"

Teraryum ve Sukulentler

" araması için 23213 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Teraryum ve Sukulentler

Teraryum ve Sukulentler ile Özgün Dekorasyonlar

Sukulent çiçekleri her geçen güç popülaritesini arttırmaktadır. Sukulentler en temelde yapraklarında su depolayan ve bu sayede birçok cins ve türünün kalın yapraklı olduğu bir bitkidir. Daha çok kuru iklimlerde gelişme eğilimde olan bu bitkiler, hayatta kalmak için diğer canlılar gibi suya ihtiyaç duysalar da yapraklarında depolanan su ve diğer besin maddeleri sayesinde daha uzun süreli bir kuraklığa dayanabilmeye elverişlidirler. Kökleri suda çok uzun süre kalırsa çürümeye ve ölmeye başladığı için fazla sulamadan kaçınılması gereken sukulent, hacimli yaprakları ve görece kolay bakımı ile evlerini renkli bitkilerle süslemek isteyen pek çok insan için tercih sebebi olmaktadır. Kaktüs sukulent türlerinden çiçekli türlerine kadar uzanan bol sukulent çeşitleri, farklı boyutlarda ve renklerde de bulunabilmektedir. Daha çok ılıman iklimleri tercih ederler ve buna ek olarak çoğu sukulent türü donmaya karşı dayanıksızdır. Yapraklarında depolanan su nedeniyle donma; genellikle bitkinin ölmesine sebep olur. Donma noktasının altında hayatını sürdürebilen sukulent türleri olsa da onlar da daha yüksek sıcaklıklarda daha iyi ve verimli bir gelişim sürdürürler. Aynı zamanda sukulentlerde, ihtiyacı olduğundan daha fazla güneş ışığına maruz kaldığında kızarma ya da farklı bir renge dönme eğilimi vardır. Genellikle güneş ışığından yoksun olduklarında ise donuk veya yeşil renkte olurlar. Kolayca yayılabildikleri için evlerini süslemek isteyen pek çok insanın tercihlerinden olan sukulent hediyelik olarak da kullanılabilmektedir. Renkli, cesur ve hacimli bitkiler olan sukulent çiçekleri bilhassa ilk ev bitkilerini seçmek isteyenler için ideal olabilir. Sukulentler vadettikleri güzellik, çok yönlülük ve görece rahat bakımları ile tercih sebebidirler. Kalın ve etli yaprakları sayesinde görsel açıdan oldukça heyecan verici ve doğal bir estetik vurguya sahip olan sukulentler, doğa koşullarında son derece büyük boyutlara ulaşabilmekte ama ev ortamında görece daha küçük olabilmektedirler. Sukulent, çeşitlerine göre değişkenlik gösterse de boyutları birkaç metreyi bulabilen bir bitkidir ve enine ya da boyuna büyüyen farklı türleri vardır. Sukulent çiçekleri, sukulent saksısı ya da teraryum içerisinde yetiştirebilir. Ahşaptan seramiğe kadar çeşitli materyallerden üretilebilen sukulent saksısı, bitkinin türüne ve gelişimine uygun ebatlarda seçilmelidir. Teraryum ise şişe ve kavanoz gibi küçük ve genellikle kapatılabilir kapların içinde yer alan minyatür ve yapay bahçelerdir. Bitkiler için küçük de olsa kendine özgü bir ekosistem yaratmak yoluyla, bitkilerin terlemesinden kendini sulayabileceği kaynağı elde edebilen teraryum fanusu, bu sayede bitkilerin hayatlarını kendi kendilerine idame ettirmesini sağlar.

