placeholder
"

12 Volt Pil

" araması için 1264 sonuç listeleniyor

12 Volt Pil

12 volt pil

Yapısında bulunan kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren piller, ev ve işyerleri gibi yaşam alanlarında, en çok kullanılan ürünler arasında yer alır. Televizyon ve klima kumandalarının, hesap makinelerinin, çocuk oyuncaklarının, diş fırçalarının, saatlerin, fotoğraf makinelerin ve daha birçok elektrikli cihazın çalışması, piller aracılığıyla gerçekleşir. Kullanım alanı oldukça fazla olan piller, işlevlerini yitirdiklerinde, atık pil olarak adlandırılır. Kullanılamayacak hale gelen pillerin doğrudan çöpe atılması, doğaya büyük zararlar verir. Piller, içerisinde kimyasal yapılar bulunduran ürünlerdir. Bu kimyasalların, su ve toprak gibi hayati varlıklara karışması, hem insanlık hem de doğa için büyük bir tehdit oluşturur. Ayrıca piller, geri dönüştürülerek tekrar kullanılabilme özelliğine sahiptir. Enerji verimliliği için ömrü tükenen piller özel atık kutularında biriktirilerek yetkili birimlere teslim edilmelidir.

Elektrikli Cihazlarda Pil Kullanımı

Elektrik ve elektronik sektörünün ana elemanlarından biri pillerdir. Piller, kimyasal yapıları sayesinde enerji dönüşümü konusunda kullanışlı ürünlerdir. Elektronik aygıt kategorisinde yer alan piller, bünyelerindeki kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek elektrikli cihazların çalışmasına olanak sağlar. Pillerin artı ve eksi kutupları bu enerji akışı için gerekli alanları temsil eder. Pillerde bulunan artı (katot) ve eksi (anot) uçlar, elektronların geçişi için kullanılan yapılardır. Pil üzerinde bulunan eksi uç, elektronik cihazın çalışması için gerekli olan elektronların ana kaynağını temsil eder. Enerji, belli tepkimeler sonucu ortaya çıkan güç kaynağıdır. Bir pilin elektron oluşturması için kimyasal yapısında yer alan elektrolit iyonların bir uçtan diğer uca akış gerçekleştirmesi gerekir. Elektrolit iyonların bu şekilde akışı, pilin güç üretmesini sağlar. Gelişen teknoloji ile birlikte pillerin yapısı da büyük değişimlere uğramıştır. Günlük kullanımda tüketiciler daha uzun ömürlü ve güçlü pillere kavuşmuştur.

Gündelik hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alan piller, kullandığımız çoğu elektronik cihazda, geniş kullanım alanına sahiptir. Pil ile çalışan cihazlar, kablo ile prize bağlanma ihtiyacı duymaz. Bu nedenle, pille çalışan elektrikli aletler genellikle portatif ürünlerdir. Daha düşük enerji ile çalışma imkanı bulan elektronik cihazlarda, kullanım kolaylığı açısından enerji ihtiyacı için piller tercih edilir. Bu elektronik cihazlar, pil yuvası ismi verilen bölümlere sahiptir. Pil yuvası, adından da anlaşılacağı üzere cihazın çalışması için gerekli enerjiyi üreten pillerin doğru bir şekilde cihazda yer almasını sağlayan kutulardır. Pil yuvası, enerji akışı sırasında, pilin yapısında hata oluşmasını yüksek oranda önler. Elektronik cihazların genellikle, arka kısımlarında yer alan pil yuvalarının birçok çeşidi piyasada satışa sunulmuştur. Elektronik cihazın, kaç pil ile çalıştığı ve bu pillerin voltaj miktarları pil yuvasının farklı çeşitlerinin kullanılmasını zorunlu kılar. Tüketiciler tarafından en fazla tercih edilen pil yuvası seçenekleri arasında 12 volt pil yatağı yer alır. 12 volt pil yuvası, 12 volt akıma sahip pillerin rahat kullanımı için özel olarak dizayn edilmiştir. Bu yuva sayesinde, 12 volt pil akımı doğru ve güvenli şekilde yapılır. Bu elektrikli cihazın güvenliği açısından önemli bir unsurdur. Bunun dışında 18650 pil yuvası, ikili pil yuvası, üçlü pil yuvası, para pil yuvası, şeffaf pil yuvası gibi ürünler de kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Pil yuvasını seçerken kullanılan cihazın özellikleri konusunda bilgi sahibi olmak doğru ürün tercihi için önemli bir konudur.

