"

Medikal Maske

" araması için 3137 sonuç listeleniyor

Koruyucu Cerrahi Maske Çeşitleri ve Fiyatları

Salgın hastalıklara sebep olan partiküller, havada tutunarak pek çok kişiye bulaşabilir. Bu partiküller özellikle alışveriş merkezi, kafe, iş yeri, okul ve sinema gibi kalabalık yerlerde kolayca yayılır. Ağız ve burun yolu ile vücuda ulaşan virüsler, kişinin bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler. Bu tip durumları engellemek için cerrahi maske kullanabilirsiniz. Medikal maske olarak da bilinen bu ürünler, pek çok farklı özellikte üretilir. Kişinin ağzı ve burnu ile çevresindeki organizmalar arasında sağlam bir bariyer oluşturur.

Cerrahi Maskenin Özellikleri ve Diğer Maskelerden Farkları Nelerdir?

Cerrahi Maskenin Özellikleri ve Diğer Maskelerden Farkları Nelerdir?

Kaliteli cerrahi maskeler yalnızca çevreden gelenlere karşı değil, vücut sisteminizde bulunan organizmaların da dışarı çıkmasına engel olur. Böylece enfekte kişilerin damlacık, temas ve solunum yolu ile hastalık bulaştırması engellenmiş olur. Cerrahi maske çeşitleri hem kendinizi hem de çevrenizi korumanın en güvenli yollarından bir tanesidir.

Cerrahi maske kullanımı ile hijyen kurallarına uygun bir yaşam sürmek mümkündür. Doğru ve düzenli şekilde kullanılan cerrahi steril maskeler, pek çok hastalığa karşı koruma sağlar. Steril cerrahi maskeleri diğer maskelerden ayıran en önemli özelliklerden biri virüs koruyucu malzemelerden üretilmesidir.

Standartlara uygun medikal maske çeşitleri, 3 katlı ve telli yapıda üretilir. 3 katlı cerrahi maskelerin yapısında genellikle medikal propilen adı verilen bir malzeme yer alır. Bu malzeme, ''SMS'' şeklinde belirtilen yapıyı destekler. Spunbond - Meltblown - Spunbond kelimelerinin baş harflerine karşılık gelen SMS, nonwoven kumaşını oluşturur. Bu kumaş dokunmadan üretilen bir kumaş türüdür. Gözeneksiz bir yapıya sahip olup, boşluk oranı oldukça düşüktür. Spunbond kumaş lifli bir yapıya, orta katman olan meltblown kumaş ise tabakamsı bir yapıya sahiptir. SMS malzemeleri, meltblown katmanının özel yapısı sayesinde antistatiktir. Bu özellik, koruyucu medikal maskenin nem itici özelliğe sahip olmasını sağlar. Böylece cerrahi maskenin küflenmesine engel olur.

Maske, cerrahi alanlarda kullanılmasının yanı sıra günlük olarak da tercih edilir. Bu sebeple seçeceğiniz maskenin konfor sunması önemlidir. 3 katlı lastikli cerrahi maskeyi diğer çeşitlerinden ayıran özelliklerden biri de kullanım kolaylığıdır. Medikal maske satın almak isteyen kişiler, yüze tam oturan maskeleri tercih etmelidir. Burun telli maskeler, bu ihtiyaçları karşılayan avantajlar arasındadır. Elastik tel, burun çevresini tamamen kapatarak üst taraflardan hava girmesini engeller. Aynı zamanda maskenin yüzden kayması gibi riskleri en aza indirir. Burun telleri tek ya da çift katlı olacak şekilde üretilir. Metal içeren ve içermeyen modelleri de mevcuttur. Metal içermeyen modeller genellikle alışveriş merkezi ve havaalanı gibi yerlerde çalışanlar için uygundur. Bu sayede x-ray cihazlarının bulunduğu çalışma alanlarında kullanıcıya konfor sağlar.

