İlgili Kategoriler
"

Fotokopi Makinesi

" araması için 29 sonuç listeleniyor
OLIVETTI D-color Mf459
KARGO BEDAVA
OLIVETTID-color Mf459
122.000 TL
Sepete Git
goldencopy Fotokopi Kağıdı
goldencopyFotokopi Kağıdı
75,85 TL
49,99 TL
Sepete Git

Fotokopi makinesi

Fotokopi Makinesi

İçerisinde bulunduğumuz dijital ve teknolojik çağda bir belgenin dakikalar içinde onlarca kopyasını üretip, bizlere sunan bir cihaz bulunuyor. Fotokopi makinesi denilen bu cihazlar sayesinde bir metni veya görseli taramak ve yazdırmak çok kısa bir sürede mümkün oluyor.

Günümüzdeki fotokopi makinelerinin eski tip analog makinelerle bir alakası bulunmuyor. Eskiden elektrostatik kâğıda baskı yapan ve sıvı mürekkeple kopyalama yapan bu icat, günümüzde tarama yöntemi ile kodlanarak daha kusursuz bir şekilde yapılıyor. Şimdilerde hemen hemen tüm ofislerin vazgeçilmezi olan bu cihazlar, devlet dairelerinde ve evlerde yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca artık sadece kopyalama işlemi yapmayıp; faks gönderme, tarama ve yazdırma gibi tüm işlemler yeni nesil fotokopi makineleriyle yapılıyor.

Fotokopi Makinelerinin Çalışma Prensibi

Fotokopi makinelerinin işleyişi basit gibi görünse de aslında karmaşık bir yapıları bulunuyor ve önemli icatlar arasındaki güncelliğini hala korumaya devam ediyor. Piyasada fotokopi makinesi markaları olsa da çoğunun çalışma prensibi aynı şekilde işliyor. Makinenin cam yüzeyine kopyalanacak belge yerleştiriliyor ve kâğıt besleyici bunu çekerek kopyalayacak olduğu kâğıdı hazırlamaya başlıyor. Bu noktada belge üzerine parlak bir ışık yansıtılarak tarama işlemi gerçekleştiriliyor. Bu noktada devre kartı, belge üzerindeki bilgileri kodlayarak verileri yazıcı kafasına gönderiyor. Gönderilen bu kodlara uygun olarak boş kâğıt üzerine mürekkep veya polimer karışımlı karbon tozları püskürtülerek kopyalama işlemini tamamlanmış oluyor.

Fotokopi makinelerinde iki türlü baskı şekli bulunuyor. İlkinde bilinen klasikleşmiş ve ıslak mürekkep püskürtülerek baskı yapan kartuşlarla kopyalama yapılıyor. Diğerinde ise toner toz kullanılarak basım yapılıyor. Toner, karbon tozu denilen elementten oluşuyor. Günümüzde baskı kalitesini arttırmak amacıyla karbona polimer karıştırılıyor. Renkli fotokopi makinesi içerisine toner tüpleri veya kartuş koyularak kullanılabiliyor. Oysa siyah beyaz fotokopi makinesi içerisine sadece toner tüpleri yerleştirilerek kullanım sağlanabiliyor.

Pratik Fotokopi Makinesi Kullanımı

Fotokopi makinelerinin kullanımı oldukça kolay olsa da ilk defa kullananlar için biraz korkutucu gelebiliyor. Oldukça basit bir kullanım şekli olan bu cihazların ilk olarak kurulumunun yapılması gerekiyor. Sonrasında ise açma tuşunu üst panelden bularak başlatma işlemi gerçekleştiriliyor. Bu tuş genelde üst kısımda yer alsa da bazı cihazlarda ürünün yan kısmında da yer alabiliyor. Açma tuşuyla aktifleşen makineyi daha önce açmışsanız eğer tasarruf sağlamak amacıyla cihaz kendini uykuya almış olabiliyor. Uykuda olan makineyi ise kopyalama tuşu olan copy tuşuna basarak çalıştırabilirsiniz.

