"

Vazo

" araması için 15906 sonuç listeleniyor

Vazo

Vazo

Çiçek ve vazo dekoratif yaşam alanlarını yenilemek ve konuklar üzerinde hoş bir izlenim bırakmak için mükemmel bir yoldur. Ancak, sunulan birçok stil arasından hem ihtiyaçlarınız için hem de alanın dekoratif özelliklerine uygun bir seçim yapmak zor olabilir. Temel vazo tipleri, çiçeklere göre vazo çeşitleri gibi temel bilgilerle favori çiçekleriniz için mükemmel vazoyu satın alabilirsiniz. Küçük ve büyük vazolarla çarpıcı bir manzara oluşturabilirsiniz. Büyük cam vazo tasarımlarından çağdaş şekillere kadar birçok stil ile eviniz için doğru vazo aksesuar seçeneğini bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Vazolarınızı çiçek sergilemek dışında, iç mekânlara karakter ve lüks bir görünüm kazandırmak için dekoratif objeler olarak da kullanabilir, dekoratif vazo seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Konuma Göre Masa Modelleri

Masa Üstü Vazoları

Profesyoneller için çiçekleri mükemmel vazo ile eşleştirmek bir sanattır. Vazo dekorasyon uygulamalarında, doğru vazoyu tercih ettiğiniz sürece, sadece birkaç çiçek dalıyla bile gerçek bir etki yaratabilirsiniz. Öncelikle vazoyu nerede kullanmak istediğinizi düşünerek işe başlayabilirsiniz. Hem görsellik hem de kullanım kolaylığı nedeniyle, vazo modelleri yerleştirileceği alana göre bazı özel tasarım detaylarına sahiptir. Ortalama bir evde kullanılan vazoların çoğu, bir buket veya masaya birkaç çiçek koymak için mükemmel boyuttadır. Modeller biraz farklılık gösterse de, tipik olarak fazla yer kaplamayan ve insanların birbirini görmesini engellemeyen küçük modellerdir. Masa üstü vazo modelleri, klasikten modern vazo tasarımlarına kadar farklı tarzlarda ve farklı malzemelerle üretilebilir. Genellikle yer vazolarından daha küçük ve daha dayanıksızdır. Vazonun kırılmasına ve tüm çiçeklerin ve suyun dökülmesine neden olabileceğinden bu modellerin masa dışı kullanımı önerilmez.

Yer Vazoları

Yer ya da zemin vazoları masa vazolarından çok daha büyüktür. Daha geniş ve daha ağır bir tabana sahip olması vazonun kolayca devrilmesini önler. Büyük bir eviniz veya çok geniş bir odanız varsa ve alanı vurgulamak istiyorsanız, bir yer vazosu satın almak ve muhteşem çiçeklerle doldurmak bunu yapmanın en iyi yolunu sunar. Yer vazoları da sayısız stile sahiptir. Vazo çok büyük ve dekorun önemli bir parçası olduğu için, evinizde istediğinizi seçerken çok dikkatli olmanız gerekebilir, çünkü evin geri kalanının stili veya dekoruyla uyuşmuyorsa vazonuz çok yersiz görünebilir. En iyi görünüm ve vazonun ağırlığını dengelemek için çok dolu olması gerekeceğinden, çok sayıda çiçeğe uyum sağlayacak kadar büyük bir açıklığa sahip bir vazo seçmeniz gerekir. Bu tür vazonun su ile doldurulduğu sürece devrilmesi zordur. Hem suyun hem de çiçeklerin ağır vazonun devrilmesini önler.

