"

Yılbaşı Çiçeği

" araması için 980 sonuç listeleniyor
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı Çiçeği Bakımı İçin Yapılacaklar

Yılbaşı ve kış aylarında ilk akla gelen şeylerden biri bu dönem çıkan çiçeklerdir. Güzel görüntüsü ve soğuk havayı seven yapısı ile kış günlerinin vazgeçilmezidir. Normalde tropik ormanlarda yetişen bu bitki, zaman içerisinde farklı iklimlere elverişli hale gelerek, bugünlerde Karadeniz ve İstanbul bölgesinde de yetiştirilir. Roma zamanında İstanbul’da da yetiştirilmeye başlandığı düşünülen bu bitki, doğal alanında ağaçlara sarılarak büyür. Fakat dekoratif olarak kullanmak amacıyla saksılara ekme ve ofis, ev gibi yaşam alanında yetiştirme imkanı da vardır. Bunun yanında, yılbaşı çiçeği yapay olarak da üretilir ve bu tür bir çiçek tercih etmek son derece avantajlıdır. Bazı yılbaşı çiçeklerinin buketleri üzerinde bulunan meyvelerin birbirlerine bağlanarak tutunması sağlanır ve bu şekilde güzel bir görüntü oluşur. Geçmişten bu güne kadar farklı inançlar doğrultusunda yetiştirilir ve herkese göre farklı anlamları vardır. Bazı insanlar şans ve mutluluk getireceğine inanırken, bazı insanlar da bir sene boyunca bitkinin yeşil kalması sağlanırsa, ev sahibi olabileceklerine inanırlar. Dünya genelinde pozitif düşünceleri yansıtan bu bitki, özellikle yılın ilk aylarında çiçek açmasından dolayı yılbaşı çiçeği olarak bilinir. Bu bitkinin bir türü olan, hoş görüntüsü ve canlı renkleri sebebiyle özel gün organizasyonlarında sıklıkla tercih edilen kırmızı renkli kokina çiçeği, adını Rumca’da “kırmızı” anlamına gelen kokina kelimesinden alır. Rum’lardan öğrenilen bir taktikle çiçekçiler tarafından hazırlanan ve bugüne ulaşan çiçek, iki farklı bitkinin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Çoğu evde veya mekanda dekoratif amaçlı kullanılır. Kış boyu süren canlı görüntüsü oldukça etkileyicidir. Yılbaşına özel çiçek denince akla ilk olarak kırmızı renkler gelse de, aslında pek çok farklı rengi bulunur. Bakımı da oldukça kolay olan bu çiçek, farklı türlere sahip olduğu gibi farklı bakım teknikleri de ister. Gereğinden fazla su vermemek ve bulunduğu ortamın ısı derecesine dikkat etmek, bitkinin uzun süre canlı ve sağlıklı kalması için yapmanız gereken şeylerden bazılarıdır. Farklı yılbaşı çiçeği türleri hakkında bilgi sahibi olmak ve birbirinden güzel çeşitleri incelemek için Trendyol’u ziyaret edebilirsiniz.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı İçin Yapılacaklar

