İlgili Kategoriler
Kapasite
Bağlantı Tipi
Fiyat
Cache Bellek
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

Hard Disk

" araması için 2025 sonuç listeleniyor

Hard Disk Çeşitleri ve Fiyatları

Temel bilgisayar bileşenleri arasında yer alan hard disk, verileri yedeklemenin pratik ve kullanışlı yollarından bir tanesidir. Söz konusu cihaz, müzik, oyun, fotoğraf, video ve belge depolamaya yarar. Böylece tüm verilerin uzun yıllar boyunca kalıcı olması mümkün hâle gelir. Teknoloji ve internet çağının hızla gelişmesi ile birlikte bilgisayarlar daha geniş bir depolama alanına ihtiyaç duymaya başlamıştır. Bu ihtiyacı kolayca karşılayan hard diskler, farklı teknik özellikleri ve avantajları sayesinde kullanıcıların beğenisini kazanır. Hard disk laptop ya da masaüstü bilgisayarların çalışma kapasitesi ile doğrudan ilişkilidir. Depolama alanı dolu bir bilgisayar zaman içerisinde ısınma problemi yaşayabilir. Bu durum, bilgisayarın yavaşlamasına ve performansının etkilenmesine neden olabilir. Kaliteli bir hard disk satın alarak bu gibi durumların önüne geçebilir, bilgisayarınızın kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Hard diskler bilgisayarınız kapalı olduğunda da verileri muhafaza eder. Bilgisayar açıldığında ise tüm veriler, hard disk sayesinde sistem belleğine ulaştırılır.

Hard diskler bilgisayarın performansını artırırken aynı zamanda yüksek kapasitedeki verilerin saklanmasını da sağlar. Her tip bilgisayar için uyumlu cihazlardan birini tercih edebilir, verilerinizi kolay bir biçimde depolayabilirsiniz. Hard disk çeşitleri dâhilî ve haricî olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılır. Dâhilî hard diskler, tercih ettiğiniz masaüstü ya da laptopların içerisine monte edilmiş hâlde bulunur. Diğer bir adı da sabit disk olarak bilinir. Bir hard disk 150 GB, 240 GB, 250 GB, 500 GB veya daha fazla depolama alanına sahip olabilir. Büyük boyutlu dosyalar yedeklemek isteyen kişiler ise 6 TB veya 8 TB hard disk modellerini tercih edebilir.

Haricî hard disk modelleri ise taşınabilir olduğu için dikkatleri üzerine çeker. 4 TB, 5 TB, 10 TB ve 16 TB hard disk çeşitleri bulunur. Bu ürünler aynı zamanda USB hard disk olarak da bilinir. Bunun sebebi, haricî modellerin USB kablosu ile bilgisayara bağlanmasıdır. Yanınızda taşıyabileceğiniz bu cihazlar, bulunduğunuz her yerde veri aktarımı yapabilmenizi sağlar. Böylece bilgisayarınız bozulduğunda önemli dosyalarınızı kaybetmemiş olursunuz.

Farklı Donanımlar İçin Hard Disk Modelleri ve Özellikleri Nasıldır?

Farklı Donanımlar İçin Hard Disk Modelleri ve Özellikleri Nasıldır?

Hard diskler, bazı unsurlara bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Tercih edilecek her ürün, bilgisayar performansını artırarak kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlar. Ayrıca verileri uzun yıllar boyunca saklayarak kolay ulaşım imkânı da sunar. Böylece yıllar öncesine ait belge, fotoğraf, müzik ve video gibi önemli dosyaların kaybolma riski ortadan kalkar. Cihazlar HDD hard disk ve SSD hard disk olmak üzere iki farklı kısma ayrılır. HDD diskler, veri okuma işlemini mekanik bir biçimde gerçekleştirir.

SSD cihazlar ise yeni nesil teknolojilere sahiptir. Tamamen dijital bir biçimde çalışarak hızlı veri okuma ve yazma imkânı sunar. Kapasite ve hızın yanı sıra pek çok farklı çeşitte tasarlanır. Mini sata ve M2 sata gibi modeller, hız ve kullanım kolaylığı bakımından kullanıcıların beklentilerini karşılar. Küçük boyutlu olan mini sata SSD'ler ise genellikle dizüstü bilgisayarlar ile kullanılır. Bu cihazı çantada hatta kıyafet cebinde bile taşıyabilir, bulunduğunuz her yerde veri aktarımı yapabilirsiniz.

