İlgili Kategoriler
Uzunluk
Fiyat
Ek Özellik
Fiyat Geçmişi
Ürün Değerlendirmesi
Satıcı Tipi
"

Alüminyum Folyo

" araması için 1204 sonuç listeleniyor
Kefo Nargile Folyosu
Bugün Kargoda

KefoNargile Folyosu

(389)
Nargile Folyosu
24 TL
Sepete Git
GOLDPACK Alüminyum Folyo 10m

GOLDPACKAlüminyum Folyo 10m

54,95 TL
Sepete Git
Kefo Nargile Folyosu 30mikron14mt

KefoNargile Folyosu 30mikron14mt

(436)
Nargile Folyosu 30mikron14mt
30 TL
Sepete Git

Dayanıklı ve Kullanışlı Alüminyum Folyo Çeşitleri Trendyol'da!

Doğada boksit cevheri olarak bulunan alüminyum, yüzlerce üründe ham madde olarak kullanılır. Bu hafif element, uzay teknolojilerinden ambalaj sektörüne kadar pek çok alanda değerlendirilir. Günlük yaşamda ise folyo olarak karşımıza çıkar. Bu ürün, metal levhaların haddeleme denilen bir yöntemle 0.2 mm ve daha ince hâle getirilmesiyle elde edilir. Alüminyum folyo, 1930’lu yıllardan beri hayatımızı kolaylaştıran mutfak ve ev malzemeleri arasında yer alır.

Bu ürün, günlük yaşamda kaplama işlerinde kullanılır. Mutfak folyosu, gıdaları paketleme alanında tercih edilir. Hazır yiyecekleri sarmak için veya kap ve tencerelerin üzerini örtmek için kapak gibi değerlendirilir. Bu materyal, kesintisiz yapısı sayesinde ışık ve oksijene karşı yiyeceklerin korunmasını sağlar. Ayrıca kokuların karışmasını önleyerek besinleri neme ve bakterilere karşı korur. Endüstriyel gıda sektöründe ve eczacılıkta da yoğun olarak yer bulan alüminyum folyo, içecekler ve süt ürünleri başta olmak üzere sıvı besinler için uzun ömürlü ambalaj yapımında tercih edilir.

Artan yemeklerin buzdolabında kokularının karışmadan muhafaza edilmesini sağlayan ürün, restoranlarda da paket servis hizmetlerinin sağlıklı şekilde yürütülmesini mümkün kılar. Kendiliğinden mikro deliklere sahip folyo yaprakları, yiyeceklerin daha uzun süre sıcak kalmasına ve estetik biçimde servis edilmesine olanak verir. Diğer metalik alaşımlarda olduğu gibi bu materyalin de mikrodalga fırınlarda kullanımı mümkündür.

Mutfakların yanı sıra alüminyum folyo rulosundan farklı şekillerde de yararlanılır. Özellikle ütü ve çamaşır kurutma işlerinde pratik çözümler sunar. Çamaşır kurutma makinesine 5 cm çapında üç folyo topu yerleştirmeniz statik elektrik oluşumunu engeller ve kıyafetlerinizin daha çabuk kurumasını sağlar. Farklı renk, desen ve boyutlarda üretilen folyo çeşitleri, günlük yaşamda konforu arttıran çözümler sunar.

Alüminyum Folyo Çeşitleri Nelerdir? Çeşitlerine Göre Kullanım Alanları Nerelerdir?

Alüminyum Folyo Çeşitleri Nelerdir? Çeşitlerine Göre Kullanım Alanları Nerelerdir?

Günümüzde farklı amaçlarla kullanılan alüminyum folyo çeşitleri üretilir. Standart mutfak folyosu, çeşitli gıdaları muhafaza etmek için ideal bir materyaldir. Rulo olarak satılan bu üründen uygun boyutta parçayı kolayca kopararak sandviç, et, meyve ve sebzeleri sarabilirsiniz. Nem kaybını önleyen mutfak folyosu, yiyeceklerin pişirilmesi sırasında da tercih edilir.

Yemek hazırlarken kullanılan bir ürün çeşidi de kâğıtlı alüminyum folyodur. 220º ye kadar dayanabilen kağıtlı folyo, buharda pişirme ya da kızartma yöntemlerinde tercih edilir. Yapışmayan yüzeyi ve dayanıklı tasarımı ile sağlıklı tarifler hazırlamaya imkân verir.

Evde farklı amaçlarla kullanılan yenilikçi folyo modelleri de mevcuttur. Antibakteriyel özelliğe sahip yanmaz yapışkanlı alüminyum folyo çeşitleri; tezgâh, duvar, çekmece ve dolap içi gibi alanların korunmasını sağlar.

