"

Dış Mekan Ağaçları

" araması için 5374 sonuç listeleniyor
SÖZER Şimşir Tüplü

SÖZERŞimşir Tüplü

(4)
89 TL
Birlikte Al Kazan
Sepete Git
AAC TARIM Altuni Gold Taflan Fidanı

AAC TARIMAltuni Gold Taflan Fidanı

(40)
Altuni Gold Taflan Fidanı
44 TL
Sepete Git

Dış Mekan Ağaçları ile Bahçeni Süsle

Dış mekan tasarımları, son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Dış mekan tasarımları arasında bulunan mobilyalara ek olarak tasarımlar arasında çok sayıda ağaçta bulunmaktadır. Dış mekan ağaçları farklı renk ve boyutlarına göre değişkenlik gösterirken geniş ürün çeşitliliği sunulması, kullanıcılar tarafından ilgi görmektedir. Dış mekan tasarımları arasında saksı, yapay, çiçekli, bodur ve bahçe ağaçları olmak üzere çok farklı şekillerde ağaçlar bulunabilir. Canlı dış mekan ağaçları, genel olarak diğer ağaçlara göre daha az bakım ve su isteyen canlılar olmalarına karşın kullanıcılar tercihlerine göre yapay modellere de yönelebilir. Farklı markalar tarafından üretilebilen dış mekan ağaçları, kullanıcıların mobilya ve tasarım yapmak istediği alanlarda tamamlayıcı parçalar olmaktadır. Dış mekan ağaç çeşitleri arasında çok sayıda farklı model bulunabilir. Bu modeller arasında çiçekli dekorasyon ağaçları sıklıkla tercih edilirken kullanıcılar ağaçların çiçek renklerine göre tercihlerde bulunabilir. Özel üretim olan bu ürünler, daha az bakım ve su istemesi nedeniyle bahçenin atmosferini değiştirirken aynı zamanda kendi kendilerine yetebilen canlılardır. Canlı ağaç tercihinde bulunmak istemeyen kullanıcılar için özel olarak hazırlanan ve canlıya benzeyen yapay ağaç modelleri de tercih edilebilmektedir.

Dış Mekan Ağaçları

Dış Mekan Ağaçları

Yapay ağaçlar canlı ağaçlardan daha fazla çeşitliliğe sahip olması nedeniyle kullanıcılar tarafından fazlasıyla tercih edilirken farklı ebat ve uzunlukları ile kullanıcıların tarzlarına hitap etmektedirler. Dizayn edilecek mekan tasarımında bambu ve ahşap tasarımlar kullanılmak istendiğinde dekoratif ağaçlar için de bambu tercihleri, mekanın bütünlüğünü tamamlarken seçilecek ağaçların boyları da ortamların düzeni ve bütünlüğünü doğrudan etkilemektedir. Minimal mobilya tercihlerinde bulunulan bir dış mekanda seçilecek ağaçlarında küçük ve minimal yapılarda olması gerekmektedir. Daha uzun ve cüsseli ağaçların seçilmesi, mobilyalar ve ağaçlar arasında ki uyumu bozacaktır. Aynı zamanda çok sayıda mobilya ve büyük tasarımlar tercih edildiğinde daha büyük ağaçların seçilmesi gerekmektedir. Küçük, çiçekli ve bodur ağaçlar ortamın atmosferini olumsuz etkilerken mobilyaların renklerine göre de çiçeklerin özellikleri ve çiçek renkleri değişkenlik göstermelidir. Canlı ve çok sayıda rengin kullanıldığı tasarımlarda tek renkli ağaçların tercihlerinin yapılmaması gerekirken tek renk olarak seçilen mobilya ve tasarımlarda çok renkli ağaçların kullanılıp kullanılamayacağı, mobilyaların ve tasarımların renkleri ile doğru orantılı olarak değişiklik gösterebilir. Dış mekan ağaçları önerileri seçilecek mobilyalardan ortamın büyüklüğüne, istenilen tasarımdan ağaçların şekillerine kadar pek çok farklı konuda değişiklik gösterebilir. Ortaya çıkan bu değişiklikler, ürünlerin fiyatlarını da doğru orantıda değiştirmektedir. Dış mekan ağaç ve diğer ürünleri, boyutları başta olmak üzere cinsi, yapısı, renkleri ve diğer kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Tercih edilecek ürünler ile ilgili detaylı inceleme ve araştırma yapılması gerekmektedir.

