İlgili Kategoriler
Marka
Ölçü
Renk
Şekil
Fiyat
Materyal
Fonksiyon
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Boyut/Ebat
Ölçü
Ürün Puanı
"

Mutfak Masası

" araması için 19690 sonuç listeleniyor

Mutfak Masası

Mutfak Masası

Mutfak masası sadece bir buluşma noktası değil, aynı zamanda evdeki önemli bir odak noktasıdır. Mutfakları hem dekoratif hem de işlevsel olarak geliştirmek için yeni mutfak masaları alana mümkün olduğunca çok sayıda insanı oturtacak ve çoğu mutfağa uygun olacak şekilde tasarlanır. Mutfak masasının dekoratif bir mobilya parçası olmanın ötesinde, sağlam ve konforlu bir şekilde yerleştirilmesi ve bazı durumlarda şekil ve boyut olarak esnek kullanıma sahip olması gerekir. Ahşap, metal, cam ve plastik malzemeden yapılmış hemen hemen tüm tarzlara uygun sayısız masa bulabilirsiniz. Country mutfak dolaplarınıza uyum sağlayabilecek ahşap masalardan, mutfağınızın sade ve modern hatlarını vurgulayan cam masalara kadar mutfağınıza en çok yakışacak modeller arasından seçim yapabilirsiniz.

Her Mutfak İçin En İyi Stilleri Öğrenin

Mutfak masası takımı seçerken, evinizin dekor stilini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin klasik ve zamansız bir tarz olan geleneksel mutfak masası çeşitleri göz alıcı ve zarif görünür. Genellikle bu modeller zengin oranlara, ayrıntılı dokulara ve zarif oyulmuş detaylara sahiptir. Modern ve renkli mutfak masası modellerinde ise daha kendinden emin ve modern bir tarzda temiz çizgiler ve keskin açılar kullanılır. Yuvarlak hatlar söz konusu olduğunda, modern mutfak masası genellikle basit ve sade tasarımları ile öne çıkar. Spor mutfak masası modelleri, gözü yormayan detayları ile herhangi bir alana ferahlık kazandırır. Mutfak dekorunda son yılların en popüler stillerinden biri olan rustik bir dokunuş isteyenler için ahşap mutfak masası popüler bir seçimdir. Bu modellerde basit ve doğal bir his vermek için doğal formunda boyasız ahşap kullanımı yaygındır.

Diğer bir dekorasyon stili olan endüstriyel mutfaklarda kullanılan masalarda ise sert görünümleri ile dikkat çeken, mutfaklara fabrika ve makinelerinin görünümünü ve hissini getiren modeller popülerdir. Genellikle eşleştirilmiş metal ve ahşaptan yapılan bu masalar alanda kontrast yaratmak için idealdir. Mutfak masanız modern, klasik, Amerikan ya da ‌country mutfak masası olabilir. Hangi tarzı benimsemiş olursanız olun mutfak masasının şekli ve kullanım alanı söz konusu olduğunda bazı genel kurallar vardır. Örneğin mutfak masası ve sandalye uyumuna ek olarak masanızı en iyi şekilde kullanabilmek için mutfağınızın kesin ölçümlerine sahip olmanız önemlidir. Birçok kişi, mutfakları için olması gerekenden çok daha büyük masalar satın aldığından, doğru ölçüm yapmak özellikle küçük mutfaklarda ideal yerleşim için çok önemlidir. Örneğin, küçük ve dikdörtgen bir mutfakta, l şeklindeki mutfak masaları alanı kolayca doldurabilir. Mutfağın rahat yerine sıkışık görünmesini sağlayabilir. Dolaplı mutfak masası çeşitlerinde dolapların açılması için yeterli alan kalmayabilir. Mutfak masası sandalyeli bir model ise sandalyeler yerleştirildikten sonra masanın etrafında yeterli alanın kaldığından emin olmalısınız. Masanın kenarları ve etrafındaki duvarlar arasında en az 50 cm boşluk bırakmaya dikkat etmelisiniz. Duvara monte mutfak masası modellerinde, masanın katlanma mesafesine ek olarak oturma mesafesini de dikkate almalısınız.