Duvar Vazoları

Duvar vazosu, özellikle geleneksel bir vazo kullanmak için zemin veya masa alanınız yoksa, evinizi taze çiçeklerle süslemek için şık ve işlevsel bir çözüm sunar. Genellikle duvara asılarak kullanılan bu modeller istenildiğin kolayca çıkarılabilir, yıkanabilir veya yeniden doldurulabilir. Böylece çiçeklerinizin bakımını yaparken yerlerin ya da duvarların ıslanmasından ya da kirlenmesinden endişe etmenize gerek kalmaz. Modern evlerde çok popülerler olan bu modeller alana çok fazla görsellik kazandırır. Vazodan çok çiçeklerin ana odak noktası olması için vazonun çok ağır veya yersiz görünmesini önleyen cam vazo modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Açık Hava Vazoları

Yeterince ağırlığa sahip olan tüm vazolar hem iç hem de dış mekân kullanımı için ideal bir seçimdir. İstediğiniz herhangi bir vazoyu teknik olarak açık havada da kullanabilmenize rağmen, rüzgâr gibi devrilmeye neden olabilecek ortam koşulları vazonuzun devrilerek zarar görmesine neden olabilir. Vazo çok ağır çiçeklerle dolu olduğunda hafif bir esintide bile kolayca düşebilir. Balkonda, terasta ya da bahçede kullanabileceğiniz bir vazo için alışveriş yapmak, ağırlığı göz önünde bulundurduğunuz sürece kolaydır. Bununla birlikte, vazo seçerken sadece vazoyu yerinde tutacak kadar ağır değil, aynı zamanda vazoya çok fazla destek sunacak kadar geniş bir taban yapısına sahip bir model seçtiğinizden emin olmalısınız. Örneğin, çok ince yeşil vazo modelleri, daha kolay düşme eğilimi gösterdiğinden dışarıda kullanım için ideal değildir. Bu nedenle herhangi bir kazayı önlemek için biraz daha kısa ve daha sağlam modelleri tercih edebilirsiniz.

Malzemeye Göre Vazo Modelleri

Cam Vazolar

Cam vazolar tüm vazo modelleri arasından en popüler olanıdır. Işığın hem vazodan hem de sudan geçmesine izin veren cam, daha minimal ve daha modern dekorasyona sahip bir evde vazonun çok ağır veya yersiz görünmesini önler. Cam vazoları çeşitli renklerden kolayca satın alabilmenize rağmen, birçok insan berrak görünümü tercih eder. Öte yandan, cam vazo seçiminde biraz daha dikkatli olmanız gerekebilir. Diğer malzemelerden yapılmış vazolara kıyasla çok daha hassas olan cam bir vazoyu devirirseniz kolayca kırılabilir. Cam ne kadar ince olursa, daha zarif ve daha hassas bir görünüme sahiptir olur. Bununla birlikte kalın camlı vazo çeşitlerine kıyasla çok dikkatli kullanım gerektirir.

Kristal Vazolar

Salon vazoları olarak sıkça kullanılan kristal vazolar, cam vazolarla aynı güzelliğine ve berraklığına sahiptir. Bununla birlikte özel kesim tekniği sayesinde ışığı daha özel yansıttığı için cama kıyasla daha lüks bir alternatiftir. Camı tercih eden ve çiçeklerin daha güzel görünmesini isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilir. Kesme kristal çok süslüdür ve bu malzemeden bir vazo, sadece sergilenen çiçeklerin görünümünü değil, aynı zamanda sergilendiği tüm alanı dekoratif olarak geliştirir. Cam gibi kristal vazolar da kırılmaya karşı hassastır. Öte yandan genellikle camdan daha ağır olduğu için devrilme olasılığı daha düşüktür. Kristal vazolar genellikle şeffaf olarak satışa sunulsa da renkli kristaller de mevcuttur. Vazodan çok çiçeklerinizin dikkat çekmesini sağlayacak, net ve parlak bir vazo materyali arıyorsanız renkli cam vazo en iyi seçim olabilir. Beyaz vazo, siyah vazo gibi tasarımlar ile ortamınıza en uygun rengi bulabilirsiniz.

