İlgili Kategoriler
Renk
Materyal
Yükseklik
Boyut/Ebat
Fiyat
Parça Sayısı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

Vazo

" araması için 19968 sonuç listeleniyor

Şık Vazo Modelleri ve Fiyatları

Vazo, içine çiçek ya da farklı bitkiler koyulmak için kullanılan dekoratif bir kap türü olarak tanımlanabilir. Kapalı mekânların dekorasyonunu zenginleştirmesi vazoların en önemli fonksiyonların başında gelir. Çok farklı biçimlerde, renklerde ve boyutlarda üretilir. Benzer şekilde bu eşyaların imalatında birbirinden çok farklı özelliklere sahip materyaller kullanılabilir. Bu sayede ortaya çok geniş bir ürün çeşitliliği çıkar. Her oda tipine, her dekorasyon konseptine uygun bir vazo bulmak mümkündür. Siz de yaşam alanlarınızı bu tür dekoratif eşyalarla süsleyerek görsel anlamda daha canlı bir hâle getirebilir, çiçek ve bitkilerinizi hayatınızın vazgeçilmez bir parçası kılabilirsiniz.

Vazo Çeşitleri Nelerdir?

Vazo Çeşitleri Nelerdir?

Ev dekorasyon ürünleri kategorisinin en önemli parçalarından olan vazolar, çok farklı faktörlere bağlı olarak çeşitlere ayrılır. Birçok dekoratif obje gibi bu türdeki eşyalar da dönemsel olarak farklı şekillerde üretilmiştir ve bu durum günümüzde de hissedilmektedir. Buna bağlı olarak bu ürünlerin tasarımları vintage, klasik ya da modern olarak sınıflandırılabilir. Geçmişin esintilerini bugüne taşıyan vintage vazo modelleri, bu tür tasarımları sevenler için son derece idealdir. Antika vazo türleri ise doğrudan geçmişte kullanılan eşyaları kapsar. Dolayısıyla nostaljik havayı yaşanmışlıkla birleştirmeleri ile öne çıkarlar. Pek çok kişi de yaşam alanlarının daha çağdaş çizgilere sahip olmasını ister. Dekorasyon tercihleri bu yönde olanlar, modern vazo tasarımları arasından seçim yaparak yaşam alanlarının görsel bütünlüğünü daha da güçlü hâle getirebilir.

Bu tür ürünlerin sahip oldukların biçimlerin de sınıflandırma açısından işlevsel olduğu söylenebilir. Geometrik şekillerde dizayn edilmiş modeller, sundukları sade şıklık ile dikkat çeker. Silindir vazo, bu anlamda en tipik, en çok tercih edilen biçimlerden biridir. Özellikle silindir cam vazo, içine konulan çiçeğin güzelliğini ön plana çıkarmak isteyenler için en öncelikli seçimlerden biri konumundadır. Yuvarlak vazo olarak da bilinen, küre benzeri formdaki eşyalar da hem zeminde hem de masa veya sehpaların üzerinde son derece hoş bir görünüm yaratır. Alt kısmından yukarı doğru genişleyen, yuvarlak hatları ile öne çıkan küp vazo tasarımları da farklı desen ve renkleri ile oldukça dekoratif özellikler taşır. Adını benzetildiği hayvandan alan fil ayağı vazo, ev ya da iş yerlerinin genellikle köşe bölgelerinde, zemin üzerinde kullanılır; bu atıl alanlara önemli ölçüde hareketlilik katar. İtalyan vazo çeşitleri ise sulama kabını andıran sevimli tasarımları ile banko ya da veranda biri alanları çok daha sıcak bir atmosfere kavuşturur.