Cihazın İhtiyaç Duyduğu Enerjiye Göre Pil Seçimi

Piller, voltaj miktarı, boyut ve cins farklılıklarından dolayı geniş ürün yelpazesine sahiptir. Halihazırda piyasada satışı bulunan birçok pil çeşidi kullanıcılara sunulmuştur.

Tüketiciler tarafından en çok bilinen ve kullanılan pil çeşitleri, lityum, iyon ve çinko karbon pillerdir. Birçok elektronik cihaz pil ile çalışır. Bunların başında, elektrikli cihaz kumandaları, saatler, çocuk oyuncakları, diş fırçaları, tıraş makineleri, pilli LED ışıklar, bilgisayar fareleri gibi günlük hayatta en çok kullanılan ürünler gelir. Cihazın türüne ve ihtiyaç duyduğu enerji miktarına göre pil seçimi yapabilirsiniz. Örneğin, kumandalar için 12 volt pil kullanımı oldukça yaygındır. 12 volt kumanda pili, televizyon veya klima kumandaları için kullanışlı piller arasında yer alır. 12 V pil, uzun süreli ve sorunsuz kullanım özelliği nedeniyle, kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Dünyaca ünlü markalara ait 12 volt pil fiyatları uygun seçeneklerle Trendyol’da yer alır.

Piller, tek kullanımlık ve şarj edilebilir olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Tüketim ve kullanım alanına göre, kendinize uygun seçeneklere, kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tek kullanımlık ve şarj edilebilir piller, kimyasal yapılarında yaşanan farklılık nedeniyle birbirlerinden ayrılır. İki çeşidin de kendine ait kullanım avantajları vardır. Tek kullanımlık pilleri, ömürleri tükeninceye kadar kullanabilirsiniz. Cihazınızda kullandığınız pil, kullanım sıklığına bağlı olarak, bir süre sonra enerji üretemez hale gelir. Böyle bir durumda yapılması gereken, ömrü tükenen pili, çevre sağlığı açısından, yalnızca pil atık kutularına göndermektir. Tek kullanımlık piller ile şarj edilebilir piller arasında, çalışma prensibi açısından büyük bir farklılık yoktur. Her iki pil çeşidinde de, eksi kutupta üretilen elektrolit iyonlar, artı kutba aktarılarak, enerji üretimi sağlanır. Tek kullanımlık pillerin kimyasal yapısı, elektrotların, tekrar kullanılmasına müsaade etmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Tek kullanımlık pillerde, elektrotlar, geri dönüştürülemez. Bu nedenle de şarj edilerek, elektrotların geri kazanılması mümkün değildir. Tek kullanımlık pillere örnek olarak, alkalin piller ve çinko-karbon piller verilebilir.