Bu bitkinin bakımını iyi bir şekilde yapabilmek için önce hangi türe sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bitkinin türüne göre yaşaması gereken saksı ve bulunması gereken ortamlar çeşitlilik gösterir. Kaktüsgil ailesinden gelen bu çiçeğin bakımı çok zor değildir. Eğer yılbaşı çiçeği kokina türünden ise, saksının geniş olması gerekir çünkü bu tür, geniş alanı sever ve daha rahat yetişir. Saksıda yetişen çiçek için ise dar bir alan yeterli olur. Bu çiçekler kaktüs yapısına sahip olduğundan fazla suyu sevmezler, bu yüzden sadece haftada iki kez sulamanız yeterli olur. Yaz aylarında güneş ışığına doğrudan maruz kalması bu çiçek türü için sağlıksızdır ve yapraklarının kurumasına sebep olur. Fakat Aralık ve Şubat ayları arasında direkt gün ışığına koymanızın bir sakıncası yoktur. Diğer zamanlarda da aydınlık bir ortamda olması yeterlidir. İç ortam bitkisi olduğu için açık balkon veya bahçeye konması tavsiye edilmez. Bu gibi alanlarda direkt rüzgara maruz kalacağından bitkiniz solabilir. Bu çiçeğin bulunduğu ortamın ılık olması gerekir ve tavsiye edilen oda sıcaklığı 14-15 derecedir. Kış aylarının gözdesi olan bu çiçeğin ılık ortamda olmasına özen göstermelisiniz ve peteğin yakınlarına koymamaya dikkat etmelisiniz. Kaktüs yapısına sahip olan çiçeklerde kökün toprakta sabit olması son derece önemlidir. Kökün hareket etmesi ya da hava ile temas etmesi çiçeğinize zarar verir. Temastan hoşlanmayan bir tür olduğu için, mümkün olduğunca dokunmamaya veya hassas müdahalede bulunmaya dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca ortamın karanlık ve havasız olması çiçeğinizi olumsuz yönde etkileyeceğinden hafif aydınlık bir ortamda muhafaza etmeniz gerekir. Bakımına ve bulunduğu ortama dikkat ederek, bitkinin tüm yıl canlı kalmasını ve rengini korumasını sağlayabilirsiniz. Plastik yılbaşı çiçeği, kullanım açısından çok daha basit ve pratik olduğu için sıklıkla tercih edilir. Ancak toz toplama ve zaman içinde kirlenme ihtimali bulunduğu için, ara sıra da olsa temizlemek ve tozunu almak gerekir. Bu ürünün ihtiyacı olan temizliği sağlamak için, ilk olarak boş bir sprey şişesine saf su koyarak çiçeğinizin etrafına sıkabilirsiniz. Tüm yapraklar suyla ıslandıktan sonra, ufak bir bez yardımıyla tozunu alarak temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Eğer çiçeği buket formunda tercih ederseniz, bir vazoya dolduracağınız az miktarda suyla, belli bir süre canlı durmasını sağlayabilirsiniz. Kendinize ya da sevdiklerinize hediye amaçlı tercih edebileceğiniz yılbaşı çiçeği buketi, aynı türün farklı renklerinden ya da çeşitli türde çiçeklerle beraber hazırlanmış olarak tercih edebileceğiniz son derece şık bir alternatiftir. Böyle bir seçeneği özel günlerde ya da yeni yıl hediyesi olarak sevdikleriniz için veya evinize dekoratif bir görünüm oluşturmak amaçlı tercih edebilirsiniz. Pek çok farklı renk ve çeşitte çiçek türünü Trendyol’da bulabilir, ortamlara şık bir hava katabilirsiniz.