Dekoratif ürünlerin birbirlerinden en belirgin olarak ayrıldığı noktalardan biri de desenleridir. Bu, düz renkli ya da şeffaf vazo çeşitleri için bu geçerli olmasa da desenli modeller, içine konulan bitkiler kadar ön plana çıkabilir. Çini vazo, bu alanda akla gelen ilk örneklerdendir. Anadolu kültürünün önemli sanatlarından biri olan çini ile süslenmiş bu tür eşyalar, geleneksele daha yakın bir atmosfer yaratmak için son derece uygundur. Modern çizgilere sahip bir model arıyorsanız damalı vazo, sizin beklentilerinizi karşılayabilir. Bu renklerdeki karelerle bezeli olmaları nedeniyle siyah beyaz vazo kategorisine de dâhil edilebilen ürünler hem şık hem de çağdaş görünümleri ile öne çıkar. Eskitme vazo da deseni ve tasarımı ile son derece özgün bir yapıya sahiptir. Olduğundan daha eski bir görünüm sergileyen bu eşyalar, çiçeklerle bir araya geldiğinde hoş ve yaşanmışlıkla dolu bir özellik kazanır. Tercihiniz parlak renkli ya da ilk anda göze çarpan eşyalardan yana değilse, eskitilmiş görünümlü modellere mutlaka göz atmalısınız. Daha ışıltılı modellere ilgi duyuyorsanız aynalı vazo çeşitleri, sizin için ideal tercih olabilir.

Vazolar, genellikle altları düz olacak olarak şekilde tasarlanır. Bu yapıları, onların yüzeylere rahatça oturmalarını sağlar. Örneğin masa üstü vazo tipindeki ürünlerin bu özellikte olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu, her tasarımın böyle olması gerektiği anlamına gelmez. Ayaklı vazo modelleri, bu genel eğilimin dışındaki farklı yapıları ile öne çıkar. Bu modellerin, alt kısımları buna uygun değildir; ayakları sayesinde farklı tipteki yüzeylerde düzgün bir şekilde yerleştirilebilir. Sadece ana gövdeleri değil çeşitli yapıdaki ayaklarıyla da odaların dekorasyonuna katkı yapan bu tasarımlar, kendi içlerinde de iki farklı gruba ayrılabilir. Kimi modeller tek parçadan oluşur, ayakları ana gövdeye birleşiktir. Diğer grupta ise ayaklar ve vazo birbirlerinden ayrıdır. Çiçeğin içine koyulduğu kısım zemine yerleştirilmiş ayakların üzerine oturtulur. Siz de klasik modeller yerine daha genel eğilimden ayrılmış olan bu tasarımları tercih ederek farkınızı dekorasyonunuza yansıtabilirsiniz.

Farklı Vazo Materyalleri ve Özellikleri Nelerdir?

Farklı Vazo Materyalleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bu türdeki eşyaların üretiminde kullanılan materyal, hem genel yapıları hem de renkleri itibarı ile oldukça önemlidir. Doğru materyal tercihi, arzu ettiğiniz görünümü yakalamanız konusunda belirleyici olan faktörlerin başında gelir. Daha gösterişli ya da daha sade bir dekorasyon tercih ediyorsanız vazo seçiminizi de bu doğrultuda yapmanız gerekir.

Pastel renkler yerine daha mat, kahverengi tonlarının hâkim olduğu bir alanda metal vazo doğru bir tercih olmayabilir. Şayet bu şartlarda tercihinizi toprak vazo seçeneklerinden yana kullanırsanız ortaya daha bütünlüklü, daha hoş bir atmosfer çıkacaktır. Bu tür bir oda için çömlek vazo modellerini de değerlendirebilirsiniz. Geleneksel görünüm ve yapıları ile öne çıkan bu ürünler, otantik bir hava yakalanmak istenilen yaşam alanları için de son derece idealdir.