Kaliteli bir maskenin kulak ipleri, pamuk gibi doğal materyallerden üretilmelidir. Maskeler uzun süreli kullanımlarda kulakta ağrı, acı ve tahrişe sebep olabilir. Bu yapının elastik olması oldukça önemlidir. Rahat bir kullanım için yumuşak ve elastik kulak iplerine sahip maskeleri tercih edebilirsiniz.

Cilde sürekli temas eden maskeler, hassas ciltlere uygun olmalıdır. Antialerjik cerrahi maske, bu anlamda güvenilir yardımcınız olur. Cildin tahriş olmasını engelleyerek ilerleyen zamanlarda oluşabilecek cilt rahatsızlıklarının da önüne geçer. Genel olarak cerrahi maske özellikleri bu şekilde açıklanabilir.

Cerrahi Maskelerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Cerrahi Maskelerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Cerrahi maskeler, kalitesi ve kullanışlı yapısı ile bir maskeden beklediğiniz performansın fazlasını karşılar. Pek çok testten geçerek belirli standartlara uygun olarak üretilir. Böylece kalabalık ortamlarda havada tutunan bakteri ve virüslerin solunum yoluna karışmasını engeller. Cildi tahriş etmeyen modeller ise uzun süreli kullanımı destekler. Bu tip maskeler, hijyen standartlarının en yüksek olduğu yerlerde sıkça tercih edilir. Özellikle sağlık ve gıda sektöründe kullanılarak steril bir ortam oluşturulur.

Maskelerin geliştirilmiş yapısı sayesinde damlacık ve solunum yolu ile ortaya çıkan organizmalar kolayca filtrelenir. Böylece sağlıklı kişilere hastalığın bulaşma ihtimali bir hayli azalır. Bu tip filtreli medikal maskeler hastanelerin yanı sıra kafe, alışveriş merkezi, toplu taşıma araçları ve iş yeri gibi kalabalık alanlarda sıkça kullanılır.

Günlük Kullanım İçin Uygun Cerrahi Maske Çeşitleri Nelerdir?

Günlük Kullanım İçin Uygun Cerrahi Maske Çeşitleri Nelerdir?

Günlük hayatın koşuşturmacasında maske takmak zorlu bir hâl alabilir. Bu tip durumlarda tercih edeceğiniz günlük maskeler konforlu çözümler sunar. Kaliteli ve ergonomik yapısı sayesinde rahat kullanımı destekler. Böylece tüm işlerinizi aksamadan tamamlayabilir, maskelerden en yüksek performansı alabilirsiniz. Günlük kullanım için tercih edebileceğiniz pek çok maske çeşidi mevcuttur.

Bez Maske

Bez maskeler, ağız ve burnu kaplayan bir bez parçasından oluşur. Diğer maske çeşitlerine göre koruyuculuğu daha azdır. Bu tip maskeler nefes verdiğiniz anda hava akışının büyük bir kısmını engeller. Böylece virüs ve bakterilerin çevreye yayılmasını önler. Dikişli ve dikişsiz olarak üretilen bu modeller, onlarca farklı renge ve desene sahiptir. Günlük kombine uygun olan ürünlerden bir tanesini seçebilir, tarzınıza şıklık katabilirsiniz. Bu tip maskelerin kullanım sonrasında mutlaka temizlenmesi gerekir. Maskeyi sıcak bir su içerisinde bir süre bekleterek bakteri ve virüslerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Yıkanabilir maskeyi belirli bir süre sonra değiştirerek yenisini almanız gerekebilir.

Nano Maske

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte maske çeşitlerinde de artış görülür. Kalitesi ve dayanıklılığı artırılan maskeler, insan sağlığını uzun süre korumak için üretilir. Bu anlamda tercih edebileceğiniz nano maskeler, virüslere karşı etkili bir koruma sergiler. Soluk alıp verirken kendinizi daha güvende hissedebilir, özel teknolojinin kalitesine güvenebilirsiniz.