Çeşitleri ile Tanışın

Çeşitleri ile Tanışın

Yılbaşı çiçeği çeşitleri, farklı türleri olmakla beraber, en çok diken yapraklı ve kokina türüyle bilinir. Bu çiçeklerin fazlasıyla çeşitlilik gösterdikleri alan renkleridir. Mor, pembe, sarı, beyaz, lila, turuncu hatta ebruli gibi renkler barındıran oldukça geniş bir renk skalası vardır. Yeşil yapraklarının etli, yuvarlak ve boğumlu yapısı, bitkiye oldukça farklı bir hava katar. Çiçek yaprakları ise ince, uzun ve sivri uçlu bir yapıya sahiptir. İlk açtığı zamanlarda huni şeklini alan çiçekler, zaman geçtikçe iyice açılır ve gösterişli bir hal alır. Tek renk çeşitlerinin şık görüntüsünün yanında, göbek ve yaprak renkleri farklı olan çiçekler son derece hoş bir görüntüye sahiptir. Bu iki renkli yapraklar çoğunlukla pembe yılbaşı çiçeği tomurcuklarında görülür. Oldukça sık tomurcuk çıkaran bitki, senenin belli zamanlarında çiçek açar. Uzun ömürlü olması için de hem çiçeklerine hem de bitkinin kendisine iyi bakım yapmak gerekir. Ayrıca daha canlı bir bitki sahibi olmak için ara sıra toprağı değiştirmek, gübre ya da vitaminlerle beslemek de büyük bir avantaj sağlar. Toprağının humuslu ya da lifli olması gerekir. Her değişimde saksının büyütülmesi de bitkinin kökleri açısından oldukça faydalıdır. Kullandığınız saksının altında hava delikleri olması, köklerin sağlığı için önemli bir etkendir. Deliksiz saksı kullanıldığı takdirde sulama yaptıktan sonra fazla su dışarı çıkamaz ve bu köklerin çürümesi gibi sorunlara yol açar. Bitkiye yapı itibarıyla kaktüse benzemesi sebebiyle dikenli yılbaşı çiçeği de denir. Etli yapraklarının kenarlarındaki sivriltiler sayesinde son derece egzotik bir görünüme sahiptir. Dekorasyonunuza farklı bir hava katmak ve renklerle hareketlendirmek isterseniz bu bitkileri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Pek çok farklı çeşitte çiçeği Trendyol’dan görüntüleyebilir ve müşteri yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Farklı Dekorasyonlar

Farklı Dekorasyonlar

Bitkilerin bakımıyla uğraşarak keyifli zaman geçirmek ya da stres atmak için canlı yılbaşı çiçeği türlerini tercih etme imkanınız olduğu gibi, yalnızca dekorasyon amaçlı kullanacağınız yapay çiçekler de bulunur. Görünüm olarak bu bitkinin aynısı olan fakat daha az zahmet gerektiren yapay çiçekler, mekanın havasını değiştirmek için idealdir. Çoğunlukla kokina çiçeğinin yapay hali bulunmakla birlikte, konsept halinde hazırlanmış saksılar da mevcuttur. Kış, yeni yıl ya da hediye temalı hazırlanan ve çiçeklerin yanında çeşitli figürlere yer verilen saksılar, hem sevdiklerinize hediye etmek hem de çeşitli dekorasyon fikirlerinizi gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz ideal parçalardır. Bu ürünlerin renk ve görünüm açısından da pek çok çeşidi olması sizlere tercih özgürlüğü sağlar. Ayrıca uzun, kısa, yuvarlak gibi çeşitli şekilleri ve porselen ya da kütükten yapılmış farklı görünüşteki saksılarıyla oldukça hareketli ve farklı tasarımlara sahiptir. Çeşitli renkler bulunsa bile, klasik modellerden biri olan kırmızı yılbaşı çiçeği, müşteriler tarafından oldukça beğeni toplar ve tercih edilir. Kırmızı rengin havalı ve klas duruşu, çiçeğin görünümüyle bir araya gelerek mekana şık bir tarz katar. Çiçekleri açmış hali son derece şık ve hareketli dururken, tomurcuklu hali de bitkiye renk katar. Oda sıcaklığında bulunan bitkinin tomurcukları fazla olur ve yenilerini çıkarmaya da devam eder. Bunlar çoğaldıkça çiçek sayısı da çoğalır ve daha renkli bir görünüm kazanır. Buna rağmen çiçek açtığı zaman oda sıcaklığında bulunması, çiçeklerin daha çabuk solmasına da neden olabilir. Tüm farklı yılbaşı çiçeği renkleri ve modellerini Trendyol’dan inceleyebilirsiniz. Tercih ettiğiniz çiçekleri kreatif dekorasyon fikirlerinizde kullanabilirsiniz. Kapı süsü, aranjman, dekoratif eşya ya da çeşitli çiçek buketlerini süslemek için tercih edebilir ve hayatınıza renkli dokunuşlar yapabilirsiniz.