Mutfağınız İçin En İyi Modeli Seçin

Mutfak masaları dikdörtgen, kare, oval ya da serbest şekilli yüzlerce modele sahiptir. En popüler masa şekli dikdörtgendir. Dikdörtgen masa modelleri işlevselliği ve çok yönlülüğü için tercih edilir. Dikdörtgen modeller uzunluğa bağlı olarak genellikle 4 ila 6 kişilik mutfak masası olarak tasarlanır. Aynı zamanda mutfak köşe takımı çeşitlerinde en çok kullanılan şekildir. Genişlikten bağımsız olarak dar mutfak masası olarak da kolayca uyarlanabilir. Diğer bir popüler ‌seçim olan kare mutfak masası seçenekleri ise kompakt alanlara veya uzun ve dar mutfaklara en iyi şekilde uyar. Dar alanlardaki sıkışma hissini dengeler. 2 ila 4 kişilik mutfak masası çeşitleri küçük boyutları ile samimi bir atmosfer yaratır. Kare modellerde 6 kişiden daha fazlasını barındırmak için çok fazla alan gerekir. Bu nedenle, örneğin, 8 kişilik mutfak masası gerektiren geniş mutfaklarda dikdörtgen bir masa seçilmesi daha iyi bir çözümdür. 2 kişilik mutfak masası çeşitlerinin çok büyük bir kısmı, oturma alanı düzeni açısından genellikle karedir. Yemek alanında hem samimi hem de zarif bir atmosfer yaratmak istiyorsanız yuvarlak mutfak masası en iyi seçimdir. Kare gibi yuvarlak masalar da küçük mutfak masası kullanılması gereken küçük alanları için idealdir. Yuvarlak şekil herkesin kendini daha rahat hissetmesine yardımcı olur ve sohbet sırasında birbirini görebilmesini sağlar. Yuvarlak mutfak masası modelleri aileniz ve sevdikleriniz için çok sayıda oturma alanı sağlayabilir. Bununla birlikte, masanın etrafındaki akışı sınırlandığı için yuvarlak bir model çok küçük ve dar mutfaklar için ideal olmayabilir. Daha büyük ve yuvarlak masalar mutfaklarda rahatsız edici olabilir ve çok fazla yer kaplayabilir.

Tercihinizi yumuşak hatlardan yana kullanmak istiyorsanız, küçük mutfaklarda alanın aşırı kalabalık görünmesini önlemek için oval bir masa tercih edebilirsiniz. Oval mutfak masası genel kullanım olarak dikdörtgen bir masaya benzer ve daha uzun bir yüzey sağlar. Öte yandan oval masa çeşitlerinin en önemli avantajı, yuvarlak köşeleri sayesinde bulunduğu ortama zarafet kazandırmasıdır. Aynı zamanda dar mutfaklar için de iyi bir seçimdir. Standart şekillerin dışında mutfağınız için serbest biçimli masa modelleri de bulabilirsiniz. Alışılmadık şekillere sahip olan modeller ve genellikle özel olarak üretilir ve standart şekillere sığmayan tablalar içerir. Mutfak masası ölçüleri yemek masasına benzer şekilde çok fazla standarda sahip değildir. Masa ölçüleri için dikkat etmeniz gereken alanının ölçüleri ve bırakmanız gereken boşluk mesafesidir. En rahat mutfak masaları diz üstünde yeterli alan bırakır ve otururken dirseklerinizle aynı seviyede yer alır. Genişlik açısından değerlendirildiğinde oval, dikdörtgen ve kare masaların ölçüsü genellikle ağırlamak istediğiniz kişi sayısına bağlı olarak değişir. İşlevsel mobilya tasarımları; köşeli, koltuklu ya da puflu mutfak masası tasarımları gibi alan kullanımını en üst düzeye çıkarmak için çok sayıda alternatif sunabilir. Sınırlı alanınız varsa gerektiğinde katlanıp genişleyebilen bir masa ya da koltuklu mutfak masası takımları iyi bir çözüm olabilir. Açılır mutfak masası, tasarıma bağlı olarak orta gövdeden ya da yan kanatlardan açılabilir. Katlanır mutfak masası ise genellikle tek ya da iki kanattan genişleyen tasarıma sahip olmakla birlikte, duvara sabitlenen ‌kompakt açılır kapanır mutfak masası çeşitleri de bulunabilir.