Nano maske, yıkanabilir yapısı ile uzun süreli kullanımı destekler. Yüksek filtreleme özelliğine sahip ürün, virüslere karşı etkili performans sergiler. Nano maskenin bir diğer özelliği ise kulakta ağrı yapmıyor olmasıdır. Maske kullanımının zorunlu olduğu alanlarda uzun süreli kullanım sonucunda ağrı, tahriş ve kaşıntı meydana gelebilir. Bu tip durumlar için özel olarak üretilen nano maske, elastik kulak iplerine sahiptir. Bu sayede hiçbir ağrı ve sızıya sebep olmadan günü tamamlayabilir, eşsiz konforun tadını çıkarabilirsiniz.

Kulak iplerinden rahatsız olan kişiler, bağcıklı cerrahi maske seçeneklerini değerlendirebilir. Ucu açık 4 ipten oluşan maske, başın arka kısmında birleşir. Kullanıcıya konfor sunan bağlamalı cerrahi maske, sağlık sektöründe de sıkça kullanılır. Farklı renkleri tercih eden kişiler, siyah medikal maskelere de göz atabilir. Diğer renkleri ile aynı özellikleri taşıyan siyah cerrahi maskeler, canlı renkleri tercih etmeyenler için idealdir.

Çocuk Maskesi

Çocuk medikal maskeleri, kalabalık ortamlarda çocuğun vücut sağlığını korur. Günlük kullanıma uygun olan maskeler birbirinden farklı renkte ve desende üretilir. Desenli cerrahi maske modelleri, çocukların ilgisini çekerek maske kullanımına teşvik eder. Böylece çocuklar oyun oynarken bile maskesini çıkarmadan aktivitelerine devam edebilir.

Çocuk cerrahi maskelerinin çocuk yüz yapısına uygun olması ve tahrişi engellemesi gerekir. Burun telli maskeler, yüze tam oturarak sarkma ve kayma risklerinin önüne geçer. Böylece uzun süreli kullanımlarda bile virüslerin maske içerisine ulaşmasını engeller. Renkli cerrahi maskeler pembe, mavi, mor, kırmızı ve yeşil gibi pek çok renkte üretilir. Yoğun ilgi çeken renkler, çocukları maske ile tanıştırır. Çocuklarınızın maskeye daha kolay alışması için sevdikleri çizgi film karakterlerinin basılı olduğu modelleri tercih edebilirsiniz.

Çocuklar için desenli modelleri tercih edecekseniz, bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekir. Aksi takdirde bu durum, çocukların solunum yollarına zarar verebilir ve çeşitli salgın hastalıklara ortam hazırlayabilir. Desenli ve renkli maskelerin kanserojen madde içermemesi önemlidir.

Çocuklar için tercih edilen ipli cerrahi maskelerin pamuk iplere sahip olması gerekir. Pamuk, hassas cilt yapısına sahip kişilerde irriteye sebep olmaz. Kulak arkasında oluşan tahriş, kaşıntı ve kızarıklığı en aza indirerek konfor sağlar. Böylece çocuğunuz maskeyi okulda, kreşte ya da kursta rahatça kullanabilir.

Cerrahi Maskeler Tam Koruma Sağlar mı?

Cerrahi Maskeler Tam Koruma Sağlar mı?

Cerrahi maske satın almak isteyen kişilerin ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olması gerekir. Kalabalık ortamlarda yeterli derecede koruma sağlayan maskelerin farklı çeşitleri mevcuttur. Solunum maskesi olarak bilinen bu ürünler, kendi aralarında alt kategorilere ayrılır.

