İlgili Kategoriler
Materyal
Boyut/Ebat
Renk
Fiyat
Parça Sayısı
Fiyat Geçmişi
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Ürün Puanı
"

Tepsi

" araması için 22979 sonuç listeleniyor

Tepsi

Tepsi

Konukseverliğiyle bilinen, hatta evinin odalarından birini misafirlerine ayıran herkes için misafire ikramda bulunmak da kaçınılmaz. Misafire yapılan ikramın sunumu ise bir o kadar önemli. Tepsi kullanarak yalnızca misafirlerinize değil ailenize de güzel bir sunum yapabilirsiniz. Hazırladığınız yiyecek ve içecekleri tepsiyle hem şık bir şekilde hem de daha rahat bir biçimde sunabilirsiniz. Tepsiyi yalnızca bir sunum aracı olarak da düşünmeyin. Gümüş, metal, ‌ahşap, porselen, plastik ve diğer çeşitleriyle tepsiler aynı zamanda eviniz için dekoratif birer ürün. Bildiğiniz gibi tepsiler sadece mutfağımızın değil kültürümüzün de önemli bir yansıması. Nişan tepsisi örneğinde görüldüğü gibi bambaşka amaçlarla kullanılmaları mümkün. Birbirinden farklı tepsi modelleri günlük rutininizin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Tepsiler arasındaki farklar sadece yapıldığı malzemeden kaynaklanmıyor. Sıcak ve soğuk içecek sunumundan yüzük takmak için kullanılana kadar birçok tepsi çeşidi var. Hangi amaçla kullanmak istiyorsanız alacağınız tepsiyi ona göre seçmeniz gerekiyor.

Sunumda Fark Yaratan En Şık Tepsi Çeşitleri

Tepsi, Türk kültürünün vazgeçilmez bir objesidir. Mutfağınızda, oturma odanızda ve salonunuzda hem sunum hem de süs amaçlı birçok tepsi modeli vardır. Tepsinin önemli işlevlerinden biri de düğün sürecinde ortaya çıkar. Söz tepsisi kız isteme adeti yerine getirildikten sonra evlilik için söz kesilirken kullanılır. Bilindiği üzere kültürümüzde evlilik özel bir öneme sahip ve birçok farklı aşamadan oluşuyor. Gençler birbirini tanıdıktan sonra erkek evlilik teklifini yapıyor. Kız teklifi kabul ederse bir sonraki aşamaya geçiliyor. Erkeğin ailesi tanışmak ve kız istemek için kızın ailesinin evine geliyor. Damada servis yapılan özel fincan takımı da artık ayrı ve özel bir tepsinin içinde servis ediliyor. Kahveler içilip asıl ziyaret sebebine geçiliyor. Allah'ın emri peygamberin kavliyle kız istendikten sonra bunun bir göstergesi olarak yüzük takmak gerekiyor. Yüzüklerin kurdeleye bağlı şekilde bir tepsi içerisinde gelmesi gerekiyor. Söz tepsisi denen bu tepsi, küçük bir kap içindeki yüzükler, makas ve güzel bir çiçeği taşımak ve söz kesme merasimini yerine getirmek için kullanılıyor. Buna yüzük tepsisi adı da veriliyor. Söz kesmek ve yüzük takmak için birbirinden şık tepsi modelleri bulunuyor.