Sürekli Kullanılan Cihazlarda Şarjlı Pil Avantajı

Tek kullanımlık piller birçok kullanıcı tarafından, sıklıkla tercih edilir. Özellikle çok sık kullanılmayan cihazlarda, bu pillere rastlayabilirsiniz. Daha nadir kullanılan elektrikli cihazların pil tüketimi de az olmaktadır. Bu nedenle şarj etme ve yeni pil alma ihtiyacı oldukça azdır. Tek kullanımlık piller, şarjlı pillere oranla daha uygun fiyatlarla satılır. Şarjlı piller, adından da anlaşılacağı üzere, şarj edilebilir ve tekrar kullanılabilir pillerdir. Şarjlı pillerin kimyasal yapısı, tek kullanımlık pillerden farklıdır. Şarjlı pillerde, elektrik üretimi şu şekilde olur; elektrik üretimi için gerekli olan kimyasal tepkime, ters akım kullanılarak, ilk kullanımdaki haline dönüştürülür. Şarjlı piller bu sayede, tekrar elektrik üretebilecek duruma gelir. Bunun nedeni kimyasal tepkimelerin organize ediliş şeklidir. Şarj edilir pilleri, günlük hayatta, daha sık kullandığınız cihazlarda tercih edebilirsiniz. Tekrar tekrar kullanma imkanı sağlayan bu piller, pil şarj makinesi ile doldurulur. Portatif bir araç olan pil şarj makinesi, pili yerleştirmenizi sağlayan pil yuvalarına sahiptir. Şarj dolumu yapılan piller, tekrar kullanılabilir hale gelir.

Günlük yaşamda daha fazla kullanılan elektronik cihazlarda, şarjlı pil kullanımı daha yaygındır. Bunun en önemli sebebi, elektrik ihtiyacı duyan cihazların pil tüketimini hızlı bir şekilde gerçekleştirmesidir. Örneğin, fotoğraf makinelerinde kullanılan bataryalar, şarj edilebilir özellikleri ile ön plana çıkar. Kullanıcı, bataryası zayıflayan ve makinenin çalışma potansiyelini düşüren bataryayı şarj etme ihtiyacı duyar. Şarj dolumu tamamlandığında, fotoğraf makinesi tekrar kullanılabilir hale gelir. Şarj edilebilir pil örnekleri arasında lityum, iyon ve lityum polimer bataryalar yer alır. Ayrıca günlük hayatta en sık kullandığımız cihazlarda yer alan kurşun asit aküler ve nikel metal hidrit yapılı piller ve nikel kadmiyum yapısındaki kalem piller, bilinen ve en çok kullanılan şarjlı piller arasında yer alır. Günlük hayatta en çok kullandığımız elektronik cihazlar arasında, elektrikli cihazların kumandaları bulunur. Klima, televizyon ve bazı lamba sistemleri, kumandalar aracılığıyla yönetilir. Bu cihazlar için 12 volt şarjlı pil, tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edilir. 12 volt şarj edilebilir pil, şarj cihazı ile doldurulduktan sonra yeniden enerji üretebilir. Elektrikli cihazları çalıştırmak ve yönetmek için kullanılan kumandalarda, rahatlıkla ve güvenle kullanabileceğiniz 12 volt şarj edilebilir pil ürünlerine Trendyol’dan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Pil Yuvası Seçiminde Pil Boyutunun Önemi

Şarjlı piller, günlük hayatta neredeyse her alanda karşınıza çıkabilir. Kolay ve sürekli bir kullanım sağlayan şarjlı piller, kimyasal yapıları sayesinde, elektrik akımını yeniden kullanılabilir hale getirir. Elektrik akımının yeniden sağlanması, pilin yeniden kullanımına olanak tanır. Örneğin, arabaların çalışması için aküler hayati öneme sahiptir. Otomobiller, elektronik cihazlardır ve bir elektrik akımı olmadan çalışmaları mümkün değildir. Akü, bir aracın olmazsa olmazsa ekipmanlarından biridir. Hatta akü olmazsa aracınızın çalışması mümkün değildir. Oto aküleri, kurşun-asit kimyasal yapısına sahip ürünlerdir ve şarj edilebilir özelliğe sahiptir. Araçlar, bu şarj sistemini, her çalıştırıldığında, otomatik olarak sağlar. Bunun dışında, cep telefonları, şarj edilebilir pillere sahip bir diğer cihazdır. Ayrıca, taşınabilir bilgisayarlarda da lityum piller kullanılır.