Ahşap Mutfak Masalarının Doğallığını Keşfedin

Yağlı yemek buharının ve kokuların yoğun olarak bulunduğu mutfaklar, mobilya mutfak masası açısından bakıldığında zorlu bir atmosfere sahiptir. Bu nedenle mutfak masa seti satın alırken, tercihinizi uzun yıllar boyunca aşınma ve yıpranma olmadan kullanabileceğiniz dayanıklı modellerden yana kullanmak isteyebilirsiniz. Masa üretiminde çok sayıda malzeme kullanılabilir. Örneğin, mutfak masası koltuklu modellerde ‌olduğu gibi masa sadece bir malzemeden yapılabilir ya da çerçeve, bacaklar ve masa üstü için farklı malzemeler kullanılabilir. Çoğu mutfak masasının yapıldığı malzemelerin başında ahşap gelir. Ahşap hem mutfak hem de yemek masası için en popüler seçimdir. Doğal ağaç mutfak masası modellerinin asla modası geçmez ve herhangi bir tasarım stili ve iç dekorasyon uygulamaları ile kolayca uyum sağlar. Mutfak dekorasyonunuz ahşap ağırlıklı ise maun, meşe, tik ve ‌cevşz mutfak masası gibi doğal ahşaptan yapılmış masaları tercih edebilirsiniz. Sert ağaçlar kadar güçlü olmamakla birlikte, kontrplaklar ve ‌MDF içeren işlenmiş veya ‌kompozit ağaçlardan yapılmış dayanıklı mutfak masası çeşitlerine bütçe dostu fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Masif ahşaptan yapılan tabureli mutfak masası bulunduğu ortama sıcaklık ekler ve zamansız bir çekicilik getirir. Meşe, huş maun, akçaağaç, kiraz ve ceviz mutfak masası gibi sert ağaç çeşitlerinden üretilen masa modelleri, yumuşak ahşap ve ‌kompozit ahşap muadillerine göre daha kararlı ve dayanıklı olmakla birlikte daha yüksek fiyatlıdır.

İki kişilik mutfak masası da dahil olmak üzere tüm masalarda kullanılan en popüler yumuşak ahşap seçenekleri ise çam, sedir, köknar, ladin ve karaçamdır. Hem sert hem de yumuşak ahşap malzemeden üretilen masalar boyama gibi farklı yüzey işlemleri için birçok seçeneğe sahiptir. Yeni ahşap malzemenin kullanıldığı Amerikan mutfak masası çeşitleri ile kıyaslandığında eskitilmiş ahşap masası modelleri genellikle, eski endüstriyel binalardan ve fabrikalardan elde edilir. Masif ahşaba daha uygun fiyatlı bir alternatif için ahşap kaplama ile kaplanabilen ‌‌MDF, kontrplak veya sunta gibi ‌kompozit ahşap ürünleri de tercih edilebilir. Ahşap ortam koşullarına bağlı olarak genleşir. ‌Finisaja bağlı olmakla birlikte ısı ve nemden zarar görebilir. Bu nedenle dikkatli kullanım ve bakım gerektirir. Hassas bakım gerektirmesine rağmen ahşabın en büyük avantajı zımparalanıp tekrar boyanabilmesi ve uzun yıllar boyunca kullanılabilecek bir mobilya malzemesi olmasıdır. Bambu mutfak masası modelleri ise masif ahşabın doğallığını yansıtırken, su temasına karşı daha dayanıklıdır. Laminat, gerçek ahşabın görünümünü taklit etmek için ‌PVC içeren çok katmanlı bir yapı malzemesidir. Hem solo hem de portatif mutfak masası olarak çok sayıda tasarıma sahiptir. Bazı ‌laminat masalar siyah veya beyaz mutfak masası gibi düz renklerde olabilir. Daha modern bir dekora sahip mutfaklarda bar mutfak masası da uygundur. Malzeme sağlam ve aşınmaya dayanıklıdır. Mutfak masası fiyatları açısından değerlendirildiğinde, ahşabın doğal görünümünü elde etmek isteyenler için daha uygun fiyatlı bir seçenektir.