Kopyalama işlemine başlamadan önce kâğıt tepsisine uygun boyuttaki kâğıdı yerleştirmelisiniz. 20 x 25 cm ve 20 x 35 cm ebatlarında olan bu tepsilere ihtiyacınız olan kâğıdı yerleştirmeniz gerekiyor. Koyulacak kâğıt miktarı kullanacağınız kadar olmalı veya makinenizin desteklediği miktarı tercih etmelisiniz. Bunun yanında bazı dijital fotokopi makinelerinde bypass tepsisi denilen bir kâğıt tepsisi bulunuyor. Dilediğiniz boyutta olan bir kâğıdı normal tepsiye yerleştirip özelleştirilmiş boyutları seçtiğinizde, kâğıt bu tepsiye gönderilerek kopyalama işlemi bunun üstüne yapılıyor. Bu kağıtlar sadece beyaz renk olmak zorunda olmayıp dilediğiniz renkte kâğıda kopyalama yapabilirsiniz.

Kopyalama işlemi için yapılan hazırlıklar tamamlandıktan sonra makinenin kapağını kaldırarak kopyalamak istediğiniz belgeyi cam yüzey üzerine yerleştirmeniz gerekiyor. Belgenin kenar ayarlamaları için cam yüzeyde olan simgelerden yararlanabilirsiniz. Belge yerleştirildikten sonra kapağı kapatıp cihaz üzerindeki rakamların bulunduğu tuşlarla kopya sayısını belirlemelisiniz. Bu sayılar genelde artı eksi yönlü tuşlarla artırılıp azaltılıyor. Bazı cihazlarda ise aşağı yukarı tuşları sayesinde kopya sayısını belirleyebiliyorsunuz. Dokunmatik ekranlarda ise kopya sayısı seçimi daha kolay yapılıyor.

Renkli veya siyah beyaz seçimlerinden sonra copy veya start tuşuna basarak kopyalama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca fotokopi makinelerinde bulunan büyütme ve küçültme özellikleriyle de belgenizin içerik boyutunda oynama yapabilme imkânınız bulunuyor.

Fotokopi Makinesi ile Yapılan İşlemler

Matbaanın bulunmasından sonra yazım sektörünün en büyük icatlarından biri olan bu makineler; iş hayatında, devlet dairelerinde ve eğitim alanında kolaylıklar sağlıyor. Günümüz teknolojisinde ise bu cihazlara birçok özellik eklenerek daha fonksiyonel bir hale getirilip, maliyet açısından da kullanıcılara büyük avantajlar sağlanıyor. Fotokopi makinesi ilk olarak belge çoğaltmak amacıyla üretiliyor. Bu doğrultuda da en yaygın kullanım alanının kopyalama olması da kaçınılmaz bir durum oluyor. Bir belgenin dakikalar içerisinde onlarca kopyasına en uygun maliyetle ve en az zamanla ancak bu şekilde ulaşılabiliyor.

Fotokopi makinelerinde en az belge çoğaltma kadar sık tercih edilen işlevler arasında belge yazdırma (çıktı alma) özelliği de yer alıyor. Dijital ortamda oluşturulan belge veya görselin kâğıt üzerine yazdırma işlemine çıktı alma deniliyor. Fotokopi makinesinin bilgisayara kablo yardımıyla bağlantı kurulup, yazılacak dokümanın bulunduğu sayfadan komut verilerek istenilen sayfanın kopyası alınabiliyor. Bunun yanında bazı cihazlarda Bluetooth ve WiFi özelliği de bulunuyor. Bu cihazlarla tablet veya telefon gibi alternatiflerle çıktı alınması oldukça rahat bir şekilde yapılıyor.

Daha çok ofis fotokopi makinesi olarak kullanılan bazı cihazların, tarayıcı olarak kullanılabilmesi de göze çarpan ve önemli olan özellikler arasında yer alıyor. Taramak terimi çıktı alma işleminin tam tersinin yapılmasına olanak sağlıyor. Tarayıcı; fiziksel olarak elde bulunan bir belgenin, dijital fotokopi makinesi içerisine yerleştirilerek bu dokümanı bilgisayar veya diğer elektronik cihazlarda görüntüleyebilme, çoğaltabilme ve aktarılabilmesine imkân sağlıyor.