Sunumla Fark Yaratmak

Eğer daha önce bir yakınınızın evliliğinde dikkatinizden kaçtıysa tepsinin evlilik aşamasında yalnızca sözde kullanılmadığını belirtmek gerek. Çeyizlik tepsinin yanı sıra evliliğin sonraki aşamaları için kullanılan tepsiler de vardır. Kültürümüze göre, kız istenip söz kesildikten sonra artık akrabaların ve yakınların da katılımıyla gençlerin evlenme niyetleri kız tarafınca düzenlenen nişan töreniyle ilan edilir. Bu törende konuklara ikramda bulunulur ve gençlerin birbirlerine bağlılığını gösteren yüzük takma merasimi gerçekleştirilir. Sözdekine benzer şekilde bu kez nişan yüzükleri kurdeleye bağlı bir şekilde nişan tepsisi içerisinde getirilir. Nişan tepsisi içinde nişan yüzüklerinin yanı sıra nişan çiçeği ve makas yer alır. Alyanslar gelin ve damat adayının yüzük parmaklarına geçirilir, iyi dileklerde bulunulur ve kırmızı kurdele kesilir. Böylece gençler evliliğe doğru bir adım daha atmış olurlar. Nişan sonrası süreç devam eder ve nihayet düğün gerçekleşir ve tepsi başka bir formatta bir kez daha karşınıza çıkar. Kimi yörelerde düğünden hemen sonra kimilerinde ise birkaç gün sonra damada hediye amaçlı bir tepsi hazırlanıyor. Damat tepsisi adı verilen bu tepside lokum çeşitlerinden fıstık sarmasına, Antep fıstığından cevizli sucuğa, ceviz fındıktan baklava çeşitlerine kadar birçok enerji verici yiyecek yer alıyor.

Mutfağınızın Vazgeçilmezi Olan Tepsiler

Hepsi birbirinden daha şık tepsi modelleri her zaman dikkatinizi çekmiştir. Tepsi modellerinin hangi özellikleriyle birbirinden ayrıldığı, bir başka deyişle tepsi çeşitleri arasındaki farkların ne olduğu da mühim bir meseledir. Hem yapıldığı malzeme yönüyle hem de görünümü ve işleviyle diğerlerinden ayrılan tepsi modellerinden biri aynalı tepsidir. Aynalı tepsi yapıldığı madde itibarıyla kaliteli ve temizliği kolay bir çeşittir. Aynı zamanda görsel açıdan da oldukça güzeldir. Yüzük taşımak için kullanılan nişan ve söz tepsilerinin birçoğu aynadır. Ama yalnızca bu törenler için değil günlük hayatta da özel misafirleriniz için aynalı tepsileri misafir tepsisi olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanında süs amaçlı da kullanabilirsiniz. Süs amaçlı kullanabileceğiniz bir diğer tepsi ise dekoratif tepsidir. Görselliğiyle fark yaratan dekoratif tepsi evinize ayrı bir güzellik katar. Güzel görünümüyle dikkat çeken bir diğer tepsi modeli ise yine yapıldığı ham madde nedeniyle farklı olan cam tepsidir. Cam tepsi salon masalarınızı gümüşlüklerinizi, sehpalarınızın üstünü süsleyen bir çeşittir. Tüm bu tepsi modelleri hem süs amaçlı hem de sunum amaçlı kullanılabilir, bu tamamen size bağlı. Metal tepsi de bunlardan bir tanesi. Metal yüzeyiyle hem şık bir görünüme sahip hem de kolay temizlenen ve yıkanan bir tepsi olması nedeniyle tercih edilen bir model. Tüm bunların yanında mutfaklarımızın demirbaş malzemelerinden olan porselenden yapılan porselen tepsi de hem elde ve makinede yıkanabilen hem de görüntüsüyle dikkat çeken bir başka model.

