IKEA Masa Örtüsü Çeşitleri ile Şık Tasarımlar

IKEA, 1943 yılında kurulan ve kurulduğu günden beri; montaja hazır mobilya, mutfak aletleri ve ev aksesuarları imal eden İsveçli bir firmadır. Her yıl tasarımları ve ürün modelleri ile büyüyen firma, 2008 yılında dünyanın önde gelen mobilya üreticisi markalarından birisi haline gelmiştir. Mobilya denildiği zaman akla ilk gelen firmalardan birisi olan IKEA; ev tekstil ürünlerinden, küçük aletlere, bahçe mobilyalarından, iç dizayn ürünlerine kadar eve dair her türlü ürünü imal etmektedir. IKEA masa örtüsü firmanın beğeni toplayan ev tekstil ürünlerinden birisi olurken; masa örtüleri çok sayıda farklı çeşidi ve kullanım alanı farklılıkları ile herkese hitap etmektedir. Masa örtülerini farklı tasarımları ve modelleri ile imal eden IKEA, “Ev Tipi” ve “İşyeri Tipi” olarak iki farklı kategoride ürün satışlarına devam ederken aynı zamanda masa tiplerine uygun olarak; yuvarlak, kare ve dikdörtgen şekilleri ile tasarımlarını kullanıcılara sunmaktadır. Renkli ürünler olduğu kadar aynı zamanda; şeffaf ve düz renklerden de oluşan modelleri olan IKEA, masa örtüsü üretildiği malzemeye göre farklılıklar göstermektedir. IKEA masa örtüsü fiyatları; modelleri, ölçüleri, tasarımları ve kullanım alanlarına göre farklılıklar göstermektedir. Ayrıca firmanın fiyatlandırma politikaları kapsamında ürünler geniş fiyatlandırmalara tabi tutulurken, ürünlerin üretildiği malzemeler ana fiyat bilgilerini vermektedir. İpekli, pamuklu, sentetik gibi üretim malzemeleri ölçüleri ile birlikte farklı fiyatları ortaya çıkarmaktadır. Geniş bir fiyat skalası bulunan IKEA, mobilya ve ev aletlerinde olduğu gibi masa örtüsü modelleri ile de kullanıcıların dikkatini çekmektedir. 1-2 kişilik küçük masa örtüsü bulunabilirken aynı zamanda 4-6 kişilik masa örtüsü modelleri de kullanım alanlarına göre de değişebilir. Ürünler dekoratif olabildiği gibi işlevsel de, olabilmektedir. Yaz tatilleri için uygun olan hasır modellerini kullanıcıların beğenisine sunan IKEA, farklı dönemlere uygun olarak farklı tasarımları ve kullanım alanlarına uygun ürünler imal etmektedir. Şık ve estetik masa örtüsü modellerine ek olarak, şeffaf ve silinebilir modellerini de bünyesinde barındıran IKEA, marka olarak kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarına karşılık verebilen özgün tasarımlı olduğu kadar aynı zamanda modern çizgileri de içerisinde barındıran çok sayıda masa örtüsü modeline ev sahipliği yapmaktadır. Müşteriler tarafından; siyah, beyaz ve desenli modeller sıklıkla tercih edilmektedir.