Uygun Aralıklarda Yer Alan Yılbaşı Çiçeği Fiyatları

Uygun Aralıklarda Yer Alan Yılbaşı Çiçeği Fiyatları

Farklı çeşitleriyle sizlere tercih özgürlüğü sağlayan yılbaşı bitkisi modelleri, fiyat bakımından da oldukça farklı seçeneklere sahiptir. Yılbaşı çiçeği fiyatı üzerinde etki eden pek çok farklı şey bulunur. Boyutu, saksısı ve türü gibi farklı etkenler, fiyatın değişmesine sebep olsa da, çoğunlukla her bütçeye hitap eden uygun fiyatları vardır. Boyut ve ebat konusunda tercih özgürlüğü sağlayan ürünlerden biri kokina çiçeğidir. Demet ya da dal şeklinde, istediğiniz sayıda tercih edebileceğiniz bu model, kullanım açısından da sizlere kolaylık sağlar. Dilerseniz demet olarak alıp vazoya koyabilir ve mekan dekorasyonuna katkıda bulunabilirsiniz, dilerseniz de farklı buketlerin içine koyup renk katabilirsiniz. Ev ya da ofisinizde kullanmaya hazır bulunan saksıda yılbaşı çiçeği, oldukça farklı seçeneklere sahiptir. Bahçe toprağına dikebileceğiniz saksılarda ya da dekorasyona uyum sağlayan çeşitli renk ve desenlerde olan saksı çiçekleri, canlı görüntüsüyle mekana hareket sağlar. Oldukça farklı boyutları da bulunan bu ürünler, çeşitli fikirlerde kullanmaya elverişlidir. Farklı renklerde küçük saksıları tercih edip birbiriyle kombinleyebilir ya da takım yapabilirsiniz. Farklı hediye fikirlerinde kullanabilir ve sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Porselen saksısı bulunan çiçekler, renkli ve parlak görüntüsüyle son derece şık bir görünüm oluşturur. Kırmızı ve mavi gibi canlı renkleri bulunan modeller mekana hareket katar. Tercih ettiğiniz modelin saksı rengi haricinde, kök sayısını da istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Dilerseniz az köklü bitkileri tercih edip kendiniz çoğaltabilir, dilerseniz de çok köklü olanları alıp bakım sağlayabilir ve uzun süre boyunca hoş görüntüsünün keyfini sürebilirsiniz. Farklı renk seçenekleri arasından sarı yılbaşı çiçeği modelini tercih edip ortamlarda ferah bir hava oluşturabilirsiniz. Saksı çiçeğinin yanında, kokina çiçeğinin de sarı olanlarını tercih edip farklı bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Birbirinden Çeşitli Yılbaşı Çiçekleri Trendyol’da