Metal kullanılarak imal edilmiş çeşitler de materyallerin özelliklerine göre farklılık gösterir. Zira metal deyince akla ilk olarak parlak gri tonlar gelse de bu maddelerin renkleri aslında son derece karakteristiktir. Bu anlamda gümüş vazo modelleri için metal algısını en net tamamlayan ürünler tanımlaması yapılabilir. Adını söz konusu metalden alan gümüşî bir obje ile bitkilerini değerlendirmek ve yaşam alanlarını zenginleştirmek isteyenler için bu tipteki ürünler önemli bir alternatif olarak dikkat çeker. Bakır, kızıl kahve tonlarında bir metaldir. Dolayısıyla bu materyal kullanılarak üretilmiş bakır vazo modelleri de bu renklere sahip olur. Bakırın bir diğer öne çıkan özelliği de kolay işlenebilir olmasıdır. Bu sayede bakır kullanılarak üretilmiş pek çok ürününün üzerine farklı işleme ve desenler uygulanabilir. Gold vazo kullanılmak isteyenler ise pirinçten yapılmış ürünleri tercih edebilirler. Pirinç, yapısı gereği sarıya yakın, altını çağrıştıran bir renktedir. Bu renklere sahip birçok dikkat çekici ve göz alıcı model aslında pirinç vazo kategorisine dâhildir.

Farklı ağaç tipleri, mobilyalar başta olmak üzere birçok eşyada kullanılır. Buna dekoratif ürünleri de katabiliriz. Hâl böyle iken birçok ahşap vazo modelerinin de satışa sunulması şaşırtıcı değildir. Ağaçların damarları yapısını görsel anlamda avantajına kullanan bu modeller, mobilya tercihi de bu materyalden yana olanların yaşam alanlarına önemli bir katkı sağlar. Sadece tek bir ağaç yerine, farklı renk ve dokudaki ağaçların kombinlenmesi ile tasarlanan modeller, kahverenginin tonlarını bir araya getirir. Böylece ortama şık bir zenginlik katar. Hasır vazo modellerinin de ahşap tonları ile kombinlenebileceği gibi farklı renklerle de çok hoş görüntüler ortaya çıkaracağını söyleyebiliriz. Birbirinden ayrı kalınlık ve yapıdaki hasır çeşitleri ile üretilmiş olan bu ürünler, özellikle beyaz, bej ve krem renklerinin hâkim olduğu odaların yıldız parçası olmaya adaydır. Bu ürünler ayrıca hafif yapılarıyla da öne çıkar. Yaşam alanlarının dekorasyonunu sık sık değiştirmeyi sevenler için bu modellerin hafiflikleri nedeniyle son derece yerinde bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Hafiflikten söz etmişken mermer vazo çeşitleri için de ayrı bir parantez açabilir. Görsel olarak son derece elegan ve şık bir yapıya sahip bir malzeme olan mermer, bu tür ürünler için de sık sık kullanılır. Mermerin doğasından gelen görünüm avantajının yanında oldukça ağır bir materyal olduğu bilinir. Oldukça oturaklı ve klas bir görünüme sahip olan mermerden yapılmış dekoratif ürünlerin yerlerini değiştirmek bu açıdan zor olabilir. Fakat bu tabii ki büyük vazo tipleri için geçerli bir durumdur.

Cam, bu kategorideki ürünlerde en çok kullanılan materyallerden biridir. Özellikle içine koyulan bitkinin her bir noktasını görünür kılan ve böylece hoş bir yapı ortaya çıkaran cam vazo modelleri pek çok alan için son derece uygundur. Buna bağlı olarak uzun, büyük cam vazo gibi birçok farklı tip ve modeli üretilmiştir. Sadece şeffaf değil, renkli cam vazo modellerini de piyasada bulmak mümkündür. Bu tip ürünlerle çiçeklerin canlı yapısı renkli camlarla birleştiğinde ortaya göz alıcı görüntüler çıkar. Cam, bilindiği üzere görece kolay kırılabilen bir malzemedir. Bu materyalden üretilmiş eşyaların, evcil hayvanların ve küçük çocukların bulunduğu evlerde kullanılması birtakım sorunlara neden olabilir. Benzer bir durum seramik vazo modelleri için de geçerlidir. Seramik, bu tür dekoratif eşyalarda adeta özdeşleşmiş bir malzemedir. Farklı renk ve biçimdeki seramikten üretilmiş vazolar, uzunca bir süredir tüm yaşam alanlarımızı süslemeye devam eder. Ama kolay kırılabilir olmaları bu tür ürünlerin de belirgin bez avantajlarından biridir. Aynısı çokça tercih edilen kristal, porselen vazo tipleri için de söylenebilir.