Fotokopi makinesi özellikleri arasından daha eski bir işlev olan faks (belgegeçer) çekme de ikinci bir ürüne ihtiyaç duyulmadan yeni nesil cihazlarda yapılıyor. Faks; resim, grafik veya metinlerin ses sinyalleri sayesinde hızlı bir şekilde karşı tarafa gönderilmesine deniliyor. Bunun dışında faks çekebilmek için bir telefon hattına ihtiyaç duyuluyor. Bu hat sayesinde karşılıklı iki kullanıcı arasında veri alışverişi yapılıyor. Ayrıca fotokopi makineleriyle gönderilen fakslar silinmeyip depolanıyor. Bu sayede termal fakslarda yaşanan aksaklıklar nedeniyle belgeler kaybolmayıp, kayıt altına alınıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte tüm bu özellikleri bir cihazda bulunduran fotokopi makineleri iş hayatınızı fazlasıyla kolaylaştırıyor. Maliyet açısından düşünüldüğünde kullanıcı dostu olan bu ürünler, boyut olarak da az yer kaplayarak mekândan da tasarruf sağlamaya yardımcı oluyor. Tarama yapan, veri alışverişi yapan ve bilgileri depolama gibi alternatifler sunan bu ürünlerle, iş akışı aksamıyor ve üst düzey verimlilik sağlanıyor.

Dijital Çağa Yakışır Yeni Nesil Fotokopi Makineleri

Dijitalleşmenin bu denli yoğun olduğu bir dönemde, bir makineden fazlasını sunan lazer fotokopi makinesi çeşitleri birçok özelliği tek üründe topluyor. Bu tip profesyonel cihazlarda depolama oldukça önem arz ediyor. Çünkü arşivleme olayı zahmetli ve mekân açısından bazı iş yerleri için sıkıntı olabiliyor. Bunun önüne geçmek de bu makineler sayesinde gayet kolay ve başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Onlarca dosyayı dakikalar içinde taramak ve dijital ortamda depolamak kısa bir zaman içinde yapılabiliyor. Ayrıca arşivleri dijitalleştirmek kâğıt sarfiyatının da büyük ölçüde önüne geçiyor.

Profesyonel fotokopi makinelerinin faks gönderme ve tarayıcı gibi özellikleri sayesinde bir cihazdan üst düzey verimlilik sağlamak mümkün oluyor. Bu modeller yardımıyla birden fazla cihaz alma zorunluluğu ortadan kalkıyor ve çalışma alanları ferahlıyor. Sadece mekân ve maliyet açısından tasarruf sağlamayıp zamandan da tasarruf sağlayan bu cihazlar dakikalar içinde tüm işlerinizi hallediyor.

Profesyonel fotokopi makinesi kullanımı dijital oluşuna yakışır şekilde kolay ve ergonomik şekilde oluyor. E-posta yollamak, not almak, otomatik kâğıt değiştirme, kenar çizgilerini otomatik belirleme, kendisine ait sabit disk gibi birçok özellikleri bulunan bu modellerle iş akışları sekteye uğramadan pratik bir şekilde gerçekleşiyor. Bunun yanında bazı cihazlarda bulunan dokunmatik tuş ve ekran sayesinde kullanıcılara teknolojiden sonuna kadar faydalanma şansı veriyor.

Üst düzey verimlik ve kullanım imkânı sağlayan bu cihazlar enerji tasarrufu konusunda da oldukça iyi bir yere konumlanıyor. Fotokopi, tarayıcı, faks ve yazıcı makinelerinin ayrı ayrı harcadığı enerji sarfiyatının önüne tek makine yardımıyla geçiliyor. Bu tip ürünler genelde tek kabloya bağlı olarak çalışıyor. Ayrıca kullanılmadığı zamanlarda kendini dinlenmeye alıp daha az enerji harcıyor. İşletmenize ve evinize ekonomik tasarruf sağlarken, çevreye de zararı olmayan bu cihazlar tasarruf açısından ön plana çıkıyor.

