İlgili Kategoriler
"

Rot Kolu

" araması için 5548 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Rot Kolu

Rot Kolu

Direksiyon için hayati önem taşıyan ve oldukça özen gösterilmesi gereken rot kolu olmadığı takdirde direksiyonu hareket ettirmeniz mümkün değildir. Bu noktada ister istemez rot kolu nedir sorusu ortaya çıkar. Bu soruya ise direksiyonun tekerleklere hareket emrini iletmesi için aracı olan mekanik uzantıdır şeklinde cevap verilebilir. Direksiyon dişlisini direksiyonun mafsalına bağlayarak işlevini yerine getiren bu parça, aracınızın direksiyon tertibatında çok önemli bir role sahiptir. Her iki ön tekerleğe birlikte bağlanır ve yönlendirmeyi sağlar. Bağlantı çubuklarının bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Bunların iyi durumda olduğu dönemde araç, sürücüsüne yumuşak ve hızlı bir şekilde tepki verebilir. Böylece kusursuz bir direksiyon kullanımı sağlanır. Bağlantı çubuğunda bilyeli ve yuvalı mafsalı yer alır ve bunlar parçanın direksiyondan aldığı hareket emirlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Araçlarda her zaman sağda ve solda olmak üzere iki bağlantı çubuğu yer alır. Bunlar dış rot başı ve iç bağlantı ucu olarak ikiye ayrılır. Bağlantı çubuğu uçları fabrika çıkışında kalıcı olarak greslenir ve görevini sağlıklı yerine getirmesi için uygun hale getirilir. Zerk bağlantı parçalarının yeniden yağlanması gerekebilir. Ön tekerlek kontrolünde ayarı yapılan önemli parçaların başında bu çubuklar gelir. Çelik malzemeden üretilen bağlantı çubuğu başı ise rot kolunun ucuna vidalanarak takılan bir parçadır. Direksiyon dişli kutusundan çıkan hareketi bağlantı çubuğu koluna, boynuna ve son olarak da aracın tekerleklerine iletir. Trendyol’dan her türlü araç markasına uygun rot kolunu ve başlıklarını bulabilir ve ihtiyaçlarınızı mükemmel şekilde karşılayabilirsiniz.

Rot Kolunu Değiştirme Zamanı

Rot kolunun arızası, iç bağlantı kısmında yer alan mafsal şeklindeki küresel bağlantının boşluk yapmasıyla ortaya çıkar. Bu parça normal aşınma ve yıpranmanın dışında bazen kullanımdan kaynaklı arızalar da gösterebilir. Eğer arabanın rot kolu arızalı ise bunu anlamanın birkaç yolu aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Aracınızla çukura girerseniz ya da kaldırım gibi bir engele çarparsanız bu şiddetli darbenin sonucunda rot kolu zarar görebilir. Bu nedenle bir şeye çarpmanız ya da direksiyon simidinde bir sarsıntı hissetmeniz durumunda dönerken aracınızdan ses çıktığını duyarsanız kısa sürede aracınızla bir servise gitmeniz gerekir.
  • Süspansiyon ve direksiyon sistemindeki her şey doğru bir şekilde ayarlandığında aracın ağırlığı dört lastiğin tüm temas yüzeyine eşit bir şekilde yayılır. Bağlantı çubukları arızalandığında ise bu ayar bozulur ve lastikler dengesiz bir şekilde aşınmaya başlar.
  • Lastik aşınmasının artması aracınızda balans sorunu olduğunu gösterir. Aracınızın direksiyon simidini ortaladığınızda bağlantı çubuklarının aracı düz bir şekilde yönlendirmesi gerekir. Kötü bağlantı çubukları, tekerleklerin hizasından çıkmasına neden olur. Ayrıca direksiyon simidinin sallanması ve aracınızın bir tarafa çekilmesi gibi durumlar da ortaya çıkar.
  • Araçlarda genelde sıkı ve hızlı tepki veren direksiyonlarla karşılaşılır. Aşınan bağlantı çubukları, direksiyon simidinin gevşemesine ve kullanım performansının düşmesine neden olur.
  • Araba rot kolu bozulduğunda ilk olarak deneyimleyeceğiniz şey, direksiyon simidinde bir titreme hissi olur. Özellikle aracı düşük hızlarda döndürürken bununla ilişkili tıkırtılar ve sesler duyabilirsiniz. Bu sesler, aşınmaya başlayan rot kolundan kaynaklanır. Aşındıkça gevşemeye, eklemlerde ve bağlantılarda tıkırdamaya başlar. Bu belirtiler, parçanın değiştirme zamanının geldiğinin kesin bir işaretidir.
  • Araç krikoya alındığında tekerlek gevşek hissedilebilir. Bu durumda ihtiyacınız olan tek şey bir kriko olur. Arabanızın ön ucunu havaya kaldırabilir ve ön lastiği ellerinizle tutabilirsiniz. Ellerinizi saat 3 ve 9 yönlerine koyabilir, tekerleği iki yana sallayabilirsiniz. Ardından ellerinizi saat 6 ve 12 yönüne koyarak tekerleği yukarı ve aşağı sallayabilirsiniz. Bu testi her iki ön tekerlek üzerinde gerçekleştirmeniz gerekir. Tekerlekler biraz kayarsa ve siz hareket ettirirken bir tıklama sesi çıkarırsa rot kolunun aşındığını ve değiştirilmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

