"

Ahşap Fener

" araması için 2329 sonuç listeleniyor

Ahşap Fener

Ahşap Fener Nedir?

Ahşap Fener Nedir?

Işık bizlerin görme duyusunun çalışmasındaki en büyük etkendir. İnsanın göz yapısı ışık sayesinde görebilmektedir. Bazı canlıların aksine insanların gözleri karanlıkta çok az görür veya hiç görmez bu yüzden insanlık tarih boyunca doğal ve yapay tüm ışık kaynaklarından yararlanmıştır. Günümüzdeki yapay ışık kaynakları elektrikli yapılmaktadır ancak elektriğin icadından önce ışık kaynağı için farklı ürünler kullanmaktaydı. Bunlar arasında isminin sıklıkla geçtiği fener taşınabilir bir ışık kaynağıydı. Özellikle karanlıkta hareket eden insanların yollarını bulabilmesi veya maden ve orman gibi karanlık yerlerde çalışanlar için çalışmaya imkan veren fenerler Asya ve Avrupa gibi farklı bölgelerde farklı tarzlarda ortaya çıkmışlardır. İçine yerleştirilen mum ile yanan ateşin sönmesini ve hareket ettirilebilmesini mümkün kılmışlardır. Fenerler farklı metal türlerinden veya ahşaptan üretilmişlerdir. Günümüzde ise yaygın elektrifikasyon sonucu hemen hemen her yerde elektriğe sahibizdir. Buna rağmen fener kullanımı günümüzde iyi bir dekor aracı olarak kullanılmaktadır. Farklı renk ve modellerde olan ahşap fener hem iç hem de dış mekanlarımızı güzelleştirmemiz için kullanılmaktadır. Farklı ahşap türlerinin kullanımı ile üretilen bu ürünler özellikle bahçelerimizde ve balkonlarımızda akşamları yeterli ışığa sahip olmamıza imkan vermektedirler, aynı zamanda yaydıkları ışığın etkisi ile bahçeniz veya balkonunuzda farklı bir hava estirmenize olanak sağlayacaktır. Birçok kullanıcı hem klasik yapıya sahip hem de farklı bir modern görünüme kavuşturulmuş fenerleri sıklıkla tercih etmektedirler. Özellikle birçok boyuta sahip olmaları ve sizlere kullanım konusunda kolaylık sağlamaları sıklıkla tercih edilen ev dekorasyon ürünlerinde adlarından sıklıkla söz ettirmeyi başarabilmişlerdir. Dış mekanın yanı sıra iç mekanlarda ise kolaylıkla kullanılabilen bu ürünler sizlerin akşam saatlerinde elektriği kullanmak yerine fenerlerinizi yakarak evinizde nostaljik bir hava estirebilir veya evinizi ziyarete gelenler için farklı bir ortam oluşturabilirsiniz. Özellikle çocuklarınız için masal anlatmak istediğinizde fenerler sizler için ilgi çekici bir ortam yaratmanıza imkan sağlayacaktır. Loş bir ortamın yanı sıra mum gölgesi ile çocuklarınıza masal anlatırken mum gölgesini kullanabilir, masalınızın daha dikkat çekici bir hale gelmesine imkan verebilirsiniz. Nostalji sevenler ve ortamlarına hava katmak isteyen kullanıcılar ahşap fenerleri sıklıkla tercih etmektedirler.