Sukulent Bakımı

Renkli ve hacimli bitkiler olan sukulentler, ev bitkileri olarak kullanıcıların kendileri için ya da hediyelik olmak üzere tercih ettikleri bitkilerdir. Sukulent bakımı pek çok bitkiye göre oldukça kolaydır. Bilhassa açık bir teraryum saksısı yardımı ile kendi ekosisteminizi yaratabileceğiniz sukulentler, kendi hayatlarını kendileri idame edebilmektedir. Sukulent, çeşitleri oldukça fazla bir bitki olduğu için başlangıçta eviniz için doğru türü tercih etmek oldukça önemlidir. Her sukulent evde sukulent bakımı için uygun değildir. Fazla güneş ışığı istemeyen ya da gölgeyi ve düşük sıcaklığı tercih eden sukulent türleri iç mekandaki boş alanları süslemek için daha uygun bir tercih olacaktır. Kırmızı, mor ya da turuncu gibi parlak renkli yapraklara sahip olan sukulentler, genellikle iç mekanlarda çok iyi sonuçlar vermez. Çünkü bitkinin bu türleri daha çok doğrudan güneşe ve iç mekanlarda bulunanlardan genellikle çok daha fazla ışığa ihtiyaç duymaktadırlar. Bilhassa yeni başlayanlar için yeşil renkli yapraklara sahip sukulentler daha doğru bir seçenek olabilir. Ancak bunun yerine evinizin daha iyi ışık alan bölgeleri üzerinden bir planlama yaparak ilerlemeniz de, bilhassa sukulent bakımı konusunda bilgi sahibiyseniz elbette mümkündür ve verimli olabilir. Sukulent gibi etli bitkiler genellikle 6 saat güneş ışığına gereksinim duyarlar. Bunun için gün boyu ışık alan bir pencerenin kenarı ya da evinizin veya ofisinizin en aydınlık alanını sukulentleriniz için ayırmanız gerekir. Sukulent bakımı konusunda bir diğer önemli nokta da diğer tüm bitkilerde olduğu gibi sulamadır. Sukulentler sulama yöntemleri konusunda diğer bitki türlerinden farklılıklar göstermektedir. Hafifçe püskürtülen su sukulent çiçeklerinin bir süre hayatta kalmasına yardımcı olabilse de bilhassa gelişme aşamasındaki sukulentlerde izlenmesi gereken esas yöntem, ıslattıktan sonra kuruması beklenerek ilerlenilen yöntemidir. Sukulentler sürekli sulanmak istemezler ama köklerinin kuru kalması da gelişimlerini yavaşlatır ve hatta durma noktasına kadar getirebilir. Ayrıca sürekli sulanmak istememeleri gelişim aşamasında az suya ihtiyaçları olduğu anlamına gelmez. Sukulentlerin kökleri suyla ıslandıktan sonra oldukça çabuk kurur. Bu yüzden onları her gün sulamak yerine köklerini ve köklerinin bulunduğu toprağı ıslattıktan sonra kurumasını beklemek daha doğru bir tutum olacaktır. Birkaç gün içinde toprak ve kök kuruyunca tekrar sulamanız gerekmektedir.