Dış Mekan Ağaç Çeşitleri

Dış Mekan Ağaç Çeşitleri

Dış mekan ağaç çeşitleri, pek çok farklı konuda değişiklik gösterebilir. Çeşitler ve modeller arasında sunulan çeşitlilik, tasarımcılar tarafından ilgi görmesine karşın ürünlerin fiyatları, ağaçların cinsleri, başta olmak üzere yapıları ve boylarına göre değişkenlik göstermektedir. Dış mekan süs ağaçları arasında süs ağaçları, genel olarak renkli ve hoş görünümlü çiçekler ve ağaçlar tercih edilmektedir. Tüplü veya hazır olmak üzere iki şekilde satışa çıkarılabilen ürünlerden kartopu çiçeği adı verilen çiçekli bitkiler, sıklıkla tercih edilirken aynı zamanda ortanca, hanımeli oya, alev ve zakkum gibi renkli çiçekli bitkiler, fidan olarak süs ağaçları kategorisinde yer almaktadır. Duvar ve çit kenarlarına ağaç ekimi yaparak ortamın havasını değiştirmek isteyen kişiler için tavsiye edilen dış mekan çam ağacı çeşitleri de sıklıkla tercih edilenler arasında yer alırken daha küçük alanların güzelleşmesini isteyen kullanıcılar, dış mekan saksı ağaçları çeşitlerini araştırmaktadır. Saksı ağaç ve çiçekleri arasında genel olarak rengi itibariyle ortanca tercih edilirken acem halısı, buz çiçeği, begonvil, zakkum, melisa çiçeği gibi seçenekler sıklıkla tercih edilmektedir. Saksı çiçekleri ve ağaçları aynı zamanda uzun yıllar bakımı kolay olarak yetiştirilmesi sonrasında büyütülebilir. Bazı kullanıcılar daha tropik ve ağaçlardan oluşan bahçe tasarımlarında palmiye, kurtbağrı, Çin mor salkımı, hanımeli gibi çiçekleri tercih ederek yıllar sonrasında büyümelerine ve ait oldukları bölgede sayılarının artması sağlanabilir. Hızlı büyüyen ve ekimi sonrasında bakımı kolay yapılabilen tüplü fidan, çiçek ve bitkilerde tasarımlar arasında sıklıkla tercih edilmektedir. Dış mekan çiçekli ağaçlar tasarımların arka bölümlerinde yer alan ve görüntüleri ile bütünlüğün sağlanmasına yardımcı olan, büyüyen ve gelişen ağaçlardan oluşmaktadır. Özellikle salkım söğüt ağacı, bahçe ve tasarımlarda sıklıkla tercih edilirken pembe ada begonvili, acem halısı, leylak ve yasemin gibi örtücü ve bulunduğu alanı kaplayan çiçekli ağaçlarda sıklıkla tasarımlar arasında yer alabilir.

Dış mekan bodur ağaç tasarımlar arasında çok sık tercih edilmemesine rağmen daha minimal ve ufak tasarımlar, yapmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Bodur ağaçlar arasında çam ağaçları ve palmiyeler sıklıkla kullanılan ağaç çeşitleri arasında yer alırken canlı ağaçların bakımıyla ilgilenmek istemeyen kişiler dış mekan yapay ağaç çeşitlerine yönelmektedir. Yapay ağaçlar arasında özellikle deve tabanı büyük ilgi gören tasarımlar arasında yer alırken aynı zamanda kılıç çiçeği, Benjamin ağacı, bahardalı, mürdüm, günebakan gibi yapay ağaçlar sıklıkla tercih edilmektedir. Ağaçların boyutları kullanıcıların talep ve isteklerine göre değişkenlik gösterirken aynı zamanda renk ve tasarımları da farklılık gösterebilir. Bahçelerinin tasarımlarıyla birebir uğraşmak isteyen kişiler tarafından dış mekanda kullanılan ağaçlar genel olarak çiçekleri renkli olan ağaçlardır. Renkli çiçekli bitkiler, gerek görünüm itibariyle ortamın havasını değiştirirken renklere uygun olarak seçilen mobilya ve diğer tasarım ürünleri ile birlikte şık bir görünüm elde edilebilir. Aynı zamanda bahçe tasarımlarında kokulu çiçeklerde tercih edilmektedir. Gül gibi kokulu olan bitkilere ek olarak lavanta ve zakkum çiçekleri de kokuları ile ortamın şıklığını desteklerken aynı zamanda tercih edilen kokulu çiçekler çeşitlilik gösterir. Tercih edilecek ürünlerde kullanıcıların kişisel zevkleri ön planda olmasına karşın bulunulan bölgenin de gerek hava gerekse toprak yapısının bilinmesi gerekir. Çok sıcak bölgelerde yetişecek bitkiler farklı olurken havanın ortalama hatta soğuk geçtiği bölgeler için seçilecek ağaçların farklılık gösterdiği bilinmeli ve seçimlerin doğru yapılması gerekir.