Şarj edilebilir ve tek kullanımlık olmaz üzere iki sınıfa ayrılan piller, farklı kimyasal yapılarından dolayı, farklı türlere sahiptir. Piller, içlerindeki kimyasal yapıyı kullanarak enerji üretirler. Bu enerji günlük yaşamda kullandığımız birçok cihazın çalışması için gerekli olan ön koşuldur. Örneğin, elektrikli cihazların kumandası çoğunlukla, pil aracılığıyla çalışır. Bu cihazlar, çalışmak için yüksek enerjilere ihtiyaç duymaz. Çalışması için gerekli enerjiyi, pillerden sağlayan bu cihazlar, çalışma prensiplerine göre farklı türdeki piller ile kullanılabilir duruma gelir. Elektronik cihazın, pil yuvası ve çalışma şekli, pil boyutu seçiminde en önemli faktördür. Bunlar dışında, AA ve AAA boyutlarına sahip nikel bazlı piller de şarj edilebilir özellikleri ile ön plana çıkar.

Uzun Ömürlü Kullanım İçin Lityum İyon Pil

Piller, şarj edilebilir ve tek kullanımlık olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Bunun dışında, kimyasal yapılarındaki farklılıklar nedeniyle, birçok pil türü vardır. Lityum iyon piller buna örnek olarak verilebilir. Şarj edilebilir pil kategorisinde yer alan lityum iyon piller, kimyasal yapıları sayesinde, yüksek bir enerji verimliliği sağlar. Kullanım açısından birçok avantaj sağlayan bu özelliği dışında, uzun ömürlü pillerdir. Kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen lityum iyon piller voltaj farklılıklarına sahiptir. Elektronik cihazın, ihtiyaç duyduğu enerjiye uygun miktar voltaj sağlayan piller, tercih sebebidir. Özellikle, günlük hayatta en çok kullanılan cihazlar arasında yer alan cep telefonu ve taşınabilir bilgisayarlarda, lityum iyon piller kullanılır. Oldukça hafif bir yapıya sahip olan lityum iyon piller piyasada, 12 volt iyon pil, 12 volt lityum iyon pil gibi seçenekler ile yer almaktadır. Lityum iyon piller, şarj edilebilme özellikleri ile ön plana çıkar. Pil kullanımını daha doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için, pilin tamamen tükendikten sonra şarj edilmesi önerilir.

Lityum iyon pillerde böyle bir durum söz konusu değildir. Bu pilleri şarj etmek için tamamen bitmesini beklemenize gerek yoktur. Özellikle taşınabilir cihazlarda, sıklıkla tercih edilen piller, elektronik cihazlarını ömrünü uzatması ile biliniyor. Hafif piller olarak bilinen lityum iyon piller, yüksek enerji sağlamaları ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle, tercih sebebidir. Daha sağlıklı bir kullanım için, güneş ışığı ve yüksek ısıdan korunması tavsiye edilir. Tek kullanımlık piller, ömürlerinin tamamlanmasının ardından tekrar kullanılamayan pillerdir. Piller, kimyasal yapıları sayesinde, iyon elektronlarını, kullanılabilir enerjiye dönüştürebilen cihazlardır. Günlük hayatta birçok elektrikli cihaz, pil enerjisi ile çalışır. Çinko-karbon ve alkalin, piller, kullanıcılar tarafından tercih edilir. Alkalin pillerin bazıları, şarj edilebilir özelliğe sahiptir. Çinko-karbon piller, oldukça uzun ömürlüdür. Bu nedenle, özellikle yaşam alanlarında kullanılan pille çalışan elektronik cihazlarda sıklıkla tercih edilir. Çinko-karbon pillerin kimyasal yapıları yüksek miktarda elektrik üretimine uygun değildir. Bu nedenle, çalışması için yüksek volt elektriğe ihtiyaç duymayan cihazlarda kullanıma daha uygundur. Bu piller, uzun ömürlü piller olarak bilinir. Genellikle saat ve kumandalarda, çinko-karbon piller kullanılır.

