Avantajlı Ürünler
Ayar
Materyal
Fiyat
Renk
Cinsiyet
Taş Cinsi
Altın Ayar
Garanti Süresi
Ortam
Karat
Yüzey Tipi
Bordür Modeli
Sürdürülebilirlik Detayı
Berraklık
Form
Kapama Şekli
Model
Paket İçeriği
Tema / Stil
Fiyat Geçmişi
Kesim
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Baget Yüzük

" araması için 4833 sonuç listeleniyor

Baget Yüzük Modelleri Trendyol'da!

Baget yüzük, değerli taşların dikdörtgen şeklinde kesilmesiyle ortaya çıkan bir modeldir. Yuvarlak ve oval taşlı aksesuarların aksine keskin hatlara sahiptir ve bu nedenle oldukça dikkat çekicidir. Yüzeyi simetrik yansımalara sebep olan ince kesimlerden oluşur. Günümüzde farklı materyal ve tasarımlarla yapılan baget yüzüğün binlerce farklı türü vardır. Söz konusu aksesuarın her zevke uygun bir çeşidini bulmak mümkündür.

Baget yüzük, çoğunlukla evlilik teklifleri için tercih edilse de yıldönümleri ve özel günlerde de son derece ideal bir hediye seçeneğidir. Söz konusu yüzükler, son yıllarda günlük bir aksesuar olarak da tercih edilir. Binlerce farklı renk ve cinste baget yüzük mevcuttur.

Baguettecut adı verilen özel bir kesim yöntemiyle elde edilen baget yüzüğü satın almadan önce birkaç noktaya dikkat edilmelidir. Bunlardan ilki, parmak ölçüsünün doğru alınması gerektiğidir. Parmak kalınlığı, yumuşak bir metre yardımıyla hesaplanmalıdır. Bunun için kuyumcularda bulunan aletleri kullanarak daha doğru bir hesaplama yapılabilir. Baget yüzüğün sıkması ya da parmağa geniş gelmesi gibi sorunların yaşanmaması için ölçünün doğru alınması şarttır. Eğer parmak kalınlığı doğru hesaplanmazsa yüzük düşebilir ya da tam tersi sıkarak gün içinde rahatsızlık hissi yaratabilir. Doğru ölçü ile hazırlanmış bir yüzük ile bu tür sorunların önüne kolaylıkla geçilebilir.

Baget yüzük alınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer faktör ise orijinalliktir. Yüzüğün gerçekliği, sahip olduğu sertifika ile doğrulanmalıdır. Orijinallik belgesi; karat, renk, berraklık ve kesim hakkında bilgiler içerir. Her yüzüğün farklı bir yapısı vardır. Yani bu belge, her takı için özgündür. Belgenin üzerinde yer alan barkod, sertifikanın yetkili kurumlarca verildiğini doğrular. Orijinallik sertifikasına sahip olan baget yüzükler; sadece bir aksesuar olarak değil, yatırım amacıyla da kullanılabilir. Yatırım amacıyla alınan aksesuarların sertifikası, özenle saklanmalıdır. Kaybolması hâlinde ürünün satın alındığı mağazadan yenisi talep edilebilir.

Takıların değerini etkileyen birçok faktör mevcuttur. Yüzüğün değeri, kesimine ve işçiliğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Berraklık ve kullanılan materyaller de değeri etkileyen diğer faktörler arasındadır. Yüzük, zamanla berraklığını kaybedebileceği için kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Taş düşmesi, çizik gibi zararlardan korumak için kullanılmadığı zamanlarda yumuşak bir zeminde muhafaza edilmelidir. Yüksek değere sahip olan takıları sigortalatmak da alınabilecek önlemler arasındadır.

Baget yüzük; tek başına olabileceği gibi kolye, küpe ve bilezik takımı hâlinde de satın alınabilir. Set hâlinde alınan takılar, kombinleme açısından son derece idealdir. Dörtlü tam set yerine ikili veya üçlü takımlar da tercih edilebilir. Baget yüzük dikdörtgen yapısı sayesinde diğer aksesuar türlerinden ayrılır.