Kullanışlı ve Uygun Fiyatlı Tepsi Modelleri

Birçok tepsi modeli kullanımından ziyade görünümü nedeniyle tercih edilmektedir. Gümüş tepsi bunlardan biridir. Gümüş tepsi modelleri kalitesiyle ve gümüşün kendine has güzelliğiyle evlerinizi süsler. Bunların yanında bir de görünümüyle değil kullanışlılığıyla öne çıkan tepsi modelleri vardır. Bunlar sadece misafir tepsisi değildir. Dekordan ziyade servis tepsisi işlevi görür. Özel misafirler için değil ev ahalisi için kullanılan bu tepsilerden biri ahşaptan yapılandır. Ahşap tepsi günlük kullanım için idealdir. Taşınması ve muhafazası kolay bir türdür. Kolay kolay kirlenmez, çabucak eskimez. Uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Dekoratif ahşap tepsi modeli ise bunlardan daha farklı bir özellik taşıyor. Ahşap tepsiler bir iki türle sınırlı değil. Farklı ağaçlardan yapılan bir yığın ahşap tepsi modeli bulunuyor. Bunlar, kaymadığı için de tercih ediliyor. Sunum esnasında elinizden kaymayan tepsilerin başında ise isminden de anlaşılabileceği üzere kaymaz tepsi geliyor. Kaymaz tepsi hem evlerde hem de kafe ve restoranlarda sunum için tercih ediliyor. Kaydırmaz tepsi ise hem elinizden kaymıyor hem de tepsi içerisinde sunduğunuz yiyecek ve içeceklerin kaymasını önlüyor. Bunların kare ve dikdörtgen tepsi modelleri bulunmakla birlikte yuvarlak tepsi daha çok kullanılıyor. Tüm bu modelleri teker teker satın almanız mümkün. Fakat dilerseniz tepsi takımı şeklinde de alabilirsiniz. Birbirinden şık tepsi modelleri Trendyol'da mevcut.

Zarafet Simgesi Tepsi Çeşitleri

Tepsi modelleri o kadar fazla ki çoğu zaman hangisini alacağınız konusunda mutlaka kafa karışıklığı yaşamışsınızdır. Hangi tepsi modelini almanız gerektiğine karar vermeden önce yapmanız gereken şey ihtiyacınızı doğru tespit etmektir. Mesela hafif ve kullanımı kolay bir model istiyorsanız plastik tepsi modellerine bakmanız gerekiyor. Bunlar hem uygun fiyatlı tepsiler hem de oldukça kullanışlı. Bir diğer hafif ve şık tepsi modeli ise melamin tepsi. Farklı desenleriyle göz kamaştıran melamin tepsiler de keseye uygun bir model. Aklınıza gelebilecek neredeyse tüm ham maddeler kullanılarak yapılan tepsiler vardır. Deri tepsi de bunlardan bir tanesidir. Eski zamanlardan beri deri, gerek sağlamlığıyla gerekse kolay bozulmayan yapısı nedeniyle birçok alanda tercih edilen bir madde olmuştur. Deri tepsilerin tercih edilme sebeplerinin başında da derinin bu özellikleri gelir. Artık yalnızca gerçek deriden değil suni deriden yapılan ürünler de kullanılıyor. Gerçek deriden yapılan tepsiler ile yapay olanı arasında fiyat farkı bulunuyor. Siz de dilediğinizi seçebilirsiniz. Zarafet dendiği zaman genelde aklınıza düz yapılı ürünlerden farklı olanlar gelir. Ferforje tepsiler, estetiğiyle göz kamaştırır ve sunum harikaları yaratmanıza katkıda bulunur. Tüm bu birbirinden estetik tepsi modellerini satın almak için Trendyol mobil uygulamasına ya da internet sitesine girmeniz yeterli olacak.