Rot Kolunu Değiştirirken Dikkat Edilecekler

Rot Kolunu Değiştirirken Dikkat Edilecekler

Direksiyon rot kolu değişimi sırasında her iki bağlantı çubuğunun da yenilenmesi önerilir. Çoğu araçta dört bağlantı çubuğu başı vardır. Bir bağlantı çubuğu arızalanırsa diğeri de çok kısa süre sonra arızalanır. Onarım ve değişim yapıldıktan sonra iyi bir balans ayarı yapılması gerekir. İyi bir balans ayarı öncesinde ise süspansiyonun kontrol edilmesi çok önemlidir. Değişimden önce sürüş yüksekliğinin ölçümü yapılmalıdır. Parçanın rahat sökülmesi için tekerlek de sökülmelidir. Diş sayısını sayarak ya da öncesinde fotoğraf çekerek kontra somununun iç bağlantı çubuğu kolunun neresine yerleştirildiği tespit edilmelidir. Parçayı değiştirmeden eski ve yeni parçaların boyutlarına bakılmalıdır. Araç kriko ile kaldırılır ve çelik güvenlik sehpaları ile desteklenir. Lastik ve tekerlek tertibatı çıkarılır. Mümkünse mevcut bağlantı çubuğu ucu uzunluğu ölçülerek kaydedilir. Yeni bağlantı çubuğunun eskisiyle aynı uzunlukta takılması hizalama işlemine yardımcı olur. Rot kolu ucu ayar kilit somununu veya kovanı gevşetilir. Ardından bağlantı çubuğu bilyeli saplamasını aksondan ayırmak için bir rot kolu sökme aparatı kullanılır. Daha sonra sol rot kolu, iç bağlantı çubuğu ucunda yer alan bağlantısından çıkarılır. Kremayer ve pinyon tipi bir direksiyon sisteminde bir iç bağlantı çubuğu değiştirilirken bağlantı çubuğu direksiyon mili muhafazası çıkarılır. Rot kolu anahtarı ile direksiyon kremayeri ve dış bağlantı çubuğu ucundan çıkarılır. Yeni bağlantı çubuğu uçları, tüm bağlantı elemanları ile takılır ve ayar kilidi somunu gerekli tork değerine sıkılır. Kurulum sırasında daha sonraki tekerlek hizalama işlemine yardımcı olmak için sökme sürecinde kaydedilen uzunluk uygulanır. Arabanızdaki süspansiyon bileşeni her çıkarıldığında ve değiştirildiğinde araç hizası incelenmeli ve ölçülmelidir. Ayrıca fabrika özelliklerine göre ayarlanmalıdır. Trendyol’da Z rot kolu dahil birçok araç yedek parçasını bulabilirsiniz.

Rot Kolu Fiyatı Trendyol’da

Rot Kolu Fiyatı Trendyol’da

Rot kolu fiyatı aracın türüne, markasına ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; traktör rot kolu binek bir otomobil için tasarlanan parçayla aynı olmaz. Sıklıkla kullanılan ATV rot kolu da bu tür parçalara göre farklı yapıdadır ve binek araçların fiyatlarıyla uyum sağlamaz. Araca yön veren bir parça olmasından dolayı arızalı olduğu tespit edildiği takdirde aracın kullanılması önerilmez. Arızalı bağlantı kolu, sürücünün araç üzerindeki hakimiyetine her an olumsuz etki yapabilir. Ayrıca bağlantı çubuğunun arızalı olması tekerleğin açısal sorunlar yaşamasına neden olacağından birçok parçanın deformasyona uğramasına neden olur. Yedek parça maliyetinin ve değişim işçiliğinin çok yüksek olmayacağı bu parçanın değişim işleminin arızasının tespit edilmesinden hemen sonra yapılması gerekir. Aracın kısa ya da uzun rot kolu olsa da değişimden sonra bağlantı çubuğu ayarı bozulur. Bu nedenle ayarlama işlemlerinin tekrar yapılması önemlidir. Bağlantı çubuğu ayarı tekerlek açılarının ve uzaklıklarının eşit olmasını ifade eder. Rot ayarı yapılmayan araçlarda birçok problem ortaya çıkar. Genellikle tekerleklerden ses gelir. Ayrıca aracınız sağa veya sola çekebilir. Bazen aracınız hareket halindeyken bile savrulabilir. Direksiyon ve tekerlek arasında bağlantı tam sağlanamadığından birbirlerinden bağımsız çalışabilir. Aynı zamanda bağlantı çubuğu ayarı yapılmayan aracın tekerlek dişlileri sıyrılarak çabuk yıpranır. Bu ayarın yetki verilmiş uzman servislere yaptırılması tavsiye edilir. Böylece sorunsuz bir kullanım imkanı sağlanır. Bu tür yedek parça ürünlere ise Trendyol üzerinden kolaylıkla ulaşabilir ve gerekli işlemlerin kısa süre içerisinde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu uygulamaların ardından güvenli bir şekilde aracınızla yolculuk yapabilir ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.