FFP Maske Çeşitleri

‘’Filtering Face Piece’’ kelimesinin baş harflerinden oluşturulan FFP, Avrupa Birliği onaylı solunum maskeleri arasında yer alır. Bu tip maskeler, içerisinde yer alan elektrostatik kuvvetler sayesinde virüsleri maske dışında tutar. Yüksek filtreleme özelliği ile her nefeste temiz bir hava solumanızı sağlar. FFP maske çeşitleri 3 farklı kısımdan oluşur.

FFP1 Maske

FFP1 maskeler, orta düzey koruma etkinliğine sahiptir. Daha çok havada tutunan zararlı partiküllere, dumana, sise ve spreye karşı direnç gösterir. Yoğun partiküllere uzun süre maruz kalan marangoz ve zanaatkarlar için son derece uygundur.

FFP2 Maske

FFP2, havada asılı kalan zararlı organizmaları filtrelemek için üretilen kaliteli bir maskedir. Yüksek filtreleme ve koruma etkinliğine sahip FFP2, halk arasında N95 maske olarak da bilinir. Kalabalık ortamlarda yoğun miktarda bulunan virüslere karşı etkilidir. Gelişmiş filtreleme sistemi sayesinde virüsleri dışarıda tutarak maske içerisine temiz hava girmesini sağlar. Böylece kullanıcının vücut sağlığını korumayı amaçlar. N95 maske üzerindeki ''95'' ibaresi, zararlı partiküllere karşı %95 oranında koruma sağladığını belirtir. Böylece solunum ya da damlacık yolu ile bulaşan hastalıklara karşı direnç gösterir. Bu hastalıklar arasında COVID, H1N1 ve SARS yer alır.

FFP2 solunum maskeleri yüze daha sıkı bir şekilde oturur. Burun teli, yüz şekline uyum sağlayarak maskenin tüm açık yerlerini kapatır. Böylece virüslerin maske içerisine girmesi engellenmiş olur. Bu maske çeşitleri valfli ve valsiz olarak iki kısma ayrılır. Valfsiz maskelerde filtre sistemi kumaş içerisinde yer alır. Hafif yapısı sayesinde rahat bir kullanım imkânı sunar. Valfli maskelerde ise filtre sistemi kumaşın üzerinde yer alır. Hacimli yapıya sahip olan maskeler, nefes alışverişini kolaylaştırır. Yapılan araştırmalar, valfsiz maskelerin virüslere karşı yüksek etkinlik sağladığını kanıtlar. Bu sebeple kalabalık ortamlarda valfsiz, daha seyrek ortamlarda ise valfli modelleri tercih edebilirsiniz.

FFP3

FFP3 sınıfında yer alan maskeler, en yüksek koruma etkinliğine sahiptir. Hem sıvı hem de katı partiküllere karşı koruma sağlayarak farkını kolayca hissettirir. Öksürme ve hapşırma sonucunda oluşan yoğun içeriklerin maske içerisine girmesini engeller. Bu tip maskeler, laboratuvar ortamında tehlikeli kimyasal maddeler ile yapılan çalışmalarda da sıkça kullanılır.

Halk arasında N99 olarak bilinen FFP3, %99 oranında koruma etkinliğine sahiptir. Özellikle enfekte kişilerle temasta olan sağlık çalışanları tarafından tercih edilir. Bu tip ortamlarda tam koruma için yardımcı ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Siperlik, maske ile birlikte kullanabileceğiniz konforlu ürünlerden bir tanesidir.

Siperlik, baş çevresine sabitlenerek yüzü tamamen kapatan plastik bir ekipmandır. Oynar başlığı sayesinde kalabalığın olmadığı ortamlarda yukarıya itilebilir. Siperlik sayesinde kişinin yüzüne dokunma olasılığı bir hayli düşer. Böylece ele bulaşan virüslerin ağız ve burun yoluyla vücuda girmesi engellenmiş olur.

