Agar Agar Tozu

Kolay Kullanımı ile Agar Agar Tozu

Deniz yosunlarının özel metotlar sayesinde ayrıştırılması ile elde edilen ve jelatin kıvamında bir madde olan agar agar tozu, bilhassa pastacılık olmak üzere gıda sektöründe oldukça kullanılan bir üründür. Özel bir koku ya da tada sahip olmayan ürünün imalatında kullanılan deniz yosunları, farklı bölgelerdeki denizlerin derinliklerinden çıkarılarak elde edilebilmektedir. Gıda sektörünün dışında ilaç ve kozmetik gibi farklı sektörlerde de kullanılan agar agar jelatin yerine kullanılabilen kıvam arttırıcı yapısı ile bilhassa hayvansal jelatin kullanmak istemeyen vegan ve vejetaryenler için oldukça tercih edilen bir alternatiftir. Gıdaların kıvamındaki yoğunluğu arttırmasının yanı sıra dayanıklılıklarını güçlendirerek daha uzun ömürlü olmalarını da sağlayan agar agar tozu, gıda sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Dondurma, süt, yoğurt, kurabiye, pasta, lokum, krem peynir ve buna benzer pek çok sektörel gıda ürününde kullanılan stabilize edici maddelerden biri de agar agar jelatindir. Şeker yüzdesini azaltmak amacı ile bal ve reçel gibi ürünlerin üretiminde de kullanılabilmektedir. Bunlara ek olarak, pastacılar tarafından unlu mamullerde şeffaf bir görüntü ve uzun raf ömrü elde etmek için de kullanılan agar agar bitkisel jelatin ürünleri, görünüm itibariyle sağladığı katkının yanı sıra koruyucu bir görev de üstlenmektedir. Farklı gıda ürünlerinde kıvam ve yapı geliştiriciliğin yanı sıra çeşitli alternatif görevler üstlenebilen agar agar tozu; jel kuvveti, erime derecesi, rengi, çözünürlüğü ve buna benzer özellikleri ile aynı işler için kullanılan diğer ürünlerin önüne geçebilmektedir. Vücut ısısı seviyelerinde kolayca eriyebilen diğer katkı maddelerine kıyasla, elli santigrat derecelere kadar katı kalabilen agar agar tozu, özel bir soğutmaya gerek duymaz. Eklediğiniz gıdaya herhangi bir lezzet ya da koku ilave etmeyen ürün, diğer jelatin ürünlerinden çok daha güçlü bir jeloz olmasının yanı sıra daha iyi bir kıvam yakalanmasına da yardımcı olur. İçeriğinde yağ ve protein ihtiva etmeyen agar agar tozu, yemeklere katkı maddesi olarak eklendiğinde sadece üç kaloriye varacak kadar düşük bir besin değerine sahiptir. Aynı zamanda yüksek seviyede lifli yapısı sebebi ile diyetlere yardımcı olacak bir biçimde kullanımı da mevcuttur. Daha çok sektörel gıda alanında tercih edilse de ev kullanımı için de uygun, hazırlanması ve saklanması kolay bir üründür. Sayfamızda bulunan agar agar tozu ürünlerini inceleyerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgileri görüntüleyebilmek için ürün başlığı sekmesini kullanabilir, aynı sekmede diğer kullanıcıların yorum ve değerlendirmelerini okuyarak sorularınıza interaktif bir biçimde cevaplar bulabilirsiniz. Gerek butik pastacınızda gerek ev yemeklerinizde kullanmak üzere agar agar tozu ürünlerine son derece indirimli agar agar tozu fiyatı ile sahip olabilirsiniz.

Agar Agar Tozu Nedir?