Kolay kolay kırılmayan bir model arıyorsanız plastikten yapılmış olanlara göz atabilirsiniz. Hayatımızın hemen hemen her alanında karşımıza çıklan plastik, dekoratif eşyaların üretiminde de sıklıkla kullanılır. Sağlamlıklarının yanında plastik vazo çeşitleri, çeşitli şekil ve renk alternatifleriyle de öne çıkar.

Vazolar, el işleri ile uğraşmayı seven ve eşyalarını kendi beğenilerine göre düzenlemeyi sevenlerin de gözdesi konumundadır. Şekillendirilmiş ama henüz boyanmamış modeller, alan kişinin beğenilerine göre renklendirilebilir. Polyester vazo modelleri buna verilebilecek en çok örneklerin başında gelir. Kolay boyanabilir bir malzeme olan polyesterden üretilmiş bu objeler, hem hobi hem de dekoratif amaçlarla kullanılmak için son derece uygundur.

Vazo Ölçüleri Nasıldır?

Vazo Ölçüleri Nasıldır?

Vazolar, çok farklı boyutlara sahip olacak şekilde üretilir. Bu geniş yelpaze, daha çok masa ya da sehpa gibi alanlarda kullanılan mini vazo çeşitlerinden içlerine bitki koyulmadan sergilenen dev vazo modellerine kadar uzanır. Burada belirtilmesi gereken, bu geniş aralığın içi ucunda yer alan çok küçük ve çok büyük modellerin, bu tür eşyaların asıl işlevi olan çiçek koymaya uygun olmayabilecekleridir. Bu tür modeller genellikle dekoratif vazo olarak anılır ve kendi başlarına da bir alanın havasını değiştirebilir.

Vazoların ölçüleri kullanıldıkları alanlara göre de farklılık gösterir. Salon için büyük vazolar daha yerinde bir seçim olabilir iken evlerin görece ufak alanları için daha küçük vazo çeşitleri tercih edilebilir. Ölçü birimleri üzerinden ifade etmek gerekirse 100 cm vazo, oldukça büyük bir modeldir. Daha geniş bir açından bakıldığınca bu ürünlerin salon vazoları arasına gireceğini söyleyebiliriz, fakta tabii ki oda boyutları da evden eve değişiklik gösterir. Bu boyutlardaki ürünler, masa gibi alanlar yerine zemine yerleştirilmek için daha uygundur. 70 cm vazo modelleri için orta boy tanımlaması yapılabilirken 40 cm, 50 cm, 60 cm vazo için standart boyutlar olarak işaret edilebilir. Bu ölçülerdeki modelleri evleriniz istediğiniz noktasında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Vazo ve Çiçek Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Vazo ve Çiçek Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Evinizde bulunmasını istediğiniz çiçek ile onu içine koyacağınız kap arasında bir uyum olması, daha hoş bir görüntü yaratabilmek için büyük önem taşır. Çiçeklerin boyu, belirleyici faktörlerin başında gelir. Çiçeğin en uzun dalının kabın uzunluğunun 1,5 katı olması uzmanlar tarafından ideal ölçü şekilde işaret edilir. Uzun vazo modellerinden birinini kullanmak istiyorsanız içindeki çiçeği de buna paralel olarak yüksek dallı bitkiler arasından seçmelisiniz.

Alt kısmı geniş, yukarı doğru daralan klasik yapıdaki kaplara genel itibarı ile her tür çiçek koyulabilir. Fakat cam ya da kristal gibi şeffaf yapıdaki bir ürün kullanacaksanız, çiçeklerin saplarının da düzenli bir görünüme sahip olmasına özen göstermeniz gerekir. Daha dar yapılı vazolar için ise gül, lale ve ayçiçeği gibi daha büyük çiçekli bitkiler yerleştirebilirsiniz.