Baget Yüzük Tipleri Nelerdir?

Baget Yüzük Tipleri Nelerdir?

Takı çeşitleri, kullanılan taşın şekline göre isimlendirilir. Yuvarlak ve oval baget yüzük, zarif bir görünüm sunar. Sarmal ve su damlası baget yüzükler ise ihtişamlı bir görüntüye sahiptir. Kalpli baget yüzükler ise romantik görüntüsüyle ön plana çıkar. Takı modelleri arasında seçim yapılırken aksesuarın ne amaçla alındığı düşünülmelidir. Yatırımlık ve zamansız parçalar için klasik modeller tercih edilirken romantik bir hediye için sıklıkla yuvarlak veya damla baget yüzük alınır. Gündelik hayatta takılacak bir aksesuar için ise kişisel zevklere hitap eden bir parça bulmak önemlidir.

Baget yüzük, ince ya da kalın olabilir. İnce baget yüzük, sadeliğin sembolüdür. Kalın baget yüzük ise göz alıcı görüntüsüyle lüksün temsilcisidir. Hangi tarzın tercih edileceğine karar verilirken yüzüğün kullanılacağı yerler de göz önünde bulundurulmalıdır. Gündelik bir tarzı yakalamak için ince bir model daha uygunken özel geceler için kalın parçalar tercih edilebilir. Uzun süre takılacak bir yüzüğe karar verilmeden önce ise her iki türün de denenmesi ve rahat olanın tercih edilmesi önemlidir. Bu sayede şık görünüm ve konfor aynı anda sağlanabilir.

Baget yüzüğün şeklini belirleyen bir diğer faktör ise taşın kesimidir. Yüzüğün değerini doğrudan etkileyen taş kesimleri, baget yüzüklerde prizmatiktir. Genellikle birbirine paralel ve yatay olarak uzun kesimlerden oluşan değerli taşlar, ince bir işçilik ister. Sıradan yüzüklere kıyasla daha farklı teknikler kullanılarak imal edilir. Baget yüzüklerin net görüntüsünün altında yatan temel faktör de bu kesim şeklidir. Gündelik kullanılan yüzlüklerde ise böyle bir işçiliğe rastlanmaz. Çoğunlukla seri üretim şeklinde piyasaya sürülen gündelik aksesuarların değeri, baget yüzüklere kıyasla daha azdır.

Baget Yüzük Modellerinin Taş Cinsleri Nelerdir?

Baget Yüzük Modellerinin Taş Cinsleri Nelerdir?

Baget yüzük modelleri kullanıldıkları taşın cinsine göre değişiklik gösterir. Sıkça tercih edilen modeller; altın, elmas ve gümüş baget yüzük çeşitleridir. Bu madenlerden yapılan aksesuarlar da kendi aralarında alt kategorilere ayrılır. Altın yüzük, ayarına göre sınıflandırılır. Yüzüğün ayarı arttıkça saflık derecesi, saflık değeri arttıkça da değeri artar. Bu nedenle daha değerli hediyeler için ayarı yüksek olan aksesuarlar tercih edilir. Örneğin, 14 ayar baget yüzük ve 8 ayar baget yüzük aynı değerde değildir.

Altın renginden hoşlanmayan ancak ondan vazgeçemeyenler için beyaz altın baget yüzük alternatiflerine bakılabilir. Bu sayede tek bir renk skalasıyla sınırlı kalınmaz. Rose gold baget yüzük, pembemsi rengiyle bir diğer altın takı alternatifidir. Rose gold, bakır ve altın karıştırılmasıyla elde edilen bir alaşım türüdür. Değeri, ayarı ile ölçülür.

Yüzük modelleri arasında evlilik teklifinde uygun olan türlerden biri, elmas baget yüzüktür. Baget pırlanta yüzük modelleri ise elmasın çeşitli işlemlerden geçmesi sonucunda ortaya çıkar. Klasik modellerden biri olan bu takının değeri, karat ile ölçülür. Tamtur ve yarım tur pırlanta baget yüzüklerde ise küçük taşlar sıralanarak kullanılır. Pırlantaları küçük boyutlarda işlemek oldukça zor olduğundan bu yüzük türü de usta bir işçilik gerektirir.