Gelenekselden Şaşmayanlar İçin Birbirinden Özel Tepsiler

Kentleşme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte artık nüfusun büyük çoğunluğu modern sitelerde ve apartman dairelerinde oturuyor. Bu nedenle modern evlerinizin içini de modern eşyalarla dekore edebilirsiniz. Bazıları ise koltuk takımlarından duvar kağıtlarına, ayna modellerinden masa örtüsüne kadar geleneksel eşyaları kullanmayı tercih ediyor. Siz de geleneksel olanı beğenenlerdenseniz siz uygun birçok tepsi çeşidi bulunuyor. Geleneksel arayanlar için parlaklığıyla öne çıkan, farklı bir sunum için tercih edilen modeller arasında yer alan krom tepsi en zarif çeşitlerinden biri. En sert metallerden biri olma özelliğiyle bilinen krom kolay kolay kırılmaz ve eğilip bükülmez. Bu nedenle krom tepsiler seneler boyu kullanılabilir. Ülkemizde birçok bölgede çıkarılan, kromdan daha da eski olan, hem oldukça uygun fiyata bulabileceğiniz hem de otantik görünümünden büyük zevk alacağınız bakır tepsi yine modern modellere kafa tutan başlıca tepsi çeşitleri arasında yer alıyor. Bakır tepsiler dekorasyon amacıyla kullanılabildiği gibi sunum için de gayet iyi bir örnek. Tepsiler ülkemizde sadece servis araçları değil aynı zamanda sofra aracı görevi de görebiliyor. Birçok yörede hâlâ yemekler bakır tepsiler içerisinde sofraya dahil oluyor. Bakır tepsiler gibi alüminyum tepsi de bu amaçla kullanılan çeşitler arasında yer alıyor. Hem bakır hem de cam, krom ve alüminyum tepsilerin yemek pişirme amaçlı kullanılanları da var. Fırın tepsisi için kullanılan bu modeller kek, poğaça ve börek yapımında da kullanılıyor. Baklava ve börek tepsilerinden bazıları davlumbaz fırınlar için yuvarlak bazıları ise normal fırınlar için dikdörtgen olarak tasarlanıyor. Satın alırken fırınınızın özelliklerini dikkate almanız gerekiyor.

Çay ve Kahve Bahane Muhabbet ve Sunum Şahane Olsun Diyenlere

Tepsi modelleri arasındaki temel ayrım yapıldıkları malzeme yönünden olsa da kullanım alanından dolayı tercih edilen tepsileri saymamak olmaz. Söz ve nişan gibi etkinlikler için kullanılan tepsilerin yanında yemek yemek hatta yemek pişirmek için kullanılan modeller de vardır. Sunum amaçlı tepsiler arasında sırf içecek sunumu yapılan tepsiler de var. Bunlar da kendi içerisinde ayrılıyor. Soğuk içecekler için ayrı tepsiler olduğu gibi alkol çeşitlerinin her birinin sunumu için de farklı çeşitler bulunuyor. Sıcak içecekler için de apayrı modellere rastlamak mümkün. Özellikle çay tepsisi en çok aranan ve satın alınan modellerden biri olma özelliğini taşıyor. Eve gelen misafiri şık çay tepsileri ile sunduğunuz çaylarınızı içirmeden göndermek istemezsiniz. Gerek akşam gezmesine gelen, gerek beş çayına gelen konuklarınız için birbirinden güzel çay tepsisi modelleri satın almak isteyebilirsiniz. Gümüş çay tepsisi bunlardan biridir. Fakat daha birçok farklı çay tepsisi çeşidi bulunuyor. Misafirlerinizin çay demlemenizi bekleyecek vakti olmayabilir. Siz de bu durumda onu hiç olmazsa bir kahve içmesi yönünde ikna edersiniz. Kahve tepsisi içerisinde yaptığınız sunumla misafirinize pratik ve nazik bir şekilde ikramda bulunmuş olursunuz.

Kahve de hiç olmadığı kadar hayatın içinde. Sadece Türk Kahvesi değil filtre kahve ve çözünebilir kahve çeşitleri de mutfaklarınızın raflarındaki yerini almış durumda. Kahve hazırlamak ve içmek için illa misafir gelmesini beklemek zorunda değilsiniz. Hane halkı için dilediğiniz kahve çeşidini hazırlayıp küçük kahve tepsisi içerisinde servis edebilirsiniz. İsteyenler için küçük kahve tepsileri de var. Hatta tek yaşıyorsanız ya da evdeki tek kahve seven kişi sizseniz tek kişilik kahve tepsisi ile kendinizi şımartabilirsiniz. Çay ve kahveden sonra, çay ve kahveyi en çok tükettiğiniz kahvaltı sofralarını da belirtmek gerek. Birçok insan yoğun iş hayatı nedeniyle sabah aceleyle kalkıp bir şeyler yemeden doğrudan evden çıksa da uzmanlar kahvaltı yapmanın, özellikle de güne protein ağırlıklı kahvaltılıklar yiyerek başlamanın oldukça mühim olduğunu belirtiyorlar. Kahvaltılarınızı daha şık bir sofrada yaparak güne güzel başlamak ve de erkenden okula giden çocuklarınız için bu öğünü daha cazip hale getirmek için kahvaltı tepsisi kullanabilirsiniz. Böylece hem güzel bir görünüm sağlayacak hem de kahvaltılıklarınızı dağıtmadan daha iyi muhafaza edebileceksiniz.