Çin çimi, kanten ya da sadece agar gibi farklı biçimlerde de isimlendirilen agar agar tozu, kırmızı deniz yosunlarından yani alglerden ayrıştırma yolu ile elde edilen jelatine benzer bir polisakkarittir. Beyaz ve sarı tonlarının hakim olduğu jelatine benzer ürün, toz şeklinde bir kıvam arttırıcıdır. Puding, dondurma, çorba, çeşitli soslar, krem peynir, pasta, lokum ve buna benzer pek çok gıda ürününde kullanılabilen ürün, gıda sektörü dışında ilaç ve kozmetik gibi alanlarda da kullanım imkanına sahiptir. Tamamen bitkisel bir hammaddeye sahip olan agar agar tozu, hayvansal materyaller kullanılarak elde edilen diğer jelatin türleri için iyi bir vegan ya da vejetaryen alternatifidir. Ancak agar agar kullanımı itibarı ile vegan bir ürün olmaktan çok daha fazlasını vaad etmektedir. Vücut ısısı seviyelerinde kolaylıkla eriyebilen diğer jelatin ürünlerinin aksine, 50 santigrat derecelere kadar katı kalabilen agar agar tozu, özel bir soğutmaya ihtiyaç duymadığı için ev kullanımı için gayet uygun, sektörel gıda alanında da masrafsız ve pratik bir üründür. Az miktarda karbonhidrat barındıran agar agar içeriği, yağ ile protein ihtiva etmez ve yüzde seksen oranında fiber bir yapıya sahiptir. Bu yapısı itibarı ile iki yemek kaşığı miktarınca kullanımı yalnızca üç kalorilik bir besin değerine denk gelmektedir. Buna ek olarak yüksek seviyede lifli yapısı sayesinde doyma hissini temin edebilmek ya da bağırsak faaliyetlerini düzenlemek amacı ile de diyetlere yardımcı olarak kullanılabilmektedir. Sayfamızda bulunan agar agar tozu ürünleri arasında gezinerek tanıyabilir, incelemek istediğiniz ürün hakkında daha detaylı bilgilere ürün başlığı altından erişebilirsiniz. Diğer kullanıcıların yaptığı değerlendirmelere ve yorumlara göz gezdirerek ürünler hakkında daha spesifik bilgiler elde edebilir, kullanım deneyimine dair fikir sahibi olabilirsiniz. Sektörel kullanım için büyük ve yüksek miktarda agar agar tozu içeren paketlere yönelebilir, ev kullanımı için ise kabartma tozu paketlerine benzer bir biçimde paketlenmiş daha küçük paketlerdeki ürünleri tercih edebilirsiniz. Agar agar tozu ürünleri ile pasta ya da tatlılarınızın kalorisini daha fazla arttırmadan oldukça iyi bir kıvam yakalamasını sağlayabilirsiniz. Son derece indirimli agar agar tozu fiyatı ile yapacağınız oldukça avantajlı bir alışveriş sonucunda, agar agar tozu ürünlerine bütçenize oldukça uygun bir maliyete sahip olabilirsiniz.

Agar Agar Tozu Neden Yapılır?

Gıda yapımının; şekerleme, fırıncılık, et ve süt ürünleri gibi neredeyse her alanında kullanılabilen agar agar tozu, ekstrakte edilmiş kırmızı deniz yosunlarından elde edilen bir polisakkarittir. Farklı ülkelerden toplanan gelidium ve gracilaria gibi yosun cinslerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı ürün agaroz ve agaropektin gibi polisakkaritlerini de ihtiva eden bir polimerdir. Gelidium ve gracilaria isimli yosun türleri daha yoğun su hareketlerine sahip olan denizlerde yetişir. Yabancı maddelerden arındırılan deniz yosunu gerekli süre boyunca suda kaynatılarak çözünür. Geriye kalan kalıntılarından da arındırılan bu malzeme küçük parçalara ayrılarak üzerindeki tuz birikintileri temizlenir. Daha sonra hem donma hem çözme işlemleri uygulanarak ya da basınç yolu ile preslenerek öğütülecek hale getirilen agar agar tozu, öğütme işleminden sonra kullanılacak hale gelir. İnce bir toz tabakası halinde paketlenen ürün, yapısı itibari ile diğer jelatin türlerinden oldukça farklıdır. En bariz farklılığı, diğer pek çok jelatin çeşidinin aksine hayvansal malzemelerden değil, deniz yosunundan yani bitkisel ürünlerden elde ediliyor olmasıdır. Bu sebeple birçok avantajının yanı sıra vegan ve vejetaryen bir jelatin alternatifidir. Buna ek olarak yapısal özellikleri ile sayesinde, kullanım pratikliği ile de öne çıkan bir katkı maddesi olan agar agar tozu, oda ısısında erimeyen bir ürün olduğu için soğutmak ya da saklamak için ek bir maliyete ve ortama gerek yoktur. Bunun dışında diğer jelatin ürünlerine göre daha kullanılarak da yaptığınız yemeğe kıvam verebilmenizi sağlar. Aynı zamanda verdiği kıvam daha homojen ve yapı geliştirici bir niteliğe sahiptir. Agar agar tozu kullanarak unlu mamullerinizi dilerseniz bir marka haline gelecek lezzete ve görüntüye ulaştırabilir dilerseniz de evinizde yapacağınız yemeklerde yeni bir yöntem olarak agar agar kullanımı konusunda deneyim kazanabilirsiniz. Agar agar tozu bir çeşit değil, pek çok çeşit deniz yosunundan elde edilen malzemeyle üretilir. Ayrıca hayvansal jelatin malzemeleri kullanmayı tercih etmeyen vegan ya da vejetaryen bireyler için son derece pratik bir bitkisel çözüm sunar. Endüstriyel üretim için yüksek miktarlarda bulunabilen agar agar tozu, ev kullanımı için ise daha çok kabartma tozlarına benzer bir biçimde küçük paketler içerisinde satılmaktadır. Bilhassa ülkemiz gibi helal gıda hususunda son derece hassas olan bölgelerde pasta ya da hamur ürünlerinin yapımında sıklıkla tercih edilen agar agar tozu, işlevsel kullanımının yanı sıra pek çok faydalı özelliği de içerisinde barındıran bir üründür.