Cam, Metal ve Doğal Taş Masaları Deneyin

Mutfağınız için daha modern hatlara sahip bir masa düşünüyorsanız geniş bir renk ve desen seçeneği ile satışa sunulan cam mutfak masası modellerini tercih edebilirsiniz. Şeffaf cam mutfak masası çok pratik ve zarif bir masa seçeneğidir. Modern, yüksek teknoloji, ‌minimalist ve ‌Akdeniz tarzı mutfak dekorları için mükemmeldir. Renkli cam masalar mutfağınıza hem şık hem de modern bir görünüm kazandırır. Cam mutfak masası köşe takımı olarak da kullanılabilir. Masanın tabla dışındaki bölümleri, zevkinize ya da  mevcut iç dekorasyonunuzun ögelerine bağlı olarak ahşap, metal veya taş gibi farklı malzemelerden yapılabilir. Örneğin metal ayaklı, camlı ve banklı mutfak masası çeşitleri uzun ömürlü metal malzeme ile masanıza sağlam bir yapı kazandırırken, masa tablasında kullanılan cam, estetik ve hijyenik bir kullanım olanağı sunar. Cam masanın bir diğer avantajı, derinlik efekti sayesinde mutfağınızın olduğundan daha geniş görünmesini sağlamasıdır. Bu özelliği ile küçük ve dar mutfaklarda ferah bir atmosfer yaratmak için tercih edilebilecek en iyi masa modellerinden biridir. Mutfak masalarında kullanılan cam malzeme, genellikle ısı ve neme karşı yüksek dirence sahiptir. Masaya bir şey dökülürse, kolayca silinebilir. En iyi seçenek çizilmeye daha az eğilimli olan ve kırıldığında dağılmayan ‌temperli cam çeşitleridir. Darbeye ve parçalanmaya dayanıklı ‌temperli modeller, herhangi bir kaza durumunda camın tehlikeli bir şekilde kırılmasını da önler. Ahşap muadillerine kıyasla cam masalar temizlik dışında düzenli yüzey bakımı gerektirmez.

Metal mutfak masası çeşitleri cam masalar gibi sağlam ve temizlenmesi kolay mobilyalardır. Bu kategoride sıklıkla karşılaşılan siyah mutfak masası çeşitleri endüstriyel ve çağdaş tarzdaki mutfaklar için en çarpıcı tasarımlardan biridir. Mermer ya da mermer görünümlü mutfak masası modelleri için tipik bir gövde malzemesidir. Temizlemesi kolay, ağır, dayanıklı ve dokulu bir yüzey sunan mermer masa modelleri tercihini doğal taşlardan yana kullanmak isteyenler için en iyi seçimdir. Geleneksel, modern ve hatta çağdaş stillere sahip mutfaklarda mermer masalar köşe mutfak masası olarak bile kullanılabilir. Bununla birlikte, mermer yumuşak bir taş olduğu için gözenekli yapıya sahiptir. İyi görünümünü korumak için düzenli olarak cilalanması gerekir. Aşırı sıcaklık farklılıklarına çok iyi uyum sağlayamadığından çok sıcak veya buzlu kapları doğrudan mermer mutfak masası üstüne yerleştirmekten kaçınmanız gerekebilir. Doğal taşlardan bir diğeri olan granit, mutfak tezgahlarında yaygın olmakla birlikte mutfak masalarında da kullanılan şık bir malzemedir. Geleneksel mutfaklarda ya da çağdaş açık plan mutfaklarda kullanımı yaygındır. Granit mutfak masası, özel yüzeyi sayesinde bakterilere ve ısıya dayanıklıdır. Doğru malzemeler kullanıldığında temizlenmesi oldukça kolaydır. Mermer gibi gözenekli ve geçirgen bir yapısı olduğundan görünümünü korumak için düzenli aralıklarla cilalanarak sızdırmazlık sağlanması gerekir. ‌‌Plastik, malzemenin işlenebilirliği ve bütçe dostu olması nedeniyle pratik mutfak masası modellerinde en çok ‌kullanılan malzemedir. Kompakt tasarımı ve uygun fiyatı ile tüm zamanların en popüler masa çeşitleri arasında yer alan olan plastik masa modelleri hafif, rahat, kolay temizlenebilir ve suya dayanıklıdır. Çok çeşitli renk ve tarzlarda bulunabilir. 

Mutfak Masası Dekorasyonunu Unutmayın

Mutfak yemek masası kullanılmadığı zamanlarda mutfağın odak noktası haline gelebilecek dekoratif bir objeye dönüşebilir. En şık mutfak masaları için masanızın görünümünü mutfak masası dekorasyon aksesuarları ile geliştirebilirsiniz. Masa örtüsü masanın güzel görünmesini sağlamanın yanı sıra masanızı çizilmelere karşı korumak için de kullanışlıdır. Masa örtülerine ek olarak masanızı süslemek için ‌runner da kullanabilirsiniz. Mutfağınızın genel renk düzenine uygun renklerden seçeceğiniz ‌runner çeşitlerini düz bir masa örtüsü üzerinde ya da masada tek başına kullanabilirsiniz. Mutfak masanızın daha canlı görünmesini sağlamak için üzerine dikkat çekecek, merkezi bir dekoratif obje koyabilirsiniz. Büyük sütun mumlar, kek standı veya yapma çiçek aranjmanlarını dikkati üzerine çekebilecek temel mutfak aksesuarlarıdır.

