"

Kaktüs

" araması için 4340 sonuç listeleniyor

Kaktüs Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalı?

Toprak seçimi, kaktüsün sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemli kriterlerin başında gelir. İlgili bitki, kendi bünyesinde su depolama özelliğine sahiptir. Bu nedenle uzun süre nemli kalan torf toprak kullanılması uygun görülmez. Aksi halde çürüme problemleri ile karşı karşıya kalınır. Sağlıklı bir büyüme süreci için su tutma özelliği bulunmayan kaktüs toprağı satın almak gerekir. Odun kömürü ve taş parçası gibi malzemelerin karıştırıldığı topraklar da bu noktada avantajlıdır.

Kaktüs Kaç Günde Bir Sulanır?

Bakım sürecinin önemli adımlarından biri de doğru sulama sıklığıdır. Kaktüs, yapı olarak uzun süre susuz kalmaya karşı dayanıklıdır. Fazla sulanması halinde ise mevcut köklerde çürüme yaşanır. Bu nedenle bakım rutini oluşturulurken kaktüsün büyüme dönemlerinin dikkate alınması gerekir. Genel olarak bu dönemler, ilkbahar ve yaz aylarına denk gelir. Sulamanın büyüme dönemi içerisinde serbest bir şekilde yapılmasında sakınca görülmez. Ancak kış aylarında temkinli olmak gerekir. Yılın bu zamanlarında kaktüse az miktarda su verilmesi tavsiye edilir. Mevcut rutinin yaz aylarında haftada 2 kere, kış aylarında ise haftada 1 kere olacak şekilde yapılması uygun görülür. Bazı kaktüs türlerinde kış aylarında sulama yapılmaz. Uygulama sonrasında saksının altında biriken suyun ise kötü koku ve böceklenmeye karşı dökülmesi gerekir. Sulama sıklığı konusunda toprağın durumu da ipucu verir. Serçe parmak yardımıyla gerekli kontrol yapılır.Toprak ıslak kaldığı sürece suya ihtiyaç yok demektir. Süreci doğru yönetebilmek için genel kural olarak iki sulama arasında toprağın kurumasını bekleyebilirsiniz.

Hangi Kaktüs Çiçek Açar?

Kaktüsler; sarı, pembe, kırmızı, beyaz ve farklı birçok renkte açan çiçekleri ile dikkat çeker. Kaktüsün çiçek açabilmesi için öncelikle ihtiyaç duyduğu şekilde bakılması gerekir. Bazı türler birinci yaşında bazı türler ise yaşlanınca çiçek açar. Chamaecereus Silvestrii, Mammillaria Wrightii, Crassula Mesembryanthemoides ve Delosperma Echinatum çiçek açan kaktüs türlerindendir. Çiçeklenme genellikler yılda bir kez gerçekleşir. Yetişen çiçeğin ömrü ise kısadır. Mevcut çiçeğin var olma süresi kaktüs türüne göre değişir. Gerekli bakım tavsiyelerini dikkate alarak hoş görünümleri ile dikkat çeken çiçekli kaktüsler yetiştirebilirsiniz.