Teraryumda Sukulent Bakımı

Sayfamız üzerinden edinebileceğiniz teraryum malzemeleri ile sukulent çiçekleriniz için kendilerine özgü bir ekosistem yaratma yolunu tercih edebilirsiniz. Sukulentin terleme yolu ile dışarı çıkardığı suyu tutacak olan teraryum fanusu yeterince yoğunlaştığında aynı suyla sukulentinizi sulayacaktır. Bu sayede daha kolay ve oldukça pratik bir sukulent bakımı imkanına erişebilirsiniz. Buna ek olarak sukulentlerin kapalı teraryum modelleri içerisinde bulunmaktan pek hoşlanmadıklarını unutmamanız önemlidir, çünkü bu modellerde açık bir alan olmadığı için toprak sürekli nemli kalır. Bu yüzden açık teraryum modellerine yönelmeniz daha doğru bir tercih olabilir. Eğer kapalı bir teraryum içerisinde sukulent bakmayı düşünüyorsanız da cam fanusun kapağını sık sık açarak hava sirkülasyonunu sağlamanız, bitkinizin sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır. Tüm bunlara ek olarak eğer sukulent saksısı kullanıyorsanız açabileceğiniz drenaj delikleri yoluyla sukulentlerinizin hava almasını sağlamanız da oldukça önemlidir. Buradan da anlaşılabileceği gibi sukulent toprağı sürekli nemli ve havasız kalmamalıdır. Toprağınızın kuru ve hava alabilir durumda olması böcek problemlerini önleyeceği gibi çiçeğinizin sağlıklı bir biçimde büyüyebilmesi için de oldukça önemlidir. Toprak bakımının yanında sayfamızda inceleyebileceğiniz teraryum kiti ürünleri ile gereken temel malzemeleri temin ederek hızlıca işe koyulabilir, bu sayede böcek oluşumu ya da aşırı nem gibi konularda ek tedbirler ve takviyeler sağlayabilirsiniz. Ayrıca sukulent çeşitleri arasında pek çoğu, yılın genellikle serin aylarına denk gelen belli dönemlerini uykuda geçirir ve bu süre zarfında sulanmaya gereksinim duymaz. Bu dönemlerde yaprakları solup büzüldüğü için çiçeklerinizin öldüğünü düşünmemelisiniz. Sukulentinizin uykuda mı yoksa ölmekte mi olduğunu anlamak için alt yapraklarına bakabilirsiniz, eğer alt yapraklarında bir sorun yoksa sadece uykuda olması ihtimali oldukça yüksektir. Buna ek olarak sukulentinizdeki en yeni yaprakları da kontrol edebilirsiniz. Eğer en yeni yapraklar solmuşsa ancak o zaman karşınızdaki sorunun daha ciddi olduğundan endişe etmeniz doğru olacaktır. İç mekanlarda kolayca güzel sonuçlar alabileceğiniz sukulent çeşitlerini sayfamızdan inceleyebilir, daha fazla bilgiye ürün başlığı altından ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünleri satın almak için alışveriş sepetine ekleyerek kolayca sipariş edebilir, kampanyalı sukulent fiyatları ile evinizi süsleyecek birbirinden farklı sukulentlere sahip olabilir, dilerseniz sukulent tohumu satın alarak işe en başından başlamanın heyecanını ve tatminini yaşayabilirsiniz. Sayfamızdan temin edebileceğiniz teraryum seti yardımı ile bitkilerinizin bakımında gerekli olacak temel ve en önemli teraryum objeleri ve bunlara benzer ürünlere bir arada sahip olabilir, bu sayede bitki bakım işleriniz için büyük kolaylıklar sağlayabilirsiniz.