Metal Vazolar

Gümüş vazo gibi metal vazolar işlevsel, dayanıklı ve dikkat çekici dekoratif objelerdir. Alana dikkat çekmek istediğinizde ve salon vazo modelleri arasından seçim yapmak istediğinizde metalin kendine has duruşundan faydalanabilirsiniz. Metal vazonun en önemli avantajı cam ve kristal gibi şeffaf vazo çeşitlerinden olmadığı için çiçeklerin saplarını gizlemeye yardımcı olmasıdır. Bu, insanların bir bukette çok tipik bir görümüm olan sapların karışık duruşundan rahatsız olmasını önler ve çok temiz bir görünüm yaratır. Metal vazolar; mat, fırçalı, fırçasız, cilalı ve gümüş renk vazo gibi çeşitli bitiş seçeneklerine sahiptir. Bu sayede odadaki dekorun geri kalanına uyacak bir vazoyu kolayca bulabilirsiniz. Vazo fiyatları açısından dekoratif özellikleri ile öne çıkan modern hatlara sahip metal vazolar, cam vazo çeşitlerine kıyasla daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olabilir. Bununla birlikte uzun yıllar boyunca kırılma ya da çatlama riski olmaksızın kullanabileceğiniz, uzun ömürlü bir vazo seçeneğidir.

Sentetik Vazolar

Sentetik vazolar plastikten, reçineye kadar yüzlerce alternatife sahiptir. En popüler vazo malzemelerinden biri olan sentetik polimer inanılmaz derecede güçlü ve su geçirmezdir. Bu özellikleri ile vazolar için ideal bir seçimdir. Polimer ya da plastik vazo tasarımlarını tercih ettiğinizde sızıntı konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Dayanıklı gövde yapısı sayesinde vazonun çatlaması ya da kırılması çok zordur. Vazonuzu sıklıkla devirme eğilimindeyseniz ya da küçük çocuklarınız varsa çiçek ve vazo güvenliği için polimerden üretilmiş vazo modellerini tercih edebilirsiniz. Polimer, malzemenin doğası gereği kolay kalıplanabilir bir malzemedir. Bu sayede geleneksel, modern, ‌rüstik ya da ‌vintage vazo modelleri gibi aklınıza gelebilecek tüm stillerde ve renklerde bir polimer vazo bulabilirsiniz.

Ahşap Vazolar

Vazonuzda ahşabın doğal görünümünü tercih ediyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılamak için çok sayıda dekoratif ahşap vazo seçeneği bulabilirsiniz. Vernikli ahşaptan, masif ahşaba kadar, ahşabın güzelliğini sergileyen birçok farklı ahşap stili mevcuttur. Ahşap vazo seçerken su geçirmez olduğundan ve sızdırmayacağından emin olmanız gerekir. Bazı vazo markaları, vazonun içini ekstra yalıtım sağlayan bir katman ile kaplayarak sızdırmazlık sağlar. Bazı modellerde vazonun içinde ince bir cam vazo daha bulunur. Vazonun içindeki ögeler vazoda çiçekler olduğunda kolayca görülemez.

Seramik, Porselen ve Çini Vazolar

Seramik vazo çeşitleri genellikle diğer tüm vazo türlerine kıyasla en ağır modellerdir. Bu sayede rüzgârlı bir ortamda kullanıldığında ya da yanlışlıkla çarptığınızda bile yerinde kalır. Masada veya yerde harika görünür, ancak ağırlığı nedeniyle çok büyük modeller için duvar kullanımı çok fazla tercih edilmez. Porselen çok yönlü bir malzeme olduğu için hem iç mekân hem de dış mekânda kullanılabilecek çeşitli tarzlarda vazolar satın alabilirsiniz. Porselen vazo satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör, vazonun sırlı ve sağlam bir yapıya sahip olmasıdır. Üzerinde çatlaklar ya da gözenekler bulunan bir porselende su sızıntısı riski yüksektir. Çini vazo modelleri geleneksel görünümleri ile hem iç hem de dış mekânlarda kullanılır. Mavi vazo alternatifi olarak, sıcak ve samimi bir atmosfer yaratmak için popüler bir seçimdir.