IKEA Masa Örtüsü Modelleri

IKEA Masa Örtüsü Modelleri

İşlevsel ürünler olmasına karşın; şıklığı da yansıtan masa örtüleri masa tipine göre değişiklik gösteren ürünlerdir. IKEA yuvarlak masa örtüsü modelleri; masanın ortasında küçük veya uzun ölçüleri ile kullanıcıların tarzlarına uygun olarak şekillenirken, üretim malzemesi ürünlerin şıklığını değiştirmektedir. Keten ve pamuk karışımlı ürünler evde sürekli olarak kullanılan modellerin başında gelirken, bol renk seçenekleri ile de tarzlarını evlerinin her noktasına uygulamak isteyen kişiler için tercih edilebilmektedir. Yuvarlak masa örtüleri dışında IKEA runner masa örtüsü modelleri de bulunmaktadır. Runner masa örtüsü modelleri genel olarak dikdörtgen masalarda tercih edilir. Düz olarak kullanılabildiği gibi aynı zamanda çapraz olarak da masaya serilebilen runner masa örtüleri, günlük kullanım ve özel geceler için farklı şekillerde üretilmektedir. Dijital baskılı olabilen ürünler, düz tasarımlardan oluşan modelleri ile de kullanıcıların tarzlarına hitap etmektedir. Leke tutmayan kumaş modelleri, özel geceler ve etkinlikler için tercih edilen runner modellerinden olabilir. Özellikle düğün ve nişan gibi özel günlerde yaşanabilecek aksiliklerin önüne geçmek için tercih edilen leke tutmaz runner masa örtüleri, ortamın şıklığını etkileyen ürünlerdir. Düz saten modelleri kullanıcılar tarafından tercih edilen modeller arasında yerini alırken, modellerin üzerine eklenecek yaldızlar ve işlemeler masa örtüsünün şıklığını arttıracaktır. Ürünler şıklık ve tarzı yansıttığı gibi aynı zamanda ortamın hijyenik kalmasına da yardımcı olmaktadır. Masa ve sandalye mobilyaları toz tutan ve zararlı pek çok bakteriyi üzerinde bulunduran mobilyalar olurken, masa örtüleri hava ile teması kesmesi nedeniyle hijyeni desteklemektedir. Farklı konseptler ve etnik desenleri ile başta kadınlar için özel olan masa örtülerinin; siyah, beyaz, gri, koyu yeşil, lacivert ve bordo renkleri sıklıkla tercih edilirken daha canlı veya soluk renkler de kullanıcıların tarzlarına göre şekillenebilir. Öte yandan zıt renklerin birleşiminden ortaya çıkan modellerde başta kadınlar olmak üzere pek çok müşteri tarafından sevilmektedir. IKEA mutfak masa örtüsü modellerinde sadelik yer alırken, özel günler için kullanılacak masa örtülerinde; dijital baskı, nakış, işleme ve farklı renk kombinasyonları kullanılabilir. Modeller arasında gümüş renkli ürünler tasarımları ve renkleri ile büyük ilgi çeken ürünler olurken, beyaz ve gümüş renkleri mobilyaların tamamına uygun olabilir. Masa ebatlarına uygun olarak kesimleri yapılan masa örtüleri, üretici firma tarafından evrensel kabul edilen masa ölçülerinden imal edilmektedir. Çok sayıda ebat ölçüleri ile büyük ve küçük masalara uygun olan masa örtüleri, çok sayıda ev sahibi tarafından büyük beğeni toplamaktadır.