Ahşap Fener Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Ahşap Fener Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Fenerler çağlardır insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır ancak günümüzde daha çok dekoratif bir obje olarak kullanılmaktadır. Ahşap fenerler, hem iç hem de dış mekanların havası değiştirebilecek bir yapıya sahiptirler. Sahip oldukları farklı dekoratif şekilleri ve boyutları ile istenilen her alanda kolaylıkla kullanım olanaklarına sahiptirler. Ahşap fener özellikleri genelde imal edildikleri ahşabın türü ile ilişkilidir. Suntadan masife kadar geniş bir ürün yelpazelerine sahiptirler. İç mekanlar için daha hafif yapıya sahip ahşaptan imal edilmiş türler kullanılabilmekteyken dış mekan için yağmura ve olası darbelere karşın daha etkili olan masif ahşap türleri daha uygun görülmektedir. Kalın masif yapıları sayesinde başta bahçeleriniz olmak üzere açık alanlarınızda dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanım imkanı sunmaktadır. Ahşabın türüne göre değişkenlik gösteren türlerde bazı modeller ahşap yapıştırma teknikleri ile bir araya getirilmişken bazı türler ise ahşap oyma ile üretilmektedirler. Birçok model içine konulabilecek mum için uygun bir şekilde tasarlanmıştırlar. Karanlıkta kullanılmasına olanak sağlayan bu fenerlerin mum konulma kısımları mevcuttur bu sayede taşıma esnasında mumun dökülmesini engellemektedir. Boyutlarına göre koyacağınız mumun sayısı ve türü modeller arasında değişkenlik göstermektedir. Isıya dayanıklı olan modeller arasında ahşabın ısıdan dolayı zarar görmesini önleyecek iç kaplaması mevcuttur. Fenerlerin rahat bir şekilde duvara, tavana veya herhangi bir yüksekliğe asılmasına olanak sağlayan ahşap halatları mevcuttur bu sayede kolaylıkla istenilen yükseklikte sabit bir biçimde asabilir, farklı biçimlerde asarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Ahşap fener modelleri arasında sıklıkla tercih edilen türler boyalı ahşap türlerdendir. Birçok kullanıcı ahşabın boya ile birleşmiş türlerini iç ve dış mekanlarında kullanmaktadır bunun sebebi ise ortamda bulunan eşyalar ile çok daha kolay bir renk uyumu yakalayabilmektir. Farklı renkteki ahşap fener türleri ile mekanınıza uygun renkleri seçebilir ortamın havasını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Mum koymanın yanı sıra camlı ahşap fenerlerin içlerine küçük bitki saksıları yerleştirebilir ahşap ve yeşilin uyumunu kullanarak farklı bir hava yaratabilirsiniz. Özellikle kaktüs veya sukulent cinsi bitkiler fenerinizin içinde kolay bir büyüme elde edecektir. Ahşap fener fiyatları fenerin sahip olduğu boyut ve malzeme kalitesine bağlı olarak fiyatlar modeller arasında değişkenlik göstermektedir. Farklı tekniklerle işlenmiş fenerler fiyat farklarına sahiptirler.

