"

Altın Kolye

" araması için 46415 sonuç listeleniyor

Her Zevke Hitap Eden Altın Kolye Modelleri ve Fiyatları

Günlük hayatın sevilen aksesuarları arasında yer alan altın kolyeler, rahat kullanımlarının yanı sıra yüzyıllardır prestijin, gücün ve zerafetin bir sembolü olmaları nedeniyle de öne çıkar. Sarı, pembe ya da beyaz altın ile işlenmiş; pırlantalı, taşlı ya da düz tasarımlara sahip yüzlerce kolye modeli takı severlerin beğenisine sunulur. Ayrıca farklı gramaj ve ayar dereceleri içerisinde, herkesin kendisine uygun bir model bulması mümkündür. Özgün ve çarpıcı takılar arasında özellikle kadınların stillerini tamamlayacak pek çok seçenek mevcuttur. Günlük olarak kullanılabilecek, sade dizayna sahip spor altın kolyelerin yanı sıra özel günlerde boyunları süsleyen gerdanlıklar, moda trendlerine göre her yıl yeniden yorumlanır.

Bununla beraber boyun bölgesini daha zarif gösteren ince ve uzun altın kolye modelleri her dönem popülaritesini korur. Kıyafetlerini aksesuarlar ile tamamlamayı tercih eden beyler de şık takı modellerini inceleyebilir. Kalın zincirler ve madalyonlu modeller erkek altın kolye seçenekleri arasında yer alır. Çocuk ve bebek altın kolyeleri arasında ise nazar boncuklu, hayvan figürlü ve harfli tasarımlar öne çıkar. Ayrıca ağrı kesici ve doğal antibiyotik özelliği bulunan altın kehribar kolyeler, bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde sıklıkla tercih edilir. Yılbaşı, doğum günü, anneler günü ve evlilik yıldönümü gibi zamanlarda sevdiklerinize bu takılardan bir tanesini hediye edebilirsiniz.

Şıklığınıza Şıklık Katacak Altın Kolye Modelleri Nelerdir?

Şıklığınıza Şıklık Katacak Altın Kolye Modelleri Nelerdir?

Şıklığınıza şıklık katacak altın kolyeler, bu değerli cevherin usta ellerde incelikle işlenmesi sonucunda ortaya çıkar. Yüzlerce değişik seçeneği bulunan söz konusu takı modelleri arasında geometrik şekilli, harfli, figürlü ve taşlı olanlar öne çıkar. Günlük altın kolyelerin yanı sıra özel günler için tercih edebileceğiniz gösterişli modeller de oldukça göz alıcıdır. Tarihte kullanımı Mezopotamya uygarlıklarının kültürlerine kadar uzanan nazar boncuklu altın kolyeler, her yıl yenilenen takı koleksiyonlarının vazgeçilmezleri arasındadır. Kalp, kelebek figürleri, küçük taşlar ve sade geometrik şekiller ile işlenen minimal altın kolyeler kişisel tarzınızı yalın bir şekilde ortaya koyar.

Top altın kolyelerin hem geleneksel hem de modern tarzlara uygun zincir detaylı modelleri bulunur. Altın zincir kolyeler herhangi bir uç olmadan da takılabilecek mücevherlerdir. Kadınlar kadar erkekler tarafından da beğenilen zincirler içinde, burgu ve halat altın kolyeler örgü benzeri ince bir işçiliğe sahip olduğu için öne çıkar. Balıksırtı altın kolyeler, uzun yıllardır popülerliğini sürdüren zincir modellerinden bir tanesidir. Son dönemlerde oldukça farklı tasarım detayları barındırabilen halka altın kolyelerin tekli ve iç içe geçmiş modelleri bulunur. Farklı stillerde işlenen isimli altın kolyeler, kişiye özel olduğu için oldukça anlamlı bir hediye alternatifi olarak öne çıkar.

Çoğunlukla 22 ayar olarak üretilen çerçeveli altın kolyeler, beşibiryerde ve tuğra altın kolye modelleriyle birlikte düğün ve nişan alışverişlerinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Modern ve estetik dokunuşlar ile şekillenen altın baget kolyelerin tasarım aşamasında ise genellikle köşeli kesime sahip pırıltılı taşlar kullanılır. Çok eski çağlardan beri takılan altın madalyon kolyeler, antik tılsımlar ve kahramanlar ile süslenir. Farklı boyutlarda tasarlanan pullu altın kolyelerin sadece zincir şeklinde olan modelleri de mevcuttur. Boncuk ve taşlarla da süslenebilen altın plaka ve yuvarlak kolyelerin üzerine yazı da eklenebilir.