Agar Agar Tozu Ne İşe Yarar?

Bayatlamayı geciktirmek, maliyeti azaltmak, görünümü daha kolay kontrol edilebilir bir hale getirmek gibi gıda sektörünün önem verilen pek çok alanında kullanılan katkı maddeleri, bilhassa tatlı ve unlu mamullerde birçok usta aşçı tarafından tercih edilmektedir. Yemeği daha kıvamlı bir hale getirmenin yanı sıra karışımı stabilize etmek ya da kabartmak gibi işlere de yarayan katkı maddeleri, birçok gıda ürününün daha iştah açıcı bir görüntüye sahip olmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Jelatin ismi ile anılan katkı maddesi çeşitleri ise yiyeceklerin kıvamına katkı sağlamaya ek olarak bir stabilizatör rolünü de ifa etmektedir. Karışımın yeterince köpürmesi, kıvamının daha yoğun olması, yüzeyinin krem benzeri bir düzlükte olabilmesi ev tüm bu özelliklerin uzun süre korunabilmesi gibi yemek yapmayı sevenlerin aşina olduğu pek çok problem, jelatin katkı maddeleri sayesinde aşılabilmektedir. Agar agar tozu, gıda sektörü dışındaki ilaç ya da kozmetik gibi kullanım alanlarını saymazsak, jelatin katkı maddelerinin yapabileceği tüm bu işleri daha verimli ve daha az malzeme ile yapılabilir hale getiren bir üründür. Agar agar tozu, içeriği ile jelatin türü katkı maddelerinden tamamen ayrılmaktadır. Jelatin türü katkı maddelerinin pek çoğu, çeşitli hayvan ürünleri kullanılarak imal edilirken, agar agar toz jelatin ürünleri deniz yosunlarından yani bitkisel bir hammaddeden elde edilmektedir. Dolayısıyla jelatin türü katkı maddelerine gereksinim duyulabilecek anlarda iyi bir vejetaryen alternatif olan agar agar tozu faydaları açısından bunun dışında da pek çok avantaja sahiptir. Oda sıcaklığında erimeyen yapısı ile ekstra bir korunma ya da soğutma işlemine ihtiyaç duymayan agar agar tozu, yaklaşık 90 ile 95 santigrat derece suda eritilerek jel haline getirilebilir. Diğer jelatin ürünlerinin 8 çay kaşığı miktarınca gerektiği anların üstesinden 2 ya da 3 çay kaşığı agar agar tozu kullanılarak gelinebilir. Daha az kullanılmasına rağmen hazırladığınız karışıma çok daha kıvamlı bir görünüm kazandıracak olan ürün, aynı zamanda oldukça düşük bir kalori değerine sahiptir. Nitekim bu sebebe ek olarak lifli yapısı nedeni ile diyetlerde bir çeşit bağırsak düzenleyici ve iştah kapatıcı olarak kullanılabilmektedir.

Agar Agar Tozu Nasıl Kullanılır?