Sukulent Çoğaltma İşlemleri

Sukulent, çok çabuk kök salarak hemen toprağa tutunabilen bir bitki olduğu için çoğaltılması oldukça kolay ve karmaşıklıktan uzak bir işlemdir. Bu sayede yetişen sukulentlerinizden yeni yavrular meydana getirerek ve kısa sürede onları da yetiştirerek evinizi oldukça kısa bir sürede ve görece kolay bir biçimde küçük bir bahçeye çevirebilirsiniz. Sukulent çoğaltma işleminde biraz bilgi ile en deneyimsiz bitki severlerin bile kolaylıkla üstünden gelebileceği yöntemler mevcuttur. Doğal ortamlarında sukulentler hem eşeyli hem de eşeysiz üreme yeteneğine sahiptir. Dolayısıyla sukulentler çoğaltma ve yayma için en elverişli bitkilerden biridir. Sukulentinizin alt yapraklarından parçalar koparabilir ya da gövdesini bir makas yardımı ile çiçekli kısmından ayırarak çoğaltma işlemine başlayabilirsiniz. Kestiğiniz gövdeyi ya da yaprakları sulamaya devam ederseniz kısa sürede onun da tekrar çiçekleneceği görebilirsiniz. Gövdeden ya da yapraklardan kesim yapmak yerine sukulentlerinizin verdiği sürgünleri kullanabileceğiniz üçüncü bir alternatif daha vardır. Bu ufak sürgün filizler bitkinizin ana gövdesinden çıkan oldukça küçük sukulentlerdir. Koparılan sukulent parçalarını bir gün kadar bekleterek sukulent toprağı üzerine yerleştirin. Yaklaşık olarak 1 ile 3 hafta arasında kesilen yapraklardan küçük kökler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Kök hormonu, tarçın tozu, bal ve buna benzer gıda takviyeleri yaparak sukulentinizin daha hızlı bir köklenme süreci geçirmesini sağlayabilirsiniz. Zamanla bu köklerden küçük sukulentler meydana gelecek ve beslendiği yaprak çürüyerek kendi başlarına kalacaklardır. Yine bir günlük bir beklemeyle sukulentlerinizin yeni topraklarına alışmasını sağlamak daha faydalı olacaktır. Ardından sulamaya başlayarak yeni küçük sukulentlerinizi yetiştirebilirsiniz. Bilhassa bu küçük sukulent çeşitleri için kullanabileceğiniz teraryum saksısı ile yapay ve minyatür bahçelere sahip olabilirsiniz. Hatta bu şekilde arkadaşlarınıza verebileceğiniz hediyelik teraryum dizaynları bile yapabilirsiniz. Sayfamızdaki teraryum malzemeleri arasında incelemeler yaparak daha fazla fikir sahibi olabilir, beğendiğiniz ürünleri kolayca sipariş edebilirsiniz. Bu yöntemlere ek olarak, tıpkı doğada arıların polenleri taşıması gibi tohumdan tozlaştırma yöntemini de izleyebilirsiniz. Bu yöntem doğada daha yaygın olsa da diğer yöntemlerdeki kadar kesin sonuçlar vermeyeceği açıktır. Kesimle çoğalttığınız bir sukulentin nasıl görüneceğinden emin olabilirsiniz ama bu yöntemde aynı şeyi söylemek mümkün olmayacaktır. Ayrıca çoğaltma işlemini sukulentlerin büyüme dönemi olan ilkbahar ya da sonbahar aylarında yapmanız daha verimli olacaktır. Yılın en sıcak dönemi olan ağustos ayı ya da dondurucu soğukların başladığı kış aylarında sukulentinizi çoğaltmaya çalıştığınızda aktif olarak büyümeleri oldukça zor olacaktır.

Teraryum Ne İşe Yarar?

Teraryum camları, küçük alanlarda yaşamasına rağmen bahçecilikle uğraşmak isteyenler için oldukça pratik bir gereçtir. Az bakım gerektirirler, yerden tasarruf sağlarlar ve en basit ifadesiyle güzeldirler; bu da onları eviniz ya da ofisiniz için kullanabileceğiniz rağbet gören dekoratif malzemeler arasına sokmaktadır. Teraryum, bu şekilde yetiştirebilecek bitkiler için yapılmış küçük, kapalı ya da yalnızca üstü açık ortamlardır. Bu bakımdan onları minyatür seralar olarak düşünebilirsiniz. Bitkinin topraktan alacağı besin ve su gibi gıdaların atıkları teraryum fanusu sayesinde tekrar bitkinin kullanabileceği hale gelir. Teraryum, içerisinde bulunan bitkilerin terleme sırasında attığı suyu geri dönüştürerek buhar olarak fanus içinde tutar ve yeterince yoğunlaştığında toprağa damlatır. Bu sayede teraryum çiçek çeşitleri kendi kendilerini besleyebilir ve dolayısıyla çok az bakım gerektirirler. Küçük teraryum modelleri ile masalarda ya da vitrinlerde dekoratif olarak kullanabileceğiniz, bakım işlerini oldukça kolay hale getirdiğiniz küçük bitkilerinizi sergileyebileceğiniz gibi sukulent çiçekleri gibi daha büyük bitkiler için daha büyük teraryum camları seçmeniz akıllıca olacaktır. Ayrıca açık teraryum modelleri de sukulent gibi fazla suyu pek sevmeyen bitkiler için daha uygundur. Sayfamızdan teraryum cam fanus ürünlerimize bakabilir, elinizde bulunan sukulent tohumu için uygun teraryum örnekleri inceleyebilir ya da tam tersi biçimde teraryumunuza uygun teraryum çiçek örneklerine bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha fazla detaya ulaşmak için ürün başlığı altına girebilir, beğendiğiniz ürünleri satın almak için alışveriş sepetine ekleyerek kolayca sipariş edebilirsiniz. İndirimli teraryum fiyatları ile avantajlı ayrılacağınız bir alışveriş sonucunda, bitkilerinizin hayatlarını kendi kendilerine idame ettirmelerini sağlayabilir, bu sayede bitki bakımı yükünüzü oldukça hafifletebilirsiniz. Kampanyaları takip ederek bütçenize daha uygun olabilecek sukulent fiyatları ile oldukça düşük bir maliyetle evinizi süsleyecek çarpıcı güzellikteki sukulent çiçeklerine sahip olabilirsiniz.