Gümüş taşlı yüzükler, gündelik kullanım için uygundur. Gümüşten yapıldıkları için kararma riski diğer materyallere göre daha fazladır. Renk değiştirme riski ise dikkatli bir kullanım sonucunda minimum seviyeye indirilebilir. İçerdiği krom sayesinde kararmayan çelik baget yüzük, gündelik kullanım için uygun olan bir diğer alternatiftir. Altın ve elmas yüzük kadar değerli olmayan bu iki yüzük türü, baget yüzük tasarımlarında sıkça kullanılır.

Altın, gümüş ve pırlanta dışındaki değerli madenlerden yapılan yüzük modellerine de rastlamak mümkündür. Safir ve zümrüt baget yüzük, sıradışı renkleriyle oldukça dikkat çekicidir. Özel tasarım baget yüzük kategorisine giren bu tür taşlar, diğer aksesuar modellerine göre daha az yaygındır. Oldukça değerli olmasının yanı sıra alışılmışın dışındaki renkleriyle benzersiz bir takı isteyenlere hitap eder.

Yarı değerli taşlarla yapılan yüzüklerde ise renk skalası daha geniştir. Mavi, pembe ve siyah baget yüzük yapımında çoğunlukla yarı değerli taşlar kullanılır. Özel tasarımlarda değerli madenlerin renklendiği görülse de yaygın kullanılan bir yöntem değildir. Renkli taşlı baget yüzük aranıyorsa yarı değerli madenler, bu istek için uygundur. Maliyeti yüksek olmadığı için bu tür taşlardan yapılan birçok farklı aksesuar modeli vardır. Her tarz ve kombine uygun bir baget yüzük için yarı değerli taşlar incelenmelidir.

Baget Yüzük Modellerinin Ebatları Nasıldır?

Baget Yüzük Modellerinin Ebatları Nasıldır?

Baget yüzüklerin büyüklükleri değişiklik göstermektedir. Beş taş baget yüzük modelleri oldukça büyük olabilirken daha küçük tarzdaki aksesuarlar da mevcuttur. Sanılanın aksine taşların büyüklükleri ve değerleri arasında doğrusal bir orantı yoktur. Küçük baget yüzük, ince bir işçilikle büyük bir aksesuardan daha değerli olabilir. Bu nedenle yüzük alınırken boyut faktörü değerden bağımsız olup tamamen kişisel zevk ile alakalıdır.

Büyük baget yüzük, genellikle bir ana taş ve yan taşçıklardan oluşur. Merkezdeki taş değerli taşken yanlardaki taşçıklar yüzüğe ışıltı ve boyut katar. Takı, bu sayede daha büyük bir görünüme kavuşur. Aynı yöntem kimi zaman küçük yüzükler için kullanılsa da sadelikten ödün verilmemesi için daha az tercih edilir.

Sade baget yüzük, çoğunlukla bir tane taştan oluşur. Boyutu değişmekle birlikte ortalama olarak 1-2 cm’yi bulabilir. Minimal bir tarza sahip olan kişiler için idealdir. Baget yüzükte kullanılan taşın büyüklüğü takının değerini arttırsa da hacmen küçük olan parçalar da oldukça değerli olabilir. Aksesuarın boyutuna bakarak değerini tahmin etmek oldukça sık yapılan bir yanlıştır.

Yüzüğün ebatı arttıkça ağırlığı da artar. Bu nedenle çok büyük bir baget yüzük alınmadan önce mutlaka denenmesi gerekir. Büyük takı modellerinde altın materyal doğru bir seçim olacaktır. Altın, madeni oldukça hafif olan değerli taşlardan biridir. Büyük bir yüzük isteniyor ancak ağırlık konusunda çekinceler giderilemiyorsa altın bir yüzük tercih edilebilir.