Dekor Olarak Ahşap Fener

Dekor Olarak Ahşap Fener

Fenerler son dönemlerde birçok dekorasyon uzmanı tarafından mekanların iç ve dış güzelliğini artırmak için sıklıkla tercih edilmektedirler. Eski dönemleri hatırlatan yapıları nedeniyle nostaljik bir hava katmaya yardımcı olan fenerler hem mobilya üstlerinde hem de duvarlarda veya dış mekanlardaki ağaçlar üzerinde oldukça şık bir görünüme sahiptirler. Birçok kapalı alanda ise mum kullanımında büyük kolaylık sağlamaktadırlar. Mumun olası hava akımından sönmesini ve etrafa dökülmesini önleyen ahşap fenerler son dönemlerde evlerde mumluk olarak kendilerini göstermektedirler. Farklı ahşaplardan özenle imal edilmiş bu fenerler mobilyalarınız ile tam bir uyuma sahip olacaklardır. Farklı boyuttaki mumlar için sizlere kolay bir kullanım sağlamaktadırlar, içine yerleştireceğiniz mumu koyduktan sonra kapağa sahip olan türleri sayesinde mumunuz içinde ışığını titretmeden yanabilecektir. Dekoratif ahşap fener özellikle daha damarlı ve kalın ahşaplardan imal edilmektedirler ve dış mekanlar için suya ve güneş ışığına dayanıklı olan türleri ile uzun süreli bir kullanım imkanı yakalayabilirsiniz. Yazlıklarınızda ve bağ evlerinizde rüstik görünümlere sahip ahşap fenerler evleriniz ile tam bir uyum sağlayacaktır. Diğer yandan daha modern çizgilere sahip veya Retro görünümlü modeller ile de farklı dönemlerin havasını yakalayabilecek farkınızı ortaya koyabileceksiniz. Birçok kullanıcı birden fazla fener ile farklı boyutları kombin yaparak daha keskin görünümlere sahip olabilmektedirler. Örneğin kuzine ve şömine üstlerine yerleştirilecek 3lü dekoratif ahşap fener ile ilgi çekici bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bazı kullanıcılar mum yerine fener içlerini çok daha farklı değerlendirmektedir. Bitki yetiştirmek fenerlerin bir diğer dekoratif öğe olarak kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Örneğin büyük ahşap fener kullanarak aşağı doğru uzayan bir bitkiyi içine yerleştirebilir. Fenerinizi asarak bitkinin içinden çıkmasına imkan sağlayıp farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Yılbaşı süsü olarak ahşap fenerler sizlere birçok tasarım imkanı sunmaktadır. Kahverengi ahşap fener ve çam dallarını kullanarak yılbaşına uygun süslemeler üretebilir farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Dilerseniz fenerlerinizi kırmızı süsler ile süsleyebilir mum yerlerine noel baba figürleri koyarak hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Gri ahşap fener ise özellikle daha modern görünümlü yerlerde sizlerin eşyalarınız ile daha kolay bir uyum sağlayacaktır. Gri renk birçok renk ile kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir, dilerseniz bu renkteki fenerlerinizin içine farklı renklerde mumlar koyarak ortaya çıkacak renk kontrastlığı ile ortamın havasını tam anlamıyla değişebilirsiniz.

Ahşap Fener Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Ahşap Fener Nerede ve Nasıl Kullanılır?

Dekoratif malzemelerin başında gelen ahşap fenerler uzun süreli kullanım imkanları ve geniş bir model yelpazesine sahip olmaları nedeniyle birçok kullanıcı tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler. Günümüzde farklı alanların dekorunda sıklıkla ahşap fenerlere başvurulmaktadır. Ahşabın verdiği rüstik ve doğal hava sizlerin şehir içindeki evlerinizin odalarına farklı bir hava getirmesine olanak sağlamıştır. Özellikle koyu yapıya sahip eskitme ahşap fener mum ve bitkiler ile ortamın havasının değişimine yüksek katkıda bulunacaktır. Evlerinizdeki parlak ışıklardan sıkıldıysanız mum ışığı sizlere oldukça cazip geliyorsa ahşap fenerler sizlerin mumlarını muhafaza etmesine imkan sağlayacaktır. Kolay kullanımları sayesinde farklı boyuttaki mumlarınızı kolaylıkla kullanma imkanı sunmaktadır. İç haznesine yanmayan mumu yerleştirin ve mumu yaktıktan sonra yavaşça kapağını kapatıp söndürmek istediğiniz zaman üst deliklerinden kolaylıkla üfleyebilirsiniz. Kapağı metalden yapıldığı için mumun etkisi ile sıcak olabilir bu yüzden kapağını mumu söndürdükten belirli bir süre sonra açmalısınız. Ayrıca mum yerleştirirken fenerinizin boyutunu göz önüne almanız gerekmektedir. Küçük bir fenerin içine uzun bir mum yerleştirmeniz fenerinizin zarar görmesine sebep olabilir bu yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir. Evinizde romantik ortamlar oluşturmak için ahşap fenerler sizler için kullanışlı olabilir. Partneriniz ve sizin için hazırladığınız akşam yemeğine 2’li ahşap fener ile farklı bir hava katabilir daha romantik ve samimi bir ortamın oluşmasına imkan sağlayabilirsiniz. Ahşap fenerler kır düğünleri için popüler bir obje olarak kullanılmaktadır. Pastoral bir havaya sahip olan bu modeller sizlerin kır düğünlerinizde ortamın havasına uygun bir görünüm elde etmenize imkan vermektedir. Davetliler için hazırladığınız sofralarda kullanılabilecek küçük modeller ile mum eşliğinde yemek keyfine varabilir; düğün alanını kolaylıkla aydınlatmanıza yardımcı olacak ahşap ayaklı fener modelleri ile düğün alanının ışıklandırılmasını şık bir biçimde tamamlayabilirsiniz. Sakin bir ortam yaratma düşüncesine sahipseniz evinizde oluşturduğunuz kış bahçeleri için sizlere tamamlayıcı bir dekoratif unsur olarak görülebilir. Dilerseniz oluşturduğunuz kış bahçesinin köşelerine dilerseniz tavana hasır ipler veya zincirler ile bağlayabilirsiniz. Farklı renklerdeki modelleri ile kış bahçeniz için seçtiğiniz köşe minderleri veya diğer objeler ile uyumlu bir hava yakalayabilir, dinlenme sırasında yaktığınız mumlar ile daha farklı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Hobi Olarak Ahşap Fener Boyama