Rahatından Ödün Vermeyenler İçin Tepsi Modelleri

Herkesin bildiği gibi birbirinden şık, her biri diğerinden daha güzel, farklı farklı özellikleriyle öne çıkan yüzlerce tepsi çeşidi bulunuyor. Bunların neredeyse tamamı başkalarına sunum yapmak ya da diğer insanların gözüne hoş gelen bir dekor yaratmak amacıyla kullanılıyor. Kuşkusuz misafirler başınızın tacı. Onlara şık bir şekilde ikramda bulunmak onları olduğu kadar sizi de iyi hissettiriyor. Ancak artık kendiniz için de bir şeyler yapabilirsiniz. Eğer romantik bir eşiniz varsa bir sabah uyandığınızda daha yatağınızdan kalkmadan kahvaltınızı yanı başınızda bulabilirsiniz. Kendinizi böylece daha mutlu hissedebilirsiniz. Ancak eşiniz yoksa ya da yeterince romantik değilse de üzülmenize gerek yok. Zaman zaman kendinize vakit ayırıp, sunum tepsilerini kullanarak kendinizle de güzel vakitler geçirmeyi deneyebilirsiniz. Bir yandan telefon, tablet, bilgisayar ya da televizyon ekranına bakarken öte yandan yatağınızda kahvaltı yapmak ya da bir şeyler içmek için ihtiyacınız olan şey yatak tepsisi. Keyif tepsisi içerisinde bir şeyler atıştırırken günün tüm kötü enerjisini başınızdan savıp kalan saatleri daha enerjik ve dolu dolu geçirebilirsiniz. Sadece yatağınızda kendi başınıza iken değil eşiniz, ev arkadaşınız ya da yakın bir misafirinizle koltukta oturup arkanıza yaslanarak muhabbet edip bir şeyler yiyip içmek için aranıza bir yastıklı tepsi koymanız yeterli. Minderli tepsi de denen bu tepsi çeşidi sayesinde etrafa bir şeyler dökmemek için sürekli önünüzdeki sehpaya eğilerek yiyip içmenize de gerek kalmayacak.

Diğer Çeşitleri de Görmezden Gelmeyin

Tepsi çeşitleri arasında işleviyle hepsinden farklı olan bir model var. O da ayaklı tepsi. Uzun ayakları olma özelliği ile ayaklı tepsi yalnızca tepsi görevi görmüyor aynı zamanda sehpa olarak da kullanılıyor. Bu da sunumda büyük bir kolaylık sağlıyor. Misafiriniz için hazırladığınız yiyecek ve içecekleri doğrudan ayaklı tepsiye yerleştirebilir ve sunabilirsiniz. Sonradan tepsinin üzerini sehpaymış gibi şöyle bir hafifçe silmeniz yeterli olacak. Sonra sehpa gibi bir köşeye koyup üzerinde süs amaçlı bir şeyler sergileyebilirsiniz. Gördüğünüz tepsiler sadece mutfağınızın raflarının değil evinizin diğer köşelerinin de bir parçası. Yine başka bir köşede tutulan ve başka bir amaçla kullanılan tepsilerden biri banyo tepsisi. Banyoda kullanılan temizlik ve kozmetik ürünlerinin hepsini bu tepsilerin içerisine yerleştirebilirsiniz.

Trendyol'da yer alan birbirinden güzel ve farklı tepsi modellerini uygun fiyatlarla hemen satın alabilirsiniz.

Tepsi Nasıl Parlatılır?