Boyutlarına Göre Farklı Pil Seçenekleri

Gelişen teknoloji, pil çeşitlerinin de artmasını sağlamıştır. Günümüzde, farklı özelliklere sahip birçok pil çeşidi, piyasada satışa sunulmaktadır. Elektrikli cihazların çalışması için kullanılan piller, kullanım alanına göre farklı boyutlara sahiptir. Elektronik cihazlarda, kalem pil kullanımı oldukça yaygındır. Günlük olarak kullanılan cihazlarda, 12 volt kalem pil kullanımı oldukça yaygındır. Buna örnek olarak, kumandalar verilebilir. Yaşam alanlarında, pil kullanımının en sık karşılaşıldığı cihazlarda 12 volt kalem pil uzun ömürlü ve sıkıntısız bir kullanım sağlar. 12 volt pil çeşitleri oldukça fazladır. Sağladığı elektrik miktarının, cihazlarda sorunsuz kullanımı, 12 volt pil çeşitleri üretiminin artmasını sağlamıştır. Bu piller, 12 V 1500 mah pil, 12 volt 23 amper pil ve 12 volt 27 amper pil seçenekleri ile piyasada satışa sunulmuştur. Bazı elektrikli cihazlar, kare piller ile çalışır. Kare piller, şekilleri nedeniyle bu şekilde isimlendirilir. Kalem pillerden farklı olarak daha geniş bir tasarıma sahiptir. Çalışma prensibi olarak, kalem pillerden farklı değildir fakat bazı cihazların pil yuvası, kare pillere uyumlu olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle kare piller, kullanıcılar tarafından, sıklıkla tercih edilen pil çeşitleri arasında yer alır. Trendyol’un avantajlarla dolu dünyasında, 12 volt kare pil seçeneklerine göz atabilir, cihazınız ile uyumlu ürünleri satın alabilirsiniz.

Güneş pili, çevre dostu ve ekolojik dengeye katkı sağlayan bir pil çeşididir. Güneşten aldığı ışık sayesinde elektrik üreten bu piller, özellikle dış alanlarda kullanılan ışık sistemlerinde kullanılır. Dış mekanlarda kullanılan bu piller, gündüz, güneş ışığını üzerine çekerek, sürekli bir kullanım sağlar. Özellikle bahçe ışıklarında güneş pili ile sıklıkla karşılaşılır. Gün ışığını üzerine toplayan güneş pilleri, akşamları depoladığı bu enerjiyi, elektrik olarak kullanır ve ışıklandırma sisteminin çalışmasını sağlar. Oldukça verimli bir elektrik üretme yöntemi olan güneş pilleri, 12 volt seçeneği ile piyasada satışa sunulmuştur. 12 volt güneş pili fiyatları da avantajlı seçeneklerle Trendyol’da yer alır.

Elektrikli cihazların birçoğunda kullanılan pil çeşitlerine ulaşmak için Trendyol’un avantajlarla dolu alışveriş dünyasına göz atabilirsiniz. Birçok pil çeşidinin yer aldığı Trendyol’da, kaçırılmayacak fırsatlar ve indirimlerden faydalanabilir, elektrikli cihazlarınıza uygun pil modellerine sahip olabilirsiniz. Hem bütçenize uygun fiyat seçenekleri hem de birçok markaya ait pil çeşitleri sizi bekliyor. Özellikle dönemsel indirimler ve fırsatlar sunan Trendyol’da, uygun fiyatlı pil çeşitleri bulabilirsiniz. En avantajlı fiyatlara sahip pil seçenekleri, güven veren markalar tarafından Trendyol aracılığıyla sizlere ulaşıyor. İhtiyacınıza ve cihazınıza en uygun pil ürününü hemen sipariş vererek, yalnızca size özel indirimlerden, güvenli ödeme ve hızlı teslimat seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyin, benzersiz bir alışveriş deneyimi yaşama fırsatını yakalayın!