Bol Tasarım ile Herkese Hitap Eden IKEA Masa Örtüleri

Bol Tasarım ile Herkese Hitap Eden IKEA Masa Örtüleri

Ürün modelleri, farklı kullanım alanları ve amaçlara hitap etmek üzere tasarlanmaktadır. IKEA naylon masa örtüsü modelleri, genel olarak şeffaf ve günlük kullanımlar için uygundur. Modeller arasında en fazla tercih edilen ürünlerden birisi olan naylon masa örtüleri, sehpa ve masalarda kullanılabilir. Aynı zamanda desenli ve farklı tasarımları da bulunan naylon masa örtüleri, klasik çiçek desenli veya geometrik şekillerden imal edilebilmektedir. Kişiler tarzlarına ve isteklerine göre ürünleri tercih edebilirken, kalınlıkları ve ölçüleri de kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenmektedir. IKEA muşamba masa örtüsü modelleri de günlük kullanım için uygun ürünlerin başında gelir. Güçlü ve esnek yapısıyla masalarda tercih edilebilen muşamba masa örtüleri, klasik desenlerde olabildiği gibi aynı zamanda şeffaf ve baskılı modelleri ile de imal edilebilmektedir. Farklı kullanım amaçlarına uygun olarak geniş bir tasarıma sahip olan masa örtüleri, özel günler için de özel tasarımlar ile kullanıcılara sunulmaktadır. IKEA yılbaşı masa örtüsü tasarımları ile kullanıcıların dikkatlerini çeken ve son derece kullanışlı ürünler olurken, özellikle kırmızı ve beyaz renkler yılbaşına özel tercih edilmektedir. Beyaz tasarımları üzerine çam ağaçları ve Noel baba tasarımları ile üretilebilen yılbaşı masa örtüleri; genel olarak kırmızı ipek kumaş görünümüne sahiptir. Sade kırmızı ürünler, klasik severler için dikkat çekici ürünler olabilir. Ayrıca kırmızı kumaş üzerine yeşil ve beyaz kareler ile de tasarımların çeşitliliği arttırılabildiği farklı renk seçeneklerine sahip çok sayıda yılbaşı masa örtüsü modeli bulunabilir. IKEA PVC masa örtüsü modelleri de günlük kullanıma uygun olarak imal edilmektedir. Kumaş masa örtülerine göre daha kalın ve dayanıklı olan PVC kaplama masa örtüleri, sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklı ürünlerdir. Öte yandan uzun kullanım ömrü sunan PVC masa örtüleri, kullanıcıların mutfak masalarında sıklıkla tercih ettiği ürünler arasındadır. IKEA silinebilir masa örtüsü tasarımları ise; kendi içerisinde “Kullan at!” ve “Silinebilir Modeller” olarak ikiye ayrılmaktadır. Silinebilir kumaşlar; leke tutmayan, dökülen sıvıyı içerisine çekmeyen özel malzemelerden imal edilmektedir. Bu sayede ürünlerin daha uzun kullanım ömrü olduğu gibi aynı zamanda sadece su ile temizlenmelerine olanak sağlamaktadır. Kullan at masa örtüleri ise; genel olarak işletmeler tarafından kullanılan hijyen ve temizlik kurallarının esas alındığı ürünlerdir. Her müşteri ve kişi için özel olarak açılan masa örtüleri olan kullan at masa örtüleri, işleri bittikten sonra çöpe atılmaktadır. Kağıt veya plastikten üretilen kullan at masa örtüleri, çiçekli ve renkli tasarımlara ek olarak şeffaf veya beyaz renklerde de üretilerek kullanıcılara sunulmaktadır.