Agar agar tozu, oda sıcaklığında kolaylıkla saklayabilmenizi sağlayan yüksek bir erime noktasına sahiptir. Ancak aynı sebepten dolayı yemeklerinize katmadan önce sıcak sudan çözünmesini sağlamanız gereklidir. Oldukça basit olan bu çözünme işleminde yapmanız gereken agar agar jelatin tozunu bir sıvı içerisine ekleyerek kaynama noktasına getirmektir. Eğer bu işlemi yemekten önce yaparsanız agar agar tozunu 50 santigrat derecenin üzerinde bir ısıda tutmanız gerektiğini unutmamalısınız, aksi halde sıvı oldukça hızlı bir biçimde tekrar katılaşacaktır. Gerekli olan miktar kullanıma göre değişiklik gösterebilse de bir bardak sıvıyı kıvamlı bir hale getirmek için bir çay kaşığı kadar agar agar tozu yeterli gelecektir. Normal şartlar altında agar agar jelatin tozunu soğutmak ya da katılaştırmak için ayrıca bir çaba sarf etmenize gerek yoktur. Ancak karışıma farklı malzemeler eklediyseniz, eklediğinize malzemelere bağlı olarak soğutma işleminden geçirmeniz daha güvenli olacaktır. Karışımı bir kalıba dökerek katılaşmaya bırakabilirsiniz. Gıda sektöründe bilhassa tatlı ve unlu mamullerde kıvamı sağlamak ve tüketim ömrünü daha uzun tutabilmek için kullanılabilen agar agar aynı zamanda ilaç ve kozmetik gibi alanlarda da kullanılabilmektedir. Bakteriler için yarattığı kültür ortamı ile mikro biyolojide alanındaki çalışmalarda da bolca yer bulmaktadır. Bilhassa diş protezlerinin bir bileşeni olarak da bilinen agar agar tozu cilde faydaları sayesinde çeşitli kozmetik ürünlerin içerisine ilave edilmekte, bilhassa yüz maskesi ve benzeri ürünlerin önemli bir bileşeni olmaktadır. Sayfamızdaki çeşitli agar agar tozu ürünlerini inceleyerek ihtiyacınıza karşılık gelecek ürünü bulabilir, beğendiğiniz ürünleri satın almak için alışveriş sepetine ekleyerek sipariş edebilirsiniz. Kendisine ait bir koku ya da tat ihtiva etmediği için yemeklerinizin lezzetini bozmadan uzun süre sağlıklı bir biçimde kalmasını sağlayan agar agar tozu ürünleri ile kuru ya da tatlı pastalarınızı tek seferde daha fazla adette yapabilir, adeta hazır alınmışçasına bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Agar agar tozunun mutfaktaki en yaygın kullanımı jöle elde etmek olsa da puding gibi hızlı tatlıların hazırlanmasında da son derece pratik bir araçtır. Agar agar tozu sıvı kullanmak sureti ile çözerek üzerine tofu ya da yoğurt ekleyebilir, yüzeyi pürüzsüzleşene kadar karıştırarak pudinginizi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca agar agar garnitür olarak da kullanılmaya uygundur. Portakal suyu ile karıştırdıktan sonra dondurabileceğiniz agar agar tozu sebzeleriniz için son derece lezzet katan bir garnitür olacaktır.

Agar Agar Tozu Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Daha çok gıda sektöründe kullanılsa da agar agar tozu, cilde faydaları ile kozmetik üreticilerinin de dikkatini çekmiştir. Jelatin ürünlerinin aksine zengin vitamin ve mineraller de içeren agar agar tozu, aynı zamanda amino asit yapısı ile vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kemik ve eklem ağrılarına iyi gelmesinin yanı sıra cildin formunu korumasına katkı sağlayarak kırışıklıkları engeller. İçerdiği vitaminler sayesinde nemlendirici bir mahiyet arz eden ürün, cildi kuruma ya da sarkma gibi sorunlara karşı da tedavi eder. Genç yaşlarda ciltte yağ salınımı fazla olabildiğinden dolayı sivilce sorunları da ortaya çıkabilmektedir. Agar agar tozu bu tür sorunların ortadan kaldırılabilmesi için de sıklıkla tercih edilen bir üründür. Saç bakımı için de kullanılabilen agar agar tozu, mineral yapısı ile saçların daha çabuk uzamasını sağladığı gibi parlaklığını ve canlılığını da arttırır. Sayfamızdan üzerinden temin edebileceğiniz agar agar tozu ürünleri, yalnızca mutfak ihtiyaçlarınıza değil cilt bakım gereksinimlerinize de yöneliktir. Daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için, şans verdiğiniz takdirde pişman olmayacağınız bitkisel agar agar tozu bakım ürünleri ile cilt maskeleri hazırlayabilir ya da saçlarınızın bakımını yapabilirsiniz. Aynı zamanda biraz agar agar tozu ile birlikte süt ve alternatif malzemeler kullanarak kendi maske ya da bakım jellerinizi yapabilir, saçlarınız için jelatin maskesi hazırlayabilirsiniz. Hayvansal proteinlerin yerini tutabilen agar agar tozu insan hayatının pek çok alanında kullanım imkanı bulabilmiştir. Ayrıca yalnızca cilt açısından değil, insan sağlığı için de son derece faydalı bir üründür. Agar agar tozu bağırsak hareketlerine yardımcı olarak kabızlığın önüne geçer. Ayrıca karaciğer bulunan toksinlerin arındırılmasına yardımcı olur. Gastrit ve mide ülseri gibi rahatsızlıkları da önleyen agar agar tozu, insanı zinde tutabilmektedir. Eklem ağrılarını azalttığı gibi agar agar tozunun bir diğer özelliği uykusuzluğun önüne geçen doğal bir çözüm olmasıdır.