Dış Mekan Ağaç Fiyatları

Dış Mekan Ağaç Fiyatları

Dış mekan ağaçları fiyatları pek çok farklı konu nedeniyle değişiklik göstermektedir. Değişiklikler temelde ağaçların cinsleri ile ilgili olurken aynı zamanda ağaçların boy, ebat ve şekilleri de fiyatların değişiklik göstermesine neden olmaktadır. Dış mekan saksı ağaçları genel olarak küçük formları nedeniyle uygun fiyatlardan alıcı bulabilirken seçilecek ürünlerin büyük ağaç olmaları, fiyatlarının değişmesine neden olacaktır. Canlı ürünler fidan veya tüplü olarak satın alındığında da farklı fiyatlardan satışa çıkarılmasına karşın yapay çiçekler değişken fiyatlara sahiptir. Yapay ağaç çeşitleri türüne, boyuna, tasarımına ve renklerine göre değişen fiyatlardan alıcı bulurken bu ürünler, uzun yıllar kullanılabilmeleri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Dış mekan bahçe ağaçları kullanıcıların kişisel zevklerine göre değişkenlik gösterdiği gibi fiyatlarıyla da değişkenlik gösterebilir. Genel olarak erişilebilir fiyatlardan satılan bahçe ağaçları, kokulu ve kokusuz olmaları nedeniyle de değişken fiyatlardan alıcı bulabilmektedir. Tasarımın yapılacağı alan ile ilgili değişken fiyatlar, farklı marka ve üreticiler tarafından farklı fiyatlandırma politikaları ile belirlenmektedir.

Bahçe Ağaçları Türleri Nelerdir?

Bahçe ağaçları türleri, doğaseverlerin nasıl bir alan oluşturmak istediklerine göre değişiklik gösterir. İdeal bir bahçe kimine göre çiçeklerin bol olduğu bir ortam iken kimi için meyve bolluğu demektir. Bu nedenle bahçe ağaçları türlerini 3 gruba ayırmak mümkündür. Bu grubun ilk ağaç türü çiçek veren estetik bitkilerdir. Akasya, Japon Gülü, manolya, leylak ve daha pek çok ağaç türünü bu kategoride incelemek mümkündür. Üstelik her bir ağacın çiçeklendiği mevsim farklıdır. Bahçenizin her zaman estetik kalmasını istiyorsanız, farklı aylarda birbiri ardına çiçeklenen ağaçları tercih edebilirsiniz. Meyve ağaçları da bahçelere dikilen bitki türleri arasındadır. Özellikle; elma, kayısı, vişne, kiraz, ceviz, dut gibi ağaç türleri Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilir. Bir de muhteşem süs ağaçları var ki bu bitkiler çiçekli türleri aratmaz.

Bahçeye Hangi Ağaçlar Dikilmeli?

Bahçeye dikilecek ağaç türleri, bitkiseverlerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda çeşitlilik gösterecektir. Sadece tertemiz hava ve yeşil alan hayal edenler için kadim bir çınar veya dört mevsim yeşil kalacak çam ağaçları beklentileri karşılar. Yine süs bitkisi kabul edilebilecek ağaç türleri de bahçeler için düşünülebilir. Palmiye, defne, okaliptus, altın taflan gibi ağaçlar bu amaca hitap edebilecek bitki türlerindendir. Bir çiçek güzelliğinde yapraklar veren bu bitkiler özellikle bahçelerin girişinde ve yürüyüş alanlarında kullanıma uygundur. Meyve ağaçları ise bahçelerin iç kısımlarına dikilebilir. Ayvadan nara, kayısıdan kiraza kadar yüzlerce meyve ağacı bahçe toprağında rahatlıkla büyüyüp gelişebilir. Özellikle organik meyve tüketmek isteyenlerin bu gibi bitkilere ağırlık vermesi yerinde olacaktır. Bahçeye dikilecek meyve ağaçlarının seçiminde hem bulunulan iklim kuşağının özellikleri hem de bitkinin karakteri göz önüne alınmalıdır.

Bahçe Ağaçları Nasıl Yetiştirilir?

Bahçe ağaçlarının yetiştirilme biçimi bitkinin türüne göre farklılık gösterir. Bahçeler yoğun güneş gören açık alanlar olduğundan değişken sıcaklıklara dayanıklı ağaçları seçmek gerekir. Bitkilerin gelişmesi için güneş, su, torf ve toprak olmazsa olmazlardandır. Özellikle de sert ve kireçli toprak yapısının olduğu alanlarda torf ve toprak kullanımı ağaç köklerine rahat ettirir. Yeni dikilen fidanların kökleri henüz körpe olduğundan sert ve kireçli topraklarda büyüme zorlaşabilir. Özellikle meyve ağaçlarında ve çiçekli bitkilerde gübre kullanımı da önem arz eder. Bitkileri sağlıklı ve dayanıklı kılan gübre, daha gösterişli çiçek ve meyvelere sahip olma noktasında etkili sonuçlar doğurur. Gübrenin makul oranlarda kontrollü şekilde kullanılması gerekir. Aksi takdirde fazla verilen gübre ağaçların köklerini yakabilir. Bu da bitkilerin kurumasına neden olur. Bahçe ağaçlarının yetiştirilmesinde bir diğer detay ise bitkileri sağlıklı büyüyebilecekleri alana dikmektir. Örneğin olgunlaşmaya ve kızarmaya ihtiyaç duyan kayısı ağacının güneş gören alanlarda büyümesi faydalı olacaktır. Narin çiçekli bitkilerin ise güneşten hemen yanmamaları için gölge alanlara dikilmelerinde fayda vardır.