Yeni nesil fotokopi makinelerinde tek tip kağıt ölçüsü kullanma zorunluluğu bulunmuyor. Bu cihazlar ister A4, A3 fotokopi makinesi, ister diğer kâğıt ölçülerine uyan aletlere dönüşüyor. Yani istediğiniz her ebatta kâğıt kullanma özelliğine sahip bu ürünler, kâğıt ölçülerini otomatik ayarlayarak kullanıcılara teknolojinin tüm imkanlarından yararlanma fırsatı sunuyor.

Fotokopi Makinesinin Kullanım Alanları ve Korunması

Fotokopi makinesi özellikleri bakımından oldukça zengin bir cihaz olup hemen hemen her alanda kullanılıyor. Okulda, ofislerde, devlet kurumlarında, eğitim kurumlarında, bankalarda, kırtasiyelerde ve hemen hemen tüm ofis ve iş yerlerinde kullanılıyor. Bunun yanında evlerde de oldukça yaygın bir kullanıma sahip bu cihazlar hayatımızı kolaylaştıracak özellikler sunuyor. Günümüzde bu makinelerin çeşitli kağıtlara baskı yapması sayesinde küçük çaplı el ilanları bile bu cihazlar sayesinde basılabiliyor. İşlev bakımından bu kadar zengin bir makinenin de her alanda kullanılması kaçınılmaz oluyor.

Fotokopi makineleri her ne kadar kolay bozulmayan cihazlar olsa da bazen bazı hatalar verebiliyor. En çok da kâğıt sıkışması hatasıyla karşılaşıyor. Herkesin giderebileceği bu sorun kâğıdın sıkıştığı yerden çıkarılmasıyla halloluyor. Yalnız çıkarırken makinenin parçaları hala sıcak olabileceği için dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca kartuş ve toner değişimi yaparken de dikkatli olunması öneriliyor. Çünkü tonerler karbon karışımı tozlardan oluşuyor. Değişim yaparken kullanma talimatına tam olarak uyulmasıyla sağlıklı bir değişim yapılmış oluyor. Fotokopi makinelerinin düz bir zemin üzerinde bulunması doğru çalışması ve basım yapması açısından önem teşkil ediyor. Ayrıca makinelerin bulunduğu ortamı, toner tozlarının uçuşması ihtimaline karşı sık sık havalandırmak gerekiyor.

Fotokopi makinesinde kullanılan malzemelerin orijinal yani aynı marka olması cihazın ömrünün uzamasında etkili bir faktör olarak yer alıyor. Bu nedenle kullanılan kartuş ve toner kutularını aynı markadan almak cihazın daha uzun ömürlü olarak kullanılmasını sağlıyor. Bunun yanında üründe kullanılan kâğıdın kaliteli olması da arıza ve kod hataların oluşmasına engel oluyor.

Fotokopi Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotokopi makinesi alırken dikkat edilecek bazı unsurlar bulunuyor. Bu cihazları satın almadan önce ürünün neresi için kullanılacağına karar vermek gerekiyor. Çünkü küçük fotokopi makinesi evde kullanım için yeterli gelebiliyorken; faks, tarayıcı, yazıcı gibi cihazlara da ihtiyaç duyan büyük ölçekli bir işletmeye yeterli gelmeyebiliyor.

Büyük ölçekli işletmelerin daha profesyonel ve tarayıcı özelliği bulunan bir fotokopi makinesi tercih etmeleri gerekiyor. Bu tür makinelerde ağ bağlantısı bulunuyor. Bu sayede ofisteki tüm çalışanlar aynı ağ üzerinden çıktı almak, taramak ve belgelerin fakslanması gibi işlemleri tek cihaz üzerinden yapabiliyor. İş verimliliğin düşmemesi ve zaman kaybı açısından bu makineler işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak üst düzey kalitede ve uzun ömürlü olacak şekilde üretiliyor.