Baget yüzüğün ebatı, yüzükteki değerli taşın çapı ile ölçülür. Eğer takıda birden fazla değerli taş varsa tüm taşların çapı hesaba katılır. Tamtur baget yüzüklerin ebatları ise parmağın ölçüsüne göre değişiklik gösterir. Ebat olarak büyük bir tamtur yüzükte daha fazla pırlanta kullanıldığından dolayı fiyat da boyuta bağlı olarak artar. Bu nedenle yüzük ölçüsünün doğru alınması kişiyi gereksiz bir maliyetten kurtarabilir. Tektaş baget yüzüklerde ise fiyat, ölçüsünden bağımsız olarak belirlenir.

Baget Yüzük Modellerinin Yüzey Tipleri Nasıldır?

Baget Yüzük Modellerinin Yüzey Tipleri Nasıldır?

Baget yüzük modellerinin yüzeyi, taşın kesimine göre değişir. Çoğu zaman 14 ana kesimden oluşan baget yüzüklerde farklı teknikler de kullanılabilir. Paralel ve keskin kesimler, bu aksesuar türüyle özleşmiştir.

Baget yüzük modelinin yüzeyini tespit etmek için bir uzman görüşü şarttır. Taşın ışığa tutulmasıyla kabaca bir tahmin yapılabilse de kesim detaylarının bu tarz bir yöntemle görülmesi mümkün değildir. İşçilik yöntemlerine yüzüğün sertifikasından ulaşmak da mümkündür.

Baget yüzüğün yüzeyi, zamanla yıpranabilir. Takıda bulunan değerli taşın korunması için maksimum özenin gösterilmesi gerekir. Değerli taşı sert nesnelere temas ettirmemek, yüzüğü sıvı sıçramasına karşı korumak ve kullanılmadığı zamanlarda özel kutusunda saklamak, alınabilecek önlemlerdendir. Yüzüğün zarar görmesi hâlinde taşlarla oynamadan bir uzmana gösterilmelidir. Aksesuarın üstünde küçük lekeler görülmesi hâlinde ise panik yapılmamalı, taşın olduğu kısım kulak çubuğu ile hafifçe temizlenmelidir. Eğer lekeler bu yöntemle geçmezse yüzük yüzeyi çizilmeden satın alınan yere danışılmalıdır.

Baget Yüzük Modellerinin Materyalleri Nelerdir?

Baget Yüzük Modellerinin Materyalleri Nelerdir?

Baget yüzüklerde sık kullanılan materyaller; altın, gümüş ve pırlantadır. Bu materyaller tek başına kullanıldığı gibi birlikte de kullanılabilir. Ana taşı pırlanta ve yan taşları gümüş olan modeller de oldukça yaygındır. Bu sayede yüzük maliyetinde ciddi bir artış olmadan gösterişli bir görünüm elde edilebilir.

Gündelik kullanıma uygun baget yüzüklerde yarı değerli taşlar kullanılır. Kaplan gözü, ametist, kuvars ve obsidyen gibi madenler günlük kullanıma uygundur. Bu tür taşlarla üretilen baget yüzüklerin kesimlerinde 14 ana kesim tekniği kullanılmaz. Ancak yarı değerli taş, dikdörtgen şeklinde kesilir. Bu nedenle görüntü olarak baget yüzüğe benzemektedir. Fakat işçilik biçimi olarak bu iki tür birbirinden oldukça farklıdır.

Baget yüzüğün halka kısmında gümüş veya çelik kullanılır. Bu madenler, dayanıklı materyaller olması sebebiyle tercih edilir. Bir istisna olarak yüzde yüz altın olan baget yüzüklerin halka kısımları da altındır. Bu tür takılarda halka kısmında altının ayarı ana taştaki altın ayarından daha düşük olabilir. Ana taşı aynı ayarda olan iki altın yüzüğün farklı fiyata sahip olmasının bir sebebi de halka kısmındaki altın ayarının değişmesidir. Yine de doğru ve kesin bilgiye ulaşmak için satıcıyla mutlaka görüşülmelidir.