Su yolu altın kolyeler benzer tasarımdaki bileklikler ile takılarak hoş bir kombin oluşturulabilir. Öte yandan hasır altın kolyelerin setleri de oldukça gösterişlidir. Mavi taşlı altın kolyelerin tasarım aşamasında firuze, safir ve topaz gibi değerli taşlar kullanılır. Elmasın özel kesim teknikleri kullanılarak şekillendirilmesi sonucu elde edilen pırlantalar, tektaş altın kolyeleri sade ve şık bir biçimde süsler. Doğal ve renkli taşlı altın kolyeler sarı, kırmızı, mor, yeşil ve mavi tonlarında pek çok cevher ile bezenir. Bu ışıltılı mücevherlerin ruh ve beden sağlığı üzerinde bazı olumlu etkileri olduğuna inanılır.

Altın Kolye Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Altın Kolye Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gözünüze ve kalbinize hitap eden o eşsiz takıyı bulduğunuzda, bir an önce boynunuzda olmasını düşlemeniz son derece doğaldır. Ömrünüz boyunca keyfini sürebileceğiniz bir kolyeyi satın almadan önce bazı önemli noktalara dikkat etmenizde yarar vardır. Öncelikle kurumsal ve güvenilir markalardan alışveriş yapmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca pek çok çeşidi ve yüzlerce modeli bulunan bu takıyı seçmeden önce renk ve ayarlar konusunda da bilgi edinilebilir. Altının ayar derecesi yükseldikçe, saflığı ve gram olarak değerinin yanında yumuşaklığı da artar. Bu sebeple işçilik gerektiren bazı modeller ancak 14 ayar gibi karışımlı cevher ile üretilebilir.

Altın kolyelerin kaç ayar olduğu üzerindeki damgadan öğrenilebilir. Örneğin üzerinde 750 rakamı bulunan bir kolye 18 ayar olarak nitelendirilir. Alışveriş esnasında gramaj ve işçilik konularında da bilgi edinilmelidir. Bazen ağır gibi görünen bir model içi boş olarak üretildiğinden, beklediğinizden daha uygun bir fiyata sahip olabilir. İşçilik maliyetlerini azaltmak için kendi atölyesini kuran markaların ürünleri de incelenebilir. Söz ve nişan gibi bir merasim öncesinde takı bakarken kolye ile birlikte yüzük ve küpelerin de bulunduğu setleri inceleyebilirsiniz.

Sevdiklerinize bir altın kolye hediye etmeden evvel bazı modellerde yer alan figürlerin anlamları konusunda bilgi edinmeniz verdiğiniz armağanın etkisini artırabilir. Örneğin yusufçuk tek eşliliğin, çiftler arasındaki bağlılığın ve sonsuz aşkın simgesidir. Günlük olarak takmayı planladığınız bir kolyenin kullanışlı ve konforlu olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Zincir ve kolye ucunun dengeli olması, kopma ya da açılma gibi sorunları önler. Balıksırtı gibi zincirler bükülebileceğinden bu modeller kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Ayrıca bazı takılar yapıları gereği saça ve kıyafetlere takılabileceğinden özellikle uyumadan önce çıkarılmaları gerekebilir.

Altın Kolye Çeşitleri ve Fiyatları Nasıldır?

Altın Kolye Çeşitleri ve Fiyatları Nasıldır?

Altın eşsiz bir ziynet eşyası olmasının yanı sıra değerli bir yatırım aracı ve ticarette konu olan bir emtiadır. Bu nedenle altının uluslararası borsalardaki değerine bağlı olarak altın kolye fiyatları da neredeyse günlük olarak değişkenlik gösterir. Altının saflık derecesini belirtmek üzere ayar denilen bir değer kullanılır. Bu değere göre 24 ayar, saf altın cevherini temsil eder. Fakat bu maden saf hâldeyken üzerinde çalışmak oldukça güç olduğundan, 24 ayar altın kolye ya da küpe gibi takı çeşitleri bulunmaz.

İşlenmek üzere içine katılan gümüş ve bakır gibi materyallerin oranına göre 8, 14 ve 22 ayar altın kolye seçenekleri mevcuttur. Ayar, cevherin saflık derecesini de belirlediğinden altın kolyelerin gram fiyatlarını da doğrudan etkiler. Buna göre en yüksek saflık oranına sahip olan 22 ayar kolyelerin gram değerleri, daha düşük ayar derecesindeki modellere nazaran daha yüksektir. Altın kolye fiyatlarına tesir eden önemli unsurlardan bir tanesi de işçiliktir. Bu son derece hassas ve yumuşak metalin işlenmesi esnasında el işçiliğinin kullanımı oldukça yaygındır. Bu sebeple aynı ayar derecesi ve gramaja sahip altın kolyeler arasında işçiliği az olan modeller daha uygun bir fiyata sahip olabilir.