Tepsi parlatma için birtakım yöntemler mevcuttur. Tepsiler farklı malzemelerden yapılmaktadır. Çay tepsileri yapımında kullanılan malzeme özelliğine göre farklı yöntemlerle parlatılabilir. Çelik çay tepsilerini parlatmak için birkaç yöntem vardır. Ilık sirkeli su ile yıkayıp hemen kurulamak iyi sonuç vermektedir. Bir de cam suyu oluşan lekelere sıkılarak silinmelidir. Tepsi parlatma işlemleri her malzemeye göre farklı olarak yapılmaktadır. Günlük hayatta evde ya da iş yerlerinde kullanılan çay tepsilerini temiz ve parlak olmasını temin etmek için uygulayabileceğimiz farklı yöntemler vardır. Parlatma işlemlerinden önce çay tepsilerini kullanırken özelliklerine uygun davranmak gerekir. Kirlenen tepsiler hemen yıkanıp kurulanmalıdır. Tepsilerde kullanırken oluşan lekeleri anında nemli bir bezle lekeli kısmı silerek kurulamak gerekir. Tepsiler kullanıldıktan sonra kurulanmalı ve sürekli kuru tutulmalıdır. Bu sayede çay tepsilerinin kullanım ömrünü de uzatmak mümkündür.

Tepsi Nasıl Temizlenir?

Ev ve iş yerlerinde sürekli kullanılmakta olan tepsilerin temizliği önemli püf noktalarına dikkat edildiğinde çok kolay olmaktadır. Tepsiler her kullanımdan sonra anında yıkayıp kurulanmazsa su lekesi ya da bardak lekesi kalabilir. Ilık suyla yıkanıp ardından güzelce kurulamak ve sürekli kuru kalmasını temin etmek gerekmektedir. Farklı malzemelerden yapılan çay tepsileri dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bakır tepsilerin üzerinde oluşan leke ve kirleri temizlemek sanılanın aksine çok kolaydır. Bilinen en yaygın yöntemlerden ilki ortadan ikiye bölünmüş limonu tuza batırarak tepsiyi ovalamaktır. Alüminyum tepsiler ise sirkeli su ile veya bulaşık deterjanı ile yıkandıktan sonra iz bırakmayan bir kurulama bezi ile kurulanmalıdır. Evlerde çeşitli amaçlar için kullanılan tepsiler kullanım önerilerine uyulduğunda çok uzun yıllar kullanılabilir. Tepsiler kullanılırken nemli ve ıslak bırakılırsa üzerlerinde birtakım lekeler oluşur. Buna meydan vermemek için ise tepsileri kuru tutmak gerekmektedir.

Tepsi Çeşitleri Nelerdir?

Günlük hayatta mutfakta en çok kullanılan malzemeler arasında başta tepsiler gelmektedir. Tepsi çeşitleri kullanım amacına göre isim almaktadır. Çay kahve gibi içecek ve çeşitli yiyecekleri ikram etmekte kullanılan tepsiler çay tepsisi olarak adlandırılır. Yapılan kek, börek türü hamur işlerini pişirmekte kullanılan tepsilerin ismi ise fırın tepsisi olarak bilinmektedir. Bazı kültürlerde tepsilerin önemli bir yeri vardır. Özellikle yüzük takma sırasında kullanılan tepsiler önemli bir yere sahiptir. Çeşitli kurdele ve objelerle süslenerek genç çifte takılacak yüzüklerin konulduğu tepsileri anı biriktirmekten hoşlananlar için önemli bir yere sahiptir. Kullanımı çok keyifli ve şık olan fakat kullanırken dikkatli olmayı gerektiren bir tepsi çeşidi ise cam tepsilerdir. Temizlemesi en kolay madde olan cam ayrıca sofralara ve servislere şıklık katmaktadır. Cam tepsiler de kullanıldıktan sonra hemen yıkanıp kurulanmalıdır. Çay tepsisi ve tüm tepsi çeşitlerini hemen Trendyol'dan sipariş edebilirsiniz.