerinin belirli ölçüde teknik beceri gerektirmesidir. Dahili sürücüye ulaşmak için cihazınızı ayırmanız, diski dikkatlice değiştirmeniz ve ardından her şeyi tekrar bir araya getirmeniz gerekir. En kolay değiştirme işlemi bile en az bir saat sürebilir. Bu ayrıca sahip olabileceğiniz AppleCare garantisini de geçersiz kılar. Tüm MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini ve iMac 2012 ve sonrası modelleri, dahili 3,5 inç form faktörü kullanan 27 inç iMac'ler hariç, dahili 2,5 inç form faktörü kullanır. SATA, PCIe, NVMe ve AHCI söz konusu olduğunda örneğin, 2017 model 21,5 inç iMac'lerde cihaza Fusion Drive takılmışsa bir PCIe yuvası bulunur.

Mac ile harici HDD kullanırken, veri aktarım hızlarını artırmak amacıyla listelenen birkaç bağlantı seçeneğiniz vardır. Bunlar USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1, Thunderbolt 2 ve Thunderbolt 3’tür. Thunderbolt bağlantılar Apple'ın benzersiz dosya sistemini kullandığından harici sabit sürücülerde maksimum performans için HFS + (Mac OS Extended) veya Apple Dosya Sistemi (APFS) olarak biçimlendirilme gerekir. Ancak Apple olmayan çoğu cihazın HFS + veya APFS sürücülerini okuyamayacağını unutmamalısınız. Windows'ta HFS + 'yı okuma yolları vardır, ancak APFS o kadar yenidir ki uyumluluk önemli ölçüde sınırlıdır. Hem Mac hem de Windows ile temiz bir şekilde çalışan tek format FAT32'dir.

HDD Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Birçok bilgisayar bileşeni gibi sabit sürücüler de belirli bir optimum sıcaklık aralığında çalışacak şekilde üretilmiştir. Bu aralık, modele ve üreticiye bağlı olarak sürücü bazında farklılık gösterir. Uzun ömürlü kullanım için belirtilen güvenli kullanım aralığında kalmaya dikkat edin. Çalışma alanınız özel koşullar nedeniyle aşırı sıcak ya da aşırı soğuk gibi hava koşullarına sahipse, disk güvenliği için koruma özelliğine sahip modelleri ve muhafaza seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Bir sabit disk için en zorlu eylemler ön yükleme ve kapatmadır. Bu, düzenli kullanımda bile ek yıpranmaya neden olabilir. Genel bir kural olarak, bir günden fazla süreyle bilgisayarınızdan uzaklaşmanız gerekiyorsa bilgisayarınızı kapatmanız önerilir. Birkaç saatlik aralarda, bilgisayarı bekleme veya hazırda bekletme moduna geçirmeyi düşünebilirsiniz. Elektrik akımı her zaman sabit değildir. Gerilimlerin normal seviyelerin üzerine çıktığı zamanlarda meydana gelen dalgalanmalar, elektronik cihazlara zarar verebilir. Sabit diskinizin akım nedeniyle zarar görmesini önlemek için dalgalanma ya da gerilim koruyucu satın alabilirsiniz.

HDD Bakımı ve İpuçları

Yeni bir HDD satın aldıktan sonra, donanımınızın ömrünü uzatmak ve çalışır durumda tutmak için doğru bakım adımlarını uygulamanız önemlidir. Bazı diskler üretim hatasının bir sonucu olarak kısa sürede başarısız olabilir. Öte yandan, normalden daha kısa sürelerde meydana gelen disk hataları büyük ölçüde tüketici kaynaklıdır. Bir sabit diskin çalışamaz hale gelmesinin en hızlı yolu fiziksel travmadır. Sabit sürücüler en ufak bir darbede bile arızalanabilecek birkaç hareketli parçaya sahiptir. Örneğin, 3 TB hard disk çalışırken darbeye maruz kalması, ciddi bir sorunun meydana gelmesi için yeterli olabilir. Diskinizi olası hasardan korumak ve maksimum güvenlik sağlamak için sabit sürücülerinizi taktıktan sonra asla bilgisayar kasasından çıkarmamaya dikkat etmelisiniz. Diski çıkarmanız gerekiyorsa hafif ve hızlı bir şekilde yapın ve uygun ekipman kullanmalısınız. Benzer şekilde, bilgisayar kasanızı açıkken hareket ettirmemelisiniz. Özetle, en sağlıklı kullanım için darbe riskinin en aza indirildiği güvenli bir yerde saklamaya dikkat etmelisiniz.

Hard disk laptop modelleri, masaüstü sabit disklerinden ve harici sabit disklerden daha sağlam bir yapıya sahiptir. Buna rağmen dizüstü bilgisayarınızı taşırken dikkatli olmanız gerekir. Hard disk 2 TB etkin durumdayken masaya veya duvara hafif bir çarpma verilerin bozulmasına neden olabilir. Bilgisayarınızın çok fazla ısınmasını önlemek için ilk önce, kasanın içinde birikmiş olabilecek tozları temizleyin. Köşe ve çatlakları temizlemek için basınçlı hava kullanın. Kasanın içinde havanın dolaşmasını sağlayın. Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlara kıyasla çok daha hızlı toz biriktirir. Toz girişini en aza indirmek ve hava sirkülasyonunu en üst düzeye çıkarmak için dizüstü bilgisayarınızı her zaman sert ve düz bir yüzeye yerleştirdiğinizden emin olun.

Kaliteli ve hızlı bir HDD'ye sahip olmak, bilgisayarınızın performansını artırabilir. Harici HDD modelleri değerli dosyalarınıza istediğiniz zaman ulaşmanızı ve uzun süreler boyunca güvenli bir şekilde saklamanızı sağlayabilir. Saygın markalar tarafından üretilmiş en iyi HDD ve SSD modellerini, Trendyol'un ayrıcalıklı fiyatlarıyla anında satın alabilirsiniz.