Kalite, satın alımlarda en etkili faktörler arasında. Bu yüzden işletmelerin işlerine uygun fotokopi makinesi tercihi yapması gerekiyor. Baskı ve görsel efektlerin önemli olduğu bir iş yerinde profesyonel makineler kullanılması gerekirken, küçük işletmelerde küçük fotokopi makineleri ve ev tipi ürünler yeterli olabiliyor. Fotokopi makinesi satın alınırken renk çözünürlüklerinin de göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de makinenin mürekkep püskürtmeli mi yoksa tonerli mi olacağına karar vermek gerekiyor. Mürekkep püskürtmeli cihazlar, çok fazla kişinin aynı anda çıktı almadığı, daha az baskı yapan işletmeler için kullanılıyor. Ayrıca mürekkepli fotokopi makineleri yüksek çözünürlük ve görüntü kalitesine sahip olduğundan dolayı medya şirketleri tarafından da yaygın olarak talep görüyor.

Büyük ölçekli işletmelerin ise lazerli profesyonel fotokopi makilerini tercih etmeleri gerekiyor. Bu tür cihazlarda aynı anda çok sayıda çıktı ve kopya alınabiliyor. Siyah beyaz çıktı almada en hızlı fotokopi makinesi olan fotokopi makinesi tonerli modelleri aynı zamanda renkli baskılar da yapabiliyor. En düşük kalitedeki cihazlar bile dakikada yaklaşık 20 sayfa baskı yapıyor. Bu hız birçok işletmeye yeterli gelebiliyor.

Fotokopi makinesi seçerken tarayıcı ihtiyacınızın olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken noktaların başında yer alıyor. Eğer ki tarayıcılı bir cihaz almak istiyorsanız çift taraflı tarama yapılıp yapılmadığına bakmalısınız. Çok sayıdaki belge aynı anda taranacaksa üründe belge besleyici olup olmadığına da bakmak gerekiyor. Bunun yanında yüksek kalitede tarama için optik çözünürlük değerleri yüksek olan makineler tercih etmelisiniz. Belge ve metin taramaları için düşük piksel değerleri yeterli gelebilir ancak grafikler için daha yüksek çözünürlüklere ihtiyaç duyuluyor. Fotokopi makinesi tavsiye alıp verirken tüm özellikler göz önüne alınıp, ihtiyaca göre bir seçim yapmak gerekiyor.

Bütçenize Uygun Fotokopi Makinesi Fiyatları

Piyasada birçok fotokopi makinesi çeşitleri bulunup bu cihazlar işlev, özellik ve kalite açısından farklılıklar gösteriyor. Fotokopi makinesi fiyatları bu özellik ve işlevlere göre değişiyor. Kartuşlu olup sadece kopyalama ve yazıcı özelliği bulunan cihazlar daha ekonomik bir sınıfa giriyor. Aynı şekilde A3 fotokopi makinesi fiyatları da lazerli ürünlere oranla daha uygun fiyatlı olarak kullanıcılara sunuluyor.

Kırtasiye fotokopi makinesi fiyatları da vereceğiniz hizmete göre değişiyor. Örneğin sadece fotokopi çekilecekse kâğıt haznesine ve dakikada kaç baskı gerçekleştirdiğine bakmanız gerekiyor. Faks çekme işlemleri ve kimlik tarama gibi işlemleri de gerçekleştirecekseniz dijital büyük fotokopi makinesi tercih etmeniz gerekiyor.

Yeni nesil kopyalama, yazıcı, tarayıcı ve faks gibi bütün işlemlerin yapıldığı fotokopi makineleri ise kartuşlu modellere nazaran daha yüksek fiyatta sunuluyor. Ancak dört makine alındığı düşünülürse fiyat performans açısından oldukça başarılı bir ürün olduğu görülüyor. Fiyat araştırması yaparken kullanılacak malzemelere de göz atmak gerekiyor. Kartuşlar daha hızlı biterken toner kutuları daha uzun süre dayanıyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olan fotokopi makinesini almalısınız.

Dijitalleşme her ne kadar yaygınlaşsa da fotokopi makinelerine duyulan ihtiyaç her zaman devam ediyor. Bununla birlikte fotokopi makineleri de bu dijitalleşmeye ayak uyduruyor ve birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Kopyalama yapma, tarama yapma, faks çekme ve çıktı alma gibi özelliklerle zenginleştirilen fotokopi makinesi çeşitleri kullanıcıların beğenisine Trendyol ayrıcalığıyla sunuluyor. Fotokopi makinesi modellerini inceleyip, kolay bir şekilde sipariş oluşturabilirsiniz.