Masa örtüleri; her ne kadar ev içi mobilyalarında tercih edilen, şıklığı ve hijyeni esas alan ürünler olsa da aynı zamanda farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Müşterilerin tercihlerine uygun olarak; desenli, şeffaf, renkli, dijital baskılı ve nakışlı olan masa örtüleri evde kullanılmak istediklerinde bile; yemek masası ve mutfak masası olarak ikiye ayrılmaktadır. Mutfakta kullanılacak masa örtüleri genel olarak; PVC, naylon ve muşamba olurken, leke tutmayan masa örtüleri de sıklıkla tercih edilmektedir. Naylon, muşamba ve PVC masa örtüleri genel olarak şeffaf olarak üretilirken, dijital baskılı modelleri de bulunmaktadır. IKEA şeffaf masa örtüsü günlük kullanımda olduğu gibi müşteriler tarafından masaların üzerine açılan ve mobilyanın kullanım süresini uzatmak için de tercih edilebilmektedir. Masanın ve mobilyaların renklerine uygun olarak IKEA renkli masa örtüsü modelleri de tercih edilebilir. Masa örtüsü kullanım alanları aynı zamanda ölçülerine göre de değişiklik göstermektedir. Firma ürünlerini; tek, çift, dört ve altı kişilik olarak standart ölçülerde üretmektedir. Ayrıca sekiz kişilik ve 12 kişilik masalar için de özel olarak ürünler imal edilebilirken, müşteriler tarzlarına uygun modellerin ölçülerini IKEA masa örtüsü satış noktalarından araştırma yaparak bulabilir. Ev kullanımlarına ek olarak işletmeler için de farklı amaçlara hitap eden masa örtüleri bulunmaktadır. Gıda sektöründe iş yapan müşteriler, sürekli olarak masa örtüsü temizliği ile uğraşmamak için PVC ve naylon masa örtülerine yönelebildikleri gibi aynı zamanda tek kullanımlık masa örtüleri de sıklıkla tercih edilmektedir. PVC, naylon ve tek kullanımlık masa örtüleri ölçüleri ile geniş bir kullanım alanı sunarken, tek kullanımlık ürünler rulolar halinde satışa sunulmaktadır. Satışa sunulan rulolar, masaların büyüklüklerine göre kullanıcılar tarafından kesilerek masalara serilebilir. Masa örtüleri kullanım alanları olarak geniş bir alan sunabilir. Hasırdan yapılan masa örtüleri, tarzları ile pek çok kullanıcının dikkatini çekerken aynı zamanda tatillerin de vazgeçilmez ürünlerinden birisidir. Kalınlıklarına göre masa üzerinde ve yerde kullanılabilen yazlık hasır masa örtüleri, farklı renk ve üretim malzemeleri ile kullanıcılara sunulmaktadır. IKEA masa örtüsü seti olarak da satışa çıkarılan ürünlerde vardır. Bu set içeriğinde; misafirler için özel tasarımlı yemek masası örtüleri olurken aynı zamanda günlük kullanıma uygun masa örtüleri de bulunmaktadır. Bu ürünler genel olarak evlilik hazırlığı yapan müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Evinde masa örtüsü eksiği yapan kişilerinde sıklıkla tercih ettiği masa örtüsü setleri, içerisinde farklı alanlar ve amaçlar için kullanılabilecek birden fazla masa örtüsünü bulundurmaktadır.

Yaza ve Kışa Özel Masa Örtüsü Modelleri

Yaza ve Kışa Özel Masa Örtüsü Modelleri

Masa örtüleri mevsimlik olarak da üretilmektedir. Yazlık ve kışlık modeller; kullanılan malzemeler, kullanım amaçları ve kullanılacak mobilya gibi konularda değişiklik gösterirken, yazlık ve kışlık seriler IKEA tarafından her yıl düzenli olarak satışa çıkarılmaktadır. Yaz aylarında bahçede oturmayı seven ve yazın büyük bir bölümünü açık alanda geçiren müşteriler için özel olarak tasarlanan masa örtüleri, pek çok kişi tarafından gerek modelleri gerekse tasarımları ile büyük beğeni toplamaktadır. Yaz aylarının ruhunu yansıtan, renkli ve eğlenceli modeller genel olarak bahçe ve yazlık masa örtüleri olarak belirtilir. İnce yapısı ve suyla teması sonrasında çabuk kuruyan yazlık masa örtüleri, renk renk yapıları ile kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Yazlık tasarımlarında genel olarak meyve temasını kullanan IKEA ürünlerinde; sarı, kırmızı, yeşil ve mavi tonları sıklıkla tercih etmektedir. İşlemelerinde meyveleri kullanan ve renk renk tasarımlar ortaya çıkaran firma, yazlık ürünlerini her yıl baharın gelmesi ile duyurmaktadır. Yazı tatil yörelerinde ve bahçelerinde geçirmek isteyen kullanıcılar için; renkli ve canlı tasarımlar satışa sunulur. Kışlık modeller ise; daha kalın kumaşlardan üretilebildiği gibi aynı zamanda su ve leke tutmaz kumaşlarla da sağlanabilir. Kışa uygun masa örtüleri özel geceler ve misafir ağırlamak isteyen kullanıcılar için sıklıkla tercih edilmektedir. Su tutmayan masa örtüleri kışın özellikle açık alanlarda tercih edilen ürünler olurken, işletmeler ve büyük firmaların organizasyonlarında da tercih edilmektedir. Yazlık modellere kıyasla daha şık ve özel tasarımlarda olan kalın masa örtüleri, canlı renklerde olabildiği gibi siyah ve gri renklerde de olabilmektedir. Hem yazlık hem de kışlık masa örtüleri için en fazla tercih edilen masa örtüsü rengi beyaz olurken, beyaz renk tüm mobilyalar ve ortamlara uyum sağlayabilir. Kışlık kullanılacak masa örtüleri; nakışlı, boncuklu ve işlemeli olarak da üretilebilir. Yazlık modellere kıyasla daha geniş tasarımlar ve tarzlara uygun olarak imal edilmektedir. Yazlık ve kışlık adı verilen masa örtüleri, sürekli kullanımlara uygun olarak esnek ve dayanıklı üretilmektedir. Bu sayede her yıl yeni masa örtüsü alışverişi yapılmadan kullanılabilir. Renkli ve canlı tasarımları tercih eden kullanıcıların yazlık modelleri de evlerinde kullanabileceği belirtilirken, kışlık modeller genel olarak kalın ve kumaş fazlalığı nedeniyle yazlık kullanımlar için tavsiye edilmemektedir.