Bilgi depolama görevi gören SSD, yenilikçi teknolojinin tüm imkânlarından faydalanmanızı sağlar. Yüksek grafikli oyunları oynamayı kolaylaştırarak keyifli vakit geçirmenize yardımcı olur. Aynı zamanda önemli programları kısa sürede çalıştırarak işinizin akıcılığını artırır. Hard disk PC ve dizüstü bilgisayarlarda rahatça kullanılabilir. Hem iş hem de kişisel hayatında zamanla yarışan kişilere en uygun çözümleri sunar. Örneğin 2TB hard disk modellerinden bir tanesini tercih ederek mühendislik ve grafik tasarım ile alakalı yüksek boyutlu dosyaları depolayabilirsiniz. Aynı zamanda sessiz çalışan cihaz, müzik kaydı yapan kişiler için de kullanışlı çözümler sunar. Tüm gününü bilgisayar başında geçiren yazılımcılar ise 12TB hard disk modellerini tercih edebilir. Söz konusu cihazlar çalışma şekli bakımından USB bellek, tablet ve akıllı telefonlar ile benzerlik gösterir.

SSD'ler oyun severler tarafından da tercih edilebilecek en iyi alternatifler arasında yer alır. Bu ürünler oyun bilgisayarlarında üst düzey bir performans göstererek beklentileri fazlası ile karşılar. Tercih edebileceğiniz 1 TB, 2.5 TB veya 3 TB hard disk oyunları en iyi şekilde çalıştırır. Böylece her oyunu akıcı bir biçimde oynayabilir, bilgisayarınızın keyfini çıkarabilirsiniz. Yüksek depolama alanına ihtiyaç duymayan kullanıcılar için ise 100 GB, 128 GB ve 320 GB hard disk modellerini tercih edebilir. 500 GB laptop hard diskler ise dizüstü bilgisayar kullanıcılarının çok daha akıcı bir deneyim yaşamasına imkân tanır.

Hard Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

Hard Disk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler Nelerdir?

Bilgisayarların insan hayatını kolaylaştırması ile birlikte depolama teknolojilerinin kullanımında artış gözlemlenmiştir. Hem bilgisayara hem de kullanıcı tercihlerine bağlı olarak geliştirilen hard diskler, pratik çözümler sunar. Verilerin depolanmasını sağlayarak bilgisayar performansını artırır. Yeni bir disk alırken dikkat etmeniz gereken bazı kriterler mevcuttur. Bunları göz önünde bulundurarak kendiniz için uygun olan ürünü kolayca belirleyebilirsiniz.

Yeni bir depolama cihazı alırken öncelikle kullanım amacını belirlemek gerekir. Cihaz, düşük boyutlu dosyaları arşivlemek için kullanılacaksa 500 GB ya da 750 GB hard disk modellerine yönelebilirsiniz. Bunun dışında belgesel, video ya da film gibi dosyaları arşivlemek istiyorsanız 1TB laptop hard disk modellerini tercih edebilirsiniz. Kullanım amacı bilgisayarın sistem performansını artırmak ise SSD modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler okuma ve yazma hızları yüksek olan cihazlardır. Böylece bilgisayarın donanımsal özelliklerini hızlandırarak verimli bir kullanım imkânı sunar. Bununla birlikte HDD modellerini de seçebilirsiniz. Ancak HDD alırken RPM hızına dikkat etmek gerekir. ''Revolutions per Minute'' olarak bilinen RPM, 1 dakika içerisinde gerçekleşen devir sayısına verilen isimdir. Bu nedenle RPM değeri yüksek olan bir model, işlemlerinizi daha hızlı bir biçimde gerçekleştirmenize imkân tanır.

PC ve laptop hard diskleri, birbirlerinden farklı boyutlara sahiptir. Bu sebeple tercih yaparken sisteminiz ile uyumlu modellere göz atmanız gerekir. Masaüstü bilgisayarlarda genellikle 3.5 inç diskler kullanılır. Dizüstü bilgisayarlar için ise 2.5 inç olan modeller idealdir. Çok uzun yıllardır kullandığınız bir bilgisayarınız varsa, IDE bağlantı noktasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Yeni teknolojiye sahip bilgisayarlarda ise SATA standardı mevcuttur. SATA bağlantı yuvası SATA I, SATA II ve SATA III olarak üç kategoriye ayrılır. Aralarındaki fark ise yazma ve okuma performansını belirler. Bu cihazlar arasından bir seçim yapmadan evvel anakartınızın hangi model ile uyumlu olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

Hard Disk Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Hard Disk Fiyat Aralıkları Nasıldır?