Hobi Olarak Ahşap Fener Boyama

İç ve dış mekan dekorlarına ilgi duyan kullanıcılar için farklı modellere ve görünümlere sahip ahşap fener modelleri sıklıkla kullanılmaktadır. Hazır olarak satılan ahşap fenerlerin yanı sıra daha üretici olmak isteyen veya kendi tarzlarını konuşturmak isteyen kullanıcılar ham ahşap fener türlerini tercih etmektedirler. İşlenebilir yapısı ile birçok kullanıcı farklı metotlar ile ahşap fenerlerine kendi kullanacakları ortama uygun bir hale getirmeyi çabalamaktadırlar. En sık kullanılan metotlardan biri olan ahşap boyama ile fenerlerinize istediğiniz rengi verebilir yeteneğinize bağlı olarak farklı tasarımları yapabilirsiniz. Ahşap boyama birçok sanat sever veya el becerisi kazanmak isteyen kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir boyama yöntemidir. Farklı türdeki ahşaplara özel boyalar ile boyayarak farklı renk ve görünümler elde edebilmekte; hayal güçlerini zorlayabilmektedirler. Bu yüzden birçok kullanıcı hayalindeki ahşap fenerlere bu yöntem ile ulaşabilmektedirler. Boyanabilir ahşap fener sizlerin aldığınız ahşap boyaları ile uyumlu olmalıdır örneğin işlenmiş veya verniklenmiş fenerler sizlerin boyama yapması için sorun teşkil edebilir bu yüzden aldığınız ürünün işlenmemiş olması sizlerin boyamaya başlaması açısından önem arz etmektedir. Boyamaya başlamadan önce alacağınız ahşap fenerin üzerinde herhangi bir oyuk veya çatlak olmamasına dikkat etmelisiniz. Boyamadan sonra kusursuz bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız satın almadan önce bu özelliğe dikkat etmeniz gerekmektedir. Aldığınız ahşap fenerleri restore etmek isterseniz de belirli metotlar ile bunu yapmanız mümkündür. Örneğin evinizde uzun süre kullandığınız fenerinizi boyamadan önce eğer mevcut boyası varsa metal bir spatula ile kazıyabilir daha sonra yaptığınız zımpara ile pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Vernik veya cilaya sahip eski fenerlerinizi ise cila ve vernik sökücü kimyasallar ile temizleyebilir ardından zımpara ile ham bir hale getirebilirsiniz. Bazı kullanıcılar boya çıkarma işleminin ahşaba zarar vereceğini düşünmektedirler. Bu yüzden boyama işleminden önce astar atarak eski boyayı tamamen örtebilirsiniz. Sizin için manevi bir değeri olan ancak üzerinde birçok çatlak veya oyuk olan bir feneri ahşap macunu ile düzeltebilirsiniz. Fenerinizin kırık kısımlarını macun bıçağınız ile doldurabilir belirli bir süre bekledikten sonra kolaylıkla bu boşlukları doldurabilirsiniz. Kuruma işlemi bittikten sonra fazla olan kısımları zımpara ile temizleyerek eksiksiz bir görünüme sahip olabilirsiniz. Boyama işlemine geçmeden önce ahşabınızın genel durumuna ve cinsine bağlı olarak astar atmayı ihmal etmemelisiniz. Duruma göre bir veya birden fazla astarı sırası ile atabilir bu sayede boyama sırasında boyanızın rengini tam olarak göstermesine yardımcı olabilirsiniz. Beyaz renkteki boyalar sizlerin astarı kolaylıkla atmasına imkân vermektedir. Boyama esnasında ise fırça darbelerinizi belirli bir doğrultuda atmaya özen gösterin böylece fenerinizin renginin tam olarak oturmasını ve dalgalı bir görünüme sahip olmasını engellemektedir. Boyama işlemi bittikten sonra kurumaya bırakıp dilerseniz vernik veya cila kullanabilirsiniz.