Siperlik, hafif yapıya sahip koruyucu ürünler arasında yer alır. Böylece baş ağrısı gibi problemleri en aza indirerek konfor sunar. Alın kısmına yerleştirilen süngerli yapı, ürünü en yüksek performansta kullanmanızı sağlar. Şeffaf tasarıma sahip olan siperlik, maske kullanılmadığında ağız ve çevresini gösterir. Böylece kişilerin sağlıklı iletişim kurmasını destekler.

Cerrahi Maske Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cerrahi Maske Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Maske tercihi yaparken pek çok özelliğe göz gezdirmeli, vücut sağlığınız için uygun olan ürünü bulmalısınız. Medikal maskeler daha çok enfekte kişinin solunum ve damlacık yolu ile hastalık bulaştırmasına engel olur. Solunum maskeleri ise gelişmiş filtreleme özelliği sayesinde zararlı partikülleri filtreler. Böylece temiz hava akışı sağlayarak iki yönlü koruma sunar.

Maske tercihi yaparken kumaş yapısına dikkat etmek gerekir. Kaliteli bir maske, 3 katmanlı SMS yapısı ile üretilir. Bu sebeple tek katlı ya da iki katlı maskelerden kaçınmak gerekir.

Maskeler, gün içerisinde uzun süre kullanılan ürünlerden bir tanesidir. Bu sebeple üstün konfor sunan modellere yönelmeniz tavsiye edilir. Esnek ve kaliteli materyallerden üretilen kulak ipleri, kişiye uzun süreli rahatlık sağlar. Kulağı sıkmadan sararak tahriş, kızarıklık ve kaşıntının oluşmasını engeller.

Maskelerin yüze tam oturması oldukça önemlidir. Bu sebeple yetişkinler ve çocuklar için ayrı maskeler üretilir. Burun telli maskeler, esnek yapısı sayesinde burnun şeklini alır. Böylece tüm hava boşluklarını kapatarak ekstra koruma sağlar.

Maskelerin insan sağlığına uygun yapıda olması gerekir. Kutu üzerinde CE ibaresi bulunan ürünlerin tümü Avrupa Standartlarına göre üretilir. Bu ibarenin olmadığı maskeleri tercih etmemeniz önerilir.

Çocuklar renkli ve desenli ürünlerden hoşlanırlar. Maske tercihi yaparken kanserojen madde ve boya içermeyen modelleri tercih etmek gerekir. Böylece çocuğunuzun vücut sağlığı korunmuş olur. Dilerseniz hijyen koşullarını artırmak için tek kullanımlık 50’lik steril cerrahi maskeleri de tercih edebilirsiniz. Bazı modelleri 10’lu paketler hâlinde ambalajlanarak pratik çözümler sunar. 50’li cerrahi maskenin bir paketini çocuğunuzun çantasına atabilir; ürünü okulda, kreşte ya da parkta kullanmasını sağlayabilirsiniz. Daha uzun süreli kullanım için cerrahi maske 100’lü paket avantajlarından da faydalanmak mümkündür.

Maske seçimindeki önemli detaylardan bir tanesi de kişisel tercihlerinizdir. Güvenilirliğinden emin olduktan sonra her maske belirli miktarlarda koruyucudur. Farklı tiplerde üretilen maskelerden birini seçerek vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. Desenli, renkli, kulak ipli ya da bağlamalı maskeler tüm zevklere ve tercihlere uygun şekilde üretilir.

Cerrahi Maske Fiyatları Nasıldır?

Cerrahi Maske Fiyatları Nasıldır?

Sağlık çalışanlarının yanı sıra pek çok kişinin tercih ettiği medikal maskeler, günlük kullanımda da etkili sonuçlar verir. Medikal maske fiyatları, tercih edeceğiniz ürünün özelliklerine göre değişiklik gösterir. Kulak ipli modeller günlük kullanımda kullanışlı çözümler sunar. Sağlık sektöründe çalışan kişiler ise bağlamalı modelleri tercih edebilir. Bu tip maskeler uzun süreli operasyonlarda takıp çıkarma kolaylığı sağlar. Böylece acil müdahalelerde hız ve zaman kazandırır.