Bu ürünler arasında düz ya da desenli folyoların yanı sıra çeşitli renklerde ürünlere de erişilebilir. Dekorasyon fikirleri veren mermer desenli folyolar ise iyi bir alternatiftir. Uzun ömürlü bir kullanım sunduğu için yapışkanlı kalın alüminyum folyo çeşitleri öne çıkar. Neme ve toza dayanıklı ürünler, kaplama malzemesi olarak tercih edilir. Siyah alüminyum folyoların ise özel kesimli yıkanabilir türleri bulunur. 4 parça hâlinde satılan bu ürünler, ocak gözlerinin yağ ve kirlerden korunmasında kullanılır. Renkli ve desenli alüminyum folyoların kullanım alanları oldukça geniştir. Bu ürünler, dekoratif olarak değerlendirilir ya da hobi çalışmalarında tercih edilir.

Kolay şekil alan altın rengi alüminyum folyo, kabartma ve rölyef çalışmalarında göz alıcı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Reflektör görevi de gören bu materyalin yalıtım özelliği yüksektir. Yazın sıcak, kışın soğuk havayı yansıtan balonlu alüminyum folyolar, araçlarda ve binalarda haşere üremesine engel olur. Enerji kullanımında verimi artırmak için radyatörlerin arkasına yerleştirilen folyo çeşitleri ise farklı boyutlarıyla oldukça yaygındır.

Alüminyum Folyo Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alüminyum Folyo Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Piyasada birbirinden farklı alüminyum folyo modelleri bulmanız mümkündür. Bu ürünler arasından seçim yaparken kullanım amacınızın yanı sıra alüminyum folyo özelliklerine de dikkat etmeniz gerekir. Rulo olarak satılan 45 cm alüminyum folyolar, genişlik ölçüsüne göre isimlendirilir ve değişik uzunluklarda üretilir. Mutfakta kullanılan alüminyum folyolar genelde 45 cm enindedir. Fakat mutfak için ürün seçilirken folyonun gıda temasına uygun olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

Mutfakta kullanılan folyo çeşitleri, rulo olarak satılır ve uzunluk açısından farklılık gösterir. Alüminyum folyoyu çok sık kullanıyorsanız daha uzun ve yüksek gramajlı ürünleri tercih edebilirsiniz. Alüminyum folyoların üretiminde kullanılan kalınlık ölçüleri ise mikron cinsinden ifade edilir. En sık tercih edilen modeller, 7 ila 12 mikron arasında üretilir. Mutfak için uygun kalınlıkta bir alüminyum folyo tercih ettiğinizde gıdaları tek kat ile sarmanız daha kolay hâle gelir. Gereksiz malzeme sarfiyatının önüne geçecek ekonomik olarak tasarruf edebilirsiniz.

13 mikron ve üzeri ölçülere sahip çeşitler, kalın alüminyum folyo olarak kabul edilir. Bu kategoride 20, 30 ve 60 mikron alüminyum folyo çeşitleri bulunur. Farklı yüzeyleri kaplamak için yapışkanlı folyo satın alırken bu kalınlık ölçülerine göre karar verebilirsiniz. Çekmece ve dolap içleri için düşük mikronlu modellerden yana seçim yapabilirsiniz. Tezgâh üzeri gibi sık kullanılan ve suyla temas eden yüzeylerde ise yapışkanı güçlü ve uzun ömürlü alüminyum folyoları tercih etmeniz daha uygundur.

Renk ve desen seçimi konusunda evinize ve diğer eşyalarınıza uyum sağlayan modelleri inceleyebilirsiniz. Özellikle mermer desenli yapışkanlı folyolar, mutfakta şık bir görsellik elde etmenize yardımcı olur. Gümüş, altın ve bakır gibi renklerde üretilen ve oldukça kalın olan 200 mikron alüminyum folyolar ise daha teknik işlerde kullanılır. Bu ürünler endüstriyel amaçların yanı sıra kabartma el sanatlarının uygulanmasında da tercih edilir.

Alüminyum Folyo Fiyatları Nasıldır?

Alüminyum Folyo Fiyatları Nasıldır?

Farklı alanlarda kullanılan işlevsel sarf malzemelerinden biri olan alüminyum folyolar oldukça ekonomik bir üründür. Birçok yerli ve yabancı marka bu malzemenin üretimini yapar. İmalatın yaygın olması çeşitliliği yükseltirken bu durum alüminyum folyo fiyatlarına olumlu şekilde yansır. Günümüzde her ihtiyaca ve bütçeye cevap veren folyo çeşitler bulunur.