Ahşap Fener Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ahşap Fener Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mum ışığını muhafaza ederek bir mumluk gibi kullanılan veya iç kısmına bitki yerleştirilerek çiçeklik tarzında kullanılan ahşap fenerler sizlerin mekanlarına kırsal bir hava getirmeyi sunmaktadırlar. Geniş bir ahşap skalasına sahip olan bu dekoratif ürünler ister ham ister işlenmiş olarak kullanım imkanına sahiptir. Ahşap fenerinizi satın almadan önce bazı kurallara dikkat etmeniz sizlerin isabetli bir seçim yapmasında büyük rol oynayacaktır. Alacağınız ahşap fenerin iç ve dış mekanınız ile uyumlu olması büyük önem sağlamaktadır. Başta mekanınızın boyutu olmak üzere eşyalarınızın türü olmak üzere birçok değişken sizlerin seçim konusunda daha isabetli kararlar vermesine imkan sağlamaktadır. Örneğin canlı renklere sahip mobilyalarınız varsa daha koyu ahşaptan imal edilmiş fenerler renklerini tam olarak göstermesine sebep olmaktadır. Diğer yandan daha soluk renklere sahip eşyalarınız veya daha açık renkli bir odaya sahipseniz daha soğuk renklere sahip ahşaptan imal edilen fenerler daha uygun bir kullanıma imkan verecektir. Ahşap fener örnekleri ile bizlerin fenerimizi hangi amaçla kullanacağımız hakkında fikir sağlamaktadır. İç ve dış mekanlarda ortamın havasının dramatik olarak değişmesine yardımcı olan mumlar farklı renk ve kokuları ile bizlere konfor ve daha bir samimi bir ortam havası sunmaktadır. Fenerlerin birçoğu mumluk olarak kullanılmaktadır. Ancak her ahşap fener sizlerin mumluk olarak kullanılmasına uygun değildir. Ahşabın inceliği ve kalınlığı sizlerin feneri mumluk olarak kullanılmasında imkan olup olmadığını belirleyen değişkenlerden biridir. Suntadan imal edilen fenerler ısıya karşı çok düşük dirence sahiptirler. Bu yüzden suntadan yapılan fenerlerin içinde bitki yetiştirebilirsiniz. Farklı bir saksı görünümü elde edebileceğiniz ahşap fenerler ile çiçekli ve çiçeksiz birçok bitki türünü kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Farklı geometrik şekillere sahip modeller sayesinde aynı zamanda biblo olarak kullanabilirsiniz. Sanata ve tasarıma ilgi duyuyorsanız alacağınız ahşap fenerin yapacağınız işlemler için uygun bir yapıya sahip olması oldukça önemlidir. Herhangi bir el işçiliğine sahip olmayan düz ahşaptan üretilmiş fenerleri hayal gücünüz ve yeteneğiniz doğrultusunda işleyebilir farkınızı ortaya koyabilirsiniz.