Çiçeklerinizi koyacağınız kapları seçerken renk uyumunu da göz ardı etmemelisiniz. Piyasada hemen hemen tüm zevklere hitap eden renkli vazo modelleri bulunur. Beyaz, siyah, turuncu, sarı, kırmızı, gri, lacivert, yeşil, mavi, turkuaz, pembe vazo çeşitleri ile bitkilerin etkileyici renklerini, kendi beğeniniz doğrultusunda bir araya getirebilirsiniz. Yapay & kuru çiçek çeşitleri ile evlerinizi çok daha renkli bir ortamlara dönüştürebilirsiniz.

Farklı Materyallerdeki Vazolar Nasıl Temizlenir?

Farklı Materyallerdeki Vazolar Nasıl Temizlenir?

Metalden üretilmiş eşyaların bakımı ekstra özen gerektirir. Gümüş doğası gereği kararabilen, ilk günkü parlaklığını yitirebilen bir materyaldir. Evinizdeki gümüş eşyaları temizlemek ve parlatmak için karbonatla ovabilirsiniz. Bir miktar su ile karıştırdığınız karbonatı yumuşak bir bez yardımı ile gümüş eşyalarınıza uyguladığınızda parlaklıkları ciddi miktarda artar. Gümüş temizliği için tavsiye edilen bir diğer yol da sirke kullanmaktır. Silmek istediniz eşyanın büyüklüğüne göre bir miktar suya, birkaç kaşık sirke ekleyip kaynatarak etkili bir temizlik maddesi elde edebilirsiniz. Eşyalarınızı bu karışımına batırıp çıkarmanız parlaklıklarını kazanmaları için yeterlidir.

Pirinç ve bakır eşyalarınızı temizlemek için bu işlem için özel olarak üretilmiş temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz. Ama evdeki malzemelerle de etkili sonuçlar elde etmeniz mümkündür. Bulaşık deterjanı ve ılık su karışımı ile bu eşyalarınızı silerek temizleyebilirsiniz. Tuz ile limonun bir araya gelmesi sonucu oluşan karışım da yine pirinç ve bakır eşyaların parlatılması için kullanılabilir. Eşyalarınızı bu karışım ile sildikten sonra ılık su ile durulamayı unutmayın.

Cem ve plastik, metallere göre kolay temizlenebilen materyallerdir. Plastik eşyalar, kirlenme miktarına bağlı olarak ıslak ya da nemli bir bez ile silinerek dahi kolaylıkla temizlenebilir. Camdan üretilmiş eşyalar da bu materyal için geliştirilmiş camsil olarak bilinen temizlik ürünleri ile ilk günkü görünümüne kavuşturulabilir. Uzun cam vazo tipi ürünlerin, hele ki ağızları dar ise temizlenmesi zor olabilir. Bu işlem için uzun bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Öncesinde eşyanın içine su doldurup beklemeniz daha etkili sonuç almanıza yardımcı olur. Cam eşyaların temizliği için karbonat ve bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.

Modellerine Göre Vazo Fiyatları Ne Kadardır?

Modellerine Göre Vazo Fiyatları Ne Kadardır?

Vazo fiyatları, birtakım değişkenlere göre farklılık gösterir. Bunlardan ilki tasarım tipleridir. Bir tasarımcı imzası taşıyan şık vazo modelleri ile standart formdaki ürünlerin fiyatları birbirlerinden farklı olacaktır. Bu tür ürünler set hâlinde de satışa sunulabilir. Buna bağlı olarak bir vazo seti ile tekli bir ürünün farklı fiyatlara sahip olması anlaşılabilir bir durumdur. Ürünlerin boyutları da bu konudaki belirleyici faktörlerin başında gelir. İnce uzun vazo ile daha kısa boydaki bir modelin aynı fiyatta olmasını beklemek hata olur. Trendyol, hem fiyat hem hem model açısından herkese hitap vazoları bulabileceğiniz, dekorasyon alışverişiniz için en doğru adrestir.