Ürün fiyatlarını alüminyum folyoların kalitesini de etkiler. Özellikle kalınlık, gramaj ve uzunluk rakamlar üzerinde değiştirici rol oynar. Endüstriyel alanlarda kullanılabilen büyük alüminyum folyolar, diğer çeşitlere nazaran daha pahalı olabilir. Fakat bu özel amaçlı ürünlerin kullanım ömürleri genellikle daha uzun vadelidir. Ev tipi alüminyum folyo seçiminde düşük fiyatlı ürünler tercih edilir. Özellikle tek kullanımlık ihtiyaçlara yönelik tasarlanan mutfak folyoları bütçenizi yormaz.

Yapışan alüminyum folyo fiyatları ise günlük ürünlerden farklıdır. Kendiliğinden yapışan ve daha kalın olduğu için dirençli özelliklere sahip olan bu modeller uzun ömürlü kullanıma hitap eder. Bu sayede ödediğiniz paranın karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz. Benzer şekilde kolay deforme olmayan sert alüminyum folyo çeşitleri de tekrar değerlendirilen ürünler arasında yer alır.

Yaygın olarak kuaför ve kafelerde tercih edilen ürünler ise uygun fiyat segmentinde satılır. Bu çeşitler, 15 cm’lik kısa rulo yapısıyla diğerlerinden ayırt edilir. Daha kalın yapıdaki kuaför alüminyum folyo fiyatları ise gramaj ve uzunluklarına göre değişiklik gösterir. Eczacılıktan nakliyeye kadar geniş bir kullanım alanı sunan alüminyum folyo çeşitleri yaşamınızı kolaylaştırır. Yüzlerce farklı alüminyum folyo çeşidine Trendyol üzerinden ulaşarak alışverişinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

Alüminyum Folyo Ne İşe Yarar?

Alüminyum folyo, gıda hazırlama ve muhafaza için son derece yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Alüminyum folyonun en önemli özellikleri arasında dayanıklılık, esneklik, hafiflik ve ısıya karşı yüksek direnç yer alır. Gıda pişirmede alüminyum folyo genellikle kullanılan bir malzemedir. Çünkü yiyeceklerin lezzetini korur ve pişirme sırasında sıcaklığı dengeler. Özellikle etlerin pişirilmesinde çok işlevsel bir üründür. Ayrıca folyo, yiyeceklerin nemi korumasına yardımcı olur. Böylece yiyeceklerin daha uzun süre tazeliğini korumasına olanak tanır. Aynı zamanda yiyeceklerin saklanması için de kullanılabilir. Yiyecekler folyoya sarılarak buzdolabında ya da dondurucuda saklanabilir. Bu sayede gıdaların daha uzun süre dayanması sağlanır. Folyo ayrıca yiyeceklerin hava ile temasını engeller. Böylece yiyeceklerin daha az okside olmasına yardımcı olur.

Alüminyum Folyo Yerine Ne Kullanılır?

Alüminyum folyonun yerini almada en popüler alternatiflerden biri balmumu kaplama kumaşlar olarak bilinir. Bu ürünler; arı balmumu, jojoba yağı veya ağaç reçinesi gibi doğal bileşenler içerir. Gıdaların tazeliğini korumak için tasarlanır. Ayrıca tekrar kullanılabilir ve çevre dostudur. Ek olarak alüminyum folyoya benzerliğiyle yapışkanlı folyo da kullanılabilir. Cam yüzeyler için oldukça uygunluk sağlayan şeffaf folyo modeli de değerlendirilebilir. Silikon kaplama levhalar, gıdaları saklamak için alüminyum folyo yerine kullanılabilen başka bir seçenektir. Bu ürünler, silikon tabakaları ile kaplıdır. Esneklikleri sayesinde yiyecekleri sararak muhafaza etmek için kullanılır. Bu noktada streç film de tercih edilebilir. Hava ile olan etkileşimi ortadan kaldırıp elastik özelliğiyle sıkı bir şekilde sarar.

Alüminyum Folyo Nerede Satılır?

Alüminyum folyo çeşitleri, pek çok farklı seçeneği ile Trendyol’da satışa sunulur. Burada hem kullanışlı hem de hijyenik olan alüminyum folyoları kolayca bulabilirsiniz. Bu noktada son derece geniş bir skala vardır. Farklı ölçülerde alüminyum folyolar bulunabilir. Genellikle 10 metre, 20 metre ya da daha uzun rulolar halinde satılır. Fiyatlar ise kullanılan marka ve boyutuna göre değişebilir. Alüminyum folyo seçenekleri arasında karşılaştırma yaparak kendinize en uygun ürünü seçebilirsiniz. Tüm alternatiflere göz atıp tekli ya da çoklu şekilde sunulan bu ürünleri cazip biçimde satın alabilirsiniz.