Özelliklerine Göre Baget Yüzüklerin Fiyat Aralığı Nasıldır?

Özelliklerine Göre Baget Yüzüklerin Fiyat Aralığı Nasıldır?

Baget yüzük fiyatlarını etkileyen dört temel faktör bulunmaktadır. Bu faktörler; yüzüğün yapıldığı materyal, kullanılan işçilik, yüzüğün parlaklığı ve karat miktarıdır. Baget pırlanta yüzüklerde pırlantanın rengi de yüzüğün fiyatını etkilemektedir. Ayrıca aksesuarı kişiselleştirmek için eklenen yazı ve semboller de fiyatı değiştirir.

Baget yüzüğün yapıldığı materyal, fiyatı doğrudan etkiler. Gümüş ve pırlanta yüzüğün maliyeti aynı değildir. Pırlantanın ana maddesi olan elmas, nadir bulunan ve zor işlenen bir madendir. Gümüş ise değerli bir maden olmasının yanı sıra elmas kadar değerli değildir. Baget kesim takının fiyatını da bu değer belirler.

Yüzüğün yapımında kullanılan işçilik ise fiyata etki eden bir diğer maddedir. Çıplak gözle anlaşılması oldukça zordur. Çoğu zaman uzman görüşü gereklidir. Uzman kişinin kullandığı aletler sayesinde işçiliğin kusursuza ne kadar yakın olduğu ölçülür. İşçilik kusursuza ne kadar yakınsa fiyat doğru oranda artar. Detay gerektiren ince kesimler de baget yüzüğün fiyatını artıran faktörler arasındadır.

Yüzüğün parlaklığı ve rengi, sadece pırlanta yüzüklerin fiyatını etkiler. Altın, zümrüt ve safir takılarda böyle bir değerlendirme söz konusu değildir. Pırlanta yüzükte kullanılan taş şeffafa yakınlaştıkça yüzüğün değeri de artar. Taşın renk skalası; renksiz, az renkli, soluk sarı, açık sarı ve sarı şeklindedir. Yüzük sertifikalarinda ise bu tanımlar harflerle gösterilir. D, E, F oldukça pahalı pırlanta türleridir. Bu harfleri neredeyse az renkli yüzükleri tanımlamak için kullanılan G,H, I ve J harfleri takip eder. Sarıya yakın renkteki yüzükleri tanımak için ise S, T, U, V, W, X gibi harfler kullanılır.

Parlaklık, berraklığı ölçmeye yarar. Yüzük ne kadar parlaksa o kadar berrak, yani o derece değerlidir. Lekesiz saf pırlantalar oldukça nadir olduğu için daha yüksek fiyatıdır. Bu tür lekeleri çıplak gözle fark etmek mümkün değildir. Yüzüğün berraklığını ölçmek için uzman görüşünden yararlanılmalıdır.

Yüzükte kullanılan karat miktarı, fiyatı belirleyen önemli faktörler arasındadır. Pırlanta yüzüklerde karat miktarı, gramın beşte biri ile ölçülür. Karat miktarı arttıkça yüzüğün büyüklüğü ve fiyatı da artar. Ancak yüksek karat, her zaman değerli yüzük anlamına gelmez. Takıdaki karat miktarı, diğer faktörlerlerle birlikte değer kazanır.

Altın yüzüklerde karat kavramı yerine ayar terimi kullanılmaktadır. Ayar, altının saflık oranını belirtir. Altın yüzüklerdeki ayar arttıkça yüzüğün fiyatı da artar. Yüzde yüz saf altın yüzük, 24 ayardır. Bu altın türü, maliyeti fazla olduğundan yaygın olarak kullanılmaz. 14 ve 18 ayar altınlar, baget yüzük yapımında daha sık kullanılır. Alaşım yüzükler ise altın ve diğer madenlerin birleşimi ile elde edilir. Bu tür takılar, maliyetinin az olmasıyla bilinir. Her tarza ve bütçeye uygun baget taşlı yüzükler, Trendyol güvencesiyle son derece hızlı ve kolay bir şekilde satın alınabilir.