Masa örtüleri, şıklığı yansıtan tarzı ve tasarımları destekleyen ürünlerdir. IKEA içerisinde çok sayıda model ve tasarım için farklı fiyatlandırmalar uygulanmaktadır. Tekli satılan masa örtüleri daha uygun olurken IKEA masa örtüsü takımı kategorisinde yer alan masa örtüleri, parça sayısı itibariyle daha yüksek fiyatlardan alıcı bulabilir. Masa örtüsü çeşitleri nedeniyle de farklı fiyatlandırmalar uygulanabilmektedir. IKEA masa örtüsü çeşitleri kullanıcıların kullanım alanları ve amaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Naylon, muşamba ve PVC tasarımlı masa örtülerinin şeffaf modelleri uygun fiyatları ile dikkat çekerken, dijital tasarımlı ürünlerin fiyatları tasarımına ve basımına göre değişiklik göstermektedir. Firma kendi fiyatlandırma politikası kapsamında belirlemeler yapması nedeniyle geniş bir yelpazeye sahip olurken, üretilen malzemelerin; kumaş çeşitleri, ölçüleri, ebatları ve kullanım alanları fiyatları belirleyen temel kriterlerdir. İpekten imal edilen kumaşlar daha yüksek fiyatlar ile satılırken keten-pamuk karışımı kumaşlar daha uygun fiyatlarlar bulunabilir. Pamuklu ürünlerde ortalama fiyatlar ile satışa sunulur. Tek kullanımlık masa örtüleri ruloları nedeniyle kiloyla satılmaktadır. Kilosu fazla olan rulolar daha yüksek fiyatlardan satılabildiği gibi kumaşların ebatları ve ölçüleri de fiyatları belirlemektedir. Tek kişilik masalar için imal edilen masa örtüleri uygun fiyatlı bulunabilir. 12 kişilik masalar için imal edilen runner masa örtülerinin fiyatları değişiklik göstermektedir. Masa örtülerinin üzerinde bulunan; işleme, nakış, boncuk veya diğer tasarımsal farklılıklar da, ürünlerin fiyatlarının değişmesine neden olabilir. IKEA masa örtüsü ölçüleri evrensel olarak kabul edilen masa ölçülerine göre üretilmektedir. Kullanıcılar farklı ölçülere sahip masaları için özel olarak talepte bulunarak masa örtüsü imal ettirebilir. Özel ölçüler ile imal edilen masa örtülerinin fiyatları yine firma tarafından belirlenmektedir.