Maske tercihi yaparken 50'li ve 100'lü paketleri tercih edebilirsiniz. Paket avantajları, tekli alımların yarattığı maliyetleri en aza indirir. Böylece bütçenize destek olarak cerrahi maske fiyatlarını çok daha uygun hâle getirir. İhtiyaç duyduğunuz miktarda maskeyi yanınızda taşıyabilir, geri kalanını kutuda saklayabilirsiniz. İş yerinde, alışveriş merkezinde, seyahatte ya da kafede yanınızda olan maskeler, vücut sağlığınızı güvenli bir şekilde korur. Hafif yapısı sayesinde çantada hatta kıyafet cebinde bile kolayca taşınır. Cerrahi maske fiyatlarını Trendyol üzerinden inceleyerek ürünler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Maske Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Tek kullanımlık özelliği ile dikkat çeken cerrahi maskelerin, belirli bir süreden sonra değiştirilmesi gerekir. Bu sürenin belirlenmesinde maskenin nemlenmesi, önemli rol oynar. Nemlenen maske, havada bulunan bakteri ve virüsleri içine hapsedeceği için anında değiştirmek sağlık açısından büyük önem taşır. Değiştirilen maskenin ağzı kapalı bir çöp kovasına atılması, hastalıkların yayılmaya devam etmesini engeller. Üst solunum yolu hastalıklarına karşı etkili bir koruma ve korunma yöntemi olan maskeler; yıkanarak tekrar kullanılmaya uygun değildir. Bakteri, virüs ve hava yoluyla bulaşan tüm salgınlardan korunmak için cerrahi maske modellerinden faydalanabilirsiniz.

Renkli Maske Nerede Satılır?

Trendyol’da bulunan birbirinden renkli maskeler, son derece kaliteli yapıları ile dikkat çeker. Aynı zamanda iş kıyafetleriyle de ciddi bir görünüm yansıtan lacivert medikal maske modellerinden dahi güvenle faydalanılabilir. Sık sık kullanılan renklerden oluşan ürün skalasıyla memnun eden Trendyol, herkese hitap eden farklı alternatifler barındırır. Çoklu paket avantajları ile sahip olabileceğiniz yeşil medikal maske çeşitleri ile avantajlı ürünlere sahip olabilirsiniz. Kişisel zevk ve ihtiyaçlarınıza göre çok renkli medikal maske modellerini kolayca sipariş edebilirsiniz.

Cerrahi Maske Nasıl Olmalı?

Üstün koruyucu özellikleri ile dikkat çeken cerrahi maskeler, bazı ayrıntılara sahiptir. Hava yoluyla bulaşan virüslere karşı etkisi kanıtlanan cerrahi bir maske, 3 ya da 4 kat olmalıdır. Meltblown filtresine sahip olarak üretilen cerrahi maskeler, bu koruyucu kumaş türünü orta katmanda barındırır. Orta katman viral enfeksiyonun geçiş katmanı olarak tanımlanır. Meltblown kumaş ile iki kat güçlendirilir. Diğer katmanlarında ise non-woven adı verilen dikişsiz kumaşlardan üretildiği gözlemlenir. Cerrahi maskelerin her iki yüzeyi de damlacık veya parçacıkları geçirmeyen polipropilen materyalden üretilir. Burnun üst kısmına gelen bölgeden hava alınmasını engellemek için esnek bir tel bulunduran maske, kemik yapısı ile uyumlu hale getirilebilir. Özel katmanlarla güçlendirilerek dayanıklı hale getirilen medikal maskelerin tümü tek kullanımlıktır. Hava yolu ile bulaşan salgın hastalıklardan, bakterilerden, virüslerden korunmak ya da hasta olduğunuz zaman sevdiklerinizi korumak için cerrahi maskelerden faydalanabilirsiniz.