Birbirinden Çeşitli Yılbaşı Çiçekleri Trendyol’da

Türkiye’nin sevilen online alışveriş platformu Trendyol’un geniş ürün skalası ve gelişmiş arama motorlarıyla alışveriş yapmak son derece kolaydır. Filtreleme ve sıralama özellikleri sayesinde aradığınız ürünü kolayca bulma imkanınız vardır. Bu özellikler sizlere sahip olmak istediğiniz yılbaşı bitkisini de rahatlıkla tespit etme imkanı sunar. Çiçeklerin farklılıkları arasında en belirgin olanı rengidir. Hangi renk çiçek istediğinizi direkt aratarak ya da kategorize ederek kolaylıkla bulabilirsiniz. Mor yılbaşı çiçeği gibi canlı renklere sahip modellerle, kullandığınız her alanda etkileyici bir görünüm oluşturabilirsiniz. Son derece ihtişamlı görünen ve geniş yapraklı çiçekleri olan modellerle de dekorasyona hareket katabilirsiniz. Çeşitli saksı seçenekleri sayesinde, bu çiçekleri her alanda kullanma imkanınız vardır. Porselen saksısı olanları özel günlerden kurduğunuz masalarda bile kullanma imkanınız bulunur. Tercih ettiğiniz çiçeklerin saksısını ve toprağını değiştirirken dikkat edeceğiniz şeyler vardır. Çiçeğin toprağının arada bir değişmesi, sağlığı açısından önem taşır. Saçaklı köklere sahiptir ve oldukça hassastır. Toprağı değiştirilirken köklerin zedelenmemesi ve işlem sonunda toprağın üzerinde kök kalmaması fazlasıyla önemlidir. Toprağın üstünde kalan kök dış etkenlerden olumsuz etkilenip çürüyebilir ve çürümesi sağlam köklere de yayılabilir. Çiçeğiniz için seçtiğiniz toprağın lifli ve vitaminli olması da önem taşır. Fakat toprak vitaminli değilse, daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir bitki için dışarıdan çeşitli vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Daha sade görünüme sahip bir bitki istiyorsanız açmayan yılbaşı çiçeği türünü tercih edebilirsiniz. Bu bitki çiçeksiz olduğu için hem daha sade hem de kaktüse benzeyen bir görüntüsü vardır. Pek çok farklı model arasından istediğiniz bitkiyi seçmek ve yılbaşı çiçeği siparişi vermek için Trendyol’u ziyaret edebilir, müşteri yorumlarını okuyabilir ve fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Yılbaşı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Yılbaşı çiçeği nasıl çoğaltılır sorusunun yanıtı oldukça basittir. Yılbaşı çiçeğinin çoğaltılabilmesi için ilk etapta köklerinden dikkatlice ayırmak gerekir. Çiçeğin kökleri, bitki için tehlike barındırmayacak biçimde ayarlanıp kesilmelidir. Kesme işlemi gerçekleştirildikten sonra ayrılan kökün toprakla hiçbir bağı kalmamalıdır. Topraktan ayrıştırılan yılbaşı çiçeğinin kökü suda üç gün boyunca bekletilmelidir. Üç günün sonunda ise kökü farklı bir saksıya dikmek mümkündür. Yılbaşı çiçeğinin kökü saksıya dikilir dikilmez yeterli miktarda su vermek, bitkinin dik durmasını sağlar. Çiçeğin köklerinin toprağın üst bölümünde kalmaması, dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Bu sayede verimli bir şekilde çoğalabilir.

Yılbaşı Çiçeği Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Asıl adı Schlumbergera olan yılbaşı çiçeğinin saksısı orta boy büyüklükte olmalıdır. Yılbaşı çiçeği, genellikle iç mekanda yetiştirilir. Kaktüs ailesinden olan bu bitki, adından da anlaşılacağı gibi yılın son zamanlarında yani kış aylarında çiçek açar. Bu çiçeğin kırmızı, pembe, sarı, lila ve beyaz gibi çeşitli renkleri vardır. Yılbaşı çiçeğinin saksısı belirli düzen aralığında sulanmalıdır. Suyun bitki ile doğru biçimde temas etmesi için saksı delikli yapıya sahip olması gerekir. Bu sayede son derece verimli ve sağlıklı bir büyüme süreci geçirilir.

Yılbaşı Çiçeği Evde Yetişir Mi?

Yılbaşı çiçeği genelde kapalı alanlarda bakıldığı için evde de rahat bir şekilde yetiştirilebilir. Söz konusu çiçek, kaktüs ailesine mensup olduğu için bakımı da son derece kolaydır. Diğer cins çiçekler, çok fazla ilgi ve bakım ister. Yılbaşı çiçeğini vakti zamanında sulamak ve evin doğru yerinde olmasına dikkat etmek bakım açısından yeterlidir. Ayrıca çiçeği koyacağınız saksının boyutuna da dikkat etmeniz gerekir. Yılbaşı çiçeği ufak saksılarda yetişmeye elverişli bir tür değildir. Bu nedenle orta boy ya da büyük boy saksı almak doğru bir tercih olur. Yılbaşı çiçeği, güneş ışığını çok seven bir bitkidir. Fakat sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için gün ışığını dolaylı yoldan almalıdır. Doğru koşullar sağlandığında bu çiçeğin evde yetiştirilmesi mümkündür.