En Güzel Yılbaşı Hediyeleri

Yılın en heyecanlı ve renkli günü geldi! Caddeler, sokaklar ışıklarla donatıldı, ağaçlar süslendi ve yeni yıl hediyeleri alınmaya başlandı. Peki siz de yılbaşı gecesine hazır mısınız? Yılın en heyecanlı ve eğlenceli günü olan yılbaşının anlamı nedir ve neden kutlanır? Yılbaşında insanlar neden birbirine hediye verir ve noel babanın hediye dağıttığı düşünülür? Yılbaşında nasıl hediyeler alınmalıdır?

Yılbaşının Anlamı Nedir Ve Neden Kutlanır?

Yılbaşı yani Yeni Yıl bir yılın başlangıcı olarak kutlanılan kültürel bir olaydır. Miladi takvimi diğer adıyla gregoryen takvimini kullanan Türkiye’de dahil birçok ülke 1 Ocakta yeni yılın başlamasını kutlar ve 1 Ocak resmi tatil olarak ilan edilir. Noel (Christmas) ve yılbaşı kavramları birçok insan tarafından karıştırılır. 24 Aralık gecesi ve 25 Aralıkta Hıristiyanlar tarafından İsa’nın doğumu olarak kabul edilen gün Noel olarak kutlanır. Noeli kutlayan ülkeler genellikle yeni yılı da birleştirir ve bu dönemde mağazalar ve alışveriş siteleri yılın en son indirimini uygular. Yılın son indiriminden faydalanmak isteyenler mağazalarda kuyrukları oluşturur veya internetten sipariş vererek kendilerine, yakın arkadaşlarına, sevdiği insanlara hediye alarak bu günü anlamlandırmak ister.

Yılbaşı Ne Zaman?

Her zaman 1 Ocak olan yılbaşı bu yıl çarşamba gününe denk gelmektedir. 1 Ocak 2020 resmi tatil olarak kabul edilir.

Yılbaşında Ne Yapılır?

Yeni yıla evde girmek isteyenler yılbaşı ağacı ve led ışıklarla evlerini süslerler. Yeni yıl akşamına özel yılbaşı sofrası hazırlanır, atıştırmalıklar ve mezeler ayarlanır. Yılbaşı hindisi genellikle akşam yemeği olarak tercih edilir. Yemekten sonra keyifli oyunlar oynanır ve sohbetler edilir. Arkadaşları veya ailesi ile yılbaşı akşamını geçirecek olanlar genelde tombala, kutu oyunları gibi eğlenceli aktiveteler ile akş