Teraryum Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Kapalı ve açık olmak üzere ikiye ayrılan teraryum modelleri güneş ışığını alabilmesi için genel olarak şeffaf cam ya da bazen plastik gibi malzemelerden üretilmektedir. Kapalı teraryumlar gerektiğinde çıkarılabilir bir kapağa sahipken açık teraryumların bir kapağı yoktur ve üstü daima açıktır. Kapalı teraryumlar, şeffaf bir kap içerisinde izole bir ekosistem oluşturmayı sağlarlar. Bu ortam, bitkilerinizin için kendine özgü bir ekosistem ve döngü yaratır. Bu su döngüsü sayesinde yükselen ve düşen nem, dünyadaki ekosistemimize oldukça benzerdir ve bu döngü bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için de ideal bir ortam sağlar. Bir teraryuma dışarıdan gelmesi gereken tek kaynak, bitkilerin fotosentez için gereksinim duyduğu gün ışığıdır. Cam fanusun güneş ışığını büyütmesinden ve sera etkisinden dolayı doğrudan güneş ışığının etkisi normalden fazla olacağı için bitki severlerin bu konuda dikkatli olması gerekmektedir. Açık teraryumların ise bir kapağı yoktur ve dış ortama daima açıktır. Dolayısıyla açık teraryum modelleri içerisinde çok daha fazla hava sirkülasyonu vardır. Ayrıca su döngüsü kapalı teraryum modelleri gibi olmayacağından nem de daha azdır. Kuru koşulları ve daha az nemi tercih eden sukulent, kaktüs gibi bitkiler için açık teraryumlar daha doğru bir tercih olabilir. Evinizde bulunan kaseler, eski çay kapları ve bunun gibi teraryum objelerine benzer materyallerden basit açık teraryumlar yapmanız da mümkün ve oldukça kolaydır. Ayrıca popüler ve rağbet gören farklı açık teraryum modelleri için sayfamızı inceleyebilir, beğendiğiniz ürünleri satın almak için alışveriş sepetinize ekleyerek kısa sürede sipariş edebilirsiniz. Kapalı teraryumlar için de benzer şekilde kapaklı kurabiye kavanozları gibi materyalleri kullanmak mümkündür. Bu materyallerden rahatlıkla yapabileceğiniz teraryumlarınızın daha güzel gözükmesi için sayfamızdaki teraryum süsleri ya da teraryum yosunu ürünlerini inceleyebilir, beğendiğiniz ürünleri sipariş edebilirsiniz. Zeminine teraryum yosunu ve çakıl taşları koyarak toprağın drenajına yardımcı olabileceğiniz teraryumunuzda, böylece bitkilerinizin köklerinin çürümesine engel olabilecek önlemler alabilirsiniz. Daha sonra teraryum saksınıza yarıya kadar toprak doldurarak dilediğiniz ürünleri ekebilirsiniz. Teraryum süsleri sayesinde teraryumunuza dekoratif ve estetik bir görüntü sağlayabilir, çam kozalakları ve taşlar ekleyerek teraryumunuzu adeta minyatür bir bahçe haline getirebilirsiniz. En kısa sürede elinize ulaştırılacak ürünlere Trendyol’un avantajlı teraryum fiyatları ile sahip olabilir evinizde ya da ofisinizde oluşturacağınız küçük bahçelerin keyfini sürebilir, sayfamızda bulabileceğiniz teraryum seti ürünleri ile teraryum bitkileri için gerekli olan temel ve en önemli malzemeleri bir arada temin ederek işe koyulabilirsiniz.