Tasarıma Göre Vazo Modelleri

Silindir Vazolar

60 cm vazo gibi silindir vazolar genellikle çok düz kenarlara sahiptir ve vazonun üstünde çok az veya hiç daralma yoktur. Genellikle vazoda herhangi bir daralma olmadığından, sergilemek istediğiniz çiçekleri destekleyecek bir büyük vazo seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Silindir vazolar, vazonun düz kenarlarıyla çekici bir şekilde kontrast oluşturması nedeniyle alışılmadık şekillere sahip olan, eğilen ve hareketli çiçekleri göstermek için harikadır. Sütun şeklindeki 80 cm vazo ya da 100 cm vazo; zambaklar, ‌gladioli ve ayçiçeği gibi uzun saplı çiçeklerin zarafetini vurgulamak için en iyi seçimdir. Silindire benzer şekilde ince bir boyun tasarımına sahip 50 cm vazo çeşitleri; sapları ve dalları güvenli bir şekilde destekler. Uzun cam vazo çeşitleri çiçeklerin bir tarafa yatmasını önler. Bu sayede vazoyu çok fazla doldurmaya gerek kalmaz. Pencere kenarlarında, yan masalarda veya raflarda gruplar halinde sergilemek için mükemmel olan ince boyunlu silindir cam vazo çeşitlerini, daha büyük ebatlarda, büyük boy vazo olarak tek başına da kullanabilirsiniz. Tek bir dalı tutmak için mükemmel olan ince ikonik stiller ve tüm buketler için uygun büyük vazo modelleri de dahil olmak üzere çeşitli renk ve yüzey seçeneklerine sahip modeller, en sevdiğiniz çiçekleri sergilemenin zarif bir yolunu sunar. Uzun vazo modelleri manolya, ‌zambak ve ortanca gibi çiçeklere çok yakışır.

Kare Vazolar

Kare ve dikdörtgen vazolar, geniş bir çiçek alanını modern bir görünümle birleştirir. Tam bir buket ile birlikte kullandığında, vazonun keskin kenarları, çiçeklerin hareketine ve hassas çizgilerine çok ilginç bir zıtlık oluşturur. Küp, bir demet çiçekle bile cömertçe doldurulabilen klasik ve çok yönlü bir şekildir. Bir odaya çağdaş bir unsur eklemek için mükemmel olan küp vazo çeşitleri, en sevdiğiniz çiçekleri sergilemek veya sadece dekoratif bir aksesuar olarak kullanmak için mükemmeldir. Çeşitli renk ve kaplama seçenekleri ile her iç stile uyacak küp vazo bulabilirsiniz. Kısa ama geniş yüzey alanı ile etkileyici bir görünüm yaratmak için daha kısa saplarla veya büyük başlı çiçeklerle eşleştirmek için idealdir. Alternatif olarak, kendi ‌teraryumunuzu oluşturmak için vazonuzu ‌sukulent çeşitleri ve çakıl ile doldurabilirsiniz. Aynı şekilde, dikdörtgen vazolar sergilediğiniz çiçeklere çok fazla görsel ilgi ekler. Kare vazolardan daha uzun olan bu modeller ve genellikle tam buketleri veya çok ağır çiçekleri sergilemek için daha geniş açıklıklara sahiptirler. Dikdörtgen vazolar modern iç mekânlarda harika görünür. Çiçeklerin yayılması için yeterince yer sağladığı için kare çiçek vazosu çeşitleri, nergis ya da lale gibi toplu çiçekleri düzenlemek istediğinizde de idealdir.

Küre Vazolar

Küre şeklindeki yuvarlak vazo, bir buket ile çok ilginç ve yumuşak bir görünüm oluşturur. ‌Floral ve romantik bir etki yaratmak istediğiniz alanlar için en iyi seçimdir. Sadece bir veya iki çiçek sergilemek için, çok küçük bir açıklığa sahip küresel bir pembe vazo seçebilirsiniz. Öte yandan, daha büyük bir demetle birlikte kullanmak için daha geniş bir ‌ağıza sahip bir model tercih etmelisiniz. Kürenin geniş iç kısmı gövdelerin yayılmasını sağlar ve çiçeklerin kendi ağırlığını desteklemesine izin verir. Bu sayede hem çiçeklerin sergilenmesini çok kolaylaştırabilirsiniz. Yuvarlak vazolar tüm çiçekler için uygun değildir. En iyi şekilde lale, ‌gerbera veya gül gibi sıkıca oluşturulmuş demetlerle iyi görünür. Sapları vazo yüksekliğine kadar keserek çiçek kubbesini andıran etkileyici bir görünüm elde edebilirsiniz. Kısa ve geniş gövdeli bir masa vazosu, şık vazo modelleri arasında yer alır. Merkezi bir parça olarak herhangi bir masaya zarif ve göz alıcı bir dokunuş yapar. Bir akşam yemeğinde, düğünde veya diğer özel günlerde unutulmaz bir merkez oluşturmak için vazonuzu en sevdiğiniz çiçekler ve dekoratif nesnelerle doldurabilirsiniz.