Hard disk fiyatları pek çok değişkene bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Bunlar arasında RPM hızı, boyut, depolama alanı, sürüm uyumluluğu gibi unsurlar yer alır. Bu noktada önemli olan beklentilerin ve önceliklerin belirlenmesidir. Dilerseniz siz de Trendyol’da yer alan depolama cihazlarını inceleyerek kendiniz için uygun olan ürünü kolay bir biçimde bulabilirsiniz. Ayrıca diğer kişilerin yorumlarını inceleyebilir, satın almak istediğiniz cihaz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ardından bilgisayarınız performansını artıracak olan hard diski hızlı ve kolay bir biçimde satın alabilirsiniz.

Hard Disk Nedir, Ne İşe Yarar?

Hard disk, verilerin kaydedildiği depolama aygıtı olarak tanımlanabilmektedir. Birçok yerde sabit disk olarak da adlandırıldığı görülür. Bilgisayarda elde edilen tüm veriler hard disk içerisinde depolanmaktadır. Büyük bir işleve sahip olması nedeniyle en önemli bilgisayar parçası olarak görülmektedir. Bilgilerin ve verilerin kalıcı olarak saklanmasını sağlamaktadır. Verilerin kalıcı olarak kaydedilmesini ve kaybolmamasını sağladığı için çok önemli bir sistemdir. Bilgisayar çalışma hızı ve kapasitesinde de etkilidir. Hard diskin yeterli olmadığı durumlarda ssd harddisk kullanımı tercih edilir. Ssd hard disk takılarak bilgisayarın çalışma kapasitesi arttırılır. Depolama alanın fazla olması çalışma hızını etkilemektedir. Taşınabilir disk de yine aynı amaçla tercih edilebilen fakat farklı olarak taşınabilir özelliğe sahip olan hard disk modelidir. Verilerin depolanması ve bilgisayarda yeni depolama alanları açılabilmesi için kullanılır. Fazla veri nedeniyle çalışma kapasitesi dolan bilgisayarlar için tercih edilebilir. Bilgisayar açılma hızı ve benzeri konularda etki gösterir.

Hard Disk Nasıl Takılır?

Hard diskin bilgisayara takılması için ilk olarak bilgisayarın kapatılması gerekmektedir. Masaüstü bilgisayarlara hard disk takmak için bilgisayarın elektrik bağlantısına da bağlı olmaması gerekir. Daha sonra yapılması gereken ise bilgisayar kasasının modeline bağlı olarak kapağının sökülmesidir. Kasa içerisinde hard disk için ayrılan bölüm bulunur. Bu bölüme hard disk yerleştirilir. Bu alana yerleştirildikten sonra ise bölümde yer alan vidalardan sabit konuma getirilmelidir. Hard disklerin kullanılabilmesi için iki adet kablonun bağlanması gerekmektedir. Bu kablolardan ilki veri işlemleri diğeri ise elektrik bağlantısı için gereklidir. Veri alış veriş için gerekli olan kablonun bir ucunun hard diske takılması gerekir. Kablonun diğer ucu ise verinin aktarılacağı anakarta takılmalıdır. Son olarak elektrik bağlantısı için gerekli olan güç kablosunun hard diske takılması gerekmektedir. Bu işlemden sonra hard disk kullanıma hazır hale gelecektir.

Harici Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Harici hard disk satın alırken kapasite, boyut, bağlantı ve benzeri özelliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Harici hard diskin sahip olduğu kapasite dikkat edilen en önemli konulardan bir tanesidir. Depolama niteliğine göre farklı kapasitelerin tercih edilmesi gereklidir. Örneğin, belge depolama için düşük hafızaya sahip diskler yeterli olurken film depolama için çok daha geniş bir kapasiteye ihtiyaç vardır. Taşınabilir hard diskin tercihi sırasında fiziki boyutları da önemli bir konu olur. Rahat taşınabilmesi için boyutlara göre seçim yapılmalıdır. Harici hard disk alırken dikkat edilmesi gereken konular arasında hard disk dönüş hızı da yer almaktadır. Hard disklerin dönüş hızı ne kadar yüksek ise kullanım hızı da o kadar yüksektir. Bu nedenle oldukça önemli bir özellik olarak görülmektedir. Harici hard disk modellerine ve özelliklerine Trendyol’dan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünleri pratik bir şekilde satın alabilirsiniz.