Mutfak masası dekorasyon fikirleri için konserve kavanozları gibi mutfak eşyalarından ilham alabilirsiniz. Her gün kullandığınız objeleri samimi bir atmosfer yaratmak ve masanızı süslemek için dekoratif parçalar olarak değerlendirebilirsiniz. Masanıza ekleyebileceğiniz bir başka dekoratif mutfak masası aksesuarı da bardak altlıklarıdır. Altlık modelleri masanıza stil eklemenin yanı sıra, özellikle ahşap masalarda, masanın üzerine içecek koyarken ıslanmaya karşı ekstra koruma sağlar. Mutfağınızda floral bir hava yaratmak için masanızı  taze ya da yapma çiçeklerle süsleyebilirsiniz. Taze çiçekler ve bitkiler dışında doğada bulabileceğiniz diğer şeyleri masanızı süslemek için de kullanabilirsiniz. Çubuklar, kayalar, meşe palamutları, kozalaklar ve yosun gibi malzemelerle mutfağınızdaki doğallığı vurgulayabilirsiniz. Masanızın merkezine mum koymayı seçerseniz, kokusuz mumları seçmeye dikkat etmelisiniz. Dekoratif mumların kokusu, masaya servis edeceğiniz yiyeceklerle karışabilir. Basit ama dolu bir masa istiyorsanız, bir meyve sepetini merkez parça olarak tercih edebilirsiniz. Gerçek meyvelerin yanı sıra yapay meyve aranjmanlarını tercih edebilirsiniz. Mutfağınıza tarz ve işlevsellik kazandıracak indirimli mutfak masası modelleri avantajlı fiyatlarla ‌Trendyol'da!

Mutfak Masası Nasıl Olmalıdır?

Yemek masası modelleri; leke tutmayan, kolay silinebilir yapıda ve ortalama boyda bir kişinin rahat kullanım sağlayabileceği yükseklikte olmalıdır. Ayrıca ihtiyacı karşılayacak genişliğe sahip aynı zamanda da mutfak alanındaki kullanımı daraltmayacak ölçülerde seçilmelidir. Mutfak masası takımı seçeneklerinin renk ve malzeme açısından ortama uygun olması da önem arz eder. Alanın genişliği ve dekorasyonuna uygun olarak seçilen mutfak masası hem pratik bir kullanım sağlayıp hem de estetik açıdan beklentileri karşılar. Duvara monte mutfak masası modelleri ile alanı küçük ortamlara pratik bir çözüm getirebilirsiniz.

Mutfak Masa Yüksekliği Ne Olmalıdır?

Mutfak masa yüksekliği; kişinin oturduğunda rahat ve konforlu bir şekilde erişmesine olanak tanımalıdır. Standart masa yükseklikleri 90 ile 92 cm arasındadır. Bu yükseklik, genellikle ortalama boylu bir insan için uygundur. Ancak kişilerin boylarına göre masa yükseklikleri değişebilir. Eğer kişi boyu ortalamadan daha uzun veya kısa ise masa yükseklikleri de bu duruma uygun olarak ayarlanmalıdır. Aynı şekilde kişinin sandalye yüksekliklerine ve oturma pozisyonlarına göre de masa yükseklikleri değişebilir. Eğer masa; alçak bir koltuk ya da sandalyeler etrafında kullanılacaksa, modellerin yüksekliği buna uygun olmalıdır. Bunun yanı sıra kişinin göz hizasının masa üzeri erişimine uygun olması da yüksekliklerin ayarlanması için önemlidir. Bütün bu faktörlere göre mutfak masa yüksekliği; kişinin boyu, oturma stili ve seçtiği oturma düzeneklerine göre ayarlanmalıdır.

Mutfak Masası Rengi Nasıl Olmalıdır?

Mutfak masası rengi, ortam dolaplarına ve kullanılan eşyaların geneline uygun olarak seçilebilir. Bunun yanında kişisel zevkler ve kullanımda sağlayacağı pratiklikleri göz önünde bulundurarak da tercih yapmak mümkündür. İddialı ve canlı bir görünüm için kırmızı mutfak masası takımı modelleri idealdir. Her renk dolap ve mobilya ile uyum yakalayabilen sade ve şık modeller için kahverengi mutfak masası seçenekleri de uygun bir alternatif oluşturur. Kişisel zevklere ve ihtiyaçlara uygun şekilde belirlenebilen mutfak masası rengi, ortam dekorasyonu ile uyum içerisinde olduğunda alana ferah bir hava katar.