Vazo Dayanıklı Mıdır?

Vazolar kullanıldıkları malzemelere bağlı olarak dayanıklılığı artan ürünlerdir. Evlerde, iş yerlerinde, okullarda, ofislerde daha doğrusu yaşam alanı olan her yerde sıklıkla kullanılan dekoratif ve şık bir ürün olan vazo, bulunduğu mekâna şıklık ve güzellik katar. Vazolar; cam, porselen, toprak, seramik, kil, beton ve plastik gibi malzemelerden üretilir. Vazoların bazıları fabrika üretimi iken bazıları da el emeği ile üretilmektedir. El emeği ile üretilen vazoların fiyatları, fabrika çıkışları vazolara göre daha fazladır. Vazoların kullanım süresi ve dayanıklılığı ise kullanılan malzemenin kalitesine göre değişiklik gösterir. Mesela cam vazolar daha narin ve kırılmaya elverişli iken, plastik ve seramikten üretilen vazolar daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. El emeği ile yapılan vazoların süslemesi ve desenleri de el işi olarak yapılır. Vazolar genellikle canlı ya da cansız çiçeklere ev sahipliği yaparken aynı zamanda da dekoratif olarak kullanılabilmektedir.

Vazo Su Sızdırır Mı?

Eğer satın aldığınız vazoda fabrika çıkışı ya da el emeğine bağlı olarak bir hasar varsa ve bu hasar da çatlak oluşumuna sebep olduysa sahip olduğunuz vazo su sızdırabilir. Ama eğer vazonuzda hiçbir şekilde üretim hatası yoksa su sızdırma işlemi asla ve asla gerçekleşmez. Hasarlı olan vazonuzu ise evdeki malzemeler ile tamir edebilirsiniz. Bu işlem için gerekli olan malzemeler ise vazonun neyden yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Ama temel olarak sahip olmanız gereken vazo tamir malzemeleri; zımpara, çok kuvvetli bir yapıştırıcı ve vazonun rengin uyumlu bir kalem ya da boya çeşitleridir. Bu malzemeler ile en fazla 1 saat gibi kısa bir süre zarfı içerisinde su sızdıran vazonuzu kolaylıkla tamir edebilir ve üstelik ilk günkü formuna da geri döndürebilirsiniz. Dekorasyon tasarımlarında önemli bir yere sahip olan bu ürünü dilediğiniz alanda kullanabilirsiniz.

Vazo Çeşitleri Nelerdir?

Yaşamsal alanların çeşitli yerlerinde dekor amaçlı kullanılan vazolar da kendi içerisinde belli çeşitlere ayrılır. Bu çeşitler, vazonun ana maddesine ya da sahip olduğu şekle göre isimlendirilir. Belirlenen bu vazo çeşitleri birbirinden farklı olarak sizlere sunulur. Belirlenen bu vazo çeşitleri, kullanım alanı ve dekoratif alanına göre çeşitlendirilmiştir. Bu dekoratif eşyaları birbirinden ayıran en önemli özellik ise; vazonun sahip olduğu desenlerdir. Vazo çeşitleri ise; cam vazo, seramik vazo, metal vazo, mermer vazo, seramik vazo, kil vazo, bambu vazo, dekoratif vazo, Çin vazosu, minimal dekoratif vazolar, el yapımı vazolar, dekoratif amaçlı kullanılan vazolar, sepet vazolar olarak belirlenmiştir. Bu sayılan vazo çeşitlerinin altları genelde düz bir şekilde oluşturulmuştur. Bunun sebebi ise vazonun zemine tam olarak oturması ve devrilmesinin de önüne geçilmesidir. Vazo modellerini Trendyol’dan inceleyerek hemen satın alabilirsiniz.