Trompet Vazolar

Trompet vazolar, trompete benzer şekilde taban kısmı daha dar ve üst kısma doğru genişleyen özel bir tasarıma sahiptir. Tasarımı ile uyumlu olarak hafif ve havadar çiçekleri sergilemek için en iyi seçimdir. Sabit duran çiçekler yerine eğilen çiçeklerle daha iyi uyum sağlar. Çiçeklerin vazonun yanına doğru düşmesine izin vermek, trompet etkisini daha da büyük vurgular ve görünüm vazonun mevcut vazo modelleri arasında en çekici seçeneklerden biri olmasını sağlar. Aynı kategorideki benzer bir tasarım olarak kum saati vazo inanılmaz derecede çok yönlü bir tasarımdır. Bu tür vazo özellikle gül, ortanca ve şakayık gibi büyük, yuvarlak başlı ve kısa saplı çiçeklere uygundur. Altta geniş, ortada dar ve üstte hafifçe alevlenen kıvrımlı 70 cm vazo stili, büyük çiçeklerinizin şeklini vurgular.

Minyatür Vazolar

Minyatür vazolar, ortalama bir vazodan çok daha küçültür. Tek bir tomurcuğu veya birkaç küçük çiçeği sergilemek için iyi bir seçimdir. Çok küçük olduğundan, devrilme riski nedeniyle büyük çiçeklerle kullanılmaz. Vazonun üstündeki delik genellikle oldukça küçüktür ve sadece en ince gövdeli çiçekler vazoya sığabilir. Minyatür ya da küçük vazo seçerken birkaç parçadan oluşan setleri tercih etmelisiniz, aksi takdirde görünüm biraz yorucu olabilir. Bir seferde birden minik vazo kullandığınızda, çok çarpıcı bir görünüm oluşturabilirsiniz. Birçok renk ve tasarımda mevcut olsa da vazonuz için nötr bir renk seçmek, çiçeklerin öne çıkmasına izin verir.

Vazo Setleri

Vazo satın alırken, her defasında evinizin diğer unsularıyla dekoratif olarak iyi uyum sağlayan vazolar bulmaya çalışmak yerine, bir vazo seti satın alabilirsiniz. Aynı simetri ve tasarımın uygulandığı vazo takımları geleneksel bir dekorasyon stilinde harika bir görünüm oluşturabilir. Aynı renk ailesinden olmakla birlikte farklı şekillere ya da farklı boyutlara sahip 3 lü vazo seti de bulabilirsiniz. Birbirini tamamlayan, ancak birebir aynı olmayan parçalardan oluşan ayaklı vazo setlerini seçmek, çok katı bir görüntü oluşmasını önler ve evinizin dekorunda bir süreklilik elde etmenizi sağlar. Hangi ögeleri eşleştirmek istediğinizi belirlemek için renk, tasarım ve şekil gibi detayları göz önünde bulundurabilirsiniz. Sevdiklerinize benzersiz ve özel bir hediye vermek istediğinizde, kişiselleştirilebilen 40 cm vazo seti iyi bir seçim olabilir. Bu vazolar ‌yıldönümü, düğün veya doğum günü gibi özel bir etkinliği kutlamak için zarif bir yol sunar. Yenilikçi tasarımları ile dikkat çeken modern modeller hem vazo şekilleri hem de boyut açısından geniş bir aralığa sahiptir. Yaratıcılığın öne çıktığı hasır vazo gibi özel tasarım vazo modelleri, sunduğu stil çeşitliliği ile modern hatları seven kişilerin, sevdikleri detayları bulmasını eğlenceli hale getirir.