Altın takı çeşitleri arasında farklı renk seçenekleri de mevcuttur. Genellikle 18 ve 14 ayar olarak üretilen beyaz altın kolyeler, özellikle pırlanta gibi berrak taşlar ile süslenir. Son yıllarda oldukça popüler hâle gelen rose altın kolyeler ise birbirinden farklı birçok tasarıma sahiptir. Bu takılara çok beğenilen pembe rengi bakır cevheri verir. Hem yatırım hem de kıymetli bir armağan olarak değerlendirilebilecek çeşitler arasında çeyrek, tam ve 1 gram altın kolye seçenekleri yer alır. İşçiliksiz altın kolye de denen bu modeller paraya çevrilirken bir değer kaybı yaşanmaz.

Gerçek Altın Kolye Nasıl Anlaşılır?

Özgül ağırlığı yüksek olan altının gerçek olup olmadığı birçok yöntemle anlaşılabilir. Kararlı ve ağır bir element olması sebebiyle altın, hava ve sudan etkilenmez. Gerçek altınların en belirgin özellikleri paslanma ve kararma yapmamalarıdır. Solmayan özelliğe sahip gerçek altın kolyelerin sahte altınlara göre parlaklığı azdır. Gerçek altın kolyede seri numara ve altın ayar damgası bulunur. Kolyenin damgasından kaç ayar olduğu ve saflık derecesine bakarak gerçek altın olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Manyetik çekim kuvveti olmayan gerçek altının orijinalliği mıknatıs yardımıyla test edilebilir. Gerçek altın kolye yoğunluğu sebebiyle suya batması gerekir. Sahte altın kolyeler daha hafif olduğu için su yüzeyinde kalır. Gerçek altın kolye, avuç içerisinde bir süre durduktan sonra renk vermezken sahte altın yeşilimsi ve mavimsi izler bırakır. Sahte altın ciltteki yağ ve terden etkilenerek ten üzerinde renk değişikliğine sebep olur.

Altın Kolye Kaç Ayar Olur?

Altın kolyelerin ayarı, saflık derecesine göre değişir. Altın alaşımı çeşitli elementlerden ne kadar az oranda içeriyorsa altın o kadar saf olur. Gerçek altın kolyeler içerisinde 14 ve 22 ayar olanlar sıklıkla tercih edilen takılardandır. Daha ağır bir takı düşünenlerin beklentilerini karşılayan 22 ayar altınların saflığı oldukça yüksektir. Ortalama %91 saf altın içeren 22 ayar altın kolye en sık tercih edilen takılardan biridir. Altın oranı fazla olan kolye %9’a yakın farklı metaller içerir. 22 ayar altın kolyeler fazla miktarda saf altın içermesi sebebiyle yüksek kaliteye sahip takılardır. Orta kaliteye sahip görece daha ince bir yapıda olan 14 ayar altın kolye ortalama %60 saf altın içerir. 22 ayar kolyeler daha özel günler için tercih edilirken 14 ayar gerçek kolyeler günlük hayatta kullanmak için tercih edilebilir.

Altın Kolye Düğümü Nasıl Çözülür?

Düğümlenmiş ve çözülemeyen kolyeler oldukça can sıkıcı durumlardan biridir. Özellikle ince olan kolyelerin kalın yapıdaki kolyelere göre eski haline getirilmesi biraz daha zordur. Düğümlenmiş kolyeyi eski haline getirmenin birçok yolu vardır. Düğümü çözmek için kolyeye bebek yağı uygulanabilir. Ufak bir kaba alınan az miktarda bebek yağı içerisine kolye bir süre bırakılır. Yumuşayan düğüm ince bir iğne yardımıyla kolayca açılabilir. Düğümlenen altın kolyeyi açmak için sabun da kullanılabilir. Ufak bir kap içerisindeki sabunlu suya kolye bırakılarak yumuşaması sağlanır. Altın kolyenin yumuşamasıyla köpüklerden yardım alınarak takının düğümü kolayca çözülebilir. Pudralama yöntemi kullanılarak da birbirine geçmiş altın kolye rahatlıkla eski haline getirilebilir. Düğümlenmiş altın kolye üzerine bir miktar bebek pudrası serpilip bir süre beklenmelidir. Pudralanmış altın kolyenin düğüm kısmı rahatladıktan sonra takı kolayca açılabilir.